[ Branko Santo @ 20.12.2011. 21:39 ] @
Citat:
Za Admine: Tema je pod "Vodic za posao" zbog ideje da se dobije smernica za skole koje bi mogle da primene poslovni model koji nadam se bice predmet diskusije.


Koncentrisacu se u diskusiji iskljucivo ne poslovni prostor Srbije posto je to onaj koji dobro poznajem. Verujem da ce se stanje opisano pokazati kao identicno i onom u ostalim zemljama regiona.

Problem: Sticanje prvog iskustva u IT polju (programiranje, sistemska administracija windows/unix, baze podataka, mrezna administracija)

Uzrok: Dobro poznat zacarani krug. Da biste dobili posao morate imati iskustva a da biste dobili iskustvo morate dobiti posao.

Uloge u problemu:
- Obrazovne ustanove
-- Fakulteti (fakultetima se necu baviti)
-- IT Skole koje drze razne kurseve (Microsoft, Cisco, Oracle...)
- Oni koji zele da rade u IT okruzenju
- Firme koje imaju potrebu za IT kadrom


Gde ko gresi:

- IT Skole:
Trenutno u Srbiji postoji vec pristojan broj ustanova koje "obrazuju" kadrove za odredjene IT poslove. Ono sto se uglavnom desava je postojanje programa kroz koji treba da se prodje u toku odredjenog kursa. Ovakvi kursevi su uglavnom usmereni na sticanje odredjenog industrijskog sertifikata i imaju ~30% materije koja se srecu u realnom radu vrlo retko ako ikada.
Kursevi se odrzavaju uglavnom u periodu posle radnog vremena (za one koji imaju srecu da rade) kada je koncentracija polaznika (a bogme i predavaca) na izuzetno niskom nivou. Kursevi se uglavnom zavrsavaju bez ikakve izlazne provere znanja niti imaju periodicne provere usvojenog znanja. Sve ovo vodi da postoje polaznici koji za 10 nedelja kursa koji kosta oko 1.500e (MCSA sa po 4 casa dnevno) nauce realno oko pola materije kursa u najboljem slucaju. Ono sto nauce na kursu bez direkte primene u roku od 3 meseca ce da izvetri i nece im znaciti nista.
U kursevima uglavnom postoje vezbe koje su napisane korak po korak za svakog polaznika gde upotreba mozga tezi nuli ili utrosku energije da se prekuca/klikce ono sto pise u knjizi. Siguran sam da postoje kursevi za daktilografe.
Rezime: Kratkotrajno znanje bez utvrdjivanja materije. Nepostojanje vezbanja realnih situacija.

- Oni koji zele da rade u IT okruzenju
Prva cinjenica sa kojom IT tehnicar bilo kog smera mora da se pomiri jeste da mora da radi na znanju engleskog jezika. Ovo je toliko bitna cinjenica da cu je ilustrovati primerom. Upisite MS kurs u nekoj od skola u Srbiji i kada dodjete na kurs dobicete knjige na engleskom. Iako ce vas predavac pricati vas jezik, sve vezbe kao i materija koju bi bilo dobro da ponovite kod kuce bice na engleskom. Svi ispiti za sertifikaciju su na engleskom (nemackom/mandarinskom/japanskom).
Postoji odredjen broj ljudi koji odu na kurseve u IT skole misleci da posle toga mogu da idu i kazu kako su oni strucnjaci. Svi kursevi koji se bave sertifikacijom su pravljeni od strane samih firmi (MS/Cisco/Oracle...) kao nacin da se POTVRDI znanje a ne da se nauci. Naravno kod nas su ti kursevi promovisani kao "postani administrator/programer/sta god".
Cak i da odete na kurs i stvarno se trudite i radite sve to je samo ~1/3 vremena koje vam je potrebno da biste mogli da kazete da znate nesto. Puno puno puno vezbanja i testiranja je potrebno da biste ukapirali kako nesto funkcionise i to je jedna od odlika koja odvaja prave geekove od onih koji bi zeleli da se bave IT-om.
Oni koji nisu geekovi ne treba da misle kako su nepodobni za IT posao, jednostavno njihova zelja za poslom mora da nadvlada zelju za ne sedenjem za racunarom. Postoji toliko poslova u IT koji nisu 100% tehnicki ali morate nekako da udjete u bransu da biste stigli do njih, stoga nemojte odustajati ako samo zelite pristojan posao.
Kao poslednju stavku ostavljam i najvecu prepreku. "Pa ja ovde nista ne razumem!" je tipicna recenica nekoga ko nije IT usmerenja a pokusava da se "ubaci" u taj svet. Ja sam se vise puta osecao kao budala kada sam pocinjao prvo sa programiranjem a onda i sa sistemskom/mreznom administracijom. Nemojte to da vas uplasi, samo nastavite da radite i jednog dana cete uvideti da kapirate sta u stvari pise i kako ste dosli do odredjenog rezultata.
Rezime: Ne razumevanje kako se dolazi do znanja. Manjak istrajnosti usled nemogucnosti da provere svoj napredak.

