[ Sceka @ 12.01.2012. 20:18 ] @
Znaci, sve kao sto u naslovu pise...

Znaci, imam odgovarajucu antenu (sa odgovarajucim LNB...) i analogni prijemnik. Nije bitna marka, dobicu uskoro digitalni HD prijemnik ali nemam pojma kada tacno. Obzirom da ga dobijam na poklon, glupo mi je da jos "sitnicarim" sa pitanjem "a kada mi stize...". :) Za sada imam to sto imam i hteo bih da sam namestim antenu, mislim da je dovoljan taj "analogni" prijemnik (star 3 godine) da mogu da "namestim satelite", ili satelit. Nisam odavno u tome a kada sam imao nisam ja nista radio, sve su mi majstori namestali i nije me zanimalo kao radi, bilo je bitno da radi. I, da, imao sam i motor a sada, za sada, nemam motor. Koliko se secam, bez motora moze da se namesti jedan satelit ili dva sa dva LNB-a, ili tako nesto. To je sve cega se secam. A hteo bih sada da sam "malo majstorisem", jer kapiram da je to dosta ljudi uradilo a ja imam vremena, alata, volje... Pri pretrazi nisam nista nasao jer je to, predpostavljam, nesto sto se uveliko ovde zna pa se diskutuje na "visem nivou", sto razumem i postujem, ali ako neko ima strpljenja pa da mi objasni, ili neke linkove koji bi pomogli... Hvala unapred! :)


Pozdrav!
[ veljko_svrljig @ 12.01.2012. 20:26 ] @
upravo tako...bez motora mozes nastimati antenu na 1, 2, 3.....koliko moze da stane na sipci sa lnb...

ja ti preporucujem da nastimas antenu na 19.2e astru....jer je tu dobar signal...i mozes sa tim analognim resiverom nesto da nadjes.....e kad najde astru onda samo stavis jos jedan LNB na dodatnom dezacu...povezest to diseqcom i ukljucis u resiver kad ti stigne!!!!
[ Sceka @ 12.01.2012. 20:40 ] @
Citat:
veljko_svrljig: upravo tako...bez motora mozes nastimati antenu na 1, 2, 3.....koliko moze da stane na sipci sa lnb...

ja ti preporucujem da nastimas antenu na 19.2e astru....jer je tu dobar signal...i mozes sa tim analognim resiverom nesto da nadjes.....e kad najde astru onda samo stavis jos jedan LNB na dodatnom dezacu...povezest to diseqcom i ukljucis u resiver kad ti stigne!!!!


Sve je to ok, ali ja nemam pojma sta znaci "nastimas antenu na 19.2e astru". Sta je to "19.2e" i kako nastimati na to? Da, nemam pojma da li je to bas analogni prijemnik, Echolite je u pitanju. Ali nema veze, samo da mogu da "nadjem" satelit ali sam stvarno apsolutna neznalica povodom pojmova tako da nista ne razumem i dalje. Predostavljam da ima veze sa stranama sveta ali k a k o...?

Hvala na odgovoru, naravno, da ne mislis pogresno! Jednostavno nemam pojma sa izrazima i to je to! :)


Pozdrav!
[ Sava @ 12.01.2012. 20:42 ] @
Dok ne dobiješ taj digitalac nećeš završiti posao do kraja jer koliko znam samo na Astri 19.2 E ima još analognih kanala. Međutim, to je u stvari jako dobro. Za početak idi na http://www.lyngsat.com/europe.html pa pronađi analogne kanale te ih upiši u prijemnik. Sa takvim prijemnikom na krov, okreni antenu približno prema jugu, podesi prijemnik na neki kanal koji si pripremio pa traži signal. Upikaj ga najbolje što možeš i po horizontali i po vertikali. Ako kupiš fabrički nosač za više LNB on će već biti izbušen na tačnim rastojanjima pa bi trebalo da automatski dobiješ i to kada postaviš digitaliju. Možda će biti potrebno i dodatno fino podešavanje antene tada.
[ gilopile @ 12.01.2012. 21:03 ] @
Izvinjavam se autoru na mali off topic.

