[ usilic @ 08.02.2012. 11:32 ] @
Pozdrav drustvo!

Pre svega, procitao sam sve teme u vezi sa dnevnim svetlima, kako na ovom tako i na drugim forumima tako da sam poprilicno upoznat sa zakonom i ostalim zezancijama ali bih ipak zeleo jos neciji savet ili misljenje...

Imam Peugeot 407, 2008.god. i ksenonske farove. U pocetku, kad sam ga kupio, cesto sam zaboravljao da upalim svetla za vreme voznje a onda sam to lako resio odlaskom u servis i za dve hiljadarke su mi na kompjuteru ukljucili opciju da se svetla pale odmah po paljenju vozila. Vozim tako vec neko vreme ali me zao da trosim ksenone kad im vreme nije a i uzasno me nervira sto svetla ne mogu nikako da ugasim kad auto radi. Jednino mogu da predjem na poziciju ali i tad auto poprilicno svetli pa je auto tesko koristiti za nocne "egzibicije" po hladnom vremenu :-)

E sad, ono sto sam ja mislio je sledece:

- da na mesto maglenki umesto postojece sijalice stavim LED H4, kao sto ide u far za duga i kratka svetla. Znaci u faru maglenke bi preko dana radio jedan par dioda koji bi se palio cim dam kontakt ili upalim auto a nocu, posto auto ima automatsko paljenje svetala, cim se upale oborena svetla, LED u maglenkama bi se gasio. Ukoliko je potrebno da upalim maglenke, to bih mogao bez problema sa drugim parom LED-a posto je sijalica H4. Visina maglenki je 31cm od tla a rastojanje izmedju maglenki je 130cm. To bi trebalo da zadovolji po zakonu onaj minimum visine i rastojanja.

- drugo resenje je nesto ovako: http://www.youtube.com/watch?N...re=endscreen&v=Ak3OdRW8CTU
- trece resenje je mnogo kompilikovana prepravka dugih svetla da rade kao dnevna sa smanjenom voltazom
- cetvrto resenje... predlozite nesto!

Ubih se trazeci ali za 407-micu je jako tesko naci neko provereno resenje. Iskreno, najvise mi se svidja ono sa H4 sijalicom u maglenki. Mogu to sam da odradim, nije mi komplikovano i sto je najvaznije, ne remetim izgled auta, nista nije pijacarski, sve standardno. Jedino sto ne znam da li bi me plavci zezali (sve mi se cini da bih imao probleme). Ako ima nekog ko je radio nesto slicno, voleo bih da cujem iskustva. Prihvatam sve savete.

Led trake koje se lepe na bilo kom delu auta ili fara ne dolaze u obzir.
[ usilic @ 09.02.2012. 10:42 ] @
Zar niko nema neku ideju ili savet?
[ Zarko Silic @ 10.02.2012. 15:43 ] @
Ovde imas nesto o dnevnim svetlima

https://www.elitesecurity.org/...vetla-upotreba-pregradnja-ZOBS


Ledovke smes ugraditi, ali moraju da ispunjavaju odredjene kriterijume. Minimalno 250 cd i minimalno odstojanje od tla od 250 mm. Ovakve ledovke ili se moraju potpuno ugasiti, ili trebaju otici u slow mod sa 10 x slabijim intezitetom kada se vozi nocu.

250 cd LEDovka prakticno znaci minimalno 10 W efektivne snage, ili oko 1 A struje na 12 V. Orjentaciono.

Ovo kazem jer 99% LEDovki na trzistu ne ispunjava ove kriterijume.

Dugo svetlo u rednoj vezi za tvoje vozilo nije preporucljivo.

Ovde mozes pronaci dosta toga za tvog Pezoa

http://www.ebay.de/sch/i.html?...86.c0.m14&_sop=3&_sc=1


LED svetla ispod 50 eura nemoj ni gledati.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 10.02.2012. u 17:00 GMT+1]
[ usilic @ 11.02.2012. 15:11 ] @
Hvala na odgovoru. Ma znam ja da bez para nema nista kvalitetno. To i nije toliki problem da platim nego ne znam hece li me milicija zaustavljati. Znam da kad me zaustave i pokazem im da mi posebno radi maglenka a posebno svetlo za dan verovatno necu imati problema al kad te zaustave onda mogu da ti napisu kaznu i za nesto deseto. Caskom oni nadju nesto. Ne bih voleo da im zapadam za oci. A ideja sa H4 sijalicom u maglenki mi mnogo lepo zvuci jer mi je bitno da ne remetim izgled auta. Ja bih stavio ovako nesto:

http://product.madeinchina.com...hite-Fog-Lights_12845427.shtml

Neznam da li tako nesto moze da zavrsi posao. Nisam video kako uzivo svetli. Na kraju krajeva, i obicna halogena H4 bi super zavrsila posao ali LED mnogo lepse izgleda. Inace, maglenke su mi 31 cm od tla sto bi trebalo da zadovolji zakon. A naravno da sam razmisljao i o regulaciji. Dnevno bi radilo samo kad su sva svetla ugasena a gasilo bi se cim se upali kratko svetlo koje se pali pomocu postojeceg senzora.
[ Zarko Silic @ 11.02.2012. 18:57 ] @
A gde mislis da ugradis kod 407-ice ove H4 LEDovke?

Zar tvoje fabricke maglenke imafu H4 fasung?
[ usilic @ 11.02.2012. 21:04 ] @
Ma maglenke nemaju leziste za H4 ali far maglenke lako moze da se prepravi i da se stavi H4 sijalica umesto postojece.
[ Zarko Silic @ 13.02.2012. 20:42 ] @
Pravo da kazem, ne znam sta ce ispasti od svega toga.

Prema napisanim podacima za ove LED H4 trebalo bi da bude dobro cak i pod uslovom da je refraktor maglenki neodgovarajuci. 450 cd garantuje korektno dnevno svetlo.

Ako imas volje i vremena, isprobaj pa napisi kako je uspelo.

Intezitet svetla mozes izmeriti luxometrom u zamracenoj garazi.
[ usilic @ 13.02.2012. 21:06 ] @
Probacu sigurno da izvedem ovu egzibiciju posto LED zadovoljavaju. Malo me sad trenutno zeza vreme. Dosta je hladno, auto vozim svaki dan i vozim tonu leda na njemu. A nemam zatvornu garazu gde mogu da se zezam. Javicu sta je ispalo i postavicu fotke.
[ Zarko Silic @ 13.02.2012. 21:28 ] @
A zasto bi u tvoje maglenke stavljao H4 LED ako bez prerade u karabudzenja mozes lako ubaciti H1 ili H7 (sve zavisi sta trenutno posedujes) takodje u LED varijanti?




[ usilic @ 13.02.2012. 21:46 ] @
Pa mogao bih to da uradim ali se time gubi smisao onog sto zelim da postignem. Stavljanjem H7 sijalice i njenim koriscenjem za dnevno svetlo izgubio bih funkciju maglenke. Stavljanjem H4 sijalice bi funkcija maglenke bila zadrzana, nju bi recimo mogao da obavlja deo sijalice za dugo svetlo, dok bi se za dnevno svetlo koristio deo sijalice za kratko svetlo. Prepravka bi trebala da bude prosta - prosiravanje rupe za sijalicu u maglenki da moze da stane deblja H4 sijalica, zamena konektora za sijalicu, jedan relej, malo kablova i eventualno jedan prekidac ako zelim da nekad iskljucim dnevno svetlo. Nadam se da sam jasno objasnio kako sam to zamislio.
[ Zarko Silic @ 13.02.2012. 22:48 ] @
Ne mozes dobiti korektnu maglenku sa ovim LED zaruljama obzirom da im je deklarisana svetlosna moc 480 cd (pitanje da li je stvarno i tolika) jer standardna halogena svetla za maglu imaju oko 3000 cd. Grubo racunato, desetak puta su snaznija. Osim toga ni karakter svetla (temperatura) od 6500 K nije pogodan za maglenke.
[ usilic @ 14.02.2012. 19:42 ] @
E pa ovo sa jacinom LED sijalice me sad malo pokolebalo... Mada, maglenke retko kad i koristim ali ne bih voleo da im izgubim funkciju. A ima i jos jedno resenje. Da stavim klasicnu H4 halogenu sijalicu. To bi bilo garantovano dobro i kao dnevno svetlo i kao maglenka. Jedino sto LED mnooogo lepse izgleda. Ma skarabudzicu nesto garantovano. Samo da ova hladnoca malo popusti.
[ Zarko Silic @ 15.02.2012. 10:44 ] @
Smisao dnevnih svetale je da budu sto uocljivija a da pri tome ne smetaju vozacima iz susreta. Jenini pravilan nacin da se to ostvari jeste da se iskoristi karakter dugih svetala a da se pri tome ogranici njihova svetlosna snaga sto bi znacilo da svetlosni snop LDR svetala treba biti paralelan sa pravcem kretanja vozila.

