[ markomix @ 19.01.2012. 21:33 ] @
Hoce li skoro neko povecanje brzine? Na ono prethodno se mnogo dugo cekalo, a iskreno oni koji sada imaju 1,5 Mbit (koji su imali 1) to povecanje i nisu nesto osetili, a jos su i povecali cene. Ostavite akcije po strani. Sto se mene tice nek nastave da daju akcije(sto se akcija tice, svaka im cast), ali red bi bio da se poveca najmanja brzina, a sto se cena tice stvarno ne znam jel treba da komentarisem Telekomove cene za malo jace pakete.

Stvarno mislim da ne moram da spominjem SBB brzine posto ih ovde verovatno svi znaju, a koliko vidim sad je njih Ikom presisao. Bas mi je pre neki dan ortak spomenuo najjaci Ikomov paket u kome za 4 hiljade(mozda nesto manje) se dobijaju svi Pay tv paketi, kablovska uracunata u cenu, neki besplatni minuti za telefoniranje ili tako nesto(nisam obracao paznju o cemu se ovde radi) i net od 50 Mbit-a. Dok kod Telekoma 8Mbit kosta 4165 ili jos gore, 6Mbit kosta 3810...

Ako je neko od ljudi koji rade u ISP-ovima nacuo nesto, neka javi(djricky, ORCA, ....).
[ calexx @ 19.01.2012. 23:43 ] @
Teško da će da povećaju brzine, čak je upload u većini pakete na maksimumu. Ni ovih 16 nije svuda upotrebljivo. Čini mi se da je sada sve usmereno na pakete usluga pa može da bude jeftinija ili bogatija ponuda. Ni tu nema ništa od povećanja brzine pošto mi se čini da ne daju preko 6Mbps uz IPTV. Eventualno da izbace najmanji klik pa svima smanje cenu ... nešto kao ova akcija sa cenom nižeg paketa.
[ Librabicboj @ 20.01.2012. 14:50 ] @
Citat:
calexx: Teško da će da povećaju brzine, čak je upload u većini pakete na maksimumu. Ni ovih 16 nije svuda upotrebljivo. Čini mi se da je sada sve usmereno na pakete usluga pa može da bude jeftinija ili bogatija ponuda. Ni tu nema ništa od povećanja brzine pošto mi se čini da ne daju preko 6Mbps uz IPTV. Eventualno da izbace najmanji klik pa svima smanje cenu ... nešto kao ova akcija sa cenom nižeg paketa.


Upravo tako....
neke linije i ove brzine tesko podnose, tako da od nekog znacajnijeg povecanja brzine, sumnjam da ce biti, i da moze da bude.
Mogu da ponude samo smanjenje cena paketa, ali to je verovatno "mrka kapa".

Mada..... ako neko ima jos jednu linuju u kuci, moze da proba dual ADSL, al opet ta cena bi bila visoka za takvu brzinu.....
[ Slobodan Milivojevic @ 20.01.2012. 22:54 ] @
Malo je da ne kažem, glupo što na ADSL-u kao neki maksimum prodaju 6Mbit, mada su kod telekoma (sem u box paketu) cene paketa preko 4Mbit baš prenaduvane, a da sa druge strane SBB recimo i ne nudi brzine ispod 6Mbit (računam postpaid varijantu sa ugovornom obavezom).

Ali nažalost, takvo je stanje u Srbiji, last mile infrastruktura je tako projektovana kako je - sa linijama do 3km dužine i šta se sad tu može, sem da se prave local loop-ovi bliže korisnicima, a to kad će biti i da li će biti ostaje da se vidi...
[ Play @ 25.01.2012. 03:12 ] @
Ajde neka mi neko objasni ovo... Stanje u ruteru je već par dana ovakvo, sa brzinom koju ranije nisam imao.

Međutim, realne up/down brzine su nepromenjene - paket 4 Mb down/512 kbps up. + IPTV na 2 TV-a.


Evo i screenshot-ova iz rutera i sa Speedtest-a:







[ vkoja @ 25.01.2012. 09:06 ] @
A ti imas 14mb po ovome , nista cuti i pravi se lud dok ide tako , samo pazi da ti i racun ne bude veci...
[ calexx @ 25.01.2012. 09:09 ] @
Džabe mu da ćuti ako je realna brzina ona koju i plaća. ;)

Nema razloga da se raduješ, neće da bude povećanja, to je zbog IPTV. Kada sam svojevremeno probao IPTV, a imao 1024/128 ili tako nekako, brzina u ruteru je bila otprilike 9/508. A ako i bude, korisnici IPTV za sada dobijaju maksimum 6Mbps uz jedan IPTV, verovatno za dva neće ni toliko da daju pa si ti sa brzinom negde na gornjoj granici.
[ Play @ 25.01.2012. 11:20 ] @
@calexx: U pravu si. 2x5 Mbps za IPTV + 4 Mbps za ADSL = 14 Mbps kao što i stoji u ruteru.

Sh*t, nisam skoro otvarao setup uređaja i rek'o sad će da me obraduju...Al' nema ništa od toga
[ calexx @ 25.01.2012. 11:33 ] @
To je veliki minus ADSL-a jer ti uglavnom nećeš moći da dobiješ veću brzinu, čak i da nešto promene. Mada ... nekada je bilo priče da kroz naše parice ne može preko 2400 pa je onda pomereno i pričalo se da 14400 možda i prođe ali 28800 a tek 56kbps ... e to neće nikako.

Sada je već 4Mbps neka donja granica, Telekom to praktično nudi kao najmanju brzinu sa ugovorom, neki kablovski provajderi kreću i od većih brzina pa će morati da smisle nešto. Ovako će ograničenje box paketa na 6Mbps uskoro da bude baš tanka ponuda. Jedino da obaraju cene.
[ bedazzled81 @ 15.02.2012. 18:16 ] @
Zvanicno je potvrdjeno iz Telekoma da nas uskoro ocekuju novi promotivni paketi! Sta,kada i kako? Na to cemo ocigledno morati jos malo da sacekamo !
[ StfnMM @ 15.02.2012. 19:15 ] @
A promocije se uglavnom tiču novih korisnika.
Direct message sent by Telekom Srbija
[ Dexic @ 15.02.2012. 19:30 ] @
Dovoljno je da spuste cene, realno super je da povecaju, ali nemam preteranu potrebu za necim vise kao kucni korisnik.
Tako verovatno razmislja i obican narod. Dovoljno im je, neka bude jeftinije.
[ StfnMM @ 15.02.2012. 19:43 ] @
Stefan : Kada ce biti povecanje adsla za stare korisnike ?
Telekom Srbija : Do leta čini nam se da neće.
[ bedazzled81 @ 16.02.2012. 01:02 ] @
Sta znaci NOVI korisnik? Korisnik koji prvi put potpisuje ugovor ili onaj koji nema trenutno ugovor a koristi adsl? A glupost bi bila da daju tkz. novim korisnicim apovoljnosti a ja koji sam X godina na adsl da ga ispusim,prvi cu odjaviti adsl makar ostao bez neta. Inace se sve to radi jer SBB od 1.marta dize brzine i jako su povoljne cene tj mnogo nize nego kod Telekoma,na prm.

