[ adnan_89 @ 21.01.2012. 23:42 ] @
Evo ovako, preturam po netu ali ne mogu da nadjem ni jednu stranicu da prodaje brojeve "DID" za Bosnu?

Koliko sam razumio, moram imati te brojeve da bi NN lica mogla nazvati korisnika sa VoIP telefonom ili se varam?

Hvala Vam unaprijed
[ adnan_89 @ 24.01.2012. 21:59 ] @
hmmm, nemoguce da je tako komplikovano. instalirao sam asterix na ubuntu, i kada pozovem sa svog komp dobijam tamo na ubuntu log ali vjerovatno neispravna konfiguracija i izbacuje mi peer error. nije problem u tome, vec me muci kako izvesti da taj "korisnik" ima svoj DID, odnosno svoj broj, da ga mogu druga NN lica nazvati na taj broj, tipa 070 xxx xxx i tako sl. gledam na netu imaju brojevi da se kupe ali za sve zemlje sem BiH.

je li neko to radio i na kojem principu naravno.

hvala
[ nino1987 @ 24.01.2012. 23:05 ] @
"VoIP In Broj je normalni telefonski broj koji povezuje ''običnu'' telefonsku liniju sa kompjuterom, voip telefonom, mobilnim telefonom koji radi preko SIPa, USB telefonom....
Dakle, taj broj je sasvim običan lokalni broj koji je preusmjeren u neki od navedenih uređaja na način da se kod registracije upišu podaci o Vašem provajderu kod kojeg imate otvoren neki VoIP account, te se na taj način svi pozivi koji su upućeni na IN broj automatski preusmjeravaju putem interneta na Vaš VoIP account"


Hm tebi treba Voip IN broj.. moras prvo da vidis dali itko u BiH nudi takvu uslugu tj da imas broj sa svojom numeracijom... Ako nista od toga mozda da pokusas ovako sta?

E sad ti uvjek mozes da imas drugo rjesenje.. u asterisk kantu umetnes karticu i spojis POTS broj u njega.. lokalno napravis pozive unutar svoje mreze da rade između voip telefona preko sip-a .

U dialplanu slozis da kada ti dolazi poziv da ti zvoni cijela grupa telefona ili samo jedan telefon (kako zelis), isto tako kreiras rule koji ce po defaultu kada ides pozivat ici preko te iste linije... problem je vec sada uocen linija ce konstanto biti zauzeta jer postoji samo jedan izlaz.. i nije bas neka opcija..


Što neprobas nazvat u telekom (ne onaj besplatni telefon tamo neces nista saznat) ili jos bolje ako imas nekog poznanika tehnicara da pita da ti se dodjeli broj preko SIP-a? Tako i tako telekomi unutar svog sustava vrte vecinom brojeve na SIP softswitchevima.

[ adnan_89 @ 25.01.2012. 08:21 ] @
ok je to. samo nezz da li nastaje problem sa vise korisnika? recimo 10 IN brojeva?

da li tada SIP centrala moze dijeliti te brojeve na korisnike kome pripada taj broj. recimo xxx xxx na korisnik1, xxx xx2 na korisnik2 i slicno...

manje vise mi je bitna numeracija, ali znaci da radi kada neko lice NN nazove taj broj da kod korisnika2 telefon zvoni i svi su odvojeni od njega. kao prava mala centrala do 20-tak korisnika najvise
[ nino1987 @ 25.01.2012. 09:31 ] @
Naravno da moze... asterisk je mocna centrala.. telefoni ce ti zvonit onako kako slozis dialplan.. imas mnostvo upustava na youtube u vezi astersika i freepbx-a pa mos preko njega naklikat da neradis iz mraka
[ Ivan Vujisic @ 30.01.2012. 08:06 ] @
@nino1987

Cemu uopsteni odgovori?

