[ pisac @ 07.12.2011. 11:33 ] @
Citat:
mmix: Pa iz ovoga se vidi da ti nije jasno. Eksponencijalni rast ekonomije nije naduvavan osvajanjem novih trzista vec eksponencijalnim rastom postojecih (uvek je osvajanje novog trzista skupljainvesticiona opcija od muzenje postojeceg), a eksponencijalni rast postojecih trzista je naduvavan eksponencijalnim rastom populacije. Da bi drustvo ostalo na istom prosecnom nivou bogtastva po glavi, MORA da raste eksponencijalno. Ekonomija je dakle piramida isto koliko je piramida i ljudska populacija. U teoriji jeste (vec je tesno) ali u praksi nemamo bolje resenje u ovom trenutku. Vracanje na linearni rast ekonomije finansijama ogranicenim retkim resursima bi za posledicu imalo samo progresivno osiromasivanje.


Nije šija nego vrat. Populacija u razvijenim zemljama raste (ako raste) isključivo zahvaljujući imigrantima, a i to je nedovoljno za održavanje postojeće ekonomske piramide. Znači, osvajanje novih tržišta je pod obavezno. Nije EU primila Bugarsku i Rumuniju (i Hrvatsku..., i sve ostale) kod sebe zato što ih vole i što im se sviđa njihova kultura, već iz čistih ekonomskih interesa radi prostog održavanja stabilnosti svoje ekonomske piramide (kule od karata). Uostalom, to je prvo bila EEZ (Evropska Ekonomska Zajednica, ko se seća tog termina) pa je tek onda postala EU.

Što se tiče toga da nemamo bolje rešenje, ja bih rekao da je to isto kao da neka grupica primitivaca na nekom pustom ostrvu cepa zimi drva iz male šumice, da bi se ogrejali na 25oC kako bi mogli da hodaju u gaćama. I tako se ta šumica svake zime smanjuje i smanjuje pošto se brže seče nego što može da se obnovi, a oni i dalje uporno cepaju drva da bi se zimi šetali u gaćama i uživali u svom udobnom životu. I umesto da se greju do 15oC i malo se toplije oblače, i time uštede drva i omoguće trajno obnavljanje resursa, oni će da cepaju tu šumu dok god je ima a onda će jedne zime svi da ostanu bez drva i da pocrkaju od zime.

E tako meni deluje ova sadašnja svetska ekonomija. Uostalom i celo čovečanstvo.

Doduše, neće svi da pocrkaju, vođa tog plemena i grupica oko njega dobro znaju kuda to vodi, i osmislili su sebi način da prežive dan "D" kada nestane resursa u sadašnjem obliku, i piramida se sruši.
[ mmix @ 07.12.2011. 11:48 ] @
Pa resenje je onda samo-evidentno, zar ne? Hoces odrzivu lienarnu ekonomiju, moras uskratiti ljudima pravo na slobodno razmnozavanje i pretvoriti planetu u strogo kontrolisani gulag. Jel ima dobrovoljaca? Ekonomija deluje kao da je neodrziva ali to je samo zato sto ljudska populacija nije odrziva i vrsi sve veci pritisak na dostupne resurse. Bice sve vise i vise ratova i sukoba oko ogranicenih resursa bez obzira na tok globalizacije ali eksponencijalna ekonomija nece stati dok ne stane rast populacije, dok jednog dana zaista ne budemo sedeli jedni drugima na glavama i dok neko ne popizdi dovoljno zbog toga da pusti holdanski grip pa kom obojci kom opanci :) Samo sto ja mislim da mi jos nismo dosli ni blizu toga.
[ Igor Gajic @ 07.12.2011. 12:00 ] @
Postoji i druga strana medalje...

Pobij visak da bi ostatak ziveo bolje.
[ dany12 @ 07.12.2011. 12:29 ] @
Ono sta postepeno pocinje da nedostaje je nafta kao osnovni pokretac razvoja,pa zato i imamo sve ove krize.Kolika je cena jednog barela bila samo pre 10 godina,a kolika je sada,sve to govori da je nafte sve manje,ili jednostavno proizvodnja nafte ne moze da prati privredni rast i potraznju za njom.Mada ovi u CERN-u pokusavaju da pronadju alternativu za naftu,nesto slabo to ide.
[ Milan Milosevic @ 07.12.2011. 16:06 ] @
Nafte ima, ali ne na zapadu vec na istoku.
Takode i zamena postoji, ali je skuplja nego nafta tako
da se trenutno ne isplati.
Propasce i dolar i evro. Verovatno prvo evro jer je evropa u mnogo vecoj krizi
nego USA ( odnosno amerika ima nacine da jos malo odlaze svoj krah)
Propas evrope kakvu nam nasa trenutna vlast sevira se vec desila, a pitanje je sta ce opstati.
Ideja o obveznicama bez pokrica je americka caka, koja je ameriku drzala zadnjih 20 godina.
Taj piramidalni sistem je pukao jer funkcionise sve dok ima durana koji ce taj mamac da proguta.
Najvise je evropa stradala zbog americke spekulatorske piramidane privrede, a ostatak je posledica ogromnog broja
nekfalifikovanog i nepismenog arapsko-africkog stanovnistva koje na milione preplavljuje zemlje evropske unije.
[ Brucelee @ 07.12.2011. 17:57 ] @
Predlažem ti da kupiš biber za te pare jer kakvo je vreme došlo opet će biti sredstvo plaćanja.
[ mmix @ 07.12.2011. 18:13 ] @
^^^ lol

da znas
[ joojant200 @ 07.12.2011. 21:57 ] @
offtopic :D
Citat:
mmix:  Hoces odrzivu lienarnu ekonomiju, moras uskratiti ljudima pravo na slobodno razmnozavanje i pretvoriti planetu u strogo kontrolisani gulag. Jel ima dobrovoljaca?

A sta mislis zasto se promovise homoseksualnost, i unapredjuje VTO?
Sve je vec obradjeno u The Forever War - a ima i strip koga mrzi da cita ;)
[ mmix @ 08.12.2011. 08:52 ] @
haha, jeste hiljadu. Svi ce postati gejevi i nece praviti decu i to ce regulisati populaciju. E svasta se nece cuti...
[ Tyler Durden @ 08.12.2011. 09:22 ] @
Pa, morala je ovakva tema u nekom trenutku da ode do vraga...
[ hanszarkov @ 08.12.2011. 11:48 ] @
Citat:
Igor Gajic: Postoji i druga strana medalje...

Pobij visak da bi ostatak ziveo bolje.


Jeste smesno ali ipak te za trenutak trgne. Cenim da ima mnogo vise istine u tome sto si napisao nego sale...
Ipak nas ima 7 puta vise na Zemlji. Treba to regulisati nekako...

Sorry ako je off
[ openbox @ 08.12.2011. 15:28 ] @
Citat:

Ipak nas ima 7 puta vise na Zemlji. Treba to regulisati nekako...


pa dobro jeli vi letite avionom, ja gde god sam išao su ispod bile šume i i ništa smisleno... sem u zapadnoj evropi a i tu je podnošljivo. Ja imam utisak da smo vrlo ne nastanjeni kao planeta.

Nego da se vratim na temu - gde da kupim zlatne dukate u Srbiji?
[ mmix @ 08.12.2011. 15:42 ] @
Nije stvar samo spustiti dupe negde, ako je samo po gustini naseljenosti na planetu moze da nas stane ihahaj.

Neka procena je da prosecan zapadni stanovnik "zauzima" oko 0.5 hektara obradivog zemljista za ishranu. Sve i da je sva zemlja obradiva (a nije) 150 miliona km2 zemaljske povrsine bi bilo dovoljno za max 30 milijardi ljudi. Sa obzirom na to koristimo samo oko 40% zemljista za agrar, to je maksimum od 12 milijardi, a rastemo eksponencijalno. Sistem ce se siriti po dve osnove, horizontalno, krcenjem suma dok ne upotrebimo svu povrsinu koja nije stena i vertikalno prinosom po hektaru (gde ce GM food da odigra svoju ulogu, mi sad jos mozemo da biramo hocemo necemo, buduce geenracije ce morati). I sirice se naravno putem koji nam se manje svidja, ako sto cemo jesti manje jer ce hrana biti skuplja. Ali i to je naravno trka sa vremenom, ako do trenutka kad nas ude 20ak milijardi ne osmislimo nacin da se teleportujemo na alfa kentauri ugasili smo ;) Dzaba ti onda svi evri i sve poluge zlata ;)

A zlatne dukate imas u svim zlatarama koje icemu vrede. Samo sto ces debelo da ih preplatis.
[ Shadowed @ 08.12.2011. 15:53 ] @
Pa sad.. Zemljina kora je ipak nekoliko kilometara debela, moz' se i u dubinu ici po potrebi :)
A ako se dovoljno duboko ide, moze se i na grejanju ustedeti :)
[ mr. ako @ 08.12.2011. 17:44 ] @
Upravo. I u dubinu i visinu... ne mora se cak ni samo na zemlji gajiti vec i u "vodi" (hydroponics? :) ) Neverovatno su lose pretpostavke gde se uzima samo obradiva povrsina... i to samo zemlje. Postoji mnogo nacina da se bolje iskoristi prostor i unaprede proizvodni procesi. Donositi zakljucke sta ce biti za 20, 50 godina samo na osnovu tehnologija koje se koriste danas je besmisleno. Cak i danas postoje mnogo napredniji nacini, za 20god. mozemo samo da nagadjamo.
[ openbox @ 08.12.2011. 18:12 ] @
Da, samo niste računali da je more 75% naše planete i može služiti za ishranu.. a i gradovi na vodi se mogu napraviti pretpostavljam.
U suštini je problem u sistemu koji je opisan knjigom "Kapital", pogađate Marks i Engels.... sve je to i danas tako ali ima jednu manu a to je: "Gde je gornja granica imovine, kapitala, poseda?" - e pa nema je, i dok je ne bude bilo sistem je osuđen na periodična propadanja.

Primer:Jednostavno, dokle ja da se bogatim (čitaj: otimam od drugog) - nema granice. I zato smo danas tu gde jesmo.


Kada bi se posed jednoga ograničio sve bi imalo drugi smisao.

Svi bi imali da jedu koliko im treba (a ne koliko im oči žele), svi bi imali jedan automobil od 1000ccm (a ne džipove da idu u supermarkete ili da voze decu u obdanište), ne bi imali jahte da imaju gde da povale švalerke, ne bi im padale na pamet špekulacije i prevare u preduzećima i po berzama (jer to ne bi imalo smisla).. itd...
[ mmix @ 08.12.2011. 19:08 ] @
Probao komunizam to da uvede, pa se ispostavilo da su neka eglalitarijanska braca "ravnopravnija" od drugih. Ako cu ja da imam isto hrane, ista shitty kola i isti posed kao neki luzer ciji je vrhunac intelektualnog i fizickog rada ispijanje piva ispred dragstora zasto bih se ja trudio za bilo sta u zivotu. Egalitarizam je veliko zlo i nepravda prema sposobnima.


A agrar pominjem zato sto su svi ostali oblici proizvodnje hrane debelo bazirani na ekstenzivnoj industrijskoj proizvodnji, kad dodje stani pani to ce prvo kolapsirati tako da je svaki populacioni balon iznad priodne izdrzivosti agrara veoma opasna pojava, sto veci balon to vec bum kad pukne. Cak i tako mene to nimalo ne raduje, je*es ti taj zivot kad ti crvenu jabuku zameni neka visokoenergetska kasa sa elektrolitima :) Na more generalno zaboravite, morska hrana ce prva da nestane kao jeftini izvor prehrane (koliko vec za 40ak godina) i bice egzoticna hrana bogatih.

U svakom slucaju, bas zato sto svi smatraju da ce taj problem nekako magicno tehnoloski da se resi u buducnosti od strane tamo nekog, niko nije ni zabrinut za buducu odrzivost. Mi koji smo sada u poziciji da nesto uradimo po tom pitanju necemo uraiti nista.
[ openbox @ 08.12.2011. 19:45 ] @
Meni komunizam deluje na mnogo boljim osnovama nego ovaj kapitalizam. Generalno mislim da je komunizam propao jer ga je napao kapitalizam koji je po prirodi gladan drugih teritorija i širenja što je ovaj prvi mnogo manje.

Trebalo bi ga samo malo doraditi, mada u Kini dosta lepo i funkcioniše i ovakav kakav je.
[ mmix @ 08.12.2011. 20:17 ] @
Ma idila :)

I posle se ljudi pitaju o osptanku covecnstva. Zlo komunizma je tu da ostane, svaki put kad plebs vidi sebe kao "zavrnutog" pocne prica o komunizmu. Hrane ceiti, nazalost bice i komunista da vam prebroje zalogaje.
[ Igor Gajic @ 08.12.2011. 21:15 ] @
Vec kad smo otisli toliko u offtopic...

Nije problem samo sa hranom i pijacom vodom, postoje problemi i sa drugim ogranicenim resursima. Recimo metalima, kao sto se moze videti iz sledece dve tabele.



Takodje, u savremenom svetu, sve zavisi od velikih supermarketa i dobrog lanca snabdevanja. U slucaju neke vece katastrofe, taj lanac se prekida za manje od 3h(!). A istovremeno dolazi do panike medju ljudima i zalihe se isprazne za par sati... Sta onda? Kako niko nema zalihe za vise od 3-4 dana, niti ima ista zasadjeno na gradskom betonu, nastupa glad i panika. Nazalost ovo je sasvim realan scenario u slucaju nastanka iole veceg rata. Strasna glad koja bi pobila jako veliki broj ljudi.

Ako budem imao vremena, okacicu i tabele vezane za projekciju hrane u okeanima sa trenutnim tempom iscrpljivanja.






[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 09.12.2011. u 00:13 GMT+1]
[ Braksi @ 09.12.2011. 00:20 ] @
Citat:
Generalno mislim da je komunizam propao jer ga je napao kapitalizam koji je po prirodi gladan drugih teritorija i širenja što je ovaj prvi mnogo manje.


ne bih rekao. Sovjeti su isto bili agresivni kao i Amerikanci i jos beskompromisniji. Komunizam se sam urusio zbog mnogih nedostataka planske privrede. U pocetku kad je sve bilo nerazvijeno takav sistem je bio OK pr treba put, pruga, Staljin naredi i - evo ga. I zaista SSSR je sve do 80-tih godina imao privredni rast veci i od Japana ! Mada je Amerika bila naravno razvijenija tj dobro je najbrze se razvijati, ali je jos bolje biti najrazvijeniji !

Nordhaus: SSSR 4.9%, US 3.0%, Japan 4.5%, UK 2.1% period prosecnog rasta do 1984

SSSR Hruscova veoma je plasio Amerikance i izgledalo je da ce Rusi brzo sahraniti Amerikance i vojno i ekonomski slicno kao sto sad neki predvidjaju za Kinu. Da li ce Kina uspeti nije lako reci, ali ja mislim da nece. U strogom smislu Kina je u mnogome ekonomski protektorat Zapada i mnogo toga ne zavisi samo od njih. Bili komunisti ili ne.

[ pisac @ 09.12.2011. 03:46 ] @
Komunizam se nije urušio sam od sebe, nego je pobeđen propagandom koja je bila (i još uvek je) na mnogo finijem i sublimalnijem nivou nego što je to bila komunistička propaganda.

Da li je to dobro ili loše... to je za raspravu. U svakom slučaju, SFRJ je bilo mnogo bolje i pravednije i bogatije društvo nego bilo ko na Ex.Yu prostorima sada.

A što se tiče valuta ili zlata, ne kupujte papire i poluge, kupujte konzerviranu hranu i oružje. Može vam zatrebati već koliko sledeće godine
[ Tyler Durden @ 09.12.2011. 10:13 ] @
Dok ti znas prave podatke na osnovu licno provedenih ispitivanja?
[ mmix @ 09.12.2011. 10:22 ] @
Citat:
openbox: Nema hrane, goriva, nekretnina para za sve... pa naravno da nema kada se to kapitalu ne isplati.
... Svrha novca je da bude još veći ne obazirući se na ostalo (zato danas imamo prevare tipa globalnog otopljenja, puno nas je na planeti, svinjski grip itd.)
na kraju krajeva, svi hoćemo da kupimo zlato ili već nešto drugo - da slučajno ne budemo na gubitku.


Haha, oduvek su me odusevljavali komunisti svojim jeftinim floskulama, sama cinjenica da su nekog nekad negde uspeli da ubede u nesto je krunski dokaz plitkosti ljudse vrste. Nema nafte? Ne brinite, komunizam ce vam napraviti novu staru naftu :)


Citat:
openbox: Slušao sam jednu indijku koja kaže: "World food organization is not here to feed the people, it is here to make more profit".

Ako iko na ovoj kugli zemlajskoj treba da ljubi skute WFO to je Indija, da nije bilo WHO i njihovog programa Indija bi i danas prolazila kroz ciklicne periode gladovanja sa milionima umrilih. Ali eto, neka pro-komunisticka Indijka punog stomaka sad kritikuje sto je kapitalizam u Indiji nahranio samo 95% stanovnika, komunizam bi nahranio sve :) Staljin-style ;), svakom po saku pirinca i kad nestane pirinca ostale u jamu, rezultat, ima hrane za sve.

[ openbox @ 09.12.2011. 10:34 ] @
Nema hrane, goriva, nekretnina para za sve... pa naravno da nema kada se to kapitalu ne isplati.
... Svrha novca je da bude još veći ne obazirući se na ostalo (zato danas imamo prevare tipa globalnog otopljenja, puno nas je na planeti, svinjski grip itd.)
na kraju krajeva, svi hoćemo da kupimo zlato ili već nešto drugo - da slučajno ne budemo na gubitku.

Slušao sam jednu indijku koja kaže: "World food organization is not here to feed the people, it is here to make more profit".
E tako vam je i sa svim ostalim.. i zato mislim da je komunizam mnogo bolji u osnovi od kapitalizma.
ps. takođe ne verujem u verodostojnost prethodno navedenih slika o izumiranju flore mora.
Pazite se, vrlo se igraju statistikama u svoju korist (profita).
[ openbox @ 09.12.2011. 10:40 ] @
Citat:

mmix: Ako iko na ovoj kugli zemlajskoj treba da ljubi skute WFO to je Indija


Da a da li znaš da je morala da digne kredit od mmf-a i da kada je to uradila i plasirala stanovništvu koje se bavi poljoprivredom dobila oko 300.000 samoubistava jer nisu mogli da vraćaju kredit a da ne govorim o bolestima koje imaju sada (jer su semena morali da kupuju od zapada, opet). Da, imali su klauzulu da ne smeju da prave svoje seme za narednu godinu.

sve u svemu bolje da ih nisu hranili na taj način. Na kraju krajeva isti fazon imaš i u Srbiji.
[ dejanet @ 09.12.2011. 11:18 ] @
Brkamo loncice konstantno, prvo 'komunisticka' Kina je cista kapitalisticka zemlja, cak do te mere da Bill Gates Apple i Boing sele najbolje i najosetljivije projekte tamo, bezeci od pošasti birokratije i socijalizma sa Obaminim odnosno EU likom..

Problemi zapada i zapadnih valuta leze upravo u tom levicarenju i titranju 'potrebama' raji. Srecom po njih, nisu presli tacku bez povratka, zahvaljujuci bogatom kaptilastickom nasledju.

U ostalom Kineski ministar rada PRC-a je nedavno izjavio da nedaju pare za spas evra jer su Evropljani lenjivci. Izjavu shvatam u sirem kontekstu.
[ Braksi @ 09.12.2011. 12:43 ] @
Citat:
Komunizam se nije urušio sam od sebe, nego je pobeđen propagandom koja je bila (i još uvek je) na mnogo finijem i sublimalnijem nivou nego što je to bila komunistička propaganda.


dzizs, pa komunizam ti je drugo ime za propagandu manje vise kao i svi diktatorski rezimi. Pored toga SSSR je sasvim otvoreno podrzavao i finansirao komunisticke partije na zapadu tj koristio je demokratske rezime da plasira svoje ideje. Zamisli da su Amerikanci ili Italijani finansirali makar i frakciju komunista u Sovjetu ili odbor kucnog saveta u Vladivostoku. Bio bi ih pojeo mrak. Cuveni italijanski komunista Palmiro Togliatti ima cak i grad u SSSR koji nosi njegovo ime !

http://en.wikipedia.org/wiki/Palmiro_Togliatti
http://en.wikipedia.org/wiki/Tolyatti

dzabe ti propaganda kad nemas rezultate. Koliko je ljudi pobeglo na zapad u truli kapitalizam, a koliko ih je otislo u lepi socijalizam. Racunam tu i SFRJ.




[ openbox @ 09.12.2011. 14:22 ] @
Citat:
Braksi: Koliko je ljudi pobeglo na zapad u truli kapitalizam, a koliko ih je otislo u lepi socijalizam

Pa, pobeglo je jer tu gde je protutnjaka noga kapitalizma (tranzicija) nije više ništa ostalo. (isto i u Srbiji). Generalno tranzicije širom evrope su služile za uništenje svog komunizma ili socijalizma.

Primer: evo pogledajte naše susede mađare, rešili se komunista, ušli u evropu, cela (ali sva) proizvodnja im je uništena, rade za siću. (Na primer lekar tamo ima isto ko i lekar u Srbiji). Nisu u stanju da naprave i jednu zgradu, i većinu što imaju napravio im je komunizam. Prezadužili su se jer je to uslov evrope i natoa...

Kao ne ekonomista, mogu da ih pitam: pa dobro šta je vama trebao kapitalizam? Onda ste imali ništa a sada imate to isto ništa plus dug, po meni bolje samo ništa.

Sad će neko da kaže, "dobro, ali svi rade". Recimo kao u Rumuniji. Da ali za koliko, rade za po 150, 200eura mesečno!
[ Braksi @ 09.12.2011. 15:01 ] @
znam sta hoces da kazes openbox.

I meni se svidja Lukasenko. Gledajuci ga ovako rekao bih da je posten covek, veliki patriota i da radi dobro za svoju zemlju. Medjutim njegov problem je sto je diktator. E sad ces ti da kazes, pa sta ima veze sto je diktator ako radi dobro za svoju zemlju. To i jeste glavni problem diktatora jer sve zavisi od njih i od njihove volje. Da sam ziveo u Nemackoj 1933 verovatno bih i ja glasao za Hitlera kao i vecina Nemaca i on je bio OK dok je hteo da bude OK. Suzbio inflaciju, otvarao radna mesta, gradio infrastrukturu, a onda je napravio pokolj u Evropi jer nije bilo mehanizama, demokratije, parlamenta, opozicije da ga spreci.

Zamisli da se Obama jedno jutro probudi i padne mu na pamet da vlada Amerikom dozivotno. Moguce je da mu to i padne na pamet, ali ono sto se nece desiti je da on to i ostvari - jer ne moze zbog sistema, zbog demokratskog sistema.
[ openbox @ 09.12.2011. 18:05 ] @
Citat:
Medjutim njegov problem je sto je diktator


To što je diktator to je relativno i uglavnom zavisi od najačeg medija koji to plasira, ista stvar je i za teroriste.

Nego, bio jednom Gadafi, čovek posedovao proizvod koji se traži - naftu. Hteo da uvede zlatni standard za svoju valutu (1/1).
Da je to uradio, bio bi to početak kraja dolara. Te čim je izustio zlatni standard dobio je šatdaun, nažalost, i to od svojih pajtaša što je još gore.

Kažu bio dikrator. A imao negativnu inflaciju, populacio digao 5 puta za 40 godina (2 generacije), besplatna škola i ostalo...

A ovi što maltretiraju ceo svet nisu diktatori?
[ Milan Milosevic @ 09.12.2011. 18:12 ] @
Diktatura vladala je i vlada i na istoku i na zapadu.
Recimo amerika, jasno kakao se biraju predcednici kod njih.
Golubovi lepezani, bitno da lepo izgleda i da se lepo smeska.
Ni u EU nije bolja silika, cim se pojavi neko sa drugacijim idejama
odmah ili ga ubiju ili ga javno ismevaju preko takozvanih nezavisnih medija.
Problem danasnjeg drustva je posledica liberalnog kapitalizma.
Odnosno kapitalizma bez pravila i granica ,bez trunke eticnosti i patrijotskih osecanja.
Drugim recima, americkim kapitalistima se mnogo vise isplatilo da izrabljuju kinesku decu i ljude
za par dolara mesecno, nego da placaju svolje ljude za isti posao.
Javila se lenjost kod zapadne omladine. Ko ce da studira fundamentalne nauke. Svi ce da zarade na berzi
,a genijalce kupicemo iz kine i indije. I to naravno ne moze da traje vecno.
Pametni ljudi su stigli tehnoloski i cenovno zapad.
Dalje, prevelika glad za novcem zapadnih kapitalista, dovela je do preteranog iskoriscavanja rezevi nafte i drugih ruda,
tako da su i tu pukli.
I treca stvar je posledica prevelikog reklamiranja lepog zivota po svetu doveo do milijona useljenika, bez ikakvog obrazovanja u njihove zemlje.
To u pocetku moze da bude korisno sitnim privatnicima jer za nikakve poslove ima jeftinu radnu snagu.
Banke su sistematcki, naduvavale kredite za nekretnine i uz dobar marketing prodavale evropskim bankama koje su niz godina
ostvarivale enormne kredite, davaljuci velike kamate svojim klijentima. I sve je to lepo funkcionisalo, do trenutka kad americki gradanin
nije vise bio u stanju da placa kredit i iznamljuje nove jer nije imao gde da radi.
Banke su bankrotirale i eto krize.
[ Braksi @ 09.12.2011. 21:21 ] @
Da je Gadafi bio tako sjajan prvo narod ga ne bi svrgao. Drugo, zasto nije izgradio insitucije da bi njegov sistem, delo, vizija mogli da postoje i posle njega kao sto su uradili Washington i jefferson ? Umesto toga on je promovisao svoju familiju i spremao sinove za naslednike sto jasno govori da nikom zivom nije verovao (Hint: Castro, S. Koreja) . Cetvrto, 40 godina na vlasti, mislim, to znaci da je on 2-3 generacije Libijaca iskljucio iz upravljanja svojom zemljom.

Sad sve to saberi i sta dobijas ?