- Firme koje imaju potrebu za IT kadrom
Koji je cilj firme? Da zaradi pare. Stoga ne mogu mnogo da krivim vecinu firmi. Moje mete ovde su vece firme koje imaju intergrisane centre za obrazovanje.
Prvo moramo da imamo u glavi konstantno pravila ponude i potraznje. Drugo je da li imamo dovoljno IT strucnjaka za ovo nase ionako siromasno trziste? Pa nisam bas siguran, konstantno vidim potrebe za Linux/Unix Adminima kao i Programerima (PHP/Java/.NET) dok za ostale se jos nekako i drze u balansu. Treba naravno naglasiti da i dalje ne znam niti jednog pristojnog Windows/Cisco admina u NS/BG/Nis koji ne moze da nadje posao.
Problem velikih kompanija sa centrima za obrazovanje u Srbiji koje vidim jeste da ne razmisljaju poslovno. Ako imate osobu koja je dosla da vam ostavi ~1.000+ eura onda je ta osoba verovatno voljna da plati jos za uvecanu vrednost ponude. Nemogucnost skolskih centara u ovim kompanijama da uvide potrebu trzista za potpunim obrazovanjem IT kadra do nivoa gde neko moze da se zaposli je stvarno zapanjujuca! Rezonovanje jeste da se uzme izgradjen kurs od strane vendora (MC/Cisco/Oracle itd.) i pare i sa time i zavrsi, sve ostalo je na dobroj volji predavaca i probojnosti polaznika.
Rezime: Nemaju potrebe za juniorima i slabo regrutuju iz svojih obrazovnih centara. Manjak vizije za poboljsanje ponude na trzistu radne snage.


Predlog resenja za skolske centre pri velikim firmama:
Pravljenje potpune ponude stvaranja IT radnika. Ovo bi u sebi sadrzalo kako obrazovanje tako i iskustvo na realnim projektima.
U svim kursevima koje sam imao prilike da vidim postojala je problematika realne pripreme. U situacijama koje nisu poznate polaznicima ne mozete ocekivati od njih da sami otkriju sta bi oni trebalo da znaju.
Ako se postavim u situaciju nekoga ko zeli da pocne da radi u IT-ju ja bih ovako video odlican kurs:
- Jasno predstavljanje opcija za obuku. Ne koje ce nam biti zvanje nego koji cemo posao moci da radimo.
- Sta ce se uciti, ne za koji sertifikat cemo moci da polazemo.
- Koje su opcije za praksu? Zasto u cenu kursa ne bi bilo uracunato 6 meseci prakse u firmi? Siguran sam da ko plati 1.000+ eura je spreman da plati jos 500e da bi imao 6 meseci prakticne primene onoga sto je ucio 3 meseca.
- Zasto program obrazovanja prica o apstraktnim situacijama a ne direktno o onome sto ce nam se desiti na poslu? Najlaksi primer je da u edukaciji za Cisco se najmanje koriste "show" komande koje se najvise koriste prilikom izolacije problema.
- Zasto ne postoji dodatni kurs koji se odvija tipa subotom gde je samo praksa koja nema "step by step" resenja i mora poprilicno da se ukljuci mozak.
- Zar vam stvarno ne treba neko ko je platio kurs, i praksu od tipa 6 meseci da radi za minimalac 6 meseci?


