[ llux @ 30.01.2012. 19:40 ] @
Tvrdi se da maticne celije mogu da cine cuda. Da mogu svasta da regenerisu. A ja se pitam, kako to da nas, nase licne maticne celije ne mogu tako da izlece? Svi ih imamo.
[ Goran Mijailovic @ 30.01.2012. 20:05 ] @
Zato sto nisu aktivirane na taj nacin da regenerisu. I ti si gledao onu emisiju gde americkom vojniku raste novi prst :)
[ llux @ 31.01.2012. 05:32 ] @
Zasto nisu ako im je to osnovna funkcija?
[ Goran Mijailovic @ 03.02.2012. 00:19 ] @
Kad dodje do povrede odredjenim mehanizmom im se javi da se trenutno nalaze na mestu gde se formira oziljak i da tu njihova akcija nije potrebna pa se i ne aktiviraju. Na primeru onog americkog vojnika tretiranjem rane odredjenim hemijskim sredstvima se kaze maticnim celijama da nije u pitanju oziljak i da pocnu sa rastom novog prsta.
[ Ivan Dimkovic @ 03.02.2012. 09:38 ] @
Citat:
llux: Zasto nisu ako im je to osnovna funkcija?


Osnovna im je funkcija, to je tacno - ali ima rok vaznosti kod komplikovanih zivotinja kao sto je covek.

A taj rok vaznosti je vrlo kratak - kada se organizam formira, molekularni signali sprecavaju regeneraciju.

Ista stvar je sa ocnim zivcem, recimo - ocni zivac kada se prekine kod zabe, recimo, ponovo izraste bez problema. Medjutim, kod coveka, vrlo kratko posle prekida ocnog zivca regeneracija celija prestaje zbog molekularnih signala. Ako se ocni zivac, recimo, relocira na mesto gde nema tih signala, on se regenerise bez problema.

Razlog za ovo sigurno postoji - priroda nista ne radi "za dzabe".

Verovatno je kompleksnost organizma kao sto je covekov suvise visoka i blanko regeneracija bi se verovatno mesala sa drugim mehanizmima u metabolizmu i vrlo verovatno izazivala nezeljene efekte.

Zbog toga ce biti neophodno manipulisati mehanizme regeneracije eksternim agentima kako bi oni funkcionisali i kod odraslih ljudi.

Testament o kompleksnosti tih mehanizama je fakat da jos nemamo "magicni prasak" koji bi bio klinicki siguran i u upotrebi za regeneraciju izgubljenih delova tela.