[ valerijan @ 08.02.2012. 16:55 ] @
Zdravo,

kad nakon gašenja isključim napajanje ili izvadim kabl sa ploče,

ASUS A7N8X-X mi pokazuje sledeću poruku:

CMOS checksum error - Defaults loaded

povremeno se pojavi i dodatak: CPU has been changed.

Danas sam kupio novu bateriju, ali je poruka ostala.

Kad ne isključim napajanje, poruke nema.

Juče sam pokušao da butabilnim Linuxom proverim relativnu funkcionalnost ploče i radila je.
(osnovni programi, surf itd...)

CPU je AMD athlon 1250MHz

2 x 256 MB RAM


Da li bi možda pomoglo flešovanje BIOSA (na sajtu su samo verzije za Flopi)

ili nešto drugo?


Unapred hvala!


p.s. ploču sam dobio pre dva dana, tako da mi je njena ispravnost nepoznata (nije dobro/poznata neispitana varijanta),
pa pokušavam da je korak po korak pokrenem.

p.p.s. video sam da postoji jedna ili dve slične teme, ali problem ipak nije isti

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 08.02.2012. u 21:07 GMT+1]
[ Binary Mind @ 08.02.2012. 17:35 ] @
Ne kosta nista da flashnes BIOS. Umeju ploce sa takvim problemima da dodju sebi posle flashovanja BIOS-a.
[ gilopile @ 08.02.2012. 17:46 ] @
To je uzas jedan koliko problema bas sa tim kvarom imaju ASUS ploce iz tog nekog datuma. Naisao sam sigurno 20-ak puta na taj problem, sto Soc. A, sto 478 i nikada nisam uspeo da resim problem. Menjao sam sve elektrolite, menjao bateriju, flesaovao, starije i novije verzije Bios-a i nikada nisu proradile. Jedino sto nisam radio je menjanje samog Cmos chipa, pa tacno moze biti i do njega samoga.

Bas bih i ja voleo da znam sta je uzrok ako je neko uspeo da prokljuvi.
[ valerijan @ 08.02.2012. 17:46 ] @
Hvala Binary Mind i gilopile!

Gde bih mogao da pronadjem BIOS koji bih flesovao sa CD-a ili je mozda moguce
modifikovati te Flopi boot fajlove sa ASUS sajta?



p.s. ova poruka ostavljena sa doticne ASUS MB
[ Binary Mind @ 08.02.2012. 18:01 ] @
Jos nesto sto bi moglo da pomogne je vadjenje PLCC BIOS chipa adekvatnim PLCC IC ektraktorom, ciscenje kontakata i vracanje chipa u svoje leziste. Ta ploca ima BIOS chip koji nije zalemljen i vadi se alatom koji sam naveo u prethodnoj recenici. Pored toga moze samo da se proba da se PLCC BIOS chip malo nagura u leziste jer na nekim plocama ti chipovi imaju nezgodnu osobinu da olabavi kontakt sa podnozjem i da se desavaju razni problemi koji ukazuju na probleme vezane za CR2032 baterije i slicno.

A za flashovanje BIOS-a... Za tu plocu je najbolje preko floppy diska. Bilo bi uputno da preko svojih kanala iskopas, uz razne polovne komponente koje ti prolaze kroz ruke, i neki FDD
[ valerijan @ 08.02.2012. 18:09 ] @
@Binary Mind

ok.

Imam Floppy DD (na mom jednako starom Kompu), ali ne i Floppy disk (za par dana...nadam se)!

Da li je rizicno da u medju/vremenu sam pokusam da pritisnem Chip?


p.s. bilo bi dobro da mi samo prolaze kroz ruke, pre bih rekao da se polako pretvaram u kolekcionara PC antikviteta (od kojih su neki i profunkcionisali!)...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 08.02.2012. u 19:28 GMT+1]
[ gilopile @ 08.02.2012. 18:13 ] @
U biti mozes i sa CD-a, samo treba da udjes u DOS i navedes na AWDFLASH.exe i iz njega navedes na 1010xx.bin. Evo kako sam ja radio bez flopy-a.

Uvek pri ruci imam Hiren`s boot CD i startujem DOS u njemu i navedem na prethodno skinute fajlove koje stavim u, recimo, C:/BIOS folder. Znaci startujes DOS, kucas
cd c:/bios
awdflash
101010.bin i sacekas da zavrsi update.
Mozes i sa flopy tako sto ces ga formatirati u win-u i odabrati opciju `Create an MS-DOS startup disk` i ubacis u njega AWDFLASH. exe i 101010.bin skinuti sa ofc sajta i boot-ati ga. Posle samo tipkas A: awdflash.exe i zatim 10101.bin

EDIT: Mozes bios chip izvaditi i sa iglom za heklanje:) Samo budi jako pazljiv, jer je podnozje jako krhko, tako da oprati paznju na silu poluge koja se oslanja na podnozje i nece biti problema.
[ miki069 @ 09.02.2012. 16:13 ] @
Šta mu vredi Hirens CD ako mu je particija NTFS, a najverovatnije jeste.
Hirens ima boot DOS-a iz Win98 i ne vidi NTFS particije.
Jedino ako su mu slučajno FAT32 particije, ali to je retkost.

Disketa je zakon.
[ valerijan @ 09.02.2012. 16:27 ] @
Ploča je došla Solo, bez Hard Diska!

Ali sve je OK.

Flopi Diskete su stigle.

Za par sati ću se upustiti se u BIOS flash avanturu i javiti rezultate.


p.s. varijanta sa pritiskanjem Čipa nije uspela.

[ gilopile @ 09.02.2012. 17:32 ] @
Ih, ma radi, tj. ima podrsku za NTFS, 1000x probao:) Recimo, NTFS Dos 3.02
to read-only access ntfs partitions from Dos.
NTFS4Dos 1.9
to read and write ntfs partitions from Dos...
Sve verzije novije od 9xx imaju podrsku za NTFS u DOS alatima.


