[ mib357 @ 06.12.2011. 22:52 ] @
Dvije godine računar mi radi perfektno, međutim u poslednjih 5-6 dana hard disk je počeo da pušta čudne zvukove koji podsjećaju kao da se nešto "melje" u njemu. U stvari to je normalan zvuk hard diska kada je jako opterećen i bio je naročito karakterističan na starijim računarima ali ovaj hard je bio gotovo bešuman. U pitanju je WD 250 GB. Napominjem da se čuje čak i kad nije pokrenuta nikakva operacija niti procesor radi. Moguće je da je neki program aktivan u pozadini i da ga ja ne vidim ili je možda disk počeo da pokazuje znake dotrajalosti... Molim za pomoć.
[ ivan_sim @ 06.12.2011. 23:07 ] @
Kako si uspeo da u isto vreme radi hard a da procesor ne radi............?
[ Milos911 @ 06.12.2011. 23:24 ] @
Instaliraj hard disk sentinel, pa vidi lose sektore, i sve ostale parametre. Takodje imas procenu stanja diska na osnovu tih parametara, upozorenje ako nesto nije u redu i statistiku svih parametara.
@ivan, mozda je zaustavio kuler dok je osluskivao hard :)
[ mib357 @ 07.12.2011. 10:19 ] @
U pravu ste to je nemoguće :) kad pogledam CPU usage on ipak pokazuje od 1 do 7 % aktivnosti... ne kontam??? Da li je moguće da se neki program aktivira u pozadini pa da su zbog toga oni aktivni?
[ mib357 @ 07.12.2011. 11:20 ] @
Evo drug odradio sam sa ovim disk sentinelom on kaže sve ok, međutim kad sam restartovao računar kada se pojavi onaj ekran gdje traži šifru za win sačekao sam malo i osluškivao zvuk se i dalje čuje, ipak tu nema nikakvih procesa pokrenutih i ne bi smeo da se čuje takvim intezitetom npr kao da radi instalaciju nečega što je baš zahtjevno... ??? Ima li iko ideju?
[ Horvat @ 08.12.2011. 09:45 ] @
odradi defrag.
[ optimizator @ 08.12.2011. 11:25 ] @
Citat:
mib357: Dvije godine računar mi radi perfektno, međutim u poslednjih 5-6 dana hard disk je počeo da pušta čudne zvukove koji podsjećaju kao da se nešto "melje" u njemu. .

Klasični siptomi dotrajalosti ležišta motora,(lagera) ili je sam motor pri kraju,dobio je luft i sad melje.Problem je mehaničke prirode,nikakvi programi ne pomažu tu.
Evo kako menjaju motor ili ležaje http://www.youtube.com/watch?v=YF_HRgfGqiQ
[ mib357 @ 08.12.2011. 12:49 ] @
Na kraju sam formatirao disk i instalirao novi win 7... pola sata nije se čulo ništa i onda opet... i meni izgleda da je u pitanju ovo što je optimizator naveo. Logika govori da je tako, međutim moguće i da je neki virus u pitanju. Nisam formatirao drugu particiju pa je možda preživio. Avast ništa ne prijavljuje.


Ne znam smijem li se usuditi ja da mjenjam ta ležišta motora na disku?

[ mib357 @ 08.12.2011. 21:48 ] @
On i dalje drobi kao da nešto radi, procesa nema osim antivirusa i skype ali to je bilo i ranije... Izludiću!!! Ima li iko ideju?

Ipak mislim da je softverski problem jer!!!
[ gilopile @ 09.12.2011. 07:13 ] @
Naravno da neces moci sam da menjas lagere, odnosno motor, jer su lageri proslost i noviji HDD-ovi ih i ne koriste, vec je to neka vrsta masti i gotovo nema fizickog kontakta/trenja. Inace je jako zahtevan i kompleksan zahvat cak i za one koji se time niz godina profesionalno bave. U biti, otvoris, pogledas, zatvoris i bacis ga:)

Moraces nam malo bolje objasniti u cemu je tvoj problem.

Da li je problem sto on neprestano nesto cita(melje) ili kada cita, cuje se preglasno? Ako je prvo, onda je definitivno soft/virus problem.
Da li pri citanju prokrci ili prolupka?
Da li je u skorije vreme podesavano na tom HDDu AAM(Automatic acoustic management) koji je po default-u 128? (mezes proveriti vrednost u programu HDtune), jer ako je podesen na vecu vrednost, pristup file-a(Acess time) je kraci, a samim tim je i glasniji pri iscitavanju(sto, naravno ne znaci da treba non-stop da bude aktivan, tj, nesto trazi...)
Ipak procesljaj racunar sa Kaspersky Virus Removal Tool




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 09.12.2011. u 08:29 GMT+1]
[ mib357 @ 09.12.2011. 09:32 ] @
Burazeru ovaj disk je bio gotovo bešuman ali ovo sad je jako iritirajuće.

Dakle, on zaista nešto neprestano ČITA (to je pravi opis) i čuje se više nego obično. (i ja sam na kraju došao do zaključka da je neki virus u pitanju. On to radi čak i kada podesim da se disk ugasi nakon par minuta radi uštede energije.

