[ Dexic @ 28.01.2012. 21:21 ] @
http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=1062
Dumam, dumam, i ne vidim cemu bi to moglo da sluzi :D
[ ventura @ 28.01.2012. 21:35 ] @
Za pranje novca.

Kad te tužilaštvo pita odakle ti pare, ti lepo pokažeš da si dobio kredit od banke... A to pod kojim uslovima si ga dobio (100% ili 105% keš depozita) to je manje bitna stvar...

Banka će naravno reći da to služi firmama koje nemaju kreditnu istoriju pa kao da je steknu, ili za kupovinu deviza (firma ne može tek tako da prebaci dinare u evre i da ih tako drži na računu) ali je to glupost jer je osnivanje offshore-a i transferi preko njega daleko jeftinija i jednostavnija varijanta od takvih kredita... Dok za takve kredite građanima, verujem da ni banke ne umeju da smisle neko legitimno objašnjenje..
[ milosmalic @ 29.01.2012. 08:20 ] @
To je jedan od najmanje komplikovanih načina upumpavanja novca u firmu a da možete da ga lako uzmete nazad. Umesto da recimo 100.000 evra ulazi u osnovna sredstva i ili da se petlja sa uplatom pozajmica pa čupanjem te love nazad - privatno lice položi 100% depozit, njegova firma dobije toliki kredit, a inspekciju ne zanima po kom osnovu je kredit dobijen. Kada firma vrati kredit, banka ti odblokira depozit.

Ta mutljavina je prvenstveno namenjena privatno lice - privatna firma pretakanju.
[ ventura @ 29.01.2012. 09:15 ] @
Citat:
milosmalic: To je jedan od najmanje komplikovanih načina upumpavanja novca u firmu a da možete da ga lako uzmete nazad. Umesto da recimo 100.000 evra ulazi u osnovna sredstva i ili da se petlja sa uplatom pozajmica pa čupanjem te love nazad - privatno lice položi 100% depozit, njegova firma dobije toliki kredit, a inspekciju ne zanima po kom osnovu je kredit dobijen. Kada firma vrati kredit, banka ti odblokira depozit.

Ta mutljavina je prvenstveno namenjena privatno lice - privatna firma pretakanju.

Ne vidim kako je to petljanje sa kreditom jednostavnije (a kamoli) od pozajmice fizičkog lica ili druge firme. Ja imam iskustva sa pozajmicama firma-firmi u milionskim iznosima evra, i tu nema apsolutno nikakve specijalne procedure, jedino što moraš da pokažeš ugovor o pozajmici na uvid kako bi banka kompletirala transfer i to je to.. Ako firma daje drugoj firmi kredit, onda je ta procedura nešto duža tipa nedelju-dve dana jer se on mora registrovati u NBS... Ali opet daleko manja komplikacija...
[ Alexxandar @ 29.01.2012. 09:30 ] @
U novinama su pisali da je to idealan kredit za ljude koji nemaju redovna primanja, a očigledno ne umeju sami da rasporede novac. Pa zato časte banku sa 5% da im daje na kašičicu.
[ ventura @ 29.01.2012. 09:51 ] @
Citat:
Alexxandar: U novinama su pisali da je to idealan kredit za ljude koji nemaju redovna primanja, a očigledno ne umeju sami da rasporede novac. Pa zato časte banku sa 5% da im daje na kašičicu.