@Sava: Mozete li mi reci gde ima da se pazari takav nosac LNB-ova sa vise tacno izbusenih rupa? Ili ako znate neki link za samogradnju. Hvala!
[ Sceka @ 12.01.2012. 21:04 ] @
Citat:
Sava: Dok ne dobiješ taj digitalac nećeš završiti posao do kraja jer koliko znam samo na Astri 19.2 E ima još analognih kanala. Međutim, to je u stvari jako dobro. Za početak idi na http://www.lyngsat.com/europe.html pa pronađi analogne kanale te ih upiši u prijemnik. Sa takvim prijemnikom na krov, okreni antenu približno prema jugu, podesi prijemnik na neki kanal koji si pripremio pa traži signal. Upikaj ga najbolje što možeš i po horizontali i po vertikali. Ako kupiš fabrički nosač za više LNB on će već biti izbušen na tačnim rastojanjima pa bi trebalo da automatski dobiješ i to kada postaviš digitaliju. Možda će biti potrebno i dodatno fino podešavanje antene tada.


Ok, malo je jasnije... Prema jugu pa da "saram", razumem to. Ali, sta da radim sa prijemnikom kod antene kad na samom prijemniku nemam nista osim displeja koji pokazuje samo kanale/programe i nista drugo? Valjda neko treba da "sara"antenom dok drugi gleda na TV-u sta se dogadja, bar ja tako kontam. Hvala!


Pozdrav!
[ gilopile @ 12.01.2012. 21:17 ] @
Mozda da si napravis adapter scart to 3.5mm audio out, ubodes sluske, postavis na prijemniku kanal i trazis dok ne dobijes zvuk. Mozes ga i prikljuciti na tv, priblizis ga koliko je god moguce i otpanjis volume, kao sto sam ja nekoc:)
[ Sceka @ 12.01.2012. 21:19 ] @
Nasao sam interesantan link:
www.dishpointer.com

Mozda nekom, kao ja, pomogne! :)


Pozdrav!
[ gilopile @ 12.01.2012. 21:34 ] @
Idi begaj, ne da je extra, nego...Sto pre nisam znao za ovo, nego sam se patio k`o budala danima:(

Tnx!
[ Sceka @ 12.01.2012. 22:30 ] @
^ Pa guglovanje je "majka Jana"! :)


Pozdrav!
[ Sava @ 13.01.2012. 11:22 ] @
Citat:
gilopile
@Sava: Mozete li mi reci gde ima da se pazari takav nosac LNB-ova sa vise tacno izbusenih rupa?
Ja sam video takav nosač za mislim 4 ili 5 satelita kod Unikoma. E sada oni su se posle mnogo godina preselili negde u Zemun, pogledaj na netu.
Citat:
ScekaAli, sta da radim sa prijemnikom kod antene kad na samom prijemniku nemam nista osim displeja koji pokazuje samo kanale/programe i nista drugo?
Uglavnom sam sve rekao samo nisam nacrtao ! Ponoviću: lyngasat pa u sobi memorišeš to što ima od analognih kanala i zapamtiš brojeve memorisanih kanala na receiveru. Gore moraš imati prijemnik i monitor, bar ja ne umem drukčije. Onda sledi podešavanje kako sam pisao. Ništa ovde ne može da se uradi iz sobe!
[ radja.22 @ 13.01.2012. 13:23 ] @
Moze i iz sobe ali neko drugi da bude pored TV-a a ti da okreces antenu.

Od kad ne korisits SAT antenu? Je li za to vrijeme bila stajala non-stop napolju usmjerena ka jugu?
Ako jeste onda pod pretpostavkom da nisi antenu ti ili neko drugi naginajo ili podizao vertikalno lako ces naci Astru. Ona se nalazi na 19,2 stepena istocno sto znaci ( ako se imalo razumijes u geografiju ) toliko stepeni udaljena od NULTOG stepena geografske ( valjda sirine ako dobro pamtim ). A ti ako zivis u BG onda ti je to skoro tacno prem jugu. E ako ni tada ne nadjes sliku onda mora i da se antena pomjera vertikalno ( pod uslovom da je antena bila razdesna po vertikali kao sto sam gore vec pitao, ili je neko ili ti obarao ili podizao po vertikali, ili bila skinuta sa nosača i sklonjena negdje unutra ).

