[ VIDAKOVICV @ 14.02.2012. 20:20 ] @
Dobra fora i izgleda da radi, smo što ne mogu nigde da nađem spisak kodova stajališta...



http://www.mts.telekom.rs/inde...items/busplus-info-servis.html
[ ekof9 @ 14.02.2012. 20:59 ] @
Mislim da na onoj mapi na stajalistu imas broj stajalista.

A posle 6 meseci ce da naplacuju?!
[ Jbyn4e @ 14.02.2012. 21:22 ] @
Bilo bi lepo i da ne moras da odes na stajaliste da bi saznao broj stajalista, sta ako mi treba 2 min. do stanice, i hocu da vidim kad da krenem iz kuce da ne bih previse cekao bus?

P.S. Mozemo svi da se organizujemo pa da napravimo spisak, svako posalje *011*neki_broj_stajalista# i onda napise ovde sta je dobio.
Stajalista ima nesto preko 2500 ;)
[ Slobodan Milivojevic @ 14.02.2012. 22:15 ] @
Evo, našao sam stanicu koja već sad ima podatke

*011*512#



Da otvorimo sezonu kodova stajalista

1 - Kalemegdan - Beko
2 - Tadeusa Koscuska
3 - Tadeusa Koscuska
4 - Kalemegdan
5 - Kalemegdan
6 - Pristaniste
7 - Pristaniste
8 - Brankov Most
9 - Brankov Most
10 - Ekonomski fakultet (7, 9, 13)
11 - Ekonomski fakultet (2)
[ rudy_kv @ 14.02.2012. 22:27 ] @
To bi trebalo da bude na ovom linku : http://www.busplus.rs/stanice.php
Ali, iako pise "Spisak stajališta sa kodom i nazivom stajališta", jos uvek nema nikakvog koda vec samo naziv stajalista i smer A ili B. Ko zna, mozda ga i azuriraju uskoro...
[ Bik Koji Sedi @ 14.02.2012. 22:59 ] @
Jel se planira i za Telenor?
[ zzviktor @ 14.02.2012. 23:09 ] @
Neverujem,

Posto Apex solution ima ugovor sa mts!

Nije toliki problem kupiti pre paid karticu!
[ Bik Koji Sedi @ 15.02.2012. 00:11 ] @
Da, samo zbog toga ću da nosam u dzepu prepaid karticu i da je na stanici stavljam u telefon.
[ zzviktor @ 15.02.2012. 00:24 ] @
Mozda i nije tako, mts ima simpaticne promo, a ima i dosta korisnika koje
mozes zvati posto veliki broj ljudi ima njihovu pre paid karticu!
[ petar505 @ 15.02.2012. 00:26 ] @
i kao se dešifruju ovi brojevi:
53-8
23-4
23c-18
jel skapirao neko sadržaj poruke?
[ VIDAKOVICV @ 15.02.2012. 00:29 ] @
53-ojka 8 stanica od stanice na kojoj se nalaziš, 23-ojka 4 stanice...
[ nikola87 @ 15.02.2012. 01:54 ] @
Na VIP-u radi, na telenoru UNKNOWN APPLICATION..
Mislim da ce i Telenor morati da omoguci ovaj servis..ako bar malo razmisljaju..
[ Jbyn4e @ 15.02.2012. 07:30 ] @
Koja je to linija 23c? Nema je na spisku linija :)

P.S.
1037 Makiska u smeru ka Zelezniku
1038 Makiska u smeru ka gradu

Meni je ova veoma znacajna :), samo je pitanje da li taj servis radi kako treba ili je "nasumican". Trebalo bi proveriti da li linije koje nemaju nocni autobus daju besmislene rezultate nocu (npr. linija 58 ako nema nocni, a pise da je 2 stanice od necega u 2 ujutru...)
[ ironman @ 15.02.2012. 07:37 ] @
Na mojoj stanici ne postoji kod niti bilo sta, a nije neka divlja, vec glavna stanica na Miljakovcu, kod poste!
[ ekof9 @ 15.02.2012. 09:28 ] @
Pa jel ima ona mapa?

Nego, ovaj servis i nije od neke pomoci bas. To sto je neko vozilo na 8,10 il 12 stanica mi ne pomaze da znam koliko cu cekati, pogotovo ako idem u neki kraj gde ne znam koliki je razmak stanica.
[ Jbyn4e @ 15.02.2012. 09:35 ] @
To sto nije tebi od pomoci, ne znaci da nije bilo kome.

Postoji spisak stanica, ali nema brojeva na spisku, samo nazivi.... zasad.
[ predragi @ 15.02.2012. 10:04 ] @
Verovatno će sve stanice biti obeležene kodom u narednih 6 meseci
[ ekof9 @ 15.02.2012. 10:40 ] @
Citat:
To sto nije tebi od pomoci, ne znaci da nije bilo kome.


To nisam ni rekao. Ali kako ces znati da li vozilo dolazi za 5, 10 ili 20 min?
[ Jbyn4e @ 15.02.2012. 12:44 ] @
Kako nisi:
Citat:
Nego, ovaj servis i nije od neke pomoci bas.

?

A sto se tice pitanja - neces znati za koliko minuta, ali ces znati da postoji neko vozilo udaljeno toliko i toliko stanica. Onda neces morati kao ja ovih dana da cekas od 07:05 do 07:32 na -20 celzijusa da dodje autobus (ili nekoliko njih, mada su tu nesto pokarabasili jer je ranije bila 88-mica i u 7:12 i u 7:18 i 7:22...) vec mozes da krenes kad bude npr. 4 stanice daleko i da opusteno sacekas par minuta.
[ Texas Instruments @ 15.02.2012. 13:29 ] @
Ja danas isprobao ovo na stanici u Bulevaru preko puta crkve Sv. Marka, vidim 26icu negde kod skupštine i hajde da isprobam, vrati mi info da je za tu stanicu 26 udaljena 1 stanicu, 74 udaljena 3 stanice i to je ok. Međutim, iza te 26ice koja je naišla je bila i 27ica za koju nije bilo nikakvih informacija, tako da ipak ovo treba uzeti sa rezervom.
[ ekof9 @ 15.02.2012. 14:52 ] @
Citat:

A sto se tice pitanja - neces znati za koliko minuta, ali ces znati da postoji neko vozilo udaljeno toliko i toliko stanica. Onda neces morati kao ja ovih dana da cekas od 07:05 do 07:32 na -20 celzijusa da dodje autobus (ili nekoliko njih, mada su tu nesto pokarabasili jer je ranije bila 88-mica i u 7:12 i u 7:18 i 7:22...) vec mozes da krenes kad bude npr. 4 stanice daleko i da opusteno sacekas par minuta.


Ti MORAS biti vec na stanici da bi servis koristio.
Bio ti u 7.05, ukucao sifru, odg ti ko zna sta jer nema vozila u blizini i sta bi ti, zapucao kuci pa dosao na stanicu za 20 min? Mozda, ali mnogima stanica nije na 5 koraka od kuce.
Ako bude servis preko neta(a nigde nema najave da ce biti), moglo bi da koristi, ali ovako nema upotrebnu vrednost. Ako sam vec na stanici i ako moram da cekam odredjenu liniju nista mi ne pomaze, naprotiv moze samo da me iznervira kad vidim da je vozilo daleko, a pritom nemam alternativu.
[ ironman @ 15.02.2012. 15:53 ] @
Citat:
ekof9: Pa jel ima ona mapa?


Nema nista, cak ni "pecurka"

Citat:
Jbyn4e:
Postoji spisak stanica, ali nema brojeva na spisku, samo nazivi.... zasad.

Citat:
predragi: Verovatno će sve stanice biti obeležene kodom u narednih 6 meseci

Da, dok je ddzabe nece raditi, kad krenu da naplacuju uslugu, mozda.
[ Jbyn4e @ 15.02.2012. 20:49 ] @
Citat:
ekof9: Ti MORAS biti vec na stanici da bi servis koristio.

Zasto ja moram biti na stanici da bih servis koristio? Odakle ti to?
Citat:

Bio ti u 7.05, ukucao sifru, odg ti ko zna sta jer nema vozila u blizini i sta bi ti, zapucao kuci pa dosao na stanicu za 20 min? Mozda, ali mnogima stanica nije na 5 koraka od kuce.

