[ DelijaSEVER023 @ 30.01.2012. 04:35 ] @
Cao svima , treba mi vasa pomoc...

Citao sam nekoliko tema u vezi ovog , medjutim sve su starije.. Pa me zanima sta mislite koliko se trenutno ispati da se otvoriti naprimer SZTR za prodaju i servis racunara i delova..
Koliko bi novca trebalo uloziti na pocetku i koliko kosta samo otvaranje radnje?

Drug i ja razmisljamo da otvorimo radnju , imamo svoj lokal , mi bi bili radnici , tako da je to koliko-toliko olaksica po meni..
Pored servisa i prodaje razmisljali smo da ponudimo i odrzavanje sistema po firmama , kontam da je to sad dosta potrebno ..

I sta mislite koja od veleprodajnih radnji je najbolja u Srbiji , tj ima najbolju ponudu?

Sve u svemu , kako poceti sa ovim?
[ SunnyBoy @ 14.02.2012. 06:45 ] @
Pa samo za rad radnje (registracija, fiskalne kase, police, vozilo, alat,...) puno

Potom, treba ti za odrzavanje (isticanje firme, knjigovodja, gorivo,...)

E, onda na red dolazi roba, i to izracunaj, a puno zavisi koga vidis kao musterije - klince iz komsiluka, firme,... Ako imas veliki lager, zapamti da mu vrednost stalno pada, zastareva, a dobavljaci prema tebi imaju garanciju koja tece od momenta kada preuzmes robu, a ti dajes kada prodas. Razlika je na tvoj racun. Moras da imas veliki promet da bi gubici bili mali. A oprema i potrosni materijal se prodaju vec i po trafikama.

Odrzavanje po firmama je veoma problematicno. Uci u ozbiljnu firmu nije ni malo lako, a ostale slabo ili nikako ne placaju. Ozbiljan novac moze da se dobije ako si na primer ovlasteni serviser za HP, Cisco ili nesto slicno, a za zamene miseva i instalaciju nelegalnog Windows imas konkurenciju u svakom klincu koji je dva puta kliknuo misem.

Pod odrzavanjem sistema ja podrazumevam ozbiljne mreze sa vise desetina radnih stanica, serverima pod W2k, Linuxom, ruteri, IP stampaci i sl. Sve to u kombinaciji sa bazama, aplikacijama i sl. Da si u tim vodama, ne bi postavio ovo pitanje na forumu.

I znaj, oni kojima je potrebno servisiranje masina su oni koji nemaju novca za novo, ni za servis, a oni koji imaju novca kupe kvalitetno i 4-5 godina su pokriveni garancijom.

Pogledaj koliko je servisa pocelo da radi u poslednjih 5 godina i koliko ih jos posluje.

Od onih koji rade vidi cime se bave i odbaci one ciji je tata direktor u nekoj firmi / u nekoj su stranci / drze servis uz redovan posao u firmi,...

No, novac je tvoj, radi sa njim sta hoces.

Ja sam 14 godina odrzavao sisteme po firmama i radio u servisu (tada velika i jaka firma za nase uslove) i mogu da ti kazem da zaradu imaju sledece kategorije: uvoznici opreme, outsourcing, firme bliske vlasti, SW firme koje su dugo pozicionirane na trzistu i imaju specifican (tesko zamenljiv) SW kod korisnika, servisi sa ugovorima za ovlasceno servisiranje.