[ Brelak @ 27.01.2012. 19:11 ] @
Pozdrav kolege! Ja sam do sada koristio Altium Designer program za dizajniranje PCB-a i naravno da je to bila neka krekovana verzija itd itd. E sad mene interesuje da li neki od sajtova nudi legalni i besplatni program poput Altium Designer-a?
[ bogdan.kecman @ 27.01.2012. 19:17 ] @
nema nista sto moze da prismrdi altium designeru :(

opensource resenje najbolje je KiCAD ali ima mnooogo mana (nema back annotation, proces od seme do pcb-a uopste nije "normalan" a unazad ne postoji)

free resenje najbolje je po meni designspark. To je osakacena (ne preterano) verzija EasyPCB-a (skup, dobar komercijalni alat). On je windoze only

najpopularniji (ali preterano limitiran) je Eagle (free verzija ima limit da moze samo jedan sheet i samo 10x8cm ploca)
[ Brelak @ 27.01.2012. 19:22 ] @
Pa ne znam sta da radim, Altium Designer 10 kosta 4950$??????? Free varijante mogu da nadjem bez problema ali ne garantujem za legalnost. Na Eagle sam bacio pogled, ali Altium baca preveliku senku na celo to polje, ne vredi...
I da, kako mislis jedan sheet, u projektu predpostavljam?
[ mnn @ 27.01.2012. 19:45 ] @
Zašto želiš da se odrekneš Altiuma?Nepouzdan ili je u pitanju firma?
[ ZAS011 @ 27.01.2012. 20:00 ] @
U poslednje vreme, a u buduće sve češće, kod komercijalnog dizajna štampanih ploča, naručioci traže kopiju licence na uvid.

KiCAD je prvi koji mi pada na pamet da je potpuno FREE.
[ Brelak @ 27.01.2012. 20:33 ] @
U pitanju je firma i ne dao Bog da imam "goste" i Altium na kompu. A inace, Altium je programcina koje se ne bih odricao ne znam sta da je u pitanju. Zati pitam :)
[ bogdan.kecman @ 27.01.2012. 20:34 ] @
"problem" sa altiumom je sto ako radis bilo koji veci projekat "za nekoga" ne mozes da ga radis na kradenom software-u. Altium je po meni najjaci app na svetu a nije nesto preterano skup (5000$ je sica za ono sto nudi, posebno ako se uporedi sa konkurencijom). Eagle nikako ne preporucujem, dzaba verzija ima ozbiljne limite, prvo pcb od 8x10cm je ozbiljan limit, drugo, "jedan sheet" znaci da cela sema mora da bude na jednom mestu, ne mozes da podelis semu na vise delova / logickih celina koji su medjusobno povezani i slicno. Takodje Eagle schematic capture je teeeeeesko sr**e, nacrtas semu i sve deluje ok a onda posle vidis da ladno to sto "izgleda" kao da je spojeno - ono nije ... i slicno .. bas bas ne radi posao osim za neki teski hobi.

KiCAD ima odlican schematic capture, PCB nije los ali nije ni dobar, ali je veza izmedju ta dva malo "nenormalna" .. ostalo je vise manje ok

DesignSpark je odlican, on je deo velikog alata iz koga su izvbacene neke super advanced opcije (nema autoruter, autoplacer, distance calculator, etc etc)
[ bogdan.kecman @ 27.01.2012. 20:45 ] @
btw, za kicad prodji kroz ovo: http://teholabs.com/knowledge/kicad.html

covek je objasnio ukratko kako ide ceo proces (ukljucujuci i koriscenje externog dzaba a odlicnog autorutera) tako da je za pocetnika to odlicna strana od koje da pocne sa kicad-om

Inace DesignSpark i PCB Artist su osakacena verzija EasyPC odnosno Pulsonix-a koji su navodno extra profi EDA alati (nisam nikad koristio) stim da je PCB Artist previse osakacen (nema gerber izlaz tako da .. neupotrebljiv je) dok je DesignSpark odlican.

Treba da pogledas i DipTrace takodje.

Ono sto je zgodno kod DesignSpark-a je sto ako ti se svidi a zatrebaju ti advanced opcije mozes da predjes na 2000$ ili 3000$ ili 7000$ verzije EasyPC / Pulsonix-a

Ono sto je extra kod KiCAD-a je to sto je open source i sto se bas bas razvija, mnogo ljudi radi na njemu i sve vise hobby usera prelazi na njih.

Eagle nikako ne preporucujem, nije toliko los bas koliko ja kazem da jeste :D, ali kada pogledas licence vrlo je zaguljen, realno ako hoces da PRODAJES to sto pravis sa Eagle-om treba ti licenca koja uopste nije jeftina. Tu ti je KiCAD 1000000 puta bolje resenje (nemam pojma kakve su tacno licence za DesignSpark i DipTrace vezano za komercijalno koristenje tih alata).

Moje licno misljenje - da se bavim elektronikom "za pare, tj. kao posao a ne kao hobi", sve pare sto zaradim bih skupljao dok ne zaradim za Altium i kupio bi Altium i koristio. Ne bi ni takao nista drugo. Imao sam prilike da probam svasta (naravno nelegalno), od tanga, orCad-a, p-CAD-a pre nekoliko decenija pa do raznih proteusa, altiuma i slicnih modernih sistema ... po meni, nema nista bolje od Altium-a :D (doduse nisam probao cadence i jos neke profi alate ..)
[ Brelak @ 27.01.2012. 21:44 ] @
Delimo misljenje za Altium. Ako ne mogu da ga imam, napravicu ga makar da lici! Hvala na savetima kolege :)
[ bogdan.kecman @ 27.01.2012. 21:50 ] @
sta je fora, ako radis komercijalne projekte Altium uopste nije mnogo skuplji od Eagle-a i ostalih alatki, tako da .. stisni zube, odradi par projekata i kupi ga.. vredi svaku paru :D .. a kazes da je firma u pitanju, uvezes ga kao osnovno sredstvo :)
[ zoran968 @ 28.01.2012. 08:37 ] @
Neznam koliko kosta "Target", ali znam da su u firmi kojoj radi moj drugar kupili bas njega da bi smanjili troskove nabavke programa za pcb - a opet da mogu komforno da rade i imaju licencu. Inace su ranije takodje radili iskljucivo u altiumu.
[ rsinisa @ 28.01.2012. 10:50 ] @
Koristim PROTEL 2.71 i to isključivo za ručno crtanje, mada je totalno smešno pomisliti da bi ta prastara verzija mogla da se koristi za bilo kakvu drugu vrstu rutiranja. Možda bi kod višeslojnih imalo smisla raditi autorutiranje, ali lično retko kad radim 2 sloja, da ne pominjem više.
Verujem Kecmanu da je cena Altiuma povoljna za ono što nudi, samo je pitanje može li firma u Srbiji da zaradi toliko da može da održava i sebe i da otplati program u neko dogledno vreme. Verujem da ih ima, ali mislim da mogu da se nabroje na prste jedne ruke.
To, po meni, zavisi i od toga da li firma radi puno različitih proizvoda ili radi manji broj proizvoda u velikim količinama. Sve u svemu, verujem da ogroman broj firmi u Srbiji koje se bave dizajnom PCB-a nisu u stanju da priušte tako nešto, mada bih jako voleo da vidim spisak onih koji su to u stanju; malo iz radoznalosti, ali najpre zbog toga što bi to značilo da od dizajna elektronike u Srbiji može veoma pristojno da se živi, u šta ja sve više sumnjam.

Pozdrav.
Sinisha
[ fLuXx @ 28.01.2012. 11:38 ] @
Evo, da se javim i ja, kao korisnik Altiuma i KiCAD-a. Koristim Altium već neko vreme i moram da kažem da zaista jeste odličan. Ali, košta bubreg i plućno krilo. S druge strane, ima dosta mogućnosti, od kojih ja ne koristim ni 10%, a verujem i dosta velik broj korisnika. Najveći broj mojih projekata su jednostavne, dvostrane ploče, sa jednostavnim rutiranjem. Čak ni autoruter ne koristim uopšte (retke su situacije kada bi mi on koristio). Za to što meni treba, KiCAD radi posao sasvim lepo. I probao sam KiCAD i mislim da je sasvim dobar program, jednostavan i ima sve što sam koristio u Altiumu, doduše na malo manjem nivou. Jedini razlog zašto trenutno još uvek koristim Altium je zbog kompatibilnosti sa kolegama i jer verujem da će mi u budućnosti biti potrebno nešto što KiCAD nema, pa bi bilo dobro da sam već iskusan sa Altiumom. A i ruku na srce - bolji je program, ako izuzmemo cenu.

KiCAD je lak za korišćenje i učenje. Mislim da bi se uz malo više truda, sa KiCAD-om postigli isti rezultati kao i u Altiumu. Ima i gerber export, mada ih nisam nikada koristio za fabrikaciju, ali verujem da sa tim nema problema. Takođe ima i SVG export, što je zgodno za Toner-transfer prototipe, koje često privatno pravim. Altium nema nešto slično tome, koliko znam, a export u PDF na 3 štampača i 3 kompjutera koja sam probao, neće da štampa kružne pad-ove (može li neko da mi pomogne sa ovim?), tako da mu za hobi rad čak dajem i prednost. Eto, moje viđenje situacije. Druge eda programe uglavnom nisam koristio, jer nisam imao potrebe, pa ne mogu ništa da kažem za njihovu upotrebnu vrednost.
[ vos @ 28.01.2012. 14:11 ] @
Kada se vec radi poredjenje raznoraznih sofvera za izradu PCB zar jedna od najbitnijih stavki ne bi trebalo bude baza komponenti koju dati sofver poseduje? Po meni je to cak najvaznija stavka. U svim tim programima moze da se pravi sema i PCB brze ili sporije. Kao sto je Bogdan rekao, kreiranje sema u Eaglu je pravo mucenje ali baza komponenti je ogromna jer puno firmi za svoje komponente koje bilo izradjuju, bilo prodaju naprave i Eagle biblioteku (npr. skoro sve sto mozes da kupis na sparkfun-u imaju i u svom Eagle lbr). Tako da dzaba mi KiCAD ako moram skoro svaku manje obicnu komponentu rucno da pravim - time gubim prednost lakoce kreiranja seme u odnosu na recimo Eagle. Iskreno nisam nikada koristio KiCAD ali jesam neke druge i baza komponenti mi je bila najveci problem
[ foxhunter1 @ 28.01.2012. 14:21 ] @
Citat:
fLuXx: Altium nema nešto slično tome, koliko znam, a export u PDF na 3 štampača i 3 kompjutera koja sam probao, neće da štampa kružne pad-ove (može li neko da mi pomogne sa ovim?), tako da mu za hobi rad čak dajem i prednost. Eto, moje viđenje situacije. Druge eda programe uglavnom nisam koristio, jer nisam imao potrebe, pa ne mogu ništa da kažem za njihovu upotrebnu vrednost.