Na adresi www.dishpointer.com u gornje polje upiši svoju lokaciju gdje živiš, posle u sledeće dolje polje izaberi satelit Astra i posle ispod slike pročitaj kolika je u tvom slučaju elevacija. U mom slučaju piše ovako: Elevation: 40.0°

E taj 40.0° je ugao naginjanja antene. Ako ti na Anteni ima negdje takva gradacija brojeva od recimo 20-50 stepeni ° onda ti namjesti na tu elevaciju koju ti je ispisao ovaj sajt dishponter.com i dobro pritegni antenu po vertikali. Onda ti sotaje samo da polako lijevo ili desno nađeš satelit Astra. Polako okreći po milimetar. Kad nađeš onda pritegni šarafe koji su za to i završio si posao.

[ Sceka @ 13.01.2012. 15:39 ] @
Hvala svima, snasao sam se pomocu "stapa i kanapa", pa dok ne angazujem majstore... :)


Citat:
radja.22: Moze i iz sobe ali neko drugi da bude pored TV-a a ti da okreces antenu.

Od kad ne korisits SAT antenu? Je li za to vrijeme bila stajala non-stop napolju usmjerena ka jugu?
Ako jeste onda pod pretpostavkom da nisi antenu ti ili neko drugi naginajo ili podizao vertikalno lako ces naci Astru. Ona se nalazi na 19,2 stepena istocno sto znaci ( ako se imalo razumijes u geografiju ) toliko stepeni udaljena od NULTOG stepena geografske ( valjda sirine ako dobro pamtim ). A ti ako zivis u BG onda ti je to skoro tacno prem jugu. E ako ni tada ne nadjes sliku onda mora i da se antena pomjera vertikalno ( pod uslovom da je antena bila razdesna po vertikali kao sto sam gore vec pitao, ili je neko ili ti obarao ili podizao po vertikali, ili bila skinuta sa nosača i sklonjena negdje unutra ).

Na adresi www.dishpointer.com u gornje polje upiši svoju lokaciju gdje živiš, posle u sledeće dolje polje izaberi satelit Astra i posle ispod slike pročitaj kolika je u tvom slučaju elevacija. U mom slučaju piše ovako: Elevation: 40.0°

E taj 40.0° je ugao naginjanja antene. Ako ti na Anteni ima negdje takva gradacija brojeva od recimo 20-50 stepeni ° onda ti namjesti na tu elevaciju koju ti je ispisao ovaj sajt dishponter.com i dobro pritegni antenu po vertikali. Onda ti sotaje samo da polako lijevo ili desno nađeš satelit Astra. Polako okreći po milimetar. Kad nađeš onda pritegni šarafe koji su za to i završio si posao.


U medjuvremenu sam i promenio mesto stanovanja tako da je sad sve novo. Inace, antena je na terasi a televizor u sobi tako da ne mora da se ide na krov i slicno... :)


Pozdrav!
[ gilopile @ 14.01.2012. 04:31 ] @
@Sava: Hvala! Pokusacu nesto preko njih.
Pozdrav!
[ ribar_r @ 30.01.2012. 12:55 ] @
Mozda ti ovo pomogne:
[ maksim-dorcol @ 06.02.2012. 03:19 ] @
Zdravo,kao prvo potrebno ti je za Srbiju antena 1.20cm. kao drugo preporučujem ti DM 800 HD S SE. Kao treće Koliko satelita želiš da gledaš.Predpostavljam 13. 16. 19.2 23.5 i 28. E Što bi potpuno zadovoljilo tvoje potrebe,nezaboravi takodje INVERTO GLAVE, SVIČER ZA 8 GLAVA i da ti to neko kod nas sve to lepo namesti, potrebno je takođe tvog ljubimca konfigurirati. Pozgrav....i srećno