Mnogi kriticari su razocarani na Istoku Evrope, a ja bi ih pitao: kakav su to bajan zivot imali pod komunizmom ? Jel im zao redova, cenzure stampe, nemogucnosti putovanja, kupovine robe na tackice. Kazu da je Evropa nepravedna, a kad je to molim vas Poljska bila razvijenija od Nemacke ili Rumunija od Holandije ? Ako su mislili da ce zapad ostaviti sve svoje poslove i interese da bi niima izgradio srecnu buducnost onda mi je zao ali verujem da je tako bilo jer to i jeste komunizam. Bajka, verovanje u kultove, idole i dr....

[ jericho1405 @ 09.12.2011. 21:58 ] @
U sustini ne valja ni cist komunizam, niti strogi liberalni kapitalizam. Oba uredjenja su podjednako nepredvidiva, i cesto zlokobna na duze staze. Danas, realno, i ne postoji drzava koja je cistokrvni primjer jednog od ova dva sistema, i to svakako ima svoje razloge i prednosti. Koliko mi se gadi komunisticko licemjerstvo, toliko mi se gadi i kapitalisticko klanjanje novcu i surovo terorisanje socijalnog aspekta zivota.

Citat:
openbox: Svrha novca je da bude još veći ne obazirući se na ostalo (zato danas imamo prevare tipa globalnog otopljenja, puno nas je na planeti, svinjski grip itd.)

Ne znam da li si bio sarkastican u ovoj recenici, al' fenomen globalnog otopljenja/zagrijavanja je realan i postojan.

Danasnje drustvo uspijeva da kako-tako prezivi samo zato sto uziva blagodeti zaliha fosilnih goriva koja se skladiste milionima godina. U jednom trenutku covjecanstvo moze lako da upadne u katastrofalnu realnost, ukoliko se ovakav trend unistenja suma i emitovanja CO2 nastavi. Mislim, slusati korporacijske izvjestaje kao validan "dokaz" o nestetnosti ovakvih ljudskih akcija po okolis je blago receno naivno. Sume masovno izumiru a osnovni su generator kiseonika uz alge na planeti. Znas li koliko je potrebno da izraste i da se razvije jedno drvo? Il' da se fosilizuje neki ostatak? Znas li koje su posljedice zagusenja atmosfere sa CO2, il' "pucanje" ozonskog omotaca?

[ Andrej013 @ 09.12.2011. 23:36 ] @
Citat:
openbox
Nego, bio jednom Gadafi, čovek posedovao proizvod koji se traži - naftu. Hteo da uvede zlatni standard za svoju valutu (1/1).
Da je to uradio, bio bi to početak kraja dolara. Te čim je izustio zlatni standard dobio je šatdaun, nažalost, i to od svojih pajtaša što je još gore.

Kažu bio dikrator. A imao negativnu inflaciju, populacio digao 5 puta za 40 godina (2 generacije), besplatna škola i ostalo...

ti da poznajes jednu osobu koja je bila u Libiji., shvatio bi koja je ovo nebuloza.
cuj njega "Gadafi podigao generacije, besplatna skola i ostalo...."
hahaha, decko, da si se malo raspitivao van politickih medija, ispiraca mozga iste vrste kao i zapadnjacka propaganda, samo suprotno, znao bi da su libijci jedan od najjadnijih naroda na svetu. i dalje "voze" magarce jer nemaju para za kola ni naftu koja im se proizvodi u dvoristu. velika je beda tamo i nemojte se zamlacivati da im je gadafi nesto 'obezbedjivao'.
cuj besplatne skole... hahaha, a narod ne zna 2 i 2 da sabere i masovno pije ovnovu krv na plazama za bajram-sve pucaju od obrazovanosti.
ima milion vise zaposlenih nego stanovnika u drzavi a medju lokalcima 20% nezaposlenosti. i nekom nasem antiglobalisti je to logicno i ne bi pomislio da ce neko jednom da se zapita "dokle vise?! zasto se uvoze stranci ako nas 20% nezaposlenih ovde umiremo od gladi?"
inace, u poslednjoj deceniji je islamski fundamentalizam bujao u Libiji. ranije nisi mogao da vidis one marame i burke protiv kojih se gadafi borio, a sada ne mozes da vidis zensko lice.
to im je shebalo drzavu.
[ kandorus @ 10.12.2011. 07:41 ] @
E kad čitam ove komentare baš je tema bila za berzu. Ali srbijansku. Tu je samo valio Gadafi i njegove kamile.
[ openbox @ 10.12.2011. 14:07 ] @
Citat:
Da je Gadafi bio tako sjajan prvo narod ga ne bi svrgao.

Pa i nije ga narod svrgao, nego lova od amerike,
isto i sa Slobom, nije valjao, nije valjao a imali veću proizvodnju 1999 nego sada 2011.
Podelio džaba stanove po Novom Sadu, bilo džaba fakultet itd... (ne zaboravite, nije uzimao kredu kao ovi, i bio je u izolaciji 10 godina)
Takođe uveo zlatan standard. Fabrike su kako tako radile. I lepo nam je rekao kad je odlazio, evo banke su spremne da ulete i da rasčerupaju ovu zemlju na param parčad.
Da li se to desilo?
Potom ga odvedoše u hag i skloniše, jer bi ga narod opet tražio posle 5-10 godina kada shvati da je debelo za**ban. I Šešelja drže tamo zbog istog razloga.
A svrgla ga je lova koja se vukla u džakovima preko mađarske granice da se finansira neuki otpor, (danas: žuta partija koja u suštini radi isto - čerupa Srbiju)

Citat:
ti da poznajes jednu osobu koja je bila u Libiji

Poznajem ih dosta koji su tamo bili radili više godina

Inače Libija je bila u Africi ono što je Švajcarska u Evropi, e sada više nije.


Citat:
Znas li koje su posljedice zagusenja atmosfere sa CO2, il' "pucanje" ozonskog omotaca?

Ima jedan dobar komentar koji sam čuo na netu: "Vi dišete vazduh celog života a potom umrete, dakle vazduh je uzrok smrti?", tako isto i CO2 sa klimom - nema veze (prostudirajte malo), nego ovi špekulanti koji su osmislili krizu manipulišu činjenicama.
Ima mnogo parametara koji utiču na temperaturu na zemlju, jedan od bitnih su ciklusi erupcija na suncu - koje niko ne pominje (jer ne mogu to da oporezuju, a CO2 mogu! pa zato CO2 forsiraju)


Citat:
Jel im zao redova, cenzure stampe, nemogucnosti putovanja, kupovine robe na tackice.

Evo sada imamo pasoš skojim može svuda po Evropi, ali nemamo love za putovanje (pričam o običnom čoveku u Srbiji) Ima kola ali ne mogu da ih natankujem koliko mi treba (imam juga 1989 godište, 55 ako mi za utehu što nije 45 :)
itd..

Pa dobro u čemu je onda razlika? Pa jedina je razlika što smo DUŽNI.
(nemojte da vas vara veći izbor, manja nam je kupovna moć što nas vrlo dotiče a ne izbor)
[ Andrej013 @ 10.12.2011. 15:53 ] @
Citat:
openbox
isto i sa Slobom, nije valjao, nije valjao a imali veću proizvodnju 1999 nego sada 2011.
Podelio džaba stanove po Novom Sadu, bilo džaba fakultet itd... (ne zaboravite, nije uzimao kredu kao ovi, i bio je u izolaciji 10 godina)

Ijao dete, pa ti nista ne znas.
nije mi jasno kako mozes da imas izdefinisano misljenej sa tolikim supljinama u znanju. ti bukvalno nista ne znas o istoriji cinejnicama a ovde iznosis neke zakljucke :D

ti si sebe tako diskvalifikovao ovom nebulozom da je to presmesno. evo ti o dugu Srbije za vreme Slobe koji "nije uzimao kredu"
Godina 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 (mart)
Dug (milijarde EUR) 14,17 13,43 11,53 11,02 9,68 10,28 9,35 8,88 8,78 9,85 12,16 12,67
Dug (procenat BDP) 169.9% 102.2% 69.5% 64.3% 53.3% 50.2% 36.2% 29.4% 25.3% 31.3% 41.4% 39.7%

hahaha, mali hteo sam da te pitam jos ko te je to slagao da je libija u africi bila ono sto je svajcarska u evropi, al posot sam video da si supalj ko crkveno zvono, reko nebitno, ti bi poverovao u svaku ideoloski obojenu laz...

aj uci se malo:
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0...%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B5
a ne da se blamiras kako sloba nije bio u dugu :D bukvalno, najveca nebuloza koju sam procitao u poslenje vreme...svaka cast

(za slucaj da ne mozes da shvatis gornje podatke, to znaci da je sloba zaduzio drzavu 14 milijardi a da je BDP-bio visestruko manji a ovi su zauzili 12 milijardi sa mnogo vecim BDP-om...mi sada nismo NI PRIBLIZNO zaduzeni koliko smo bili za vreme slobe) ne zaglupljute se propagandom vec procitajte nesto.

presmesno
[ openbox @ 10.12.2011. 16:28 ] @
@Andrej013,
Da to jeste tako. Ali BDP čini zbir proizvodnje cele Srbije, samo nemoj zaboraviti da te firme (ili većina) više nije u našem vlasništvu (a onda je bila) tako da džaba nam to sada što je to 38%.

1. Ako je to tako, kao što veliš gore, Srbija bi trebala da može da otplati svoj dug za 4-5 meseci. Pa se samo pitam čemu sve te tranše i stend baj aranžmani? Zašto smo u minusu svake godine?

2. Onda smo realno mogli da se rešimo duga za 2 godine jer je proizvodnja bila u našim rukama, sada ga se nećemo ni za 20 godina jer mi realno ne posedujemo taj BDP u svojim rukama.

3. Ako brojke pokazuju boljitak, zašto nam je sve gore i gore u Srbiji? (ovo sam izveo iz pada standarda, pada cene nekretnina, ima nas manje 300k od 2002 itd.)

[Ovu poruku je menjao openbox dana 10.12.2011. u 17:49 GMT+1]
[ Isak666 @ 10.12.2011. 16:47 ] @
U kojem vasem vlasnistvu?
Vlasnistvu proleterijata?
[ openbox @ 10.12.2011. 17:07 ] @
Da objasnim na primeru:
Hocete da kupite nesto, recimo auto (nov). Nemate keša, nikakav problem odete do banke dignete kredit, kupite auto.

Šta ste vi uradili: uzeli ste novac od zapadne banke, platili ste zapadjaku rad jer vam je on napravio taj auto.
dakle vi ste sve svoju vrednost emitovali na zapad, generalno van zemlje. E tu je caka. Može naš BDP biti koliko hoćete
kada mi nemamo ništa od toga.

@Isak, u čijem vlasništvu je bilo. Vlasnik je bio negde unutar naših granica sad nije.
[ Shadowed @ 10.12.2011. 17:13 ] @
Pa, i da si radio, skupio novac i kupio auto bio bi na istom, opet bi taj novac poslao na "zapad".
Jedina razlika je u kamati (koja je zapravo cena za ranije dolazenje do automobila) ali je sustinski rezultat isti.
[ Isak666 @ 10.12.2011. 17:15 ] @
Citat:
openbox

@Isak, u čijem vlasništvu je bilo. Vlasnik je bio negde unutar naših granica sad nije.


Pa dobro, sta se tu menja?
[ Marko83 @ 10.12.2011. 19:49 ] @
Citat:
Andrej013:
Godina 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 (mart)
Dug (milijarde EUR) 14,17 13,43 11,53 11,02 9,68 10,28 9,35 8,88 8,78 9,85 12,16 12,67
Dug (procenat BDP) 169.9% 102.2% 69.5% 64.3% 53.3% 50.2% 36.2% 29.4% 25.3% 31.3% 41.4% 39.7%


Ja kad potrazim po sajtu NBS NBS-pdf....pa prva recenica: "Na kraju marta 2011. godine spoljni dug Republike Srbije je iznosio 22,7 milijardi evra"
Tako da ja mozda gledam pogresan dokument
Mada je ovaj iz marta 2011
Ovih dodatnih 10.000.000.000,00 € su verovatno neke imaginarne pare koje se ne vracaju....
A ionako je sitna lova
Da ne pominjem koliko je na kraju 2011 obzirom na vise puta pozajmljivanje od po ~1.000.000.000€
Treba i budzetlije nesto da jedu...
[ Milan Milosevic @ 10.12.2011. 20:34 ] @
Citat:
Marko83: Ja kad potrazim po sajtu NBS NBS-pdf....pa prva recenica: "Na kraju marta 2011. godine spoljni dug Republike Srbije je iznosio 22,7 milijardi evra"
Tako da ja mozda gledam pogresan dokument
Mada je ovaj iz marta 2011
Ovih dodatnih 10.000.000.000,00 € su verovatno neke imaginarne pare koje se ne vracaju....
A ionako je sitna lova
Da ne pominjem koliko je na kraju 2011 obzirom na vise puta pozajmljivanje od po ~1.000.000.000€
Treba i budzetlije nesto da jedu...


Do izbora.
[ openbox @ 10.12.2011. 20:55 ] @
Citat:
Isak666:Vlasnik je bio negde unutar naših granica sad nije.
Pa dobro, sta se tu menja?

Evo kroz primer:
Radnik pravi u firmi čaše, za jedan mesec napravi vrednost od 10 čaša.
Vrednost 5 čaša je potrebno da se namire troškovi proizvodnje (sirovine, mašine...)
Vrednost 2 čaše je plata radnika koji to napravi (troškovi radne snage)
Dakle 10-5-2=3. Vrednost 3 čaše zove se dobit preduzeća.

Dobit ide vlasniku. (Zvao se on: Pera Perić, doo, ad, door, holding, AG, srl...)

Te 3 čaše ako ostanu u Srbiji povećaće bogatstvo svih nas za pomalo (standard življenja)
Ako odu na "zapad", povećaće standard tamo. (pogledajte kakav je samo)

Ako odu na "zapad", znači mi imamo 3 čaše manje mesečno!
I tako tri po tri i Srbija nakraju na granici egzistencije.... (tranše i standby aranžmani
nadoknađuju te čaše što fale...)

A da su ostajale u granicama Srbije, u najgorem slučaju bi bilo isto ko i ranije.
[ Isak666 @ 10.12.2011. 21:01 ] @
Ne razumem kako neko drugi ima vrednost koju nije zaradio?
One ne idu ni na zapad ni na istok, nego u dzepove vlasnika - bio on Miskovic, Gejts, grupa deonicara, mali Rade mesar ili bilo ko drugi.

Kako si ti imao tu vrednost kad vlasnik ili grupa njih raspolaze tim novcem isto bez obzira odakle su - svakako nece dati ni tebi ni meni.
Ali ce oboje dati kroz placanje poreza, a ako su uspesne firme - i kroz povecano proizvodnju i vise uposlenih.
[ openbox @ 10.12.2011. 21:17 ] @
Citat:
Ne razumem kako neko drugi ima vrednost koju nije zaradio?

ko nema vrednost? tih početnih 10 čaša je novostvorena vrednost a dobijena je
iz sirovina. Tako (lupam) što je pera otišao na Dunav, uzeo malo peska i pretopio ih u čaše..
[ Isak666 @ 10.12.2011. 21:23 ] @
Pa tu vrednost nemate vi, nego firma.
Taj plus nikad, u ni jednom sistemu, se nije prelio nekom magijom vama.
Odakle god da je vlasnik - njemu ide zarada, koju on moze da trosi gde hoce, da ulaze kako zeli, kao sto ti to mozes sa svojom platom.

Taj pesak, ugalj, mleko ne pripada vama, pa ni u komunizmu nisi mogao da uzmes kofu i namuzes sebi mleka koliko hoces bez dozvole osobe/firme cija je stala ili bez novcane nadoknade za taj produkt.

To mleko nije stvoreno magijom, nego prvobitnim troskom vlasnika, radom radnika za koju su dobili nadoknadu i dejstvovanjem krave za koje ona ne trazi novcanu nadoknadu.
Sve preko toga nema veze sa vama.
[ openbox @ 10.12.2011. 21:33 ] @
Citat:
Odakle god da je vlasnik - njemu ide zarada, koju on moze da trosi gde hoce, da ulaze kako zeli, kao sto ti to mozes sa svojom platom.

Apsolutno si upravu,
Samo, teorijski za Srbiju je bolje da je gazda Srbin jer će tu zaradu uložiti, najverovatnije, u Srbiji.

Što se tiče plate, ona je podešena tako da posle mesec dana radniku ne ostane ništa (u potlačenim zemljama kao što je naša, Rumunija, Bugarska, Mađarska, Bosna, Hrvatska....)
[ Isak666 @ 10.12.2011. 21:39 ] @
Pa nece.
Srbin ce kao i Brazilac ili Eskim uloziti tamo gde ce vise zaraditi.

Ali ajde.
[ BluesRocker @ 10.12.2011. 21:48 ] @
Citat:
openbox: Samo, teorijski za Srbiju je bolje da je gazda Srbin jer će tu zaradu uložiti, najverovatnije, u Srbiji.

Ako će vlasnik da koristi profit za dalje investiranje, onda ne pravi razliku da li je stranac ili nije. Ako je stranac uložio pare kod nas i nije se pokajao, ulagaće i dalje. A dešava se da domaći privrednici izvlače kapital iz zemlje i ulažu u Rusiju, Ukrajinu i slično jer im je tamo bolja poslovna klima.

A za onaj deo dobiti koji je namenjen za ličnu potrošnju, nemoj mnogo da se razmišljaš da li će otići iz zemlje. Odeća, obuća, vozni park, tehnička roba, letovanja, zimovanja, benzin, alkohol, koka, ... Možda ode neki delić na PDV i akcize.
[ openbox @ 10.12.2011. 22:20 ] @
Citat:
Ako će vlasnik da koristi profit za dalje investiranje, onda ne pravi razliku da li je stranac ili nije.

I tekako je bitno, inače bi naše firme ostale nama posle tranzicije, ne bi se utrikivali stranci da ih kupe.

Citat:
Ako je stranac uložio pare kod nas i nije se pokajao, ulagaće i dalje.

Samo, Firme su radile i pre 2001 imale svoje sirovine, proizvod i trziste. I na to dođe stranac i kaže e niste vi više gazde nego sam ja. Plati on preduzece (akcije) koje vrati za naviše godinu dana, a posle sve je njegovo. E tu se pitam zašto Srbi nisu mogli da kupe te firme (imali su pare da plate akcije..)

Ruku na srce bilo je i geenfield investicija ali vrlo malo.

(stvarno nemam ništa ni portiv koga na nacionalnoj osnovi..ali)
..ako niste znali zašto Hrvati imaju nesrazmerno više firmi u Srbiji nego Srbi u Hrvatskoj.. pa to vam je ratna odšteta koju vlast plaća Hrvatima.
(naravno bilo bi mnog buke da su to javno tražili da se plati...)
I to uglavnom svo mleko koji se troši u Srbjiji profit se preliva u Hrvatsku. Slično je i sa uljem i dosta proizvoda koji se troše svakodnevno.

Tako da je vrlo bitno odakle je vlasnik - on vuče vodu na svoju vodenicu.


[ hobbista @ 10.12.2011. 22:43 ] @
openbox, malo gresis.
Sloba nije uzimao kredite, jer nije bilo potrebe za tim. Bilo je dovoljno imovine u Srbiji koju su mogli da izvuku.
Ovim naslednicima nije ostalo mnogo da raskuce, pa su pribegli kreditima.

Sve u svemu, mi smo i dalje u devedesetim. Jedina razlika je sto nema ratova.
[ wujaymarkoff @ 11.12.2011. 01:13 ] @
Citat:
Sve u svemu, mi smo i dalje u devedesetim. Jedina razlika je sto nema ratova.


Tako je. Nacionalisticku demagogiju zamenila je evrodemagogija. Akteri manje vise slede isti obrazac - osvoji vlast, zaposli svoje clanstvo, zadovolji finansijere a gradjanima ako ostanu mrvice.
Sto se tice ekonomskog razvoja Srbije imate odlicnu Krugmanovu knjigu na temu ekonomske krize - tamo opisuje bankrot juznoazijskih zemalja, Argentine i Meksika, manje vise ista matrica se primenjuje u Srbiji, pitanje je vremena kad ce se dogoditi to i ovde.

Inace o samoj temi odrzivog razvoja - koliko se secam radi se o razvoju koji je ekonomski, socijalno i ekoloski odrziv? Postoji li takva zemlja u svetu? Mozda skandinavske zemlje?
[ Andrej013 @ 11.12.2011. 01:16 ] @
opasno gresite svi vi.
tipican ste primer kako himlerova doktirna radi: ponovi laz 50 puta i postace istina...

mediji vam ispiraju mozak kako smo prezaduzeni. mi smo zaduzeniji u poredjenju sa 2004 i 2005, kao uostalom i 95% zemalja sveta. kada je kriza-drzave se zaduzuju. ali smo MNOGO MANJE ZADUZENI SADA nego u vreme Slobe i u apsolutnim ciframa i u odnosu na BDP.

pritom su nam devizne rezerve vise od 20 puta vece! to je 2000% vise nego ranije!
znaci to cime vas kljukaju mediji a vi zeljno jedete sta god da oni izbace, to je tako upakovano da je istina...dug se povecao. da. ali u odnosu na proteklu godinu.


citam naslove i ne mogu da verujem "PRIBLIZAVAMO SE STOPI PREZADUZENOSTI OD 45% BDPa" APOKALIPSA! UZAS! a sve nekako zaborave da kazu da nam je devedesetih dug sve vreme bio preko 100% BDP-a

obzirm na medije kakve imamo, narod nam je jos i pametan :D
al ostaje naivan i podlozan kampanji i propagandi. plitkost.
[ wujaymarkoff @ 11.12.2011. 01:39 ] @
Citat:
mediji vam ispiraju mozak kako smo prezaduzeni. mi smo zaduzeniji u poredjenju sa 2004 i 2005, kao uostalom i 95% zemalja sveta. kada je kriza-drzave se zaduzuju. ali smo MNOGO MANJE ZADUZENI SADA nego u vreme Slobe i u apsolutnim ciframa i u odnosu na BDP.


Postoje zemlje koje i sa nizim nivoom duga od Srbije nisu u stanju da servisiraju svoje obaveze. Sa druge strane recimo Japan ima strahovito veliki javni dug, pa gotovo da ta zemlja nema problema.
Mnogi zanemaruju i nivo privatnog duga koji se lako u uslovima kriza preliva na javni sto je uostalom i slucaj u Srbiji posle 2008.

Citat:
pritom su nam devizne rezerve vise od 20 puta vece! to je 2000% vise nego ranije!


Bilo bi zanimljivo i pogledati strukturu tih deviznih rezervi.

Citat:
znaci to cime vas kljukaju mediji a vi zeljno jedete sta god da oni izbace, to je tako upakovano da je istina...dug se povecao. da. ali u odnosu na proteklu godinu.


Ja sam stekao suprotan utisak, da ovdasnji mediji bas podilaze vise tvom nacinu razmisljanja.

Citat:
citam naslove i ne mogu da verujem "PRIBLIZAVAMO SE STOPI PREZADUZENOSTI OD 45% BDPa" APOKALIPSA! UZAS! a sve nekako zaborave da kazu da nam je devedesetih dug sve vreme bio preko 100% BDP-a


Nismo daleko i od Slobinih vremena, jedino eto sto rece covek nema rata i sankcija.

Citat:
obzirm na medije kakve imamo, narod nam je jos i pametan :D
al ostaje naivan i podlozan kampanji i propagandi. plitkost.


Naprotiv, mislim da je narod veoma razborit i da lako kapira stvari koje se desavaju.
Stvar je sto je narod ocajan. Pozcija je uzasna, alternativa katastrofalna, samim tim i buducnost vrlo jadna.
[ DrFill2Good @ 11.12.2011. 01:55 ] @
Citat:
Andrej013:
mediji vam ispiraju mozak kako smo prezaduzeni. mi smo zaduzeniji u poredjenju sa 2004 i 2005, kao uostalom i 95% zemalja sveta. kada je kriza-drzave se zaduzuju. ali smo MNOGO MANJE ZADUZENI SADA nego u vreme Slobe i u apsolutnim ciframa i u odnosu na BDP.

Ne znam odakle vadis ovakve podatke ali ti skidam kapu. SFRJ je pre respada dugovala 22 milijarde USD a brojala je preko 20 miliona stanovnika. Nakon raspada, naslednica SRJ je do 2000 godine u manjoj ili vecoj meri bila pod ekonomskim sankcijama. Ne samo da niko nije hteo da nam pozajmljuje pare, nego su nam i imovinu koja se zatekla u inostranstvu blokirali i nisu vracali. Zato te molim da mi objasnis kod koga se to Sloba zaduzio, stvarno zelim da cujem i to.
Citat:

obzirm na medije kakve imamo, narod nam je jos i pametan :D
al ostaje naivan i podlozan kampanji i propagandi. plitkost.

To je ocigledno, zar ne?

Inace, nakon 5. oktobra dobar deo dugovanja koje je Srbija nasledila sukcesijom nam je otpisan, tako da je demokratska vlast startovala sa cak manjim dugom nego sto joj je sledovao za vreme SFRJ. Prosto je fascinantno kako smo za samo 10 godina uspeli da nadmasimo predhodnu veliku drzavu. Jos je fascinantnije to sto se, za razliku od SFRJ, ne vidi gde je taj novac utrosen.
[ 3way @ 11.12.2011. 02:17 ] @
Citat:
wujaymarkoff: Nismo daleko i od Slobinih vremena, jedino eto sto rece covek nema rata i sankcija.

Nisam mislio da cu ikada porediti slobu i ovo danas, ali ako poredimo ratove, sankcije i bombardovanje i ovo sad....
Ne smem ni da zamislim na sta bi ovo licilo da je danasnja vlast na vlasti tokom tih ratova....
[ Andrej013 @ 11.12.2011. 03:41 ] @
Citat:
Ne znam odakle vadis ovakve podatke ali ti skidam kapu. SFRJ je pre respada dugovala 22 milijarde USD a brojala je preko 20 miliona stanovnika. Nakon raspada, naslednica SRJ je do 2000 godine u manjoj ili vecoj meri bila pod ekonomskim sankcijama. Ne samo da niko nije hteo da nam pozajmljuje pare, nego su nam i imovinu koja se zatekla u inostranstvu blokirali i nisu vracali. Zato te molim da mi objasnis kod koga se to Sloba zaduzio, stvarno zelim da cujem i to.