Pitanja:

- Buduci/Sadasnji/Bivsi polaznici: Da li mislite da biste dobili vise od kursa da je bila ukljucena praksa 6 meseci za +50% cene kursa? Da li biste platili tu cifru?
- Skole: Da li imate kapaciteta za tako nesto?


[ miki_ns_k @ 20.12.2011. 23:07 ] @
Posto sam zavrsio fakultet i shvatio da sam jako malo naucio na njemu, pa da tu diplomu pomenem usputno u CV-u
(skoro kao i vozacku B kategorije), danas ne bih ni jednoj ustanovi platio ozbiljan novac. Trenutno, s' obzirom na
nase obrazovne ustanove, takav posao bi bio skupljanje poprilicno bezvrednih papira. Inace, zavrsio sam jedan od
ozbiljnijih drzavnih fakulteta sa reputacijom (koju sam video da ne zasluzuje), hocu reci kakvi su onda tek ovi
fakulteti za menadzment nicega i ostale budalestine od fakulteta.

U CV-u je bitno, po meni, koje si projekte radio, sta si na njima radio, kojim tehnologijama. Fakultet je samo blagi plus.
Studiranje na nasim fakultetima i ostalim obrazovnim institucijama vas nece dovesti u situaciju da vi nesto ozbiljno
radite, a to je kljucno i zato je to cesto bacanje para i vremena.

A zasto to mislim? IT je po meni vestina, ne znanje. Sta to znaci? To znaci da bilo sta od IT tehnologija mozete nauciti
samo ako to intenzivno koristite. Banalan primer: vestina je i sutanje trojki u kosarci. Sad zamislite da vam neko objasnjava
kako to sutirate trojku cetiri godine, a vi ste za svo to vreme samo dva puta od po pet minuta tapkali tu loptu. Dzabe,
sto vam taj neko kaze kako se pravilno sutira, kako se pravilno skace pri sutu, kako oceniti kojom snagom treba izbaciti
loptu, VI NECETE MNOGO BOLJE SUTIRATI TROJKE, NEGO STO BI SUTALI BEZ TOG ZNANJA. To znanje moze da vam
pomogne tek kada ste profesionalac, pa da vise iskoristite vase potencijale. TAKO NAS UCE U SKOLAMA DA NAUCIMO
IT TEHNOLOGIJE, ALI BEZ NJIHOVOG KORISCENJA.

Da bi ste u IT sektoru brzo napredovali potreban Vam je kao i u kosarci - trener ili kao u zanatima - majstor. A da vi budete
par godina segrt. To je dosta tesko organizovati, ipak na kraju, mi svi to prodjemo i uglavnom to prodjemo sami. Zato, sporo
i napredujemo.

Ja kada sam ucio npr. ASP, uradio sam celu aplikaciju gledajuci kod nekih drugih. Prvo mi nista nije bilo jasno, pa onda sam
shvatio sta koji red uradi (black box), ali ne i kako. I ta aplikacija je radila bez greske. Onda sam sve ponovo prosao, ali
uz koriscenje literature (pretrcavajuci knjige od 800 strana) i tako mi se sve uklopilo u glavi i tako sam jasno shvatio sta tu kako
funkcionise i kompletnu logiku. To je sve trajalo 2 meseca. Ali, 2 meseca krvavog rada. Od kako ustanem, dok mrak ne padne, ja
sam se drilovao.