Citat:
miki069: Šta mu vredi Hirens CD ako mu je particija NTFS, a najverovatnije jeste.
Hirens ima boot DOS-a iz Win98 i ne vidi NTFS particije.
Jedino ako su mu slučajno FAT32 particije, ali to je retkost.

Disketa je zakon.
[ miki069 @ 09.02.2012. 20:42 ] @
Komentarisao sam samo za DOS sa Hirens boot CD-ova.
Napisao sam samo da on nema jer je Win98 verzija DOS-a.

Naknadno navedene verzije imaju.

Ta NTFS4Dos 1.9 to read and write ntfs partitions from Dos... bi mu bila OK.

NTFS Dos 3.02 to read-only access ntfs partitions from Dos... bi mu prekinula flešovanje ako odabere opciju da bekapuje trenutni BIOS.


Valerijan, ako nije kasno, da te ne bi zajebala neispravna disketa, OBAVEZNO je proveri.
Snimi šta treba na nju i onda idi u komandni prompt i kucaj naredbu

DISKCOPY A: A:

kada ti traži surce ubaci je, a kada ti bude tražio target ubaci opet tu istu.
Kopira je sektor po sektor i ako prođe onda je 99.99% OK.



[ valerijan @ 10.02.2012. 00:12 ] @
Još jednom hvala gilopile i miki069.


Nešto čudno se dogodilo:

kad sam ubacio novu bateriju i poslao par poruka sa Linux-a ostavio sam matičnu da prenoći...

Kad sam je priključio i pokrenuo pojavila se poruka sa početka teme.

Par puta sam neuspešno pokušavao da uopšte pokrenem Floopy BIOS update/flash.

posle ALT i F2 mi se pojavio Award BIOS flash utility, upisao sam 1010-x.bin ali je prijavio takvog fajla nema.


Uglavnom, nakon par pokušaja sam ponovo fizički odvojio konektore napajanja sa ploče...

Ostavio da malo odstoji, ali se početna DEFAULTS LOADED poruka nije pojavila!?!
(ceo postupak sam ponovio par puta)


Koliko se sećam ništa nisam menjao u podešavanjima:

1. sem što sam podesio da se BOOT-uje sa Floppy-ja

2. i što sam deštiklirao halt on all errors exccept floppy (to sam ranije štilklirao da bih izbegao početnu poruku na ekranu)

3. napajanje sam povezao preko Upsa (sad sam probao i bez Upsa).

4. (eventualno) sam juče malo podesio kontakte na ležištu za bateriju
[ gilopile @ 10.02.2012. 01:36 ] @
@Miki, rade te pomenute verzije, koristim ih sa Hiren`s-a godinama... Sto se Flopy-ske tice, nema ni tu bojazni, jer prvo ide ocitavanje u RAM mem. sa Flopy-a, pa tek, ako prodje, onda se upisuje sa RAM-a u CMOS. Tako da sa te strane ne bi trebalo da ima nikakvih problema, ukoliko su podaci u Flopy lose upisani ili necitljivi. POzeljno je jedino da je makina stabilna i da se nakaci na UPS, ukoliko je neko baksuz, ode sve u Boziju...:)

Pozdrav!

@valerijan, nama na cemu man! Za neki pocetak, skini CPU-z i proveri trenutnu verziju BIOS-a. POsle toga skini Hiren`s CD (trebace, zlu ne trebalo:)) i narezi ga. Javi kada to odradis, pa cemo videti dalje.

P.S> Moze biti i to da treba da primenujes .bin fajl iz 101019.bin u, recimo, `vale.bin`. Imao sam vise puta slucaj da nece da ga prepozna...Da li zbog viska karaktera ili cega vec, sam djavo ce ga znati:)



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 10.02.2012. u 02:54 GMT+1]
[ valerijan @ 10.02.2012. 01:52 ] @
Nažalost problem se ponovio!

Da li možeš da mi u par rečenica razjasniš kako da ubacim AWDFLASH.exe i 1010-x.bin na Floppy
prilikom `Create an MS-DOS startup disk` procesa?
[ gilopile @ 10.02.2012. 01:58 ] @
Vrlo jednostavno:

1. Uradis format flopy-a sa opcijom `Create an MS-DOS startup disk` - sacekas da zavrsi
2. Otpakovana ta dva fajla `presvuces` u flopy - sacekas pola decenije da zavrsi i...
3. Boot-jes sa flopy-a i kada udjes u DOS kucas prvo AWDFLASH.exe, pa zatim xxx.bin NAPOMENA - moras kucati extenzije

Kao sto sam rekao, pokusaj da pre nego kopiras AWD.exe i xxx.bin, da `xxx.bin` preimenujes u `bios.bin`, recimo, i tako posle i kucas iz DOS-a i mora da se flesne ili us*a smo motku:)
[ valerijan @ 10.02.2012. 02:09 ] @
Baš tako sam i uradio, ali mi je prijavljivao da nedostaje neki fajl.

Da sad ne nagađam, ponoviću sutra sve (sa preimenovanim .bin fajlom) i zapamtiti tekst ako se ponovi greška!
[ gilopile @ 10.02.2012. 02:29 ] @
Hm, ok. Skini ti lepo CPU-z i slikaj i postavi `motherboard` pretinac ovde, pa da vidimo. Moguce da nije to ta ploha koju si naveo u prvom postu. Sve je moguce, ali resicemo sigurno flesovanje, pa makar nam pretposlednje bilo:)
[ valerijan @ 10.02.2012. 10:14 ] @
Koristio sam Astra DOS Info:



Inače se i nakon cele noći bez kontakta sa napajanjem, sve normalno pokrenulo...

Da li je moguće da ga nešto od tih Halt on No Keyboard itd. resetuje?
(zato što mi se juče posle par uspešnih pokušaja poruka vratila tek kad sam zaboravio da povežem i tastaturu)


dodatak:

sad vidim da ističe licitacija za istu ploču (iako je čipset drugačije pozicioniran)
BIOS koliko sam uspeo da vidim ima drugačije oznake (kod mene je d5 A7NX5 1009), a pomislio sam da bi ako ništa drugo ne prođe...pokušam da prebacim čip...da li bi to generalno moglo da se uradi ako pronađen neki sa istim oznakama?

