[ WiseDog @ 09.12.2001. 11:56 ] @
Ima nesto veze sa Hostingom,pa me interesuje sta je to.Na to sam naisao citajuci i obrazujuci se ovde po forumu...........
Znaci sta je to BackBone?

[ UroS @ 09.12.2001. 14:38 ] @
backbone znaci kichma valjda...

uglavnom sto se web hostinga tice... oni ti kazu imamo backbone toliki i toliki... to znaci da njihov provajder gde se nalazi server gde oni hostuju tvoj web page ima pristup internetu toliki i toliki...
[ kolelj72 @ 18.02.2004. 13:18 ] @
Backbone je vrsta mreze. Povezuje LAN, WAN I MAN mreze. Koristi komunikacione vodove(kablovi) velikih brzina, pa joj to omogucava da povezuje sve mreze u preduzecu.
Osnovne komponente su :
1.kablovi
2. hardver (ukljucuje: HUB, mostove, preklopnike, rutere, prolaze.)
[ markom @ 18.02.2004. 13:26 ] @
Čisto diskusije radi :-)

- Kakav li je taj jadni backbone koji ima hub u sebi?
- Šta ti je tačno "prolaz", a da je pritom različito od "ruter"?

Marko.
[ Dzivdzan @ 18.02.2004. 14:08 ] @
Ako ti nesto znaci jedino Telekom ima Backbone....mada pretpostavljam da sad i Verat ima tako nesto......svi ostali su beskicmenjaci
[ UroS @ 18.02.2004. 19:50 ] @
Pa nije sad već par godina ima verat. Imali su i yubc i eunet ali telekom monopol zakon!
[ markom @ 18.02.2004. 20:17 ] @
Ovaj... Veza sa inostranstvom nije backbone, već samo jedna od WAN veza. Ne treba mešati te dve stvari. Svaka mreža ima backbone.

Marko.
[ Mihailo @ 18.02.2004. 20:30 ] @
Backbone čine glavni nodovi (čvorišta) mreže i linkovi izeđu njih.
[ Lucky2001 @ 18.02.2004. 21:32 ] @
back end
Database server functions and procedures, which allow for easy manipulation of data on the network.

back haul
A roundabout way of connecting a circuit to take advantage of a cheaper route.

backbone
The main connectivity device of a distributed system. All systems that have connectivity to the backbone will connect to each other. This does not stop systems from setting up private arrangements with each other to bypass the backbone for reasons of cost, performance, or security.

Medjutim ovo su sturi opisi tih sistema ,postoje tacni parametri koje je potrebno ispuniti da bi se neka mreza okarakterisala kao backbone.Istina je da samo telekom u ovom trenutku ispunjava vecinu uslova.

Verat bi mogao samo da sanja da se prozove pod osakacenim Back Haul Wireless sistemom.
[ markom @ 18.02.2004. 22:58 ] @
Posmatras stvari iz aviona. Ako ih ja osmotrim iz satelita, mogu da ti kazem da backbone po tvom viđenju imaju samo AT&T, Cable&Wireless, WorldCom, Telia, Deutsche Telecom i možda TeleGlobe.

Ono što ja pokušavam da ti kažem da je backbone koncept, a ne konkretna stvar. Definicija koju si citirao iznad je odlična. Svi sistemi vezani na backbone mogu da komuniciraju jedan sa drugim, ali ih to ne sprečava da komuniciraju međusubno van backbonea.

U moje vreme u EUnetu, backbone mreže je bio na relaciji ATC Akademija-TK Centar. Sve ostale komponente mreže su bile vezane na to.

U moje današnje vreme na Islandu, backbone mreže koju održavam čine tri lokacije u gradu koje čine prsten na koje je vezan veći prsten, na koji su pak vezane ostale konekcije. Jedna od ovih lokacija je sam office moje firme. Koji pak ima svoju backbone mrežu koju sačinjavaju tri redundantno vezana switcha na različitim spratovima zgrade. Na ove switcheve su vezani dalji distributivni sistemi (switchevi, firewallovi, VPN koncentratori, itd.).

Telekom ima svoju backbone mrežu i većina CS provajdera zaista koristi taj backbone, ali ne kao svoj backbone, već kao tranzitni servis za konekciju ka inostranstvu. To je sasvim OK kao koncept. Da je politička situacija oko Telekoma drugačija, sad bih ušao u čisto ekonomski rant, ali znamo da je u pitanju više od čiste ekonomije.

Marko.

P.S. Ako se nastavi teorijska rasprava na ovu temu, prebaciću je u Mreže, pošto ovo tamo spada.