[ zanet @ 27.01.2012. 08:48 ] @
Da li im nekog ko zivi u Belgiji?Mi smo dugo vagali gde bi smo isli,poceli od Svedske,pa Nemacke pa Holandija i na kraju se ipak odlucili za Beglegiju ustvari za Brisel.MOj muz bi tamo pocetkom aprila otisao tamo sam da trazi posao,ne treb amu radna dozvola pa nas to ne brine,frnacuski prica solidno engleski tecno a trazio bi za pocetka bilo koji posao mada je on vozac kamiona C kategorije,recimo poslove tipa magacin mozda prozivodnja.Da li neko ima iskustva sa nalazenjm posla u Briselu?Znam za sve sajtove i za sve rekruterske agnecije i kako se preko njiih dolazi do posla a za nima je da li je ok ici i sto se kaze od vrata do vrta i pitati za posao ili ne???zanima me kako stoje stvari sa vrticima?Znam opet da je obavezna vrtic od 4g valjda tako da bi mi starije dete odmah upalo a mozda i ovo mladje koje sada imam1,5g ali mi sve jedno ne idemo sa njim nego bi smo dosli tek kada se i ako se on snadze tamo.Sto se stanova tice opet imam sve sajtove za pretragu ali me zanima da li je moguce potpisati ugovor na 2 ili 3 meseca ili ako se trazi ugovor na god dana d ali to znaci da se sve kirije moraju unapred platiti i ako ne sta se desava ako odlucimo da promenimo stan to jest da raskinemo ugovor???Svaka pomoc bi nam dobro dosla...
[ djk494 @ 27.01.2012. 09:23 ] @
Evo informacija koje ja imam za stan, dok ne dodju sveze informacije od nekog ko zivi u Belgiji...

Spisak agencija koje se bave nekretninama:
http://www.yakeo.com/fr/immobilier_belgique_bruxelles/

Dva site-a sa oglasima:
http://www.vlan.be/
http://www.immoweb.be/

Sto se tice nalazenja stana na kratki period, mislim da ce to da bude problem, u Belgiji stanodavac placa agencijske troskove pri izdavanju stana (dok u NL to placa stanar), i onda mu se ne isplati da stan izdaje na kratak period.

Poz,
Vedran
[ zanet @ 27.01.2012. 11:11 ] @
hvala djiki ne rauzmem samo kakve agencijske troskove???Jer mislis na troskove posredovanja?Zar nije moguce naci dikretno od valsnika?jesam ja vec sve to oglase prelistala ali nigde ne pise jer to preko agencije ili ne samo s oji br mobilnog?

[Ovu poruku je menjao zanet dana 27.01.2012. u 12:32 GMT+1]
[ djk494 @ 27.01.2012. 12:08 ] @
Mislim na troskove posredovanja. Naravno da je moguce naci direktno od vlasnika, samo verujem da je vrlo tesko i da je izbor manji.
[ igor.vitorac @ 27.01.2012. 13:45 ] @

Da pokusam ukratko da odgovorim na pitanja...

Trazenje posla:
Da nema radna dozvolu, skoro bi bilo nemoguce da nadje posao kao vozac kamiona.
Za njegovo zanimanje bi bilo preporucljivije da trazi preko agencija ili direktno od odredjenih kompanija koje se bave prevozom. Znaci od vrata do vrata.

Vrtici:
Malo je problematicno naci slobodno mesto u njima.
Postoje
1. Zabavista (Crèche) za decu od 3 meseca - 2.5 godine
2. Predskolsko (maternelle) je od 2.5 god - 6 god.

Za prvo je izuzetno tesko naci mesto.
Za drugo se uglavnom nadje slobodno mesto. "Maternelle" se nalazi obicno u okviru osnovnih skola. Skole se dosta razlikuju i treba ih dosta obici da se nadje odgovarajuca.