Hehehe tu se ne zna ko je gluplji, da li je to novinar koji je to smislio ili čitalac koji u to poveruje :)

Prvo, to nije kamata na štednju već kredit.. Dakle ti njima položiš u kešu 10.000 evra, oni tebi odmah sutradan isplate na račun tih 10.000 evra, a ti onda u narednih 5 godina svakog meseca vraćaš 207 evra, iliti ukupno 12.500 evra :)

Totalno za ljude koji imaju neredovna primanja, i totalno logična stvar :)
[ Dexic @ 29.01.2012. 14:14 ] @
Mutljavina oko pranja novca je i jedina stvar koja mi pada na pamet... ali da je to dovoljno cisto sumnjam :) Ako je neka veca suma u pitanju za depozit, banka mora da obavesti, koga vec, u toj uplati, pa se to ispituje. (naravno ako se uopste ispituje)


A zajmiti firmi ovako je glupost po meni... bolje je uplatiti dinare (koliko znam uopste ne postoji mogucnost da se uplate evri kao pozajmica ili kredit druge firme koja radi u Srbiji?), i posle tu svotu u dinarima uzeti nazad. Ovaj kredit kosta 5% vise od toga.

Mada, depoziti za pozajmicu firmi ne moraju biti 100%. Taj kredit postoji kao zaseban, i dovoljno je 30% depozita, tako da ne pije vodu kao pozajmica firmi.
[ jnk @ 29.01.2012. 14:37 ] @
Kakvo crno pranje novca? U Srbiji za pranje novca mozes odgovarati samo ako padnes za neko drugo krivicno delo pa ti se ispituje imovina, iz cista mira ne. Kao sto rece covek to je jedan od nacina ubacivanja para u firmu jer ne moras da menjas evre pa gubis na kursnim razlikama.
[ Dexic @ 29.01.2012. 14:58 ] @
Kako ne gubis na kursnim razlikama?
Ti dajes 105% u EVRIMA, oni ti daju dinare po srednjem kursu i ti vracas po srednjem kursu uz kamatu...
zar ti se ne cini da je isplativije prodati evre, uplatiti dinare i posle ih vratiti? Da, u evrima ces moci manje da vratis, ali neces imati kamate preko toga koje bi ovako imao.
[ ventura @ 29.01.2012. 15:08 ] @
Citat:
jnk: Kakvo crno pranje novca? U Srbiji za pranje novca mozes odgovarati samo ako padnes za neko drugo krivicno delo pa ti se ispituje imovina, iz cista mira ne. Kao sto rece covek to je jedan od nacina ubacivanja para u firmu jer ne moras da menjas evre pa gubis na kursnim razlikama.

Ne gubis na kursnoj razlici, ali zato platis 10 puta vise na racun kamate...
[ jnk @ 29.01.2012. 16:55 ] @
Dobijas i kamatu na taj depozit sto si dao.
[ Java Beograd @ 29.01.2012. 17:04 ] @
U nasim uslovima to je neviđenja glupost i žešća mutljavina. Tim pre što je depozit 105% ! Da je bar sasvim logičnih 100% ajd nekako.

Takvi krediti se nazivaju "lombarditni krediti" i imaju i te kako primene u Zapadnoj Evropi, gde se rata stambenog kredita odbija od osnovice za oporezivanje. I dakle, prosečan stanovnik uređene države gde se porez uredno i tačno obračunava, i koji ima para za stan, sedne, sračuna se, i zaključi da mu se ovako više isplati.
[ ventura @ 29.01.2012. 17:36 ] @
Citat:
jnk: Dobijas i kamatu na taj depozit sto si dao.

I?

Dobiješ kamatu na depozit, ali isto tako plaćaš i kamatu na 'pozajmljen' novac.

Eno ti samo za primer ona njihova računica.

Iznos zajma: 10.000 evra
Iznos depozita: 10.500 evra

Kredit vraćaš 10 godina
Mesečna rata: 124.44 evra

Nakon 10 godina ukupno si vratio 14.932 evra, ili 50% više od pozajmljene sume, odnosno da pojasnim na Srpskom, izgubio si 50% svog novca koji si deponovao kod njih.



Ovo je šema za pranje love. Tačka.
[ Dexic @ 29.01.2012. 17:42 ] @
Citat:
jnk: Dobijas i kamatu na taj depozit sto si dao.


