[ Helen @ 25.02.2004. 20:47 ] @
Ovo je pitanje za one koji su pravili baze podataka i prodavali ih.
Da li postoji sansa da se neka od tih aplikacija vidi? Posto pretpostavljam da svako ko napravi neku aplikaciju zeli da zastiti svoja autorska prava, svoj kod, da li je moguce prosto vidjeti vizuelni dio aplikacije, znaci koje opcije postoje u aplikaciji, bez koda? Znam da i to zavisi od zahtjeva narucioca programa, ali ako bi neko bio voljan da pokaze jedan koji je prodan.

Interesuje me jos u kojim se danas programskim jezicima rade te baze.
Ne bih voljela da dobijem odgovore tipa: Mozes raditi u tom, i tom.. Interesuju me konkretna iskustva, naravno pod uslovom da je neko voljan da to podijeli sa nama.
Ja sam radila neku amatersku aplikaciju, baza je bila Access a aplikacija u VB6.

Zanima me kako to rade profesionalci, jer mislim da dosta stvari mogu da uradim samo sto nemam predstavu i kako to treba da izgleda.

[ goranvuc @ 26.02.2004. 18:55 ] @
Odes na Google Image Search i upises 'screenshot'.
[ Simke @ 26.02.2004. 21:19 ] @
Pa vidi, opcije koje ce postojati u aplikaciji zavise od toga sta ta aplikacija treba da radi. Sto znaci da recimo program za accounting nece imati iste opcije kao i program za job management.

A sto se tice samog pravljanja aplikacije koje koriste baze podataka - za razlicite situacije se koriste razlicita okruzenja. Za neke stvari je dobar Access, za neke SQL Server + .Net, ili sta vec. Zavisi od velicine projekta i od project requirements.

A da bi se napravila neka ozbiljnija aplikacija, prva stvar koja ti treba je iskustvo - ne samo iskustvo u programiranju, vec i razumevanje poslovnog okruzenja za koji se aplikacija pravi. Programi se ne prave tako sto imas ideju u glavi i krenes da pises code - prvo vidis dali postoji neko kome ce ta aplikacija da treba, pa se onda radi analiza sistema - sta sistem treba da radi, kako da radi, workflows, process diagrams, itd itd. Kada uradis analizu, onda prelazis na dizajn - tu dizajniras bazu podataka, program specifiacations and requirements, dizajn strukture softwera, itd, itd. Tek kada je sve to zavrseno imas osnovu sa kojom mozes da pocnes da pises aplikaciju.

Ako zelis da se bavis ovom vrstom posla, preporucujem da uzmes i procitas knjige u kojima je objasnjeno kako se rade gore navedene stvari, da shvatis koncept, pa tek onda mozes da se bacis na pravljanje aplikacija.
[ Helen @ 26.02.2004. 21:36 ] @
Simke,

znam da izgled programa zavisi od onoga ko narucuje program, naravno da je prilagodjen firmi kojoj se pravi i onome cime se ona bavi. To sam i naglasila prilikom pocinjanja teme. Tako da me te uopstene price ne interesuju, otprilike to znam. Interesuje me da neko pokaze konkretnu aplikaciju koja nesto radi (naravno ne kod), koja je nekome prodana i neko je uspjesno koristi.

goranvuc, pogledacu i na google, hvala.
[ mladenovicz @ 27.02.2004. 10:24 ] @
Simke, apsolutno se slazem sa tobom i sve je to potrebno i korisno uraditi (analiza sistema, ...), ali kod nas jako malo firmi (o pojedincima da ne pricamo) radi na taj nacin. Uglavnom sve ostaje u glavi programera. Bila je jedna tema koja se bavila dokumentacijom na ovom forumu.

Helen, mislim da ti screenshot bilo koje aplikacije nece pomoci, jer to ne znaci da tako treba raditi.

Sto se tice alata, VB & Access je ok kombinacija za manje aplikacije (sad je diskutabilno sta je mala aplikacija, ali recimo da znam da jedna takva aplikacija radi solidno sa 15-20 korisnika). Za veci broj usera, baza treba da bude nesto ozbiljnije SQL Server, Oracle, ... Klijenta mozes da razvijas u VBu, Delphiju, .NETu ili cemu god.

