[ levuobiwan @ 29.01.2012. 20:23 ] @
Imam ovo staro pojacalo za bioskop,otvorio sam ga,i sve je razvezano,ulazi,prekidaci,mnogo zica visi sa strane,i izgleda da jedna lampa EL34 ne radi... U pojacalu se nalaze jos i lampe ECC83,ECC81,i jos neka,malo je oguljen natpis,mislim da pise EZ81. Nisam bas upucen u pojacala sa lampama,ali ucim polako. Ako neko ima semu za ovo,ili zna bilo sta o ovom pojacalu,bio bih do neba zahvalan kad bi mi pomogao! Trenutno mi je najveca zelja da cujem taj "lampaaski" zvuk!
[ boro62promaja @ 29.01.2012. 21:46 ] @
Otidji do prvog radio kluba i potarzi najstarijeg clana ON bi ti mogao pomoci !
[ Lala 021 @ 03.02.2012. 14:41 ] @
oprosti se od "lampaskog" zvuka kod kino pojacala jer pravljena su za bioskope gde je bilo vazno sto jace to bolje. Iskra je imala kombinacijju radio- pojacalo-gramofon za ozvucavanje preduzeca a i umesto dobosara, na svkom uglu (cosku) u selima je bio zvucnik (truba) gde se prenosila muzika, prenosi utakmica i lokalne vesti (svaka stota kuca je imala KOSMAJ radioaparat. Radioaparati su imali "lampaski" zvuk jer su cevi (lampe} radile u A klasi i izoblicenja su bila ispod 3%. To pojacalo sto ga imas, ima izoblicenja preko 10% i sto je najgore, izlazni transformator nije konstruisan za 4 ili 8 ohm-a vec za 100V napon a na kraju su zvucnici imali takodje transformator sa 100V na 4 ohm. 60-70 god proslog veka, legenda radioamaterskog pokreta M.V je detaljno opisivao (i napravio) silna pojacala sa razlicitim cevima a posle bogami i sa tranzistorima. Naravno, u to vreme sve je bilo opisano u casopisu "Radioamater"
pozdrav
[ Electronique Terminator @ 03.02.2012. 16:14 ] @
Citat:
Lala 021: na svkom uglu (cosku) u selima je bio zvucnik (truba) gde se prenosila muzika, prenosi utakmica i lokalne vesti (svaka stota kuca je imala KOSMAJ radioaparat.


Bravo "Lala" !

Upravo Takav razglas je radio (po naseljima) u 70-im godinama,

Svaka ugaona/glavna Bandera je imala po jedan zvučnik (možda na 100Vac napajanja)
i tu su se slušale vesti iz " Regiona " !--svaki dan.

One lampe/cevke koje su
"slale Vesti na seoske svučnike"

-su se Presijavale i Usijavale--u Plavo zbog "vikanja" lokalnog komentatora,
da bi vesti bile delotvornije.

Eeh bato,to je bilo pre 35 Godina,i nije za zaborav, i tad je postojala CEV-na Elektronika !

Čisto da se napomene,,







[ marinbnm @ 22.03.2012. 23:11 ] @
Aloooo......ko prvo, takvo pojačalo znam i nije rađeno za 100V liniju nego za 4/8/16ohm na izlazu. Ona elektronka na kojoj ne vidiš dobro natpis je GZ34, ispravljačica, u biti dupla dioda.
Inače je pojačalo jako proste konstrukcije i nije neki problem ga srediti, promjeni EL34 i pregledaj ispravljač kompletno. Nadalje kad je netko spomenuo Iskrine ormare za kino, znači za kino govorim koja su radila i iamla fantastičan zvuk, što je značilo da ima 25W snage po svakom izlazu, izoblienja ispod 1% i radio je od 15hZ do 30KHz +/-1dB!!!! Da bi stvar bila bolja, iza ekrana su bili montirani zvučnici, bass reflex ormar sa DEW/Iskra bas zvučnikom, te Altec visokotonskim driverom i hornom, da bi dočarao koliko je to dobro dovoljno je spomenuti da je potpuno ista visokotonska kombinacija se koristila tih istih godina u Americi u kino dvoranama, a DEW je radio zvučnike za firme ka što su philips, altec, tannoy i slično, ili komponnte za njih kao magnete i košare. Još je više zanimljivo da komponente koje su ugrađivane u Iskrina kino pojačala su bile ili domaće, a večinom zapadnog podrijetla. A da se vratimo na razglase po firmama.....pa što i treba bolje od trube, zar danas po kolodvorima i trgovinskim centrima imamo bolje razglase od 100V mreže???????

[ radiostar @ 25.08.2018. 22:32 ] @
Citat:
levuobiwan:
Imam ovo staro pojacalo za bioskop,otvorio sam ga,i sve je razvezano,ulazi,prekidaci,mnogo zica visi sa strane,i izgleda da jedna lampa EL34 ne radi... U pojacalu se nalaze jos i lampe ECC83,ECC81,i jos neka,malo je oguljen natpis,mislim da pise EZ81. Nisam bas upucen u pojacala sa lampama,ali ucim polako. Ako neko ima semu za ovo,ili zna bilo sta o ovom pojacalu,bio bih do neba zahvalan kad bi mi pomogao! Trenutno mi je najveca zelja da cujem taj "lampaaski" zvuk!




Ako jos uvek imate ovo pojacalo i ako ste zainteresovani za zamenu/prodaju, zanimalo bi me, imam jedno i hteo bi da ih uparim, pozdrav!