[ Braksi @ 22.12.2011. 05:50 ] @
procitao sam da u Srbiji drzava naplacuje PDV odmah po primljenoj fakturi.

Ne razumem zasto drzava ne proknjizi PDV kao sto i firma proknjizi fakturu, nego jedno obracunsko pravilo je za firme, a drugo za drzavu ?
[ Dexic @ 22.12.2011. 15:24 ] @
Od kada si ti u Srbiji pa ti nije jasno kako ovde funkcionisu nelogicne stvari?:)

Verovatno je uvedeno jer bi inace firme pravile fakture na kojima je datum sledece godine a danas prime uplate. I onda obe firme imaju odbitak a drzava ima sipak :)
[ pctel @ 13.01.2012. 22:01 ] @
Ogroman broj firmi je zatvoren upravo jer su prodali robu i/ili izvrsili usluge, bili primorani da odmah plate porez, a novac nikada nisu uspeli da naplate. Drzavi je samo bitno da uzme svoje, a za uzvrat nije spremna da razvija mehanizme koji bi zastitili firme od neplatisa. Ja sam upravo prestao da se bavim privatnim biznisom jer nisam video nacina kako da kupujem robu, poklanjam je, placam porez zato sto je poklanjam i da na sve to pozitivno poslujem a da pri tom nisam u kriminalnoj sprezi sa vlasti. Kada je drzava videla d ce ostati bez privrede jer ona pod takvim uslovima ne moze da postoji, pojavile su se neke najave da poreska obaveza kao i odbitak nastaje danom uplate, a da datumi na papirima nemaju vise nikakav znacaj. Medjutim, male su sanse da logika moze pobediti pohlepu drzave...