[ nebo70 @ 26.01.2012. 21:08 ] @
Pozdrav

Imam veliki problem. Kotlarnicu sam planirao u podrumu kuce a kuca trenutno ne poseduje potreban odzak od 160mm ili 180 mm koliko se preporucuje za Viadrus U22 S kotao od 23 KW. U kuci posedujem jedan dupli odzak, prolazi kroz kucu, od dva kanala 140x140 mm zidan od cigle. Nisam bas trenutno u situaciji da ga secem radi prepravke ili da ga rusim, a ne znam ni da li smem to da radim. Pitanje je da li mogu uspesno da iskoristim ta dva kanala na odzaku zajedno i da na njih zajedno prikljucim navedeni kotao i kako bi to bilo najpametnije izvesti. Odzak je visok oko 10 metara od ulaza dimnjace.

Zahvaljujem na pomoci, Nebojsa

[Ovu poruku je menjao nebo70 dana 26.01.2012. u 22:21 GMT+1]
[ Vasastajić @ 27.01.2012. 08:24 ] @
Kako stvari stoje koje si naveo,poslužiće te bez ikakvih problema jedan kanal od tih tvojih odžaka.
Nemaš kud nego da to pokušaš,sa korišćenjem oba kanala ne bih se igrao,jer će se dim jako ohladiti,plus turbulencija zbog deljenja dima i dimnjak će imati u tom slučaju lošiji "cug".
Jedan ti je dovoljan,uz evntualno predgrevanje odžaka pre paljenja peći.
[ nebo70 @ 27.01.2012. 16:53 ] @
Predgrevanje? Kako se to izvodi. Ja stvarno nemam nikakva iskustva sa lozenjem kotlova i odzacima. Inace ako to nesto znaci kada prinesem upaljac otvoru promaja momentalno obori plamen ka otvoruu i skoro da ga ugasi.
Grejem se godinama na centralno gradsko ali su sa cenom preterali toliko da moram da bezim sa mreze. I voleo bih , ako imas iskustva , da mi kazes koliko bi kotao tih karakteristika mogao potrositi drveta za sezonu, orjentaciono.
[ Vasastajić @ 27.01.2012. 18:41 ] @
To je dobro što ti odžak tako vuče,međutim kad natrpaš peć,može da se desi da malo teže povuče plamen u trenutku potpaljivanja,jer plamen/vatra treba da se probija kroz naslage goriva,koje na taj način ometa vertikalni uzgon dima.
To možeš u tom slučaju rešiti na dva načina,paljenjem smotuljka hartije kod ulaza u dimnjak,ako postoji mogućnost da odvojiš dimnu cev,ili paljenjem vatre u kotlu odozgo,za šta lično nemam nikakvih iskustava,ali ima toga ovde na sajtu,pa potraži.
Sve u svemu,ti prvo pokušaj potpaljivanje sa manje goriva,hartija/hepo-kocka,sitna drva,krupnija drva,šapurina,pa kad se to dobro užari,ponovo dodaš malo krupnijih drva i preko toga uglja i to je to.
Koliko ćeš goriva za jednu sezonu potrošiti,veruj mi na reč,na osnovu "podataka" koje si gore ostavio,to bez kristalne kugle ne bih mogao da ti kažem.
Zato ili daj više podataka,kolika ti je ukupna KUBATURA unutrašnjosti kuće koju želiš tom peći da greješ,izolovanost zidova i tsl.,ili kreni sam u eksperiment,pa dnevnu potrošnju pomnoži sa brojem dana u sezoni loženja,pa ćeš pribižno dobiti ono što te interesuje.
Potrošnja zavisi od zilion uslova,tako da,recimo moje neko iskustvo višedecenijsko kaže da sam sa potrošnjom za grejanje oko 360m3 prostora bio u rasponu od 10 tona "banovića",kada sam sve grejao, i sada oko 2-3 tone "kostolca",kada ne grejem sve,jer deca više nisu tu.
Na to moraš dodati oko 6-10 m3 drva,prikolica-dve šapurine,pa sad ti vidi.