Stanovi:
Moguce je naci "short-term" stan, ali je prilicno skup jer su to namesteni mali stanovi, uglavnom. Skoro sam naleteo na ovaj link: http://www.bdlf.be
Iznamljivanje je moguce ili od vlasnika stana ili preko agencije. Za podstanara nema razlike u troskovima.
Za iznamljivanje stana, uvek se daju 2 mesecne garancije + kirija se placa unapred.
Ugovori (long-term) se obicno potpisuju (osim short-term) na 3 ili 9 godina. U slucaju raskidanja ovih ugovora, placa se penal
-3 mesecne kirije u prvoj godini
-2 u drugoj
-1 u trecoj
osim ako sa vlasnikom nije nesto drugo dogovoreno pisanim putem.

Sto se tice izbora agencija ili vlasnik direktno, svejedno je. Ja sam 2 puta potpisivao ugovor za stan i oba puta sa vlasnikom direktno.
Na 2 pomenuta linka
http://www.vlan.be/
http://www.immoweb.be/
pise ili ime agencije ili pise kontantirajte vlasnika

Pozdrav,
Igor
[ zanet @ 27.01.2012. 14:01 ] @
igore mnogo ti hvala na odgovoru!!!!Mnogo me sada brine taj stan dali ce naci nesto na 3 meseca mada sam juce na sajtu ovom drugom koji si dao naisla na oglas gde pise da se ugovor moze potpisati na mesec dana,na 3,na 6 ili na 1 godinu.Nije nama problem da plati nekoliko krija unapred ali sta znam ako za recimo 3 meseca ne nadje nikakv posao nema potrebe po meni da vise sedi tamo,iskreno mislim da je 3 mesec sasvim dvoljno.Da i sta se desava ako on samo recim ode to jest vrti se u grcku ili nastavi u neku drugu drzavu bez da ispodtuje ugovor???Sto se tice vrtica ovaj drugi me zanima od 2,5 do 6 jer nesto ne verujem da bi smo mi ranije dolazili gore (mozda tek god dana posle njega tako nesto nam je u planu) zanime me znaci da li se taj vrtic placa i do koliko sati rade?Sta se desava ako dodje dete od 6g i treba znaci u skolu da krene a ne zna jezik uopste???Da li se uopste osnovne skole placaju???Sada sto se posla cie videla sam zaista dosta oglasa za vozace kod vecine agencija ih ima a i nilazila sam na vise direkntih oglasa najces na ovom saju vlan.be ali ne znam iskreno da li je za takve poslove dovoljno samo znanje frnacuskog koji nije bas perfektan alio opet zna ga s bozirnom da je isao u frncusku skolu srednju u Solunu?Zanime me jos i ovo da li je prisutan diskriminacija po godinama prilikom nalazenja poslova tipa vozac,magacioner,itd. pitam jer moj muz ima 45 god?
[ igor.vitorac @ 27.01.2012. 16:49 ] @


Moze se naci stan na kraci rok tj. na par meseci.

U vezi pitanja "Da i sta se desava ako on samo recim ode to jest vrti se u grcku ili nastavi u neku drugu drzavu bez da ispodtuje ugovor???" nisam bas najbolje razumeo u kom slucaju, ali prilikom potpisivanja ugovora 2 mesecne kirije se daju u banku na poseban racun sa kojeg je moguce podici pare samo ako se nadju oba potpisa (stanodavac i podstanar). Ako se on vrati u grcku, ono sto je sigurno je da ostaje bez te 2 kirije date kao garancija.

Skola je ovde besplatna. Ali se u svakoj od skola placa simbolican iznoz za cuvanje dece van casova, plus dodatni trosak za razne aktivnosti na koje ih vode u okviru skole (bazen, izleti, ...), tako da mesecno to moze da bude 20-30 evra
Skole su obicno otvorene (nastava + cuvanje van nastave) od 7h do 18:30.