Sta mislite, da li bih ikad taj asp naucio da sam ucio knjigu od 800 strana? Ja mislim da ne bih.
Sta mislite, da sam radio kao sto sam radio, ali da sam imao nekoga da mi pokaze neke osnove uz sebe, koliko bi mi vremena trebalo?
Ja mislim, dve do tri nedelje.

Ja sam skoro i pokrenuo temu na forumu vezano za ovu problematiku i polako spremam sam neke tutorijale koji bi licili na taj princip kako
sam ja savladao taj ASP.

Inace, da sad upisujem faks, idealan bi bio onaj koji od trece godine, ima u programu obavezan, svakodnevni, minimum trocasovni rad
u kompanijama/partnerima ili da ispit polazete tako da sami ili u timu od dvoje, troje razijate projekat od pocetka do kraja, gde bi vam
profa bio savetodavac, mentor, a ne predavac.
[ diplodok @ 20.12.2011. 23:28 ] @
Branko, kao prvo - želim da te pohvalim za teme koje ovih dana pokrećeš na forumu.

Preneću ovde svoje iskustvo, nadam se da konkretizovanjem ne zalazim u off.

Pratio sam CCNA i MCSA kurs.

CCNA (v4 - exploration) je lepo odrađen kurs. Ako želiš da naučiš imaš mogućnost da to uradiš. Znanje koje poneseš je primenjivo u praksi.
Ja sam ga mnogo ozbiljno shvatio i tako sam ga i učio. Kad sam došao da radim u firmu u kojoj je bila podignuta ozbiljna CISCO mreža (reda 100 L2/L3 uređaja) kapirao sam skoro sve konfiguracije. Sa tim znanjem ne bih znao da postavim, ali sam sasvim lepo mogao da se uključim u održavanje mreže.

Za razliku od njega MCSA kurs je dosta lošije odrađen. Sa istim pristupom učenju ispostavilo se da sa MCSA titulom ja ne znam da radim posao u zadovoljavajućoj meri. Prosto ono što se tamo radi nema veći stepen korelacije sa praksom. Npr. registry se ne spominje na kursu, a za kolike stvari treba!

Što se škola tiče, za CCNA sam išao u dobru školu i imao sam predavača koji se bavi ciscom, što je omogućilo da ubaci puno primera iz prakse i time podigne kvalitet svojih predavanja. Isto tako sam kurs ima niz jasno postavljenih labova koji omogućuju da se u lab uslovima zaista nešto isproba.

Na MCSA sam išao na predavanja kod čoveka umerene kompetencije, bez nekog širokog iskustva i to je uticalo na kvalitet nastave.


Što se samih izvedbi kurseva po školama tiče - mislim da je pravilo koliko para toliko muzike. Predavači nisu nešto preterano plaćeni, samim tim se isključuje mogućnost da se (veći broj) kvalitetnih ljudi angažuje kao predavači, a oni koji rade - nedostaje im entuzijazma da dodaju neki ozbiljniji pečat unapred pripremljenim kursevima. Uostalom imali smo situaciju na ovom forumu da su mnogi sugerisali određenog predavača za Microsoft kurseve.


Što se firmi tiče, čini mi se da u Srbiji ne postoji nešto što se zove uvođenje u posao. Kada bi potreba o svesti za time postojala došlo bi i do pomaka u tretmanu početnika. Moje mišljenje je da potraga radnika sa iskustvom ponajviše ima veze sa ovim o čemu govorim. Uz sve mane MCSA i srodni kursevi daju dovoljno početničkog znanja ako im se pristupi sa idejom da se nešto nauči, a ne da se nabubaju testkingovi za polaganje. Mislim da početnici sa tim znanjem i adekvatnim uvođenjem u posao mogu brzo sa se adaptiraju. Međutim uvođenje u posao podrazumeva pojačano angažovanje starih kolega koje su po pravilu nemotivisane. Takođe sam se u svom skromnom iskustvu sreo sa dosta sujete. Za nekih godinu i po radnog iskustva najviše praktičnog znanja sam stekao sam, iako je imao ko da mi pokaže/pomogne/ubrza taj proces. Međutim ljudi koji se ovim poslom bave su sa jedne strane sujetni, a sa druge lenji da bi trošili energiju na manje iskusne.


