[ pezz @ 27.12.2011. 21:36 ] @
Dali je moguce i kako podesiti GNS i u njemu ruter i taj virtuelni ruter povezati na fizicku mrezu u mojoj mreznoj topologiji gde mi treba R.O.T.S ( virtuelni ruter bi bio R.O.T.S). Na laptopu imam gigabitnu karticu ne znam dali je to vazno zbog GNS-a. Samo znam da novije verzije IOS-a podrzavaju 10/100/1000 interfejse za subneting. Sto se tice softvera imam GNS 0.8.2 paket i desetine raznih IOS-a binary fajlova. Sto se tice fizicke strane moje mrezne topologije tu imam neke dinosauruse koji su mi zavrsavali posao do sada :). elem problem je sto moja tri rutera 2 komada 2610 i jedan 2620 imaju samo po 8MB flash memorije aaaaaa samo 8MB. i onda sam osudjen na starije verzije IOS-a ili varijante sa jako malo opcija. Trenutno koristim c2600-i-mz.123-20.bin na sva moja tri rutera i nemogu da vezbam subinterfejse jer taj IOS nema IP plus paket. ostatak lab-a su 4x 2950 switch-a jedan 2960 switch i tu je jedan fosil 2501 ruter. Elem super je sve islo dok eto ne krenuh sa R.O.T.S vezbama. Ako moze neko da me posavetuje dali je moguce iskonfigurisati ruter u GNS3-u da bude deo moje mreze. ili ako neko zna za IOS koji moze da se ugura na 8MB flasha a da podrzava ISL ili dot1q ili ip plus ( ne treba mi link samo ime IOS fajla ). Ja sam narucio modul od 32MB da barem jedan od mojih rutera moze da gura neki "bogatiji" IOS a do tada bi bilo super kada bih mogao kao ispomoc da koristim GNS3.

Da btw laptop mi vrti win 7 64-bit

[Ovu poruku je menjao pezz dana 27.12.2011. u 22:56 GMT+1]
[ freelancer @ 27.12.2011. 22:39 ] @
Moguce je povezati GNS3 ruter sa fizickom mrezom, doduse moje iskustvo je vezano za linux host operativni sistem.
Sledeci blog clanak daje opis dve tehnike koje se koriste u tu svrhu, pa istrazi da li mozes da ih primenis na windows platformi:

http://blog.ipexpert.com/2011/...ical-switches-breakout-switch/

[ yellow pinky @ 27.12.2011. 23:01 ] @
Moguće je povezati realnu opremu sa GNS3.
Ali zašto prvo ne probate da , ukoliko je moguće i ukoliko imate, napredniju verziju IOSa koje podržavaju RotS da butujete taj image sa tftp servera ?
To bi trebalo da je moguće uraditi komandom :

R1(config)#boot system tftp ime_fajla ip_adresa_tftp_servera
[ pezz @ 27.12.2011. 23:36 ] @
Probacu definitivno sa tftp boot opcijom eto zaboravih osnove cccccc
imam dosta DRAM memorije tako da ce to funkcionistati kada se dekompresuje.

Takodje pretrazujuci po internetu vidim da je Dynamips zajendo sa GNS3-om jako zastupljen u kompelksnijim (CCNP, CCIE ) laboratorijama. Neophodna alatka za kasnije.
Tako da cu definitno ukljuciti ovo kao deo moje laboratorije sto pre.




btw yellow pinky izvaljao sam se po tastaturi od smeha citajuci tvoj sig.



hvala na pomoci i brzim odgovorima



[ pezz @ 28.12.2011. 00:04 ] @
Evo nasao sam i kako podesiti gns3 virtuelni router sa fizickom mrezom.Ako je nekome potrebno moze naci detalje na linku ispod.
http://forum.gns3.net/topic3921.html

Takodje na istom linku kazu da virtuelni ruteri mogu imati problema sa "prepoznavanjem" ARP i CDP frejmova ali za sada kod mene sve funkcionise idealno.





[ dwa @ 03.01.2012. 08:59 ] @
eve ti i video

http://www.youtube.com/watch?v=qjnzDbRV6BE