MIX S 10/1 1.490 din
MIX M 16/1.5 2.090-din
MIX L 24/2 2.790-din
MIX XL 40/2 3.590 din

Ovo je sa kablovskom ali ce i obican net toliko kostati a i sa kablovskom(koja je btw 100x bolja od iptv sto se tice izbora kanala)je 1001x jevtiniji od adsl+iptv varijanta kod Telekoma. Sad je samo problem sto ne mogu svi kod SBB ali da mogu telekom bi pukao. Ovo je samo primer kako nelojalna konkurencija ubija trziste pa zato Telekom drzi cene i smislja na koji ce nacin da zezne korisnike a da im pritom ,zarada bude enormno velika!
[ calexx @ 16.02.2012. 08:59 ] @
Kod Telekoma promocije uglavnom važe i za stare korisnike bez ugovora ali će teško moći da isprate ove brzine, ako je vest tačna. Jedino im ostaje da u paketu ponude IPTV, mobilni i još nešto po ceni interneta pa da te niže brzine imaju opravdanje.
[ bedazzled81 @ 16.02.2012. 13:33 ] @
Razumem ja da ne mogu da isprate brzine ali zato nek smanje cenu na postojace pakete i krajnji korisnici ce biti zadovoljni... Kad bi 6/1 internet bio izmedju 1000-1500din mislim da bi bilo ok a iskreno meni vise i ne treba a mislim i vecini korisnika. Ja recimo bas skidam i skinuo sam brdo filmova,serija,igrica,programa... I to sa 4/512 paketom,znaci da skoro svaki dan skinem po par gigabajta fajlova a za one koji i nisu ovako zahtevni korisnici da ne pricam. Mislim da bi paket click 6 trebao da bude osnovni i jevtiniji a da za one manje zahtevene budu click 1 i click 4 paketi...
[ calexx @ 16.02.2012. 13:42 ] @
Telekom bi možda i mogao a šta sa ostalim provajderima? Dobar deo cene uzme sam port pa kada se doda i link koji je potreban da se obezbedi razumna agregacija ... teško da mogu da se nađu u 1000 dinara. Osim ako ne pilićare. A Telekom bi to lando mogao da uradi i ugasi ostale. Opet, ovih 10/1 za ~1500 je i dalje veliki zadatak za ADSL. Da ne pominjem sledeće brzine, nisu svi zainteresovani za najmanje i najjeftinije pakete.
[ whitie2004 @ 17.02.2012. 07:17 ] @
Citat:
teško da mogu da se nađu u 1000 dinara ...


Trennutno stanje je tako, ali vrlo brzo ce biti -> pola od toga ili nista, ljudi odose na SBB i druge tehnologije a ti nadji kupce za port po tvojoj ceni.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.02.2012. 07:50 ] @
Ma sto neko kaze dovoljno za skidanje,neka daju UPLOAD,to bi bila prava stvar.
[ calexx @ 17.02.2012. 08:05 ] @
Tek tu nema šanse, većina paketa je na maksimumu, jedino da svima daju 1Mbps UL ... što je ipak samo poboljšanje malih paketa. Oni sa bržim paketima ostaju gde su.
[ Jbyn4e @ 17.02.2012. 10:04 ] @
^^
Ako se dobro secam, gde postoji annex M, upload moze do 3.5 Mbps...
[ calexx @ 17.02.2012. 10:11 ] @
Pa gde postoji annex M?
[ Jbyn4e @ 17.02.2012. 10:22 ] @
Ja ga videh na jednom adsl-u u Kuli....
[ Slobodan Milivojevic @ 17.02.2012. 11:31 ] @
Postoje takvi DSLAM-ovi u Srbiji, ali su zastupljeni sa mozda par procenata.
[ Promiser @ 23.02.2012. 01:09 ] @
Mozda povecaju brzine a mozda i ne.Nekako sve iscekujem da povecaju brzine ADSL-a,jer u Bosni je BH Telekom od 1.Januara povecao brzine a M-Tel ce od 1.Marta.
Koliko se secam povecace pakete za 1Mbit pa se nekako nadam da ce i Telekom uraditi isto.Ako nista,kao sto je vec receno,mogli bi da snize cene paketa.Po meni bi to bila bolja solucija.
[ djricky @ 23.02.2012. 10:17 ] @
Citat:
Promiser: mogli bi da snize cene paketa. Po meni bi to bila bolja solucija.


i smanje svoje prihode?? nikad...
[ calexx @ 23.02.2012. 10:44 ] @
Telekom će nekako da se snađe, ovi box paketi mogu da budu konkurencija nekim novim brzinama o kojima se priča ali ne znam kako ćete vi ostali. ;) Niti imate fiksnu i mobilnu u ponudi niti je IPTV lako i jeftino da se udene a ostaju i cene portova. Kolike su one sada, ja imam samo informaciju od pre nekoliko godina kada je bilo reda 700 dinara, jel bar to smanjeno?
[ vkoja @ 23.02.2012. 11:53 ] @
Hoce sigurno u toku ove godine povecati , ali su to sve smesne brzine kakve su u okruzenju , sto se tice adsl-a , zaostao je telekom dosta u odnosu na zemlje u okruzenju. Npr. u rumuniji su startne minimalne brzine adsl usluga 16mb , a max je 100mb. Pa vi vidite sta je sada rumunija za nas u odnosu na ono sta je bila pre par godina , za druge zemlje necu ni da pricam...
[ eskimoDFS @ 23.02.2012. 13:23 ] @
Max brzina za adsl je 24/1 ili 24/3 anex M, ne znam kako uspevaju da proguraju 100mbita :D..
Ja bih bio zadovoljan sa 16/1 za 1500din, s'obzirom da je adsl za online igrice uzasan.. Eto cisto da svlacim filmove i muziku za neko krace vreme..
[ vkoja @ 23.02.2012. 13:27 ] @
Pricao mi je drugar koji zivi u rumuniji , e sada da li je adsl ili ne ne znam ali oni imaju te mogucnosti ? Mozda je neki wireless na 5ghz ali sta znam vazno da im nude pakete od 16 , 30 , 60 , i 100 mb
[ Jbyn4e @ 23.02.2012. 15:38 ] @
^^ Pa i kod nas nude, samo ne na adsl posto ne moze vise od 24Mbps.
[ vkoja @ 23.02.2012. 15:42 ] @
Moci ce kada se bude montirala novija oprema u centralama . Za sada je to sve zastarelo...
[ calexx @ 23.02.2012. 15:54 ] @
ADSL malo teže ali eto za neki dan SBB nudi od 10 do 100 što baš i nije toliko slabije. ;)
[ Jbyn4e @ 23.02.2012. 15:55 ] @
Citat:
vkoja: Moci ce kada se bude montirala novija oprema u centralama . Za sada je to sve zastarelo...