Pa vidi, tacno je da j cela SFRJ imala dug 22 milijarde dolara, takodje je tacno da je SRJ od tih 22 nasledila 5.5 milijardi dolara.
ali, ono sto neki namerno ili slucajno zaboravljaju je to da je takodje tacno da kada je DOS dosao na vlast, drzava je dugovala vise od 14, tj skoro 15 milijardi dolara a da je narodna banka bila potpuno prazna.(tipa milioni su u pitanju, a ne milijarde i desetine milijardi sto je sada slucaj)

e sada, ajde ti meni izvedi matematiku, tako da se sloba nije zaduzivao i ja cu da se slozim. znaci kako je drzava dosla od 5.5 milijardi duga na 15 milijardi? u onom kosmosu gde je to moguce, e u tom ce biti moguce da se sloba nije zaduzivao.

naravno, sada ce da se jave neki pametnjakovici koji ce da kazu, kao, to su neke statistike, to nije tacno...e pa ljudi, to su zvanicni podaci, isto kao sto su ovi sada zvanicni. ako verujete da se sada zaduzujemo, onda MORATE da verujete da smo vracali dugove do pre 3 godine, tj pre krize jer se pozivate na ISTE izvore. mislim da sam bio jasan.

a te price o sankcijama okaci macki o rep...kako je sloba prodao telekom talijanima i grcima ako su bile ekonomske sankcije?
to je naivno...neko cuo bile neke sankcije, i odma zakljucili da se sloba nije zaduzivao :D

znaci, drzava je u vreme slobe dugovala vise nego sada, jer se i zaduzivala vise nego ovi sada. dugovala je 170% BDP-a...znaci HAOS.
TO JE U SVAKOM POGLEDU NEUPOREDIVO SA SADASNJOM SITUACIJOM
ovi sada su to spustili na ispod 30% koliko je bilo pre krize, a sada to opet raste na preko 40% (sto se desava U CELOJ EVROPI) pa mi vi objasnite kako to srbija da bude pametnija od svih, da povecava izvoz kada se traznja smanjuje, povecava plate a u isto vreme smanjuje potrosnju :D eeeh ljudi moji...komedija jedna
[ altx @ 11.12.2011. 08:11 ] @
Citat:
DrFill2Good...Prosto je fascinantno kako smo za samo 10 godina uspeli da nadmasimo predhodnu veliku drzavu. Jos je fascinantnije to sto se, za razliku od SFRJ, ne vidi gde je taj novac utrosen.

Ovo mi se jako svidja, stvarno, gde bi mogao biti sav taj novac? nadam se da moja pitanja imaju veze sa temom i posto se ne razumem puno u sve to, kako je moguce toliko zaduziti se a da se ne vidi nista od toga? i na koji nacin se moze recimo prizvati odgovornosti oni koji su nas tako zaduzili?
[ openbox @ 11.12.2011. 08:44 ] @
Citat:
@Andrey013: TO JE U SVAKOM POGLEDU NEUPOREDIVO SA SADASNJOM SITUACIJOM

Bar si ovde upravu, jeste neuporedivo - sad kad devalviraju euro u trezoru narodne banke imaćemo
devizne rezerve ali u wc papiru! (pošto su nas pametni navukli da stavimo euro u trezor a ne zlato).
Kako li će onda da zvuče tvoji procenti i BDP pitam se?

"Cia snajka, cia, sj***la je pola sveta" -mnogo jak film.. "Sve rade javno da ne izgleda tajno".

Citat:
@altx: Ovo mi se jako svidja, stvarno, gde bi mogao biti sav taj novac?

Novac koji uzmemo jednostavno se prelije u dug države.
Nipoštno se ne sme ulagati u proizvodne kapacitete nego u asfaltiranje, krečenje i pet puta ako treba (ovo su pretpostavljam direktive od tih istih koji nam kredite daju a i plaćaju ovu žu*u vlast)

[Ovu poruku je menjao openbox dana 11.12.2011. u 09:57 GMT+1]
[ Andrej013 @ 11.12.2011. 15:36 ] @
@openbox

e pa vidis, ti bas nigde nisi upravu.

to da li ce neko da devalvira euro ili nece-to je teeeska spekulacija.
ti se NADAS da ce devalvirati euro, kako bi uspeo da dokazes da su ovi losi.
ako se euro en devalvira, onda ce zakljucak ostati isti-stanje je NEUPOREDIVO bolje nego ranije. bukvalno je podlo to cemu se ti nadas. toliko si kivan na vladajucu elitu da se nadas propasti celog naroda kako bi 'tvoja bila poslednja' i kako sve sto si rekao, odjednom ne bi bile nebuloze.

znaci, kako sada stvari stoje, dug je manji a devizne rezerve desetinama PUTA vece. AKO dodje tornado i cunami i vulkan, e onda sve to ista ne znaci, ako dodje do hiperinflacije u zoni eura, onda opet, ALI AKO SE TO NE DESI, onda je sve ovo o cemu ti pricas SMESNO i besmisleno.

ti pokusvaas da umanjiz znacaj onoga sto je uradjeno time sto se pitas "kada sve propadne, videces, i mi cemo i zato je ovo glupo" znaci nadas se propasti. strasno.


@altx
nemoj slusati laike koji citaju mnogo kurira i inostranih pandana. ovo sto ti je openbox rekao je netacno. potpuno netacno.
sad cu tacno da ti objasnim gde ej sav taj novac utrosen.

vidis, kada si povezan sa svetom preko uvoza i izvoza, jako je bitno koliko inostranih usluga i proizvoda mozes da kupis.
pre 11 godina prosecna plata srbije je bila 45eura, sada je oko 400. znaci plata je porasla 9 puta ili 900%. naravno, i proizvodi u srbiji su porasli, ali nikako ne ni blizu toliko.
zasto je bitno da je plata porasla 9 puta ako za ovu sada platu mozes da kupis samo duplo vise domacih proizvoda? pa zato sto se kvalitet zivota ne meri samo kupovinom hleba i struje.
znaci, ranije su samo najbogatiji ljudi i oni koji rade u inostranstvu imali mogucnosti da deci priuste, lupam, mars cokoladu, odlazak u grcku na more, popravku zuba kod dobrog doktora i slicno. sada je sve to manje vise pristupacno vecini stanovnistva, ali, posto narod nikada nije vazio za pametnu masu vec suprotno, niko ne moze to da uporedi. secaju se ljudi da su i ranije imali najlepse zelje sa ukusom margarina, i ranije su isli na crnogorsko more(gde im vnago plutaju kod glave) i isli su kod lekara(secam se, moze vadjenje zuba, al da odes do apoteke da kupis anesteziju). znaci, i tada je moglo da se prezivi i da se imaju slicne stvari, ali je komfor porastao visestruko.
sada mi srbi mahom idemo u grcku na more i tamo uzivamo na istim plazama na kojima su bogati nemci. ranije nisi mogao ni da se nadas tom izboru. barselonu NIKO nije video ni na slici.
e, zato je bitno da je plata porasla 9 puta, jer da nije, i dalje bi imao 45-50 eura, i morao bi pola godisnje plate da odvojis da odes u grcku na more, a ne jednu mesecnu. znaci, iako ima neke inflacije i u eurozoni, npr 3% da kazemo, tih 3% u trajanju od 10 godina nije ni blizu rastu nasih plata. ti za nasu prosecnu platu mozes da kupis mnogo PUTA vise stvari nego sto si mogao ranije. naravno, ne moras da kupujes strano. mozes ti i dalej umesto marsa od 45 dinara da kupujes rum stanglu za 9 dinara i eto tebi kvaliteta zivota, ali ljudi sada imaju mogucnost pa prave izbor da kupuju nesto u cemu uzivaju umesto da stede. ali ti kada bi kupovao isto sto si kupovao i pre 10 godina, tebi bi pola plate ostajalo kuci. sada se u srbiji mnogo trosi. deca se razbacuju, bespotrebno se forsira luksuz koji realno ne moze da se priusti i onda je drugi kriv sto se nema para. sada se ljudi zale sto im dete ne moze u spaniju na exkurziju, ranije je bilo da se ne ide u matarusku banju ili na rtanj. gledam bre, studenti idu u ameriku na work and travel...alo! otkud para!? ko vama daje tih 2000 dolara? ajde zamisli da imas te pare kada je plata bila 50$. manite se gluposti i idiotarija. mogucnost izbora(kvalitet zivota) je ogromna u poredjenju sa onim vremenima. ljudi mogu da priuste nesto o cemu su ranije samo citali iz novina da se radi tamo negde na bogatom zapadu, daleko.

znaci, razlike u drasticnom povecanju kvaliteta zivota ljudi ne primecuju zato sto taj kvalitet i drugi imaju. da imate pored sebe nekog ko zivi kvalitetom zivota prosecnog srbina godine 2000, videli bi koji je to pasiji zivot bio.
hvala bogu, toga nece biti i narod ce ostati plitak u svojim zakljuccima kako je isto ili mozda malo bolje/gore. narod nikada nije bio pametan pa nece ni sada.
a ovo sto openbox prica, da se novac "preliva" to su smesne stvari koje su izmislili smesni ljudi. novac ne da se ne preliva, nego uliva ovde i zbog toga vi imate po 10 puta vece plate sada nego ranije, sto nije odrzivo. u srbiji se zivi mnogo bolje nego sto narod zasluzuje.
[ Wi-Fi @ 11.12.2011. 16:30 ] @
ili, jednostavnije, 20mlrd pre 30 godina ≠ 20mlrd danas
[ openbox @ 11.12.2011. 16:37 ] @
@Andrej013: Ala se ti raspisa a ništa ne reče! (tako to rade naduvani balvani)

Ma idila ljudi, "ne slušajte me, ma nisam ja upravu"
[ Wi-Fi @ 11.12.2011. 16:52 ] @
Daleko od idile, ali isto tako daleko od masovne gluposti, panike, histerije, bulaznjenja po medijima i propagandi razl. partija
[ DrFill2Good @ 12.12.2011. 01:27 ] @
Citat:
Andrej013:
znaci, razlike u drasticnom povecanju kvaliteta zivota ljudi ne primecuju zato sto taj kvalitet i drugi imaju. da imate pored sebe nekog ko zivi kvalitetom zivota prosecnog srbina godine 2000, videli bi koji je to pasiji zivot bio.

Cudno onda kako ljudi primecuju drasticni pad kvaliteta zivota iako ga i drugi imaju. I sad mi ovde treba da verujemo tebi a ne onome sto smo sami proziveli. Zanimljivo.
Citat:
hvala bogu, toga nece biti i narod ce ostati plitak u svojim zakljuccima kako je isto ili mozda malo bolje/gore. narod nikada nije bio pametan pa nece ni sada.

Mozda nemamo pameti ali imamo srece - imao tebe da nas prosvetljujes.
[ Andrej013 @ 12.12.2011. 02:01 ] @
Citat:

Cudno onda kako ljudi primecuju drasticni pad kvaliteta zivota iako ga i drugi imaju. I sad mi ovde treba da verujemo tebi a ne onome sto smo sami proziveli. Zanimljivo.

hahaha, koja parodija :D
al ajde u pravu si. to je jako interesantna pojava, inace opstepoznata. sad druge strane, ne mogu da verujem da je to tebi cudno. u kom ti to kosmosu zivis kada se takvim trivijalnim cinjenicama cudis?
kada se standard povecava, niko to ne primecuje i svi nastavljaju da se zale u skoro istoj meri, a kada se smanji neznatno, odma se dize kuka i motika.
pa to je toliko opsteprihvaceno da sam mislio da svako dete starije od 6 godina uzima to vec zdravo za gotovo. nije valjda da to treba sada da ti objasnjavam???

mislim, ajde, mogu, lekcija za doktora feel 2 gooda, pazljivo citaj:
ako imas platu 55000 din, i povecati se na 65000 din, koliko ces dugo o tome da pricas i razmisljas? da li ces da se opterecujes time i mesecima da se pitas "kako sad pa to, zasto? da li sam ja zasluzio tu povisicu, moram da razmislim, koliko je trebalo da mi povecaju platu, mozda 8000 a ne bas 10000. da li je firma napredovala toliko procenata koliko sam aj dobio povisicu. da li ce mozda vlasnik od mene da zaradi manje nego sto ja mogu da pruzim"
hahaha, ako volis da ti se crta, moze i tako...nastavak sledi:
e a sada, recimo da imas platu 55000 din i da ti se smanji na 50000 din, sta onda? pa galamio bi na sve strane. to je najnormalnije. u prvom slucaju ti se plata povecala za 10k i to si zaboravio brzo a u drugom se smanjila za 5k i razmisljanje o tome bi ti bilo glavna zivotna preokupacija.

prvi scenario se desavao od 2000 do 2008 a drugo od 2008 do sada.
eto, nadam se da sam ti sada sve objasnio...ako to nisi znao, ova lekcija ti je zaista dobrodosla.
[ a1200 @ 12.12.2011. 03:21 ] @
Dakako, postoji i sledeci slucaj.... plata ti skoci sa 55000 na 65000, tj. za 18%, ali cene recimo skoce za 25%, taksa u sudu skoci za 100%, registracije, takse, papirici i overe po raznim opstinama i administracijama skoce 100%... zdravstvena usluga se toliko pogorsha (terajucu te da moras da ides od lekara do lekara, da cekas po 2 sata da bi dobio uput, recept, zakazao pregled itd.), da na kraju krenes da placas privatno, jer ti je bolje da platis nego na kraju da recimo izgubis posao zbog silnog odsustvovanja, koje recimo sef (privatnik) nece da ti tolerishe (sto opet utice na kolicinu para koju imas na raspolaganju)... itd. itd.

Do mere, da ti ta povishica realno ne znaci nista, jer je sve otislo u PM sa cenama - tj. za odrzavanje zivota koji si imao onomad sa 55K sada ti treba barem 80K, a plata ti je "skocila" na 65K. Ali hej, na papiru "se doima" kao bolje.

[ balavi @ 12.12.2011. 03:46 ] @
Citat:
Andrej013: @openbox

vidis, kada si povezan sa svetom preko uvoza i izvoza, jako je bitno koliko inostranih usluga i proizvoda mozes da kupis.
pre 11 godina prosecna plata srbije je bila 45eura, sada je oko 400. znaci plata je porasla 9 puta ili 900%. naravno, i proizvodi u srbiji su porasli, ali nikako ne ni blizu toliko.



gde ima u Srbiji, plata od 400 jura
[ Andrej013 @ 12.12.2011. 03:51 ] @
@ a1200

za sve to sto ti pises postoji jedna rec koja bi ti ustedela taj paragraf pisanja-inflacija. zato se cesto kaze "za godinu dana, plata porasla za 15% a realno za 4%" jer se uzima inflacija u obzir. e vidis, kada se uracuna taksa, toalet papir, voda, sijalice, struja i krastavci, pertle i ostalo sta te vec interesuje, onda dodjes do toga da je plata opet porasla, ali ne za recimo 9 puta koliko je zvanicno, vec recimo 4 puta, sto je svakako bolje nego ranije, devedesetih, kada plata nije padala 10 puta tokom decenije, vec kada se uzme u obzir inflacija-15 puta. kontas?

@Balavi
a reci mi, gde to nema? ajde, navedi.
evo ja cu da ti kazem gde ima, ja u Pancevu i Novom Sadu znam vise ljudi koji zaradjuju vise od tih 400 nego onih koji zaradjuju manje. verujem da je u BG-u jos bolje. ali verujem da ima gradova juznije koji 'kvare' prosek.
[ a1200 @ 12.12.2011. 03:58 ] @
Ne kontam, posto ja dobijam evre, za posao koji radim za inostranstvo - pa onda za te evre kupujem i placam ovde gde zivim robu i usluge. I u tim evrima mene zivot iz godine u godinu sve vishe i vishe kosta. Daleko vishe nego sto je pojela inflacija. Kontas? Ili ti treba nacrtati?

Ili je mozda ovde "rast" privrede i kupovne moci toliki da smo bolji od EU?

Deo rodbine koji zivi u DE, kad dodje ovde u posetu, je poceo da se iscudjava koliko su neke stvari/usluge skuplje za isti ili loshiji kvalitet i to u odnosu na Nemacku. Ranije im je ovde bila bagatela...
[ Andrej013 @ 12.12.2011. 04:15 ] @
pa ocigledno ti treba nacrtati.
ajmo nanovo.

ako je plata pre 11 godina bila 50 eura, a ti si zaradjivao 500 eura iz inostranstva, ti si za tih 500 eura mogao da kupis 10 puta vise nego prosecan covek Srbije.

ako je u medjuvremenu ta prosecna plata porasla na 400 eura, kao sto jeste, a tvoja produktivnost ostala ista, e ti onda sa svojih 500 eura ne mozes vise da kupis 10 puta vise od prosecnog stanovnika, vec samo par procenata vise. ne znam sta tu ima da bude nejasno, al dobro, zato sam ti nacrtao. sad, nadam se konacno razumes.

u tih 11 godina je inflacija bila recimo 300% ali je rast plata bio duplo veci. znaci ako neko sada zaradi 100 din i kupi sve sto treba, a sledece godine zaradi 150 din, ali sve ono od prosle godine kosta 110 onda je on u plusu...ono sto vi mislite da razumete je da, zato sto je inflacija 10%, onda on nema uvecanje plate od 50%. PA NIKO NI NE KAZE DA IMA! njegova plata je realno porasla za 36% a ne za 50%. ali i dalje uvecanje je uvecanje. znaci, kvalitet zivota je porastao za 36%(da, u pravu ste, nije za 50%, aleluja). proteklih godina se plata uvek realno uvecavala(znaci racunajuci inflaciju ili ti paprike, takse i krastavce, da ti priblizim) za razliku od devedesetih kada se realno smanjivala.

e al, kako ti to sada da objasnis nekom ko nece mnogo da se udubljuje. a matematika je izuzetno jednostavna.
dakle, ako ti i dalje imas svojih 500eura, a inflacija je iz godine u godinu 10%, pa mujo, moras da ocekujes da ces za 10 godina manje moci da kupis :)

eto, nacrtano!

p.s. lol pa naravno da je tvojoj rodbini bilo bagatela kada je pre DOSa 500 eura bilo godisnja plata, a sada je mesecna skoro pa toliko. hahahahaha, kakvi su ljudi carevi. lol, kao, cude se, sto je poskupelo u Srbiji xD pa je l si ih obavestio da je plata porasla 10 puta U EURIMA za jednu deceniju? hahahaha
[ vladd @ 12.12.2011. 10:47 ] @
Meni se osobito svidja onaj "kvalitet" zivota koji moze da se kupuje

Neki tamo voze dobra kola i imaju kvalitet zivota, cistu cekaonicu kod psihijatra, specijalan tretman i sve ono sto se placa novcem

Povrsno se mesaju neki detalji, i fokusira na pogresne efekte.

Jedna prica je "kvalitet zivota"(kao surovo licne stvari jedinke), druga prica je organizovanost zajednice, a protok novca je potpuno posebna prica.

Kada se napravi los miks(cak i zakljucaka), krene u snalazenje i troskarenje, zavrsi se sa konstatacijom da je obavezna kupovina ili obavezno letovanje blize ekvatoru..kvalitet zivota..
Neko bi to nazvao konfor, ja smatram da je prosta posledica odnegovanog potrosackog mentaliteta. Koji smatra da je sreca u trosenju novca i gadgetima...


Poz.
[ hobbista @ 12.12.2011. 12:20 ] @
Citat:
Andrej013: @ a1200
...evo ja cu da ti kazem gde ima, ja u Pancevu i Novom Sadu znam vise ljudi koji zaradjuju vise od tih 400 nego onih koji zaradjuju manje. verujem da je u BG-u jos bolje.

Auh :( Ili poznajes malo ljudi, ili su ti koje poznajes zaposleni u drzavnoj administraciji.
Koliki je prosek plata u privredi, i koliki je (u procentima) broj pijavica (drz. administracije) u odnosu na sve zaposlene?
[ Andrej013 @ 12.12.2011. 12:50 ] @
@hobbista
brate, mani se tih parola-to je sve drzavna administracija, trt mrt.
ja ti garantujem da je prosecna plata u Srbiji veca od 400 eura, ali privatni sektor nalazi nacina da utaji prave plate kako ne bi placao doprinose.
poznajem jako puno ljudi, i naravno da drugarica konobarica nema isto para kao advokat u sudu ili inzenjer u rafineriji, ekonomista u petrohemiji, ali na kraju, znam xy primera gde ljudi imaju jako lepe plate u privatnom sektoru. na kraju, ao nece da uci, a hoce pare, zasto ne radi na buvljaku?! sta, ispod ponosa? prvi komsija je izgradio kucu od toga. zaradjuje mnoooogo vise od tih 400 eura, a ne prijavljuje nista, tj vodi se kao nezaposlen. da svi koji rade kao on prijavljuju svojih 1000 eura, videlo bi se koliko je stvarno prosek.
nego se vi zaludjujete da u statistiku ulaze miskvovic i ostali pa oni vade prosek plata :D
pa miskovic prvi prijavljuje verovatno onih 10.000din minimalca sebi, da ne bi placao porez. ima gomilu nacina da se izbegne prijavljivanje stvarne plate i to ljudi masovno koriste pa deluje da je prosecna plata u Srbiji 400 eura. niko na svetu ne moze da me ubedi da je to tacno. na prste mogu da nabrojim ljude koji zaradjuju manje i to su uglavnom trafikanti i konobari-naravno, to je zato sto poznajem ljude iz razvijenijih opstina srbije, ali sta, hoces da kazes da oni ne ulaze u prosek???
[ a1200 @ 12.12.2011. 13:15 ] @
@Andrej
Brate, stvarno nisam mogao da citam bulaznjenje do kraja. Tvoja pretpostavka se zasniva na tome da nekome plata iz inostranstva stoji fiksirana i da ne raste sa cenom usluga koju nude iste takve firme - koje sede npr. bas u Nemackoj. Ali nema veze. Ajmo ponovo:

Ako ti plata u DINARIMA skoci 200 puta, a cene i ostali troskovi zivota (zdravstveno, opstinske takse, parkinzi, registracije, porezi itd) skoce zajedno 400 puta. Ti onda zivis za pare koje dobijas za isti rad DUPLO loshije. Bez obzira na "povishicu" od 200 puta.

Ne znam, ne moze prostije.

Ovde cene i troskovi zivota ne prate "rast" plata (cak i kad bi ga bilo posle oduzimanja inflacije). Dakle iz godine u godinu se zivi loshije - osim naravno na ekipu "sposobnih i pametnih" koja zivi od kradje para koje nikad nije ni zaradila, vec ih je isisala iz drzavne kasice raznim tendercicima i mahinacijama po politickoj osnovi, a drzava ih je dobila zaduzivanjem ovog ostatka gradjana koji, zamisli, nesto radi u zivotu (jos uvek).

Taj disbalans je posledica toga sto:
1) treba odrzavati birokratski sistem raznih agencija i partiskih poslusnika, koji je sve veci i veci, a izdrzava se iz budzeta
2) treba servisirati prispela potrazivanja za ove pare sto su uzete zaduzivanjem.
3) treba od nekud pokriti "nenamensko trosenje" partokratije

Dakle, drzava mora da nabavi od nekud pare, koje privreda ne moze da ispljune redovnim, dosadasnjim, oporezivanjem. Zato se dize cena svih administrativnih troskova, svih usluga koje pruza drzava, poreza, taksi, i vrshi na sve moguce nacine prikriveno oporezivanje. Sa druge strane se istovremeno smanjuje kavalitet usluga koje pruza drzava (sudstvo, zdravstveno, izgradnja i amortizacija skola, puteva, zeleznice, infrastrukture itd.) kako bi se manje para iz "budzeta" trosilo na to, i vishe ostajalo za plate administracije, "tenderchice", i naravno, servisiranje dugova. Sve to utice na vidno loshiji standard zivota, i vrlo opipljiv i realan porast cena - odnosno iz godine u godinu se zivi loshije.






[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.12.2011. u 15:13 GMT+1]
[ Sceka @ 12.12.2011. 13:44 ] @
Citat:
a1200: @Andrej
Brate, stvarno nisam mogao da citam bulaznjenje do kraja. Tvoja pretpostavka se zasniva na tome da nekome plata iz inostranstva stoji fiksirana i da ne raste sa cenom usluga koju nude iste takve firme - koje sede npr. bas u Nemackoj. Ali nema veza. Ajmo ponovo:

Ako ti plata u DINARIMA skoci 200 puta, a cene i ostali troskovi zivota (zdravstveno, opstinske takse, parkinzi, registracije, porezi itd) skoce zajedno 400 puta. Ti onda zivis za pare koje dobijas za isti rad DUPLO loshije. Bez obzira na "povishicu" od 200 puta.

Ne znam, ne moze prostije.

Ovde cene i troskovi zivota ne prate "rast" plata (cak i kad bi ga bilo posle oduzimanja inflacije). Dakle iz godine u godinu se zivi loshije - osim naravno na ekipu "sposobnih i pametnih" koja zivi od kradje para koje nikad nije ni zaradila, vec ih je isisala iz drzavne kasice raznim tendercicima i mahinacijama po politickoj osnovi, a drzava ih je dobila zaduzivanjem ovog ostatka gradjana koji, zamisli, nesto radi u zivotu (jos uvek).


Ovo sto si ti sam boldovao nije tacno, nikako nije tacno. Gde si to nasao i kako si do toga dosao da plata skoci 200 puta a sveukupni troskovi 400 puta?!

Slazem se sa svim sto je @Andrej rekao. Mislim da se svake godine zivi sve bolje ali da narod po inerciji to negira, verujuci da to negiranje doprinosi necemu. I da, stalno naglasavam i podsecam da nikada ne treba zaboraviti prazne rafove u radnjama, pumpe koje nemaju goriva, redove za osnovne namirnice (dve litre mleka po coveku dok mleka ima, ko je dosao i stao u red posle 5 sati ujutru ostaje i bez te dve litre...)... A ko je bio mali pa se ne seca toga treba mu pricati o tome da se zna i da se nikada ne zaboravi kako i koliko moze da bude lose!!!

Komunizam - glupost koja je dokazana na sve moguce nacine.
Kapitalizam - glupost koja je dokazana na sve moguce nacine ali daleko prihvatljivija od komunizma, neuporedivo!

Pozdrav!
[ a1200 @ 12.12.2011. 14:01 ] @
@Secka: Ako ne kapirash sta sam hteo da kazem - stavi jedno: Na primer - ispred te boldovane recenice.
Nije poenta u ciframa, one su tu da ilustruju taj fiktivni "rast" plata - tj. koliko ta prica veze sa mozgom nema u realnom zivotu u Srbiji.
[ hobbista @ 12.12.2011. 14:48 ] @
Citat:
Andrej013: @hobbista
brate, mani se tih parola-to je sve drzavna administracija, trt mrt.
ja ti garantujem da je prosecna plata u Srbiji veca od 400 eura, ali privatni sektor nalazi nacina da utaji prave plate kako ne bi placao doprinose.