Ne,vec pogledam pre nego sto krenem iz stana, pa ako nema nista sacekam malo u toplini doma svoga, pa proverim ponovo za par minuta... kad se pojavi, ja krenem iz kuce i ne cekam 30 minuta vec 5 minuta na stanici.

[ ib.kroki @ 15.02.2012. 20:55 ] @
Nisam se vozio BUS-om od kada je postavljen taj novi sistem naplate karata.

Čuo da ima obaveštenje koja je stanica na koju staje i koja je sledeća, pa da li možda na tom aparatu koji stoji u autobusu piše kod stanice?
[ ekof9 @ 15.02.2012. 21:30 ] @
Citat:
Ne,vec pogledam pre nego sto krenem iz stana, pa ako nema nista sacekam malo u toplini doma svoga, pa proverim ponovo za par minuta... kad se pojavi, ja krenem iz kuce i ne cekam 30 minuta vec 5 minuta na stanici.


Zato sto ne znas broj stajalista. Ok, mozes zapamtiti svoje, ali dok ne (ako) bude na netu, nista.
Sve "normalne" linije imaju interval manji od 10 min, tako da bi bilo vise nego dovoljno da se postuje red voznje i ova usluga nije ni potrebna.
Plus sto ce vrvt za 6 meseci da stave finu cenu usluge, pa lepo ode par poruka za jednu turu.

@ib.kroki
Jok.
[ busplus @ 15.02.2012. 21:32 ] @
Citat:
ekof9: Ti MORAS biti vec na stanici da bi servis koristio.


zašto bi morao biti na stanici?? Naravno da ne moraš biti na stanici, potrebno je samo da znaš kod stajališta. Kodovi stajališta će uskoro biti dostupni na internetu na adresi http://www.busplus.rs/stanice.php, ujedno se nalaze u gornjem desnom uglu na stanicama. I to ne samo na onim na kojima su nove mape, već i na onim baš starim uspravnim i starim vodoravnim. Kod stanice nema samo na onim klasičnim stajalištima gde je samo ona šipka. :)

Sistem je tek krenuo da radi i nije savršen, ali u 95% slučajeva radi ispravno.


[Ovu poruku je menjao espresso dana 16.02.2012. u 10:55 GMT+1]
[ shadow-bg @ 15.02.2012. 21:35 ] @
Citat:
ekof9: ...tako da bi bilo vise nego dovoljno da se postuje red voznje i ova usluga nije ni potrebna...


Upravo tako. Lepo receno.
[ SlobaBgd @ 15.02.2012. 21:44 ] @
Citat:
busplus: Šta lupaš ti čoveče, zašto bi morao biti na stanici?? Naravno da ne moraš biti na stanici, potrebno je samo da znaš kod stajališta. Kodovi stajališta će uskoro biti dostupni na internetu na adresi http://www.busplus.rs/stanice.php, ujedno se nalaze u gornjem desnom uglu na stanicama. I to ne samo na onim na kojima su nove mape, već i na onim baš starim uspravnim i starim vodoravnim. Kod stanice nema samo na onim klasičnim stajalištima gde je samo ona šipka. :)

Sistem je tek krenuo da radi i nije savršen, ali u 95% slučajeva radi ispravno.


Hahaha!
Ako nastupaš kao insajder, lice koje radi u BusPlus sistemu i ako si ovde da promovišeš usluge te firme i da odgovoriš na pitanja koja ljudi postavljaju vezana za firmu BusPlus, vrlo loše si počeo!

Prva poruka na nekom forumu, i još kao glasnogovornik neke firme, a počinje sa "Šta lupaš ti čoveče" vrlo je ružna.
[ busplus @ 15.02.2012. 21:45 ] @
Glupost. I da se poštuje red vožnje, red vožnje može da bude tačan samo za početnu stanicu. Ako si ti na 14. stanici od početne, ti sad treba da uzmeš da računaš kada će vozilo doći na tvoj stajalište? Daj molim te. Na stranu tačnost reda vožnje, servis je koristan.
[ busplus @ 15.02.2012. 21:49 ] @
Ne, nisam u Bus plus sistemu, niti reprezentujem Bus plus ni na koji način, ako moj nick navodi na to neka ga slobodno administrator foruma promeni.
[ nvukelic @ 15.02.2012. 22:01 ] @
Da, a baš slučajno si odabrao taj nick :LOL:!
[ ekof9 @ 15.02.2012. 22:12 ] @
@busplus
Dobrodosao. Sad cemo imati info iz prve ruke.:)
I ako nisi u BP firmi, kako to znas da ce biti uskoro na netu i da sistem dobro funkcionise?
[ busplus @ 15.02.2012. 22:59 ] @
nick je takav zato što sam čitao temu i kad sam hteo da se registrujem, isti mi je prvi pao na pamet.
ekof, imam druga koji radi u busplusu i znam koliko su se mučili da sistem dobro funkcioniše i onda se iznerviram kad vidim da ljudi napamet pljuju po tome, a nisu ni krenuli da koriste servis. Uz to, prvi je dan korišćenja i ne može funkcionisati besprekorno iako se servis testira već 15 dana.
[ technotize @ 15.02.2012. 23:10 ] @
Mislim da je bilo najavljeno ili na busplus sajtu ili u izjavama za medije da će to moći da se prati na mobilnom, za koliko bi trebalo da stigne neko vozilo, a da će moći i preko neta.

Ustvari, evo članak sa sajta Blica: http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...neta-da-provere-gde-je-autobus

A i ja sam pisao o tome:

http://www.elitesecurity.org/t436032-5#3050949

Citat:
http://www.kentkart.com/en/sol...e-information-application.html
(iPhone i Android aplikacije za mobilni - red vožnje, kad bi trebalo da stigne vozilo, kao i jako dobra informacija - procenjeni broj putnika u vozilu, sto je super - da ne čekate džabe ako je krcato)


A za onaj komentar, naravno da ne moraš da budeš na samoj stanici da bi radio proveru kad stiže prevoz. Mogu da pošaljem poruku i sa Kopaonika i da dobijem ispravan odgovor, samo što će onda obično malo da mi znači. Ti USSD-om tražiš informaciju za određenu stanicu, a ne za lokaciju gde se mobilni trenutno nalazi.

Recimo kod Pravnog fakulteta si i hoćeš da ideš do kraja Ustaničke ulice (Konjarnik). Jednim upitom vidiš za koliko stiže tramvaj 7 do Pravnog, a drugim upitom koliko treba autobusu 31 do Slavije. I ako će 7-ica da stigne tek za 20 min. onda pomoću tog sistema vidiš da ti je brže da siđeš do Slavije za 5 min i uhvatiš 31. Ovo je sve kao primer, da ne budu sad komentari tipa 7-ica ide često, gde ćeš peške do Slavije, idi do Vuka i sl.
[ donbozone @ 16.02.2012. 01:11 ] @
Bilo bi dobro kad bi napravili neku aplikaciju za android, ili barem da mts ubaci u onu njihovu ocajnu aplikaciju.
[ zemun88 @ 16.02.2012. 01:32 ] @
Citat:
busplus: nick je takav zato što sam čitao temu i kad sam hteo da se registrujem, isti mi je prvi pao na pamet.
ekof, imam druga koji radi u busplusu i znam koliko su se mučili da sistem dobro funkcioniše i onda se iznerviram kad vidim da ljudi napamet pljuju po tome, a nisu ni krenuli da koriste servis. Uz to, prvi je dan korišćenja i ne može funkcionisati besprekorno iako se servis testira već 15 dana.


I onda nam možeš preneti iskustva tvog druga pri zapošljavanju. Pošto je pretpostavljam preko zvaničnog konkursa dobio posao. Ili grešim? Ili preko veze bezveze.