Explicitno kaze da se na depozit NE obracunava kamata na stednju.
[ cika dacha @ 29.01.2012. 20:36 ] @
ventura@ u pravu si! pranje para jer u ugovoru postoji opcija da mozes posle 1 godine da vratis preostali kredit od jednom tj banka malo zaradi a ti legalizujes novac! :-) kad se ovo rascuje po mafijaskom svetu eto nama investicija ;-)
[ milosmalic @ 29.01.2012. 21:25 ] @
Pretpostavke su jedna stvar, ono za šta ljudi to stvarno koriste je druga.

Ljudi za koje ja znam da su koristili ovaj kredit, uvek su to radii radi "dokapitalizacije" bez da se firmi od privatnih lica uplati novac. I to firmi koje nisu likvidne da bi im banke dale kredite, već privatno lice (vlasnik) lično položi depozit (ne vezano za firmu) a banka akonto toga firmi odobri kredit. Na taj način lični novac nikada nije ušao u firmu i nije zvanično dokapitalizovana, a kredit je dobijen. Kada firma vrati kredit, privatno lice (vlasnik) dobije nazad svoj novac bez potrebe da se vadi iz firme i slično. E sad, moguće je da ti ljudi koje znam ove kredite koriste na pogrešan način pa bi vi koji pretpostavljate to bolje uradili od njih, ali to su jedini slučajevi koje znam da su stvarno korisnici ovakve šeme.

Obrni okreni, mućka je.
[ ventura @ 29.01.2012. 21:34 ] @
Citat:
milosmalic
Ljudi za koje ja znam da su koristili ovaj kredit, uvek su to radii radi "dokapitalizacije" bez da se firmi od privatnih lica uplati novac. I to firmi koje nisu likvidne da bi im banke dale kredite, već privatno lice (vlasnik) lično položi depozit (ne vezano za firmu) a banka akonto toga firmi odobri kredit. Na taj način lični novac nikada nije ušao u firmu i nije zvanično dokapitalizovana, a kredit je dobijen. Kada firma vrati kredit, privatno lice (vlasnik) dobije nazad svoj novac bez potrebe da se vadi iz firme i slično. E sad, moguće je da ti ljudi koje znam ove kredite koriste na pogrešan način pa bi vi koji pretpostavljate to bolje uradili od njih, ali to su jedini slučajevi koje znam da su stvarno korisnici ovakve šeme.

Postoji bolji način.

Prvi način:
Za 500 evra se osnuje offshore firma na koju se ispumpa novac iz profitabilnih preduzeća i time smanji udeo poreza na dobit, a ujedno postoji i neka keš rezerva u inostranstvu. Onda kada za to postoji potreba, ta offshore firma najnormalnije napravi ugovor o pozajmici sa firmom u Srbiji, wire-uje novac swiftom i on je na računu u roku od nekoliko dana. Nezgodacija sa ovim metodom je što zajmodavac ne može da naplati kamatu. Ukoliko pak zajmodavac želi da naplati kamatu, to onda se pravi ugovor o zajmu koji mora da prođe NBS, a to traje nedelju-dve dana.

Drugi način, ukoliko vlasnik firme ima živ keš u Srbiji ali iz nekog razloga ne želi da on lično da pozajmicu firmi:
Vlasnik ima 100.000 evra koje treba da ubaci na račun firme. Malo se raspita unaokolo kome treba keš lova (a mnogima treba, i jedva čekaju to), taj neko kome treba keš lova prebaci 105.000 evra na račun (dakle 5000 evra više) bilo sa offshore ili neke domaće firme, a za uzvrat dobije u Srbiji u kešu 100.000 evra... Tih 5000 evra je neka vrsta provizije jer je dobio keš lovu (koja je mnogo vrednija nego lova na računu).
[ Dexic @ 29.01.2012. 22:17 ] @
Drugi slucaj: i ta lova njemu nije sigurna jer ovaj uvek moze da ga prevari i zatvori firmu kada podigne novac :) Eto za sta se koristi :)
[ anon115774 @ 30.01.2012. 09:05 ] @
@ventura

Kredit koji se pominje na pocetku teme se odnosi na fizicka lica. S tim u vezi zaustavi se malo, molim te.