"Brate", nije parola (na zalost). Kada otvoris oci, videces i sam.
[ Sceka @ 12.12.2011. 14:52 ] @
Citat:
a1200: @Secka: Ako ne kapirash sta sam hteo da kazem - stavi jedno: Na primer - ispred te boldovane recenice.
Nije poenta u ciframa, one su tu da ilustruju taj fiktivni "rast" plata - tj. koliko ta prica veze sa mozgom nema u realnom zivotu u Srbiji.


Pa nije moje da na taj nacin ispravljam ono sto si ti napisao, to bi bilo ruzno i nesvrsishodno ali i bezobrazno sa moje strane. Ako to ti nisi uradio, stavio jedno "Na primer", onda ostaje da se cita kako je napisano!

Nije fiktivni rast plata nego realni, stvarni rast plata a to ima veze sa cinjenicama u realnom zivotu, nikakvo "imanje veze sa mozgom" nema tu nikakve veze. Cinjenica je cinjenica, bez obzira sto bi svi bili zadovoljniji da su plate povecane vise od toga sto jesu, zelje su zelje ali stvarnost je ta koja se zivi, ne zivi se od zelja ili "Na primer" varijanti.


Pozdrav!
[ dejanet @ 12.12.2011. 15:16 ] @
.. zar nije realni pad plata 30-40% u odnosu na 2008-mu. Plate vezujete za potrosacku korpu(istu tokom godina). Takodje postoje plate vezane za evro/dolar i plate vezane za dinar. Pale su jedne i druge, vezane za dinar naravno vise.
[ Marko_L @ 12.12.2011. 15:27 ] @
Samo neko sa poprilično ograničenim pogledom na svet (da ne upotrebim neku težu reč u kojoj se pominje Buda i ale) ne vidi da se u Srbiji neuporedivo bolje živi danas nego pre nekoliko godina. Da li je moglo bolje ? Naravno da jeste, moglo je mnogo bolje, ali ako neko kaže je danas gore nego recimo 2000. ili sačuvaj bože, devedesetih, taj ili ima problem sa percepcijom stvarnosti ili jednostavno nije upućen ili se ne seća kako se tada živelo u Srbiji. Taj fakat je vidljiv na gotovo svakom koraku. Samo treba napraviti paralelu. Recimo, setimo se kako je izgledala kupovina osnovnih životnih namirnica devedesetih. Većina ljudi uđe u prodavnicu, kupi hleb i mleko ako ga ima i ako se izbori za to (često je i neko batinanje moralo da padne), a ostalih namirnica ili nije bilo na rafovima ili se nije imalo para za njih, pa se za to snalazilo preko humanitarne pomoći i slično. Danas, gomila hipermarketa posluje u Srbiji i svi su non-stop PUNI ljudima koji mahom vuku PUNE korpe namirnica. Znači, to su isti ti ljudi koji su devedesetih jedva kupovali hleb i mleko, nisu ih u međuvremenu zamenili marsovci. To je toliko proverljivo da ne može lakše. Uđeš u bilo koji hipermarket i posmatraš.

Ako to nekome ne izgleda kao napredak, definitivno ima neki problem sa sagledavanjem sveta oko sebe. Ali da idemo dalje, prosečna starost vozila na ulicama. Ja danas uglavnom viđam nova ili barem novija vozila, tipa do 5 godina starosti. Provuče se tu i tamo poneki krš, ali se generalno voze dosta bolja vozila nego pre par godina. Pa onda pogledajte malo kako svaki klinac danas ima mobilni telefon, i to ne neke običnjake, tipa Alcatel od 30 evra, nego se bogme nose Samsung Galaxy, Iphone-ovi, HTC-ovi... dakle telefoni koji koštaju od 200 evra pa naviše. I 2000. je bilo mobilnih telefona, pa ih nije imao svako ni od odraslih, a kamoli svako derište koje još ni osnovnu nije završilo. Pa pogledajmo onda i broj računara, broj korisnika interneta... neuporedivo više nego pre 10, a kamoli 20 godina. Dakle, hteo to neko da prizna ili ne, Srbija kao zemlja je napredovala, životni standard je napredovao, ekonomija je napredovala. To što je stanje trenutno loše, samo znači da je pre bilo još gore.
[ deerbeer @ 12.12.2011. 15:35 ] @
^ Nisi ti izgleda mrdnuo doope dalje od beograda ...tako da ti verovatno imas problem sagledavanja stvarnosti ..
[ dejanet @ 12.12.2011. 15:38 ] @
^ ^ Da li mislis na period od nekoliko godina ili na period od pre 11 godina. Svakako se zivi mnogo bolje nego 2000-te, kao sto se zivi bolje predpostavljam, nego 1942-e..
[ Sceka @ 12.12.2011. 16:15 ] @
Citat:
deerbeer: ^ Nisi ti izgleda mrdnuo doope dalje od beograda ...tako da ti verovatno imas problem sagledavanja stvarnosti ..


Ne znam gde je mrdnuo ali Beograd je dosta referentan za mnoge stvari. I ne poredi Beograd sa necim nego samo desavanja u samom Beogradu ali razlicitim vremenskim momentima.

Ne zaboravi da kad nicega nije bilo u Beogradu u prodavnicama, bilo je na pijacama svega! Meso, voce, povrce... bilo je skupo ali ga je bilo, a to je dolazilo van Beograda... Van Beograda se nije gladovalo ali u Beogradu jeste! Ja sam mrdao doope van Beograda u to vreme pa znam, licno!


Citat:
dejanet: ^ ^ Da li mislis na period od nekoliko godina ili na period od pre 11 godina. Svakako se zivi mnogo bolje nego 2000-te, kao sto se zivi bolje predpostavljam, nego 1942-e..


Ne znam sta misli ali se zivi sve bolje od pada Milosevica do danas. Plate su vece nego prosle godine, minimalno ali vece. Sto je najvaznije, kupuje se kao da su plate bar duplo vece. Parkinzi su popunjeni u zadnjih nekoliko godina skroz! Pa odakle novci za sva ta vozila ako je sve gore i gore?! Kako to da su guzve u prodavnicama sve gore ako nema novaca kojim se kupuje u tim prodavnicama, a korpe vise niko ni ne koristi, samo kolica. I tako svaki dan sve vise i sve veca guzva...


Pozdrav!
[ a1200 @ 12.12.2011. 17:05 ] @
Od 2000 na ovamo se digao standard zato sto je ova zemlja posle smene dobila brdo donacija, dobila otpis dela duga iz proslog perioda (koji bi isto tako morao da se servisira), i sto se dodatno zaduzivala. Te pare koje su se ulile u zemlju na kratko su digle standard, umesto da su potrosene u izgradnju infrastrukture i pokretanje industrije/privrede. Da bi sada (poslednjih godina) stigli u situaciju da jednostavno ni nova zaduzivanja ne mogu da pokriju troskove takvog vodjenja zemlje... jer treba namiriti partokratiju, i treba servisirati ono sto stize za naplatu - a industrije i proizvodnje nigde nema, tj. na nivou je '90. Onda se dolazi do "reshenja" o kojima sam pricao u prethodnom postu - prikriveno oporezivanje i smanjenje kavaliteta usluga u nadleznosti drzave - a to rezultuje padom standarda.

Sve to opet ne sprecava ekipu koja cuva iskljucivo svoje fotelje, da dodatno, besomucno zaduzuje zemlju u nadi da ce da prezivi jos malo, tj. da ce im jos malo funkcionisati bizMisi i sheme...

Citat:
Ova Vlada nas zadužila 6 mlrd. €

Beograd -- Za samo tri godine mandata, Vlada premijera Mirka Cvetkovića uspela je da zaduži zemlju za ogromnih šest milijardi evra.

Srbija se samo ove godine zaduživala 9,44 miliona evra na dan, 393.500 evra na sat ili 109,3 evra u sekundi, a novac je umesto u projekte išao u potrošnju.

Javni dug zemlje je sa 8,7 milijardi evra s kraja 2008. narastao na 14,7 milijardi na kraju septembra ove godine, a najveći deo novca je, prema oceni ekonomista, otišao u tekuću potrošnju umesto na investicije i kapitalne projekte.

Ali to možda i nije najgora vest, jer o tome pod kojim uslovima smo se zadužili, kod koga, sa kolikim kamatama i rokovima otplate, Ministarstvo finansija nije htelo da odgovori NIN-u ni posle dve nedelje čekanja.

Upravo u vreme kada nam je premijer poručio da medijske slobode u zemlji nikada nisu bile veće i da se „cenzura i pritisci na medije više ne tolerišu“, Ministarstvo finansija na čijem je čelu Cvetković, odbijalo je danima da NIN-u dostavi tražene podatke o tome koliko nas je njegova vlada zadužila.

Zanimljivo je da je Uprava za javni dug, kojoj se NIN najpre obratio, tražene podatke prosledila posle dva dana pres službi Ministarstva, a tamo nam je rečeno da se čeka odobrenje Dušana Nikezića, državnog sekretara.

Pošto odobrenje nije stiglo, NIN se pozvao na Zakon o dostupnosti informacijama od javnog značaja, a iz Ministarstva nam je poručeno da svoja pitanja ponovo pošaljemo, ovoga puta poštom, uz podsećanje i na zakonske rokove od 15 dana od dana prijema pošte da se na zahtev odgovori.

Jeza od izborne godine

“Kriza nije ni uzrok ni opravdanje za zaduživanje, kategoričan je ekonomista Boško Mijatović. BDP je ostao na sličnom nivou kao 2008. i uz mala prilagođavanja, Srbija je mogla da izbegne brzo zaduživanje. Ono je prebrzo u svakom smislu i predstavlja prenošenje tereta finansiranja tekuće potrošnje sa sadašnjih na buduće generacije, a to nije fer, kaže Mijatović za NIN. On smatra da je zaduživanje posledica neuspeha Vlade kako da smanji državnu potrošnju i slabosti poreske službe da naplati dažbine. Posebno ga brine zaduživanje u sledećoj, izbornoj godini, od čega ga, kako kaže, hvata jeza. “Takmičenje je već počelo, prihvatanjem Dinkićevog zahteva koji je koštao 40-ak milijardi dinara. A vidim i da MMF, kao poslednja kočnica, popustljivo kaže da se u predizbornoj godini ne može od Vlade tražiti štedljiva politika”, objašnjava Mijatović.

Čekajući zvanične odgovore, NIN je pokušao da napravi i svoju računicu.

Dostupni podaci pokazuju da je javni dug od 1. januara ove godine sa 12,2 porastao na 14,75 milijardi evra krajem septembra. Država se, dakle, u ovoj godini dodatno zadužila za 2,55 milijardi evra.

Još dramatičnije zvuči podatak da se Srbija ove godine zaduživala 9,44 miliona evra na dan, 393.500 evra na sat ili 109,3 evra u sekundi. Da je sav novac išao na infrastrukturne projekte bilo bi para za izgradnju dva mosta ili 250 kilometara autoputa. I to svakog meseca. Umesto toga finansirali smo tekuću potrošnju.

Poslednje zaduženje nastalo je u septembru, kada je država na međunarodnom tržištu prodala obveznice vredne milijardu dolara. Ranije je uzela kredit od 400 miliona dolara od Sosijete ženeral banke za finansiranje budžeta, a najveći dug država je napravila prodajom državnih hartija.

U januaru i februaru ove godine Uprava za trezor je prodala dinarskih zapisa vrednih više od pola milijarde evra, plus 300 miliona evra hartija vezanih za stranu valutu. Vlada Srbije dobila je i kredit Evropske investicione banke od 750 miliona evra od čega je 500 miliona namenjeno „Fijat automobilima Srbija”, a 250 miliona izvoznim firmama sa kamatom od četiri-pet odsto.

Samo od 2008. godine dug države prema komercijalnim bankama je povećan skoro 12 puta, sa 18 na 211 milijardi dinara, pokazuju podaci NBS. Srbija tako danas duguje i vladama (Kuvajt, Poljska, Rusija) i međunarodnim institucijama.


Prema računici Ivana Nikolića, saradnika Ekonomskog instituta u Beogradu, struktura šest milijardi zaduženja iz poslednje tri godine je takva da obveznice (domaće i inostrane) čine 3,7 milijardi evra, dok su 2,3 milijarde evra kreditna zaduženja. Od 3,7 milijardi obveznica, 700 miliona su evroobveznice emitovane u septembru, koje su vezane za dolar, a ostatak čine „domaće“ hartije.

„Ovoliko zaduživanje je moglo biti opravdano samo da su sredstva preusmeravana u investicije i kapitalne projekte, kao što su to činile druge zemlje u krizi. Međutim, kod nas je većina tog novca otišla u potrošnju, na uštrb investicija. Što je najgore, taj trend će se nastaviti“, objašnjava Nikolić za NIN.

Izostanak zamajca države kroz veće kapitalne projekte i nova zapošljavanja, kao posledicu ima anemičan privredni rast, a to, prema njegovim rečima, znači da će priliv u budžet ostati slab. Dakle, čekaju nas nova zaduživanja i tako ukrug.

Poslednje tri godine Srbiji godišnje nedostaje oko dve milijarde evra za finansiranje tekuće potrošnje, a ekonomista Ljubomir Madžar tvrdi da je tragičan položaj svakog društva koje mora da se zadužuje da bi isplatilo plate i penzije.

„Mi smo zemlja sa velikim brojem penzionera, a nasleđena velika prava iz socijalističkog vremena tek sada dolaze do punog izražaja. Odnos zaposlenih i penzionera se približio nivou 1:1, a posledica toga je da je pritisak javne potrošnje na Vladu ogroman. Dakle, to su objektivne okolnosti, a druga strana te medalje je nedovoljna odgovornost u zaduživanju, čiji je kapacitet sada skoro već potrošen. Ova vlada će iskoristiti do izbora sav prostor za zaduživanje, pa će novoj biti vezane ruke“, tvrdi Madžar. On objašnjava da Srbija sada godišnje izdvaja jednu desetinu BDP-a za servisiranje kredita i dospelih obaveza, što znači da nam stopa rasta od 2- 2,5 odsto nije dovoljna ni za otplatu duga.


Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta, podseća da period fiskalno neodržive politike počinje od 2006. godine, kada je istekao aranžman sa MMF-om, koji nismo obnovili. Tada smo prodali Mobtel i ušli u period od dve i po godine koji je bio pun izbora i bez ozbiljne kontrole trošenja novca, posebno od prodaje Mobtela.

„Povećane su plate i penzije, više je pojela tekuća potrošnja i tada počinje da se otvara deficit, koji je u početku pokrivan od prihoda od privatizacije, a kada je taj izvor presahnuo, kreće zaduživanje. Ono je opravdano jedino za kapitalne rashode, ali je kod nas poseban problem što se u kapitalne rashode ubrajaju i izgradnja mosta i kupovina mobilnih telefona i automobila. Dakle, treba korigovati strukturu kapitalnih rashoda tako da to zaista budu infrastrukturne investicije, a ne mobilni telefoni“, tvrdi Altiparmakov.

Svi sagovornici NIN-a slažu se da ovako još dugo ne može. Nikolić upozorava da ćemo se, bez privrednog rasta od 4-5 odsto, za neku godinu naći u problemu u kome je danas Grčka.

„Ovo je kao stihija, talas nas nosi, zadužujemo se, a ničim ne delujemo da se zaustavi to propadanje“, objašnjava Nikolić.


On ne vidi izlaz ni u 2012. godini, jer kako kaže, nema drugih izvora kreditiranja planiranog budžetskog deficita od 3,9 odsto BDP-a za narednu godinu osim kroz nova zaduživanja.

Njegova su očekivanja da će država morati da se u 2012. godini zaduži za još 1,5 do dve milijarde evra, kako bi pokrila budžetski deficit i deo kreditnih obaveza koje stižu na naplatu. Time bi javni dug u narednoj godini mogao preći 50 odsto BDP-a, što otvara novu polemiku - može li Srbija sebi dozvoliti dug ravan zemljama evrozone u kojoj je zacrtana granica od 60 odsto BDP-a. Prema istraživanju Erste grupe, i zemlje evrozone su premašile planirane okvire - u proseku je dug dostigao 83 odsto, dok je u regionu centralne i istočne Evrope na nivou od 50 odsto BDP-a.


Polemike među ekonomistima od tome da li je javni dug već premašio predviđeni okvir od 45 odsto BDP-a traju već neko vreme.

Ivan Nikolić tvrdi da je nakon septembarske prodaje evroobveznica za milijardu dolara, javni dug Srbije dostigao 47 odsto BDP-a, a ne 44,4 odsto, kako tvrdi Ministarstvo finansija.

“Pompezno je donet Zakon o budžetskom sistemu i on je bio jedini čvrst dokaz da je Srbija nešto dobro uradila. Sada smo uspeli i to da probijemo i to posle samo pola godine od donošenja zakona. Vlada je sama sebi vezala ruke, jer je donosila nešto za šta se unapred znalo da je nesprovodivo. Sada će nam MMF reći da smo prekršili zakon i da je javni dug veći. Bojim se da će i privredni rast u narednoj godini biti korigovan naniže, sa tri na dva odsto, a to znači da će nam javni dug narasti na bar 50 odsto BDP-a. Dakle, dinamika zaduživanja je zabrinjavajuća“, kategoričan je Nikolić.

S druge strane, Nikola Altiparmakov objašnjava da su oprečne informacije o visini javnog duga posledica različitih metodologija u obračunu BDP-a tokom godine, koji će se na kraju godine poklopiti i biće identične.

„Javni dug će na kraju godine iznositi oko 45 odsto BDP-a, što je na gornjoj granici. Za Fiskalni savet je ključno da se ta granica zakonski ne pomera. Dakle, moramo težiti manjem budžetskom deficitu u narednoj godini, pa će se i dug u procentima BDP-a smanjivati“, zaključuje Altiparmakov.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=12&nav_id=557193

Ali hey, dok ima para iz zajma, i dok mozemo da uzimamo nova zaduzenja, "u ime naroda" naravno, nema zime -

Shoich: Konobar, molim, lepa Brena za cetiri osobe.
Konobar: A ko ce sve to da plati?
Shoich: Pa "preduzetje", ne radim ja sve ovo samo zbog sebe!
...


[ Andrej013 @ 12.12.2011. 17:22 ] @
Citat:
a1200: @Andrej
Brate, stvarno nisam mogao da citam bulaznjenje do kraja. Tvoja pretpostavka se zasniva na tome da nekome plata iz inostranstva stoji fiksirana i da ne raste sa cenom usluga koju nude iste takve firme - koje sede npr. bas u Nemackoj. Ali nema veze. Ajmo ponovo:

Ako ti plata u DINARIMA skoci 200 puta, a cene i ostali troskovi zivota (zdravstveno, opstinske takse, parkinzi, registracije, porezi itd) skoce zajedno 400 puta. Ti onda zivis za pare koje dobijas za isti rad DUPLO loshije. Bez obzira na "povishicu" od 200 puta.

Ne znam, ne moze prostije.

Ovde cene i troskovi zivota ne prate "rast" plata

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.12.2011. u 15:13 GMT+1]

ti si jedan patoloski lazov i tvoja verzija sveta je ocigledno ideoloski obojena i stoga imas neodoljivu potrebu da lazes.
tj, ja se iskreno nadam da je to u pitanju.
ili si
1. lazov neopevani koji ne preza od najmorbitnijih izvrtanja vidljivih cinjenica, tako da ne razume zasto bi to uopste radio kada je OCIGLEDNO da lazes
2. nisi bas najpametniji pa ne razumes kako svet oko tebe funkcionise, gledas ga i cudis se i verujes da ti je neki izdajnik iz vlasti i drogerash kriv
3. nisi uopste upucen sa stvarnim cinjenicama, ali u tom slucaju si opet lazov jer pominjes da primas platu iz inostranstva.
u sve 3 stavke se podrazumeva da si bezobrazan jer ti covek lepo napise i obrazlozi zasto gresis a ti sam kazes "ne citam ja to tvoje, ja znam da sam ja u pravu jer sam najpametniji"

ja sam skoro ubedjen da je ovo pod 1 tacno a mogu to i da ti dokazem.
ti ako primas platu iz inostranstva, iskljuceno je da ona prati povecanje plata u Srbiji. NEMA SANSE sem ako u medjuvremenu nisi postao neki CEO.
znaci plata u Srbiji u eurima(tvojoj valuti) je porasla 10 puta za 10 godina-nema sanse da je tvoja iz inostranstva toliko porasla. NEMA SANSE! da si programer, inzenjer, nebitno, mogu sada da se opkladim da ti plata nije toliko porasla. tu nastupa treca stavka.
da li ti razumes da nije moguce da tvoja kupovna moc prati rast kupovne moci srba koji ovde zaradjuju platu, sem u slucaju da je tvoja inostrana plata rasla brzinom rasta plata u Srbiji. u toj situaciji, NORMALNO je da si nezadovoljan svojom kupovnom moci jer je u eurozoni inflacija bila mnogo manja nego u srbiji protekle decenije a isto tako je i rast plata bio mnogo manji nego u srbiji. usput, trebalo bi da se malo informises pre nego sto pocnes da glumis genija i lazes, znaci, sta je to >realni< rast plata, sta je nominalni, sta je inflacija, kako plata prati inflaciju. ti mozes ovde da prodajes price da su veci redovi od lekara i da zato gubis vreme i da ti to utice na platu i sl. ok, to ne mogu da proverim, tu mozes da lazes a i ne moras...u mom slucaju u Pancevu, situacija je suprotna od tvoje, potpuno suprotna, ali ajde, i tvoj aulazi u neki prosek. ali da LAZES da rast plata ne prati inflaciju i da je en premasuje, e to nece moci. znaci mozes da pricas kako sunce vise nije isto, kako su ljudi na ulici vise namrsteni, kako ti prolece nije lepo koliko je bilo, vazduh ti je tezi nego ranije i prolece u srcu ti kasni svake godine, to moze, ali da izvrces javno proverljive cinejnice e pa na to ti niko nece cutati vec e ti reci da lazes, ili malo finije, kako su ti objasnili ljudi iznad, da nisi u pravu i da to sto govoris nije tacno.
ljudi ti ovde daju primere i cinjenice, potporene zvanicnom i statistikom a i iskustvima iz zivota a i ja sam ti objasnio kako i zasto si ti u krvu

ja ti garantujem da si ovim svojim boldovanim izlaganjem od gore izgubio kredibilitet kao sagovornik od svih koji su te procitali jer vecina na ovom forumu zna da je to sto si napisao netacno, sto implicira da si ili lagao ili da nemas pojma sa zivotom. to ce ti mozda prolaziti na komentarima u blicu i kuriru, ali ovde, gde ljudi imaju malko vise sposobnosti za povezivanje par cinejnica u smislen sistem-tvoja prica prestavlja skolski primer nebuloze.

a vi drugi koji se bunite da ja nisam video dalje od nosa, pa ljudi, ja znam kako se zivi u pancevu, novom sadu, vrscu i beogradu. ja cu da se slozim da su to bogatiji krajevi drzave, ali oni cine ogroman deo stanovnistva. naravno, iam i siromasnih opstina, ali znam da ima jos bogatih u kojima sam bio. ali ja nisam ni plitak ni ogranicen pa da kazem, "u srbiji med i mleko, svi zive dobro" zato sto sam video da je meni i komsiji ok. ja prihvatam da ja poznajem ljude iz vise srednje klase i to mnogo njih, ali i oni ulaze u prosek kada se racuna plata. a vi ste suprotni...vi znate da vam baba zaradjuje 17.000 i da vasa komsinica zaradjuje 20.000 u trafici i odma donosite genijalni zakljucak da je prosek plate u srbiji negde izmedju babinih 17 i drugaricinih 20 hiljada. smehotres.
[ a1200 @ 12.12.2011. 17:34 ] @
Jeste, ja sam lazov i partijski "obojen" - i zato se spremam da na listicu nacrtam jedan dzinovski falus :), cisto onako da bi pokazao svoju pripadnost, obicnog partijskog vojnika...

Nego uzivaj u rastu "plata" i "standarda", tj. u ovoj svakodnevnoj blagodeti koja se neda vishe sakriti nikakvim hvalospevima, narucenim statistikama i jeftinim marketingom.
Ono, plodovi takvog odgovornog vodjenja zemlje su poceli da se osecaju debelo... ali hey, barem "mozemo" jos da se zaduzujemo!
[ Boris Tadić @ 13.12.2011. 02:17 ] @
Citat:
LAZES da rast plata ne prati inflaciju i da je en premasuje, e to nece moci

Ovde sam već počeo da se smejem naglas.

Citat:
a vi drugi koji se bunite da ja nisam video dalje od nosa

Ovo traži da ti uklešu na nadgrobni spomenik, jer pametnije iz tebe ništa neće izaći još dugo.

Koliko se vidi na svakom koraku:
- kola se kupuju na rate, placevi su sve puniji oduzetih, svaka 2 dana "iskoči" poneki model od 40-50k€ upotrebne vrednosti za 12-15k€ u kešu,
- sipa se gorivo za 1000-1500 dinara u 99% slučajeva, ako nemate koga da pitate - stanite pored kase pa gledajte,
- redovi u "hiper"-marketima su trostruko kraći nego pre 3-4 godine. Ako se ičega sećam, sećam se da sam po 1h30min čekao u Tempu svaki put, jer je bilo desetoro ljudi ispred mene na svakoj kasi. Poslednjih godinu-dve dana uđem, platim i izađem za manje od 15 minuta. I ne samo u Tempu.

Naravno da samo budala može da poriče gomile promena na bolje u odnosu na pre 10 godina, ali suština je da se i dalje od plate radnika u proizvodnji životinjari, a proizvodnja je koren/temelj/kičma/osnov/Alfa i Omega svega civilizovanog, dok nekakvo menadžerisanje i statističarenje je oduvek bila hrana za umišljene palanačke šuplje glave, koje misle da su svet otkrile ako razliku između bilo koje dve stvari predstave procentima.