Ama covece. NECE MOCI. Zna se koliko podrzava ADSL standard bilo gde u svetu, pa i u Rumuniji.
[ Promiser @ 23.02.2012. 16:17 ] @
Citat:
djricky: i smanje svoje prihode?? nikad... ;)


To je sigurno da ovi iz Telekoma nisu blesavi.Glupi jesu ali blesavi nisu.Da imam mogucnost da uvedem kablovski uradio bih to ali ovako sam tu gde sam.
Bilo bi super da nude jeftiniji internet,kad su vec podigli cene za fiksne telelefone,jer smo boze imali najjeftiniji impuls u regionu.Sada ga nemamo ali zato i internet usluga treba da bude na nivou,pa da ljudi znaju zasto placaju.I kada vec dizu cene,u pretplatu su mogli da ubace besplatnu identifikaciju poziva,i da ima vise besplatnih minuta.Ali ne bojim se ja,sve ce to Djilas da sredi,posto ce on da ulaze u taj sektor sa jos gomilom takvih nesposobnih kretena kao sto je i on.
[ mr. ako @ 23.02.2012. 17:05 ] @
Citat:
vkoja: Hoce sigurno u toku ove godine povecati , ali su to sve smesne brzine kakve su u okruzenju , sto se tice adsl-a , zaostao je telekom dosta u odnosu na zemlje u okruzenju. Npr. u rumuniji su startne minimalne brzine adsl usluga 16mb , a max je 100mb. Pa vi vidite sta je sada rumunija za nas u odnosu na ono sta je bila pre par godina , za druge zemlje necu ni da pricam...


Samo je pitanje vremena kada ce neko u temi o Internetu da pomene Rumuniju. :D
Mogao bi biti neki novi Godwinov zakon... XD
[ squirll @ 23.02.2012. 17:22 ] @
ma nek smanje cene 50% i ja srecan :) nista vise ne trazim ..i da se ne pogorsa veza :)
[ Jbyn4e @ 23.02.2012. 19:16 ] @
Citat:
vkoja: Hoce sigurno u toku ove godine povecati , ali su to sve smesne brzine kakve su u okruzenju , sto se tice adsl-a , zaostao je telekom dosta u odnosu na zemlje u okruzenju. Npr. u rumuniji su startne minimalne brzine adsl usluga 16mb , a max je 100mb. Pa vi vidite sta je sada rumunija za nas u odnosu na ono sta je bila pre par godina , za druge zemlje necu ni da pricam...

Jes' vala, Rumunija pa Rumunija...
Ajde da se podsetimo sta kaze speedtest za brzine interneta u svetu:
http://www.netindex.com/download/allcountries/
Mesto Zemlja Prosecna brzina download
Citat:

5 Romania 24.82 Mbps
8 Bulgaria 22.30 Mbps
57 Macedonia 6.87 Mbps
86 Montenegro 4.05 Mbps
101 Bosnia and Herzegovina 3.16 Mbps
75 Croatia 4.90 Mbps
28 Hungary 14.56 Mbps

Zemlje iz regiona koje nam nisu neposredni susedi:

Citat:

107 Albania 2.89 Mbps
43 Slovenia 10.16 Mbps
68 Greece 5.97 Mbps
58 Turkey 6.80 Mbps
72 Italy 4.96 Mbps
34 Austria 11.79 Mbps

i, podsetimo se, mi:
Citat:
89 Serbia 3.84 Mbps


Dakle, nije da zaostajemo 10 puta za okruzenjem, i priblizavamo se sve vise okruzenju po prosecnoj brzini.
[ Promiser @ 23.02.2012. 23:18 ] @
Citat:
squirll: ma nek smanje cene 50% i ja srecan :) nista vise ne trazim ..i da se ne pogorsa veza :)


+1
To bi bas bilo extra.
[ whitie2004 @ 24.02.2012. 07:22 ] @
Citat:
djricky: i smanje svoje prihode?? nikad... ;)

Imam kuci u furdi jedan modem od 2400 - bio hajtek u to vreme .... Da se telekom pita, jos bi on bio u upotrebi. Ali su svesni da je bas zbog njihovih prihoda bitno da se on baci.

Citat:
squirll: ma nek smanje cene 50% ...

To je bila prica za proslu godinu - toliko smo dobivali popusta za potpisivanje ugovora. Ti ugovori vaze do leta i do tada ne ocekuj nista. A tada moraju bolje od toga - ili ih nece biti. Mogu te silne portove da prebace u seoske centrale i u nerazvijene opstine.

Prica za naredne godine nece u sebi imati akronim ADSL. ISDN -> sta to bese ?
[ Vlaj.co @ 24.02.2012. 12:04 ] @
Ma kakvo crno pojeftinjenje interneta!
Nema sanse da internet ostane na ovim cenama, mislim da ce da poskupi u ovoj godini i to dosta, s obzirom da je danas vrednost dinara najmanja prema kursu evra u celoj istoriji, toga su svesni i provajderi koji svoje uplinkove i podizvodjace, kao i repromaterijal i sve ostalo placaju po kursu vezanom za eur, a s obzirom da ce dinar nastaviti da propada, ne pise nam se uopste dobro po pitanju cene.
[ MaXo92bre @ 24.02.2012. 12:28 ] @
Ne vidim kako ce onda biti konkurencija SBB-u ako poskupe usluge kod Telekoma...
[ eskimoDFS @ 24.02.2012. 13:18 ] @
Znam da zvuci banalno, ali da se ja pitam npr :D, prodao bi telekom za neke sitne pare strancima, a pare bih ulozio u SBB, razvlacenje kablova po celoj zemlji i usavrsavanje tehnologije, da pruzaju usluge digitalne televizije, voip, internet, kao i fixni operater. I da to bude neko resenje za narednih 10 - 15 god. Jer telekom propada, to je evidentno, tj nema buducnost sa bakarnim zicama, i prenatrpanim zastarelim mrtvim centralama..
[ squirll @ 24.02.2012. 13:59 ] @
Citat:
whitie2004: To je bila prica za proslu godinu - toliko smo dobivali popusta za potpisivanje ugovora. Ti ugovori vaze do leta i do tada ne ocekuj nista. A tada moraju bolje od toga - ili ih nece biti. Mogu te silne portove da prebace u seoske centrale i u nerazvijene opstine.

Pa znam potpisao sam ugovor, i bas mi lepo ovako zato bi i da ostane :) a plasim se da nece ostati :)
A one akcije IPTv+net i sl mi nisu zanimljive jer samo internet koristim ...
[ calexx @ 24.02.2012. 14:31 ] @
Meni 50% akcija traje do leta pa će morati da ponude nešto bolje inače ću da razmislim. Svi se bune protiv obavezivanja ugovorom ... a ja bih baš bio zadovoljan da ova akcija nije bila na 12 nego 24 meseci.
[ waikiki @ 24.02.2012. 14:35 ] @
@calex
Kol'ko ti to imas interneta.. SBB, Telekom... mozda neki wifi..
[ calexx @ 24.02.2012. 14:47 ] @
Ma komšije se slabo pokazuju i nijedna otvorena mreža. ;) Imam još dva mobilna interneta (mts i telenor) za mobilne kad nisam pri upotrebljivom wireless signalu a nije da nisam razmišljao da uzmem exe-net pošto neki iz komšiluka hoće ali mislim da nemaju dovoljno zainteresovanih. ;) Mada, posle ovih najavljenih SBB brzina (prijavio sam promenu na M paket tj 16/1,5 da probam kako radi) ne verujem da ću da uzimam još nešto. ;)
ISDN više ne računam mada teoretski može da posluži.
[ rincha @ 24.02.2012. 16:02 ] @
Kakvo crno povecanje, ja imam Telekom adsl 1.5mb, kad su mi menjali ADSL modem (stari podivljao, stalno se restovao, seckao...) momak iz njihove podrske mi je telefonom rekao da novi modemi nece dobro da rade nego da mi poprave stari, ja sam insistirao da stavimo novi i evo sljaka ko doha, ali je tom prilikom napomenuo da mi parica ispred kuce omogucava max. 1.7mb, tako da mogu samo da se slikam...
Nije problem samo u centralama, problem je zastarela infrastruktura, dvojnici, umesto da se to menja (susak se o ulasku EPS-a u tu pricu oko distribucije digitalnih signala) mi se "frljamo" sa velikim ciframa.