Jedini nacin da nesto otprintas kako treba je da napravis gerber i dril fajlove, njih importujes u neki CAM program (ja koristim GerbTool) i iz njega exportujes post skript, koga potom importujes u Corel i odatle printas :).
E onda pomenes kompletnu familiju onima koji su napravili takav program, nekima cak i uzeli > 5.5 kUSD za isti, a da taj program ne moze ono sto su mogli DOS programi pre 20 i kusur godina ili neki free programi danas.
Treba ti doctor degree za neke stvari koje se podrazumevaju za svaki program :(
[ Odin D. @ 28.01.2012. 15:30 ] @
Pa ja pretpostavljam da dizajneri Altiuma polaze od toga da ako neko plati 5K dolara za program - da sigurno nece izradjivati pcb pomocu pegle i folije.
E sad, to sto krekeri imaju neki svoj pogled na to kakvi bi trebali biti programi koje oni krekuju - to se slabo uzima u razmatranje posto je profit Altiuma od tog segmenta potrosaca ~0$.
[ ZAS011 @ 28.01.2012. 15:43 ] @
@foxhunter1: Malko si preterao sa nacinom dolaska do postscript-a.

Instaliras neki PostScript printer (npr. Agfa Accuset 1000 - XP zna sta je to) i stampas direktno u .ps. Koji ce ti GerbTool? Jedna komplikacija vise.

Kod printanja u .ps redosled ti je: 1. Multilayer, posle sve ostalo, npr, Bottom Layer ili Top Layer. Multilayer kao prvi, ukoliko ostavljas vidljive rupice da ti budu "ideja vodilja" za rucno busenje.
[ foxhunter1 @ 28.01.2012. 15:54 ] @
Citat:
Odin D.: Pa ja pretpostavljam da dizajneri Altiuma polaze od toga da ako neko plati 5K dolara za program - da sigurno nece izradjivati pcb pomocu pegle i folije.
E sad, to sto krekeri imaju neki svoj pogled na to kakvi bi trebali biti programi koje oni krekuju - to se slabo uzima u razmatranje posto je profit Altiuma od tog segmenta potrosaca ~0$.

Ma sve je to OK , ali su trebali da ostave mogucnost, da dok odmaramo od multi kUSD posla (kojim btw zaradjujemo rate za otplatu Altiuma), mozemo da uradimo nesto i za svoju dusu, bilo foto postupkom, bilo peglom .
Salu na stranu, izgleda da su se malo preigrali i stavili sve pare na pogresnu kartu. Izgleda da su oni 'zavili oci' u razvoj FPGA alata i neke 'cloudy' i 'vault...', a da im je PCB i SCH sporedan, umesto da im PCB i SCH budu osnova i da izbrisu konkurenciju...
tako sto bi spustili cenu na neki pristojan i pristupacan nivo (i za normalan svet, ne samo za nas ... jer nama ni cena od 200 $ jos dugo nece biti pristupacna). Kome treba FPGA boranija - dokupi/doplati i vozi misko. Ovako... hm? Sve ovo sto napisah, saznadoh od ex sluzbenika Altium firme, koji je nezadovoljan poslovnom politikom istu i napustio i gleda ih, onako sa strane, kako propadaju bez veze. EEV blog
[ foxhunter1 @ 28.01.2012. 16:21 ] @
Citat:
ZAS011: @foxhunter1: Malko si preterao sa nacinom dolaska do postscript-a.

Instaliras neki PostScript printer (npr. Agfa Accuset 1000 - XP zna sta je to) i stampas direktno u .ps. Koji ce ti GerbTool? Jedna komplikacija vise.

Kod printanja u .ps redosled ti je: 1. Multilayer, posle sve ostalo, npr, Bottom Layer ili Top Layer. Multilayer kao prvi, ukoliko ostavljas vidljive rupice da ti budu "ideja vodilja" za rucno busenje.

Nece tako rodjo (sto bi reko Shojic) . Mislis da nisam to probao? Radio sam sa PCADom na taj nacin (PS printer - print2file) i to je bilo OK. Prva stvar koja mi je zasmetala kod Altiuma je bas ova glupost sa PS.
Evo sada sam probao da se podsetim u cemu bese kvaka22... na ekranu (preview) uradi kako treba, kada otprinta u PS pola pedova nemam, i razmera onog sto je otprintao nije 1:1. Cunjajuci netom nadjoh da nisam jedini
srecni dobitnik, te tamo nadjoh i resenje. Da li ti, ovako kako si opisao, printas bas iz Altium Designera, ili iz Protela?
[ ZAS011 @ 28.01.2012. 16:42 ] @
Ne bacam vreme na ucenje novijih programa. Imam AD, cisto radi konverzije (na starije :)) a iz P99SE se jos nije desilo da omane. SMD ispadaju 1:1, iz Corel-a generisem PDF i saljem na filmovanje (.pdf je MNOOOOGO manji od .ps)
[ mnn @ 28.01.2012. 18:15 ] @
Altium postoji i kao portable verzija i može da se pokreće sa fleša .E sad ne znam koliko to ostavlja tragove vidljive za neželjene posetioce.
[ bogdan.kecman @ 28.01.2012. 18:32 ] @
Citat:
vos: Kada se vec radi poredjenje raznoraznih sofvera za izradu PCB zar jedna od najbitnijih stavki ne bi trebalo bude baza komponenti koju dati sofver poseduje? Po meni je to cak najvaznija stavka.


To je potpuno nebitna stavka osim ako software ne radi simulaciju. Svi oni imaju sve standardne footprinte za pcb (nije da ih ima mnogo) a samu komponentu ako je nema napravis za 10 sekundi. Koji god projekat da radis ne treba ti 5000 komponenti, inace kada radis bilo kakvu manufakturu cilj je da smanjis broj komponenti koje koristis "uopste" na minimum kako bi ti nabavka istih bila isplativa... Tako da koji god app da koristis sve i da nema nijednu komponentu i da svaku pravis sam posle 2-3 sata imaces sve komponente koje ti trebaju i eventualno ces na novom projektu izgubiti 10-15 minuta da dodas jednu "exoticnu" komponentu ako je bas nemas... tako da to koliko ima biblioteka ne predstavlja nikakav info koliko je neki EDA paket dobar, cak naprotiv, vecina tih koji dolaze sa stotinama hiljada komponenti su potpuno beskorisni. Poegledaj Eagle, dolazi sa stotinama hiljada komponenti - sve komponente su napravljene NOGOM. Schematic izgled 99% cipova je identican PCB izgledu tog cipa pa umesto da su pinovi grupisani logicki - sto je cilj na schematic modelu, oni su generisani skriptiom i izgledaju isto kao footprint (beskorisno) sto znaci da realno za skoro svaki cip koji koristis ti opet i u eagle-u pravis svoj normalan model posto onaj ponudjeni ionako nije ni za ...


Citat:
vos:Tako da dzaba mi KiCAD ako moram skoro svaku manje obicnu komponentu rucno da pravim


kicad ume da importuje eagle semu, eagle library etc etc ... tako da .. uzeo si pogresna dva alata da poredis.

Izrada custom komponente je 2-10min posla. Koliko custom komponenti imas na pcb-u? Realno ja koristim uvek SVOJU biblioteku gde su komponente koje "znam de cu da kupim". Dakle znam sta ima u "cometu ili kelcou ili uprincu, itc-u ..." i za te komponente koji je tacan footprint, koja je oznaka ... i ne moze da mi se desi da napravim pcb i da "nece da udje" kao sto se desava sa tim public bibliotekama. pogledaj eagle, imas 4 razlicita footprinta za zenski B trough hole usb konektor. NIJEDAN od njih ne odgovara na primer zenskom B konektoru koji se prodaje kod nas (comet i kelco npr).. tako da su na primer meni sva 4 ta beskorisna, i opet mora napravim peti koji ce da se poklopi sa onim sto mogu da kupim...


Citat:
foxhunter1: Jedini nacin da nesto otprintas kako treba je da napravis gerber i dril fajlove, njih importujes u ...


?!

Print direkt iz Altium-a radi 1/1 izlazi sve savrseno na laseru ili bilo kom drugom stampacu (ili fotoslogu). Tako ja radim peglu. Ako saljem da mi neko radi, saljem mu naravno gerber. Ako hoces da printas gerber, skini gerbv iz gEDA paketa, dzabe, open source i stampa gerber "kako oces" bez problema

Nego da se mi vratimo temi - LEGALNI, BESPLATNI ... po meni za sada KiCAD je najjaci igrac tu ..
[ _str_ @ 29.01.2012. 09:24 ] @
Pre nekoliko godina pokusao sam koristiti KICAD i na tome je i ostalo. Importovane komponente iz EAGLE-a su iz nekog razloga bile ~95% od originalne velicine a neke od komponenti nisu imale 'rupice' ?! To sam primetio tek kada su stigle izradjene plocice, kasnije sam proverio gerber fajl i nije bila greska do proizvodjaca. TQFP64 zamalo da pasuje :) O nedostatku 'undo' opcije necu ni pisati...

Koristio sam razne alate od TANGO pa nadalje i 'skrasio' sam se sa DipTrace. Program importuje EAGLE lib. bez greske, jednostavan je za rad i nije skup. Za profi upotrebu ima odlican odnos cena/kvalitet a hobisti mogu koristiti free verziju koja je ogranicena na 200 pinova bez obzira na velicinu plocice, sto je cesto vise nego dovoljno. Novije verzije imaju i 3D prikaz...

[ vos @ 29.01.2012. 11:36 ] @
Citat:
bogdan.kecman
To je potpuno nebitna stavka osim ako software ne radi simulaciju ....