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 10.02.2012. u 12:27 GMT+1]
[ KrkaCiC @ 10.02.2012. 13:28 ] @
A koji procesor tacno imas,jel znas?
Imam osecaj da samo trebas da podesis bios i da treba da malo dignes magistralu procesoru (verovatno ti je mnozilac procesora 12,5) a magistralu je bios spustio na 100 mhz. Tvoja ploca ima nforce2 chipset i on cini mi se nece da radi sa prvim Athlonima,nego ti verovatno imas neki AthlonXp,i on trazi bar 133 mhz magistralu. Inace,kao sto neko napisa,jesu ranije asus ploce imale problem sa biosom
Ja imam epox sa nforce2,i losu bateriju vec 2 god i kad god nestane struja moram da podesavam u biosu vreme i cpu (vrati na default 100 mhz).
Znaci vidi koji je cpu pa podesi ceo bios lepo,i ako je neki Xp cpu digni magistralu na 133 (ako je sa jezgrom Barthon digni slobodno na 166). Pozdrav
[ valerijan @ 10.02.2012. 15:48 ] @
@KrkaCiC

Jeste: Athlon XP 1250!

Jedna od poruka koje dobijam na startu je:

Memory frequency is at 200MHz, single channel mode

a CPU external freq. je na 100MHz.
[ Binary Mind @ 10.02.2012. 19:19 ] @
Ne postoji AMD Athlon XP 1250. Najsporiji Athlon XP koji se ikad pojavio u prodaji je bio AMD Athlon XP 1500+ (1333 MHz, FSB 266, mnozilac: 10, Palomino core) iz 2001. godine... Izvadi procesor i napisi sta mozes da vidis od oznaka na njemu da utvrdimo o kom se procesoru radi. Ocigledno da treba rucno podesiti FSB i mnozilac u BIOS-u da bi procesor bio prepoznat kako treba... Doduse problemi opisani na pocetku teme nemaju nikakve veze sa time sto procesor ne radi na nazivnoj frekvenciji, pod uslovom da je sam procesor ispravan.
[ valerijan @ 10.02.2012. 20:03 ] @
AMD Athlon AXDA2000UT3C


p.s. AMD Athlon XP 1250MHz piše pri startovanju...(ako ta informacija može da pomogne)

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 10.02.2012. u 22:03 GMT+1]
[ sonus70 @ 10.02.2012. 22:07 ] @
To je AthlonXp 2000+. POdesi u biosu fsb 133MHz i on bi onda trebao raditi na svojih predviđenih 1666MHz. Tebi ono 1250 piše zato što mu je množilac 12,5 a default fsb ploče je 100 pa ga ljuljne na tih 1250MHz.
Ali kao što kaže Binary "problemi opisani na pocetku teme nemaju nikakve veze sa time sto procesor ne radi na nazivnoj frekvenciji, pod uslovom da je sam procesor ispravan."
Čisto kad radi, radiće brže
[ Aleksandar Đokić @ 10.02.2012. 22:36 ] @
imaju, ako se detektuje fault podesavanje frekvencije bios se resetuje, mada bi pisalo "overclocking failed..."
[ valerijan @ 10.02.2012. 23:03 ] @
Pored:

CMOS checksum error - Defaults loaded

povremeno se pojavljuje samo dodatak:

CPU has been changed


p.s. sutra sledi Flash BIOS-a ako sve bude OK

[ valerijan @ 11.02.2012. 11:23 ] @
Flash BIOS-a je uspeo, ali je problem ostao...

Tokom flešovanja sam dobio poruku:

BIOS Image File is for nForce Chipset Only

Takođe su ostala No Update polja.


Sada na početku prikazuje da je BIOS ver. 1010, a bila je 1009.

Još jedna interesantna stvar se dogodila:

sada povremeno pri startovanju ne izlista koji je CPU!

Ali kad izlista, tačno pokazuje koji je CPU:
[ gilopile @ 11.02.2012. 11:44 ] @
To je OK, normalna BIOS-post prijavka trenutne frekvencije memorije.

KAo sto je @KrkaCiC rekao, postavi mu FSB na 133 i trebalo bi proc da radi na 1.66GHz tj.12.5 x 133, pa vidi kako ce se ponasati.

EDIT: ne vidoh gore da su vec odgovorili...To je ono kada se ovako kasno ustaje:))

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.02.2012. u 12:54 GMT+1]

Sto se tice povremene prijavke procesora u bios-postu i to je ok. Jer ce ga prijaviti SAMO kada je racunar startovan iz OFF rezima, a ne i pri restartu, CTRL+ALT+DEL ili izlasku iz BIOS-a. Mislim da je proslo sve OK.AWDFLASH je samo napemenuo da je fornForce only, jer verovatno ima slicnih koji su pisani za drugi chipstet pa da ne dodje do kraha. Javi da li ima boljitka. PoZz!


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.02.2012. u 13:02 GMT+1]
[ valerijan @ 11.02.2012. 11:52 ] @
Zaboravio sam da napišem da sam i to uradio, ali se DEFAULTS LOADED ponovilo.

Posle tog podešavanja mi je takođe pokazao da je AMD Athlon XP 2000+.
[ valerijan @ 11.02.2012. 12:48 ] @
@gilopile

Da, to se događa prilikom CTRL ALT DELETE!

Inače (da ponovim dok se ne razbudiš): nema boljitka. Prijavljuje istu grešku kad skinem napajanje sa MB...
[ gilopile @ 11.02.2012. 12:50 ] @
Kafica dupla je pala, te progledah kobajagi!:)
E jbg:( Mislim da je to to, sve si pokusao ali nazalost problem je onaj sto smo i pretpostavili i desava se na tim plocama, nije usamljen slucaj.

