[ Nuklearni Vojvoda @ 26.12.2011. 15:59 ] @
Ako niste znali, u Beogradu ce od 01.02.2012 godine početi sa radom elektronski sistem placanja u GSP-u. To podrazumeva da ce svi putnici morati da overe svoju kartu preko čitaca kartica koji će skidati kredit i slati podatke o opterećenosti linija.
Ja u tome vidim veliki problem, jer ce svi koji imaju markice, i svoje lične podatke na njoj, morati da se čekiraju. Iako oni kažu da se te informacije neće prenositi na server, svakako je jasno da je zloupotreba itekako moguća. Što znači svako može da zna moju svaku početnu stanicu i na taj način ugrozi moju privatnost.
Ne mogu da verujem da je pre neki dan bilo u vestima da je Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, ukinuo da su obavezni podaci prilikom povrata robe u maloprodaji zbog fiskalnog računa, a da na ovo moje pismo nema odgovora. U produžetku je pismo koje sam prosledio GSP-u i Povereniku.
Moguće je da će neki broj elitesecurity članova da me proglasi paranoičnim, ali ako danas ne sprečimo ovo, sutra će lakše uvesti mnoge druge kontrole i čipovanja po metodu "kuvane žabe".


Postovani,
Iako sam vam vec uputio pismo ne mogu da verujem da oko (po meni) vazne stvarni niste reagovali. Saljem vam dopis koji sam uputio GSP-u.
S postovanjem

Postovani,
Vezano za neophodnost overe personalizovane karte moram da se obratim vama. Firma Apex doo mi ne odgovara na moje pitanje, a vi ste preduzece cije ja usluge koristim. Placam mesecnu markicu i koristim vase usluge. Smatram da ce moja privatnost biti ugrozena ako sa svojom personalizovanom kartom moram potvrditi svoje prisustvo u autobusu na svakoj pocetnoj stanici. Ovo se kosi sa mojim licnim ubedjenjima i osecam da ugrozava moju privatnost i veoma me uznemirava. Molim vas da nadjete bilo koje resenje vi ili direkcija za javni prevoz. Sa cenama i gradskim prevozom sam veoma zadovoljan, ali sa mogucnoscu pracenja svih pocetnih stanica nisam i necu se nikad pomiriti.
Molim vas da mi kazete sta cete preduzeti povodom ovoga i koje su sankcije ukoliko lice koje ima uredno uplacen iznos na personalizovanoj karti istu ne overi prilikom ulaska u vozilo.
Molim vas da me ne upucujete ni na koga drugog jer ja sa vama imam i ugovor u vidu markice i vama placam usluge.
S postovanjem
[ BBS @ 06.01.2012. 13:17 ] @
Nažalost Šabić nema mogućnost da ukine problematičnu uredbu on daje smao preporuku a do vlade jei ovaca koje je trpe da li će reagovari
[ 3way @ 06.01.2012. 13:33 ] @
Dakle od 1.2. papirne karte prestaju da vaze?
[ mmmilan @ 06.01.2012. 18:23 ] @
aj posto pratim medije a i retko se vozim busom, mozda jednom u 15 dana, dajte neki savet kako od prvog da udjem u bus. kakvu kartu da kupim, jel na kiosku, od vozaca ili nesto trece?
[ Nuklearni Vojvoda @ 08.01.2012. 00:56 ] @
Ovce ne samo da trpe, nego i cekaju poslušno u redovima koliko god treba, daju novac za izradu novih pretplatnih karata, koje ce morati svaki put da vade iz tašne-novčanika-nečeg trećeg, i otkucavanjem dati dobrovoljno svoje podatke.
Ako već Poverenik nema mogućnosti da kaže "to i to ne može" onda i nema neku svrhu ceo taj njegov sektor ili šta već. Jaka mi je onda nada da će on proveravati koji se podaci uparuju.
A inače nisu još ukinute papirne karte tako da se može koristiti i papirna kupljena na trafici, i kod vozača.
Ja ovu borbu neću prekinuti, a što im više mailova/poziva bude stizalo, veće su šanse da ovaj sistem (koji je verovatno vlasništvo nekog od političara) ne zaživi. Zamislite, GSP mi odgovara "nismo mi nadležni za naplatu" ehej pa ja se vozim vašim autobusima i nemam nista sa Apex solution koja je vlasnistvo nekog Veljka Vlahovica, i otvorena sa pocetnim kapitalom od 500e.

Ali ne brinite ima rešenja za sve naše muke :)
http://www.njuz.net/od-danas-moguca-promena-drzave-o-trosku-drzave/