Hm, moguce. Znam recimo da sam se pre par meseci mucio i mucio da napravim Molex konektor za GM862 na osnovu datasheeta i nakon par sati mucenje odustanem i za 5min nadjem Eagle biblioteku sa tim konetorom koji izgleda SAVRSENO - sa detaljima koje ja ne bih ni implementirao (npr. oznaka gde ide antena).... Meni je prakticno svaki novi projekat poprilicno nov - skoro svaka komponenta mi je nova i znam da bih u ovom trenutku morao da ulozim poprilicno vremena da ih pravim od nule.... Sad bas da mi treba 2-10min za komponentu hmmmmm... nisam bas siguran ali moguce da je problem u meni i kvalitetu kojih hocu da postignem.

Ali, ako KiCAD razume Eagle biblioteke i jos ga ti preporucujes kao najboljeg, definitivno ga isprobavam.
[ ZAS011 @ 29.01.2012. 13:05 ] @
@mnn: Nije stos u ostavljanju tragova, portabl verzija je isto sto i normalna verzija, krekovana i spakovana u virtuelnu masinu, vec je stos u tome da narucilac posla ili krajnji kupac/distributer moze da zatrazi KOPIJU LICENCE koriscenig softvera za dizajn na uvid (fotokopija, sken,...). Arhitetkama se to trazi na regularnoj osnovi.

Iz gerber fajlova nije tesko povaditi tragove. To su ionako lkako citljivi tekstualni fajlovi.

@vos: Komponentu koju nemas, napravis jednom, makar potroisio i sat vremena (mada za to Molex-ovo govce ne treba vise od 10 minuta, posle tu komponentu koristis 'di ti se cefne, posto je vec imas.
[ bogdan.kecman @ 29.01.2012. 15:21 ] @
Citat:
_str_: Pre nekoliko godina pokusao sam koristiti KICAD i na tome je i ostalo


nekoliko godina je za open source projekat veeeeliko vreme, posebno za projekat koji se razvija :D
Nije KiCAD ni dalje idealan ali je mnooogo bolji nego pre 2 godine.



Citat:
_str_:'skrasio' sam se sa DipTrace.


DipTrace je extra, DesignSpark ima manje limita a radi skoro identicno. 200 pinova limit je generalno ozbiljan limit. Ja sam koristio 500 pinova limit jednog drugog programa i vrlo brzo se taj limit dostigne. Sa semom/pcb-om do 200 pinova generalno ce svaki program odraditi posao ...

Citat:
vos: Znam recimo da sam se pre par meseci mucio i mucio da napravim Molex konektor za GM862 na osnovu datasheeta i nakon par sati mucenje odustanem

....

Sad bas da mi treba 2-10min za komponentu hmmmmm... nisam bas siguran ali moguce da je problem u meni i kvalitetu kojih hocu da postignem.


Ja bi rekao da je problem u tome sto program u kom pravis komponente nije dobar ili ti ne znas sve "fore i fazone". Moze da potraje pravljenje komponenti ako dodajes neki tqfp144 ili neki bga pre treba da dodas imena za svaki pin a prosto ih ima puno to je prosto puno kucanja..


Citat:
vos:Ali, ako KiCAD razume Eagle biblioteke i jos ga ti preporucujes kao najboljeg, definitivno ga isprobavam.


najbolji NE NE NE .. daleko od toga da je najbolji ... to je po meni najbolji OPEN SOURCE eda alat. po meni je bolji od gEDA paketa ali nema mnogo izbora tu. Meni je DesignSpark recimo mnogo bolji od kicad-a (a isto ume da importuje eagle semu, ne znam dal moze i biblioteke nisam probao posto ja ne volim eagle biblioteke jer su vrlo pogresne) a DesignSpark je skroz free (blago osakacena verzija EasyPC / Pulsonix ) sa mogucnoscu upgrade-a na Pulsonix. DipTrace kazu da je takodje mnoooogo dobar (nisam koristio) isto sa mogucnoscu upgrade-a na komercijalnu verziju, doduse meni se 200 pina limit ne svidja (opet je bolje od eagle-a)...

Ja licno mislim da se isplati probati i nauciti KiCAD iako je daleko od najboljeg prosto zato sto je open source sa velikim potencijalom. Svi ostali dzaba paketi ti ne dozvoljavaju da pravis komercijalne stvari sa dzaba verzijom eda alata... jedino KiCAD i gEDA ti kazu "radi sta oces, nema limita" a ne kostaju bubreg i levo plucno krilo

Ako cemo o najboljem, Altium paket, Cadence paket .. pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_software



[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 29.01.2012. u 20:37 GMT+1]
[ _str_ @ 29.01.2012. 16:08 ] @
Za DipTrace sam ulozio nesto para a KiCAD ce ostati Ki CAD, bar dok ne naprave 'undo'...

(@bogdan, citirao si nesto sto nisam napisao ;)
[ grabik @ 29.01.2012. 19:02 ] @
Citat:
_str_: Za DipTrace sam ulozio nesto para a KiCAD ce ostati Ki CAD, bar dok ne naprave 'undo'...

(@bogdan, citirao si nesto sto nisam napisao ;)


Neznam o kojem programu pricas, KiCAD koristim mozda 2 godine i ima i UNDO i REDO i u shemi i PCB-u.
[ _str_ @ 29.01.2012. 19:12 ] @
Program koji sam koristio je iz 2006. Evo gledam, nevidim 'undo'...
[ grabik @ 29.01.2012. 19:23 ] @
Citat:
_str_: Program koji sam koristio je iz 2006. Evo gledam, nevidim 'undo'...


U zadnje vrjeme stancaju svakih nekoliko mjeseci novu verziju KiCAD-a. Koristim momentalno 28.12.2011.
[ bogdan.kecman @ 29.01.2012. 19:41 ] @
@str, sorry, promenjeno :)

kicad ima undo vec neko vreme, verzija na mom kompu je 2011-07-12 BZR 3047 i undo radi. imas i Edit/Undo a mozes i CTRL+Z





[ _str_ @ 29.01.2012. 20:15 ] @
Instalirao sam zadnju verziju i ima ove opcije, cak mislim da privlacno izgleda.
Svako treba da isproba vise razlicitih programa i odluci se za ono sto mu najvise 'lezi'.

Izvinjavam se zbog brzopletosti i izvinjavam se ekipi koja stoji iza KiCAD-a...
[ grabik @ 29.01.2012. 20:33 ] @
Citat:
_str_: Instalirao sam zadnju verziju i ima ove opcije, cak mislim da privlacno izgleda.
Svako treba da isproba vise razlicitih programa i odluci se za ono sto mu najvise 'lezi'.

Izvinjavam se zbog brzopletosti i izvinjavam se ekipi koja stoji iza KiCAD-a...


Nismo mi ekipa koja stoji iza tog programa:)

Ja mislim da je najbolji besplatni program i isti koristim. Koristio sam prije Eagle a jos prije ORCAD i to u dos-u, protel mi nikada nesto nije lezao, a ni tango.

Kod prelaska sa eagle na kicad nije bas islo glatko, prvo mi se cinilo da su programeri malo popili kad su pisali program;) ali sad nedavno sam nesto morao da otvorim u eagle i sada mislim da je kicad bolji.

Prvo skinite neki tutor ili help i pocnite jer nema kompatibilnu logiku kojom radi , kako se cinilo programerima tako su nesto posudjivali od nekog programa.

Takodje nekada bude neki bag pa se morate vratiti jednu verziju prije ili dvije, radim u linuxu pa sam imao nekoliko puta problema sa lib editorom.

Kako ne koristim autoruter ovaj program mi je ok.
[ bogdan.kecman @ 29.01.2012. 21:29 ] @
cuj stoji iza :D ja ne koristim KiCAD. Meni je filozofija KiCAD-a toliko pogresna da ne mogu da se nateram da napravim bilo sta ozbiljnije u njemu. Ali je to najbolji open source tool koji postoji (gEDA je jos gora), i treba ga probati. Dakle ko god pita za legalne besplatne treba da ga proba posto
- Eagle je realno neupotrebljiv (licenca, limiti .. ne vredi ulagati vreme u isti)
- gEDA - treba probati
- KiCAD - treba probati
- DesignSpark - treba probati (nije open ali je dzaba, nema strane limite, ima "napredniju" verziju za pare, najveci minus je sto je windows only)
- DeepTrace - treba probati (nije open, jeste dzaba, ima nezgodne limite ali ima naprednije verzije za pare ..)

[ Horvat @ 30.01.2012. 10:25 ] @
sto se tice pominjane licence za altium, info sa onog eev foruma (link sa prethodne stranice)
Citat:
"Simply, Altium Designer represents the single best value in EDA. However, to be more in line with global currencies we will be adjusting the North America pricing accordingly. Therefore commencing on Mar 1st 2012, the price of an Altium Designer Board Implementation license will rise by $500 USD to $5495 USD, while subscription prices remain unaffected at $1500 USD."


meni licno je altium preglomazan, i za moj komp, prezahtevan :(
(auto route mozda radi na manjim projektima, sa 2-3 komponente, al na nekim zahtevnijima,nista ne zamenjuje ljudsku ruku i oko,barem za sada)
[ goran_68 @ 30.01.2012. 13:52 ] @
Instalirao sam i probao malo jutros KiCAD. Ne radi loše, bar ono što meni treba. Uz paket dolazi vrlo jednostavan tutorial koji korak po korak bez nekog filozofiranja vodi do kraja. Prvi sledeći pcb radim u njemu i ako sve bude ok tu i ostajem. Mislim da vredi sve pare :) Uostalo tu je sors kod pa kome se nešto ne svidi može to i da promeni :D.
[ _str_ @ 30.01.2012. 19:58 ] @
Fritzing, jako simpatican program. Sve komponente su graficki prikazane a ima tu i Arduino modula, vredi pogledati...

Program je free i ima ga za sve platforme win linux mac...
[ bogdan.kecman @ 30.01.2012. 20:59 ] @
@horvat, kakav ti je to komp? ja Altium Designer 10 teram u virualnoj masini kojoj sam dao samo giga rama (winxp) i Altium radi ko sat, kapiram da bi na "pravoj" masini leteo...

@goran_68, ostavio sam ja link na neki "brz tutorijal" za kicad gde covek objasnjava i kako da koristis autoruter (free autoruter u javi - ne nadano dobar :D )

@str, fritzing je bas za pocetnike, nedostaje mu .. sve :D .. ako se dobro secam, nema cak ni export u gerber nego je fora da ti fritzing fab pravi plocke ..