Da je do lose baterije, kontakta baterije, neispravnost neke komponente u BIOS delu...resetovalo bi se i sistemsko vreme. Ne znam, jedino da se nadje novi odgovarajuci BIOS chip i da se u njega upise novi pa da se proba, ali opet ne garantujem da ce da proradi. Sve mi je sumnjivo, jer se desava samo kada se odspoji sa mreze i iz nekog razloga ucita default, a sistemsko vreme je OK. Totalno gremlinski kvar.
Evo i kako moze da se odradi bez potrebnog BIOS programatora:

Ides na standardni update bios-a i kada se iscita sa flopy-a u ram i pre nego potvrdis da treba da upisuje u CMOS, jednostavno(pazljivo) izvadis stari i stavis novi chip u leziste i zapocnes upisivanje.:) Upalilo mi je vise puta taj sistem. Dakle, jedino moras naci 100% identican chip.

P.S. Bilo bi lakse da se resetuje komplet bios, a ne samo ovaj gremlinski, `load default`. Da li te ploce imaju problem sa prijavljivanjem odredjenog CPU-a ili sta, jbblga:(
\
Kao sto sam napisao, imao sam pregrst ploca sa takvim simptomima i nisam uspeo da resim, a i neke moje iskusnije kolege, koje su i ozbiljnije pristupili problematici, nazalost, nisu otkrili u cemu je kvaka.
[ valerijan @ 11.02.2012. 13:08 ] @
!!

gilopile sve se resetuje i sistemsko Vreme!

Sad vidim da to stvarno nisam (nenamerno) napisao, ali sam mislio da se podrazumeva...




[Ovu poruku je menjao valerijan dana 11.02.2012. u 14:30 GMT+1]
[ gilopile @ 11.02.2012. 13:37 ] @
Suti, bolje da je tako! Sada bi trebalo onda ispitati bateriju, kontakte na ploci za nju, da li postoji napon u podnozju baterije od 3V kada je ploca startovana, da li(ovde nam vec treba shema) postoji napon na odredjenim pinovima Cmos chipa kada se iscupa napajni kabel...Videcu da iskopam neku shemu...Za pocetak premeri bateriju da li ima oko 2.8-3.0 V da vidimo da je uopste puni. Mozda je nesto od komponenata u tom delu u kratkom spoju. Proveri i dzamper za CLR CMOS da li se nalazi na 1. i 2. pin-u i da li ostvaruje dobar kontakt.
[ Binary Mind @ 11.02.2012. 13:46 ] @
To sto je opisao gilopile sa menjanjem BIOS chipova na zivo tokom procedure flashovanja BIOS-a se zove hot flash. Jako korisna tehnika. I ja se secam slicnih problema sa Asus plocama iz generacije Socket A, Socket 754, Socket 423 i Socket 478. Nesto se resavalo a nesto nije a resenja nisu bila sablonska. Ja sam se upravo na Asus plocama i ucio zanatu (sto kod kuce, sto na poslu) a i velika vecina maticnih ploca koje sam imao u vlasnistvu su upravo bile Asus
[ valerijan @ 11.02.2012. 15:49 ] @
Iskra MI 7045 kaže:

Baterija 3.5V i solo (skinuta) i kad je Matična akivna (ako su merodavni kontakti tačno sa druge strane lažišta na MB).
(kupljena kod nekog derikože pre 2 dana, ali je baš kod takvih sve moguće...)

Džamper izgleda ok (1 i 2):




@gilopile

ako pronađeš šemu koja bi pomogla (kad god to bilo) ovde sam!


Pitanje:

Ako "negde" pronađem istu MB, da li čip mora da ima isto svako slovo/broj (d5 A7NX5 1009)?


@Binary Mind: samo da ovo nije baš jedna od tih koja je bila na seansi a nije imala rešenje...
[ Binary Mind @ 11.02.2012. 15:59 ] @
Nije to zavisilo od modela do modela, vec od primerka do primerka ploce... Zato se, kao sto kaze gilopile, zargonski kaze "glemlinski" kvar Kod resavanja ovakvih kvarova nema sablona vec se do resenja dolazi uglavnom sasvim slucajno.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 11.02.2012. u 17:57 GMT+1]
[ gilopile @ 11.02.2012. 16:35 ] @
Sto se chipa tice, ne mora. To je verovatno oznaka neke serije i sl. Mora samo biti ubacen isti BIOS.bin u njega i naravno isti cmos chip sa toliko i toliko kb/Mb memorije i radice na drugoj ploci bez problema. Javljam se nesto kasnije ako izrckam negde neku shemu ili mi jos nesto padne na ovaj zaledjeni um, brrrr, bem ti ladnocu, a moram u setnju:)
[ valerijan @ 12.02.2012. 00:16 ] @
Očigledno da zbog "prirode" problema više nema off/topic-a, jer izvor problema može biti skoro sve...

Zbog toga iznosim sledeća zapažanja:

1. juče se par puta dogodilo da se Matična restartuje kad dodirnem glavni 20pin konektor napajanje/MB .
Kao da je loš kontakt. Promenio sam napajanje i ponovilo se. Verovatno sam olabavio kontakte od neprekidnog skidanja i vraćanja na MB.

Proverio unimerom i uverio se da su iglice na Ploči OK, pritegao kontakte na napajanju i od tada se taj problem više nije pojavljivao.

2. imam 3 RAM od 256MB (bile su na MB). Dve su prošle višesatni Memtest86+, jedna nije. Danas sam gumicom očistio sve kontakte i ne samo
da je problematični RAM prošao test, nego su i sve memorije zajedno prošle preko 5h testa. Ranije mi je Memtest pokazivao grešku kad ih tetstiram sve zajedno!

3. danas pre Flešovanja nisam odmah uspeo da startujem ploču (vrte se ventilatori na CPU i Grafici bez prikaza na Monitoru, bez Beep-a), ali je sve bilo OK kad sam malo bolje ubacio memorije u slotove. Fleš BIOS-a sam radio sa samo 256MB zbog pouzdanosti.