Odgovor:

- kao bivši polaznik CCNA i MCSA bih svakako doplatio. Za CCNA mi možda ne bi trebalo 6 meseci, a za Microsoft sigurno da.

U postojećem stanju stvari ne bih platio više ni jedan kurs. Jednostavno, škole i predavači nisu na nivou jednog Jeremy-ja ili lika koji u TestOut predaje mreže. O nekom kursu bi razmislio tek ako bi bilo neke ozbiljnije prakse.

[Ovu poruku je menjao diplodok dana 21.12.2011. u 00:44 GMT+1]
[ diplodok @ 20.12.2011. 23:43 ] @
@ miki_ns:

IT može da se gleda kao veština, ali može da se gleda i globalnije. Ima mesta gde se IT, posmatran malo ozbiljnije naziva sistemsko/softversko inženjerstvo. Naravno, nešto kao teorijski IT je apsolutno besmisleno. Međutim uvek iza mora da postoji neki sistem. Mislim da što bolje kapiraš i poznaješ taj sistem da si samim tim bolji stručnjak.

Postoje talenti kao Paspalj itd, ali činjenica je da se trojke bolje šutiraju ako se tome pristupi sistemski (naprimer koja je fizika bačene lopte). Da nije tako ne verujem da bi treneri u košarci bili važan faktor. Treneri su ljudi sa puno iskustva. Zašto onda nije svaka seda glava vrhunski trener?
[ miki_ns_k @ 21.12.2011. 07:34 ] @
@diplodok
Nisi do kraja pazljivo procitao sta sam napisao. U primeru za sutiranje trojki sam rekao da nauka, teorija i sl Vam pomazu tek kada ste profesionalac,
i pomazu Vam da bolje iskoristite svoj genetski potencijal. Ali, to radite tek kada prakticno savladate osnove, kada imate osnovu i hocete da je uklopite
u jednu logicku celinu.
Teorijsko znanje je, po meni, nesto sto sluzi za brusenje vestine, za formiranje sireg, globalnog pogleda na konkretnu oblast. Takodje, vi knjigu od 800
strana nakon pukok citanja ne mozete logicki sloziti u glavi, tek imate maglovitu predstavu o cemu se tu radi. Ali, kada napravite malu aplikaciju, i
onda po potrebi pratite sta je sta u knjizurini, onda vam se sanse uveliko povecavaju da tu oblast savladate.

To su neka moja iskustva. Naravno, sto bi rekli teoreticari, ja to nisam naucno potvrdio, ali sam dosta paznje obratio na te stvari i mislim da bi moglo
pomoci nekim novim narastajima.
[ Branko Santo @ 21.12.2011. 08:28 ] @
@Miki, Diplodok
Problem prakse i jeste nesto sto treba resiti.
Vizija kursa koja bi bila "resenje" bi izgledala ovako:
- 6-10 nedelja predavanja
- 4 nedelje prakticnih predavanja (mozda cetvrtak, petak, subota), nisam do sada video ni jednu skolu sa workbook materijalima
- 8 nedelja miksa (4 dana praksanja, 1 dan posvecen pregledima problema sa kojima su se susreli te nedelje i teoretskih objasnjavanja kako i zasto se tako nesto desilo)
- 6-12 meseci prakse

Ovo izadje na oko 5 meseci pre prakse i neka je i 12 meseci prakse. Ajde da zaokruzimo na 1.5 godinu.
Evo bezobraznog predloga, zasto prvih 5 meseci ne bi kostalo tipa 2.000e i imalo ukljuceno 3 meseca praksanja placenog. Posle toga polaznik ima mogucnost jos 9 meseci da se praksa u firmi i radi sa ljudima koje poznaje ali isto tako u bilo kom trenutku ukoliko nadje posao (sto bi bilo moguce sa vec nekim znanjem) moze da predje u neku drugu firmu. Kada vi placate da vas stariji kolega poducava onda se gubi onaj faktor manjka motivacije ili zauzetosti.