Ista prica (izvinite sto idem mao off topic) sa mobilnim net-om, brzine koje oni reklamiraju NE MOGU da se postignu ni u idealnim uslovima, a kamoli u realnom stanju na terenu (kad meni 064 modem nece u centru Nisa da radi, cemu da se nadam na periferiji).

Pozzzzz
[ Hackman @ 25.02.2012. 00:19 ] @
jel si to slučajno stavio Albaniju u zemlje koje nam nisu susedi?

------=_NextPart_000_023E_01CCF35B.8B822F00
Content-Type: text/html;
charset="utf-8"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META content="text/html; charset=utf-8" http-equiv=Content-Type>
<META name=GENERATOR content="MSHTML 9.00.8112.16441">
<STYLE></STYLE>
</HEAD>
<BODY bgColor=#ffffff>
<DIV><FONT size=2></FONT>&nbsp;</DIV>
<BLOCKQUOTE
style="BORDER-LEFT: #000000 2px solid; PADDING-LEFT: 5px; PADDING-RIGHT: 0px; MARGIN-LEFT: 5px; MARGIN-RIGHT: 0px">
<DIV style="FONT: 10pt arial">----- Оригинална порука ----- </DIV>
<DIV
style="FONT: 10pt arial; BACKGROUND: #e4e4e4; font-color: black"><B>Од:</B> <A
[email protected] href="mailto:[email protected]">Jbyn4e</A>
</DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>За:</B> <A [email protected]
href="mailto:[email protected]">[email protected]</A> </DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>Послато:</B> 23. februar 2012 20:16</DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>Тема:</B> Re: Povecanje brzine????
[elitesecurity.internet-servisi.isp-i-hosting.adsl]</DIV>
<DIV><BR></DIV>
<DIV>&gt; (vkoja: /p3062509 ): Hoce sigurno u toku ove godine povecati , ali
su to sve smesne brzine kakve su u okruzenju , sto se tice adsl-a , zaostao je
telekom dosta u odnosu na zemlje u okruzenju. Npr. u rumuniji su startne
minimalne brzine adsl usluga 16mb , a max je 100mb. Pa vi vidite sta je sada
rumunija za nas u odnosu na ono sta je bila pre par godina , za druge zemlje
necu ni da pricam...<BR>Jes' vala, Rumunija pa Rumunija...<BR>Ajde da se
podsetimo sta kaze speedtest za brzine interneta u svetu:<BR>(<A
href="http://www.netindex.com/download/allcountries/">http://www.netindex.com/download/allcountries/</A>:
<A
href="http://www.netindex.com/download/allcountries/">http://www.netindex.com/download/allcountries/</A>
)<BR>Mesto Zemlja Prosecna brzina download<BR>&gt; <BR>&gt; 5 Romania 24.82
Mbps <BR>&gt; 8 Bulgaria 22.30 Mbps <BR>&gt; 57 Macedonia 6.87 Mbps <BR>&gt;
86 Montenegro 4.05 Mbps <BR>&gt; 101 Bosnia and Herzegovina 3.16 Mbps <BR>&gt;
75 Croatia 4.90 Mbps <BR>&gt; 28 Hungary 14.56 Mbps <BR>&gt; <BR>Zemlje iz
regiona koje nam nisu neposredni susedi:<BR><BR>&gt; <BR>&gt; 107 Albania 2.89
Mbps <BR>&gt; 43 Slovenia 10.16 Mbps <BR>&gt; 68 Greece 5.97 Mbps <BR>&gt; 58
Turkey 6.80 Mbps <BR>&gt; 72 Italy 4.96 Mbps <BR>&gt; 34 Austria 11.79 Mbps
<BR>&gt; <BR>i, podsetimo se, mi:<BR>&gt; 89 Serbia 3.84 Mbps <BR><BR>Dakle,
nije da zaostajemo 10 puta za okruzenjem, i priblizavamo se sve vise okruzenju
po prosecnoj brzini.<BR><BR>--<BR><A
href="http://www.elitesecurity.org/p3062819">http://www.elitesecurity.org/p3062819</A><BR><BR>Prijave/odjave:
<A
href="http://www.elitesecurity.org/liste">http://www.elitesecurity.org/liste</A><BR><BR>Deaktivirajte
rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na
poruku. Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem
emaila!<BR>esauth:444458:38b7310f318a93b74642281f9586d8e0<BR>Odgovor pisite
*iskljucivo* ispod ove linije:</DIV>
<DIV>jel si to slučajno stavio Albaniju u zemlje koje nam nisu
susedi?</DIV></BLOCKQUOTE></BODY></HTML>

------=_NextPart_000_023E_01CCF35B.8B822F00--
[ Jbyn4e @ 25.02.2012. 07:40 ] @
Citat:
jel si to slučajno stavio Albaniju u zemlje koje nam nisu susedi?

Vid' stvarno. Nema veze, mrzi me sad da prepravljam listu, potpuno nevazno da li nam je sused ili ne, hteo sam da napravim jedinstveno sve, pa sam u zadnjem trenutku odlucio da ih podelim po susedima i ne... i eto sta se desi :(

P.S. Pise ti lepo kako da formatiras poruku kad odgovaras preko maila, pa se pridrzavaj toga, jedva videh sta pise....:
Citat:
Deaktivirajte rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na
poruku.
[ Hackman @ 25.02.2012. 21:50 ] @
Vid' stvarno. Nema veze, mrzi me sad da prepravljam listu, potpuno nevazno
da li nam je sused ili ne, hteo sam da napravim jedinstveno sve, pa sam u
zadnjem trenutku odlucio da ih podelim po susedima i ne... i eto sta se desi
:(

Oprošteno ti je hehe, ma pošto iz winmajla primam poruke ne praktikujem da
formatiram tekst jel me mrzi da kopiram predhodni tekst u poruci, ne znam da
postoji lakši način ali ću se truditi nadalje ako je to veliki problem.