4. polu/komična stavka (možda povezana sa stavkom 1.):

tokom Astra for DOS programa sam uključio usisivač i MB se restartovala! Usisivač je bio u istom razvodnom kablu.

Prebacio sam ga potpuno drugu utičnicu na suprotnom delu sobe, uključio i MB se ponovo restartovala...


Sve opisano se događalo sa sledeća dva napajanja

nadaleko čuvenim Cooler Master RS-380-PMSP i Chieftec HPC 360-202


p.s. sutra ću najverovatnije pokušati da instaliram XP sp3

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 12.02.2012. u 01:27 GMT+1]
[ valerijan @ 13.02.2012. 12:37 ] @
XP sp3 instaliran! (poruka napisana kroz ASUS A7N8X-X)

Danas se normalno startovala, juče nisam pokušavao.



ipak jedan off/topic:

nisu se instalirali:

1. LAN Realtek 8201BL PHY (ne mogu da pronađem drajvere, pa sam ubacio PCI Realtek 8139C da bih se konektovao)
(Linux je sutomatski instalirao drajvere za 8201BL PHY!)

2. SM Bus controller

Device manager ih lista pod Other devices kao: Ethernet controller i SM Bus controller sa žutim upitnicima

off/topic dodatak: pronašao sam rešenje pod Utilities NForce2 all in one version 1.16 driver for WinXP.



[Ovu poruku je menjao valerijan dana 13.02.2012. u 14:07 GMT+1]
[ gilopile @ 13.02.2012. 13:13 ] @
Evo drajvera, sve je tu, chipset,LAN... http://dlcdnet.asus.com/pub/AS...ls/nf2/A7N8X-X/nf2v116_wxp.zip

Treba ti za XP, ako se ne varam?

Evo ovde imas, ako zatreba u buducnosti: http://support.asus.com/Downlo...amp;m=A7N8X-X&p=1&s=10

Edit: sada tek vidim da si pronasao. Nema veze, mozda zatreba nekome.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 13.02.2012. u 14:36 GMT+1]
[ valerijan @ 13.02.2012. 13:42 ] @
gilopile hvala, pronašao sam ih pod NForce2 all in one version 1.16 driver for WinXP...
(baš te za koje si postavio Link) zbunilo me je to Utilities, pa nisam ni gledao šta se tu nalazi.

Matica par sati fino radi! Pustiću je danas 24H.

Vrebam jednu istu MB: mislim da bi čip odgovarao, ako problem ostane.

Mada ako ovo nije najava većih problema, ne uzrujava me preterano ni opcija da povremeno podesim BIOS.

A opet me intrigira i Hot Flash


Da li postoji neka najminimalnija mogućnost da su memorije pravile problem pri startovanju?
(danas sam ih namerno ostavio sve tri tokom XP install-a)


dodatak: Line out ne radi, sa Pci audio karticom sve OK.



p.s. kolariću-paniću poruke!


[Ovu poruku je menjao valerijan dana 13.02.2012. u 15:38 GMT+1]
[ gilopile @ 13.02.2012. 14:57 ] @
Pa sve je moguce, kompleksna makina je to, mislim racunari opcenito:) Vreme ce pokazati i mozda se dodje do resenja nekim cudnim putem.

Sto se audio-a tice, moguce da treba da postavis dzampere na `front panel`, starije ploce su morale imati te dzampere kako bi prosledio zvuk na Audio konektor sa zadnje strane ploce, ukoliko nije spojen `front panel` konektor. Ako ih nema, pokusaj da ih stavis i vidi da li ce prosvirati:) Samo obrati paznju(radi orjentacije) onaj usamljeni pin i videces gde treba da postavis dva dzumpera. Ako naletis na istu plocu, bas probaj da prebacis BIOS chip i javi da li ce se stanje promeniti, pa da napokon razbijemo i tu misteriju:)

Evo i slicica:



E da, kako bi isprobao da li zvucna radi posle dzampiranja, potrebno je u control panel/audio/audio da postavis tu integrusu kao aktivnu, pa ako ne radi(crkla), vrati na PCI



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 13.02.2012. u 16:10 GMT+1]
[ valerijan @ 13.02.2012. 15:13 ] @
Da dodam da sam sad testirao Line In i Mic in i oba rade, ne radi samo Line Out!

Nema džampera FP!? Prazno, ako treba foto...
[ gilopile @ 13.02.2012. 15:19 ] @
Ne mora foto, verujem ti, ako ne lazes, he he! Turi dva komata i probaj da li ce svirnuti. Dobar je znak da radi MIC i LINE IN, jer u 99% kada cerkne chip, nista ne radi ili samo krci kada se pomera slajder volume.
[ valerijan @ 13.02.2012. 16:10 ] @


Radi!! Momentalno, tokom dizanja sistema.

Da odgovorim na tvoje pitanje: nije radilo uopšte, ni krčanje ni šuškanje ništa!

Ovo me sad vraća na predlog da proverim kako stoji BIOS džamper!

Hvala.


Red nalaže da dočaram barem delić ambijenta:
[ gilopile @ 13.02.2012. 19:04 ] @
Nema na cemu, super da je prosrvirao!:)

Sada to lepo skockaj u neko kuciste dok nisi zapeo o te kablove, jer ode sve u Boziju!:)

Pozdrav!
[ FlavioPO @ 16.02.2012. 01:49 ] @
Auh,iščitao sam sve 3 strane teme !
Koliko z#za oko matore ploče ...

Kasno sam naišao,no,ako bude trebao još koji savet

Btw,ako sam propustio,što je baš ova ploča vredna ovolikog truda ??
Da je A7N8X DeLuxe već bih i razumeo a ovo je najobičnija X verzija pa zato nekontam.
[ valerijan @ 16.02.2012. 10:07 ] @
@tema

Par dana radi ok...možda je problem bio RAM ili kontakti za napajanje na MB.


@FlavioPO

moj na odgovor na tvoje pitanje: zašto?

se krije u kineskoj poslovici: ko li ko lju di to li ko ću di...
[ FlavioPO @ 16.02.2012. 10:47 ] @
OK,i to što kažeš.Svako ima neke bube .