Drug ti radi u fantomskoj firmi. Ti si BusPlus a on je BusMinus. Baš lepo. Sistem je totalni raspad. Tako da ne verujem da ćemo i doći do ove provere putem sms-a. A naš gradonačelnik beše reče da će sms provera biti besplatna. Pa kako onda naplaćuju posle 6 meseci? Pa ko je tu onda tu lud? Nadam se da će ovaj sistem za ovčice i pranje novca, i finansiranje čelnika vlasti u BG-u propasti što pre i da će vlasnici fantomske firme brzo u CZ, a da će se GSP i ITS oporaviti i da će konačno građani imati dobar prevoz uz kontrolu trošenja novca. I onda može da se uvede i moderna naplata, i moderna vozila, a ne ovako navrat nanos. I usput je neko ućario 12 miliona za ove glupe automate koji prave neverovatan eho i viču "sledeće stajalište". Samo me zanima koji se pametnjaković setio da upotrebi reč "stajalište". Čekam te na stajalištu. Bili smo na stajalištu. Trčimo oko stajališta. Skačem po stajlištu. Jurim gradonačelnika oko stajališta. Video sam gradonačelnika iza stajlišta. Kanta stoji naspram stajališta. ;)))))))))))

Sve u svemu totalna ludorija za još luđi narod
[ Jbyn4e @ 16.02.2012. 07:20 ] @
Citat:

Zato sto ne znas broj stajalista. Ok, mozes zapamtiti svoje, ali dok ne (ako) bude na netu, nista.
Sve "normalne" linije imaju interval manji od 10 min, tako da bi bilo vise nego dovoljno da se postuje red voznje i ova usluga nije ni potrebna.

Ja lepo rekoh da pricam o situaciji gde znam broj i hocu da vidim kad da krenem iz kuce. 88 je "normalna" linija pa je ovih dana nema u tom periodu no na 20-30 minuta pa dodju 2-3 jedna za drugom.

Ali slazem se da ce prava stvar biti tek kad budes mogao na netu da pronadjes informacije... bez da znas broj stajalista.

A ovaj busplus je mogao prvo da se nauci pravilima lepog ponasanja, a ne da prvom porukom napada nekoga. Mada mu je stil pisanja zasad slican onom sto je trolovao na mts temama (srecom zaboravih mu nick :)), nadam se da se nije povampirio!
[ ekof9 @ 16.02.2012. 08:15 ] @
Vec sam gore napisao, problem je sto se ne postuje red voznje. Ok su objektivni uslovi kad se negde zaglavi, ali to cesto nije slucaj, recimo 50. Skoro redovno na pocetnoj se skuplja 3-4 vozila i onda krecu zajedno, interval je 7 min, a vrlo cesto se ceka pola sata i vise. Nista nije bolje nego ranije, gde je to efikasno upravljanje vozilima pomocu BP-a?!
[ petar505 @ 16.02.2012. 10:45 ] @
A može li neko za promenu, ako je provalio, da izbaci ,,kod'' za određenu stanicu???
[ busplus @ 16.02.2012. 11:48 ] @
Citat:
zemun88: I onda nam možeš preneti iskustva tvog druga pri zapošljavanju. Pošto je pretpostavljam preko zvaničnog konkursa dobio posao. Ili grešim? Ili preko veze bezveze.


Nisu sve firme dužne da zapošljavaju preko zvaničnog konkursa. Dečko je dobio posao zbog višegodišnjeg iskustva, a ne zbog veze.

Citat:
zemun88 Sistem je totalni raspad. Tako da ne verujem da ćemo i doći do ove provere putem sms-a.


Šta ne veruješ? Umeš da čitaš? Sistem već funkcioniše. I ne radi preko SMS poruka već preko USSD koda.

Citat:
Jbyn4e: A ovaj busplus je mogao prvo da se nauci pravilima lepog ponasanja, a ne da prvom porukom napada nekoga. Mada mu je stil pisanja zasad slican onom sto je trolovao na mts temama (srecom zaboravih mu nick :)), nadam se da se nije povampirio!


Niti šta trolujem, niti sam povampiren. Ne napadam već branim prvom porukom, a svakako sam se i registrovao da bih to uradio, pa nije valjda ni čudo što mi je takva prva poruka.

Citat:
ekof9: Vec sam gore napisao, problem je sto se ne postuje red voznje. Ok su objektivni uslovi kad se negde zaglavi, ali to cesto nije slucaj, recimo 50. Skoro redovno na pocetnoj se skuplja 3-4 vozila i onda krecu zajedno, interval je 7 min, a vrlo cesto se ceka pola sata i vise. Nista nije bolje nego ranije, gde je to efikasno upravljanje vozilima pomocu BP-a?!


Za ta kašnjenja nije kriv ni Đilas, ni uprava GSP-a kao što mnogi žele da predstave, već su krivi vozači koji ne poštuju taj red vožnje (naravno, budu i objektivni razlozi ponekad u pitanju - zastoji i drugi problemi u saobraćaju). Sistemom Busplus moguće je kontrolisati pridržavanje reda vožnje vozača što se i radi, ali se još uvek ne kazni.
[ blackNscorp @ 16.02.2012. 11:56 ] @
Nasao sam ovaj fajl sa stanicama i njihovim brojevima http://www.megashare.com/3938119
[ rudy_kv @ 16.02.2012. 12:51 ] @
^Svaka cast, to je to!
Tu su svi brojevi, tj. kodovi stajalista. Proverio sam neke brojeve, i izbacuje mi bas ta stajalista kao sto pise u ovim fajlovima u prvoj koloni.
Hvala!
[ petar505 @ 16.02.2012. 12:59 ] @
Odlično, to je ono što nam treba.
[ SlobaBgd @ 16.02.2012. 13:10 ] @
Citat:
busplus: Za ta kašnjenja nije kriv ni Đilas, ni uprava GSP-a kao što mnogi žele da predstave, već su krivi vozači koji ne poštuju taj red vožnje (naravno, budu i objektivni razlozi ponekad u pitanju - zastoji i drugi problemi u saobraćaju). Sistemom Busplus moguće je kontrolisati pridržavanje reda vožnje vozača što se i radi, ali se još uvek ne kazni.


A vozači rade gde? U JAT-u? Ako uprava GSP ne može da kontroliše svoje zaposlene i uslugu koju je plaćena da pruža, molim lepo! Neka napuste posao koji ne umeju da rade, pa lopate u ruke, treba neko ovaj sneg da raščisti.

Mnogo ti njih braniš. ili si u GSP ili u BusPlus.
[ ib.kroki @ 16.02.2012. 13:38 ] @
Čuo sam, nije proverena informcija, da BusPlus ima od GSPa procenat za sve prodate mesečne i pojedinačne karte.
Ako je tako, to je strašno.
GSP je neprofitno dotirano preduzeće, pa kako takva institucija sebi može da dozvoli takav "luksuz"?
P.S.
Mrzi me sad, na telefonu sam, kad budem na računaru pogledaću na sajtu APRa ko je vlasnik i osnivač lakrdije pod imenom BusPlus.
Garantujem neko blizak vlasti.
[ ekof9 @ 16.02.2012. 14:40 ] @
Da, tacno je da uzima ~8,5%, ali ne od gsp-a, vec od direkcije za jp.
Bus plus su osnovale "renomirana" turska i dve leve domace firme.
[ stdlib.h @ 16.02.2012. 15:05 ] @
Turci imaju 10%. Ugovor je takav da, ako GSP ikad skupi lovu na gomili - moze Turcima da isplati sve i da od Direkcije za javni saobracaj ubire jos veci profit umesto sadasnjih 70%. (Turcima ide 10% mesecno/srazmerno vlasnistvu, konstantno i do daljnjeg. Direkcija za javni saobracaj = karte + kazne, sve se tu sliva, pa oni isplacuju GSP, BusPlus ekipu, privatne prevoznike etc.)

Citat:
BusPlus sistem izradila je turska firma Kentkart, a iza celog projekta stoji konzorcijum koji pored nje čine i srpske firme Apeks i Lanus. Gradonačelnik je podsetio da je za BusPlus bio raspisan tender za koji je 50 firmi kupilo dokumentaciju, a tri se pojavile i dale najnižu ponudu. "Turska firma je još 2000. godine dobila nagradu za najbolji program u toj oblasti, a 2010. je bila među tri najbolje na sajmu u Parizu", kazao je Đilas. On je najavio da tokom ove godine treba nabaviti još 250 novih autobusa, koji koštaju više nego što će se naplatiti karte za gradski prevoz.