[ broker @ 27.02.2004. 11:33 ] @
Helen, ako te interesuje korisnicki interfejs programa, mozes pogledati bilo koji program koji imas pod Windows-ima, ukljucujuci i sam Windows. Ako pravis program on treba da u sto vecoj meri postuje interfejsna pravila koja postuje i Windows.
[ Zidar @ 27.02.2004. 14:34 ] @
UZ Access dolaze jedna ili dve baze podataka sa primerima, mislim da se zovu NorthWind.MDB i Solutions.MDB. Northwind je kao neki sistem za pracenje posovanja veleprodajne firme. Firma kupuje na veliko a prodaje na malo. Solutuions pokazuje neka vrlo interesantna i inteligentna resenja za pojedine komponente profesionalnih aplikacija. Imas i kod i sve.

Sto se tice profesionalnih aplikacija, to je svaka aplikacija/baza koja je uradjena za novac. Za platu u firmi u kojoj radis, ili je prodata nekome. To medjutim ne znaci da su sve profesionalne aplikaciju istovremeno i kvalitetne aplikacije. Ako aplikacija (baza, progarm) zaista pomaze biznisu za koji je uradjena, onda je korisna, ako ne, onda je nekorisna. pri tome interfejs moze da bude lep, ruzan, bilo kakav.

Sve sto je kolega sa N.Zelanda rekao stoji kao jevandjelje. Tacno je da u mnogo slucajeva to nije tako u praksi, otuda ono da nisu sve profesionalne aplikacije i kvalitetne aplikacije.

Za sada iams dobar pristup, postavljas prava pitanja. Uci, radi i konsultuj korisnika non stop. Ocenu tvoje aplikacije moze dati korisnik i samo korisnik, ne ti ili kolege programeri. Dobar sistem je onaj za koji korisnik kaze da je dobar, a ne onaj za koji mi programeri znamo da je velicanstven jer smo eto primenili neke veoma pamentne tehnike i algoritme i jako smo uzbudjeni zbog toga.

:-)
[ mladenovicz @ 27.02.2004. 14:55 ] @
Citat:
Zidar:
Ocenu tvoje aplikacije moze dati korisnik i samo korisnik, ne ti ili kolege programeri. Dobar sistem je onaj za koji korisnik kaze da je dobar, a ne onaj za koji mi programeri znamo da je velicanstven jer smo eto primenili neke veoma pamentne tehnike i algoritme i jako smo uzbudjeni zbog toga.


Korisnika zanima sta aplikacija radi, a programera kako radi. Mozes nesto da napravis da radi i da korisnik bude zadovoljan, ali da sa programerskog gledista implementacija bude losa.
[ Marko_L @ 01.03.2004. 11:36 ] @
Citat:
Mozes nesto da napravis da radi i da korisnik bude zadovoljan, ali da sa programerskog gledista implementacija bude losa.


Ali to je nebitno jer je jedino bitno sta korisnik misli o aplikaciji jer je njemu i prodajes a ne sebi :)))
Ti u principu mozes da napises mnogo los kod, i da te kolege programeri pljuju na sav glas (oni koji vide taj kod), ali ukoliko ta aplikacija radi posao (onaj koji treba naravno), i uz to je korisnik zadovoljan, nothing else matters :)
Sto znaci da ako korisnik 'oce da u ozbiljnom programu za knjigovodstvo ima leptirice i zvezdice i srculenca koja prelecu po formi ti ces mu to i omoguciti (bez obzira sto je to kic), jer on ce to da plati.
E sad sto se konkretno tice programiranja, a ne uopstenog pristupa, moram reci da se slazem sa vecinom, znaci nikakav screenshot neke aplikacije ili gotova aplikacija ti nece pomoci da postanes bolji ili "ne znam-sta-vec" programer.Po meni je najlaksi nacin da za pocetak postavis sebi neki konkretan zadatak i pokusas da ga napravis na neki svoj nacin, znaci ne da kopiras neciju apliaciju (ni po izgledu ni po funkcionalnosti).Znaci ako si pocetnik, probaj da napravis prvo nesto kao telefonski imenik ili adresar, to je osnova programiranja sa bazama, pa onda kreni dalje.Izvinjavam se unapred ako sam pitanje lose shvatio, pa dao pogresan ili neupotrebljiv odgovor :)