Imam orig. CD od ploče pa,ako hoćeš,mogu da postavim image negde za DL ?
[ valerijan @ 16.02.2012. 11:22 ] @
buberijan spreman za DL!

Unapred hvala.
[ FlavioPO @ 16.02.2012. 17:44 ] @
Evo ga

http://www.filefactory.com/file/c3ac419/n/NVIDIA_nForce2.mdx

[ lordaca96 @ 17.02.2012. 22:17 ] @
Imam i ja tu plocu i na njoj ne radi tastatura a opticke uredjaje i hdd slabo indetifikuje tj. pisu neki svrakopisi ili artifakti. Sto se tice tih errora moras da udjes u bios podesavanja i da podesis kako ti odgovara i error-i ce nestati. Sta mislite u cemu je problem sa mojom. Ja sumnjam na bios, ali ako mislite da je nesto drugo recite mozda ce to pomoci da resim problem. Tastatura je ispravna.
[ valerijan @ 17.02.2012. 23:32 ] @
@lordaca96: sve podesim, ali se ponovo resetuje...Gde tvoja MB stane prilikom startovanja?
I šta se događa kad nisu povezani ni HD, ni optika?

@FlavioPO: hvala i zvanično za CD image

@tema: danas se dva puta resetovao BIOS. Bez pravila. Napajanje nisam skidao sa ploče, samo sam ga ugasio i izvadio strujni kabl...
Treći put je sve bilo OK iako sam uradio sve identično...

@Binary Mind Koliko je rizično da pokušam da izvadim i očistim BIOS čip? Naravno, koristio bih "alat" koji je gilopile predložio.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 18.02.2012. u 09:26 GMT+1]
[ FlavioPO @ 18.02.2012. 08:25 ] @
Nema na čemu :D


@lordaca96 ,imam i ja jednu Asus P4S533-MX koja isto tako brljavi.Pošto sam jer već ranije flešnuo na poslednji BIOS mislim se već neko vreme da ponovo flešnem istu verziju BIOSa u nadi da će se opametiti :) .
Clear CMOS ne pomaže kod mene.
[ lordaca96 @ 18.02.2012. 19:06 ] @
Citat:
valerijan: @lordaca96: sve podesim, ali se ponovo resetuje...Gde tvoja MB stane prilikom startovanja?
I šta se događa kad nisu povezani ni HD, ni optika?

@lordaca96 ,imam i ja jednu Asus P4S533-MX koja isto tako brljavi.Pošto sam jer već ranije flešnuo na poslednji BIOS mislim se već neko vreme da ponovo flešnem istu verziju BIOSa u nadi da će se opametiti :) .
Clear CMOS ne pomaže kod mene.


Za dva dana cu pokusati da zamenim CMOS tj. taj chip. Dalje od POST-a ne mogu maticna slabo vidi tastaturu(kada upalim samo se tri lampice upale na kratko i to je to- lampice svetle zbog bios-a). Sto se tice tog error-a nesto nestima. Da li mozes da upalis operativni sistem, ako mozes i svi hardware-ovi funkcionisu onda bi podesavanjem trebalo da nestane taj error, ali posto nije nesto zeza i to debelo. Majstor kaze jumper ja kazem CMOS pa cu videti sta je.
[ Binary Mind @ 18.02.2012. 20:30 ] @
@valerijan

Pa cenim da je rizicno vaditi PLCC chip takvim alatom (iglom za heklanje). ako ces time raditi budi pazljiv posto je PLCC podnozje plasticno a i chip mozes da ostetis ako ne budes nezan. PLCC chip ekstraktori nisu skup alat (mogu se naci za vec od 350-400 din. komad).
[ valerijan @ 20.02.2012. 18:53 ] @


1. Da li bi trebalo da na nešto posebno obratim pažnju prilikom vađenja čipa?

Testirao sam spravicu na jednoj neispravnoj MSI MB (AWARD BIOS). Solidno je prošlo. Nisam baš uspeo ravnomerno da izvučem iz ležišta...

2. Kako se čiste kontakti na čipu i ležištu?
[ Miroslav Cvejić @ 20.02.2012. 19:19 ] @
Imaš pletenicu, pertlu, (desoldering wick) koja pokupi sav višak kalaja. Samo budi nežan i gledaj da je lemilica adekvatno zagrejana.
[ Binary Mind @ 20.02.2012. 19:27 ] @
Ciste se izopropil alkoholom i cackalicom za usi. Ako nemas izopropil alkohola mogu da posluze visokoprocentni medicinski alkohol ili medicinski benzin. Pre nego sto vratis PLCC chip u podnozje cekaj malo da ispari alkohol/benzin...
[ FlavioPO @ 20.02.2012. 19:51 ] @
@valerijan ,gde si pazario alat ??
Može i na pp
[ valerijan @ 20.02.2012. 20:18 ] @
@Binary Mind

Da li može Medicinski benzin?

@Miroslav Cvejic

Savet za Desoldering wick se verovatno odnosi na skidanje celog ležišta sa Matične ploče. Biće mi od pomoći prilikom
zahvata zamene USB portova...Baš sam bio u nedoumici kako da izvedem skidanje kalaja sa više mesta odjednom
bez upotrebe sile...Hvala.

@FlavioPO


[ Binary Mind @ 20.02.2012. 20:21 ] @
Da moze medicinski benzin... Vec sam to napisao u prethodnoj poruci
[ valerijan @ 20.02.2012. 20:40 ] @
Ok, nisam video...zalepio sam se za Izopropil alkohol (u off/topic-u je objašnjenje) i počeo odmah da pretražujem sastav!

Medicinski benzin sam kupio pre par Meseci da bih skinuo skamenjenu pastu sa CPU nakon što sam pročitao ovu poruku.

Očistio je pastu bez problema, dok su sve standardne metode podbacile...


off/topic:

ima tako dobar miris da sam na neki bizaran način bio srećan što sam Procesore (zbog zamrzavanja) menjao svakih par dana...