= Da je GSP imao love'n'znanja, ovo je mogao da odradi sam i ranije. Ocigledno nije
tj. procenjeno je da im se ovakav deal isplati i isli su na tender..


[ ekof9 @ 16.02.2012. 15:21 ] @
Nije 10 vec 8,53%. I nije ako ikad vec nakon 5 god.
Nema gsp, ali ima grad koji je mogao tu lovu da da gsp-u umesto turcima privatnicima, pa da oni razviju sistem.
[ agasoft @ 16.02.2012. 17:41 ] @
Da ne ulazim u rasprave, ali mislim da su stajališta normalna reč.
Vidim isto da nekom smeta govorno saopštenje stajališta.
Meni je bilo preko potrebno i jedva sam ga dočekao, ali još uvek ima nesavesnih vozača koji to ili isključe, ili autobusa u kojima to ne radi.
A ovaj info servis će mi isto ići na rukuu, višestruko, ali sad da ne objašnjavam sve primere.
[ owim @ 16.02.2012. 18:31 ] @
Da li vozac mora svaki put da pritisne nesto da bi se smenjivale info o stajalistima na validatorima, u narodu poznatijim kao STANICAMA, ili to GPS sam menja?
[ ekof9 @ 16.02.2012. 19:01 ] @
Mislim da ne. Ali opet ne bih rekao ni da se odredjuje pomocu GPS-a, jer mi se desilo par puta da najava kasni 3-4 stanice od trenutne lokacije.
[ plague @ 16.02.2012. 19:56 ] @
Zapravo mozda radi preko GPSa jer na putu ka mom stanu ima stanica koju cesto preskace autobus jer retko ko silazi/ulazi i jednom prilikom sam bas gledao sta ce validator uraditi. Kada smo prosli stanicu samo je prebacio na sledecu. I dalje postoji mogucnost da je vozac prebacio.

Edit: typo.

[Ovu poruku je menjao plague dana 16.02.2012. u 22:28 GMT+1]
[ busplus @ 16.02.2012. 20:41 ] @
Ne mora vozač ništa da dira, taj deo sistema funkcioniše pomoću GPS-a i naštelovanog rasporeda stajališta.

Zvučna najava stajališta ima ponegde eho, ali slepim i slabovidim može biti od ogromne koristi.

A neka mi samo neko objasni šta fali reči stajalište, pošto vidim da je to trn u oku mnogima. Niti je izmišljena reč, niti je pozajmljenica, pa me baš zanima objašnjenje.

[ zemun88 @ 16.02.2012. 20:43 ] @
Samo da obavestim gospodina BusPlus da sistem ne funkcioniše na većini linija. Tako da je to čista laž. A reci mi molim te gospodine BusPlus kakvo to iskustvo ima tvoj drug? Jel partijsko iskustvo, ili neko poznanstvo/porodična veza sa gradonačelnikom, ili je malo podmazao pa je dobio posao?
Pa jadna ta država koja ne mora da zapošljava preko konkursa.

Mi smo te svi ovde isprozivali zbog tvog imena BusPlus koje si "slučajno" izabrao u moru imena. I sa ciljem da ispromovišeš krš od sistema za pranje para onoga "Čije se ime ne sme spominjati" (Pr. prev. Hari Poter)

Tako da nemoj se truditi. Sistem ne radi, uss kod je krš, sajt je krš, operateri su stalno zauzeti, dopuna kartica ne radi, aparati su većinom polupani, pola ne radi, prave eho, prevoz je preskup, autobusi i dalje krš, kante koje ne greju, a leti ne lade, sistem je uveden protivno Zakonu jer u gradu Beogradu samo javno preduzeće može obavljati ovakve stvari, čisto kršenje Zakona, firma koja je uvela sistem je otvorena godinu dana pred otvaranje konkursa i to bez ikakvog iskustva, imaju osnivački kapital od 500 evra.

To je par činjenica u moru informacija o ovom sistemu koji će kad tad biti tema stručnih ljudi i tužilaštva. Tako da se nadam brzom raspadu ovog sistema za pranje para i nadam se da će BusPlus i BusMinus brzo popiti otkaze jer su dva parazita na leđima Beograđana.

I onda kad se sve lepo organizuje treba vratiti stare zaposlene u GSP-u da obavljaju svoje poslove i otvoriti konkurs za zapošljavanje stručnih ljudi sa školom, a ne partijskih BusMInus kadrova
[ ironman @ 16.02.2012. 21:23 ] @
Do izbora su tu, a nakon izbora verovatno u zatvoru, samo ne bi me iznenadila klauzula o visemilionskoj odsteti u slucaju raskida ugovora, cak sta vise, mislim da im je to i osnovni cilj, po uzoru na izraelski satelit onomad!

eDIT

sta znaci "0", da je vozilo vec na stanici (mislim da ne) ili da je previse udaljeno (koji je max br stanica koji prikazuje?).

[Ovu poruku je menjao ironman dana 16.02.2012. u 22:42 GMT+1]
[ ekof9 @ 16.02.2012. 21:57 ] @
Bice da je ova druga opcija.:)
[ donbozone @ 16.02.2012. 22:07 ] @
Meni prvo palo na pamet da je na stanici..
[ ironman @ 16.02.2012. 22:14 ] @
Mislim da ne prikazuje za vise od 10-ak stanica, a to je verovatno u teoriji i max razmak vozila, naravno ne i u praksi.
[ rudy_kv @ 16.02.2012. 22:57 ] @
Citat:
ironman: Mislim da ne prikazuje za vise od 10-ak stanica, a to je verovatno u teoriji i max razmak vozila, naravno ne i u praksi.

Meni je danas za 512 pokazao da je na 14 stanica od mog stajalista, tako da prikazuje preko 10. Mozda "0" znaci da sistem nije u funkciji recimo zbog toga sto je bus na okretnici pa je sve ugaseno/resetovano, ili se jednostavno izgubio GSP signal. Ali sigurno "0" ne znaci da je na autobus toj stanici za koju se proverava - to sam proverio danas.
Inace, pokusao sam da izvrsim proveru za neke okretnice (Banovo brdo, Pancevacki most), ali mi uvek izbaci poruku "Trenutno nema podataka za ovu stanicu".
[ NorthGate @ 16.02.2012. 23:16 ] @
Meni sada za 52-ku pokazuje 7 stanica od Šavničke,a znam da u ovo vreme ne ide.
Ukucam stanicu u Žarkovu,pokazuje 52-0.Ta nula je verovatno da ne ide više,ali nisam siguran.
Mislim da ovo još ne radi kako treba.
[ owim @ 17.02.2012. 07:01 ] @
nula provereno znaci da je bus na stanici. mozda znaci jos nesto, iako nije logicno. ako je bus na okretnici, bolje da stoji "--" umesto broja stanica od okretnice.

za moje stakaliste sve je ok. bus koji nije krenuo I ceka na pocetnoj - NE PRIKAZIJE SE dok ne krene, a nula znaci da je stigao. ja zadovoljan
[ predragi @ 17.02.2012. 07:02 ] @
Sada sam proverio stanicu 188 ( Trebevićka Banovo Brdo ) i stanicu 184 ( Dom zdravlja Banovo brdo).Razlika između njih je 2 stanice.Za liniju 88 na stanici 188 izbacio 0 , a za stanicu 184 je izbacio 2.Iz ovoga se može zaključiti da 0 znači da je autobus na stanici
[ ekof9 @ 17.02.2012. 07:52 ] @
Ja sam poslao par poruka i pokazuje mi, tipa 4,3,2,1,0 i na 0 ostane, ne promeni se.
[ rudy_kv @ 17.02.2012. 09:45 ] @
Juce kada sam proveravao za stanicu "Bele Vode -1040" dobio sm da je 88-3, 58-0, a ja na stanici 58ice nema nigde. Odmah prverim za stanicu "Trebevićka - 188" koja je treca stanice odatle i dobijem za 88-6 sto je uredu, a za opet 58-0. Moguce da servis nije radio najbolje za sve linije, danas sam proverio za 88 i lepo je smanjivao 3,2,1,0.
Inace, ja sam zadovoljan ovim servisom, ubacio sam 10ak stajalista kao kontakte u imenik i vrlo brzo proveravam sta nailazi i kako da se iskombinujem da dodjem do zeljene lokacije, sto je potrebno kada zivis na periferiji. Jedino mi je malo bezveze ako ga stvarno budu naplacivali posle 6 meseci, ali videcemo.
[ nvukelic @ 17.02.2012. 09:55 ] @
Evo i pdf fajla sa spiskom stajališta, napravljen od onog zip-a sa prethodne strane:

http://www.mediafire.com/?5ipi70x49gafdu3
[ owim @ 17.02.2012. 13:20 ] @
Istina, ja sam samo u jednom slučaju "namerno" pratio buseve na jednoj stanici, ali to što je kod mene tad jednom bilo ok, ne znači da je uvek ok, niti da je u drugim delovima grada ok. Na spisku su bila 4 busa/trolejbusa, videlo se da se približavaju (npr. 29: 5-4... 1), i kad je bila nula bio je na stanici, i onda bi se opet pojavio u listi sa udaljenošću sledećeg vozila (recimo, 29: 6). Tada se pojavio na listi i peti bus koji tuda prolazi, inače vrlo redak, 24-ka, verovatno kada je krenuo sa početnog terminusa. Dakle, dok nije krenuo nije stajala jedna vrednost "zakucana" na početnu stanicu (jer to baš ništa ne bi značilo).

Da li ste vi iskusili da je bus "zakucan" na npr. osam stanica od vas i da ne mrda?

Iz toga zaključujem da se autobusi van pogona i oni na terminusu -- ne broje i ne prikazuju. Ali opet je potrebna ljudska ruka da klikne "krenuo sam", jer šofer možda malo preparkira bus, a GPS zaključi da je izašao sa terminusa, ili ima kvar i krene ga garaži a GPS zaključi da je krenuo u redovnu vožnju. Dakle, ne vidim kako može biti sasvim automatizovano, kao što ovde neki navode.

Takođe, šta ako garažni broj 123 koji treba da krene u 13.15h sa terminusa krene u 13.40h? Da li sistem prati polaske van reda vožnje i kako ih tretira? Da li vodi računa da je bus 123 kasnio pri dolasku na terminus? Šta ako je bus 123 došao na vreme na terminus a kasni sa polaskom? Ako se sistem bavi i time, onda je vrlo kompleksan. Samo razmišljam naglas...

Svaka slučajnost sa The Taking of Pelham 1 2 3 je slučajna.
[ ib.kroki @ 17.02.2012. 13:54 ] @
Teoretski može da bude automatizovano.
Sistem preko GPSa moze ustanoviti dugo stajanje autobusa i tako ga "ignorisati" u prikazivanju.
Najverovatnije postoji negde kontrolna soba gde ljudski faktor prati dešavanja i reaguje pravovremeno.
Mislim da svi vozači imaju službeni mobilni, pa su u obavezi da prijave kvar i isključenje.
Sve je u teoriji moguće, a da li je tako ...
[ NorthGate @ 17.02.2012. 16:31 ] @
Evo,ja sad proveravam kod po peti put u roku od par minuta i, za 58-cu mi uvek pokazuje da je daleko 5 stanica,pa neka neko objasni ovaj fenomen.
A za 88-cu,malo - malo pastoji 0,a ona tako redovno ne ide.
[ ironman @ 17.02.2012. 16:43 ] @
Danas sam malo koristio ovaj servis, prvi put su me prevarili ili se meni od "8" ucinila "3", pa sam propustio jedan bus, drugi put je bilo ok, i svi na stanici su me znatizeljno pitali o cemu se radi.
Nadam se da ce ostati besplatno, eventualno 1 dinar, jer se ipak dosta koristi, pa bi bio udar na budzet, a "svi" vec placamo karte.

Dakle, ako idu 2,3 ili vise vozila sa iste linije, jedno za drugim, pokazivace samo prvo.

"0" moze da znaci, da je vozilo u stanici, ili na putu do stanice ili da je previse udaljeno, jos uvek ne znamo koji je max broj stanica koji servis prijavljuje. Ja sam imao do 11.
[ Jbyn4e @ 17.02.2012. 16:58 ] @
Citat:
ironman: Ja sam imao do 11.

Mislim da je meni jednu 512-ku pokazao na 18 stanica...
[ donbozone @ 17.02.2012. 17:00 ] @
Odakle ideja da ce prikazivati samo jedno i kako ce odluciti koji ce od ta dva prikazati (bez obzira sto je ista linija, npr 88), jer pretpostavljam da svaki bus ima jedinstvenu oznaku, a isto tako svaki salje informaciju o svom polozaju.?
[ donbozone @ 17.02.2012. 17:05 ] @
Citat:
owim: Istina, ja sam samo u jednom slučaju "namerno" pratio buseve na jednoj stanici, ali to što je kod mene tad jednom bilo ok, ne znači da je uvek ok, niti da je u drugim delovima grada ok. Na spisku su bila 4 busa/trolejbusa, videlo se da se približavaju (npr. 29: 5-4... 1), i kad je bila nula bio je na stanici, i onda bi se opet pojavio u listi sa udaljenošću sledećeg vozila (recimo, 29: 6). Tada se pojavio na listi i peti bus koji tuda prolazi, inače vrlo redak, 24-ka, verovatno kada je krenuo sa početnog terminusa. Dakle, dok nije krenuo nije stajala jedna vrednost "zakucana" na početnu stanicu (jer to baš ništa ne bi značilo).

Da li ste vi iskusili da je bus "zakucan" na npr. osam stanica od vas i da ne mrda?

Iz toga zaključujem da se autobusi van pogona i oni na terminusu -- ne broje i ne prikazuju. Ali opet je potrebna ljudska ruka da klikne "krenuo sam", jer šofer možda malo preparkira bus, a GPS zaključi da je izašao sa terminusa, ili ima kvar i krene ga garaži a GPS zaključi da je krenuo u redovnu vožnju. Dakle, ne vidim kako može biti sasvim automatizovano, kao što ovde neki navode.

Takođe, šta ako garažni broj 123 koji treba da krene u 13.15h sa terminusa krene u 13.40h? Da li sistem prati polaske van reda vožnje i kako ih tretira? Da li vodi računa da je bus 123 kasnio pri dolasku na terminus? Šta ako je bus 123 došao na vreme na terminus a kasni sa polaskom? Ako se sistem bavi i time, onda je vrlo kompleksan. Samo razmišljam naglas...

Svaka slučajnost sa The Taking of Pelham 1 2 3 je slučajna. ;)


Tesko da je potrebna ljudska ruka, jer bi u tom slucaju sistem odma trebalo da ide u smece..dovoljno je samo da se isprogramira za svaku liniju da prikazuje stanje tek kada je na prvoj stanici, a oni koji cekaju na prvoj bi se morali osloniti na red voznje, jer njima ova usluga nije od koristi.

Sistem nema potrebe da vodi racuna o tome kad je bus krenuo nego o njegovoj trenutnoj poziciji i da korisniku javi gde se trenutno nalazi.

Inace, ne vidim zasto bi bilo ogranicenje u pogledu broja stanica koje pokazuje..ako ima neka linija sa 17.590 stanica, onda u redu, ali posto je maksimum verovatno nekih 30-ak, onda nema razloga da se ne prikazuju sve stanice. Evo, meni za 304 malopre prikazao 22.
[ technotize @ 17.02.2012. 17:42 ] @
Takodje je sada taj spisak stajališta i udaljenosti "integrisao" sajt busevi.com u svom redu vožnje GSP-a.
Možda pomogne nekome ko ne može da nađe kod stanice na kojoj se nalazi (nije postavljen, preškraban, itd.), a ne može na mobilnom da otvori poslate .doc ili .pdf fajlove:

http://www.busevi.com/index.ph...lter=gsp&filter_type=venue

Ti spiskovi su konvertovani u .png slike i obično će biti u sledecem formatu:
http://www.busevi.com/images/s...daljinar/<br_linije>.png

Npr. za tramvaj 12 spisak stajališta je na http://www.busevi.com/images/s...dovi-stajlista-daljinar/12.png

(napomena: izgleda da ne daju da se direktno ide na .png sliku, verovatno proveravaju URL Referrer, inače će da vas preusmere na početnu stranu njihovog sajta...)
[ ironman @ 17.02.2012. 17:54 ] @
Citat:
donbozone

Inace, ne vidim zasto bi bilo ogranicenje u pogledu broja stanica koje pokazuje..ako ima neka linija sa 17.590 stanica, onda u redu, ali posto je maksimum verovatno nekih 30-ak, onda nema razloga da se ne prikazuju sve stanice. Evo, meni za 304 malopre prikazao 22.