Alo, ne pravi se nikakva nova vrednost, samo se vrti isti novac, menja džepove preko noći. Isti kur*c da li ćeš bankrotirati u Tommy Hilfiger džemperu sa iPhone-om na rate ili u bugarskim papučama sa bežičnim fiksnim telefonom za pojasom. Bankrotiraćeš i kraj. To tek nije nikakva nova šansa, to je "prošao voz". To je 20 generacija protraćeno, mrtvo zbog kratkoročnih interesa nedokazane fukare i maloumnih dupelizaca što bi za 100€ sami sebe obesili, samo da im se pravovremeno predstavi dvosmislena izreka.

A ako u proizvodnju računate štampanje tiketa za kladionice i metle iz Svilajnca... Onda ništa.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 13.12.2011. u 03:31 GMT+1]
[ a1200 @ 13.12.2011. 05:28 ] @
Citat:
Najbolje i najlošije plaćeni državni poslovi: kuriri zarađuju i 60.000 dinara

Gotovo ista količina novca koja se potroši za plate milion i dvesta hiljada zaposlenih u privatnom sektoru, troši se na zarade tri puta manjeg broja radnika u javnom sektoru. Plate zaposlenih, pre svega u javnim preduzećima i državnim agencijama i do tri puta su veće od srpskog proseka od oko 38.000 dinara.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...riri-zaradjuju-i--60000-dinara

Ovo je definitivno odlika uspesnog i odrzivog sistema po svim parametrima...
[ Boris Tadić @ 13.12.2011. 09:38 ] @
Jeste glupo citirati samog sebe, ali očigledno se ne primećuje da

Citat:
Gde god kreneš van BG-NS-KG i ibarske magistrale, prođe 1 automobil na 1h. Ljudi jedu ono što zasade i spavaju. Sve je mrtvo posle 18h uveče. 1000 dinara je pojam 50km od Beograda. 7 litara goriva. Ništa to nije od juče, nego se taloži već 7-8 godina.
.

Ako ćemo se gađati poznanstvima, poznajem i ja lično 10 ljudi koji imaju DNEVNI neto profit od 5-10k€, ali to ne znači apsolutno ništa nikome, jer im nijedan radnik nije iznad 500-600€(i to 1 u 50 ima toliko), a 100% ostalih je ispod 300€, sve češće i ispod 250. U sred Beograda, 2011.

I svi do jednog dolaze na posao Audijima A4, Mercedesima A,B,C, Golfovima 5 i 6, nijedan auto nije nov ispod 25k€, a nov je kupljen svaki.

A kako ? -Pa žive kod roditelja u 35 godina, sa sve decom, sade krompir, paradajz i kupus, imaju nešto stoke i živine, voze na rezervi sve vreme iako se grebu od firme za pun rezervoar svakih 10-15 dana,
a firma se grebe od grada(budžeta) fiktivno dižući cene raznih "sitnica",
a budžet se pravi na kičmi nesrećnih proizvođača hrane, što nas sve održavaju u životu sve vreme - koji direktno plaćaju sav ceh bahatih seljobera, svaku felnu od 20", svaki mobilni od 1000€ i tako u krug,
jer zakon ne brani da se bude ološ i šljam, što prosečnom debilu znači da je poželjno i potrebno još ološa i još šljama, desetostruko većeg.

Sada je samo situacija dovedena dotle da je bukvalno baš svaka budala našla "svoje mesto" u nekom takvom "krugu" i to prosto ne može da se samoodržava ni razvija bez ikoga da stvara novi novac, prestaće da postoji u trenutku(da li za 3 meseca ili za godinu i 3 meseca, to je još ostalo da se prognozira).

Nakotilo se ološa da se mozak blokira.
Više ne možeš da se okreneš nigde a da ne vidiš nepismenog balavog debila što mu je tetka "sredila" kredit da kupi džip virtuelnim novcem opštine, a istovremeno živi u kući bez izolacije i kanalizacije, gde mu cevi cure na sve strane, ali zato mora da "se pokaže", kako je "uspešan" sa 3 meseca staža.

Ako tome ne stavimo kraj u narednih 6-12 meseci, odosmo opet u srednji vek, pa ćemo da se nauživamo... Kao pravi lideri...

p.s. To što ti niko ne brani da budeš kret*n, ne znači da je rešenje da budeš kret*n i da je sve ostalo neka magla koja eto tu samo smeta da budeš još veći.
[ Marko83 @ 13.12.2011. 10:33 ] @
Citat:
a1200: Ovo je definitivno odlika uspesnog i odrzivog sistema po svim parametrima...


Ma sta ti znas....
Sad ce ovaj zuti sa pristojnim recnikom objasni kako ovo nije tacno i da su ovo izmisljotine novinara sa ciljem da upropaste nas evropski put

Citat:
Marko_L: Ali da idemo dalje, prosečna starost vozila na ulicama. Ja danas uglavnom viđam nova ili barem novija vozila, tipa do 5 godina starosti. Provuče se tu i tamo poneki krš, ali se generalno voze dosta bolja vozila nego pre par godina. Pa onda pogledajte malo kako svaki klinac danas ima mobilni telefon, i to ne neke običnjake, tipa Alcatel od 30 evra, nego se bogme nose Samsung Galaxy, Iphone-ovi, HTC-ovi...


U biti se slazem sa vecinom tvog posta ali nesto mi je u glavi da je prosecna starost voznog parka kod nas 15 ili 17 god tako da ovo za automobile nisam siguran
To sto cesce vidjas nova auta samo znaci da je situacija teza nego prethodno jer onda vlasnici starijih auta nemaju ni za benzin
Takodje i ovo za telefone se zove tehnoloski napredak
Danasnji telefon za 100 ili 150€ je mnooogo bolji od telefona od pre 5 god za isti iznos
Eh da, mozda sam ja u pogresnom drustvu ali itekako ima Nokia, Huawei i SE i to daleko vise nego ova 3 gore pomenuta
[ DrFill2Good @ 13.12.2011. 15:35 ] @
Citajuci ove parole o tome kako danas zivimo bolje samo to ne primecujemo imam utisak da se predizborna kampanja polako zahuktava i ovde na EMZ. Pozdrav ekipi i cuvajte dobro vase sarene naocare.
[ Shomi Li Jones @ 13.12.2011. 15:37 ] @
Citat:
Boris Tadić: Jeste glupo citirati samog sebe, ali očigledno se ne primećuje da

.

Ako ćemo se gađati poznanstvima, poznajem i ja lično 10 ljudi koji imaju DNEVNI neto profit od 5-10k€, ali to ne znači apsolutno ništa nikome, jer im nijedan radnik nije iznad 500-600€(i to 1 u 50 ima toliko), a 100% ostalih je ispod 300€, sve češće i ispod 250. U sred Beograda, 2011.

I svi do jednog dolaze na posao Audijima A4, Mercedesima A,B,C, Golfovima 5 i 6, nijedan auto nije nov ispod 25k€, a nov je kupljen svaki.

A kako ? -Pa žive kod roditelja u 35 godina, sa sve decom, sade krompir, paradajz i kupus, imaju nešto stoke i živine, voze na rezervi sve vreme iako se grebu od firme za pun rezervoar svakih 10-15 dana,
a firma se grebe od grada(budžeta) fiktivno dižući cene raznih "sitnica",
a budžet se pravi na kičmi nesrećnih proizvođača hrane, što nas sve održavaju u životu sve vreme - koji direktno plaćaju sav ceh bahatih seljobera, svaku felnu od 20", svaki mobilni od 1000€ i tako u krug,
jer zakon ne brani da se bude ološ i šljam, što prosečnom debilu znači da je poželjno i potrebno još ološa i još šljama, desetostruko većeg.

Sada je samo situacija dovedena dotle da je bukvalno baš svaka budala našla "svoje mesto" u nekom takvom "krugu" i to prosto ne može da se samoodržava ni razvija bez ikoga da stvara novi novac, prestaće da postoji u trenutku(da li za 3 meseca ili za godinu i 3 meseca, to je još ostalo da se prognozira).

Nakotilo se ološa da se mozak blokira.
Više ne možeš da se okreneš nigde a da ne vidiš nepismenog balavog debila što mu je tetka "sredila" kredit da kupi džip virtuelnim novcem opštine, a istovremeno živi u kući bez izolacije i kanalizacije, gde mu cevi cure na sve strane, ali zato mora da "se pokaže", kako je "uspešan" sa 3 meseca staža.

Ako tome ne stavimo kraj u narednih 6-12 meseci, odosmo opet u srednji vek, pa ćemo da se nauživamo... Kao pravi lideri...

p.s. To što ti niko ne brani da budeš kret*n, ne znači da je rešenje da budeš kret*n i da je sve ostalo neka magla koja eto tu samo smeta da budeš još veći.


Šta se buniš, sam si kriv :))))
[ Andrej013 @ 13.12.2011. 16:26 ] @
Citajuci ove parole o tome kako danas ne zivimo bolje imam utisak da je u Srbiji sve vise i vise kompletnih morona.

ajde da mi neko navede samo jedan aspekt zivota koji je danas gori nego pre 11 godina.

ja ne poznajem ni jednu osobu u Srbij koja danas zivi onako kako sam ja ziveo devedesetih. eeej, otac i majka sa visokom strucnom spremom, u svetu deficitarnih zanimanja, a mi dva puta nedeljno biciklovima 15 kilometara do sela da uzmemo povrce i brasno od rodbine jer se NEMA! i to sve u Pancevu, industrijskom gradu. e vidis, kada mi navedete jedan primer toga danas, JEDAN JEDINI PRIMER, e onda cu se sloziti da niste potpuno potonuli u ideolosko ludilo, zaslepljeni mrznjom i besni jer nemate koliko komsija ima.(to vam je sve zaostavstina komunizma-kako neko moze da ima vise od mene? to je ono sto vas jede)

toga vise u Srbiji NEMA. lazete kao poslednja..... to je meni nenormalno da je neko toolkiko spreman da LAZE.
e samo da me neko pogleda u oci i kaze "da, jeste, ja sam inzenjer, imam posao, zena mi je ekonomista i ona ima posao ali nemamo pare za hranu pa moramo da vozimo bicikli do sela da bismo imali da jedemo". e to danas moze samo lazljivi sljam da kaze, jer toga vise NEMA.
edit: jos jednog primera sam se setio, a sve sto pricam, nije rekla kazala vec se desavalo u mojoj porodici. neko je pomenuo zdravstvo. ja se slazem, verovatno nam je zdravstvo jedno od najgorih u evropi. ALI, u mom gradu, Pancevu, devedesetih, u celoj bolnici nije bilo anestezije. i onda moja mladja sestra, zubi rastu a nema mesta u vilici...sva 4 ocnjaka su joj izvadili 'na zivo', bez anestezije... kaze doktor-idi kupi anesteziju. ko da kupi? od kojih para? i da smo mogli da kupimo, a hteli smo-nije bilo u apotekama! znaci odes kod lekara i teraju te da kupujes anesteziju za vadjenje zuba! a kad ne nadjes, mora da ti se vadi zub bez anestezije. je l moze neko da zamisli koji su to bolovi? i vas nije sramota da mi poredite ovo danas sa time? nemoralno, ljigavo i nisko. samo beskicmenjaci to mogu.

da se razumemo-u Srbiji je stanje katastrofalno-ja ovde prvi ne bih ziveo, niti cu. za 32 dana palim i ne pada mi na pamet da se vratim. ljudi su ovde uzasni, nivo kulture je najnizi, obrazovani beze, sto je normalno a kada svi sa mozgom odu, ostane ono sto ostane i to vuce posledice. ali da neko kaze da se sada zivi kao pre 11 godina? to je LAZ. pre 11 godina smo ziveli kao pacovi. pa nije moja porodica jedina koja je morala da mesi hleb jer nije bilo, koja je morala da vozi bicikli do sela da JEDE jer nema...znam jako mnogo primera. mislim, koga vi mislite da cete da farbate? ja znam da su ljudi ideoloski ogorceni i da su spremni na sve, ali ovo sto vi pricate je toliko ljigavo da ne moguda zamislim coveka kome se ne gadi.
e to je. nije sve u parama, ali da jeste, kako vi to predstavljate, pa onda niko ne bi mogao da porekne da je sada >u odnosu na ranije< odlicno...da je sve u parama.

ja ne ulazim u to koliko je sta odrzivo-tu ste vi experti da kazete to koje su pare "imaginarne" a koje realne i sta je ko kako zaradio. eto, ima vas genijalaca koji mozete da objasnite sve, ali da kazete da danas moze da se kupi manje nego devedesetih-lazetee nemoralno.

@Boris Tadic
de poslusaj sebe: to što ti niko ne brani da budeš kret*n, ne znači da je rešenje da budeš kret*n. moj ti je savet: ako prestanes to da bivas, drugi ce te vise postovati... al pod 1, nemoj lagati-to je osnovno.

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 13.12.2011. u 17:46 GMT+1]
[ Shomi Li Jones @ 13.12.2011. 17:25 ] @
Tada je bio rat i sankcije a to je vezano za obračun istoka i zapada a ne našu politiku.
[ Andrej013 @ 13.12.2011. 18:00 ] @
Citat:
Shomi Li Jones: Tada je bio rat i sankcije a to je vezano za obračun istoka i zapada a ne našu politiku.
auuu, pa ja zaboravio!
aaaa, pa onda se ipak bolje tada zivelo nego sada... jeste jeste, vidis, ja se nesto prisecam-bilo lose, nisam imao za hranu a doktori nisu imali igle za inekcije, al kada me ovako podsetis, sada se secam da je to bilo super i da se bolje zivelo.

hahaha, ja dve strane pisem o cinjenicama, o kupovnoj moci prosecnog coveka. to zasto je sada 10 puta bolje nego tada, u to ja ne ulazim. moze da se spekulise da je to zato sto su tadic i dinkic ekonomski majstori i dobrocinitelji ili jer se zaduzuju ko nenormalni ili zato sto su tada masoni bili protiv srpskih andjela. u to nisam nikada ulazio. ja sam samo iznosio cinjenice.

ako nista, drago mi je da se slazes da su ovi prethodni teski lazovi ili imaju poremecaj opazanja. ti si dao razlog zasto je istina ovo sto sam ja govorio-rat dobra i zla, istoka i zapada i sl. ok, mozda se slazem, mozda se ne slazem, ali si svakako potvrdio da sam ja u pravu a da su ovi lagali. pozdrav u to ime! ;)
[ openbox @ 13.12.2011. 18:28 ] @
Citat:

Alo, ne pravi se nikakva nova vrednost, samo se vrti isti novac, menja džepove preko noći. Isti kur*c da li ćeš bankrotirati u Tommy Hilfiger džemperu sa iPhone-om na rate ili u bugarskim papučama sa bežičnim fiksnim telefonom za pojasom. Bankrotiraćeš i kraj


Prvo: Pravi se "nova vrednost" svaki dan u proizvodnjama širom sveta,
Drugo: Ako bankrotiraš VRLO bitno je da li imaš dug ili ne. Odnosno da li si na 0 ili u minusu!!
Treće:A i ne mogu baš svi da bankrotiraju, jer neki postave ekonomije na zdrave temelje:
(Uostalom zašto su ubili Rumunskog predsednika Čaučeskua? - inače to ubistvo se suštinski ne razlikuje od Gadafijevog, Sadamovog...)

Za ove iz Beograda, Novog Sada koji tvrde da je bolje - idite 100km dalje (ne bitno u kom pravcu) i otvorite oči.
Nije teško samo treba sabrati dva jednocifrena broja da se vidi da je mnogo gore.

@Andrez013: Idi leči se!
[ openbox @ 13.12.2011. 18:29 ] @
Citat:

Alo, ne pravi se nikakva nova vrednost, samo se vrti isti novac, menja džepove preko noći. Isti kur*c da li ćeš bankrotirati u Tommy Hilfiger džemperu sa iPhone-om na rate ili u bugarskim papučama sa bežičnim fiksnim telefonom za pojasom. Bankrotiraćeš i kraj


Prvo: Pravi se "nova vrednost" svaki dan u proizvodnjama širom sveta,
Drugo: Ako bankrotiraš VRLO bitno je da li imaš dug ili ne. Odnosno da li si na 0 ili u minusu!!
Treće:A i ne mogu baš svi da bankrotiraju, jer neki postave ekonomije na zdrave temelje:
(Uostalom zašto su ubili Rumunskog predsednika Čaučeskua? - inače to ubistvo se suštinski ne razlikuje od Gadafijevog, Sadamovog...)

Za ove iz Beograda, Novog Sada koji tvrde da je bolje - idite 100km dalje (ne bitno u kom pravcu) i otvorite oči.
Nije teško samo treba sabrati dva jednocifrena broja da se vidi da je mnogo gore.

@Andrey013: Idi leči se!
[ vilil1 @ 13.12.2011. 18:34 ] @
Citat:
Andrej013
ajde da mi neko navede samo jedan aspekt zivota koji je danas gori nego pre 11 godina.

ja ne poznajem ni jednu osobu u Srbij koja danas zivi onako kako sam ja ziveo devedesetih.

ALI, u mom gradu, Pancevu, devedesetih,

ali da neko kaze da se sada zivi kao pre 11 godina? to je LAZ. pre 11 godina smo ziveli kao pacovi.

Nesto se ne slaze. Al' 'ajde. ;)
[ Sceka @ 13.12.2011. 18:45 ] @
Citat:
Shomi Li Jones: Tada je bio rat i sankcije a to je vezano za obračun istoka i zapada a ne našu politiku.


Pa ako je rat onda nema veze, nista se ne racuna?! Smesno, argumentacija je na nivou devetogodisnjaka. Nista licno, samo komentarisem komentar!

Sve sto je @Andrej013 rekao je tacno i podrzavam u potpunosti. Ja u to vreme nisam oskudevao ni u cemu jer se tako "potrefilo" da zaradjujem velike sume novca radeci posteno svij posao koji je sam po sebi posten (znaci nista kriminalno, svercerski, van zakonito...) a radim ga i sada samo sto je razlika u tome sto sada zaradjujem mnogo manje nego tada. Pa ipak ja tvrdim da se bolje zivi svakim danom! U ta zla vremena moji, tada zivi, roditelji su imali zajedno 4,5 (cetiri ipo) maraka penziju, zapravo, za dve njihove penzije su mogli na pijaci da kupe 4,5 maraka! Ja sam u isto vreme zaradjivao najmanje 3.000 maraka mesecno. Neretko i vise. Sada za isti posao dobijam manje od 1.000 eura a samog posla ima 70% manje, da ponovim samog posla ima 70% manje! Pa ako ja mogu realno da sagledam situaciju, realno, objektivno, van svake emocije i uplitanja licnih zelja... onda ne mogu da razumem vas ostale. Odnosno vecinu mogu da razumem, to su oni koji misle da napadom na politicare, politicka desavanja, napadom na ekonomiste, napadom na ekonomska desavanja... nesto resavaju, ne shvatajuci koliko time obmanjuju pre svega sebe ne dozvoljavajuci da od silnog nezadovoljstva (umisljenog) uzivaju u zivotu. To su isti oni koji misle da se vise razumeju u politiku od politicara, vise razumeju u ekonomiju od ekonomista, vise razumeju od svih koji su na vlasti (bilo ko da je) ali samo nemaju srecu da budu ti koji se za to pitaju pa zato zemlja i propada. Ostali koji ove podravaju ne mogu da komentarisem jer nisu vredni komentara ni po cemu! Ali dobro, ne zelim da vam kvarim zabau, zabavljajte se i dalje nebuloznim razmisljanjima i izjavama!


Pozdrav!
[ Andrej013 @ 13.12.2011. 19:07 ] @
drago mi je da ima nekoga ovde na forumu sa vise od grama mozga koji je sposoban da donosi objektivne zakljucke. nekako mi se cini da je ranije na ES-u bilo vise ljudi poput @Sceka-e, ali se to izgleda menja sa popularizacijom interneta.

posle ove diskusije, moram da priznam da sam se dosta razocarao u ES koji je ranije predstavljao zajednicu razmisljajucih ljudi od kojih sam mogao svasta da naucim od tehnologije, nauke do pogleda na svet i novijih ekonomskih realnosti i kretanja.
nazalost, kako vidim sve je vise ostrascenih koji se ne razlikuju mnogo u mentalnom sklopu od komentatora sa kurira, pravde i blica. rezon-nula, logika-nula, objektivnost-u minusu.
sa takvima je jako tesko voditi raspravu na nekom visem intelektualnom nivou od buvljacarskog(sto kazu-budala te spusti na svoj nivo pa te pobedi iskustvom) tako da cu se ovde povuci. iscitao sam prethodnih 2 strane i 100% sam siguran da nema ni jedne stvari koju sam napisao a da sam je izmislio ili da nema potporu u realnosti(cikam vas da je pronadjete i citirate), dok sam se sve vreme trudio da objasnim nedokazanima nesto sto je ustvari jako logicno i za sta sam mislio da nema potrebe dokazivati. ocito u Srbiji je doslo do sumraka razuma.
[ Boris Tadić @ 13.12.2011. 20:01 ] @
Citat:
openbox: Prvo: Pravi se "nova vrednost" svaki dan u proizvodnjama širom sveta


Moje pisanje se odnosilo na Srbiju.

Nije sporno ništa, napredovalo se od pre 10 godina, ali raspodelom a ne proizvodnjom. Sada smo na kraju raspodele i to je to. Nema kud dalje i više da se očekuje i traži bilo šta od bilo koga. Plafon.

Dakle, sada, tj. u narednih 6-12 meseci ćemo se
ili organizovati "kao u vojsci" i stvarati sve od 0 (radna norma 12h, pauza za sendvič i WC 15 minuta ukupno u toku radnog dana), pa MOŽDA za 15-25 godina dostići civilizovani svet makar po visini primanja

ili dati sve od sebe da se brže-bolje međusobno poubijamo, jer smo "praviji" od sagovornika, kao što smo 10ⁿ puta do sada radili(gde n teži beskonačnosti).

Nema treće varijante. Ali stvarno bi više bio neki red da makar jednom u životu zajebemo i tu tradiciju, kada smo već sve ostalo zajebali.
[ a1200 @ 13.12.2011. 20:53 ] @
Citat:
Srbiji preti sudbina Grčke

Grčki scenario za Srbiju veoma je izgledan, štaviše ako ćemo pošteno, Vlada je već pogazila propise o fiskalnoj odgovornosti i prešla prag javnog duga koji je premašio 14,7 milijardi evra, što je i objavila Narodna banka Srbije. Kad upozorenje dođe s takvog mesta onda je jasno da su crvene lampice upaljene.


U PANICI: Premijer i ministri Vlade Srbije

- Ukoliko se nastavi sadašnja ekonomska politika, sve što se događa u Grčkoj preti da se ponovi i u Srbiji - smatra guverner Dejan Šoškić.

Prema njegovim rečima, neophodno je obratiti pažnju na dešavanja u Grčkoj jer razlog zbog kojeg se situacija u toj zemlji sada dodatno komplikuje jeste ono što i Srbija ima kao problem, a to je činjenica da neće ostvariti privredni rast koji je donedavno bio očekivan. To automatski povećava udeo državnog duga i budžetskog deficita prema bruto društvenom proizvodu (BDP).

Vlada Srbije donela je nedavno zakon kojim je predviđeno da javni dug ne sme da pređe 45 odsto BDP-a, a on je već sada 46,5 odsto. Srbija srlja u propast, pa je legitimno pitanje - šta ako Srbija bankrotira?

Bankrot, jednostavno rečeno, znači da država više nije više u stanju da plaća svoje obaveze, pre svega dugove. Bankrotstvo je poslednja faza ekonomske krize, kada ugrožena zemlja više ne može čak ni da pozajmi u inostranstvu nove kredite čak i ako je spremna da plaća ekstravisoke kamate.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović je upozorio javnost da će se budžet Srbije za 2012. godinu, umesto planiranih milijardu, suočiti s neodrživim deficitom od 1,75 milijardi evra. On je ukazao na neophodnost štednje kako bi se izbegla potencijalno razarajuća finansijska kriza.

- Ovakav deficit nije održiv i da bi on generisao javni dug koji bi rastao i naredne dve do tri godine, što bi, potencijalno, dovelo do finansijskog kolapsa - upozorava Petrović.

Ekonomista Vladimir Vučković kaže da je problem što svi pokazatelji slute da će Srbija morati i dalje da se zadužuje.

- U vremenu finansijske krize teško da možemo da računamo da će mnogo toga stići od privatizacije. Samo deo državnih rashoda i sledeće godine će biti otplata dugova. Na kamate ćemo u 2012. morati da damo 60 milijardi dinara, a glavnice oko 350 milijardi. Finansiranje javnog duga naredne godine će biti još jedan od glavnih izazova - navodi Vučković.

Smatra se da kada kamate na državne hartije dostignu sedam odsto, taj dug više nije održiv. To je trenutno primer Grčke i Italije. Kad je o nama reč, mi smo prve obveznice države prodali po kamati od 7,25 odsto i tu je već sve bilo jasno, pa je bankrot Srbije samo pitanje vremena.



Država u bankrotu objavljuje da ne može više da isplaćuje penzije i plate javnom i državnom sektoru, javne usluge postaju mnogo lošije i istorija kazuje da su socijalni nemiri neminovni. Od akutnih posledica izgledan je ogroman rast nezaposlenosti i radikalno smanjenje kupovne moći naroda.

- Ukoliko želimo istinski da spasimo Srbiju i građane od dalje propasti potrebno je da se u državi odmah proglasi bankrot. To bi otvorilo prostor hitnoj reformi javnih sistema, a u prvom redu smanjivanje državnih troškova za 20 odsto. Takođe, troškove države trebalo bi ograničiti na 25 odsto BDP-a, a plate državnih službenika i državnim preduzećima treba ograničiti tako da najveća plata može da bude dva puta veća od prosečne plate privrede - kaže ekonomista Branko Dragaš.

Vlade po poravilu u očajanju refleksno postupaju, te pribegavaju štampanju novca bez pokrića. To je udarac i za banke, jer građani u panici povlače štednju, što neminovno vodi do sloma čak i najzdravijeg sistema.