...suzdržao sam se od zamene paste po komšiluku
[ valerijan @ 22.02.2012. 10:28 ] @
Uspešno sam izvadio i očistio PLCC čip (sa maskom nakon analize štetnog dejstva/posebno Izopropil alkohola...),
ali me je danas dočekala Defaults loaded poruka.
(i to sa napajanjem koje je samo bilo isključeno Off opcijom, bez izvađenog kabla)

Juče je sve bilo OK, čak se nije resetovao ni kad sam skinuo, očistio i vratio čip...

Definitivno krećem u potragu za drugim čipom, a u međuvremenu ću pokušati i sa drugom Grafičkom karticom
i eventualno nekom mojom/proverenom Kingston RAM.
[ Binary Mind @ 22.02.2012. 16:15 ] @
Bar si i to pokusao Izopropil nema stetnog dejstva na hardver, mada na bocicama ponekad pise da se ne udise ... Cak sta vise izopropil je preferirano sredstvo za rad sa PC hardverom... Ovaj kvar mozda i nema veze sa PLCC chipom a ploca je stara (nije bas vredna gubitka vremena osim ako ti je cilj da je popravis da bi nesto naucio a imas vremena da odvojis za to.)
[ gilopile @ 22.02.2012. 17:38 ] @
Djavolji je taj Bios. Sto je najgore sve je (in)direktno povezano sa njim i sve moze biti uzrok, pa cak i neka od komponenta. Npr. Memorija iz nekog `bank-ovnog` razloga ne moze iz cuga da bude tacno prijavljena(naveo sam `iz cuga` jer se ne desava svaki put`, a uticaj na to moze biti i starost/iscrpljenost ploce) i Bios ucita default vrednosti iz sigurnosnih razloga...Tako da moze biti sve, jbg. Mozda da pokusas i sa zamenom(ako vec nisi) onih par Elkosa u blizini baterije i Chip-a, pa da vidimo da li ce proraditi.
Mada bih se opkladio u veliku lovu i da kada bi sve promenio na ploci i dalje bi problem ostao:) Nisam sujeveran, ali imam osecaj da se problem i u samu stampu zavukao:)
[ valerijan @ 22.02.2012. 18:17 ] @
@Binary Mind

Mislio sam samo na štetno dejstvo isparenja na organizam... Da ne završim kao Braća Ramons.


Ideja je da ploču koliko/toliko dovedem u red, što sam uz pomoć sagovornika (kao i čitanja nekih drugih tema), uspeo da uradim.


Praktično sam iz poruke u poruku sve više uranjao u priču, čak toliko da sam juče sredio jednu soc. 370 MB koju sam ranije otpisao.

Tema se tako razvijala da sam pojedine predloge primenio na drugim MB, a drugi predlozi su mi rasvetlili dodatne mogućnosti za buduće zahvate...

Verovatno moj entuzijazam postaje jasniji nakon informacije da mi je glavni komp sa ASUS P4B266 SE MB,
ali je suština da sam se jednostavno inficirao čitajući ovde...generalno.


@gilopile

baš sam to juče uradio (zamena Elektrolita) na drugoj MB i proradila je! Isprobaću sve druge opcije pre lemilice...i ja imam utisak da je problem nedokučiv, ali me je pokrenuo u gore opisanom smislu

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 23.02.2012. u 01:17 GMT+1]
[ valerijan @ 27.02.2012. 19:29 ] @
Nova zapažanja:

4/5 dana bez DEFAULTS LOADED poruke!

Sve kombinacije:
sa i bez skidanja napajanja, ON/OFF napajanje, čak sam par puta izvadio razvodni kabl na kojem se nalaze napajanje i monitor iz zida.

Ovom uspehu prethodilo je sledeće:

1. potpuno sam ogolio Matičnu ploču i još jednom unimerom izmerio bateriju (kontakte) sa donje strane ploče.

2. nije bilo voltaže!?

3. skinuo sam bateriju i izmerio 3+ V

4. kad sam je vratio i izmerio kao pod stavkom 1. voltaža je tokom merenja polako (veoma kilavo rasla i padala do 1,8V) !?

5. onda sam pregledao ležište za bateriju i sa ubačenom baterijom premerio kontakte. Ponovo sam dobio različite rezultate.
(merio sam i kombinacijom različitih strana: minus sa jedne, plus sa druge itd.)

Uglavnom nakon toga sam malo pritegao to ležište, jer sam shvatio da postoji neka pljosnata viljuškica koja drži deo koji povezuje Plus na bateriji...
Kad sam pomerao plastiku stekao sam utisak da se sve pomera sem tog dela. Tako da sam zaključio da je taj kontakt problematičan.
Možda se poremeti kad pomerim MB...

Postavio sam fotografiju TOG problematičnog dela i uveličao ga. Na fotografiji nije ASUS ploča iz teme (nego MS6178 ), jer je trenutno u radu i neću da je čačkam...
(ležište i taj kontakt su identični)

Možda ću pokušati da sa dve žičice sprovedem + - kontakte do drugog ležišta koje bih kupio. Tako bih proverio da li je ovo uzrok problema.
Ako se ispostavi da je to u pitanju zamenio bih ceo deo.




p.s. kasnije sam pronašao bateriju koja je bila na ovoj MB i izmerio je. Bilo je nekih 0.4V!


[Ovu poruku je menjao valerijan dana 27.02.2012. u 20:59 GMT+1]
[ FlavioPO @ 28.02.2012. 00:50 ] @
Extra !

Da ne bude kako se sad pravim pametan ali,od prvog posta sam sumnjao na takav neki problem,pre svega ostalog!

Mislim da ti samo lepo pregledaš te kontakte,eventualno prelemiš nožice kontakata baterije i mislim da problema više neće biti .
Bez da menjaš ležište baterije.