[ _str_ @ 30.01.2012. 23:01 ] @
Mislim da i jeste za pocetnike i kao takav je jako zgodan. PCB moze da se exportuje u PDF ili RS-274 tako da i u kucnoj varijanti moze nesto 'ispasti'.
[ Horvat @ 31.01.2012. 13:23 ] @
off:@bogdan, krntija za danasnje vreme,dosta ti je da ti kazem da imam ukupno 256mb rama ;)
[ ZAS011 @ 31.01.2012. 13:47 ] @
Treba li ti, mozda jos RAM-a? Ako je DDR na 400, drage volje cu ti poslati 1G

[ bogdan.kecman @ 31.01.2012. 16:22 ] @
da sa toliko ram-a je i samom njindowsu tesko da radi a kamoli i nekom programu preko njega. Tu bi ja licno turio stari P-CAD za DOS... nije fresh, nije free, nije open, ali secam se da je radio ko blesav. Drugar mi je tamo negde '93 poklonio jedan EGA monitor koji mu je ispao na aerodromu iz kutije i razbio se, tako da sam drzao na polici katodnu cev i par pcb-a pored kao monitor :D (ja sam tada bio na unix-u i herkulesu) kako bi mogao da teram P-CAD posto nije teo da radi na hercules-u :D .. danas kad se setim, bolje je bre taj P-CAD radio tada nego svi ovi programi zajedno :( steta sto ga je Altium ugasio (oni su spojili p-cad i protel i jos svasta nesto i napravili Altium Designer ..) ... ne bih se setio sada komandi, ali secam se da sam ja 99% pcb-a radio preko tastature, bio je kao autocad, mnoooogo mocan, skripte za sve i svasta ... sada u Altium-u nemam pojma uopste kako se pisu skripte, posto sta god gledas od tih advanced usage stvari, sve je fpga ovo, cpld ono ... no nebitno, nije ni free ni ...



[ korak @ 05.02.2012. 01:48 ] @
Lepo je imati pare i kupiti legalni softver. Ali, moje mišljenje je da je softver preskup, bilo da se radi o alatima za razvoj softvera bilo o aklatima za projektovanje PCB-a.

Imam utisak da se veštački drži visoka cena. Svaki prodati primerak ih simbolično košta, kako ne naprave računicu da sa nižom cenom i većom prodajom mogu ostvariti isti, ako ne i veći prihod.

Ko mi garantuje da neću izgubiti licencu kada mi rikne računar, disk ili operativni sistem ili neki virus napravi štetu. Zašto bih onda kupovao softver ako nisam zaštićen od toga.

Za razliku od softvera, kada kupite neku stvar, ona je večito vaša.

Kupio sam legalan DELPHI 2006, sa 5 instalacija. Instalirao 3, a onda vremenom, pao jedan PC, pa pri ponovnom instaliranju OS-a potrošio još jednu instalaciju. Skoro sam kupio nov računar, ostali su baš stari, i tu potrošio petu instalaciju. I šta sada da radim za dalje, kupio sam a kao da nisam.

Pri padu sistema, zovem predstavništvo Majkrosofta u Beogradu i kažem da sam zbog njihovog OS (koji je bušan ko sir) imao štetu, ali njih zabole uvo.

Ovo je tortura softverskih firmi. Ali zato koristiš nelegalan softver, a udružite se i kupite jedan licenciran (ako su firme u pitanju napravite ugovor o zajedničkom ulaganju), i završne operacije uradite na legalnom softveru. Ovo za one programe koji koji ostavljaju trag u finalnom produktu.
[ bogdan.kecman @ 05.02.2012. 07:58 ] @
nije ovo mesto da pricamo o licenciranju, dali je kradja ili nije i slicno .. pricali smo generalno o besplatnim programima koji nude za 99% hobista i za veliki broj profesionalaca sve sto im treba (kicad, geda etc etc) ..

to da ih "Svaka prodata licenca ..." je smesna prica, ako uzmes da firma koja pravi taj sw ima zaposleno 20-30 programera od kojih svaki ima po 60-100k platu to znaci da programeri tu firmu svake godine kostaju po 3M .. te licence treba da pokriju ako ne zaradu firme a ono bar plate tih programera .. ako bi jedna licenca kostala 3M onda bi mogao da kazes da "svaka sledeca ne kosta nista" ... sto ti ne poklanjas tvoje firmware, ne kostaju te nista sada kada si ih vec napravio, nisam video da si ijedan svoj source postavio dzaba da ljudi skidaju ...

kada kupujes app - ti pogledas sta kupujes... veci broj firmi ti prodaje licencu "zauvek" i kada promenis komp uvek postoji procedura da se ta licenca prebaci (nekad moras da kontaktiras firmu ali skoro uvek moze da se to odradi). Samo OEM licence su vezane za HW.

no kao sto rekoh, nije ni vreme ni mesto
[ korak @ 06.02.2012. 11:50 ] @
Slažem se da nije tema, ali mislim da su preterali sa cenama.

Ja i moje kolege, moje generacije, uglavnom koristimo OrCAD. To je zaista dobar program za projektovanje od šematika do PCB i gerbera. Mislim da je ugodniji za rad od Protela, jer sam i njega probao. Voleo bih da mogu da ga legalizujem ali za moju mali firmu, u ovoj situaciji, to su velike pare.

Rado dajem džabe svoje programe, ali ovde na forumu sam jedini koji koristi Free scale MCU-ove. U Nišu nekolicina kolega koji koriste ove MCU-ove imaju moj razvojni alat koji sam im poklonio. Dakle nisam škrtica.

Pozdrav.

[ bogdan.kecman @ 06.02.2012. 14:30 ] @
Citat:
korak: Dakle nisam škrtica.


izvini ako je moj post delovao kao da to mislim, posto ne mislim, procitah mnogo tvojih korisnih postova na forumu a znam da si nudio svoj paskaloliki asm za motorole vise puta ... nisam na to mislio .. mislio sam na to da ti radis neke komercijalne aplikacije koje prodajes / radis za klijente koji ih prodaju... I sada zamisli kaze ti klijent dobro, ovu kopiju jednu smo ti platili 100$ za ovaj lift, daj nam sad dzabe za druge liftove posto te "ne kosta nista" ... znamo obojica da to tako ne ide ..

orcad je super, na zalost to je sada cadence a najjeftiniji njihov paket kostaaaa .. protel+pcad su sada altium .. ista prica .... papreno ..

e sad, ja nemam ideju koliko para ti (neko u dizajnu elektronike u srbiji) moze da naplati inzenjer-dan odnosno inzenjer-mesec tj koliko vremena treba da se zaradi za neophodan alat za rad (EDA, kompajleri, simulatori .... pa onda multimetri, osciloskopi, logic analyzer-i ..).. Znam da cena od 5000$ za altium ne predstavlja problem ni jednoj firmi koje prodaje elektroniku "napolju" .. e sad .. kao sto rekoh, ne znam na kom je nivou ova nasa industrija, da li rade po kineskim, bugarskim ili nemackim cenama ..
[ korak @ 06.02.2012. 23:32 ] @
Ja radim ploče u nekadašnjoj Ei, i za sada mi ne traže licencu - zašto da gube mušterije, mada ih malo ima iz Srbije u odnosu na ono što radi za Francusku.

Cene su između bugarskih i nemačkih, bliže ovim prvim. Kvalitet je bolji od bugarskog.

Pre par godima sam mogao da kupim legalan softver za izradu PCB-a, ali sada ne. Nervira me cena, jer primera radi CodeWarrior standardna verzija košta 995$ godišnje ili 2495$ zauvek a pruža:

Asembler, C kompajler i dibager za familije S08, R08, V1, V2, V3, V4 i Kinetis. I to sa procesor ekspertom i softverskim komponentama. Potpuni čip simulator je samo za S08 i R08. Dakle, ovde imam 8-o bitni MCU i dve familije 32-ih MCU-ova. Mislim da znaš o kojima se radi, ovi sa V su ColdFire, a kinetis sa ARM jezgrom.

E, sada kada to uporediš sa cenama programa za projektovanje PCB-a, gde ako hoću dobru šaru to moram da radim ručno onda im je cena bezobrazna.

Pozdrav.

[ Odin D. @ 06.02.2012. 23:46 ] @
Citat:
korak:  Kvalitet je bolji od bugarskog.

Ovo me bas iznenadilo, posto su u bivsem Varsavskom bloku Bugari bili nesto kao "zaduzeni" za pcb i te stvari, te su imali prilicno naprednu tu granu industrije. Sta sam propustio u medjuvremenu?
[ ZAS011 @ 07.02.2012. 00:14 ] @
@korak

Nece ti proizvodjac traziti kopiju licence na uvid vec narucilac za koga kao firma/freelancer radis dizajn plocica.

Arhitetkama ne traze dundjeri kopiju licence, vec komisije/narucioci dizajna.

Ne moj mesati "frogs and grandmoders". Fabrikantima posaljes Gerber fajlove, oni nemaju pojma iz kog su programa generisani.
[ korak @ 07.02.2012. 14:26 ] @
Citat:
Ovo me bas iznenadilo, posto su u bivsem Varsavskom bloku Bugari bili nesto kao "zaduzeni" za pcb i te stvari, te su imali prilicno naprednu tu granu industrije. Sta sam propustio u medjuvremenu?


Oni imaju dve fabrike. Jedna je kao bolja. Ja nisam išao direktno, već preko neke firme, ovde u Nišu, i tražio sam da mi uradi ploče u toj boljoj, iako su skuplji. Pločice su došle, ali kvalitetom nisam bio oduševljen, nisu ih ni testirali iako sam i to platio. Možda me je prešao moj Nišlija.

Inače u bivšoj Ei, fabriku štampanih kola je kupio neki matori Francuz. Fabrika je bila atestirana od vojske za 4-o slojne ploče i 10milsa po MIL standardima. Ja kod njih radim sve ploče i sa 8milsa bez ikakvih problema, zajedno sa testiranjem. Zgodno mi je što pružaju uslugu i punjenja pčoča kako SMD tako i onih sa rupama. Cene punjenja mi je niža nego da angažujem nekoga da to radi.

Pošto najviše radi za Francusku, koristi kvalitetne materijale i drži visoko tehnološku disciplinu.

Pozdrav.
[ korak @ 07.02.2012. 14:31 ] @
Citat:
Nece ti proizvodjac traziti kopiju licence na uvid vec narucilac za koga kao firma/freelancer radis dizajn plocica.

Arhitetkama ne traze dundjeri kopiju licence, vec komisije/narucioci dizajna.

