[ Horvat @ 04.01.2012. 20:05 ] @
ovako, zanima me kada moguci poslodavac pita koja bi "gross pay" bila, odnosno bruto plata (kako se kod nas zove), da li se misli na sveukupno koliko poslodavac mora da da zaposlenom ili "bruto plata (osnovica za doprinose)"? (inace ovaj drugi naziv sam sa ove stranice pokupio http://www.mena.rs/kakopoceti/...utoplata.html#kalkulator_plate )

da napomenem, u pitanju je posao u ovoj drzavi (ne "freelance")
[ Braksi @ 08.01.2012. 11:22 ] @
u Italiji npr bruto plata (lordo) je ono sto ti je na platnom listu (busta paga) upisano kao pripadanje (competenze). POCETNA SUMA, i onda dalje ti prikazuju odbitke (detrazioni) ili pak neka sledovanja (reimborso) tipa deciji dodatak. U odbicima ti tacno vidis sta je otislo za penziono/socijalno i na kraju imas kad se sve o dobije IRPEF (imposta sul redito delle persone fisice) porez na prihod fizickih osoba. Sve to daje neto platu.

Medjutim koliko zaista placa poslodavac, tj koliko ga kostas, ne vidis direktno iz bruta jer to sad zavisi od zakona kako je predvidjeno i tvog ugovora, koliko placa poslodavac tvojih doprinosa. U mom slucaju poslodavac placa 2/3 mojih doprinosa (to ja ne vidim), a 1/3 placam ja od mog bruta i to ulazi u platni list.

U Bilansu firme oni stavljaju troskove radne snage za period npr 100,000 evra. Firmu interesuje sta je nju radnik kostao i ona to oduzima od profita.

Praksa u zapadnoj evropi zbog komplikovanog racunovodstva je da ti kazu kolika ce ti biti neto plata. U Americi pak pregovaras o bruto plati kao da si ti neka firma pa te placaju po fakturi i eventualno paketima zdravstvene zastite i programa. Ima i u Evropi poslednje vreme da firme daju bruto platu. To je bolje za firme jer nije firma kriva sto se mora platiti porez drzavi sto treba radniku penziono npr.
[ Horvat @ 09.01.2012. 12:03 ] @
znaci ukratko, OBICNO se misli bruto (koliko ti treba da platis i penzijsko,zdravstveno i poreze i rekete, na cistu (neto) platu), a ne ukupni troskovi poslodavca?
ok, hvala