@adnan_89

U sip.conf nadji register => ... i tu definises sip user/pass koji ces dobiti od svog DID providera, a iza / stavis ekstenziju na koju ce ici poziv sa DID-a. Time ce tvoj Asterisk prihvatiti pozive sa DID broja. Ako nisi stavio nista iza / poziv ide na s u default context-u, a dalje je pitanje gde zelis da prosledis poziv sa DID broja, pa to moras definisati u extensions.conf. Probaj, pa pitaj dalje.
[ adnan_89 @ 19.02.2012. 16:04 ] @
Evo ovako, instaliram 3CX software koji je mnogo jednostavniji jer ide preko web sucelja. Nadjem na netu voiptalk.com i tu kupim za 5 funti nekog kredita, podesim sip i naravno radi. Problem je sto ne mogu pozvati svoj mobilni, ali fixni radi. Isto tako radi i mobilni u inostranstvu, ali ovaj domaci ne. Ni 061, 063, 065... Nish. Vjerujem da je do ovog providera od kojeg sam kupio taj sip jer je on u UK. Zeznem se i kupim broj (neka numeracija UK), i naravno pozovem taj broj i sve super radi ali je strasno skupo (vjerovatno zato sto je u UK). Nasao sam voip.ba, poslao mail ali nema odgovora.

Da li vi imate voip centrale i kog koga kupujete brojeve i ostale zajebancije.

Hvala Vam unaprijed
[ scenarist @ 19.02.2012. 16:34 ] @
Prvo nam reci koje zemlje i sta zelis zvati preko voip provajdera?
Nema ti smisla da zoves BiH preko sip accounta jer ti je dosta skuplje nego standardnom mobilnom ili fiksnom mrezom.!
Uostalom gdje pronadje voiptalk.com ?
[ adnan_89 @ 19.02.2012. 22:07 ] @
Greska, voiptalk.org...

A fixni kada zovem u BiH dodje mi 0,025KM minut, ili ti ga 0,013€... Sta tu nije ok nezz, samo fazon je sto ne mogu zvati mobilni. Cijena prema njemackom mobilnom provideru (provjereno sam zvao) dodje 0,012€ minut, i to imam 1000 minuta gratis za 9 funti. Sex je sto ne mogu zvati mobilni, inace ne bi nista dirao. I problem mi je sa brojevima :(
[ Kazo1 @ 19.02.2012. 22:26 ] @
Ako sam dobro shvatio minuta prema BIH te dođe 0,013 eura??
Znači 1,3ct/min ?? To bi bilo zaista super ... ali možda ja nešto krivo gledam .....
U cijeniku piše ...

Bosnia & Herzegovina show prefixes 11p 11p 11p
Bosnia & Herzegovina Mobile show prefixes 23p 23p 23p

E sad ... ako se radi o funti onda je to punoooo više od 1,3ct....
Više bi nekako bilo 13 euro centi .....a od toga ima puno bolje na mnogim Dellmontovim programima ...
Osim ... ako nisam dobro shvatio ....
LP


Mala nadopuna....

http://www.actionvoip.com/rates#letter-B
6 ct/min fixna
15 ct/min mobilna

Jeftinije je još na megavoip.com ali imaš uspostavu poziva pa je unatoč cijeni actionvoip bolji.

[ Kazo1 @ 19.02.2012. 22:42 ] @
I da .... po pitanju DID broja u BIH ...
Do sad nisam nikad vidio negdje na netu opciju DID broja za BIH, bar ne u smislu da se registriraš negdje preko neta.
Možda u nekoj "kućnoj radinosti", ali ovako ... teško...
LP


[ adnan_89 @ 20.02.2012. 15:46 ] @
O ovome ja pricam...

Za sve ovo poziva sam potrosio 1,39 funti.




A evo detaljan izvjestaj i poziva.




A kakva je to kucna radinost? Moze li mobilni telefon odnosno sim kartica biti IN broj za sip server?
[ Kazo1 @ 20.02.2012. 18:38 ] @
SOLANET 370 ili MV 370

Ima dosta na netu napisano o tim uređajima.

Prilično jednostavno rješenje...

LP

[ adnan_89 @ 20.02.2012. 22:36 ] @
Znaci lagano umetnem sim karticu, i to mi je IN broj za moj SIP server....


Hmm za 250€ lijep uredjaj kako pisu. Samo nezz je li tako iskoristen dobro?
[ madmax-wifi @ 22.02.2012. 11:01 ] @
Mozda bi mogao i da se iskoristi neki polovan homebox od hr vip-a.

Ima RJ-11 izlaz za liniju pa da se ta linija usteka u server.
Mozda nije bas tolko jednostavno resenje ali mislim da je puno jeftinije...
Mozes potraziti u oglasima...
[ adnan_89 @ 22.02.2012. 12:33 ] @
Hmm, nije ni to losa stvar.

Nego ima li neko da mu radi pozivanje mobilnih telefona preko voiptalk.org?

Ili preporucujete nekog drugog providera za to?