Ne lupka i ne prokrči pri čitanju nego konstantno prede kao mačka :)

Ništa nije podešavano u skorije vrijeme na ovom HDD

Mislim da si sam dao odgovor na 3. pitanje jer i ja smatram da ne treba da bude aktivan non-stop.

Pročešljaču i sa kasperskim...

Probao sam sa spybotom ali ništa nije našao, avast takođe. Inače nisam osoba koja je sklona nakupljanju virusa :)))) ali dobro opet se koji provuče sigurno.

Napominjem da sam juče uradio instalaciju win 7 i da sam formatirao c particiju. D part nisam dirao jer imam podataka na njoj.

Pozdrav drug i ako ti šta padne na pamet javi.
[ mib357 @ 09.12.2011. 10:56 ] @
Upravo sa kasperskim skeniram i našao je dosad tri trojanca, nadam se da će riješiti problem. J....m ti avasta :))))

javljam šta je bilo
[ mib357 @ 09.12.2011. 11:26 ] @
36% skenirano 19 threads detected!!!!!! katastrofa, avast je izgleda skroz zakazao! Nevjerovatno!!! Šta li će biti do kraja...?
[ Binary Mind @ 09.12.2011. 12:18 ] @
Valjda "threats" a ne "threads". Lepo si nakupio gamadi...
[ mib357 @ 09.12.2011. 14:54 ] @
Dobro mala greškica, hvala na ispravci. Našao je na kraju 35 komada... disk je prestao mljeti jedan sat možda i na kraju opet počeo po starom.


I dalje nemam rješenje...
[ Goran Mijailovic @ 09.12.2011. 15:29 ] @
Rešenje i ne postoji a da je ekonomski isplativo. Ne verujem da disk cvili zato sto neki malware piše po njemu, čak i da je tako sad je kasno. Možeš da probaš da uradiš format diska ili čak i low level format pa da se nadaš da će to nešto promeniti.
[ mib357 @ 09.12.2011. 17:43 ] @
Hoćeš da kažeš da mu je životni vijek pri kraju???? Šta znači "čak i da je tako sad je kasno"?


Šta je to low level format?
[ Goran Mijailovic @ 09.12.2011. 21:30 ] @
Citat:
mib357: Hoćeš da kažeš da mu je životni vijek pri kraju???? Šta znači "čak i da je tako sad je kasno"?


Šta je to low level format?


Hocu da kazem, cim cvrci skripi i zavija.

LLF ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_formatting
[ Aleksandar Đokić @ 10.12.2011. 05:31 ] @
ali je vrlo bitno da li on pocne kad ti prestanes da mrdas misem, ili se cuje i u toku rada, ako se cuje kada prestanes da mrdas misem to je normalno da se cuje neko vreme, dok iz prebacuje sta ima, mozda av skenira itd
[ newtesla @ 10.12.2011. 10:03 ] @
1-Ugasiš računar. Skroz.
2-Upališ računar, ali vrlo brzo, za 2-3 sekunde...
3-čim se pojave bela slova na ekranu - ono prvo što se pojavi na ekranu kad se upali kompjuter, daleko pre windowsa - u narodu poznatiji kao BIOS POST - dakle, čim ispiše koliko ima RAM-a i koji je procesor,
4-pritisneš na tastaturi dugme Pause - najčešće se nalazi desno od F12, u grupi sa PrintScreen i ScrollLock - pritisneš ga slobodno nekoliko puta: to dugme procesoru kaže "čekaj malo, strpi se" - i potpuno zaustavlja kompletno učitavanje svega u tom momentu, dakle kao da zamrzava računar.

5-slušaš jedno pola sata-sat-dva tvoj harddisk, koji sada ništa ne radi osim što se vrti. Ne pritiskaš ništa, ekran ne sme da se promeni za to vreme. To nikakko i ni na koji način ne škodi kompjuteru!!! Dakle, opusti se :) Miš ne radi tada, da znaš.

Ako krene da zveči i čangrlja - zveknuo hard, kupi novi odma sada odma i isprebacuj podatke.

Ako ni posle dva sata pauziranja na BIOS POST ekranu nema pojave čudnih zvukova: hard je ispravan, nego imaš neku štetočinu, ili neki antivirus koji neprekidno melje po harddisku ( a i avast i kasperski su kandidati za to), i u svakom slučaju je nešto unutar samog operativnog sistema.

Izlazak iz bios post pauziranog stanja je na Enter, i nastavlja se sa učitavanjem tačno tamo odakle se stalo. Bolje ne pritiskaj reset na kućištu, jer pojedine ploče znaju da taj potez proglase neuspelim overklokovanjem. Dakle, posle dva sata, samo enter, i pali se windoza.