------=_NextPart_000_0252_01CCF40F.DA224EB0
Content-Type: text/html;
charset="utf-8"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META content="text/html; charset=utf-8" http-equiv=Content-Type>
<META name=GENERATOR content="MSHTML 9.00.8112.16441">
<STYLE></STYLE>
</HEAD>
<BODY bgColor=#ffffff>
<DIV><FONT size=2></FONT>&nbsp;</DIV>
<BLOCKQUOTE
style="BORDER-LEFT: #000000 2px solid; PADDING-LEFT: 5px; PADDING-RIGHT: 0px; MARGIN-LEFT: 5px; MARGIN-RIGHT: 0px">
<DIV style="FONT: 10pt arial">----- Оригинална порука ----- </DIV>
<DIV
style="FONT: 10pt arial; BACKGROUND: #e4e4e4; font-color: black"><B>Од:</B> <A
[email protected] href="mailto:[email protected]">Jbyn4e</A>
</DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>За:</B> <A [email protected]
href="mailto:[email protected]">[email protected]</A> </DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>Послато:</B> 25. februar 2012 8:40</DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial"><B>Тема:</B> Re: Povecanje brzine????
[elitesecurity.internet-servisi.isp-i-hosting.adsl]</DIV>
<DIV><BR></DIV>
<DIV>&gt; jel si to slučajno stavio Albaniju u zemlje koje nam nisu
susedi?<BR>&gt; <BR>Vid' stvarno. Nema veze, mrzi me sad da prepravljam listu,
potpuno nevazno da li nam je sused ili ne, hteo sam da napravim jedinstveno
sve, pa sam u zadnjem trenutku odlucio da ih podelim po susedima i ne... i eto
sta se desi :(<BR><BR>P.S. Pise ti lepo kako da formatiras poruku kad
odgovaras preko maila, pa se pridrzavaj toga, jedva videh sta
pise....:<BR>&gt; Deaktivirajte rich-text formatiranje u svom mail klijentu
ili webmailu kada odgovarate na<BR>&gt; poruku.<BR><BR>--<BR><A
href="http://www.elitesecurity.org/p3063913">http://www.elitesecurity.org/p3063913</A><BR><BR>Prijave/odjave:
<A
href="http://www.elitesecurity.org/liste">http://www.elitesecurity.org/liste</A><BR><BR>Deaktivirajte
rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na
poruku. Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem
emaila!<BR>esauth:444458:38b7310f318a93b74642281f9586d8e0<BR>Odgovor pisite
*iskljucivo* ispod ove linije:</DIV>
<DIV>Vid' stvarno. Nema veze, mrzi me sad da prepravljam listu, potpuno
nevazno da li nam je sused ili ne, hteo sam da napravim jedinstveno sve, pa
sam u zadnjem trenutku odlucio da ih podelim po susedima i ne... i eto sta se
desi :(<BR></DIV>
<DIV><FONT size=2>Oprošteno ti je hehe, ma pošto iz winmajla primam poruke ne
praktikujem da formatiram tekst jel me mrzi da kopiram predhodni tekst u
poruci, ne znam da postoji lakši način ali ću se truditi nadalje ako je to
veliki problem.</FONT></DIV></BLOCKQUOTE></BODY></HTML>

------=_NextPart_000_0252_01CCF40F.DA224EB0--
[ Jbyn4e @ 26.02.2012. 06:32 ] @
Pa problem je sto pored teksta poruke izadje i ceo html kod poruke i jos svasta nesto... pa je slaba citljivost poruke. Uglavnom, pogledaj iz browsera kako izgledaju tvoje poruke.

A izlazi i tvoj mail, pa ako zelis da ti mail stoji stalno na forumu, da ga kupe spam botovi, onda nemoj nista da ucinis po tom pitanju :)
[ calexx @ 26.02.2012. 09:18 ] @
Pored toga, sigurno mnogi preskoče poruku zbog tog repa koji je često učini totalno nečitljivom pa moraš i na to da misliš. Ali ako tebe mrzi da to ispraviš, onda je sasvim opravdano što drugog mrzi da je čita jer je nečitko.
[ zentriks @ 26.02.2012. 17:04 ] @
Ma dobro bi bilo kad bi povecali ovaj paket 1.5 na 3 mbps makar za ovu cenu. Bezobrazno je to da paket kosta 1550 din dok 4 mbps kosta oko 2000 din....
[ Vlaj.co @ 27.02.2012. 07:17 ] @
Izgleda da ce mo ipak samo da sanjamo o manjim cenama interneta. Od toga nema apsolutno nista, cak mislim da ce da poskupi ove godine.
Juce sam gledao nekog lika iz mobilne na tv-u je gostovao i objasnjavao kako imaju stetu od oko 1-1,2 miliona evra mesecno zbog kursa, kurs je presao 110 din, a kako kazu icice i vise tako da ce doci do korekcija cena.
Verovatno ce isto da urade i svi internet provajderi, ne postoji sansa da se ne slomi na korisnicima na kraju.
[ bedazzled81 @ 27.02.2012. 17:40 ] @
Pa ako je tako,kako je onda sbb smanjio cene i to drasticno,ne verujem da ce sad toliko da povise da bi anulirali ovo snizenje?
[ Vlaj.co @ 28.02.2012. 09:32 ] @
Nije SBB smanjio cene, samo je dao "vece brzine" Ko zna kako ce to da radi i kakva ce biti agregacija, posto se po prvi put pominje "fer use". Znaci verovatno ce agregacija biti velika za velike trosadzije.
A sto se tice cena, SBB je poskupeo pre godinu dana kada je promenio stari osnovni paket od 1340 din na sadasnjih 1520. Videcemo, inace kako sam nacuo vec su se naostrili i "popizdeli" zbog ogromnog gubitka.
Videcemo, ali opet verovatno je internet poslednja stavka o kojoj treba brinuti kada su u pitanju poskupljenja koja slede.
[ calexx @ 28.02.2012. 10:04 ] @
Može da se kaže i pojeftinjenje jer neko može da ostane na istoj ili sličnoj brzini i plaća je manje. Većina će ipak da ostane na istom paketu i za iste pare dobije veću brzinu.

Gde se pominje fer use? Kako su se to naoštrili zbog gubitka a sada povećavaju brzine? Inače godinama koristim i SBB i ADSL i nikada nisam primetio da se agregacija oseća. Možda sam samo u dobrom komšiluku. ;)
[ waikiki @ 28.02.2012. 12:53 ] @
Citat:
Vlaj.co:posto se po prvi put pominje "fer use".
Gde se pominje?
[ bedazzled81 @ 01.03.2012. 00:56 ] @
I dok mi ovde bacamo pasulj dal ce lelekom da nesto uradi,ko ima srece pa ima SBB nocas je dobio ubrzanje za koje moze da se kaze da su za nas lelekom daleke ko sunce od zemlje. Oni i dalje misle da im ove bezveze akcije nesto znace? Problem je samo sto jos uvek svuda nema alternative za njih ali zivim za taj dan kad cu pobeci od njih
[ eskimoDFS @ 01.03.2012. 09:58 ] @
I ja brate, ali ne sanjam, cim budm negde na 12meseci do kraja ugovora raskidam, na svoju stetu, jednostavno za 5 godina koriscenja njihovog interneta sam previse nezadovoljan ..

Alternanitu nemam, jedino telenor hsdpa na androidu koji je maltene isto samo za surfovanje 4mbit, kao i ovaj telekonj adsl ..

Jedino kad bi ubacili VDSL mozda bih razmislio da ostanem kod njih .. Ali to je u domenu naucne fantastike ...
[ bedazzled81 @ 02.03.2012. 22:31 ] @
Ima li neko insajderske vesti iz telekoma,da li ce se smilovati i bar malo sniziti cene neta?
[ vkoja @ 02.03.2012. 22:40 ] @
Pre ce biti da ce povecati brzine ...
[ easyyu @ 03.03.2012. 00:30 ] @
Citat:
vkoja: Pre ce biti da ce povecati brzine ...