Ne moj mesati "frogs and grandmoders". Fabrikantima posaljes Gerber fajlove, oni nemaju pojma iz kog su programa generisani.


Pošto nisam razumeo, ovo me raduje. Tačno, kada sam nešto radio za stranu firmu, onda je ta firma tražila da radim sa legalnim programima.

Sada radim za sebe, i nemam takvih zahteva prema sebi.

Pozdrav.
[ ZAS011 @ 07.02.2012. 16:48 ] @
Citat:
korak: Pošto nisam razumeo, ovo me raduje. Tačno, kada sam nešto radio za stranu firmu, onda je ta firma tražila da radim sa legalnim programima.

Sada radim za sebe, i nemam takvih zahteva prema sebi.

Pozdrav.

O tome ja pricam svo vreme. Fabrikante pecebeja licenca ili bez ne zanima.
[ Odin D. @ 07.02.2012. 17:48 ] @
Citat:
ZAS011: O tome ja pricam svo vreme. Fabrikante pecebeja licenca ili bez ne zanima.

Na sajtu olimex-a (komsija iz Bugarske) jedno vreme je pisalo da nece da rade pcb sa nelegalnim verzijama Eagle-a i da ce takve narucioce prijavljivati Eagle-u na daljnji postupak.
Sada vidim da su ublazili "stav" i kazu da "ne mogu da citaju" fajlove dostavljene u nelegalnim verzijama Eagle-a, kao i neko uputstvo kako da sami "pripremite" fajlove iz Eagle-a za fabrikaciju.
Izgleda da im je prethodnim potezom bizmis znatno trpio, pa ipak odlucili da je bolje spasavati sopstvenu guzicu nego kosmicku pravdu :)
[ bogdan.kecman @ 07.02.2012. 22:02 ] @
to sa olimexom je bio cisto kombo
- ne radi im citanje fajlova pripremljenih u eagle-u koji nije legala na legalnoj kopiji pa je bilo ili da oni isto uzmu nelegalnu ili da "edukuju klijente" .. malo slihtanja cadsoft-u za verovatno poklonjenih par max licenci :D ... pa kada je prosao sliht, onda su rekli klijentima "vako se pravi gerber bre" :D
- kinezi su im satrli posao, kada se par kineza udruzilo da pruze usluge prototyping plocica predefinisanih velicina i spustili cene na sumanuto niske, bugari (a bogami i mnogi drugi) su istrpeli znacajan udarac ... pazi meni su bugari trazili ccca 150EUR za ono sto ja sada dobijem za 30$ .. to je 5 puta razlika u ceni .. malo li je, kvalitet im nije toliko bolji

ja sam video neke pecebeje koje su radili u nisu "za sebe" i "tuko bi onom poznatom motkom" onoga ko je to pravio (i crtao i ecovo ) ... video sam neke ei dizajne i plakao sam od smeha ... mislio sam da je to pokazatelj (ne) kvaliteta .. no relativno skoro sam video plocke koje su nislije pravile za klijenta i osim "odiranja koze" za cenu, kvalitet je bio extra
[ korak @ 08.02.2012. 12:37 ] @
Baš sam pre neki dan naručio iz Ei nekoliko PCB-a pa vam mogu predstaviti cene:

10 komada dvoslojna 3.8 dm2 je 1490.00 po komadu
10 komada dvoslojna 2.6 dm2 je 1160.00 po komadu
28 komada četvoroslojna 0.2 dm2 360.00 po komadu

cene su bez PDV-a.

Te ploče sam radio i ranije i zadovoljan sam kvalitetom. Četvoroslojna je na 8 milsa, ostale na 10. Sve imaju SMB, SMT, SST i SSB i testirane su.
[ ZAS011 @ 08.02.2012. 16:44 ] @
Predpostavljam da si te plocice radio i ranije posto bi ti bilo i po minimum 30 € po plocici za "IZRADU TEHNICKE DOKUMENTACIJE"
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 16:50 ] @
Citat:
korak:Te ploče sam radio i ranije i zadovoljan sam kvalitetom.


da li to znaci da u ovu cenu nije ukljucena ona paprena priprema koju EI naplacuje ? (filmovanje od 50 eur, "otvaranje fajla" od 20eur .. i slicne gluposti)
[ korak @ 08.02.2012. 18:33 ] @
U ovu cenu nije uključena, kako oni pišu, izrada dokumentacije. Tu je izrada filmova i sita. Za uzvrat ja sam vlasnik filmova i mogu da ih povičem i dam nekom drugom za izradu.

Pozdrav.
[ ZAS011 @ 08.02.2012. 18:37 ] @
Axa, znaci racunica je sledeca:

10 komada dvoslojna 3.8 dm2 je 1490.00 po komadu + min 30 €
10 komada dvoslojna 2.6 dm2 je 1160.00 po komadu + min 30 €
28 komada četvoroslojna 0.2 dm2 360.00 po komadu + ?? € (posto je prcvoljak, moguce gratis )

il' mozda imas protekciju
[ foxhunter1 @ 08.02.2012. 19:17 ] @
Citat:
ZAS011: Axa, znaci racunica je sledeca:

10 komada dvoslojna 3.8 dm2 je 1490.00 po komadu + min 30 €
10 komada dvoslojna 2.6 dm2 je 1160.00 po komadu + min 30 €
28 komada četvoroslojna 0.2 dm2 360.00 po komadu + ?? € (posto je prcvoljak, moguce gratis :))

Aha, posto je prcvoljak onda + tacno 60 Eu (posto je 4 layer, a ako ce da te utesi isto je i za 6 layer... znam posto sam skoro radio i jedne i druge).
E minimumi su pausalci za PCBove do 3 dm^2, posle toga ide po svakom dm^2... za 2 layer je cca 10 Eu po decimetricu... ako je PCB 6 dm^2 onda je 'priprema'
60 Eu. Otuda Bogdanu one ogromne cifre.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 19:36 ] @
> 10 komada dvoslojna 3.8 dm2 je 1490.00 po komadu + min 30 €
> 10 komada dvoslojna 2.6 dm2 je 1160.00 po komadu + min 30 €

to je dakle ~14600 din za 10 plocki sa 10 milsa limitom, dakle neki dinar ispod 180$ (za ovu manju plocu)

kinezi prave 10kom 20x20cm plocicu (dakle 4dm2 ali je cena za 15x20 ista tako da svejedno imas "otpatke") za 130$, dakle 50$ manje (iliti EI je 40% skuplji) sa 6/6 limitom (mnogo bolje od 10/10!!) .. i HASL zavrsnim radovima + 50% e-test. Ako hoces 100% e-test i ENIG (pozlata) onda je to 155$ dakle i dalje jeftinije od EI-a a poprilicno sam siguran da je kvalitetnije (osim ako e-i ne radi mehanicko e-testiranje svih tacki na pcb-u i ENIG zavrsnu obradu?) ... tako da usteta da manjoj ploci je velika, a na ovoj vecoj jos znacajno veca.

Ono sto moram da primetim je da usteda nije ni blizu kao na 5x5 i 10x10cm plockama koje su bas jeftine (10$ i 25$ za 10kom) tako da se isplati podeliti projekat u manje 10x10cm plocke i vezati ih konektorima nego raditi jednu 20x10 plocicu (10x10pcb je 25$ 10kom a 10x20 je 70$ 10kom) ... kinezi naravno ne naplacuju nikakve dodatne pare za "dokumentaciju" .. podrazumeva se solder mask i silk screen sa obe strane. Dodatna kinta je jedino ako hocete lot lak neke "posebne boje" (default je zelena)

u svakom slucaju, mislim da je ovde najbitnije vreme. Kinezi salju pcb-e za 2-5 nedelja, EI verovatno za dan dva ... ove plocke u EI (ove velike) uopste nisu dovoljno skuplje da bi se isplatilo cekati 5 nedelja kada je posao u pitanju, doduse ako se zna da ce trebati vise plocki i ako je dizajn istestiran, na vece kolicine se kinezi opet isplate

no odosmo sa teme, koga zanima neka pogleda: http://www.seeedstudio.com/dep...b-service-p-835.html?cPath=185 ja ih koristim i prezadovoljan sam .. za 4 layer-a za sada kinezi nisu resenje, tj za sada ima jedino 5x5cm 4 layer ponuda za 65$ ali je vrlo limitirana ponuda, jedino HASL, sto je za 4layer plocu malo bez veze (ocekivao bi ENIG), mechanical tolerance od 0.08mm mi je opet za 4layer malo veliki, ne znam, nemam dovoljno iskustva sa 4layer da bi komentarisao, ali ko sto rekoh, ima i to .. 5x5cm (ili manje) 65$ za 10 komada
[ Brelak @ 26.02.2012. 12:32 ] @
Ja sad gledam neki tutorial na YT za EAGLE, svidja mi se dosta kako je odradjen, uglavnom je sve logicno. Dobro je sto ima mali milion biblioteka, "junction" alat je tu da osigura mesto spajanja provodnika. Ne valja sto je jedan od limita 10 x 8 cm velicina plocice koja se radi, pored toga da ne moze multilayer. On inace jeste besplatan kao freeware, ali potpuno neupotrebljiv ukoliko treba da se pravi nesto namenjeno prodaji. Non-profit verzija... Tako da mu dodje skoro isto kao i altium... KiCAD mi se uopste ne svidja, taj ko ga je pravio je mozda dobar programer ali instrukcije o tome kako treba da izgleda program i kakve funkcionalnosti treba ima je dobijao putem dimnih signala.
[ ZAS011 @ 26.02.2012. 17:41 ] @
Za razliku os KiCAD-a meni je Eagle totalno van svih logika.
[ goran_68 @ 26.02.2012. 19:34 ] @
OK je KiCAD samo je prelazak na nesto drugo uvek tezak pa to smara. Kad legne i kad steknes rutinu sasvim je svejedno. Na zalost ja tu rutinu jos nemam ali bice valjda...
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 00:23 ] @
jeste prelazak smor, i jeste rutina bitna, zato kada kreces da ulazes vreme i nerve i .. u sve to treba da osmislis sta ti se najvise isplati ...
- da ulozis vreme i nerve u eagle, steknes rutinu i da ne mozes da uradis 4slojnu plocu ili plocu vecu od 10x8, a krekovane verzije ne rade, imaju bagove, nece generisu ovo i ono kako treba ..
- da ulozis vreme u kicad, steknes rutinu i imas free, open source alat bez limita koji ce se razvijati sigurno brze nego eagle ali jos uvek nije na eagle nivou (no vrlo ce ga verovatno stici za godinicu ili dve)
- da ulozis vreme u nesto tipa designspark koji nije open source ali je na istom (ili visem) nivou kao eagle a bez limita a isto dzabe