Btw,umesto 2032 baterija,u zadnje vreme na ploče stavljam 2025 (nabavio jeftino).Samo malo pokrivim kontakte da više pritiskaju na bateriju (jer je tanja od 2032) i problema nema .
[ valerijan @ 28.02.2012. 06:48 ] @
Stanje Baterije i kontakte sam već proveravao (predložio gilopile), ali je u tom trenutku sve bilo u redu.
(moguće je da je poremeti prenošenje levo/desno, pomeranje sa podloge na podlogu)

Sami Kontakti su dobro zalemljeni, ali se problem eventualno krije u spoju dva fotografisana dela (ako su to uopšte dva dela).

1. Čudno mi je i to stanje originalne baterije (koja je bila na ploči).

2. Takođe je moguće da nije jedini problem samo ležište baterije, jer je i jedan RAM proradio nakon čišćenja.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 28.02.2012. u 08:54 GMT+1]
[ valerijan @ 16.03.2012. 08:35 ] @
Tri Nedelje je sve ok sa Asus A7N8X-X MB!

razno/razne varijante:

1.varijante sa kablovima (skidanje sa MB, ON/OFF, iz utičnice itd.)

2.ostavljao po par dana testove iz stavke 1 (npr. par dana izvučen kabl iz napajanja...)

Dva puta sam instalirao Win, jednom da bih povećao particiju za OS na jednom malom Maxtor-u, a drugi put da bih instalirao OS na HD koji ću u nastavku druženja sa MB koristiti.
(off/topic: za ovaj HD sam se sam snašao jer me je na L/K sajtu član "odradio" za izlicitirani (plus 10ak drugih osoba: ukupno za 100€...srećom: moje potrebe su bile skromne: par puta Tesla)

Juče/Danas sam celu skalameriju ubacio u kućište.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 16.03.2012. u 09:59 GMT+1]
[ gilopile @ 16.03.2012. 08:59 ] @
He, he, he, videla ploca da si joj se nameracio pa odustala da se folira da joj nije dobro:)

Bas fino da je sve ok.
Pozdrav!
[ valerijan @ 16.03.2012. 09:11 ] @
Shvatila je ona i da imam jaka leđa!

Hvala ti, kao i svim učesnicima u temi, baš mi znači to što je ok i što radi.


Nadam se i da će ovo rešenje sa ležištem za bateriju biti od pomoći nekome...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 16.03.2012. u 10:58 GMT+1]
[ gilopile @ 11.07.2016. 09:45 ] @
Evo da napisem ovde ako nekome nekad zatreba u vezi gubljenja BIOS postavki, a kad je batt dobra i slot za istu OK. Problem je u tranzistoru PNP tik do headera sa dzamperom. Zamenom sam resio problem :) Oznaku ce vrag i da procita na njemu, ali cenim da ce da zavrsi bilo koji PNP tranzistor.

Eto, dosla mi neka ploca i imala ovaj problem, pa sam se malo zainatio :D
[ Slave82 @ 13.07.2016. 02:26 ] @
Ja sam ubedjen da tu ide dioda 95% nesto otprilike oznaka 1ww...
Preko koje se preko STB napaja cmos i drugi kraj ide preko baterije kad je iskljucen komp mozda gresim,mozda zavisi od ploce...
Ja sam ubedjen da je na slici Asusova ploca Am2 soket ???
Desava se da baterije(cajnizanke) na unimeru pokazu skoro 3 volta,al nemaju snagu,dali si menjao bateriju ?
Iskljuci komp iz 220v ostavi 5 minuta i javi dali drzi podesavanje ;)

[ gilopile @ 13.07.2016. 02:55 ] @
Slika je sa neta i ploca je A7v8x-x 100%, a vidi se i po tom ITE chip-u.:)

Vidi, ja sam imao crknutu plocu u furdi i stigla ova sa tim problemom. Menjao batt, naravno i to ne jednu nego vise komada, nove i stare koje su pokazivale od 2.8-3V, a i radile na drugim plocama bez problema. Jednostavnim ispitivanjem unimerom sam sam zakljucio da ima razlike u slotu baterije na 2 iste ploce i ustanovio sam da je tranzistor ( bar sam ispitivanjem ustanovio ) probio i zbog toga gubi podesavanja. Na ispravnoj ne sme da bude nikakvog otpora na + - batt, a na neispravnoj ima otpor od nekih 500ohm.


Podesavanja su se gubila cim iskopcas 220V na 2-3 sekunde - taman kad Power LED prestane da sija na ploci i to uvek bez izuzetaka se resetuje CMOS i odmah te baca u BIOS gde moras da podesis vreme i brzinu procesora.

Zamenom/ skidanjem sa jedne ploce na drugu tog tranzistora problem resen. Testirao sam i posle 4-5 sati postavke su tu, vreme i sve ostalo, dakle - radi.

Posto je jako sitna komponenta, nisam uspeo da procitam oznaku, ali cu to uciniti, jer sam sada stvarno u nedoimici da li se radi o diodi ili PNP tranzistoru.

Palim mikroskop i javljam oznaku.

Evo orig. slika sa koje sam sekao samo deo baterije...


Sto je najgore, ovaj problem imaju dosta Asus-ovih ploca. Ja sam ranije i menjao BIOS cipove, slotove i sve zivo i nikada problem nisam uspeo da resim kod nekih, ali eto, desilo se da imam dve iste ploce i krenuo da trazim uzrok, jer me bas interesovalo...


-----------------------------

EDIT:

Da, u pravu si Slave, Dioda je u pitanju, pise i na ploci D9. Oznaka je L43. Sada sam izmerio staru i probila je, zato i onih 500ohm na slotu za batt.
Hvala na ispravci!
Evo i slika:






[Ovu poruku je menjao gilopile dana 13.07.2016. u 05:13 GMT+1]
[ valerijan @ 28.01.2017. 13:10 ] @
Interesantno. Inače, meni ploča radi još uvek. Najverovatnije ću je uskoro dodatno častiti, CPU i RAM. Ne pokrećem je baš često, nego po etapama, ali se problem nije ponavljao...