Taj kredit se "isplati" samo onim klijentima koji ne umeju da cuvaju novac pa im ovo dobro dodje kao neki vid stednje jer ih banka forsira da placaju mesecnu ratu i na kraju perioda imaju isti novac koji su i imali (odnosno manji kad se uracuna kamata).

Pranje novca je cista glupost jer se, bez obzira na iznos depozita, taj kredit ne odobrava tek tako bilo kome. Sa druge strane depozit za vreme trajanja otplate kredita stoji na racunu klijenta a ne banke tako da ako dodje do neke istrage videce se da klijent ima kredit ali ce se isto tako videti da ima i depozit.
[ ventura @ 30.01.2012. 09:40 ] @
Citat:
Informer
Taj kredit se "isplati" samo onim klijentima koji ne umeju da cuvaju novac pa im ovo dobro dodje kao neki vid stednje jer ih banka forsira da placaju mesecnu ratu i na kraju perioda imaju isti novac koji su i imali (odnosno manji kad se uracuna kamata).
Hehhe ovo mi liči na pisanije Braće Grim :)

Ako neko želi da sačuva novac sam od sebe, za to postoji ugovorom oročena štednja. Ne samo da sačuvaš novac od trošenja, već nakon isteka tog perioda imaš i nešto više novca nego što si inicijalno oročio.

Citat:
Informer
Pranje novca je cista glupost jer se, bez obzira na iznos depozita, taj kredit ne odobrava tek tako bilo kome.
:)

Ako znaš nekome kome takav kredit nije odobren, uputi ih na mene, ja lično ću im odobriti kredit i isplatiti lovu isti dan, za duplo manju kamatu. Limit na iznos ne postoji, može kolko hoćeš, 10 hiljada, milion, sto miliona evra, milijardu... Ne tražim čak ni 105% već samo 100%, a kamata je 2.5% ... Ako znaš nekoga ko je zainteresovan, poslaću ti na PP moj broj telefona.

Citat:
Informer: Sa druge strane depozit za vreme trajanja otplate kredita stoji na racunu klijenta a ne banke tako da ako dodje do neke istrage videce se da klijent ima kredit ali ce se isto tako videti da ima i depozit.
Kako to misliš da klijent ima depozit na svom računu? Ako je depozit na njegovom računu onda bi on mogao da ga podigne u svakom trenutku, zar ne?
[ Java Beograd @ 30.01.2012. 09:42 ] @
Njegov račun, ali blokiran.
[ anon115774 @ 30.01.2012. 09:55 ] @
Citat:
ventura: Hehhe ovo mi liči na pisanije Braće Grim :)

Ako neko želi da sačuva novac sam od sebe, za to postoji ugovorom oročena štednja. Ne samo da sačuvaš novac od trošenja, već nakon isteka tog perioda imaš i nešto više novca nego što si inicijalno oročio.


Upravo tako... samo ima jedna mala sitnica... :) Ako oroci svoj novac onda tog novca vise nema na raspolaganju. A ovako da novac Banci a banka njemu da "drugi" novac i on joj vraca po malo. Znaci, ima celokupunu sumu na raspolaganju za razliku od orocene stednje gde ne bi imao. Shvatas razliku?

Citat:
ventura: Ako znaš nekome kome takav kredit nije odobren, uputi ih na mene, ja lično ću im odobriti kredit i isplatiti lovu isti dan, za duplo manju kamatu. Limit na iznos ne postoji, može kolko hoćeš, 10 hiljada, milion, sto miliona evra, milijardu... Ne tražim čak ni 105% već samo 100%, a kamata je 2.5% ... Ako znaš nekoga ko je zainteresovan, poslaću ti na PP moj broj telefona


Ne poznajem nikog licno. Ako razumes sta hocu da kazem... :)

Citat:
ventura: Kako to misliš da klijent ima depozit na svom računu?