Bankrot, istini za volju, ne znači i kraj države, mada to nije moguće bez trajnih posledica koje ostavljaju brojna nerešena pitanja. Tako, primera radi, i dan danas važi dilema "da li je SFRJ propala zato što je bankrotirala ili je bankrotirala zato što je propala".

http://www.vesti-online.com/Ve...83/Srbiji-preti-sudbina-Grcke-

Mozete ignorisati ovaj tekst, jer Andrej013 i ekipa zna "stanje" bolje od guvernera Narodne Banke Srbije - u stvari, Srbiji nikad nije bilo bolje, zar ne... zato se ustvari i zaduzujemo, jer nam je dobro, a sistem radi k'o svajcarski sat - tj. "tigar u regionu"

[ Andrej013 @ 13.12.2011. 21:18 ] @
@a1200

aman covece!!! prestani da spamujes i lazes.
znaci, citiraj mi deo teksta gde ja kazem da mi idemo u dobrom smeru da nam je vlast dobra i da ekonomija buja jer imamo magove za predsednika i ministre. ajde sacekacu da procitas ono sto sam napisao jos jednom i da priznas da ne da izvrces moje reci, to bih ti oprostio, kao nisi razumeo, nego da LAZES. ja nikada nisam napisa da je odlicno i daidemo svom silinom napred i da ce sutra biti bolje nego danas i slicno. ja sam ti samo poredio i pisao da danas mozes da kupis 10 puta vise nego sto si mogao pre 11 godina! i tu je kraj!
da si bio covek, procitao bi ono sto sam napisao:

http://www.elitemadzone.org/t442040-3#3008860
Citat:
vi imate po 10 puta vece plate sada nego ranije, sto nije odrzivo. u srbiji se zivi mnogo bolje nego sto narod zasluzuje.

ETO! napisao sam isto sto i guverner, samo sto ja nisam ideoloski obojen kao ti. ja kada iznosim cinjenice, to ne radim da bi neki dinkic pobedio na izborima-zabole me! ja samo ukazujem da vi lazete da se danas za platu moze kupiti manje nego pre 10-15 godina i zanima me koji je motiv za tako nesto? bolest? neizivljenost? zivotni neuspeh za koji pokusavate da okrivite vlast? u svakom slucaju je nesto nenormalno jer ne mogu da nadjem logican razlog da se neko toliko upinje i pokusava da odrzi svoje lazi. ja uopste nisam ulazio u to kako mi zivimo toliko PUTA bolje nego ranije, ali sam rekao da je to tacno na sta ste se vi lazovi okomili da se zivi losije i da za platu nema da se kupi nista, a onda kada vas ja suocim sa dokazima da su pre 10-15 godina u drzavnim ambulantama ozbiljne intervencije radjene bez anestezije, da nije bilo inekcija u bolnicama, da su ljudi bicikle vozili do sela ne bi li se >nahranili< e onda kao-pa ovo sada nije odrzivo i sl. pa nisam ja nista rekao da li je odrzivo. ja sam rekao, pokazao i dokazao da vi lazete.
mozda bismo dosli i do ovog zanimljivog dela price koji ti sada potenciras a1234, ali ste na vreme obesmislili raspravu svojim lazima, diskreditovali sebe kao sagovornike i izgubili kredibilitet...ako ja moram tebi da dokazem da sa 4 marke ne mozes da kupis isto hlebova/taksi/krastavaca/jakni kao sa 400 eura, onda se ja pomirim sa cinjenicom da su sagovornici nedorasli zadatku normalne diskusije, a verujem da su i ostali to primetili tako da je ova tema osudjena na zaborav, a sve zato sto ste bili alergicni na priznavanje da se danas mnogo bolej zivi nego ranije, iza cega stoji vasa bolesna opsednutost i ideologija a ne zdrav razum i cinjenice

p.s. a ovaj "ekonomista" znalac dragash je sebe diskreditovao odma vec u ovom tekstu kada je rekao "plate državnih službenika i državnim preduzećima treba ograničiti tako da najveća plata može da bude dva puta veća od prosečne plate privrede - kaže ekonomista Branko Dragaš." hahaha...jeste, neki vrhunski menadzer ce da ti radi za 800 eura? :D e pa zbog toga se propada-jer je narod besan i nece da cuje da je neko sposobniji od njega. "kolkoj on ce pa da sata radi??? akoj gu ja radim 40 sati u nedelju, sta, on radi 400 sata u nedelju pa da imade 10 put veca plata? e nej ce da moze!" e to je glupost koja mrcvari drzavu i to je glavni problem komunizma-sto ce oni koji imaju mozga da odu a oni koji nemaju ce da ostanu i budu sefovi javnih preduzeca sa 2 prosecne plate xD a ti jos boldujes to xD pa propadajte ako bas volite...ja za 800 eura ne bih bio sef javnog preduzeca nikad u zivotu ili bih bio ali bih posao obavljao traljavo(kako se vec i radi u srbiji)

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 13.12.2011. u 22:30 GMT+1]
[ hobbista @ 13.12.2011. 21:21 ] @
Ja sam poredio malo duze vremensko razdoblje. Da probam sa ovakvim objasnjenjem, kada smo kod "kvaliteta zivota":

Pre 1990 sam imao kucu od 60-tak kvadrata, i ziveo pristojno.
Onda je dosao rezim sa Slobom na celu, i porusio mi je tu kucu. Dozvolili su mi da imam samo sator na tom placu. Izvukli su najveci deo para iz Srbije (na razne nacine).
Onda su dosli oslobodioci. Dozvolili su mi da sada postavim kontejner od 20 kvadrata umesto satora. Dakle, to je mnogo bolje od satora, ali je i mnogo gore od kuce. I dalje izvlace ono sto je ostalo para, ali im nije dovoljno pa praktikuju kredit/tender varijantu.

Mali problem u ovoj prici je sto me sada za taj kontejner globe raznim taksama, porezima, naduvanim cenam komunalija... daleko vise nego sto sam placao za onu kucu od 60 kvadrata. I svakako da mi sada nije bolje nego sto je bilo pre devedesete.


Ovo je bilo plasticno objasnjenje :)


Najbolji deo u ovoj prici je sto su "drugovi organi" iz devedesetih napravili dil sa oslobodiocima, pa su uglavnom ostali blizu cupa sa medom.
I "oslobodioci" su, naravno, morali da uposle svoju rodbinu, prijatelje, svalerke i zasluzne borce blizu tog istog cupa (jer i oni vole med).
Posledica je ovo sto se desava.
A kada sam video kakav kadar (od ljudi koje poznajem) se zaposljava u drzavnim organima, definitivno sam resio da decu izbacim u inostranstvo sto pre.


I dalje stojim pri svojoj tvrdnji da prosecna plata u privredi (dakle, bez drzavne administracije) nije ni blizu 400 eura. Obzirom da sam poslovno (do skoro) putovao po celoj Srbiji, vrlo retko sam sretao ljude koji imaju platu preko 400 eura, a da nisu rukovodioci ili partijski (drzavni) cinovnici.
Koliko se izgubi veza sa realnoscu, najbolje mi je pokazao slucaj jednog prijatelja koji me je ubedjivao da ovde svi lazu, posto je nemoguce da neko prozivi mesec ako ima platu manju od 800-1.000 eura (posto su njegova mesecna primanja petocifrena u eurima, i uglavnom se krece u takvom "bogatom"drustvu).


I za kraj, sa necim moram da se slozim:
Citat:
Andrej013:  ljudi su ovde uzasni, nivo kulture je najnizi...

pa onda:
Citat:
Andrej013
Citajuci ove parole o tome kako danas ne zivimo bolje imam utisak da je u Srbiji sve vise i vise kompletnih morona.

Citat:
Andrej013:
 drago mi je da ima nekoga ovde na forumu sa vise od grama mozga koji je sposoban da donosi objektivne zakljucke.
[ a1200 @ 13.12.2011. 21:25 ] @
Citat:
ja sam ti samo poredio i pisao da danas mozes da kupis 10 puta vise nego sto si mogao pre 11 godina! i tu je kraj!

Kroz zadnjih par strana verglas ovde o rastu plata, kupovne moci, kako se sada ima ono sto je moglo da se sanja pre 10 godina.
Imam novost za tebe: i majmun moze da ode u banku uzme kredit (stavi kucu na hipoteku) i zivi mesec dana kao Rokfeler - ali neminovno, posle tih mesec dana, sledi situacija deleko gora nego sto je bila.

Taj detalj si propustio - a taj detalj je upravo proizvod "rada" ove ekipe na vlasti i nazovi "boljitka" koji je nista drugo nego bankrot drzave na odlozeno - tj. totalna propast.

Edit:
I ko to sta laze? Ti si izgleda mentalno ogranicen, pa ne mozes da svatis kad ti neko daje primer, i to iz drugog puta, uproscen do nivoa razumevanja jednog deteta, sa nerealno velikim i okruglim ciframa, kako bi ti bilo jasnije o cemu prica... i onda, povrh svega krenes to da citiras kao nekakav aksiom, "laz", mislim, smeshan si - ali stvarno. Ali dobro, uzivaj u svojim pateticnim ad hominem pokusajima. Meni je vishe nego smesno/zabavno da citam takvu patetiku. :)




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 13.12.2011. u 22:42 GMT+1]
[ Andrej013 @ 13.12.2011. 21:42 ] @
@a1234

prvo, ne mozes ti meni nesto da objasnjavas sto sam ja vec napisao. ako sam napisao da je neodrzivo nema sta ti mene da ubedjujes da je neodrzivo. svi znaju da je neodrzivo ako se preterano zaduzujes i to je to. kraj.

sa druge strane, svi bi isto tako trebalo da znaju da se sada zivi mnogo bolje nego ranije i da za prosecnu platu(i cak mnogo manje od prosecne plate) moze da se kupi MNOGO VISE nego ranije(ti ces reci zbog kredita, ja cu se mozda sloziti, nebitno)... e kada sam ja poceo sa tom pricom, ti si poceo da lazes, razumes. nema sta ti meni da zaokruzujes brojeve, ja brojevima jako dobro baratam, to sam studirao, cak sam ti izvodio formule za uvecanje dobiti i razliku uveacanja plata i inflacije dok si se ti ponasao kao maloumnik kome treba sve crtati...evo npr jedan citat, odma sada


Citat:

Ako ti plata u DINARIMA skoci 200 puta, a cene i ostali troskovi zivota (zdravstveno, opstinske takse, parkinzi, registracije, porezi itd) skoce zajedno 400 puta. Ti onda zivis za pare koje dobijas za isti rad DUPLO loshije. Bez obzira na "povishicu" od 200 puta.

a onda smo utvrdili da je ovo sto ti pricas baljezganje i povracanje po tastaturi jer je poznato da je plata >realno< rasla veoma mnogo do 2008 godine(i dalje raste ali neznatno a i to se izgubi zbog povecanja nezaposlenosti) jer je javna cinjenica da danas za prosecnu platu skoro da mozes da priustis potrosacku korpu(sto je jadno i bedno, pokazuje kakvo je stanje u drzavi) ALI je za razliku od vremena pre 10-15 godina, kada nisi mogao od 5 plata da priustis to isto MNOGO BOLJE! e tu je deo kada ti lazes jer nisi u stanju da uzimas cinejnice vec ideoloski 'razmisljas' i navodis normalne da ti sve crtaju kao poslednjem dementu zaostalom u mentalnom razvoju. ovo je poslednju put da sam to uradio jer si jos jednom dokazao da si nesposoban za normalnu diskusiju


edit: inace, sa hobistinom paralelom o kuci koju je drzava srusila pa dozvolila sator pa onda kontejner se potpuno slazem. ja samo mislim da je taj kontejner trebalo mnogo brze da izraste u onu kucu sa pocetka price. nista sporno. ali ne mozes da mi kazes da je taj kontejner(iako nije dobar, tj uzasan je i sta vec) losiji od ulice kao sto mnogi ovde pokusavaju
[ a1200 @ 13.12.2011. 21:50 ] @
Kupovna moc ovde ne prati rast cena, i to je taj primer trebao da demonstrira. Tj. trebao je da demonstrira da rast plata iz statistickog zavoda ne znaci apsolutno nista, ako usluge i roba koju ti placas od te plate poskupe vishe od "rasta" plate. To sto ti nisi u stanju iz drugog puta da shvatis o cemu se tu prica, i sta je poenta, zasto je to bas tako napisano, i navodis to kao primer za nekakvu "laz" - to govori o tebi vishe nego o bilo cemu.

Dakle, to je plastican primer za mentola, koji nije u stanju da shvati krajnji rezultat recimo pada sa 13 sprata. Pa kad ga na drugom pitaju: kako ti je? On odgovori, nikad bolje, evo ni noge me vishe ne bole, ne moram ni da cekam lift, a i mnogo brze sizem do prizemlja - sta vishe extra mi je, mnogo bolje nego pre. Neshvatajuci sta sledi u skorijoj buducnosti.
[ Andrej013 @ 13.12.2011. 22:05 ] @
hahahahaha, pa ti i dalje tvrdis da ljudi danas manje mogu da kupe nego 1993 ili 2000? hahahhaha, pa pretpostavljao sam da imam posla sa kompletnim moronom, ali sada si otklonio svaku sumnju :D hvala ti care! jbt, a ja jos se nesto trudim da objasnim, pa kao razlozno, pa primer, pa procenti, pa zivot, pa iskustva, a magarac verovatno ni ne razume pola reci koje su napisane. koliki lajk dobijas! =))
[ a1200 @ 13.12.2011. 22:20 ] @
U prethodnim postovima ti je objasnjen ceo vid funkcionisanja rasta. Dakle, prvo rast:
1) oprostom dugova posle pada SM (tj. smanjenjenjem kolicine para koja mora da se vrati na ime starih dugova).
2) novim zaduzivanjima
3) donacijama
4) Rasprodajom drustvene imovine (privatizacijom)

Te pare umesto na industriju/infrastrukturu/povecanje proizvodnje i konkurentnosti, se trose na stranacko zaposljavanje i potrosnju, razne bizMise i afere "elite".
Zbog tih para se oseca "boljitak" - i pad sa 13 sprata pocinje...

Da bi, poslednjih godina upravo standard poceo da opada... kad su prispela potrazivanja, i kad dugovi moraju da se servisiraju. Dakle, poslednjih godina, da ti ponovim... ne '90.

A sve to se zavrshava bankrotom, gorom situacijom nego '90 - kao sto ti je guverner rekao par postova iznad. Jer jednostavno, pare su potrosene na zaj*bavanje, nerealan rast standarda i pljacku, i sad ne postoji ta sila koja moze da servisira potrazivanja. Tj. sledi grubo prizemljenje.
[ openbox @ 13.12.2011. 22:27 ] @
@Boris Tadic:
Citat:
Moje pisanje se odnosilo na Srbiju.
Između ostalog sam mislio na i na Srbiju.
Mislim, Tadiću da ti je neko ko ti je obajšnjavao političku ekonomiju nešto debelo pogrešno objasnio.

Nego da se vratimo na temu Kapitalizam/Komunizam:
I jednom i drugom osnova je rad, ekploatacija radnika, proizvod... nego jedino što mislim da je pogrešno u kapitalizmu je kredit!
To je trošenje onoga što nemate, i tu se svi upecaju - uvek neko ostane bez stolice, dok bankar uvek ima gde da sedne.
Šta mislite o ovome?
[ Wi-Fi @ 13.12.2011. 22:36 ] @
Mislim da je x puta objasnjena prednost kredita (naravno bez zloupotrebe istih)...
A sta je pogresno u komunizmu? Zajednicka svojina, jednakost (sem kad su pojedini vise jednaki od drugih), nikakva konkurencija, ...?
[ hobbista @ 13.12.2011. 22:42 ] @
Ajd`ja, kao malkice stariji, da vas zamolim da malo spustite loptu sa licnim uvredama, posto je u pitanju nesporazum oko vremenskog perioda koji se poredi :)

@Andrej013:
Da, bolje je "kontejner" neko "sator", samo sto me posedovnje tog "kontejnera" kosta drasticno vise nego posedovanje one "kuce" sa pocetka.

Najveca muka je sto su oni koji su nam krojili kapu devedesetin jos uvek na (ili blizu) vlasti, a uz to smo dobili gomilu novih (gladnih) "strucnjaka". Da ne gresim dusu, moze se probrati malo kvalitetnog kadra od ovih novih.
Ali, ono sto nam sleduje, nije nimalo ruzicasto:

http://www.elitemadzone.org/t442215-0-Muzicki-dinar-vs-kompjuktor
http://www.elitemadzone.org/t4...-smo-danas-sa-korupcijom-Nigde
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...riri-zaradjuju-i--60000-dinara

Treba nahraniti sva gladna usta na drzavnoj sisi. A jedan dobar deo mojih prijatelja, koji imaju radnje, planiraju da zatvore od NG i da predju u sivu zonu. Nameti i raznorazne takse ih primoravaju na to.
A krediti koji se uzimaju za pravljenje privida dobrog zivota u Srbiji ce vracati necija deca (da ne kazu da im nista nije ostavljeno).

Da se vratim na temu, nisam siguran koji je poredak losiji za nas, obzirom da kapitalizam u Srbiji nema nikakve veze (osim naziva) sa kapitalizamom u Nemackoj, Francuskoj, USA...
[ openbox @ 14.12.2011. 17:59 ] @
Citat:
obzirom da kapitalizam u Srbiji nema nikakve veze (osim naziva) sa kapitalizamom u Nemackoj, Francuskoj, USA...

Tu se slažem, jer opet mislim da smo mi pokorena zemlja u ekonomskom ropstvu.

Kako ja to vidim:
Ovu našu zemlju kao jezero sa vodom, odmah do našeg jezera je neko evropsko ujedinjeno jezero. Ovo evropsko je instaliralo pumpe (banke) tako da prepumpava vodu konstantno već 10 godina. A mi kao ribe, sve više se koprcamo i sve više smo nervozni jer vode (novca, kapitala) je sve manje. I jednom će naše jezero presušiti, uskoro...

Opet ni taj zapadni kapitalizam ne bi funkcionisao bez istočnih zemalja (onih kojima plasira kredit i proizvode).
[ DrFill2Good @ 14.12.2011. 18:13 ] @
Andrej013 je rekao:

Citat:
opasno gresite svi vi.
tipican ste primer kako himlerova doktirna radi: ponovi laz 50 puta i postace istina...

mediji vam ispiraju mozak kako smo prezaduzeni. mi smo zaduzeniji u poredjenju sa 2004 i 2005, kao uostalom i 95% zemalja sveta. kada je kriza-drzave se zaduzuju. ali smo MNOGO MANJE ZADUZENI SADA nego u vreme Slobe i u apsolutnim ciframa i u odnosu na BDP.

pritom su nam devizne rezerve vise od 20 puta vece! to je 2000% vise nego ranije!

Citat:
pre 11 godina prosecna plata srbije je bila 45eura, sada je oko 400. znaci plata je porasla 9 puta ili 900%. naravno, i proizvodi u srbiji su porasli, ali nikako ne ni blizu toliko.

Citat:
znaci plata u Srbiji u eurima(tvojoj valuti) je porasla 10 puta za 10 godina-nema sanse da je tvoja iz inostranstva toliko porasla. NEMA SANSE! da si programer, inzenjer, nebitno, mogu sada da se opkladim da ti plata nije toliko porasla.

da li ti razumes da nije moguce da tvoja kupovna moc prati rast kupovne moci srba koji ovde zaradjuju platu, sem u slucaju da je tvoja inostrana plata rasla brzinom rasta plata u Srbiji. u toj situaciji, NORMALNO je da si nezadovoljan svojom kupovnom moci jer je u eurozoni inflacija bila mnogo manja nego u srbiji protekle decenije a isto tako je i rast plata bio mnogo manji nego u srbiji.

Citat:
sada se u srbiji mnogo trosi. deca se razbacuju, bespotrebno se forsira luksuz koji realno ne moze da se priusti i onda je drugi kriv sto se nema para. sada se ljudi zale sto im dete ne moze u spaniju na exkurziju, ranije je bilo da se ne ide u matarusku banju ili na rtanj. gledam bre, studenti idu u ameriku na work and travel...alo! otkud para!? ko vama daje tih 2000 dolara? ajde zamisli da imas te pare kada je plata bila 50$. manite se gluposti i idiotarija. mogucnost izbora(kvalitet zivota) je ogromna u poredjenju sa onim vremenima. ljudi mogu da priuste nesto o cemu su ranije samo citali iz novina da se radi tamo negde na bogatom zapadu, daleko.

Citat:
sa druge strane, svi bi isto tako trebalo da znaju da se sada zivi mnogo bolje nego ranije i da za prosecnu platu(i cak mnogo manje od prosecne plate) moze da se kupi MNOGO VISE nego ranije(ti ces reci zbog kredita, ja cu se mozda sloziti, nebitno)...

pa porekao:
Citat:
da se razumemo-u Srbiji je stanje katastrofalno-ja ovde prvi ne bih ziveo, niti cu. za 32 dana palim i ne pada mi na pamet da se vratim.


Brate, nije tebi lako ...
[ Andrej013 @ 14.12.2011. 20:07 ] @
@DrFill2Good
da je plata 10 puta veca, veca je, da je uzasno jeste, evo sada cu da ti objasnim.

mada, ustvari, necu..videli smo kako se prethodni put zavrsilo objasnjavanje-nikako jer kada neko ne moze da dobaci, onda je svako objasnjavanje besmisleno
ti si ocigledno jedan od onih kojima mozak radi do odredjene granice i nju nije u stanju da predje.

sve sto si citirao je tacno. sve od a do sh, i nista nije poreceno samo sto ti ne mozes da dobacis dotle.
sada bih ti objasnio, ali cim ovako nesto mozes da citiras i da budes ubedjen da je u pitanju kontradikcija, znaci da su ti mentalni resursi veoma ograniceni i da kada dodjes do jednog nivoa-nema dalje.
da se ne bih spustao do nivoa debila kako sam morao da bih (bezuspesno) objasnio/nacrtao @a1234, objasnjenje ce izostati a ti se pitaj i procitaj jos jednom to sto si napisao pa kada shvatis zasto tu nema nikakve kontradikcije, javi se.

p.s. brate, kako vidim tebi je extra...u glavi samo tuturututu citav dan
[ Marko83 @ 14.12.2011. 20:09 ] @
Ovaj Andrej ima bas pogan jezik
I to u vise poruka...
[ vilil1 @ 14.12.2011. 20:38 ] @
Citat:
Andrej013
da je plata 10 puta veca, veca je,

Ama bre, smanji malo. Cuj, za 11. godina, prosecna plata skocila 10. puta?! Svasta.
[ Braksi @ 14.12.2011. 21:01 ] @
realni GDP je zapravo manji nego po dolasku DOS-a ili odlasku Slobe ako hocete !

http://www.indexmundi.com/serbia/gdp_real_growth_rate.html

po meni situacija je jos i gora jer bi mnogo vaznije bilo videti GNP za Srbiju nego GDP. To je zato sto u Srbiji posluje mnostvo stranih firmi i taj profit se racuna u GDP, a mi te pare ne vidimo tj. stranci mogu da izvuku profit ako hoce. Kod zemalja kao sto je SrbijicaTM GDP<GNP. Naravno da bi bili dosledni trebalo bi uracunati i upliv novca od dijaspore koji kazu da nije mali pogotovo ne za tako slabu ekonomiju. Medjutim to je ono sto precutkuje vlast jer kad toga novca ne bi bilo u Srbiji bi opet nastupila vecna polarna noc.

Iako je ekonomija propala i propada pred nasim ocima svakog dana, iako je dug narastao do 45% GDP i preko, vlast uporno sminka mrtvaca i laze.

Pazite samo kako lagano odlaze nasi vajni eksperti. Najpre je otisao onaj prvi esalon Vlahovic, Pitic, pa se onda lepo izvukao Jelasic, pa Dinkic i sad evo i Djelic... Mislim da je zurka gotova.





[ Andrej013 @ 14.12.2011. 21:28 ] @
@braksi,
demantujes sam sebe

prvo kazes:
Citat:
realni GDP je zapravo manji nego po dolasku DOS-a ili odlasku Slobe ako hocete !


a onda postavis link na kome je grafik koji jasno ukazuje da je GDP ZNATNO veci po dolasku DOS-a.
http://www.indexmundi.com/serbia/gdp_real_growth_rate.html

(kljucne reci su Units: Percent change)

to je glavni problem. ono sto se kaze za nase skolstvo-nauce te da znas informacije napamet, ali da ne umes da odgonetnes sta one znace. i tako neko dodje do zakljucka na osnovu grafika sa ovog sajta da je sada GDP-manji.

da ti objasnim, to sto si postavio samo govori da je >rast< GDP-a pao, ali i dalje raste(sem u godini 2009, jedinoj gde je realno pao).

takodje:
Citat:
To je zato sto u Srbiji posluje mnostvo stranih firmi i taj profit se racuna u GDP, a mi te pare ne vidimo tj. stranci mogu da izvuku profit ako hoce.
ovde ima tacna i netacna stvar. tacna je da stranci MOGU da izvade pare, ali je netacna da mi te pare ne vidimo jer oni jos uvek ne izvlace te pare jer je apsolutna vecina preduzeca ovde tek dosla i sav profit refinansira. a posto je iznosenje profita nelegalno, tek kada procitas da je neko otisao, npr US steel, e onda ces moci da kazes da mi te pare ne vidimo(mada ce i tada taj USsteel da proda fabriku nekom drugom ko ce opet da refinansira dobit).
[ Braksi @ 14.12.2011. 22:08 ] @
pogledaj malo bolje grafike i samo da ti kazem da nisam do kraja ni predstavio o cemu se radi.

O kakvom mi GDP-u Srbije mozemo pricati kad valutni odbor nase monetarne politike drzi dinar precenjenim sto ima posledica na izvoz. Deficit nabujao i vise nema jeftinih kredita niti bilo sta da se proda. Realno taj GDP je manji za onoliko koliko je dinar precenjen.

Ali nije samo to problem. Problem Srbije je precenjen dinar i enormna zaduzenost u evrima i mi smo sad u Prokrustovoj postelji. Znaci jak dinar blokira izvoz (uzgred sto je nasa privreda prepustena sama sebi, pa ne znam ni da li bi i sa slabim dinarom bila konkurentna), a ne smeju ga pustiti jer odose krediti u evrima u nebo. Kolaps bankarskog tj finansijskog sistema, monetarna panika, haos, kraj.

