[ Stijak @ 06.01.2012. 13:00 ] @
Bio na intervjuu - dobio posao - ovih dana treba da potpišem i ugovor i na intervjuu mi je obećano da ću biti zaposlen na stalno. Do sad sam radio samo preko studentske zadruge.

E sad - proletio sam kroz zakon o radu i vidim tamo da se spominje radna knjižica - a ja mislio da je to izumrlo sa komunizmom. Da li je ona zaista potrebna? Zaposlen sam kao programer u privatnoj firmi - nije kao da se zapošljavam u državnoj službi ili nekom javnom preduzeću gde 21. vek nije došao i gde bi to sigurno trebalo. Vidio sam otprilike koja dokumenta trebaju i nemam svedočanstva neka sad kod sebe mada bi mogao doći do njih, ali to mi je otprilike barem 3-4 dana i nešto troškova za papirologiju, pa ne bih da vadim ako mi ne treba.

A i sve se pitam šta će mi to. Ionako se sva evidencija o stažu valjda vodi elektronski - radne knjižice su zaostatak nekih prošlih vremena. Uostalom - nekako mi dođe i kao ugrožavanje privatnosti - zašto bi svaki poslodavac imao kompletnu istoriju mojih prethodnih poslova?

Mislio sam svakako da pitam zaposlene u finansijama i HR-u mog novog poslodavca - ali ako mi definitivno treba - možda je bolje da počnem to vaditi što pre.
[ Davor Vlajkovic @ 06.01.2012. 13:36 ] @
Čestitke :)

Da, potrebna je, tj. zakonski obavezna i dalje. Vadi se u opštini i predaje poslodavcu prilikom početka radnog odnosa.

P.S. Radna knjižica ostaje kod poslodavca za sve vreme trajanja radnog odnosa.