Ako dete ne zna jezik, naucice ga. Mozda ce obnoviti jednu godinu, ali to je za njih normalno.

Sto se tice diskriminacije, toga uvek imas, pa verovatno i ovde. Ali sto se tice zanimanja vozaca, sigurno da bi svi uzeli nekog od 4x godina nego nekod od 2x.
[ zanet @ 27.01.2012. 17:35 ] @
Igore mnogo hvala na pomoci!!!!
[ zanet @ 29.01.2012. 10:36 ] @
Evo imam ja jos neko pitanje pa ko zna molila bi da odgovori:)
zanima je koliko kosta sim kartica a koliko dopuna,koji je najpovljniji provajder i gde se kupuju?
znaime me i za internet,ako recimo iznajmi stan gde nema wifi pa moze da uzme onaj kao usb stick za internet(valjda se tako zove) koliko to kosta isto i gde se uzima?
i jos jedno pitanje,moj muz znaci ima ovu najnoviju EU dozvolu (plasticna kartica) mislim da vazi dozivotno ali nisam sigurna a on pa nije tu da bi ga sada pitala,zanima me da li sa tom dozvolnom normalno moze da vozi kamion C kategorije????
hvala

[Ovu poruku je menjao zanet dana 29.01.2012. u 12:06 GMT+1]
[ igor.vitorac @ 30.01.2012. 10:08 ] @


Ima raznih mobilnih operatera ali najrasprostranjeniji su:
Proximus
Mobistar
Base
...

Naravno ovo su ujedno (cini mi se) i najskuplji. Postoje neki drugi koji imaju posebne (jeftine) cene za odredjene destinacije.
http://en.wikipedia.org/wiki/L...rk_operators_of_Europe#Belgium


Obicno u short term stanovima postoji vec internet.
Mobile internet nije bas jeftin u Belgiji. Preporucio bi da trazi stan za internetom.
[ zanet @ 31.01.2012. 17:04 ] @
Hvala Igore ispitala sam sva 3 provajdera samo ne pise ili ja nisam videla nigde koliko kosta sim kartica???Zanima me jos nesto,procitala sam da ko planira da ostaje duze u Belgiji mora da se prijavi u opstini na kojoj ce stanovati 8 dana od dolaska a da je za to potreban ugovor o zaposljenju ili dokaz da mozes da se sam izdrzavas ali ne pise koliko to (12 meseci ili manje) i uopste kola je suma potebna i ugovor o iznajmljivanju stana??Da li je moguce da moj muz dodje iznajmi stan/sobu,pocne da trazio posao i tak posto ga nadje da se prijavi u opstini (ja maislim da eu gradjani mogu da ostanu do 3 meseca kao turisti) i sta ako se to desi posle ta 3 meseca (pacate u pasosu koliko ja znam nece imati jer se u okviru eu ne udaraju pecati ako sam u pravu tako da onda nece ni znati kada je dosao a uzem recimo drugi stan sa znaci naravno novim ugovorom)???
[ gajo2 @ 28.02.2012. 09:57 ] @
Koji su najbolji sajtovi za trazenje posla u Belgiji?
[ zanet @ 28.02.2012. 12:54 ] @
www.stepsone.be
www.eures.eu
www.vlan.be
www.monster.be
www.vivajobs.be
www.startpeople.be
www.tempo-team.be
www.randstad.be
Ima ih jos ali bas sada ne mogu da se setim.
[ gajo2 @ 28.02.2012. 15:53 ] @
Hvala!
[ aidadidi @ 02.06.2016. 20:36 ] @
Pozz, zanima me dal se neko u skorije vrijeme preselio u inostranstvo da zivi iz Bosne, tacnije u Belgiju? Zanima me koji su mu sve dokumenti bili potrebni za preseljenje? Ja sam se udala za bosanca al on zivi u holandiji i misli se preselit bulegiju, a i vjencani smo gore u holandiji? Bilo kakva pomoc dobro dosla :D