Slikovito bi to ovako izgledalo.




Ako vec pravis dnevna svetla na svom vozilu onda bi bar trebao ispostovati osnovna nacela. Svetla ciji je snop oboren na bilo koji nacin ne ispunjava u potpunosti normu i svrhu postavljanja dnevnog svetla.


Ja ne znam precizno kako kod 607 to izgleda jer je nisam radio ali mislim da bi postavljenja ovakvih svetala (ako vec posedujes maglenke) bilo primerenije od prepravke kavu si ti zamislio




Citat:
entspricht ECE-Norm R87
- 6000K Helligkeit
- wasserfest
- nur 7W Stromverbrauch
- für 12 und 24V geeignet


http://www.ebay.de/itm/5-LED-T...ain_77&hash=item2a12e6f664


Trebelo bi da i kod nas ima ovako nesto da se kupi. Pogledaj kod Shive.



[ cika dacha @ 15.02.2012. 15:44 ] @
usilic@ imas da kupis farove za bilo koji auto pa cak i za tvoj pezo sa unutra led dodatkom! tako da ne moras nista da menjas od postojicih instalacija sve radi i podrzava se sa fabrickom!!! http://1.bp.blogspot.com/_3Nq7...ugeot-206-chrome-11914936.jpeg
[ usilic @ 16.02.2012. 10:07 ] @
Uh! Bas me kolebate... Za farove znam da ima a ili su ipak preskupi. Nije problem da platim za nesto da bude kvalitetno ali su drugi farovi ipak previse a i ovi moji su kao novi. A ove ugradne LED su dobre nego nekako na mojoj 407- mi ne stoje lepo. Vidi se da to nije fabricki. Jedino mesto gde mogu da ih ugradim je prorez za vazduh ali kad se tu postave, deluju mi nekako skuceno. Zato su mi maglenke bile idealne sto se tice izgleda. E sad to sto pricate da nije bas kako bi trebalo... verovatno ste u pravu. A jel postoji neko gotovo resenje za duga svetla da rade smanjenom snagom? Mogao bih i ja to da napravim ali ima dosta zezanja a i strah me je da ukoliko nesto zakaze (posle mesec ili godinu dana) ne napravi neku zbrku koja bi posle mogla mnooogo da me kosta.
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 12:28 ] @
Duga svetla mogu da se naprave da rade smanjenom snagom, ali nisam siguran da ce to dijagnostika na 407ici progutati. Kod pojedinih vozila novije generacije ovakva akcija nije preporucljiva.

Ako se korektno izvedu radovi ne postoji opasnost bilo kakve stete na vozilu. Najgore sto se moze desiti je to da ti sama duga svetla ne rade ako BSI prepozna nestandardnu vrednost i sistem iskopca mogucnost koriscenja svetala.

Kod vozila starije generacije, ovakva prepravka (duga svetla u rednu vezu) je najbolje resenje.

Za prepravku je potrebno nekoliko releja i par metara dovoljno debelog kabla.
[ usilic @ 16.02.2012. 18:03 ] @
A sta mislite o ovome:

http://www.kupindo.com/Tuning/9553181_Dnevno-svetlo

[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 20:54 ] @
Bilo je pisanja na ESu o ovakvoj napravi koja ima 2 velika nedostatka:

1. Pravi problem CAN magistrali gde ce savremenija vozila upisivati gresku (u tvom slucaju BSI) i
2. Ima veliku disipaciju snage u rezimu 50% kada se oslobadja oko 60 W na ovim hladnjacima sto se vide na fotografiji.

U principu, redna veza je neuporedivo bolje resenje za starija vozila.

Kod novijih, oba sistema ce praviti probleme.
[ cika dacha @ 16.02.2012. 21:04 ] @
usilic@ pa brate prodas te fabricke farove!!! tako da novi farovi sa led nece toliko da te kosta!
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 21:15 ] @
A zasto bi prodavao originalne farove i to jos sa fabrickim xenonima pa kupovao ove aftermark sumnjivog kvaliteta. Samo lud bi tako nesto uradio.

Osim toga LED diode u tim aftermark farovima lose i slabo sijaju. U najboljem slucaju jedva su 50 cd (50 lux na 1m rastojanja) sto nije dovoljno da bi se koristilo kao dnevno svetlo.
[ usilic @ 16.02.2012. 22:18 ] @
Maksimalno sam bezao od toga ali izgleda da imam samo dva resenja - da odustanem od sega ili da kupim nesto ovako:

http://avtogsm.ru/philips-led-daytime-lights-6000-k-p4517.html

Ovo bi valjda zadovoljilo sve zakone, pravila, standarde i ostale gluposti?
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 23:28 ] @
Malo bi narusilo estetiku vozila, ali bi Zakon zadovoljilo.