Koje je onda objasnjenje da za neku liniju ne pokaze nista ili "0" , kad za vecinu normalnih gradskih linija mora da bude barem po 5-6 vozila u oba smera?
[ donbozone @ 17.02.2012. 19:03 ] @
Za nulu smo konstatovali da najverovatnije znaci da je vozilo ili na stanici ili izmedju prethodne i one za koju je poslat upit.

A da ne prikaze nijedno vozilo iako ih ima npr. 5-6 na liniji je moguce iz dva razloga: prvo, da ima neka greska u sistemu i drugo sto je u praksi zaista moguce da izmedju pocetne i stanice za koju se salje upit nema nijednog vozila, s tim sto ta verovatnoca raste sto je stanica za koju trazimo info bliza pocetnoj stanici..npr. ako govorimo o drugoj stanici, onda je moguce da se izmedju nje i poslednje nalaze sva vozila i za njih se ne salju rezultati.

Ovo samo razmisljam sta bi moglo da bude, nije nista provereno.

[Ovu poruku je menjao donbozone dana 17.02.2012. u 21:14 GMT+1]
[ ekof9 @ 17.02.2012. 20:50 ] @
Kod mene ne daje dobre info. Danas npr. na mojoj stanici za jednu liniju pise 0 iako je nema, a za prethodnu (jedna pre mene) pise 3 za istu liniju, pa zar nije kod mene trebalo biti 4? Mislim da jos dosta toga ne "lezi" i bas je bzv sto se uvek kod nas sistem prvo pusti pa tek onda pegla, umesto obrnuto.
[ agasoft @ 17.02.2012. 21:15 ] @
Ja sam se igrao kodovima, video sam 24 stanice za 405.
Ne znam ni gde to ide.
[ ekof9 @ 17.02.2012. 22:29 ] @
^
Neko podavalsko naselje, sa trosarine.:)
[ ekof9 @ 18.02.2012. 00:13 ] @
Sistem veze s vezom nema! Sad mi pokazuje za tri linije da su udaljeni po par stanica, a ni jedna od njih nema nocni. Sraanje.
[ busplus @ 18.02.2012. 02:22 ] @
Nisam ni sumnjao da tebi neće raditi.

Bus plus sistem uopšte ne važi za noćni prevoz, pa ne znam što si ga uopšte koristio u 2 ujutru sem da bi ga kudio ovde.
[ owim @ 18.02.2012. 03:53 ] @
Citat:
za 58-cu mi uvek pokazuje da je daleko 5 stanica,pa neka neko objasni ovaj fenomen.

Vrlo bitno: da li je stanica za koju vršiš očitavanje udaljena 5 stanica od terminusa?

Ako da, onda sistem vidi autobus na terminusu da je krenuo u turnus (saobraćaj) a nije.
Ako ne, onda je bug. A možda se bus zaustavio 5 stanica od tebe jer se pokvario ili imao sudar?

Citat:
jos uvek ne znamo koji je max broj stanica koji servis prijavljuje

Mislim da je max realni max, počev od terminusa do stanice za koju se vrši upit.

Citat:
"0" moze da znaci, da je vozilo u stanici, ili na putu do stanice ili da je previse udaljeno

Šta znači "previše udaljeno"?

Citat:
Tesko da je potrebna ljudska ruka, jer bi u tom slucaju sistem odma trebalo da ide u smece..dovoljno je samo da se isprogramira za svaku liniju da prikazuje stanje tek kada je na prvoj stanici

Ne slažem se, nije logično. Kako sistem da zna da li je bus krenuo u redovni turnus a ne za garažu ili ima kvar i vanredno ide u garažu? Put za garažu uopšte nije trasa kojom saobraća. Dakle, kada ide u garažu, vozač mora da isključi sistem. Mora vozač da ga "isključi" iz saobraćaja na neki način, potrebna je "ljudska ruka". Uostalom, bus može redovno da krene u garažu, kako će sistem to da zna a ne pomeša sa redovnim turnusom? A šta ako su ulice zatvorene i bus ide (nekoliko stanica) alternativnom rutom? Opet vozač treba da isključi sistem jer je programiran za redovnu rutu i davao bi besmislene podatke.

Citat:
Sistem nema potrebe da vodi racuna o tome kad je bus krenuo nego o njegovoj trenutnoj poziciji i da korisniku javi gde se trenutno nalazi.

Slažem se da bi to bilo daleko jednostavnije, ali onda sistem ne bi znao gde je autobus krenuo (vidi gore)!

Citat:
Koje je onda objasnjenje da za neku liniju ne pokaze nista

Vozilo se nije uključilo u saobraćaj -- nema vozila na putu ka stanici za koju je postavljen upit.
[ owim @ 18.02.2012. 03:54 ] @
Do sada smo ovo zaključili:

1. nula znači:
- da je bus na putu ka stanici za koju se vrši upit, tj. da je već stigao na stanicu (nije više na prethodnoj stanici).
- u noćnom saobraćju ništa ne znači.
- u eksperimentalnoj fazi nula može da bude greška

2. nije naveden bus koji inače saobraća:
- nema ga između početne i stanice za koju se vrši upit, kada se uključi u saobraćaj, pojaviće se.

3. broj stanica "zakucan"
- bus možda na terminusu a sistem računa kao da je krenuo
- bug

4. ako ide "konvoj":
- prikazuje se samo prvi bus
[ ekof9 @ 18.02.2012. 08:51 ] @
Citat:
Nisam ni sumnjao da tebi neće raditi.

Bus plus sistem uopšte ne važi za noćni prevoz, pa ne znam što si ga uopšte koristio u 2 ujutru sem da bi ga kudio ovde.


Nigde se TEBI nisam licno obratio, pa te molim da se ni ti meni ne obracas.
Jasno mi je vec da si tu da hvalis i uveravas kako je dobro. Ali nije, ni po danu ne daje dobre info.
[ newtesla @ 18.02.2012. 10:06 ] @
Stojim ja juče na stanici kod mene u Sremaji (za neupućene: Sremčica - selendra bogu iza tregera ali imamo GSP ;), i pošto sa svoje stanice vidim onu pre, krenem da cimam: dok je stajao u prethodnoj - 1: kad je krenuo 20-tak metara - 1: kad se odmakao 50-70 - 0: dok uračunam latenciju GPRS, dok uračunam spremanje payload-a za slanje sistemu, i dok uračunam brzinu apdejtovanja GPS-a, kao i preciznost (pa još latencija USSD sistema, pa latencija komunikacije...) - 15 sekundi kašnjenja informacije o položaju busa je stvarno odlično.

Što me vraća na jednu stavku: sistem je online nonstop. Što znači da ako neko hoće džabe da se voza, mora da sipa kredu i na karticu, i da izvali bazu, jbg.

A za stanice bez podataka: možda signal gubi domet....

Takođe, vozač mora da pipka onaj svoj ekran svaki put kad nešto menja: usput je besmisleno da zove mobilnim da javi da je ukvaru, kad je skroz moguće da ima na ekranu neko crveno dugmence ;)

@ljupče: otkud ti gledaš kad ide 512 :)
[ Jbyn4e @ 18.02.2012. 12:15 ] @
Citat:
@ljupče: otkud ti gledaš kad ide 512 :)

Pa ne gledam, ali se ispisuje za Makisku stanicu, posto prolazi tuda, kao i 58 i 88...

Mene u ovom slucaju najvise interesuje 88, da ne dezdim ujutro kad krenem na posao na stanici :), mada moze da pomogne i 512 do tramvaja pa na 13-ticu...

[ ironman @ 18.02.2012. 22:53 ] @
Ovaj servis ne vazi vise samo u MTS mrezi.