Da bi ti bilo jasno kakvi umovi vode Srbiju evo pogledaj samo kako smestaju Soskicu koga su btw sami postavili. Najpre je pocelo sa onom kampanjom o njegovoj plati, koja je bezobrazno visoka, ali pravi razlog njegove smene je sto odbija zahteve vlade (Dulic) i tajkuna u necemu sto je van pameti. Oni traze da se obavezne devizne rezerve banaka kod NBS oslobode i daju privredi jer leze neiskoricene. Znaci - strasno.
[ Andrej013 @ 14.12.2011. 22:25 ] @
to sve jeste, od a do sh, ali ovaj grafik koji si postavio ti nije isao u prilog prici da je gdp manji. kao manji je,pogledajte grafik-a grafik kaze da je veci.
[ a1200 @ 16.12.2011. 17:43 ] @
Citat:
Volfgang Šojble (69), nemački ministar finansija, napisao je u kolumni za nedeljnik “Zajt” da je bezgranična pohlepa jedan od razloga finansijske krize i upozorio da ne postoji ekonomski razvoj kojem nema kraja. Nekadašnji šef kancelarke Angele Merkel, kog je ona posle korupcionaškog skandala nasledila na čelu demohrišćana, poznat je kao političar koji se ne usteže da iskaže često izrazito oštre stavove, a verovatno je jedina osoba u Nemačkoj, a možda i u Evropi, koja sme da prekine razgovor Merkelove.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...ovek-sme-da-prekine-dok-govori

Evo lepo je covek rekao sta je problem kapitalizma. Kad bi to moglo nekako da se ogranici i kontrolishe mozda bi sistem imao buducnost. Licno mislim, da bi neka kombinacija zagarantovanog minimalnog socijalnog standarda svima (da imaju neki vid krova nad glavom (drvena braka), besplatno obrazovanje, lecenje, dovoljeno hrane da ne budu gladni sta god da se dogodi) i kontrolisanog kapitalizma (sve je dozvoljeno do mere do koje se ne ugrozava okolina u kojoj zivis, zdravlje, ne ugrozava sistem (lobiranjem, menjanjem zakona da sluze iskljucivo ciljevima par korporacija), ne iscrpljuju radnici kao roblje itd.) imala dobre shanse.
[ Braksi @ 16.12.2011. 18:05 ] @
More Sojble znate sta. Kazete pohlepa ? Bravo, to stvarno nismo znali, pogotovo nam je drago da u celom nasem pohlepnom sistemu postoji jedna cestita sorta gradjana - vi, politicari. Pravo je blago imati takve bisere koji nikada nisu bili pohlepni i kojima je jedino zanimanje uvek bilo politika i vodjenje drzave iako nikad nisu vodili niti piljarnicu, ali nema veze i vazno je da oni sve znaju.

Oni nemaju potrebe da budu pohlepni posto covek danas i pre nego sto prdne plati porez, a od tog poreza se njima, nasim moralnim uciteljima dele plate, dozivotni ugovori na drzavnim jaslama, setanje s funkcije na funkciju bez ikakve trzisne odgovornosti, kreditna sposobnost na osnovu koje kupuju nekretnine i unucima dok za nas ostane - sta ostane.
[ openbox @ 16.12.2011. 20:53 ] @
Evo ja rekoh da će da pukne euro, i danas odem do prodavnice da kupim šta kad ima šta i da vidim,
sve cene su izražene i u Lirama ne samo u Eurima (živim u Italiji....).

Evo ja Euru dajem još jedno nedelju dve dana...
(da podsetim Srbija ima devizne rezerve iskljucivo u eurima!!)

[ Braksi @ 16.12.2011. 22:33 ] @
oduvek je tako.

Vidim da si se snabdeo lukcom. Ako, dolaze prehlade i nekrsteni dani i maskare.
[ openbox @ 18.12.2011. 15:39 ] @
Da, malo crnog luka, spremaju se crna vremena a i
Crni kapitalizam unisti nas... bolji je bio kumunizam 100% kada bolje razmislim.

danas samo pare jurimo a onda je bilo još i društvenog života...
[ divac @ 02.01.2012. 20:29 ] @
Procitao sam ovu temu, i hteo bih da dam svoje misljenje. Glavni problem je sto ste svi u pravu, a istovremeno svi gresite. Ja cu samo da se osvrnem za sada na temu komunizam vs kapitalizam. Misljenja sam da je komunizam bolji iz vise razloga, ali i kapitalizam ima neke svoje prednosti. Prvo, ono sto je po meni najvaznije u komunizmu je to sto se na coveka gleda kao na drustveno bice, koje sebe ostvaruje kroz drustvene odnose, a ne samo kroz rad. Covek nije roba, kao sto je u kapitalizmu. Ja ne volim za sebe da kazem da sam roba, i da treba da se borim da se sto bolje prodam, kao sto sam sistem propagira. Dalje, ljudi se u kapitalizmu otudjuju, i jedini cilj postaje novac. Sve je manje druzenja, sto sam i pre 90ih imao prilike da vidim na Zapadu, a krilatica je "misli o poslu ceo dan". To znaci da covek jednostavno ne moze da ima vreme za odmor, sto mogu da primetim u razgovoru sa drugarima, gde samo gledamo kome sta i kako mozemo da prodamo (nemojte ovo shvatiti bukvalno). Pod tri, kapitalizam je tempirana bomba. Dacu banalan primer, sve fabrike predju u ruke kapitalista, i recimo, kao sto se ovo sad desava sa US Steel-om, kapitalista samo resi da mu se vise isplati da ulozi novac na drugo mesto, i bam, 10000 ljudi ostaje bez posla. Mozda to nije udar za npr. Nemacku, ali sad razmislite da se u ovako maloj zemlji kao sto je Srbija povuku, iz nekih razloga, svi najjaci igraci. Kraj. Mnoge privatizacije u Srbiji su radjene tako da se jednostavno uzme trziste, a ne da se nastavi rad fabrike. Cak sam misljenja da je preuzimanje trzista jedan od razloga "pomoci" Zapada u raspadu SFRJ. Cilj opravdava sredstvo. Cetvrto, kapitalizam je gladan, i stalno moras da ga hranis. Nikada ne smes da stanes sa obrtom kapitala, jer je to kraj tebe kao kapitaliste. Uvek mora da se ima vise, a za sve u zivotu postoji neka granica.

Naravno kapitalizam ima i svoje dobre strane. Jedna od dobrih je konkurencija na trzistu, tj. slobodno trziste, sto dovodi do brzeg progresa. Ali je problem sto mi jos uvek nismo videli slobodno trziste, kao sto jos uvek nismo ni videli pravi komunizam. Ali takodje kad pogledamo progres, dolazimo do toga da postajemo previse zavisni od tog progresa. Banalan primer, mobilni telefoni. Svake godine nas bombarduju novim modelima, koji imaju jednu ili dve opcije vise od starog. Ali mi moramo da ga imamo. Ili primer grafickih kartica i igrica. Promena kartica je neminovna svake godine, da bi ostali u trendu, a nekada smo sate i sate provodili na automatima u luna parkovima, ili pored Commodore-a 64. Napredak (ako se to uopste moze zvati napredak) je previse brz, i previse oslonjen na potrosacko drustvo. Znaci bez potrosackog drustva, nema ni napretka. Tj. ako dodje do jos vece krize, napredak ce eksponencijalno da se uspori. U komunizmu nema konkurencije, i napredak je spor. Ali je takodje odrziviji jer ne zavisi od potrosackog drustva, vec samo od drzave. Mada i to ima svoje mane.

Takodje jos jedna ogromna mana kapitalizma su nezavisni mediji. Uporedicu medije pre 1990 i sada. Za vreme komunizma, 70 i 80ih godina proslog veka, RTB je imala neprofitabilni obrazovni program za decu. Ko je odrastao u to doba seca se fenomenalnih emisija uz koje je jedna cela generacija odrastala i intelektualno napredovala. Danas obrazovni program nije u interesu medija. Zasto ? Jer jedini cilj medija, kao i svega drugog u kapitalizmu, je profit. Umesto obrazovnog programa, koji bi ucio decu od malih nogu pravim vrednostima, serviraju se razne gluposti, koje jos vise zaglupljuju ljude (Grand, Veliki Brat...), ali koje su profitabilne. Znaci ispiranje mozga obicnim ljudima. Sad ce neko da kaze da se i u komunizmu ispira mozak. A istina je da su komunisti (pricamo samo o SFRJ) mogli, da su hteli, sve da nas zatupe, kao u Severnoj Koreji. Ne, oni su strogo sledili komunizam, i zeleli da se ljudi sto vise obrazuju (kao sto je i Che Gevara radio). Kapitalizam nema interes da obrazuje ljude, jer covek jedino sto mora da zna je svoj posao. To je jedino nuzno, jer to donosi kapitalisti profit, sve ostalo je nebitno (naravno ovo nije pravilo, ali je u vecini slucajeva tako)

Da se razumemo, nisam neki zadrti protivnik kapitalizma, i stvarno bih voleo da vidim slobodno trziste, u kome ce svako imati sansu. Ovaj trenutni sistem socijalistickog kapitalizma je nemoguc i preti da implodira u svakom trenutku. Mora se pustiti slobodno trziste, sa izvesnim ogranicenjima, ili da sve predje u drzavne (ili u slucaju SFRJ radnicke) ruke, jer ova dva sistema jednostavno ne mogu da zive u simbiozi. Jer kao sto je neko rekao, da se ogranici bogatstvo, to je nemoguce, jer negira samo postojanje kapitalizma, u kome moras da imas uvek vise. Nije moguc hibrid komunizma i kapitalizma, vec ili jedno ili drugo. Ja cu uvek biti za komunizam, jer mi je uvek bolje da delim sudbinu svih, tj. da se ne izdvajam iz gomile, nego da ja budem kralj, a da ljudi oko mene umiru gladni. Jer ja nikada nisam gledao na stvari tako da ako ja imam novac, da sam zbog toga bolji od nekog drugog, kao sto vecina ljudi danas gleda. Ali opet, to sam ja. I stvorila se rasprava da li se zivelo za vreme Slobe bolje, ili danas. Ne postoji univerzalan odgovor na to. Neko zivi bolje, a neko losije. Generalno jeste bolje jer nema rata, sankcija, mogu da se kupe neke stvari o kojima smo za vreme Slobe samo sanjali, ali je problem sto danas ima mnogo vise gladnih, sto se narocito moze videti u unutrasnjosti. A to je sve zbog drugacije preraspodele novca, a i takodje zbog glupih fraza kako smo mi lenji, kako je kod nas produktivnost losa i slicno, cime kapitalisti brane svoj kapital...
[ Shadowed @ 02.01.2012. 21:13 ] @
Kazes, kapitalista vidi da mu se vise isplati da ulozi u neki drugi posao, zatvori fabriku i 10000 ljudi ostane bez posla. Tacno, ali ce 10000 drugih (mozda nesto vise, a mozda i nesto manje) ljudi dobiti posao.

Sto se medija tice, sam je narod kriv sto nema obrazovnih emisija. Da su narodu bitnije one, bile bi i isplative pa bi ih televizije prikazivale.

Kazes, da vise volis komunizam jer ne zelis da budes kralj. A eto, svaki pokusaj komunizma je izrodio neku vrstu kralja.



Glavna prednost kapitalizma je sto drzava sa takvim ekonomskim sistemom brze napreduje ostavljajuci za sobom u razvoju komunisticki orjentisanu. Nakon toga ce komunisticka biti primorana da postane kapitalisticka, na ovaj ili onaj nacin (milom ili silom).
[ mmix @ 02.01.2012. 21:46 ] @
Pa ne mozes da imas jedno bez drugog. Jedini nacin da imas uravnilovku je da je trziste rada kontrolisano, ako je trziste rada kontrolisano onda je i promet robe i usluga kontrolisan, ako ne direktno onda indirektno kroz kontrolu troskova. Samim tim sto firme nemaju cime da konkurisu jedna drugoj slobodno trziste gubi svoju funkciju i "visak" proizvodnje pocne da se resava planskom ekonomijom. Kako se planska ekonomija snalazila to je vec pitanje istorije :)


A to sto vise nema Opstanka na RTSu nije problem ni kapitalizma ni komunizma vec problem izvesnog gospodina TIjanica koji bi i jare i pare (i TV pretplatu i da se lakta sa komercijalnim televizijama za reklame koristeci javni servis koji mi placamo). Da izvrsna vlast ima mooda da mu ukine pravo na naplatu reklama Opstanak bi se pojavio u roku od odmah.
[ divac @ 03.01.2012. 00:25 ] @
@Shadowed Ne slazem se sa tim vidjenjem. Hoce 10000 ljudi dobiti posao, ali u drugoj zemlji, ona koja je u datom trenutku najopovoljnija za ulaganje, tj. gde je odnos kvaliteta radne snage i siromastva (cene rada) u srazmeri. Za jednu zemlju tipa Srbije, to bi bio ogroman udar. A kapitalistu to ne interesuje, on ide dalje tamo gde moze da dobije vise. Sto se tice kralja, rekao sam da svaki sistem ima prednosti i mane. To jeste jedna od mana komunizma, ali opet ponavljam, komunizam nismo nikada ni videli. Najblize komunizmu je bio sistem u SFRJ, sve ostalo je bila obicna diktatura malog broja ljudi. Ipak ne mozemo reci, koliko god se mediji upinjali da to dokazu, da je Tito bio klasican diktator, jer nit je ostavio naslednika, nit je imao bilo kakvo bogatstvo, tj. sve je ostavio drzavi.

Malo cu bolje da objasnim problem medija. Mislim da nije problem ni u kakvom Tijanicu, a relativno je problem u narodu. Krenimo redom. Narod kao i svaki drugi, lakse mu je da prihvati istinu takvu kakvu mu mediji serviraju, a ne da se malo pomuci da razmisli, istrazi i slicno. Mediji nude narodu ono sto narod trazi, kako si i rekao. Problem je sto narod treba edukovati, upravo da ne bi trazili to sto komercijalne televizije nude. Televiziji je cilj profit, i ako narod u odredjenom podneblju guta emisije koje sam spomenuo, zasto bi se trudili da ga edukuju, kad na gluposti naroda imaju zaradu. Tu je prednost komunizma, kontrola nad medijima, koja opet moze biti mac sa dve ostrice. Ali u SFRJ komunizmu ta kontrola je bila dobra za narod, za razliku od nekih zemalja gde se kontrola zloupotrebljava. Zasto bi bilo koja televizija pravila obrazovni program kad ne mora. Ni u jednom narodu na planeti nema vecine intelektualaca. Ali ta manjina mora da na neki nacin edukuje vecinu, mora da usmeri drustvo u pravom smeru, jer upravo ta vecina odlucuje, sto se moze videti kod nas zadnjih 20 godina, gde razni nacional fasisticki elementi imaju veliki udeo u kontroli drzave. Ne znam za vas, ali ja primecujem da se intelektualci zanemaruju u ovom danasnjem sistemu. I nece nista tu Tijanic promeniti iz razloga sto se RTS ponasa kao komercijalna televizija, i u stvari, zakonom kapitalizma, ona mora tako da se ponasa da bi opstala na trzistu. Znacu daje narodu ono sto vecina hoce, ali opet dolazimo do toga da je vecina manje intelektualna, zar ne ? Znaci ne napadam ovim kapitalizam, vec samo govorim da nesto mora da se menja, jer uz ovakav sistem, ne postoji napredak na kulturoloskom planu, npr. da svaka televizija mora da izdvoji 3 sata dnevno za obrazovni program, pa polako da se gradi svest naroda, korak po korak. Valjda si i sam svestan u kakvom seljackom okruzenju zivimo...

Inace svidja mi se tvoj potpis, tacan je 100%. Ja sam oduvek tvrdio, da sve zemlje sveta budu komunisticke, i samo jedna jedina, najmanja drzava kapitalisticka, komunizam ce puci. To je neosporno, jer, kao sto sam rekao, kapitalizam je gladan, sve prozdire...

@mmix mislio sam na Branka Kockicu, al dobar je bio i Opstanak, nisam ni jednu epizodu propustao :) Inace zasto mislim da nije tu Tijanic toliko vazan faktor. Cim su dosle promene 2000, odmah je pocelo rezanje troskova RTS, prvo ukidanjem odlicnog treceg kanala, pa onda sve ostalo. Ako bi RTS vratio Opstanak, odmah bi izgubili deo gledanosti, sto je u kapitalistickom sistemu lose. Jeste RTS javni servis, ali jednostavno mora da se ponasa kao komercijalna televizija, to ekonomski zakon nalaze. Necu sad da spominjem ogromne plate rukovodilaca RTS-a i slicne stvari, jer naravno da i to stvara ogromne probleme. Voleo bih da neko skine Tijanica, pa da vidimo da li bi se nesto promenilo, ali iskreno, cisto sumnjam, jer je sistem taj koji drzi Tijanica, sistem kome narod treba da bude sto gluplji...
[ Shadowed @ 03.01.2012. 00:54 ] @
Citat:
divac: @Shadowed Ne slazem se sa tim vidjenjem. Hoce 10000 ljudi dobiti posao, ali u drugoj zemlji, ona koja je u datom trenutku najopovoljnija za ulaganje, tj. gde je odnos kvaliteta radne snage i siromastva (cene rada) u srazmeri. Za jednu zemlju tipa Srbije, to bi bio ogroman udar. A kapitalistu to ne interesuje, on ide dalje tamo gde moze da dobije vise

Pa, mozda u drugoj zemlji, mozda u istoj, a mozda neko premesti posao iz druge u ovu zemlju i sl. U svakom slucaju to nije odlika kapitalizma nego globalizacije. A upravo u tom procesu je i Srbija dobila izvesnu kolicinu poslova. Na primer, najveci deo softverske industrije je dosao ovde na takav nacin.


Citat:
divac:Sto se tice kralja, rekao sam da svaki sistem ima prednosti i mane. To jeste jedna od mana komunizma, ali opet ponavljam, komunizam nismo nikada ni videli. Najblize komunizmu je bio sistem u SFRJ, sve ostalo je bila obicna diktatura malog broja ljudi. Ipak ne mozemo reci, koliko god se mediji upinjali da to dokazu, da je Tito bio klasican diktator, jer nit je ostavio naslednika, nit je imao bilo kakvo bogatstvo, tj. sve je ostavio drzavi.

Naravno da je bio diktator. Naravno, svaki je po necemu jedinstven. A to da nije bio bogat.. Pa, drzavni resursi su bili njegovi, nije mu ni potrebno bilo da bogatstvo bude njegovo licno :) Njegovo bogatstvo se ogledalo u njegovoj moci. Sa druge strane, ni bogatstvo ni nasledstvo funkcije nisu odlika diktatora.


OK, hajde da se i slozim sa tim da narod ne zna sta je dobro za njega pa mu treba dobaciti (zaista ne zna, jeste u proseku glup). Medjutim, ne bi to funkcionisalo. Dzabe ti dajes Branka Kockicu i opstanak na RTS-u kad ce ljudi i dalje gledati Big Perverta na pinku (ili gde se vec daje, nebitno). U sfrj je to funkcionisalo jer nije bilo ni izbora.

Sto se tice Tijanica i funkcionisanja RTS-a, problem je u tome sto oni uzimaju pretplatu a ponasaju se po komercijalnom sistemu. Ako je da budu komercijalna televizija, onda neka ne uzimaju pretplatu. Ako uzimaju pretplatu onda ne trebaju biti komercijalna TV.
[ divac @ 03.01.2012. 02:19 ] @
Citat:
Pa, mozda u drugoj zemlji, mozda u istoj, a mozda neko premesti posao iz druge u ovu zemlju i sl. U svakom slucaju to nije odlika kapitalizma nego globalizacije. A upravo u tom procesu je i Srbija dobila izvesnu kolicinu poslova. Na primer, najveci deo softverske industrije je dosao ovde na takav nacin.

Kljucna rec ovde je "mozda". Obozavam tu rec mozda, gde ti sudbinu kroje stranci. Inace sta je globalizacija drugo nego deo kapitalizma. Kapitalizam je gladan, kad pojede jedno trziste krece na drugo i tako redom. I zasto bi cekao nesto da dobijes, kad isto to nesto, uz doduse mnogo vise truda, mozes i sam da napravis, pa da sam nudis drugima. Ovde postoje sasvim dobri programeri, koji rade za dosta manje novca nego na Zapadu, i logicno je da se ovde preseli deo softverske industrije. Ali ako se npr. nadje neka zemlja gde su bolji a jeftiniji programeri, sta bi mi u tom slucaju radili, kad nemamo nista svoje ??? Vrlo je logicno. Npr. Nemac stiti svoju proizvodnju, subvencionise privredu da bi imao jeftiniji proizvod od konkurencije na stranim trzistima, a istovremeno eksploatise i odredjuje pravila drugima. Gde je tu logika ?

Citat:
Naravno da je bio diktator. Naravno, svaki je po necemu jedinstven. A to da nije bio bogat.. Pa, drzavni resursi su bili njegovi, nije mu ni potrebno bilo da bogatstvo bude njegovo licno :) Njegovo bogatstvo se ogledalo u njegovoj moci. Sa druge strane, ni bogatstvo ni nasledstvo funkcije nisu odlika diktatora.

I opet cu reci da nije bio diktator. Ta rec se mnogo zloupotrebljava od strane kapitalista. Pa vecu moc ima vlasnik multinacionalne kompanije nego sto je imao Tito. A taj isti milijarder, tajkun ili kako god da ga zovemo nije diktator. Po kojoj logici, kad svojim radnjama odredjuje sudbine miliona ljudi ? Uzmimo na primer ovu ekonomsku krizu, koju je stvorilo nekoliko ljudi, a ista ta kriza odredjuje sudbinu milijardama ljudi na planeti. Ako krenemo jos dublje, i pocnemo da pricamo o sarenoj lazi zvanoj demokratija, tvrdim da je u SFRJ bilo vise demokratije nego sto je sada ima u Americi. Jer nekome je demokratija da moze da pljuje sve zivo (i mrtvo) a nekome je demokratija da moze da spava bezbrizno u parku.

Citat:
OK, hajde da se i slozim sa tim da narod ne zna sta je dobro za njega pa mu treba dobaciti (zaista ne zna, jeste u proseku glup). Medjutim, ne bi to funkcionisalo. Dzabe ti dajes Branka Kockicu i opstanak na RTS-u kad ce ljudi i dalje gledati Big Perverta na pinku (ili gde se vec daje, nebitno). U sfrj je to funkcionisalo jer nije bilo ni izbora.

Slazem se da ce ljudi gledati Big Perverta, ali reci mi jel to po tebi ok ? Jel treba prihvatiti to tako kako je, ili omoguciti ljudima da vide neku siru sliku ? U ovom slucaju je komunizam bolji, jer suzava izbor. Kao sto sam gore rekao, sa jedne strane je to mana, jer se moze zloupotrebiti. Ali mislim da bi funkcionisalo u pravim rukama, tj. u rukama ljudi koji nisu zeljni moci i vlasti.

Citat:
Sto se tice Tijanica i funkcionisanja RTS-a, problem je u tome sto oni uzimaju pretplatu a ponasaju se po komercijalnom sistemu. Ako je da budu komercijalna televizija, onda neka ne uzimaju pretplatu. Ako uzimaju pretplatu onda ne trebaju biti komercijalna TV.

Sa ovim se slazem...
[ Braksi @ 03.01.2012. 06:40 ] @
kapitalisti tj kapitalizmu ne treba previse pametno stanovnistvo, njemu treba strucno stanovnistvo. Kapitalizam kao sistem trazi jedinke koje su specijalizovane da bi kao takvi ostvarili maksimum na radnom polju. Zato smo mi komunisti svi bili pametni i nacitani i obrazovani i kulturni, a opet Harvard, oxford, Berkli itd sve je to bilo na zapadu.

Uopste u mentalitetu zapadnjaka siroko obrazovanje, enciklopedijsko, oni sprovode pod trivia i preziru ga jer ga smatraju ne puno vrednim (citaj isplativim). Ali ono gde oni daju maskimum je njihov posao i tu su veoma osetljivi ako nesto ne znaju.

Sto se tice tv koja zombira narod, slazem se, to je tacno. Zapad je dobro smislio da mu bas takav narod treba da bi isao napred. Dokle, to niko ne zna.
[ mmix @ 03.01.2012. 08:38 ] @
To si lupio i ostao ziv. Zapadnjaci itekako cene sirinu znanja, samo ne striktno na profesionalnom planu. Njihovo obrazovanje je usmereno na to da maksimizuje tvoju strucnost za odredjenu delatnost i za razliku od nas koji sve znamo ali nista konkretno (izuzev par veoma talentovanih ljudi koji mogu da znaju sve dobro, a njih je malo) oni ne znaju sve ali to sto znaju poznaju dobro i time taj sistem obrazovanja omogucava ljudima koji nisu na gornjem kraju belove krive da budu dobri i produktivni. Ti kao jedinka ako imas afinitete, portebe i zelju da porsirujes svoje znanje niko ti ne brani. Oni imaju mnogo vise resursa za samostalno ucenje na raspolaganju nego sto mi to imamo ovde. A da ne poredimo to sve sa sovjetskom rusijom, danasnjom kinom, itd. Ili Severnom Korejom gde je komunisticki monarh raspustio fakseve i poslao studente na njive da bi sprecio arapsko prolece u svojoj zemlji.
[ Braksi @ 03.01.2012. 08:44 ] @
Citat:
To si lupio i ostao ziv.


a ti si onda ponovio isto to.
[ mmix @ 03.01.2012. 09:03 ] @
Kako sam lupio? Ti mozda zivis u Evrolandu ali sam ja u njemu zavrsio skolovanje po tom zlom kapitalistickom sistemu ucenja nakon sto su mi na Beogradskom Uni godinama ispirali mozak glupostima koje u zivotu niti cu koristiti niti ce vecinu iko ikad koristiti jer je prenoseno znanje zastarelo. Za razliku od toga moje studije na zapadu su bile strogo usmerene i bazirane na 50% obaveznog korikuluma i 50% izbornog (ali ogranicenog u domenu struke), a pored toga sam imao i cak i dan danas kao alumni imam pristup bibliotekama univerziteta. Tako da tvoje tvrdnje o glupavim intelektualcima na zapadu koji znanje uopste ne stoje niti oni provode svoje zlobodno vreme zombirani ispred TVa, to radi neuki plebs, ali to isto radi i komunizmu-sklon plebs u Srbiji (hint, hint, nacionalna TV i carobna kombinacija turskih serija i retardiranih reality emisija).
[ p3j4 @ 03.01.2012. 10:10 ] @
Citat:
divac: Ja cu uvek biti za komunizam, jer mi je uvek bolje da delim sudbinu svih, tj. da se ne izdvajam iz gomile, nego da ja budem kralj, a da ljudi oko mene umiru gladni. Jer ja nikada nisam gledao na stvari tako da ako ja imam novac, da sam zbog toga bolji od nekog drugog, kao sto vecina ljudi danas gleda.


znaš kako,

u kapitalizmu imaš neravnomerno raspodeljeno bogatstvo, a
u komunizmu ravnomerno raspodeljeno siromaštvo.

ja ću uvek biti za ovo prvo.

i druga stvar, ako već hoćeš da deliš sudbinu svih, šta misliš kako ćeš je najsvrsishodnije deliti?
tako što ćeš i ti biti siromašan pa pasti nekom drugom na teret, ili tako što ćeš zgrnuti novac koji si sposoban da zaradiš preko svoje potrebe, i onda ga pokloniti kome već smatraš da treba? jer pre ili kasnije većina bogataša ipak shvati da još niko svoj novac nije odneo sa ovog sveta.
[ divac @ 03.01.2012. 13:13 ] @
@mmix @ Braksi mislim da treba naci zlatnu sredinu izmedju svega. Covek treba da bude strucan za posao koji obavlja, ali takodje ne treba da mu to bude jedino sto zna u zivotu. Gledam neke moje drugare koji su na visokim pozicijama u svojim firmama, ili u prevodu razmisljaju o poslu 24h. Nema vise nikakve logike u njihovim stavovima, jer jedino sto znaju je posao, apsolutno nista drugo ne znaju. A naravno da nisu bili takvi. Mislim da je to lose, jer covek postaje posao. Zanimljiv je stav par ljudi sa kojima saradjujem, koji su privatnici 30 godina, i ni za sta drugo sem za posao ne znaju. Sad kad su dosli pred penziju, shvatili su da su protracili zivot, jer u tom bogatstvu jednostavno ne mogu, tj. nemaju vise snage da uzivaju, jer su krenule bolesti, koje su verovatno, sem starosti i posledica stresa i 24 casovnog radnog vremena.