Dobro kada???
Postoji li neka zvanicna informacija, ili je to samo neko provalio da ce da bude povecanje ko sto se obino i radi.
[ MaXo92bre @ 03.03.2012. 11:31 ] @
Mozda povecaju za mesec,dva , ali mozda. Ko ima iptv njima i ne moze preko 6mbit tako da.... jedino da ponude iptv + 4mbit/512kbps za 1500din, ili da spuste cene vecim paketima ,a najmanji da povecaju bar za 100% :) Sad mozemo samo da nagadjamo. :D
[ vkoja @ 03.03.2012. 13:56 ] @
Bilo bi dobro da nama koji nemo iptv povecaju , npr. meni sa 4mb na 6mb . A sto se tice iptv mislim da je bolja solucija saelitska tv koju telekom sprema za leto i nisi vezan za internet.
[ easyyu @ 03.03.2012. 15:52 ] @
Ali niko nema insajderske informacije da ce biti i kada?
Pouzdane...
[ vkoja @ 03.03.2012. 16:02 ] @
Prica se da je u planu da krene u julu i da ves testiraju transpordere na astri 19e.
[ gorca @ 05.03.2012. 19:53 ] @
Sto se mene tice izgubili su utakmicu. U toku meseca otkazujem ADSL i za iste pare (koristim Click 4) uzimam 3 puta brzi net kod SBB-a. Cekao sam, a vec je bilo jedno povecanje brzine kod SBB-a koje Telekom nije ispratio, i dosta je bilo. Necu da im placam da bih dobio 3 puta sporiji Internet nego sto ima kod konkurencije.
[ vkoja @ 05.03.2012. 20:04 ] @
Tako je , u pravu si , ja da imam mogucnosti odavno bih presao kod sbb-a.
[ MaXo92bre @ 05.03.2012. 20:11 ] @
Ako nisi u gaming-u i bitan ti je samo download, onda predji... ali sbb bas ima dosta problma od povecanja...
[ virus_crew @ 07.03.2012. 12:24 ] @
Zasto samo DL pa na SBB je sad i UL dobar???
Mozda je coveku pored DL bitan i UL.
[ Boki4u @ 14.03.2012. 17:54 ] @
Sramota je sta rade ADSL provajderi.

Secam se da su se u pocetku pratili, sa povecanjima brzina, ali prestadose.
Devojka je na iKom-u duze vreme, 3x su povecavali, pocetni paket od 4 ako se ne varam, je sada 10, za istu cenu.

Sbb isto je skoro povecao, 2 drugara kazu da im je sada isto na 10, a nisu ni primetili odmah.
Stvarno je velika sramota za ADSL sto deru narod.
Ja cu da vidim kako ce dalje situacija da se odvija, ako ne bude uskoro nesto, odoh i ja na kabal.

Da li je moguce da ne kapiraju koliko korisnika gube?!
[ Slobodan Milivojevic @ 14.03.2012. 18:12 ] @
Kapiraju, ali pogledaj u podesavanjima svog rutera kolko pise za attainable ili max rate?

ADSL tehnologija kroz telefonske parice ima svoja ogranicenja, zato i ne mogu da povecaju pristupne brzine... Inace duzina local loop-a je do 3km u Srbiji. Tako da cesto postoje mesta gde nije moguce uzeti preko 6Mbit/s preko ADSL-a, a to je jedan od razloga (pored cene) sto nisam na ADSL-u.
[ bedazzled81 @ 15.03.2012. 13:46 ] @
Neka smanje cene paketa,ne moraju da povecavaju brzine! A onde gde ne moze da izgura 16mb nek daju max sto moze da se izvuce,takodje po manjim cenama i onda mogu da budu konkurentni. Meni je ugovor istekao i cekam jos mesec,dva. Ako za to vreme ne bude nesto povoljnije,caos lelekom
[ eskimoDFS @ 15.03.2012. 14:14 ] @
Ja ne kapiram da neko ima uslova za kablovski internet a koristi ovo smece od adsl-a......... Shvatite, telekom nema buducnost.
[ Horejšio @ 15.03.2012. 15:09 ] @
Ne bih se slozio.
Ja sam pre vise godina, cim je omoguceno, uveo PTT-ov kablovski internet. Nije radio kako treba! Los protok, problemi sa kompom koji se restartovao cim se kontektujem itd.
Kad sam uveo ADSL, preporodio sam se! Iako je mozda logicno da kablovski net po prirodi stvari bude kvalitetniji, kod mene nije bio takav slucaj. Zato i dalje smatram da je ADSL najkvalitetniji internet! Evo, koristim ga vec godinama i gotovo da nikada nisam imao problema. Brzina je sasvim OK. Ma sve je super!
Mozda se nesto u medjuvremenu promenilo, ali ne bi trebalo tako olako i pausalno otpisivati ADSL. Kakva mu je buducnost videcemo, ja pisem o proslom i sadasnjem vremenu jer je ono za mene relevantno.
Takodje, to sa kvalitetom internet konekcije je relativna stvar i zavisi od vise faktora, pa ne treba generalizovati. Nekome vise odgovara jedan vid konekcije, drugome drugaciji itd.
[ eskimoDFS @ 15.03.2012. 15:32 ] @
Pa taj maximum koji adsl daje je dostignut, tj 24mbita, i ako retko kome podrzava najjaci paket tj click 16.. Sad ce kao telekom kao odgovorna prosperiteta firma da promeni sve centrale za adsl i uvede npr vdsl ili nesto drugo? Naravno da nece. Ima da nas muzu do zadnjeg dinara, kao i sve drzavne propale firme. Zato nemaju buducnost. Ako ti je internet samo gledanje yt i skidanje filmova onda ti telekom zavrsava stvar.. ja npr imam kompa, jedan nakacen direktno na ruter a drugi na wifi, i kad preko wifi-a pustim klip na yt , na drugom kompu moze jedva da se surfuje . A 4mbita paket. DOk moj drugar pusti 50% konekcije na p2p, a ostatak za skype, gaming , i ostalo sta ti ja znam.. Sbb internet.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.03.2012. 17:36 ] @
Kako ti na 4Mbit uspevas da zauzmes sa YT video materijalom sem ako ne gledas HD? Ako gledas SD mora da radi normalno internet i na drugom kompu.

Dobro, ja imam obicaj da gledam i 1080p na YT (s tim sto ja imam 8/2Mbit exe-net, tj nesto vise od duplo brze nego ti.)
[ eskimoDFS @ 15.03.2012. 17:51 ] @
Ne znam da li je do cetrale nase ili do cega vec .. Ma obicna pesma jos bez videa i skroz umrtvi net na drugom kompu.. Pre je sve lepo radilo, sad vremenom sve gore i gore..
Svima je tako u naselju, ne samo meni.. Ovi sa iptv-om mogu da rade vise stvari u isto vreme na vise kompjutera, tj ja kad sam imao, stavim torent na 350kb/s od 470 maximalnih i igram online nesto, sestra na skypu bez problema.. Sad nema sanse ovako klot adsl ...
[ KrkaCiC @ 16.03.2012. 11:45 ] @
Ja imam kuci click4 (realno 3,3/0,400) i dva kompa rade normalno-jedan kabl a drugi Wireless. Jedino ako na nekom pustim torente na max na drugom se sve uspori. Ali youtube ne menja stvari uopste,naravno 360p kvalitet
Nije da ih hvalim,ali ja sam zadovoljan. Jedina alternativa Adsl-u je exe-net ali posto mi se ne bacaju pare na opremu morao bih uzeti na ugovor i tako bih placao vise od trenutnih 1120
[ Slobodan Milivojevic @ 16.03.2012. 12:24 ] @
Plaćaš 1120din click 4 kod Telekoma? Kako to?
[ mr. ako @ 16.03.2012. 14:44 ] @
Ja kod Telekoma za 4mbps placam 899.5 din. bez PDV-a, tj. 1061 din. sa PDV. :)
U pitanju je jedna od onih akicja sto su imali ranije... 50% popusta na sve pakete. To je bilo par meseci pre nego je to isto imao i PTT. Samo sto su kod PTT-a cene velikih paketa bile inace povoljne, pa je sa popustom za 16mbps trebalo dati samo 1400din. :) Da nisam imao potpisan ugovor sa Telekomom, presao bih na PTT sigurno... no, ni ovo nije lose.
[ KrkaCiC @ 16.03.2012. 16:13 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Plaćaš 1120din click 4 kod Telekoma? Kako to?