Drugo, danas sam ga koristio i primetio sam da kada posaljem prvi upit (od kuce) obicno dobijam pogresne podatke, kada stignem na stanicu ponovim, jer vidim da se stanje ne slaze sa prvim. Dobijem uvek izmenjen odgovor.
Treba vise puta ponavljati upit, i sa razlicitih stajalista.
Ipak mi je koristilo, jer cesto presedam, kombinujem, zbog cega sam ne mali br puta zazalio zbog pogresne odluke.
[ zemun88 @ 18.02.2012. 22:59 ] @
BusPlus džabe reklamiraš propali i nezakoniti sistem tvog gazde, jer je totalno neupotrebljiv. Još jednom da ponovim da vam ništa ne funkcioniše i da naglasim da je protivzakonita odluka da se upravljanje ovim sistemom dodeli privatnoj firmi. Ima toliko uspešnih ljudi u Srbiji koji bi mogli da uspomoć GSP-a implementiraju ovaj sistem za manje para, bez vređanja građana otkucavanjem mesečnih karata, kao i uvođenjem novih tehnologija u ovaj sistem, i da ne mora da se uz pomoć sms-a proverava kad će doći autobus, već postavljanjem najobičnij displeja sa informacijama o autobusima koji pristižu na stanicu. Takav sistem funkcioniše u Beču, jer im ne padaju na pamet takve gluposti kao sms provera i provera putem koda. Totalna nebuloza.

Šta očekivati od firme koju BusPlus toliko reklamira, slučajnim izborom imena.

A o vašem sajtu neću ni da govorim. Ionako ništa ne funkcioniše na njemu. Kao ni oznake stanica, pardon "stajališta"
[ Miladinovic @ 19.02.2012. 13:15 ] @
Budimo realni, ali GSP ovo nije moga da uvede. Oni nisu u stanju da zamene sijalice u vozilima, a kamoli da održavaju ovako nešto

Citat:
zemun88:  Kao ni oznake stanica, pardon "stajališta"


Termin "stajalište" je ispravan termin. "Stanica" u saobraćajnoj terminologiji označava nešto drugo, a sve potiče od železničkog saobraćaja gde se stanicom označava mesto gde postoji više koloseka i mogućnost manevrsianja i sl, zatim poseduje dodatna infrastruktura kao što su stajališna zgrada itd (Glavna železnička stanica, železnička stanica Beograd - Centar, železnička stanica Novi Beograd, autobuska stanica itd). Stajalište, pak označava zaustavno mesto na dvokolosečnoj pruzi, odnosno zaustavno mesto bez kompleksnije infrastrukture na ruti (železničko stajalište Tošin bunar, stajališta gradskog prevoza itd).

Dalje, odluku o tarifnom sistemu donosi Direkcija za javni prevoz, a zahtev da se mesečne karte validiraju potiče iz skupštinske odluke:
Citat:
ODLUKA
O IZMENI I DOPUNI ODLUKE O JAVNOM LI- NIJSKOM PREVOZU PUTNIKA NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA


***

Član 36.
Korisnik usluge – putnik je lice koje se zatekne u vozilu linijskog prevoza, osim voznog osoblja.
Za korišćenje usluge prevoza putnik je dužan da u vozi- lu ima važeću i ispravnu voznu ispravu.
Na zahtev kontrolora ili drugog ovlašćenog lica putnik je dužan da pokaže voznu ispravu.
Po ulasku u vozilo linijskog prevoza kontrolor i drugo lice ovlašćeno se predstavlja legitimacijom.
Ukoliko putnik u vozilu ne poseduje važeću i ispravnu voznu ispravu, odnosno odbije da je pokaže, dužan je da ovlašćenom licu pruži podatke o svom identitetu, na zahtev kontrolora plati doplatnu kartu u visini utvrđenoj aktom iz člana 42. stav 2. ove odluke i potom nastavi započetu vožnju.
Putniku iz stava 5. ovog člana koji ne postupi po zahtevu kontrolora, kontrolor će uručiti opomenu koja oba- vezno sadrži:
– podatke o putniku (ime, prezime, matični broj i sl.),
– visinu naknade utvrđene aktom iz člana 42.stav 2. ove odluke,
– datum dospeća,
– liniju javnog prevoza, garažni broj i vrstu vozila,
– datum izdavanja i potpis i službeni broj kontrolora. Putnik je po uručenju opomene iz stava 6. ovog člana dužan da se udalji iz vozila na prvom narednom stajalištu. Vrste voznih isprava, način njihovog korišćenja i uslovi pod kojima pojedine kategorije putnika mogu koristiti javni prevoz bez naknade, odnosno uz umanjenje naknade (povlašćene kategorije) i kontrola putnika utvrđuju se aktom iz člana 3. stav 2. odluke.”

Član 15.
Posle člana 36, dodaje se novi član 36a, koji glasi:
„Član 36a.
Putnik je dužan da voznu ispravu koja glasi na ime validira pri ulasku u vozilo i istu na zahtav ovlašćenog lica ustupi radi provere.
Ako se u postupku provere utvrdi da nije izvršena validacija vozne isprave iz stava 1. ovog člana kontrolor će voznu ispravu blokirati i dati putniku uputstva u pogledu načina deblokade, nakon čega putnik može da završi započetu vožnju.
U slučaju da u vozilu tokom kontrole kontrolor zatekne putnika sa blokiranom voznom ispravom iz stava 1. ovog člana naložiće putniku da se udalji iz vozila na prvom narednom stajalištu.”.


Član 19.
U članu 40. stav 1. tačka 3. posle reči: „uništavati”, briše se reč: „ vozilo” i dodaju reči: „oprema vozila, vozilo”.
U istom članu i stavu posle tačke 5., dodaje se nova tačka 6. koja glasi: „da ulaze u vozilo na vrata koja nisu obeležena oznakom za ulaz u vozilo, odnosno da izlaze iz vozila na vrata koja nisu obeležena oznakom za izlaz iz vozila;’’
Tač. 6, 7 i 8., postaju tač. 7, 8 i 9.

Član 20.
U članu 42. stav 2. menja se i glasi: „Cena usluge iz stava 1. ovog člana utvrđuje se posebnim aktom koji donosi gra- donačelnik grada Beograda na osnovu načela i elemenata za određivanje cena komunalnih usluga propisanih zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti, na predlog nadlež- ne organizacione jedinice i po pribavljenom mišljenju organizacione jedinice Gradske uprave grada Beograda na- dležne za poslove koji se odnose na cene u komunalnim i drugim delatnostima iz nadležnosti grada.”

Član 22.
U članu 54. stav 1. posle reči: „sa odredbama člana 33,” brišu se reči: „34. i”. U istom članu dodaju se dva nova stava koji glase:
„za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 2.500,00 75.000,00 dinara vozač ukoliko odbije da plati ili ne plati u ostavljenom roku novčanu kaznu izre- čenu na licu mesta (član 54. st. 1. i 3.)”
„za prekršaj iz stava 2. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 2.500,00 75.000,00 dinara putnik ukoliko odbije da plati ili ne plati u ostavljenom roku novčanu kaznu iz- rečenu na licu mesta (član 54. st. 2. i 3.)”


Ne branim BusPlus, ali je pogrešno uperiti prst u njih, jer oni su samo za tehničku realizaciju, dakle, treba menjati ovaj član Odluke o javnom linijskom prevozu.

Izvinjavam se za offtopic.
[ SlobaBgd @ 19.02.2012. 14:04 ] @
A nije ti palo na pamet da je ova Odluja što si je citirao, u delu gde piše za validaciju, napisana na osnovu ponude rešenja BusPlus?
[ ekof9 @ 19.02.2012. 17:31 ] @

Citat:
A nije ti palo na pamet da je ova Odluja što si je citirao, u delu gde piše za validaciju, napisana na osnovu ponude rešenja BusPlus?


Upravo to!
[ Miladinovic @ 19.02.2012. 19:20 ] @
Jeste, to su ponudili kao mogućnost radi prikupljanja podataka o putnciima. Drugim rečima, ne vidim kakve direktne koristi ima BusPlus od toga da li validiramo ili ne naše personalizovane mesečne karte.