Poz.
[ Marko_L @ 01.03.2004. 11:49 ] @
Btw, sad sam primetio i da pitas za opcije koje neka aplikacija treba da ima, a koja radi sa bazom.E to se nikako ne moze uopstavati.To bi bilo isto kao da ja kazem da postoje 5 osnovnih programa Excel,Word,Internet,Windows i E-Mail (zvuci li ovo nekome poznato ? :) ).Znaci skoro za svaki program treba posebno razraditi opcije.Neki bi rekli da su uopstene opcije za rad sa bazom Pretraga, Sortiranje, Dodavanje, Brisanje..., sto je po meni samo delimicno tacno, jer i to zavisi od potrebe.U nekim aplikacijama recimo uopste nije potrebno koristiti nijednu od pomenutih, sto nas opet vraca na pricu o zahtevu korisnika.U prevodu sve zavisi od konkretnog zadatka koji sebi postavis (ili ti neko postavi), pa prema tome i opcije i dizajn i sl., sve zavisi od zadatka koji je pred tobom.

Poz.
[ Helen @ 01.03.2004. 21:09 ] @
:)) Ajd, dobro, niko nece da pokaze neki svoj rad koji je prodan. Naravno da znam da se ne pravi isti program za dvije razlicite firme, inace bi se samo kopirali. Zanimao je jedan konkretan program, koji je kompletan i zadovoljio je neciju potrebu.
Znam da sva prica stoji ali nisam zato pokrenula topic. (Korisna mi je informacija da se Access i VB moze koristiti za 10-15 korisnika).

Sad da pitam konkretnu stvar. Posto sam radila projekat za prodavnicu (nisam imala narucioca, sama sam osmislila sve detalje), zanima me da li je uobicajeno da se izdavanje racuna radi preko aplikacije? Dakle, ako postoje fiskalne kase ili sta vec, a ja mogu da u, konkretno VB napravim izgled racuna sa labelama i text box-ovima, koliko bi to korisniku bilo neprirodno, taj izgled? Ili se racun posebno izdaje, a ja u bazi uradim nesto kao izdavanje, gdje smanjim kolicinu izdanih artikala? U tom slucaju bi prodavac morao da nakon svakog izdanog racuna pokrene bazu i uradi izdavanje, sto bi mu cinilo dupli posao.

[ broker @ 01.03.2004. 23:56 ] @
Naravno da je zgodno da se racun stampa iz aplikacije. Ovo sa fiskalizacijom to komplikuje jer po tumacenjima, nije dozvoljeno stampati racun iz racunara na fiskalnu kasu vec samo na fiskalni stampac.

Na kaus mozes da posaljes listu i cenovnik artikala kao i da na kraju dana procitas podatke o prometu.

Na stampac mozes da stampas racun (tome i sluzi) ali ne mozes da utices n aizgled racuna. Stampanje se svodi na to da stampacu posaljes stavke racuna koje on stamp apo predefinisanom sablonu. U svakom slucaju fiskalni stampac ne komunicira s aracunarom i programom kao obican stampac nego ti treba neki medjuprogram koji ce to da odradi. Nije preporucljivo da direktno iz svog programa stmpas fiskalne rauna jer onda ulazis na teren gde si obavezna da pruzis tehnicku podrsku i servis u roku od 24 casa i ostale komplikacije.

Dodatno stampanje racuna na obicnom stampacu nema mnogo smisla jer je takav racun nevazeci.

Ne moras posle svakog racuna rucno u program upisivati izdate artikel i kolicine vec na kraju dana iz kase procitas sve promene odjednom. To je mislim cak i obavezno da se radi.
[ madamov @ 05.03.2004. 11:19 ] @
Citat:
Helen:
Interesuje me jos u kojim se danas programskim jezicima rade te baze.
Ne bih voljela da dobijem odgovore tipa: Mozes raditi u tom, i tom.. Interesuju me konkretna iskustva, naravno pod uslovom da je neko voljan da to podijeli sa nama.
Ja sam radila neku amatersku aplikaciju, baza je bila Access a aplikacija u VB6.


Ako si voljna da probaš još jedno od mogućih rešenja koje radi na Windowsu i Macu sa integrisanim Web serverom, pošalji mi na mail adresu da ti pošaljem CD. Reč je o 4D-u, ja sam njihov distributer za SCG, Makedoniju i Sloveniju. Što se konkretnih stvari tiče, s njim sa radio i radim velike informacione sisteme, aplikacije za prodaju karata (Beogradska filharmonija), Web aplikacije itd.