meni eagle u bilo kojoj varijanti ne igra .. apsolutno je gubljenje vremena .. eagle se vadi samo na to sto je pre 10 godina bio jedini dzaba alat koji je "radio" .. i zato ima puno ljudi koji su pre 10 godina ulozili vreme i energiju i sad im se ne menja, ako pocinjes danas, pogledaj malo okolo, ako uzmes u obzir koliko eagle dugo postoji i koliko ga ljudi koristi, to je mnooogo los alat, posle ovoliko godina trebalo bi da nema decije bolesti a i dalje je prilicno nelogican i tesko upotrebljiv alat
[ Brelak @ 27.02.2012. 09:51 ] @
Ma to mi je mnogo cudno, krenuo sam skoro paralelno da radim KiCAD i EAGLE, uz video tutorial EAGLE je toliko lak za koriscenje da je to smesno. KiCAD gledam i ne znam sta bi da mu radim. Toliko se opirem da napustim svet Altiuma na kojem sam godinama radio, strasno. Na kraju cu u paint-u da radim. Imate li onda vi preporuku za neki tutorial KiCAD-a?
[ ZAS011 @ 27.02.2012. 10:00 ] @
Cini mi se da imas tutorijal na sajtu u .pdf ili:

http://kicadlib.org/Fichiers/KiCad_Tutorial.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=rkQ0nVX1q1k
http://kicad.sourceforge.net/wiki/DE:Mini_tutorial

google cini cuda
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 10:08 ] @
ubedljivo najbolji tutorijal po meni: http://teholabs.com/knowledge/kicad.html

za 10min savladas sve sto ti je bitno da znas o doticnom alatu

da li si overio designspark? nije open source i ne radi na linuxu ali je mocna alatka
[ Brelak @ 27.02.2012. 10:52 ] @
ej nisam, ali vidim da cesto pominjete, stavi link pa da probam i to. evo linka za EAGLE tutorial ako se nadje neko kome treba, tvrdim da je dobar tutorial! http://www.youtube.com/watch?v=4xjjahxMapc&feature=related
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 11:04 ] @
http://www.designspark.com/theme/designspark-pcb

mnogo je dobar alat, to je deo jednog veoma velikog profesionalnog alata.. isto kao sto element14 (farnell) gura Eagle, tako ove guraju RS-Components i Allied Electronics. SKROZ je free, ima sve opcije (3d, autoruter ..), ima veliku bazu elemenata, postaje EXTRA popularan u hobbi okruzenju (digilent ih gura takodje, chipKit challenge ide na designSpark-u ..) ... pritom moze da importuje eagle fajlove !!

zahteva "aktivaciju" sto je pdim, ako neces da dajes svoj mail, napravis temp negde neki account, das njega, posalju ti tamo activation, i to je to, nema dalje da brines .. sve radi extra

pre svega, pogledaj video :D
http://youtu.be/49ICrEQrNAY

[ _str_ @ 27.02.2012. 13:21 ] @
Designspark je ok, ali skrolovanje crteza na pcb-u je jaaako sporo i pri tom guta resurse cpu-a. Mozda je do mog racunara a mozda i nije...
Kod ovakvih alata mi je bitno da 'radi' srednji taster od misa, zoom+- na tockic, a tasterom prevlacenje preko ekrana. KiCAD je jedan od retkih programa koji ovo nema i jedan od razloga zasto ga ne koristim.
Za linux gEDA je sasvim upotrebljiv, malo je problem dok se ne savlada upotreba ali i za njega postoje video tutorijali tako da... jos jedan upotrebljiv program.
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 13:45 ] @
cudno, meni designspark radi super brzo i to pod virtualnom masinom :) .. srednji taster drag, tocak zoom .. (da kicad tu smara extra) ... gEDA je nezgodan do bola, schematic je super ali pcb ... mila majko .... i isto kao kicad, fali back annotation, cak su i forward annotation-i prilicno traljavi .. objasnjenje developera je "radi na semi dok ne zavrsis, i kada skroz zavrsis semu pici pcb, ako menjas semu svejedno radis pcb ispocetka" ... kada mi je to reko, jedva sam se suzdrzao da ga ne oteram pred 200 ljudi u sali u tri lepe ...
[ Odin D. @ 27.02.2012. 13:49 ] @
Citat:
_str_: Kod ovakvih alata mi je bitno da 'radi' srednji taster od misa, zoom+- na tockic, a tasterom prevlacenje preko ekrana. KiCAD je jedan od retkih programa koji ovo nema

Vrlo iritirajuce za rad, zato sam ga ja u proslom pokusaju deinstalirao nakon 2 min cim sam to provalio.
Mada od skoro cituckam tu i tamo da ima neki scrool zoom koji centrira na polozaj strelice od misa, sto je ok ako su bar to sredili (slican zoom ima AutoCAD i meni licno vrlo odgovara, ako je to konacno tako uradjeno). Mozda probam danas danas da vidim kako izgleda.

Inace, svaki od ovih ovdje spomenutih kvazi-besplatnih alata ima nekih musica, bug-ova i iritanata. Samo je pitanje vremena da li cete na njih naletiti prije ili kasnije, tako da uvijek u rezervi treba imati na nekom papiricu zapisano nekoliko socnih psovki za svaki slucaj.

EDIT:
Citat:
jedva sam se suzdrzao da ga ne oteram pred 200 ljudi u sali u tri lepe ..

Da, to je to... vidim sad da si me pretekao... :)
[ goran_68 @ 27.02.2012. 13:55 ] @
Zoom +- radi na tockicu misa u verziji koju ja imam
Version: (2012-01-19 BZR 3256)-stable

[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 16:22 ] @
sa kicadom i gedom zoom nije problem... tocak radi ..

sa kicadom je problem PAN ... ocu da uvatim srednjim tasterom i da panujem, ali to ne radi (a bogami posle 30 min bauljanja po sorsu mi je prvo pripala muka kako je pisan sors :( a drugo nisam nasao kako da implementiram pan na srednje dugme) ... sad to centriranje na pacova nije losa ideja ali ..

kicad sledi istu filozofiju kao gEDA (zavrsi semu pa pravi pcb) ali je ipak tu mnoooogo slobodniji, dakle promene na semi se relativno lako salju na pcb ... jeste procedura glupava ali radi ... dakle menjanje konekcija, dodavanje cipova .. to sve sljaka, dakle forward annotation radi ok (za razliku od geda gde ni to ne radi ok) ... najveci problem mu je back annotation, dakle ako hoces na pcb-u da nesto promenis i da vratis to nazad u semu, to sa geda/kicad mozes samo da sanjas... doduse ni u eagle ne mozes 99% tih stvari da uradis (u proteusu, altium-u, or-cad-u .. ti mozes na primer u pcb editoru da kazes da hoces da swapnes gateove na nekom kolu i on ce automatski da vrati taj info nazad u semu i neki invertor koji je bio U10:A ce da postane U10:B ili cak U12:C i slicno, takodje mozes i drasticnije promene da uradis, da prebacis da neki net ne ide na pin8 na U10 nego recimo na pin12 sto je idealno kada radis sa CPLD, FPGA ili recimo pic24F koji moze da veze perferiju na bilo koji pin te sebi mozes 100 puta da olaksas rutiranje, ili recimo kada pravis breakout pa ti je bas svejedno koji je raspored pinova na hederu a ako zamenis mesta na 2 pina dobijes lakse rutiranje .. i slicno .. to ni geda ni kicad ne mogu, al ne moze ni eagle tako da ...)

mene kod geda, iako je odlican alat, mnogo brzi, bolji sors, od kicad-a, ne nervira toliko nedostatak funkcija, kada bi znao da se na njima radi i da su planirane za "nekad", vec to sto neke neophodne funkcije nece nikad biti implementirane zato sto ljudi koji vode projekat misle da su popili svima mozak i da samo oni znaju kako treba .. i oni ce sad da nas nauce kako se projektuje elektronika i da "mi treba 10 puta da razmislimo o semi pre nego krenemo da pravimo pcb" ... u 21. veku kada se pcb pravi za dolar jeftinije mi je da prodjem 10 iteracija pcb-a da dodjem do resenja nego da izgubim mesec dana simulirajuci kolo u glavi ... no .. cest la vie ... zato ja ne koristim geda .. kicad kao sto rekoh nije u tom fazonu, oni nemaju sve funkcije ali HOCE da ih implementiraju ... i sve su vec planirane samo .. vreme, novac ..
[ rsinisa @ 07.03.2012. 21:56 ] @
Australijanac dao svoje prve utiske o KiCAD-u i DipTrace-u.
http://www.eevblog.com/episodes/
Probao sam DesingSpark na brzu brzinu i nisam nešto oduševljen (verovatno treba odvojiti više vremena), a čini mi se da je DipTrace mnogo upotrebljivi. Probaću ovih dana i njega, mada izgleda da ne radi eksport gerbera kod besplatne verzije.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 07.03.2012. 22:25 ] @
da, to cini diptrace prilicno neupotrebljivim za rad ... bez gerbera je nemoguce odraditi plocke profi, ali ako sam ja dobro svatio diptrace i designspark su osakacena verzija istog programa!!
[ rsinisa @ 08.03.2012. 09:30 ] @
Odgledah upravo video tutorijale za DipTrace i deluje veoma moćno, ali i komplikovano. Probao sam export gerbera i radi bez problema - australijanac je probao na 300 pina verziji da odradi export ploče sa preko 700 pinova i moguće da mu zato nije dozvolio.
U skladu sa ovime što piše na njihovom sajtu
http://www.diptrace.com/nonprofit.php
zatražio sam licencu za 500 pinova, 2 sloja i dobio malo pre! Sve u svemu, mislim da ću ozbiljnije da se pozabavim ovim programom.

Citat:
bogdan.kecman:ali ako sam ja dobro svatio diptrace i designspark su osakacena verzija istog programa!!