[ nebo70 @ 27.01.2012. 19:00 ] @
U pravu si. Zaboravih na kvadraturu i osobine kuce. Kalkulisem isplativost prelaska na sopstevni sistem grejanja. Do sada sa gradskim jedna grejna sezona me je kostala izmedju 1100 i 1200 eura za kucu od oko 110 m2 povrsine i po mojim proracunima oko 20-21 KW potrebne energije. Sa ovogodisnjiom obavezom ugradnje kalorimetra cena ce za sledecu sezonu biti visa za jos oko 350 eura i velikom verovatnocom da cu uz merenje po potrosenoj energiji placati uvecani i racun za grejanje. Zbog svega toga ne zanima ekonomska isplativost celog poduhvata.
[ Vasastajić @ 27.01.2012. 20:22 ] @
Pa za tu tvoju KVADRATURU, (apostrofiram zato što to može i da te zavede u predračunu,jer u principu potrošnja zavisi od KUBATURE,pored ostalih uslova),koja je približna mojoj (120m2 x 3m^) i potrošnja će ti biti u okvirima koje sam ti gore dao.
Opet će pa to sve zavisiti od željene temperature u prostorijama,žestine zime,pa ćeš jedne zime trebati manje goriva,kao što je to do sada ove zime,a neke...
Znam samo da sam ja uvek morao da platim punu,ekonomsku cenu svog grejanja,dok je to za jednog "Beograđanina",svojevremeno bila tek,tu negde oko trećine ekonomske cene,A BILA MU JE I WC DASKA TOPLA.
Sad kad svi prelaze na tržišne uslove poslovanja i naplatu ekonomske cene koštanja,pa tu i tamo,zbog naših "specifičnih" uslova, i preko te cene,stvarno treba sve staviti prvo na papir,a na taj "papir" ti onda dolazi i stavka/status ložača,koja uopšte nije zanemarljiva,pogotovu ako na tako nešto nisi navikao...
...biće POVUCI-POTEGNI.
Ne mislim pri tom da nećeš naučiti da ložiš i da služiš peć,to ćeš sigurno naučiti,već ćeš morati da se navikneš na -s v a k o d n e v n u- obavezu,papir/hepo kocka,sitna drva,krupna drva,šapurina,ugalj,vađenje pepela,gutanje prašine,čišćenje peći i dimnih kanala,ajd',odžak,to će odžačar, i tako svaki božji dan.
Imaš tu na forumu puno tema koje se bave ovom problematikom,pa ima i raznih iskustava,šta znam,razne vrste goriva/uglja,briketirani ugalj,pelet i tsl.,pa ne bi bilo loše da to malo pročitaš sve zarad što manje greške u predračunu,obzirom da ti već imaš rešenu situaciju sa grejanjem,a u pitanju je upravo ekonomski momenat.
Ponavljam,sa ovim što sada imaš si GOSPODIN KONZUMENT,a sa onim što planiraš ćeš biti kućni"Jozef".
Ovde u Vojvodini "Jozef" i "Marija" su sinonimi za kućnu poslugu,"Marija" u kuhinji i vešernici,"Jozef" sve ostalo.
Aj' sad plajvaz u ruke...
...ako te još štogod interesuje pitaj slobodno.
[ nebo70 @ 27.01.2012. 20:28 ] @
Hvala ti puno i na savetima i na iskustvu. Ostavicu slobodu da ti dosadjujem i ubuduce ukoliko mi nesto ne bude bilo jasno sa celom pricom.
[ semendrian @ 05.03.2018. 07:35 ] @
Da li mogu da prikljucim kotao na pelet, na postojeci dimnjak koji koristim za kotao na ugalj/drva ? Naravno lozio bih samo jedan tip kotla, u zavisnosti šta se isplati u tom trenutku. Dimnjak je f180, visine 13m , ide po sredini kuce, zato bih koristio 1 dimnjak na dva kotla. Da li postoji opasnost da se zapale dimnjak ...
Unapred hvala na odgovoru