Ove LED sijalice imaju svaka po oko 350 cd.

Moras obratiti paznju da prilikom montaze, njihovo iskljucivanje izvedes tek na oborenim svetlima (ne na pozicionim) jer se kroz, na primer Madjarsku smeju koristiti samo zajedno za pozicionim svetlima. Glupo jeste, ali je tako.
[ Mirko BGD @ 23.03.2012. 22:58 ] @
haha isti auto, isti problem :)
nervira me to sto moram da palim normalna svetla danju, i vec dugo vremena trazim neko resenje, medjutim nista nisam nasao sem budzenja ovih dioda koje su mi odvratne...
[ usilic @ 24.03.2012. 09:44 ] @
Ja sam odustao. Ma necu da kvarim izgled auta kojekakvim budzevinama. Auto ima jedan jedini otvor u braniku i ja sad treba da ga popunjavam nekakvim diodama koje se iz aviona vide da nisu original. Zamisao za maglenke mi je bila super ali bi stalno imao problema objasnjavajuci se sa policijom jesu li to ili nisu maglenke (dnevna svetla). I konacno, nigde, ali nigde nisam mogao da nadjem neke farove za 407-cu sa dnevnim svetlima. Za 206 i 307 ima toga koliko hoces ali ne i za 407. Tako da posle svega i pored dobre volje, odustajem. Ma nek pregorevaju xenoni, ko ih sisa, ionako nisu sijalice vise takos skupe, bar ove kineske kojih ima na svakom cosku.
[ ognjeni @ 19.01.2014. 14:03 ] @
stara tema ali i ja sad mucim isti problem..

Razmisljao sam prvo o led u maglenkama ali bih izgubio funkciju maglenki tako da sam odustao od toga... Ove led linije..nekako mi ne idu bas na 407..jedino mesto gde bi mogled a se ugrade jeste u resetki hladnjaka napred.

druga opcija o kojoj razmisljam jeste da ugradim angel eyes. Koliko vidim po zakonu zadovoljavaju funkciju dnevnih svetala..samo ne znam koliko bi dobro stajale na 407.

Koliko vidim na 307 super izgledaju
[ Zarko Silic @ 26.01.2014. 20:46 ] @
Ako su originalni farovi u dobroj kondiciji, ne treba ih menjati. Aftermarket farovi pored toga sto su neuporedivo slabiji, propadnu za relativno kratko vreme toliko, da vise nisu za upotrebu.
[ djoshha @ 27.03.2014. 16:43 ] @
a je l se neko od vas razume kako da se zamene maglenke na 407-ici? i ako bih zamenio postojece H11 halogene sa H11 LED diodicama, je l bi mogle da se koriste kao dnevna svetla? svestan sam da ne mogu kao maglenke, ali mi ni nisu bitne nesto maglenke, nego cisto estetski? :)
[ Zarko Silic @ 27.03.2014. 22:09 ] @
Sto se propisa tice ovo mozes i smes napraviti, ali nisam siguran da ce BSI na tvom automobilu prihvatiti LED umesto H1. Probaj da otkacis jednu maglenku pa osmotri sta se desava. Ako prijavi gresku, tesko ce obican led nadomestiti H1. U tom slucaju trebas instalirati CAN korekciju ciji je zadatak da prevari BSI.
[ ognjeni @ 27.03.2014. 22:24 ] @
to sam ja hteo da radim ali zaboravi na to iskreno ti kazem.

Ukoliko stavis led umesto maglenki, mozes da zaboravis da imas maglenke ali potpuno sam ozbiljan. Da bi maglenke bili u funkciji svetlo mora da bude od 2500 do 3000 kelvina.

sa led sijalicama neces imati ni 2 % osvetljenja od tih maglenki i bice potpuno beskorisne.
[ djoshha @ 28.03.2014. 09:41 ] @
ja sam svestan da cu time izgubiti funkciju maglenki, cisto estetski to hocu da uradim a i msm da ako je H11 taj prikljucak, ne bi trebao da bude problem posto su i inace H11 halogene :) samo sam pitao kako se zamenjuje, je l komplikovano, vec sam porucio LED H11, pa cu vam javiti kako izgleda, a ne znam je l se menja kroz onaj otvor na onom kao otvoru kod tocka? je l iko menjao da zna to ?