Ne bih znao, ali ovo piše na DesingSpark sajtu:
This is not a cut down version of an expensive product or one with a time limitation on license.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 08.03.2012. 09:57 ] @
da, ne priznaju :D .. ali

EasyPC / Pulsonix i DesignSpark sve pravi ista firma koja se zove WestDev

EasyPC i Pusonix su "profi" alati a DesignSpark je free alat. On se ne reklamira kao "osakacen EasyPC" ali je bas to. DesignSpark jeste zaseban source tree, ali ga prave isti ljudi, koriste se delovi tamo vamo i slicno ... naravno DesignSpark ima format fajlova koji je potpuno razlicit (i ne ume import/export za easyPC) ... Inace DesignSpark sponzorise RS components (kao sto Eagle sada ima Farnell/element14 za vlasnika ..)

Ja koliko sam ga probao bio sam vrlo zadovoljan

DipTrace nisam probao - cuo sam od nekoliko ljudi da je "more polished" nego DesignSpark, ali DesignSpark ima 2 prednosti
- skroz dzaba (diptrace ima limit na broj pinova)
- import Eagle fajlova

u svakom slucaju, probati sve pa odluciti .. javi kakva su ti iskustva sa diptrace .. meni je na zalost 500pina mnogo nizak limit, stavim 208pina fpga, 104 pina mcu i nemam za perferiju :( .. tih 500 pina se mnogo brzo potrosi kada trosis velike mcu-e i male fpga/cpld cipove :( znam zato sto sam koristio PROTEUS sa 500 pina limitom .. tako da ja pokusavam da nadjem neki free program bez limita da radi posao .. progutacu neku nelogicnost i neku nestabilnost da bi dobio dobru alatku, za sada mi DesignSpark deluje kao dobro resenje, mada daleko od toga da sam zadovoljan (i dalje ga poredim sa komercijalnim proteusom i altiumom)
[ rsinisa @ 08.03.2012. 11:26 ] @
Ma ja uspešno koristim prastati Protel 2.71 (kroz Wine), ali obzirom na neke planove trebaće mi nešto legalno što nije skupo, a radi dobro na linuxu.
DesignSpark ne radi kroz Wine pa sam morao da instaliram Virtual Box, a moj računar nije baš "svež" pa to ne radi baš glatko, ali nije nepodnošljivo.
DipTrace radi kroz Wine, ali ne radi 3D prikaz, što meni i nije nešto naročito potrebno obzirom da u starom Protelu to nema, a nisam primetio da mi fali :) . Ima još nekih detaja u programu koji ne rade kroz Wine kao na Windowsu, ali može da se navikne. 500 pinova mi je za sada sasvim OK, a ako mi se program svidi i bude potrebe... pa, odvojiti neku paru i ne bi trebalo da bude strašno - na kakve sam sve gluposti dao pare, ovo deluje kao pametna investicija.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 08.03.2012. 13:26 ] @
moje iskustvo sa wine i cad programima je lose :( ... recimo designspark je 2 verzije radio, pa jednu nije, pa jednu jeste pa dve nije pa sad opet radi .. ako ces da radis na linuxu bez virtualbox-a, ja ti iskreno savetujem da onda ulozis trud u kicad, mislim da ce se isplatiti ... ono moraces 99% komponenti koje koristis da napravis sam, ali ono, imaces svoje biblioteke koje rade kako tebi odgovara, diptrace jeste bolji (i milion puta logicniji) ali ...
[ bogdan.kecman @ 08.03.2012. 13:29 ] @
da, btw, pitanje da li se linux isplati kada je prica sa elektronikom tu ... meni da je prevashodna delatnost elektronika ja bi kupio winxp i ne bi razmisljao 2sekunde o tome .. on je sad nesto vrlo jeftin, kupis winxp, i na njega stavis sve ostalo free (openoffice ili libreoffice, thunderbird, firefox/chrome ...) imas sve te cad programe koje imas na linuxu i na windozi, svi alati dolaze i za windozu, svi instrumenti dolaze sa windoza drajverima ... etc etc ... ja na primer u radionici imam jedan lap i na njemu je samo winxp, uopste nema linux, niti bi tu linux imao sta da trazi ... taj lap je doduse dosao sa winxp licencom ali .. i da nije, xp nije nesto znacajno skup ... za elektroniku je na zalost winxp i dalje najbolji os na svetu
[ konstantinovic @ 14.11.2012. 17:29 ] @
Postovanje forumasi.

"Target 3001 PCB CAD" besplatna verzija ima ogranicenje od 250 "pad-ova", pinova. Meni veoma lak za koriscenje, ima auto placer, auto router, dizajniranje prednjeg panela, dvoslojna plocica (placena verzija ima viseslojnu stampu), elektra auto router... 3D izgled plocice, ogromnu biblioteku komponenata. Jedino sto ne znam je (program ima mogucnost direktnog narucivanja delova) da li ova osnovna verzija moze da narucuje jer nisam isprobao.

Nemanja.
[ ZAS011 @ 14.11.2012. 17:54 ] @
Legalni, besplatni, bez ograničenja (bilo po broju pad-ova ili veličini pločice) je poenta ove teme. Sve firme manje-više imaju neku free osakaćenu varijantu programa.
KiCAD je free i bez ograničenja. Radi na Win/Lin/OSX.
Kao i u svakom paketu, ako ti nedostaje neka komponenta, nacrtaj sam. Ni jedan paket nema BAŠ SVE komponente koje postoje na tržištu.
Nego taj Target, da li zna i umesto tebe da plati naručene komponente (pošto je "free")?
[ korak @ 20.11.2012. 23:28 ] @
Možda je korisna informacija.

Neke mlađe kolege koje su radile za Amera, pa pukla stvar (kad su završili Ameri ih zavrnuli) osnivaju novu firmu, ovde, koja će preko interneta da učini dostupnim razne profesionalne softvere. Koliko znam firma Cadence Design Systems je već pristala da stave OrCAD.

Kako su mi rekli mesečna pretplata po programu bi bila dosta ispod 10$ što mi se čini neverovatnim. Znajući ih to će zaživeti brzo - biću u toku.
[ Pokazivac na meso @ 24.12.2012. 05:58 ] @
Kakav je Protel?
[ shpiki @ 24.12.2012. 10:22 ] @
Ne besplatan...
[ ZAS011 @ 24.12.2012. 12:09 ] @
Not FREE.
[ Pokazivac na meso @ 27.12.2012. 06:38 ] @
Not FREE? Ja sam nasao jednu knjigu o Protelu u mikroprincu, i uz nju se dobija cd sa instalacijom Protela, bar tako pise u opisu. E sad, mozda ima ogranicenja taj sto se dobija uz knjigu, mada nije problem i ako ima, ne treba mi nista specijalno, nacrto sam svega 3 stvarcice ukupno, i to u "PCB Artist" firme Advanced Circuits koji me je nervirao. Tako da, treba mi za ucenje pa ogranicenja nisu bitna za pocetak... Knjiga koju sam spomenuo je: Protel
[ ZAS011 @ 27.12.2012. 08:28 ] @
To što je izdao Vlada iz Niš, i uz svaku knjigu napržio po CD ne znači da je Protel džaba.
Kada ga instaliraš, 30 dana je full, a posle osakaćen.
Inače, ta verzija (P99 SE) je nekada koštala $10,000,00, to onako informativno, jel'te
[ zokce @ 03.11.2017. 22:47 ] @
Prodje 5 godina, ima li nesto novo na nebu PCB designing&manufacturing?
[ bogdan.kecman @ 03.11.2017. 23:04 ] @
kako da ne, kicad je sve bolji i bolji
[ zokce @ 11.11.2017. 18:10 ] @
Da probam. Eagle i fritzing i nisu bas nesto.
[ bogdan.kecman @ 11.11.2017. 19:07 ] @
nije ni kicad ali je mnogo bolji nego pre x godina kada smo prvi put o
tome diskutovali

eagle je daleko od free, ova "free" verzija je suvise limitirana, mada
meni iskreno ni onaj full eagle nije nesto, fritzing nije uopste ta
klasa sw-a nebi ga spominjao uopste.. od free imas sad moderne ove razne
online i poluonline

https://easyeda.com/

https://circuits.io/

http://www.pcbweb.com/

najbolji je naravno https://circuitmaker.com/ (altium) mada mene ceo taj
"online" trip nervira do jaja ... to da mi pera mika i zika cuvaju moje
dokumente u "oblaku" mi nikad nije bilo sigurno

oni stari free (desktop) su svi napredovali tipa

https://www.rs-online.com/designspark/pcb-software

https://sourceforge.net/projects/tinycad/

http://www.electroschematics.com/832/expresspcb-download/

https://www.expresspcb.com/
[ zokce @ 12.12.2017. 20:29 ] @
Nasao sam da neki AltiumDesigner izjednacavaju sa Protelom DXP 2004. Je li taj sa linka https://circuitmaker.com/ sto si naveo kao altium taj ili je to nesto drugo? Kad je vec najbolji da se ne majem sa drugima.
[ bogdan.kecman @ 13.12.2017. 00:06 ] @
circuitmaker je free verzija altiuma. altium je nastavak protela i jeste
medju najboljim e sad circuitmaker je meni uzasno limitiran posto snima
fajlove "u cloud-u" i dosta toga radi "on-line", ja volim da mogu da
radim na kompu koji nema internet tako da.. koristim (na zalost) leceni
altium designer 16.05 (verovatno u medjuvremenu ima noviji) sto se toga
tice (mada pokusavam koliko god mogu vise da se preselim na kicad)
[ electronic_fan @ 29.12.2017. 21:00 ] @
Diptrace freeware release je posle mnogo godina postao daleko upotrebljiviji, pa čak radi sasvim lepo na linux-u uz wine. Limit koji freeware ima je sasvim odgovarajući za većinu toga potrebnog za hobi ili pak studente.

Jedina mana koju ja vidim je izuzetno spora pretraga komponenti po nazivu, kao i autotrace koji ponekad za izuzetno mala pomeranja komponenti daje sasvim drugačiji rezultat i kod sasvim jednostavnih šema. Ostalo je sasvim korektno i logično, od same izrade šeme do 3D prikaza i štampe, a izrada sopstvenih komponenti izuzetno laka.
[ zokce @ 22.04.2019. 12:48 ] @
Probao sam Proteus a posle njega i KiCad. Sto se tice crtanja seme skoro da i nema razlike, lako i jednostavno. KiCad nudi vise slobode u dodeljivanju futprinta komponentama od Proteusa koji futprint vadi iz biblioteke.
Proteus sam napustio jer (iako sam nasao key) bez registracije nema snimanja projekta. A registracija se meri stotinama zelenih novcanica.