Vec vidim vlasnike edukacionih centara kako razmisljaju da sami sebi stvaraju konkurenciju :) Poboljsanjem ponude kandidata cena rada ce testirati donju granicu i samim tim pomoci im kako finansijski tako i sa direktnom mogucnoscu izbora kandidata iz svoje "stale".

Sto se tice nacina usvajanja materije, svako ima nesto sto mu vise odgovara. Ja volim prvo da procitam teoriju i ukapiram sto to tako funkcionise i onda tek da se praksam. Vecina ljudi bolje kapira sa onim sto odmah isproba kada im se isprica upravo zato i treba mnogo prakse ubaciti u sve kurseve IT-a.
[ diplodok @ 21.12.2011. 09:56 ] @
@ miki

Ja bih se složio s Brankom - da je bolje prvo upoznati se s nečim pa onda reći na praksu, mislim da je veća efikasnost učenja, ali znam masu ljudi kojima je tvoj pristup logičniji.

Kakogod na kursevima nema dovoljno prakse. Mislim da bi za kvalitetno osmišljene kurseve bili potrebni kvalitetni pojedinci, a da tržište iz nekog razloga ne prepoznaje. Treba imati u vidu da je za nekoga ko je verovatno nezaposlen izdvojiti 1000 evra za kurs nije mali izdatak.

@ Branko
Da li si čuo za drugačiji pristup kurevima/obukama u drugim zemljama? Znam da fakulteti u Nemačkoj daju veliki akcenat na praktičan rad.

Inače tvoja ideja je odlična. A zvuči povoljno: uloži dve hiljade evra i naučićeš tržišno potreban posao.
[ Branko Santo @ 21.12.2011. 11:00 ] @
@Diplodok
Na zalost nisam imao prilike da vidim ili cujem primere gde je temeljna praksa ukljucena u neki kurs.


Jedna od stvari koje me nerviraju jesu razni ministri i ministarke i ostale funkcije koje imaju obraza da za novine ili TV objave kako mi treba da budemo IT drzava, kako cemo dovesti ne znam kakve firme. IBM u Brnu ima 3.500 ljudi koliko sam cuo po poslednjoj proceni. Neka je 2.000 Ceha i Slovaka. Odakle nama 2.000 IT ljudi? Pa svaka firma koja razmislja da otvori u odredjenoj zemlji filijalu postavlja par osnovih pitanja koja nas direktno diskvalifikuju (finansijska racunica, dostupna domaca radna snaga, mogucnost dovodjenja strane radne snage). Mi u sva tri pitanja imamo problem. Mi struzemo dno evropskog standarda i verujem da imamo svetsku reputaciju po ugradjivanju (a gde sam tu ja), korupciji i reketiranju. Na sve to imamo narod koji ili nece da radi ili vise ne veruje kada im predstavis priliku.

Citat:
Off topic: Drzavna politika stvaranja IT nacije treba da sadrzi besplatnu obuku u raznim poljima, lako dostupnu i podrzanu od strane strucnih firmi a ne onih sto prave sajtove za 30k eura. Ako jedna drzava Srbija ne moze da izdvoji pare i skupi 20 pametnih i iskusnih strucnjaka da naprave video materijale i kurseve i da ih objave besplatno online sa uputstvima kako uciti kako vezbati i slicno onda smo stvarno dibidus. Oni kad bi i pokusali verovatno bi prvo napravili ministarstvo pa se posvadjali ko ce da bude ministar, pa bi morala da padne odluka oko upravnog odbora. Tu bi se umesala i akademija nauka....

P.S. Postoje kursevi pa i za MS sertifikate na birou za zaposljavanje gde oni svake godine potrose 10-30k eura za 15-20 ljudi (bar u NS) umesto da to uloze u razvoj neceg pametnog.