[ visatix @ 02.12.2011. 20:26 ] @
Pre 2 godine sam kupio jedan sata hdd 320 Gb, western digital. Taj hdd mi služi samo za backup slika koje sam napravio sa fotoaparatom, odnosno, disk držim u ormanu, i kada se nakon par meseci nakupi nešto slika, onda ga priključim na računar, prebacim te slike, otkačim kablove i onda ga ponovo vratim u orman. Hteo sam da pitam, da li je ovakav način korišćenja hdd-a "dobar" ili bi možda trebalo da nekada izvršim defragmentaciju ili slično, odnosno, da li može vremenom da škodi podacima ovakav način korišćenja hdd-a?
[ 3way @ 02.12.2011. 20:30 ] @
Najbezbednije je da cuvas podatke na nekoliko mesta. Ja svoje bitne podatke cuvam na eksternom hardu, hardu koji drzim u kompu i dvd-ovima koje ponovo narezujem svakih par meseci.
[ visatix @ 02.12.2011. 21:05 ] @
Znam ja to...Nego me interesuje, da li podacima, odnosno, hdd-u, smeta to korišćenje jednom u par meseci u trajanju od desetak minuta? Da se možda "ne pokvari" od stajanja?
[ 3way @ 02.12.2011. 21:27 ] @
U teoriji ne smeta :)
Zato bitne stvari i treba drzati na vise mesta :)
[ visatix @ 03.12.2011. 16:15 ] @
Teško ću ja doći do pravog odgovora na moje pitanje...
[ Miroslav Cvejić @ 03.12.2011. 16:46 ] @
Koja je temperatura i vlažnost u ormanu?
[ visatix @ 03.12.2011. 17:14 ] @
U sobi u kojoj je ormar niko ne boravi i trenutno se ta soba ne greje, znači, temperatura u njoj je 10-15 stepeni, a vlažnost ne znam kolika je. Preko leta je u toj sobi do 25-30 stepeni.
[ Horvat I @ 03.12.2011. 17:17 ] @
Dobar je način. pre koji dan sam proverio svoj segate od 10MB iz 80ih i još je butabilan i čitljiv iako orman nije klimatizovan i sa čeličnim fahovima
[ 3way @ 04.12.2011. 01:08 ] @
Citat:
visatix: Teško ću ja doći do pravog odgovora na moje pitanje...


Pa to ti je odgovor na pitanje.
Taj hard moze da traje 15 godina, a moze da crkne sledeci put kada ga ukljucis....Ovo prvo je verovatnije, ali ako govoris o vaznim podacima, pogresno je fokusirati se na samo jedan nosilac podataka.
I ja sam tako imao jedan hard, mislim da je imao 40mb i bio je star bar 10 godina. Drzao sam ga 'napolju' i radio je, ponekad sam ga koristio za prenos podataka. I jednog dana je jednostavno crk'o....
[ gilopile @ 04.12.2011. 01:50 ] @
HDD-u nista ne skodi sto ne radi non-stop. Veca je verovatnoca da ce crci od standardnog koriscenja(par puta dnevno uklj-isklj racunar, restart(odnosi se na pojedine ploce koje pri restartu totalno ugase racunar na 1-2 sec.)... Bitno je da nema vlage i da temperatura gde ce biti skladisten nije preniska ili previsoka, recimo od 15-35 c bi bilo idealno. Mada i ja se slazem sa kolegom koji je rekao da bi trebalo(ako su ti podaci jako bitni) da i narezes na bar po jedan primerak na kvalitetnom DVD mediju i cuvati u original kutiji, na suvom i hladnom mestu, van domasaja dece:)

Kao sto je receno, nikad im se ne zna dan crkavanja, moze i 10 god. da radi, a moze da baci kasiku i pri sledecem skopcavanju(pomerio sam se s mesta):)
[ visatix @ 04.12.2011. 11:02 ] @
Hvala Vam na odgovorima. Nešto mi se ne reže 80 Gb slika, pa sam razmišljao da kupim još jedan hdd za istu namenu, kojeg bih isto tako koristio kao i malopre spomenuti. Te slike držim i na prenosnom transcendu tako da se nadam da ću ih sačuvati...