Pa upravo tako :)

To je poseban racun orocenog depozita koji se vezuje za kredit i obicne transakcije se ne mogu vrsiti osim isplate ali tek na kraju kada se likvidira partija kredita (ili u slucaju prevremene otplate). Ali u svakom slucaju ta sredstva su na racunu klijenta bez obzira sto on ne moze da ih koristi dok ne otplati kredit.

[ dule_ns @ 30.01.2012. 10:17 ] @
Citat:
Informer: Upravo tako... samo ima jedna mala sitnica... :) Ako oroci svoj novac onda tog novca vise nema na raspolaganju. A ovako da novac Banci a banka njemu da "drugi" novac i on joj vraca po malo. Znaci, ima celokupunu sumu na raspolaganju za razliku od orocene stednje gde ne bi imao. Shvatas razliku?


Pa da, al je priča bila da sačuvaš pare sam od sebe. Ovim kreditom ne da nije sačuvao pare sam od sebe nego još plaća i kamatu (na sopstvenu glupost).
[ djoka_l @ 30.01.2012. 10:26 ] @
Izgleda da su svi diskutanti propustili činjenicu da je u pitanju keš kredit za FIZIČKO lice, a ne za pravno lice. Prema tome, ovo nije kredit koji služi zato da jedno pravno lice dobije kredit na osnovu depozita fizičkog lica, već da fizičko lice dobije kredit po osnovu depozita drugog fizičkog ili pravnog lica.

Ne znam ko koristi ove kredite, ali deluje pomalo glupo. Jedna od opcija je da na ovaj način firme mogu da daju pozajmnice svojim zaposlenima, a da sebe poštede gomile zavrzlama, ali nisam siguran da je to to.
[ ventura @ 30.01.2012. 10:32 ] @
Ništa, moram da se raspitam kod lokalnih narko dilera vezano za ove kredite, pa ću da prenesem iskustva iz prve ruke :)
[ Horvat @ 30.01.2012. 10:36 ] @
znaci zvanicna zvaka banke (i sluzbenika koji se ovde javljaju) je da ovo sluzi da bi stranka koja ima lovu,zastitila lovu sama od sebe :D
nema veze sto odmah dobije citav iznos, ali banka cuva tu lovu.. :D
[ Java Beograd @ 30.01.2012. 12:12 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Lombard_credit
http://www.lmgtfy.com/?q=lombarditni+krediti
[ jnk @ 30.01.2012. 12:22 ] @
Ima smisla ako neko garantuje za drugo lice. Recimo ti meni kažeš garantuj za mene majkemi vratiću pare banci s kamatom, ja oročim pare, ništa me ne košta, čak dobijem i kamatu i na kraju sva lica budu srećna i zadovoljna a ja ne ispadnem zelenaš. Osim u slučaju da lik ne uspe da vrati pare.
[ ventura @ 30.01.2012. 12:39 ] @

Sve je to lepo, ali nema nikakve veze sa 100% ili 105% keš depozitom...

Citat:
jnk:
Ima smisla ako neko garantuje za drugo lice. Recimo ti meni kažeš garantuj za mene majkemi vratiću pare banci s kamatom, ja oročim pare, ništa me ne košta, čak dobijem i kamatu i na kraju sva lica budu srećna i zadovoljna a ja ne ispadnem zelenaš. Osim u slučaju da lik ne uspe da vrati pare.

Ne dobijaš kamatu na depozit, to je jasno navedeno.
[ Dexic @ 30.01.2012. 13:13 ] @
Depozit firme za pozamjicu fizickom licu isto nema smisla, firma moze da pozajmi fizickom licu beskamatno bez problema.
[ timmy @ 30.01.2012. 14:30 ] @
Licno mislim da ono sto Ventura navodi kao osnovni cilj (pranje para) ne pije vodu jer bi svakako moglo da se postavi pitanje porekla novca za depozit.