Moja greska. Ipak je 1061

Citat:
mr. ako: Ja kod Telekoma za 4mbps placam 899.5 din. bez PDV-a, tj. 1061 din. sa PDV.
U pitanju je jedna od onih akicja sto su imali ranije... 50% popusta na sve pakete.

To je ta akcija.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.03.2012. 17:34 ] @
Onda OK, jednostavno ta cifra mi se nije uklapala u bilo kakvu racunicu
[ Boki4u @ 17.03.2012. 21:41 ] @
Ja da se ispravim samo.
Danas sam kod devojke, ne znam ni ja zasto, otisao na speed test kad ono 13.96Mbps.
U kom je fazonu iKom da je toliko podigao? A da pri tom nisu nista javili.
Ima li jos neko iskustva?
[ eskimoDFS @ 17.03.2012. 21:55 ] @
Ovo je tema za adsl druze..
[ Marko Cukalac @ 19.03.2012. 12:51 ] @
Postavljena je VDsl oprema na svim centralama na kojima je trenutno moguc i IPTV. Nadam se da bi uskoro trebalo da krene sa komercijalnom prodajom. Videcemo.

pozdrav, Marko
[ MaXo92bre @ 19.03.2012. 14:51 ] @
Bas sve? Ako je tako,mozda od aprila i krene.
[ bedazzled81 @ 19.03.2012. 15:16 ] @
Moze samo neko da mi pojasni sta je VDSL? Kod mene u gradu moze iptv,jel to znaci da ce moci ovde? Posto sam bez ugovorne obaveze interesuje me sta ce to konkretno znaciti za telekomov adsl internet kojeg koristim a zainteresovan sam i za IPTV,samo cekam neku bolju ponudu adsl+iptv?!
[ code797 @ 19.03.2012. 18:26 ] @
Citat:
bedazzled81: Moze samo neko da mi pojasni sta je VDSL?


VDSL znaci da ce moci da se postignu vece brzine u odnosu na ADSL tj to je tehnologija koja ume da "progura" kroz bakarne parice brzine i 50 Mbps ili VDSL2 100 Mbps samo veoma je ogranicen sto se tice rastojanja izmedju korisnika i krajnje centrale (npr u teoriji moze da se postigne brzina od 50 Mbps ako rastojanje nije vece od 300m).
[ bedazzled81 @ 19.03.2012. 22:31 ] @
Citat:
code797: VDSL znaci da ce moci da se postignu vece brzine u odnosu na ADSL tj to je tehnologija koja ume da "progura" kroz bakarne parice brzine i 50 Mbps ili VDSL2 100 Mbps samo veoma je ogranicen sto se tice rastojanja izmedju korisnika i krajnje centrale (npr u teoriji moze da se postigne brzina od 50 Mbps ako rastojanje nije vece od 300m).



POsto sam ja nekih 2-3 km od centrale onda nista za mene :(
[ eskimoDFS @ 20.03.2012. 09:07 ] @
Bice ti bolje u svakom slucaju..

To bi povuklo i nove modeme, valjda ..

Mada ne verujem u sve to, ipak je to telekom..
[ Marko Cukalac @ 20.03.2012. 09:23 ] @
Telekom ili ne Telekom, tako je. Nece mu biti bolje, VDSL standard do jedne razdaljenosti ima jedne brzine, a posle neke razdaljenosti radi kao najobicniji ADSL.
[ eskimoDFS @ 20.03.2012. 09:29 ] @
A ti sve to znas kako? Ili nas lozis onako izjutra uz kafu :D
[ adzo_ @ 20.03.2012. 09:44 ] @
Koliko neke mrzi da procitaju nesto... ;-)
VDSL
[ code797 @ 20.03.2012. 11:16 ] @
Evo sta kaze teorija za VDSL

12.96 Mbps - 1300 m
25.82 Mbps - 900m
51.84 Mbps - 300m

A kako je u praksi ne znam. Mnogo toga zavisi od kvaliteta parice.

A negde sam procitao da u centralama gde je ugradjivana xDSL oprema tj DSLAM od proizvodjaca Alcatel-Lucent da ona podrzava skoro sve varijante xDSL-a: ADSL, ADSL2, ADSL2+, SHDSL, VDSL. Sto se tice ugradjene opreme od proizvodjaca Huawei to ne znam.
[ Marko Cukalac @ 20.03.2012. 12:12 ] @
ITU-T G.993.2 VDSL2 je standard koji definiše najbrži modem za prenos Ethernet paketa preko bakarnih parica. Brzina prenosa je 100 Mbps preko jedna parice. Domet je oko 500 m na brzini 100 Mbps. Za parice dužine između 500m i 1000m, brzina je 50 Mbps, dok za parice dužine preko 1 km modem radi u skladu sa ADSL 2+ standardom.
[ Slobodan Milivojevic @ 20.03.2012. 12:34 ] @
Znači da bi u Srbiji na ogromnom broju lokacija morali iz Telekoma da postave vdsl dslam-ove i van centrala.
[ dekius @ 20.03.2012. 13:20 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Znači da bi u Srbiji na ogromnom broju lokacija morali iz Telekoma da postave vdsl dslam-ove i van centrala.

To bi bilo razumno resenje, podignu one kontejner-centrala kucice na strateskim tackama i eto radosti :).
[ zexoni70 @ 20.03.2012. 16:42 ] @
Citat:
code797: A negde sam procitao da u centralama gde je ugradjivana xDSL oprema tj DSLAM od proizvodjaca Alcatel-Lucent da ona podrzava skoro sve varijante xDSL-a: ADSL, ADSL2, ADSL2+, SHDSL, VDSL. Sto se tice ugradjene opreme od proizvodjaca Huawei to ne znam.


I sto se HUAWEI opreme tice ista je stvar!Sva oprema koja je ugradjivana u centralama u Srbiji do sada 100% podrzava VDSL2!
A u najvecem broju su ugradjivani uredjaji tipa DSLAM ili MSAN

http://www.huawei.com/en/products/fixed-access/dslam/index.htm
http://www.huawei.com/en/produ...access/multi-service/index.htm

Samo je pitanje koliko je veliko naselje i udaljenost samih korisnika od centrale!To ima smisla u vecim gradovima i naseljima gde dosta korisnika zivi u zgradama,a udaljenost tih zgrada je do 500 metara od centrale,dok u manjim mestima gde je 90% korisnika dalje od 1 km od centrale,gubi svaki smisao!
[ Mr One @ 20.03.2012. 16:52 ] @
Citat:
bedazzled81: POsto sam ja nekih 2-3 km od centrale onda nista za mene :(

Citat:
Slobodan Milivojevic: Znači da bi u Srbiji na ogromnom broju lokacija morali iz Telekoma da postave vdsl dslam-ove i van centrala.