gilopile, hvala ti za (pomerio sam se s mesta):)
[ nocniduh @ 21.02.2012. 16:54 ] @
Mislim da ipak postoji opasnost od gubitka podataka ako im se dugo ne pristupa. Magnetno polje vremenom slabi. Da bi ga obnovio nađi neki program za očitavanje S.M.A.R.T vrednosti i pokreni Full self-test ili u Windowsu pokreni chkdsk C: /R iz konzole (gde je C: slovna oznaka particije na kojoj su ti bitni podaci).
[ visatix @ 22.02.2012. 17:01 ] @
Može li malo detaljniji odgovor? I ja se bojim da će doći do slabljenja magnetnog polja, pa sam razmišljao da možda (pošto imam mesta-hard je od 320 Gb, a imam iskorišćeno oko 80 Gb) iskopiram na isti taj disk te slike? Šta misliš o tome?
[ nocniduh @ 22.02.2012. 17:56 ] @
Da može i tako. Bitno je da se ti podaci osveže ili upisivanjem na isto mesto ili kopiranjem na novo mesto. Onaj prvi način koji sam naveo za S.M.A.R.T. program, on testira celokupnu površinu magnetnih ploča i između ostalog, očitava magnetno polje svakog zapisanog podatka i kada detektuje da je slabije vrednosti od dozvoljene, on ga ponovo upiše. Drugi način traži greške u sistemu datoteka i ispituje particiju na loše sektore, tako što svaki podatak pokušava da pročita i ponovo upiše na isto mesto. Ako pronađe loš sektor na zadatoj particiji, pokuša da spasi podatak iz sektora i obeležava ga da nije bezbedan za čuvanje podataka, kako neki program nebi slučajno tu pokušao da snimi podatak. Tvoj način je možda i najbrži, dokle god na disku ima dovoljno prostora. Ali, u svakom slučaju, kao što su ti ljudi sa foruma pre mene preporučili, imaj i rezervnu kopiju na nekom drugom medijumu. I ako mu treba dugo vremena da iskopira sve to, proveri temperaturu. Jel ti to eksterni disk sa svojim kućištem ili ga ubacuješ u svoje kućište?
[ visatix @ 23.02.2012. 16:02 ] @
To je disk koji ubacujem u svoje kućište, ali kada budem kopirao toliku količinu podataka, postaviću neki ventilator. Izuzetno glupo pitanje, ali , da li znaš koliko je vremena potrebno da se izgubi magnetisanost ploča (verovatno zavisi od milion parametara, ali možda neka okvirna vrednost)? Zadnji put sam dodavao slike na taj disk pre više od 8 meseci, odnosno, zadnji put je bio uključen pre toliko vremena.
[ nocniduh @ 23.02.2012. 20:09 ] @
Pa pitanje nije glupo, ali nemam siguran odgovor. Brzom pretragom sam naišao na jedan odgovor gde jedan korisnik interneta savetuje barem jednom u 2 godine. http://superuser.com/questions...ed-hard-drive-store-its-memory E sad ja bi čisto da bi bio siguran na tvom mestu radio barem jednom godišnje. Ja sam svaki mesec svaku particiju u laptopu skenirao na loše sektore, pa me nikad ranije nije interesovao odgovor na tvoje pitanje. Imao sam eksterni disk i primetio sam da su mi se neki fajlovi korumpirali i to najčešće oni kojima se retko pristupalo. Recimo kad položim neki ispit, materijale tog predmeta stavim u poseban folder i više ih nikad ne pogledam. Ali pošto je bio na USB 2.0 interfejsu, mnogo mu je trebalo vremena da završi skeniranje, a ja tada nisam imao program koji preko USB-a može da pročita temperaturu diska, pa nisam smeo da ga dugo puštam da radi. A što se tiče hlađenja diska, mislim da tek 55'C predstavlja pravu opasnost i da ti je dovoljno ako primetiš da se temperatura približava toj vrednosti ostaviš kućište otvoreno. Ako je noviji disk, sigurno se malo greje.
[ visatix @ 24.02.2012. 06:09 ] @
Hvala na svim odgovorima!
[ deki-bleki @ 13.03.2012. 10:06 ] @
Cuvaj ga od extremnih temperatura.Naprimer ove zime je bilo -25 ,pa ako ti se soba gde je kompijuter ili hard disk ne greje ,mozes imati problema u radu sa diskom,npr nece sitem da se digne jer ne prepoznaje disk cak ni u biosu....
Onda koristis neke napredne alatke za nalazenje,vracanje i prebacivanje ostecenih ili izgubljenih podataka.