Sa druge strane klijenti kod banke grade kreditnu istoriju. Firme koje posluju duze od 24 meseca a iskazuju gubitke, teze dobijaju kredite tj. u bankarskoj klasifikaciji spadaju u rizicne klijente (mislim da klasifikacija ide od A-D cirilicom i da ovi spadaju u najgoru grupu), a kako banka mora da polozi depozit NBS za plasirana sredstva - za ove rezicne klijente mora da polozi veci depozit. Ali ovim 'sistemom 100% depozit' banka smanjuje svoj rizik.

Mnogim firmama je za ucesce na tenderima i licitacijama potrebna bankarska garancija, ali ako su lose klasifikovani nijedna banka nece za njih da zalegne osim ako imaju depozit 100% ili pozitivnu kreditnu istoriju. Mislim da je ovo osnovni razlog za postojanje ovog 'nelogicnog' kreditiranja.

Pozdrav
[ timmy @ 30.01.2012. 14:52 ] @
Mada, kada pogledam kako izjavljuju u Banci Intesa za ovaj kredit za stanovnistvo:

http://www.24sata.rs/vesti/eko...-zvuci-ali-postoji/23814.phtml

Citat:
Sličan stav imaju i u Banci Intezi u kojoj je depozit 105 odsto.

- Za ovu vrstu pozajmice najviše su zainteresovani klijenti koji imaju primanja, ali nisu redovna ili ne mogu da dokumentuju svoja primanja...


mozda je Ventura zaista najblizi pravoj nameni...

Pozdrav
[ Horvat @ 30.01.2012. 15:54 ] @
Citat:
Ovakav kredit ima nekoliko prednosti: klijent ne koristi svoj novac već novac obezbeđuje banka, kamatna stopa je znatno niža nego za standardne gotovinske kredite, klijent ne mora da bude u radnom odnosu da bi dobio ovaj kredit i potrebna je minimalna dokumentacija - kažu u Erste banci.

wtf, kakva prednost?!?
imas da pokrijes troskove (das 100% ucesca) i onda dizes kredit i to neki "povoljan"?!?!
valjda dizes kredit kada nemas dovoljno love/ne zelis svu lovu da zarobis odmah...

al u intezi su barem iskreni i priznaju da je za pranje love
[ jnk @ 30.01.2012. 20:01 ] @
U varijanti kad fizicko lice samo sebi obezbedi ucesce za kredit ne moze ama bas nikako sluziti za pranje novca jer ako bi neko radio istragu video bi da si sebi uplatio kes na racun. I dalje bih rekao da je misterija.
[ ventura @ 30.01.2012. 20:38 ] @
Citat:
jnk: U varijanti kad fizicko lice samo sebi obezbedi ucesce za kredit ne moze ama bas nikako sluziti za pranje novca jer ako bi neko radio istragu video bi da si sebi uplatio kes na racun. I dalje bih rekao da je misterija.

Ja bi rekao da je svrha toga upravo da ne dođe do ispitivanja porekla novca... Više ono kao forma je zadovoljena, pokazao si da ti je novac dala banka, i šta mi sad da ispitujemo odakle tebi novac..

To je zgodno prilikom privatizacija ili kada želiš da izneseš novac iz zemlje pa ti na carini traže potvrdu o poreklu novca (priznanicu da si novac podigao iz banke)...
[ Dexic @ 30.01.2012. 21:26 ] @
Mozda imas dokaz odakle ti depozit ali ne i odakle ti za rate ;) Pa taj novac peres.

Ovo za iznosenje iz zemlje bi imalo smisla - da prosto ne mozes da uplatis pa podignes sledeceg dana i opet imas isplatnicu :D
[ ventura @ 30.01.2012. 21:57 ] @
Citat:
Dexic: Mozda imas dokaz odakle ti depozit ali ne i odakle ti za rate ;) Pa taj novac peres.