Ja sam na približno 2,5 Km od centrale i pre godinu ipo kada su razdvajali dvojnike u kraju menjali su bakarne kablove sa optikom i recimo kod mene konkretno optika ide do tačke koja se nalaiz između tri zgrade. Tu su sazidali šaht od koga na dalje idu bakarne parice do svake zgrade. Prebačeni smo svi na Ericsson TSS centralu. Od kad su to uradili komšija koji nije bio dvojnik za razliku od većine sada bez problema ima 16 Mb/s, dok ranije to nije mogao zbog udaljenosti od centrale.

Nešto malo o VDSLU na veću razdaljinu:
Citat:

http://computer.howstuffworks.com/vdsl2.htm

The key to VDSL is that the telephone companies are replacing many of their main feeds with fiber-optic cable. In fact, many phone companies are planning Fiber to the Curb (FTTC), which means that they will replace all existing copper lines right up to the point where your phone line branches off at your house. At the least, most companies expect to implement Fiber to the Neighborhood (FTTN). Instead of installing fiber-optic cable along each street, FTTN has fiber going to the main junction box for a particular neighborhood.

By placing a VDSL transceiver in your home and a VDSL gateway in the junction box, the distance limitation is neatly overcome. The gateway takes care of the analog-digital-analog conversion problem that disables ADSL over fiber-optic lines. It converts the data received from the transceiver into pulses of light that can be transmitted over the fiber-optic system to the central office, where the data is routed to the appropriate network to reach its final destination. When data is sent back to your computer, the VDSL gateway converts the signal from the fiber-optic cable and sends it to the transceiver. All of this happens millions of times each second!
[ eskimoDFS @ 22.03.2012. 09:24 ] @
Kao sto sam i pretpostavio vdsl je laz obicna.

http://twitter.com/#!/Telekom_Srbija/status/182423145775505409

A optika ce biti 2020, ne racunajuci bg i nbgd..
[ Marko Cukalac @ 22.03.2012. 11:06 ] @
Hm, zanimljivo. Taj info nisam imao, nego potpuno drugaciji od ljudi iz Telekoma i ljudi sa lica mesta. Znam samo da vDSL mogu da puste danas na centralama gde ima IPTV oprema, da je testirano i da sve radi ok. Videcemo sta ce biti. Ako ga stvarno ne puste, pokopace manje provajdere, a ljudi ce masovno prelaziti na kabl.
[ muscolo @ 22.03.2012. 11:59 ] @
Prelazim na adsl pa koji je najpovoljniji trenutno, jel ima neka akcija tipa 6 meseci 1 dinar? :) Hvala.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.03.2012. 12:04 ] @
Ovo se desilo samo zato što su kabl provajderi instalirali DOCSIS 3.0 opremu za pristup internetu, a Telekom iz ko zna kog razloga ostaje na zastarelom ADSL-u, iako im je VDSL po meni relativno isplativa investicija. Moraće bliža čvorišta da prave (da skrate dužinu local loop-a), ali to je jedino što bi morali pored opreme (koju već imaju kako kažeš) da urade.

E sad pustiti optički kabl kroz postojeće kanale i napraviti mini čvorišta bliže korisnicima ne smatram kao nešto nemoguće i neisplativo. Više će da izgube ako im masa korisnika pređe na kabl.

Ako im se u mobilnoj telefoniji (mt:s) isplati da HSDPA mrežu upgrade-uju na HSPA+, što i rade jer ih konkurencija na to naterala, ne vidim zašto ne bi uložili u sisteme koji će krajnjim fiksnim korisnicima ponuditi i 10 puta veće brzine pristupa nego trenutne?
[ El_Nino @ 22.03.2012. 14:03 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic
Ako im se u mobilnoj telefoniji (mt:s) isplati da HSDPA mrežu upgrade-uju na HSPA+, što i rade jer ih konkurencija na to naterala, ne vidim zašto ne bi uložili u sisteme koji će krajnjim fiksnim korisnicima ponuditi i 10 puta veće brzine pristupa nego trenutne?


Problem je taj među period dok se ne postavi optika i dok ne budu konkurentne brzine. Do tada bi postojeće cene trebalo korigovati.
I čak i da bude 100mbit, šta mi to vredi ako bude cena da ti se zavrti u glavi.

Inače, to je moj tvit gore što su mi odgovorili, nekako su uvek ljubazni preko tvitera, ne znam šta im je :)
[ mr. ako @ 22.03.2012. 14:31 ] @
Citat:
El_Nino: Inače, to je moj tvit gore što su mi odgovorili, nekako su uvek ljubazni preko tvitera, ne znam šta im je :)

To je trend generalno u svetu, a Radujko prati trendove... i sam je vrlo aktivan na twitteru.




Sto se tice SBBovog povecanja, cisto sumnjam da Telekom ne sprema odgovor, jer to nije samo Telekom vec svi ostali ADSL provajderi. Pre ce biti da SBB zna sta se planira, pa je brze bolje povecao brzine da obaveze korisnike na 2 god... da nije tako, SBB je vec odavno mogao povecati brzine kroz svoju k2k mrezu. :)
[ calexx @ 22.03.2012. 14:52 ] @
Pa to svi moraju da rade, preduhitre konkurenciju i pokupe korisnike. Ili da sačekaju da konkurencija izađe sa boljom ponudom i onda bude manje para. Ipak, liči da je jedino moguće da ovi optičari nešto promene i ponude, možda se i Telekom uključi u igru ... da oni menjaju opremu i ulažu u infrastrukturu a Telekom (sa infrastrukturom) je možda već i prodat ... čisto sumnjam da se isplati. Možda će to da bude obaveza za kupca.
[ eskimoDFS @ 22.03.2012. 15:22 ] @
Pre 5 6 god, kod mene u naselju je promenjena centrala, stavljeni su kablovi pod zemlju.. Rodjak koji radi u telekomu mi kaze da su ugradili najnoviju opremu koju su tada imali ... Meni adsl linija podrzava 26/1.3 mbit-s..

I sad mi neverovatno zvuci da ce oni da pored svega toga provlace opticke kablove .. Vdsl mi je je licio na neko normalno reselje..
[ Milan M. Radovic @ 23.03.2012. 08:59 ] @
Orion bi mogao... Wifi im je OCAJAN!
[ KrkaCiC @ 20.04.2012. 03:13 ] @
Jel testirao neko skoro brzinu na telekom adsl 4/512?
Ja skoro bio kuci i merio oko 5/420!!! Jel ovo imamo neko povecanje ili tog dana nesto brljavilo
[ easyyu @ 20.04.2012. 10:56 ] @
Citat:
KrkaCiC: Jel testirao neko skoro brzinu na telekom adsl 4/512?
Ja skoro bio kuci i merio oko 5/420!!! Jel ovo imamo neko povecanje ili tog dana nesto brljavilo :)

Pa koliko ti pise u stavci "Bandwidth Down/Up(kbps)"???
[ calexx @ 20.04.2012. 11:32 ] @
Verovatno je brljavilo ... ili su taj paket promenili. Meni na 8/1 ništa nije promenjeno.
[ KrkaCiC @ 20.04.2012. 12:42 ] @
Citat:
easyyu: Pa koliko ti pise u stavci "Bandwidth Down/Up(kbps)"???

Nisam otvarao "modem",drugi put cu kad dodjem kuci bas da vidim. Najverovatnije je neka brljotina
Pozdrav