@p3j4
Ne slazem se sa tim. To je jedna velika propaganda. Hoces da kazes da je tebi bolje da nemas nista, i da zivis u nadi da ces jednog dana imati nesto (a to moze da bude nikada, jer znamo da se samo mali broj ljudi obogati), ili da zivis u drustvu u kome niko ne odskace od drugog. I glupo je tvrditi da je siromastvo u komunizmu, opet ne znam koliko godina imas, ali ja znam da su u Titovom komunizmu ljudi, obicni radnici imali sasvim dovoljno novca za sve sto je potrebno. Pogledaj danas, 80% siromasnih, 5% bogatih i 15% srednjeg staleza (odoka). Pazi ja sam u tom srednjem stalezu, zivim sasvim ok, mogu dosta toga sebi da priustim, ali sta mi to vredi kad ogroman broj ljudi oko mene jedva sastavlja kraj sa krajem, a ja nemam dovoljno da svima njima pomognem. Izvini, al ti je ta teza prilicno neargumentovana, bas iz razloga koji sam napomenuo gore, da samo mali broj ljudi biva bogat. Novac koji bogatasi ostave posle smrti, sigurno nece videti siromasni ljudi.
[ Shadowed @ 03.01.2012. 16:06 ] @
Pa, nije jedina promena od pre 30-40 godina do sada promena sa socijalistickog na kapitalisticki sistem pa da mozes jednostavnim poredjenjem stanja ovde da zakljucis koji je sistem bolji. To je cesta greska koju ljudi prave kada porede dva razlicita razdoblja. Uzimaju u obzir jednu promenjenu stvar a ostale ignorisu. Sa stepenom korupcije koji je prisutan u Srbiji sada, ne bi bilo dobro ni u socijalizmu ni u demokratiji/kapitalizmu.
[ p3j4 @ 04.01.2012. 10:43 ] @
Citat:
divac: Ne slazem se sa tim. To je jedna velika propaganda. Hoces da kazes da je tebi bolje da nemas nista, i da zivis u nadi da ces jednog dana imati nesto (a to moze da bude nikada, jer znamo da se samo mali broj ljudi obogati), ili da zivis u drustvu u kome niko ne odskace od drugog.


Ni ja se ne slažem sa tobom. Propaganda je baš da se u SFRJ komunizmu živelo bogato, upravo zbog - komunizma. To nije tačno. Živelo se dobro zbog ljudi koji su nesebično dali ogroman doprinos u obnovi zemlje posle rata.
Posle rata ogroman broj ljudi se uključio u obnovu zemlje, donirajući besplatno svoj rad, na osnovu koga je stvorena nova vrednost. Ogromna nova vrednost. Ali generacije koje su došle, posle su stvorenu vrednost opljačkale i obezvredile. Jer tako su bile u mogućnosti :)

To ti je isto kao da se sada skupimo ti, ja i još nas nekoliko, pa rešimo da napravimo kuću. Sami napravimo materijal, ugradimo sve, napravimo nameštaj i opremimo. Recimo da tako stvorimo vrednost kuće od 100.000 evra. I onda, pošto je kuća društveno vlasništvo (čitaj: svačije, ničije), vremenom, generacije posle nas počnu da iznose/kraduckaju stvari iz te kuće. To prvo kreće od odnošenja toalet papira iz kuće, onda, hemijkih olovaka, sitnog inventara, zatim televizora, pa nameštaja. Međutim, onda se neko odgovoran seti da digne kredit i stavi hipoteku na takvu kuću, ali kraduckanje se nastavlja. A kad ostanu goli zidovi, onda se poskidaju utikači sa zidova, parket, vrata i prozori. I onda dobiješ ruinu koja umesto 100.000+, vredi jedva 2.000 evra + ima hipoteku i dugove koje premašuju nekoliko puta vrednost takve kuće. I kada neki kapitalista dođe i kupi takvu ruinu za 1 evro, pritom preuzimajući sve dugove na sebe, onda je kapitalizam kriv, a ne generacije koje su pre toga sistematski pljačkale i uništavale vrednost kuće samo zato što je bila u "vlasništvu svih".

Pritom se veliča kako je to bilo odlično vreme u kome su svi živeli sjajno samo zato što je bio komunizam. Jeste, živelo se odlično, ali samo zbog toga što se trošilo nešto što su prethodne generacije sa mukom stvorile, a danas se u Srbiji uveliko troši budućnost nerođene dece, jer nam ništa drugo nije preostalo.



izmena prve rečenice, da ne budem pogrešno shvaćen :)

[Ovu poruku je menjao p3j4 dana 04.01.2012. u 13:55 GMT+1]
[ mmix @ 04.01.2012. 10:49 ] @
Pa losa vam je premisa. Vi polazite od toga da deca kradu iz kuce zato sto su zaslepljena kapitalizmom a istina je da kraduckaju zato sto su ljudi. I sa obzirom na to da drustvo uvek sacinjavau ljudi komunizam je kao ideja osudjen na propast u startu. Sto je svacije to je i nicije.
[ p3j4 @ 04.01.2012. 12:45 ] @
^ Ako se ovo "vi" odnosilo i na mene, pročitaj još jednom šta sam napisao, moguće da si me krivo shvatio. Ja upravo kritikujem kumunizam i društveno (svačije, ničije) vlasništvo. A kraduckanje dece se naravno ne dešava zbog kapitalizma, već zbog pada moralnih vrednosti u društvu... neke reče jednom: ljudi su kvarljiva roba...
[ divac @ 05.01.2012. 12:46 ] @
@p3j4 Ok, mogu da se slozim sa tim sto si napisao. Ljudi stvaraju, ljudi i unistavaju, i sve od ljudi zavisi, nebitno da li je komunizam ili kapitalizam. Ono sto bih hteo da mi objasnis je a sta se to toliko kralo za vreme komunizma iz te "kuce" ? Ok, mozda je nestajao sitan inventar, ali sta je krupnije od toga nestajalo ? Pricamo o vremenu pre dolaska nacionalista na vlast, tj. vremenu dok je Tito bio ziv ?

Drugo, cinjenica je da su ljudi problem u komunizmu, jer uvek ima onih koji i ako imaju sve, ni to im nije dovoljno, sto mozemo videti po bogatasima sirom sveta. I mislim da to nije pad moralnih vrednosti, nego bas posledica glamura kojim smo bombardovani zadnjih 20+ godina. Pa ne bi komunizam u Jugoslaviji tako lako pao da nismo gledali kako je sve bajno u Americi (i misljenja sam da je 80ih godina stvarno bilo dobro u Americi). Pa tada su poceli mass medijima da ispiraju narodu mozak. Danas mozemo videti da je realnost ipak suprotna, i da sav glamur koji smo mogli videti, Ameri nisu bili spremni da dele ni sa kim, tj. sve je bila sarena laza. Ali jos jedno pitanje je kakvi su to bili ljudi koji su bili spremni da daju svoj rad besplatno, da se stvori nesto. Da nije bilo tih ljudi, sada ne bi ovo malo imali, sto sad imamo. A npr. zasto bih ja sad isao da radim bilo sta korisno za drustvo, kad nemam nista od toga ? A ako niko ne radi nista korisni za drustvo, logicno je da dodje do pada moralnih i svih drugih vrednost.

Citat:
Pritom se veliča kako je to bilo odlično vreme u kome su svi živeli sjajno samo zato što je bio komunizam. Jeste, živelo se odlično, ali samo zbog toga što se trošilo nešto što su prethodne generacije sa mukom stvorile, a danas se u Srbiji uveliko troši budućnost nerođene dece, jer nam ništa drugo nije preostalo.

I ovo bih voleo stvarno da mi objasnis sta si mislio. Prethodne generacije koje su mukom stvorile su generacije posleratnih komunista, koje su dale besplatno svoj rad da se obnovi zemlja.
Znaci opet ima veze sa komunizmom, jer u kapitalizmu niko ne bi dao svoj rad besplatno. A danas trosimo upravo ono sto je stvoreno pod komunizmom.


[ axxxer @ 08.01.2012. 18:03 ] @
Pročitao sam celu temu i osetio sam potrebu da se uključim. Izvinjavam se unapred ako budem tzv. ''off'', ali ću se svakako nadovezati na ono što je već izneto. Takođe se izvinjavam što je ovo više traktat nego ''post''.

Kao prvo, mislim da je divac potpuno u pravu sa svojim prvim komentarom, takođe mislim da svi grešite/mo i da ste/smo u isto vreme svi u pravu. Isto tako u SFRJ nije bilo komunizma niti danas u RS ima kapitalizma. Time je Srbija mnogo loš primer za uporedjivanje odnosa dva ideala. Nekako mi se cini da je Srbija bila specifična čak i kao monarhija narocito izmedu dva Rata, ali to je već neka druga priča...
Dodao bih ovome i izjavu jednog mog cenjenog profesora na komentar o tzv. ''demokratskim'' promenama 5. oktobra (zbog cega ga tada nismo poštovali jer ga nismo razumeli a tek sada shvatam) ''Kolege, nemojte se zavaravati! Možete vi to nazivati demokratijom i slobodom, ali ovo što nam se dešava je okupacija. Okupacija u kojoj nema stranih vojnika, ali okupacija u kojoj sutradan ništa više nece biti vaše. Nećete moći kontrolisati niti jedan od resursa niti jedan deo sopstvenog društva.''
Bio sam student u godinama promena i ovakva izjava me je razbesnela. Mislio sam da matori, koji je inače izraziti antikomunista i ''antislobista'' ako ga mogu tako predstaviti, potpuno otišao u neko ludilo. Sada, eto 11 godina kasnije mislim da je potpuno u pravu.

Da napravim digresiju i možda malu retrospektivu na neke od dosadašnjih komentara.
Ne znam da li je Sloba uzimao kredite ili ne od MMF-a ili koga već, ali mislim da se on jako dobro iskreditirao starom deviznom štednjom i programom ''Zajma za Srbiju''. Da li se neko seća toga? To niko nije pomenuo. Takođe, mislim da je Sloba jako dobru zaradu imao od prodaje oružja. Rat Iran-Irak, rat u Zalivu, a i ratovi po Afrikama kasnih 1980-ih i ranih 1990-ih mislim da nisu prolazili bez oruđa i oružja naše proizvodnje. A prodaja naoružanja malo Hrvatima malo muslimanima tokom rata u Bosni? Pa kontrola trgovine drogom...
Takodje, ne treba zaboraviti da je Slobu bar do Dejtona Zapad podržavao. Setite se - ''garant stabilnosti na Balkanu''. Sigurno je dobijao i neku kintu sa Zapada na ime podrške dok je igrao nekakvu ulogu u njihovoj igri. Tako da nisam siguran da je Slobi bilo potrebno da se zvanično u ime Srbije zadužuje. Takodje, nisam siguran ni da se nešto mnogo sekirao oko našeg spoljnog duga i BDP-a.

Znamo svi kako se živelo u Slobino vreme. Da je bila katastrofa - bila je. Ali da su neke stvari bile bolje - jesu! Ne želim da ulazim u raspravu oko ratova. Prvo zato što mir nema alternativu, a drugo zato što je uspeo da ih sve izgubi, kao da je namerno to uradio. Pišem o socijalnim pojavama u nazovi mirnodopskim uslovima. Niko ne može da me ubedi u to da je u Slobino vreme bilo ovoliko partijašenja za posao. Znam da su npr. lekari do posla dolazili neuporedivo lakše nego danas. Da, tačno je da je Sloba omasovljivanjem broja studenata održavao socijalni mir, ali znam da u Slobino vreme nisam plaćao školarinu, koja je za te iste studije danas oko 1000 jura, niti sam plaćao ispite i prijave i overe do 2001. godine, a nakon 2001. godine sve se naplaćivalo (da 2002. već nisam imao para za gajbu te sam i otišao iz BGa i studije završio od kuće prakticno).

Takođe, ono što vidim kao jednu od osnovnih razlika jeste ta da je krajem 1990-ih bila misaona imenica da kupiš TV ili komp ili komad nameštaja ili da odeš na letovanje. Sada ništa od toga nije neki poseban problem, ali ubija svakodnevni život. Hrana je, ljudi, skupa kao nečastivi, a isto je i sa prokletim računima za struju, telefon, grejanje... U redu, potrošački mentalitet nam je ''ušao'' i to je normalna pojava u procesu tranzicije, globalizacije i demo(n)kratizacije, ali cene hrane, odeće i komunalija su na nivou Zapada. A plate? Džaba mi je plata od 2006. godine narasla od 100 do 400 jura, kada mi je sve skuplje i kada sam u konstantom dugu i ne bih smeo da odem na bolovanje ni 5 dana, jer sam tek onda u buli.

Zašto mislim da je ovo okupacija? Npr. koja se prva stvar desila nakon 5. oktobra. Dobro, jeste da se nije desio 6. oktobar, ali šta još? Banke!
Koliko se ja sećam, naše banke su uništene pod izgovorom da su to bili instrumenti Slobine diktature. Dotrčale su sve moguće strane banke, tako da danas imamo nekoliko desetina stranih banaka, od kojih je možda samo nekoliko ''naših'', pa i za te je pitanje koliko su naše ako se pogleda struktura vlasničkog kapitala.
Da napravim malu digresiju. Sećate se priča o tonama droge u sefovima naših banaka? Šta se sa tim desilo? Pored toga, da li se sećate da je vrlo brzo nakon instaliranja ogromnog broja stranih banaka zabranjeno da se plate
isplaćuju na ruke i uvedena obavezna uplata dnevnog pazara za male firme? Mislim da je to veoma važan pokazatelj tokova dešavanja kod nas, jer se na taj način kontroliše svakodnevni protok novca. Pazite, svakodnevni!

U vezi sa tim, naravno da je 2011. bilo bolje nego 2001. recimo ili 1999. ali šta to vredi kada je sada ogroman broj stanovnika zadužen. Kreditne kartice, krediti, dozvoljeni minus. Mentalitet potrošača ide ruku pod ruku sa kontrolom protoka novca. Puno toga se nudi, a Srbi nisu imuni na potrošnju, naprotiv. Neko je ovde spomenuo da se puno troši i kupuje, da su kolica u hipermarketima prepuna. Da, ali ako se to poveže sa navlakama koje banke nude, onda je jasno da se troši više nego što se zaradi. Koliko znate ljudi da ne koriste kreditime, kreditne kartice i dozvoljeni minus. Ja poznajem samo nekoliko, a to su ljudi koji nemaju posao
niti stalna primanja. Svi ostali su u dugovima, uključujući i mene. Pride, kao što rekoh malopre, nije toliko teško da se kupi tv, komp ili ode na letovanje, ali su zato troškovi života enormni. Evo svodim bilans troškova za račune (struja, grejanje, telefoni, voda, internet, kablovska i ostale režije) za prošlu godinu. Brojka prelazi 200.000 dinara za godinu dana! Izvinite, da li je to normalno? A troškove svakodnevnog života zaista ne znam ko može da prati. Cene hrane su bezobrazne, kao i ''naši'' trgovci sa maržama najvišim u Evropi!
I posle, bolje se živi! Pa živi se bolje ali više nemaš vremena da misliš jer moraš samo da juriš pare. A kada se na ovakvu finansijsku situaciju dese nepredviđeni troškovi tipa gadan kvar na automobilu ili kumstvo na svadbi ili kvar koji zahteva zamenu bele tehnike, shebao si se i tone se još dublje u dugove.

Što se tiče priče oko toga da li je bolji domaći ili strani kapitalista, zar se niko ne seća da su domaći ''kapitalisti'' silne tovare novca odneli na Kipar i ko zna koja još ostrva? Možda je bolje da je kapitalista domaći jer onda imamo pravo mi da mu sudimo (samo ako pre toga promenimo sudstvo i tužilaštvo i vlast i državu). Džaba ti industrija, ako postoji makar i teorijska mogucnost da se ta industrija razmontira i odveze tamo gde je jeftinija radna snaga. A još manje ta industrija vredi, ako kao država ne raspolažeš ekonomskim i ostalim instrumentima da tu industriju i zadrži. I još manje vredi, ako se ta industrija nalazi u državi koju vode ljudi koji gledaju samo svoj trenutni interes.

E, sad Privatizacija. HAHA! Tako se može najbolje opisati. Mislim da nije postojao gori način da se privatizacija odradi. NE bih da ulazim u raspravu oko privatizacije jer svi znamo da je to sve bila jedna obična pljačka. Nema razlike u Slobinom i delovanju ''demokratije'' na našu privredu. Sloba ju je teško shebao, a ovi su je razbucali i rasprodali budzašto.
Da navedem nekoliko negativnih primera. Javna je tajna da je Misko svojevremeno pokupovao sva preduzeća za puteve. I opet je javna tajna da je on to posle rasprodao. Da ne ulazimo u to koliko je samo na kupoprodaji dobar. I sada se više ne može ući u trag ko je sve vlasnik preduzeća za puteve u Srbadiji. Ali to nije ni bitno. Međutim, da li znate podatak da su izvođači radova na autoputu e-75 i e-80 strane firme?
Ili nešto malo drugačije. Autoprevoznik ''Jedinstvo'' iz Vranja je prodat privatniku iz Turske pre par godina. Pouzdano znam da je ''Jedinstvo'' poslovalo dobro i da je neposredno pre prodaje u potpunosti obnovilo svoj vozni park - nabavili su nove moderne buseve. Nakon prodaje ''Jedinstva'' novi vlasnik je rasprodao sve buseve i samo na tome imao zaradu. Dovukao je neke polovnjake iz Bugarske ili ko zna oklen i sada je kao ''Jedinstvo'' firma koja posluje po principu tržišne ekonomije?! Lud-zbunjen!
Da ne pričamo o primerima totalne katastrofe kod privatizacije gde su poništavani ugovori itd. Ali, ima primera gde neke društvene firme/zadruge i dalje posluju dobro i preživele su čerupanje verovali ili ne. Ima nekoliko primera u Prokuplju i Kuršumliji, uglavnom se radi o zemljoradničkim zadrugama koje rade profi, ali je najbolji primer firma ''Planinka'' iz Kuršumlije - Prolom voda. Na vreme su postali akcionarsko društvo i zahebali klasičnu demokratsku privatizaciju. Oni su npr. finansirali kampanju za Djavolju varoš...
A najstrašnije u vezi privatizacije je to što ni jedan dinar nije ušao u nove investicije već potrošnju i tu smo shebani toliko da će se tek videti u narednim godinama.

Nego, htem sam još nešto, ali malo drugačije da rečem. Ono što je Mexico za USA to je Srbadija za Evropu. A objasniću zašto.
Da li se sećate one priče da se ne plaća struja kao građanske neposlušnosti prema Slobinom režimu? E, sad, priča je da je Nemačka obezbedila sredstva za dug za stanovništvo. Sećam se da je čak i Djindjić o tome govorio. Djindjić nije bio budala, neka priča ko šta hoće. Nakon promena i svega, šta se sa tim parama desilo? Nisu Nemci budale pa kao dali kintu i ne zanima ih gde je kinta otišla.
Sledeća stvar - katastar nepokretnosti i geodetski premer. Svesni smo problema u ovom sektoru, jer ne možemo u EU dok su nam recimo delovi gradova, npr. Bulevar Nemanjića u NIšu u katastru još uvek njive. To se mora srediti i od toga je u više navrata u Srbiju ušla kinta da se to reguliše. Sećate se legalizacije? To je to. E, sad u isto vreme (pre 4 ili 5 godina) katastri u Srbiji (zbog posla sam u to vreme obilazio katastre u Boru, Knjaževcu, Beloj Palanci, Prokuplju, Leskovcu, Nišu) su u potpunosti obnovili svoje prostorije i dobili novu opremu. Jedan prijatelj koji je arhitekta radio je za nekoliko katastra projekte enterijera i naravno da je uzeo lepu kintu. Priča kaže sledeće, renoviranje je obavljano u okviru projekta nekog evropskog fonda i ovaj prijatelj mi je pričao da je video papir sa evropskom specifikacijom i papir sa našom specifikacijom gde je postojala znatna razlika u ceni. Niko me ne može ubediti da tu razliku nisu delili naši i ovi iz Jevrope.
Zatim, proveo sam nekoliko meseci u Železnici. Svake godine (tako je bilo bar do 2009.) je u Železnicu Srbije na ime obnove infrastrukture ulazilo više desetina miliona evra iz evropskih fondova. Da li se sećate da je pre jedno 4,5 godina, u isto vreme kada i u katastrima, Železnica ''obnovila'' sve svoje stanice u fazonu kupi klima uređaj i ofarbaj klupe? A šta je sa prugom koja je u gorem stanju nego pre II rata? Dinar nije uložen.
Gde su ti novci? Kako to da Evropa ne pokreće to pitanje? Pa znaju oni kome daju pare i naravno da prate gde su pare utrošene.

Zatim, nekoliko primera iz kulture. Italijani kao poznate svetske face, učestvuju u formiranju novih modernih institucija kulture u Srbiji. Nit njih zabole što time uništavaju institucije i čitav jedan sistem koji postoji decenijama i ima svetsko priznanje, nit ove naše demokrate znaju da takve institucije uopšte postoje kod nas. Uglavnom, Italijani učestvuju sa milion evra u samo jednoj epizodi, od čega njihovi ''stručnjaci'' za honorare, dnevnice i sve troškove ''proždiru'' preko 600k! A kao jedna od donacija jednoj toj instituciji je čak i, verovali ili ne, šporet na struju sa 4 ringle i rernom koji je kupljen u Italiji i dopremljen kombijem!
Kako to funkcioniše u praksi? Italijani naprave projekat koji obuhvata radionice i predavanja njihovih ''svetski čuvenih stručnjaka'' kroz koji ''formiraju'' stručnjake u Srbiji. Za taj posao, predavači i vođe projekta dobiju odlične honorare i dnevnice i super se zezaju po Srbadiji. Na ovaj način je npr. rukovodilac konzervacije jednog od naših najvrednijih rimskih mozaika bio Italijan koji nikada do tada nije konzervirao ništa slično, a kamoli rimski mozaik. Poređenja radi, jedan od svetski najvećih konzervatora bio je naš čovek - Mile Medić koji je svojevremeno bio i ekspert UNESKO-a i uveo je niz novih metoda koje su danas postale uobičajene i koriste se u celom svetu. Naši stručanjaci koje su Italijani ''formirali'' su studenti i učenici tog istog Medića. Lud-zbunjen!

A tu su i Francuzi. Da. Bahati i arogantni. Italijani su bar dobri za zezanje. Čula žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu. Tako je u Nišu pokrenuta inicijativa da se grad stavi na listu svetske kulturne baštine. ?! Nepotrebno je komentarisati kakva je to nebuloza. Nonsens, apsurd, užasna debilnost... Međutim, Francuzi pokreću podršku toj ideji. Ne znam francuski, ali je brate jasno kad se neko pravi lud, ne morate govoriti istim jezikom. Znaju da je to nebuloza, ali dolazak jednog francuskog stručnjaka podrazumeva odličan honorar, odličnu dnevnicu, a pride je jako zanimljivo da vidi ovaj deo Evrope, evropski život na azijko-afrički način. A naši vlastodršci samo što ne svrše jer im je zaboga došao francuski ''eskpert'' i traži da ide u kafanu!
Kad je tako nešto došlo do kulture, mogu samo zamisliti kakva je situacija u industriji gde je kinta neuporedivo veća. Kakvi su Italijani recimo u Kragujevcu? Koliko su plaćeni naši mašinci u Fijatu?

I komunizam i kapitalizam jesu ideali, ali mislim da je ideal i uredeno društvo u Srbiji. Kakav god da se socijalni sistem drugaciji od zadrugarskog ovde instalira, pa čak i neki vid klasične okupacije, osudjeno je na propast. Isto tako mislim i za situaciju oko EU. U šali smo govorili:''Ma, kakva EU! Raspašce se oni dok mi postanemo član''. Sećam se i da smo se kao klinci smejali pričajući viceve o malom Albancu koji kliče ''Kosovo Republjik'', kad ono...

Još samo ovo. Tito diktator. U njegovoj zaostavštini je i kamen sa Meseca - poklon američkih astronauta, a sadašnji predsednik u najboljem slučaju ima broj telefona portira američke ambasade. E, na tom smo nivou danas, a sa Titom smo bili na onom nivou. Može da priča ko šta hoće, ali SFRJ je bila država, dok je Srbija...

Smatrajte me budalom, baš me briga, ali mislim da ''demokratsku'' vlast u Srbiji odlično opisuju partizanski pa i ''slobistički termini'', ne bih ovde navodio koji, pustite mašti na volju. Nema ovde ništa od kapitalizma i održivog razvoja kao što ništa nije bilo ni od komunizma.
Piši p r o p a l o!

[Ovu poruku je menjao axxxer dana 08.01.2012. u 19:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao axxxer dana 08.01.2012. u 19:19 GMT+1]