KiCad je pokazao nekoliko nedostataka:
- testiranje spojeva u elektricnoj semi izbacuje neke nebulozne greske kojih posle pri crtanju PCB nema,
- kada se ucita netlista, izbacuje gresku da za par komponenti nema futprint iako ga uredno prikazuje,
- i najveci nedostatak u odnosu na Proteus, sve komponente nabije na sredinu radne povrsine i vrlo je tesko i pipavo razdvajati i postavljati jednu po jednu komponentu i oduzima bas dosta vremena. Proteus to radi dosta elegantno: bocno ima paleta sa komponentama i dodaju se redom po zelji, kao pri crtanju elektricne seme (ali se zato placa par stotina.. vec cega).

Proteus nije dao previse mogucnosti za popunjavanje vecih polja, osim za GND nisam nasao, mada nisam ni previse trazio.

Nisam jos zavrsio, mozda jos nesto iskrsne, ali sam se dovoljno iznervirao da sam morao da prokomentarisem.

[Ovu poruku je menjao zokce dana 22.04.2019. u 15:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zokce dana 22.04.2019. u 15:11 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 22.04.2019. 13:04 ] @
Citat:
zokce: Probao sam Proteus a posle njega i KiCad. Sto se tice crtanja seme skoro da i nema razlike, lako i jednostavno. KiCad nudi vise slobode u dodeljivanju futprinta komponentama od Proteusa koji futprint vadi iz biblioteke.


u proteusu isto mozes da dodas bilo koji footprint bilo kom simbolu, samo klik vise .. realno je proteus mnooogo bolji ali kosta previse tako da nije deo ove teme


Citat:
zokce:
- testiranje spojeva u elektricnoj semi izbacuje neke nebulozne greske kojih posle pri crtanju PCB nema,


mora da se doda NC (onaj veliki X) de god treba, i treba se pazi na imena i slicno i ... ima malo filozofije tu posto su kopirali cadence filozofiju a ne tango/protel/qcad/altium filozofiju

Citat:
zokce:
- kada se ucita netlista, izbacuje gresku da za par komponenti nema futprint iako ga uredno prikazuje,


to je sad posebno problem sa ovim "novim" verzijama koje koriste nove i stare biblioteke pa oce se nekad tako nesto zadangira..

Citat:
zokce:
- i najveci nedostatak u odnosu na Proteus, sve komponente nabije na sredinu radne povrsine i vrlo je tesko i pipavo razdvajati i postavljati jednu po jednu komponentu i oduzima bas dosta vremena. Proteus to radi dosta elegantno: bocno ima paleta sa komponentama i dodaju se redom po zelji, kao pri crtanju elektricne seme (ali je zato par stotina.. vec cega).


cek bre, koju verziju si probao?! slozi komponente jednu pored druge, kao sto radi 99% alata (proteus je jedan od malobrojnih koji imaju to sa paletom) ali nisu naslagane jedna preko druge vec su lepo slozene kompoenente jedna protiv druge, uopste nije problem neki da ih izvlacis odatle?!

tek si poceo :D imas ti jos mnogo sta da se nerviras oko njega :D
[ ZAS011 @ 22.04.2019. 16:24 ] @
Kod KiCAD-a hoće da ti prave problem v4 i v5 biblioteke ako si imao instaliranu verziju 4.x pa se apgrejdovao na 5.x
Meni noćne verzije rade 1/1

Kao što Bogdan reče, mora da vodiš računa o tome da ako neke pinove ne koristiš staviš No connection flag - plavi X u desnom tulbaru. Nebuloznih grešaka nema, samo mora da uđeš u filozofiju rada ERC-a.
Isto tako i DRC-a (provera na štampanoj ploči).

Inače, Proteus nije besplatan a KiCAD jeste
[ zokce @ 23.04.2019. 10:15 ] @
Da, zato se vredi malo pomuciti u pocetku, posle ide k`o ladna voda. Nasao sam neku verziju 4.0.7, oba nabaca sve na gomilu. Sad je gotovo, ali razmislicu o nekoj novijoj verziji. Koju vi koristite a koja lepo rasporedi elemente?
Primetne su razlike izmedju starijih i novijih biblioteka, narocito oko povezivanja napajanja IC-a.
[ ZAS011 @ 24.04.2019. 00:37 ] @
Elemente raspoređuješ TI a ne program.

Verzija:

Citat:
Application: kicad
Version: 5.1.0-unknown-2447933~94~ubuntu18.04.1, release build
Libraries:
wxWidgets 3.0.4
libcurl/7.58.0 OpenSSL/1.1.1 zlib/1.2.11 libidn2/2.0.4 libpsl/0.19.1 (+libidn2/2.0.4) nghttp2/1.30.0 librtmp/2.3
Platform: Linux 4.15.0-48-generic x86_64, 64 bit, Little endian, wxGTK
Build Info:
wxWidgets: 3.0.4 (wchar_t,wx containers,compatible with 2. GTK+ 3.22
Boost: 1.65.1
OpenCASCADE Community Edition: 6.9.1
Curl: 7.58.0
Compiler: GCC 7.3.0 with C++ ABI 1011

Build settings:
USE_WX_GRAPHICS_CONTEXT=OFF
USE_WX_OVERLAY=ON
KICAD_SCRIPTING=ON
KICAD_SCRIPTING_MODULES=ON
KICAD_SCRIPTING_PYTHON3=ON
KICAD_SCRIPTING_WXPYTHON=ON
KICAD_SCRIPTING_WXPYTHON_PHOENIX=ON
KICAD_SCRIPTING_ACTION_MENU=ON
BUILD_GITHUB_PLUGIN=ON
KICAD_USE_OCE=ON
KICAD_USE_OCC=OFF
KICAD_SPICE=ON



Na biblioteke nemoj uvek slepo da se oslanjaš. Moraš da naučiš da praviš i svoje. Ni u jednom programskom paketu ne postoje SVI mogući elementi i futprintovi.
[ bogdan.kecman @ 24.04.2019. 00:49 ] @
za biblioteke, povuces najnovije sa gita i povremeno pull-nes nove sa
gita :D tako uvek imas bar sve sto nude

za slaganje, mislim da tebi on poredja komponente jednu pored druge a ti
to zoves "na gomilu", tako radi 99% eda alata, proteus je jedan od
malobrojnih koji ih drzi u panelu sa strane
[ zokce @ 23.05.2019. 14:42 ] @
Naveo sam kako je postavljeno. Ako je neko tek poceo da koristi navedeni program, ne znaci da nije koristio neki drugi slican, ili vise njih, gde su manje-vise price sa bibliotekama skoro pa iste.
Ovde apriori verujemo jedni drugima sta napisu, meni ne morate da verujete, ali nisam imao ama bas nikakav razlog da bilo sta izmisljam. Trebalo mi je bas dosta vremena da razdvojim elemente pa onda da ih poredjam kako mislim da je najbolje.



Izbaceno par rijeci kojima nije mjesto ovdje.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 23.05.2019. u 19:01 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 23.05.2019. 16:15 ] @
:D da imas 12 ili 15 verovatno nista od ovih problema ne bi imao, oni se sa ovim svim alatima uzasno dobro snalaze, tesko za poverovati ali sto si stariji i sa vise iskustva to ovi noviji alati teze padaju :( .. ja dok radim u kicad-u non stop imam osecaj da se rvem sa njim umesto da mi on pomaze u radu :( .. al jbg.. nemam nacin da opravdam pare da platim altium

moguce da si naleteo na bug, ima toga, meni kicad poslaze sve komponente jednu pored druge na pcb ... evo sad sam nabaco brdo otpornika na prazan projekat, otvorio pcb, reko update from sch i evo su slozeni jedan pored drugog

[ zokce @ 23.05.2019. 19:30 ] @
Moguce je svasta, bio sam vrlo neprijatno iznenadjen sto je sve bukvalno na gomili. Zavrsio sam taj projekat, a danas sam instalirao najnoviju verziju. Na brzinu sam i ja poredjao nekoliko elemenata, sad je ok, lepo su rasporedjeni, razdvojeni.Verovatno je do starije verzije programa.
Jeste, malo se naviknes na odredjeni alat, pa u drugom moras da se prilagodjavas, pa nece nesto sto si zamislio pa treba da pronadjes kako njemu odgovara, pa sledece isto ili slicno... Za to je Proteus stvarno sampion, ali nekoliko stotina zelenih novcanica je bas demotivisuce. Prevario sam se i napravio jedan projekat u Proteusu, ali ni s od snimanja, tako da `ostala su samo secanja`.
[ ZAS011 @ 23.05.2019. 22:30 ] @
Čini mi se da je Proteus malko preskup za ono što pruža, pogotovo na polju simulacije, za šta ga početnici veoma često koriste ("izlečenu verziju") pa posle kukaju da im program koji su napisali ne radi na realnom hardveru (u VSM možeš svšta da izostaviš u šematiku a da u simulaciji "prođe". (BTW cena za ful paket PCB - Platinum je $6592, isto toliko i za VSM - Platinum )

Eagle je prešao na pretplatu ($15 mesečno ili $100 godišnje) od kako ga je kupio Autodesk. Altium je takođe u tom fazonu.

Biblioteke...
Svaki programski paket ima neku kolekciju biblioteka za SCH i PCB. Ne treba se slepo oslanjati na instalirane biblioteke (PCB) već ih treba uzeti kao početnu poziciju za kreiranje svojih biblioteka.
Pogotovo ne treba očekivati od KiCAD-a da ima biblioteke za sve komponente koje na ovom svetu postoje.
KiCAD je počeo kao čedo jednog francuza pa je lagano zašao u community i sada već ima dosta developera koji se bave unapređivanjem čitavog paketa, koji se čak i u verzijama 4.x koristio za ozbiljne projekte. Trenutna stabilna verzija je 5.1.2, čini mi se, i sve je bolji i bolji.
Ako si baš zapeo da koristiš komercijalne pakete, i dugo vremena si radio sa njima, onda nastavi. Svaki paket ima vreme koje je potrebno da se njime ovlada. Ja lično, nisam mogao da "svarim" Eagle, iz nekih meni nepoznatih razloga, a koristio sam dosta različitih paketa. Npr. SmARTWORK, TANGO, OrCAD, Protel (DOS), Protel 99SE, ... I sada KiCAD, jedini koji je FOSS i FREE. a i radi na svim platformama (Win, Lin, MAC).