Ovo za iznosenje iz zemlje bi imalo smisla - da prosto ne mozes da uplatis pa podignes sledeceg dana i opet imas isplatnicu :D

Samo što se sve gotovinske uplate preko mislim 10.000 evra moraju prijaviti NBS, a onda te NBS posle nekog vremena priupita za babe zdravlje, i odakle ti ta lova koju si deponovao na račun, i da li si platio sve poreze na to...

[ BokasaTzar @ 02.02.2012. 12:46 ] @
Ovo mi deluje zgodno kad Mika podiže ‚‚kredit‚‚ sa parama od Tike.

Mika je lik marginalac, koji nema para (fasada - potrošna roba),
ali ima dobru volju da radi nešto - neku javnu nabavkicu, privatizacijicu i sl.
Ako počnu da se postavljaju Nezgodna Pitanja, Mika će da pukne, a Tika će samo da izgubi koji dinar.

Tika ne želi da se javno zna da je on finansijer Mike.
Zato keš ulazi u igru, jer na keš parama ne piše da su Tikine ,
a opet, može da se završi legalni posao.

Pre su za te šeme bile idealne nekratnine, uzme se da se zida nešto npr.
Tikin čovek (ili čoveci) vode gradnju, a Mika je ‚‚fasada‚‚ i Nosilac Dozvole za gradnju (Investitor bre!).

Osim toga, Mika je privatno lice, koje krajnje legalno ulazi u posao od milion evra.
Samo u srbistanu se nije postavljalo pitanje od kud gologuzom Miki najedanput tolike pare.

Mika lepo dobije svoj %, još ako je vlasnik zemljišta - tim bolje.
Zgrada se završi, proda, abortira preduzeće, a Tika legalizuje lovu, a pri tome i zaradi.

Kad je stalo sa stanovima, Tike sa parama imaju suženi manevarski prostor za svoje preduzimačke ‚‚radove‚‚

Zato njima logika +0 ili -5% izgleda normalno.
Sve je to relativno i zavisi od posmatračku perspektivu

Ovo, svakako, ne znam iz prakse,
nego nabadam prema sopstvenoj logiki,
pa je veoma izvesno da sam pogrešio.
[ Dexic @ 02.02.2012. 14:13 ] @
Ako je Tika vec voljan da svoje pare riskira, a ionako ih daje Miki, zasto lepo Tika samo ne da te pare Miki, a ovaj ih direktno koristi i vrati Miki istu sumu, ne uvlaceci banku u sve to?:)
Mislim... rizik je isti samo se banci placa kanata, tj. katana :)
[ BokasaTzar @ 02.02.2012. 16:32 ] @
Tika hoće da svoje pare prvenstveno legalizuje, jer je pun ko brod para,
od te tetke sa Devičanskih ostrva

Banka isključivo služi da Mika, njegov frontmen, (i pevač tužnih pesmica o kreditnoj politiki banke)
ima nečim da maše novinama.
Banka neće mnogo da reklamira uslove kredita novinarima - pitanje je to integriteta za
Banku bre, pa gdi možemo da stignemo ako odabijamo od sebe Investitori poput Mike ?!?
Tu je poslovna tajna od Banku ugožena, a to ne ide tako.

Mika je Tikin čovek od poverenja, dokazani njegov prijatelj, koji bi za Tiku sve uradio,
a i Tika zna da se čovek drži za reč, a vo za rogove.
Tika ima jaku argumentaciju da, u demokratskom maniru naravno,
ubedi Miku da mu se ne isplati da zastrani !!!

Mika bi pre robijao, nego da Tiku, nedaj bože - prevari.

Naravno da su pare u nekoj vrsti opasnosti, ukoliko se postave Nezgodna Pitanja.
Ta Pitanja mogu da postave neki Organi, ali javnost tu ne biva umešana, da se ne sekira

O ta Pitanja se verovatno brine Tikin brat Djoka,
koji ide u deljaka sa Tikom, a možda su čak i sve te pare Djokine ?!