Tokom procedure jedino što može da se desi je da kuler procesora počne da se vrti sve brže i brže, jer nije učitan program za idle-ovanje, pa proc radi na 100%, što nikako nije problem, nego samo da znaš da lagano povećavanje buke može biti do kulera ventilatora.
-----------------------------

Za ovu proceduru nije potreban nikakav program. Javi šta je bilo na kraju ;)
[ krgo @ 10.12.2011. 11:37 ] @
Mani se ćorava posla i kupi novi disk dok je vreme i dok se taj još vrti. Što pre prebaci podatke i uživaj. Dok disk radi bilo kakve read-write operacije lampica HDD-a mora da svetli (ako je ispravna). Tom disku se nažalost bliži kraj.
[ Goran Mijailovic @ 10.12.2011. 14:17 ] @
Citat:
ili neki antivirus koji neprekidno melje po harddisku ( a i avast i kasperski su kandidati za to)


Imao sam 15 meseci Kaspersky (KIS 2011/2012) na kompjuteru i nikad nista nije drljalo ni cukalo.
[ citizenx @ 10.12.2011. 15:19 ] @
A sto lepo ne uzmes taj hdd i prebacis ga u neki drugi racunar, cisto da vidis kako ce tamo da se ponasa. Neka bude slave (ne mora sistem da se dize sa njega), i onda javi da li se i dalje cuje...A sto se tice kupovine novog hdd-a, to je odlicno resenje, medjutim nakon poskupljenja to je malo teza misija...
[ mib357 @ 10.12.2011. 16:12 ] @
New-Tesla svaka ti čast na trudu da mi pomogneš a hvala i svim ostalim, trenutno nisam kući pa kad dođem probaću ovu Teslinu metodu i javiću šta je bilo. Što je u suštini i najvažnije, dakle, da znam na čemu sam.... pa ako je riknuo hard daj da ga mjenjam :))
[ newtesla @ 14.12.2011. 07:40 ] @
Da bi se smanjile tenzije među nama koji smo dali različita viđenja situacije ;) javi nam šta je bilo na kraju.
[ mib357 @ 24.12.2011. 13:19 ] @
Ostao sam dužan odgovor.

Evo ovako: nisam ništa radio jer sam već bio prežalio disk i bio spreman da ga zamjenim, međutim, radeći par dana sam ga osluškivao i u jednom momentu on više nije konstantno "preo" i "drobio" nego otprilike sat-dva pa onda napravi pauzu par sati i tako je to trajala 2-3 dana, i onda najednom je počeo te čudne zvukove da ispušta dnevno možda jednom ili dvaput po pola sata da bi na kraju skroz prestao. I evo već duži preiod (10-15 dana) uopšte se ništa ne čuje...

Postoji mogućnost da su otišli "kuglageri" na disku i da su klepetali jer se on non stop okreće pa da su se u jednom momentu "vratili u ležište" a nije isključeno da će opet početi da drobe, ili je pak bio neki virus ko će ga znati... znam samo da su trenutno diskovi jako skupi...

sad zasad je ok pa ćemo vidjeti.

hvala svima na pomoći

[Ovu poruku je menjao mib357 dana 24.12.2011. u 15:49 GMT+1]
[ newtesla @ 29.12.2011. 13:07 ] @
btw, ne postoje "kuglageri" u harddiskovima - odavno su zamenjeni plivajućim ležajevima, tako da - ta teorija otpada.

Dakle, jesi li probao da uradiš onako kako sam napisao - sat-dva slušanja harddiska dok je komp u BIOS POST-u??

Ili, da li si ga istestirao aplikacijom proizvođača???
[ mib357 @ 29.12.2011. 20:24 ] @
Ma nisam ništa radio, kažem ti sam je stao evo već dvadesetak dana ništa se apsolutno ne čuje. Neobjašnjivo
[ mib357 @ 24.04.2016. 20:58 ] @
Prošlo je 6 godina a ovaj disk i dalje radi na istom računaru, odavno je prestao da "melje" i radi odlično.... prestao je sam od sebe.

Pozdrav svima.
[ gilopile @ 24.04.2016. 21:33 ] @
Drago mi je! Eto, sreca pa mu je nesto cvrcnulo, te se oporavio. Sa HDD se nikada ne zna.

Mada, odradi ti backup bitnih stvari za svaki slucaj. Da ne bude, `sada se pohvalih, a ovaj bacio kasiku` - pomerio sam se s mesta po` metra :D

Ja sam vukljao jednu sklopociju 320GB WD s kompa na komp godinama. Radio je on iako je imao par tisuca BS, bio je pun dosta bitnih podataka. Cuo se ko freza - ploce najverovatnije izgubile balans i kada ga uzmes u ruke vibrirao je nenormalno.

Pre neku godinu ga iskljucim, odlozim sa strane ( da ipak sacuvam podatke ukoliko se razleti ) i rekoh dok ne kupim neki HDD za backup da prebacim...

Skoro ga prikopcah i u startu vise ne moze da ga inicijalizuje. Poludeo sam. A garantujem, da je bio sve vreme skopcan da ne bi doslo do toga. Eto, pauza ga ubila. Nije jedini, vise puta mi se to desilo i dosao sam do nekog zakljucka da HDD na izdahu ne valja iskopcavati. Bolje da trucka dok se ne nadje neki za backup. :)

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.04.2016. u 22:44 GMT+1]