Djoka ima vlas nad mikrofon u koji se izgovaraju Nezgodna Pitanja ( tj. može da ga isključi),
pa opasnost je mala.
Djoka čak ima vlas i nad Organi i Djokino se ime sa strahopoštovanje izgovara i to šapatom.
Verujem i da Mika svakako nema nikakve informacije o bratu Djoki.
Takođe, nema ni direktna veza između Mike i Tike
Mika bi možda pijan u kafani nešto i lajao, ali nema materijalnih dokaza za to, a i pijan čovek svašta lupeta.

Ovde je osnovno pitanje da se keš koga imaju Tika i većim delom Djoka pretoči u regularni bizmis.
A pri pretakanjima se vazda nešto prospe i kapne sa strane.
[ Dexic @ 02.02.2012. 17:26 ] @
Pa jbt mi sve vreme pitamo kako ih legalizuje kad ako ih stavi kao depozit pitanje je odakle mu :D
[ BokasaTzar @ 03.02.2012. 06:07 ] @

Pitanje ‚‚odakle mu ? ‚‚ .... e to je Nezgodno Pitanje.

Spolja izgleda da je Mika uzeo legalni kredit i u znoju lica svog nešto radi (i trpi poslovni rizik):
privatizacijicu, uvoz, javnu nabavkicu, zida ...

Ukoliko neki novinarčić, prijatelj, drugar ili slučajni poznanik pita Miku Nezgodno Pitanje
on kaže da je uzo kredit.
Kad gorenevedeni pitaju Banku za uslove kredita, Banka pozove obezbeđenje Banke
i ljubazno ih isprati na vrata (od Banke).

Jedini ovdi koji sa puno pravo mogu da pitaju Nezgodna Pitanja su Organi.

Ne zaboravi da je Mika marginalac.
On će se pozvati na tetku Devicu sa ostrva Devica.

U međuvremenu je Tika zvao Djoku,
Djoka isključio mikrofon, a Organi se prehlade i odma rade sa 50% kapaciteta.

Ako Stvar ikad dođe pred Kadiju, pa i Kadija je V.D. (vršilac dužnosti - nije izabrani za stalno KAdija)
i može da se najedemokratskije zameni sa drugim Kadijom koji stvari gleda sa širu perspektivu.

Na zaboravi dA ne postoji direktna veza izmedju Tike i Djoke (pogotovu brata Djoke) sa Mikom.
Čak i kad bi Mika hteo da se učlani u Dobrovoljno Pevačko Društvo,
nema on taj prodoran glas, a i repertoar mu je tanak.

U praksi, u ultra najgorem slučaju, Mika će da odleži godinu u istragi, pa će da se brani sa slobode,
pa će da zastari slučaj.

Tika i Djoka će u međuvremenu da nastave ostale paralelne poslove,
oni imaju mašinu za kloniranje i proizvode Mika klonove (Mika2, Mika3 i td.....) kako voliš.

Kada brat Djoka menja mesto u Hijerarhiji, on uvek vodi sa sobom Tiku,
to se ovdi zove sastavljanje menađment teama od eksperti.

Ako se ipak i pored isključenog Mikrofona, nazeblih Organa i ostalih smicalica nastavi sa Nezgodna Pitanja,
brat Djoka može da obavesti Tatu i da mu se žali, pa ti vidi moj đerdane
Šta ćeš ondak kukavče ?!

Nikad su u Našem bantustanu NAŠ Tata nije smeo da proziva.
Niti će ikad, vo vjeki vjekova amin ! (ovo kucam stojeći pored tastature u stavu mirno)
Nismo mi zaostali bantustan poput susednog Krotustana da se Tate šalju u zatvor.

A svi Tati dođemo, na ovaj ili onaj način