Opet, nikakav problem nije da se uradi izmena/dopuna odluke i ovo ukine, tehnički karte bi bile iste, dopunjavale bi se na kioscima i važile bi bez potrebe validiranja.
[ ekof9 @ 19.02.2012. 22:16 ] @
Jedna od firmi iz bus+ je marketinska, pa ti vidi sta ce im. Da bi promenili odluku, treba neko da ih pritisne, ali nema ko.
[ ironman @ 19.02.2012. 22:36 ] @
Malo radi kako treba, malo ne. Trenutno nije u funkciji, dobijam poruku "nedozvoljeno" wtf!
[ ironman @ 20.02.2012. 04:26 ] @
I dalje ne radi. Crko sistem, a vala dosta je i radilo, čitav dan ipo.
[ owim @ 20.02.2012. 05:12 ] @
Polako. Sve lepo radi.
[ ironman @ 20.02.2012. 05:25 ] @
Izgleda da ne radi iza 23.30, dobro to je noćni, ali trebalo bi da krene pre 6 ujutru, sa prvim polascima.
[ owim @ 20.02.2012. 11:45 ] @
Radi već od 5am, kad sve linije imaju polaske, a verovatno i ranije. Evo, 'testiraj' stajalište u Kneza Miloša sa dosta linija: *011*271#.
[ ib.kroki @ 20.02.2012. 12:35 ] @
Sad sam šetao dete po kraju i testirao ovaj servis.
Vidim bus jednu stanicu dalje, dobijam odgovor 1. Kada krene opet dobijam 1, ali kada malo dalje ode od predhodne stanice pokaže mi 0 i ona je sve dok bus opet ne ode malo od stanice.
Sledeći odgovor 4, gledao sam kada se približavao jednu stanicu dalje i dobio odgovor 1.
Nekoliko puta sam testirao, ispostavilo se da radi.
Ok je ova provera za ljude koji krecu na stanicu ili su u busu pa presedaju, ali nije korektno što na stanici nema displej koji daje rezultate.
Stariji ljudi ne vole mobilni da koriste, a i oni su putnici.
[ ironman @ 20.02.2012. 12:46 ] @
Radio sam nocnu i u vreme mojih postova i izmedju njih nije radilo.
Evo i danas radi jako lose, polovinu vozila ne registruje, ja lepo vidim bus, a sistem ga ne prijavljuje, ili bus upravo ulazi na stanicu, a pise da je udaljen 4 stanice.
Za neku odokativnu orijentaciju, mozda je ok, ali svakako nije preporucljivo pouzdati se u ovo.
[ agasoft @ 20.02.2012. 12:52 ] @
Stariji ljudi će teško videti display...
[ ib.kroki @ 20.02.2012. 13:13 ] @
^Ako će teško videti displej, još teže će na telefonu pronaći informaciju.

A šta sa manjinom koja nema mobilni, šta sa turistima, šta će ljudi bez kredita kada se bude plaćalo ... ?

Ima ovde dosta pitanja pre nego što se ispostavi da je sve kako treba da bude i da je sve ovo vredno 12 miliona Eur (negde pročitah taj iznos).

[ agasoft @ 20.02.2012. 14:11 ] @
ovako. Kog sam ja čitao biće i ekrani na stanicama. Uostalom pre nekoliko godina sam pročitao da sistem sms obaveštavanja postoji u londonu. Sličan ovome.
[ espresso @ 20.02.2012. 14:42 ] @
Samo nek stave i po jednog policajca da to čuva. I nek nam to naplate kroz cenu karte.
[ ironman @ 20.02.2012. 23:20 ] @
Opet ja :)

Izgleda da sam najviše zainteresovan za ovaj servis, jer bi mi realno baš odgovarao, a ako bi funkcionisao kako treba, možda bih i kupio mesečnu kartu!

Elem, večeras opet gomila nelogičnosti, pri izlasku iz zgrade pustim upit za moju stanicu, kaže 1 stanica, ja dođem na stanicu (trčeći!), garantovano nije mogao da mi promakne, kad ono 9st, pošaljem upit za drugu stanicu, na kojoj presedam, udaljenoj 4-5 stanica, kaže 7, pa kako 7! do moje 9, a do ove udaljene 5st 7????!!!!

Odigram drugu kombinaciju-rizičniju, jer prema prvoj informaciji bus je na 9st, tj dolazi za nekih 15min, i tu se za***m (kao i više puta ranije, ali sam se ponadao da više neću), jer bus naiđe odmah za ovim u koji sam ušo, ali oni se sad razilaze.
Znači, ipak je bio udaljen 2 st, tj, bio je ispravan upit za stajalište na kojem presedam (7-5 je 2).

Ali kako za 1 stanicu jedan info, za drugu drugačije.

Dalje, sačekam ja ovaj drugi bus, pojavio se apsolutno bez ikakve veze sa ovim bus+ sistemom i tako dalje.

Nekad pogode , nekad ne, pa čemu to onda.

[Ovu poruku je menjao ironman dana 21.02.2012. u 08:03 GMT+1]
[ owim @ 21.02.2012. 06:42 ] @
Hooray, ja se nameračih na GSP juče da potrošim žute karte (važe do kraja meseca). Ovaj put nisam se igrao sa *011* servisom nego mi je bio potreban.

Kaže, bus na tri stanice, izađem iz kuće, dok sam stigao do stajališta, udaljenost jedna stanica i -- vrlo brzo woosh, pravi bus projuri pored stajališta (garaža?). Čuknem opet *011*, sledeći je na tri stanice. Čekam. Opet woosh, još jedan sa istim brojem van turnusa (bez natrpisa "za garažu"), njega mi *011* nije ni prijavio. Opet čekiram i moj bus se "zakucao" na tri stanice od mene (što nije početna) već 10min.

Odlučim da sačuvam žutu kartu i zviznem taxi.
[ ironman @ 21.02.2012. 07:02 ] @
Ima previse tih "zakocenih" buseva, na 2,3,4 stanice, ne znam o cemu se radi, ali i vozaci su mi sumnjivi, da li postuju proceduru sa ukljucivanjem-iskljucivanjem aparata, koja svakako postoji!
[ SqlByte @ 25.02.2012. 00:10 ] @
Pozdrav,
meni ovaj servis deluje kao dosta dobra ideja, a pogotovu kada idem 50icom :)
Danas sam napravio aplikaciju za android za ovaj servis, nema je još na marketu možete da je skinete sa http://gdejebus.blogspot.com/
Ovo je najosnovnija verzija. U narednih par dana objaviću malo napredniju verziju, sa čuvanjem omiljenih stanica, widgetom sa homescreen, jednostavnijim prikazom onih sifra stanica i slicno.
A nadam se da mogu i da pokupim lokacije stanica, one se već nalaze na bus-plan-plus.
[ @Vampir @ 26.02.2012. 11:31 ] @
Na zelenjaku videh juče led "ekran" sa narandžastim led diodama onako krupno baš se vidi, sa podacima istim kao sa ussd koda, koliko sam u brzini video ima 4 reda i pisale su brojke o autobusima/broj udaljenosti stanica. To stoji na onoj stanici novog tipa sa bilbordom/reklamom i obložen staklom, samo se bojim da to ne bude samo po centru... Elem bolje i to nego ni to.
[ predragi @ 26.02.2012. 20:53 ] @
Citat:
SqlByte: Pozdrav,
meni ovaj servis deluje kao dosta dobra ideja, a pogotovu kada idem 50icom :)
Danas sam napravio aplikaciju za android za ovaj servis, nema je još na marketu možete da je skinete sa http://gdejebus.blogspot.com/
Ovo je najosnovnija verzija. U narednih par dana objaviću malo napredniju verziju, sa čuvanjem omiljenih stanica, widgetom sa homescreen, jednostavnijim prikazom onih sifra stanica i slicno.
A nadam se da mogu i da pokupim lokacije stanica, one se već nalaze na bus-plan-plus.


Odlično , kad ga pojednostaviš biće još bolje.
[ technotize @ 26.02.2012. 22:18 ] @
Moja pretpostavka je da će izabrati LED ekrane ako misle da će ljudi to da lome i uništavaju.

A sa druge strane kad bi stavljali LCD ekrane onda bi mogli da im služe i za prikazivanje tuđih reklama, time i da imaju dodatni profit, ali zamena takvog ekrana u slučaju oštećenja/krađe je skupa.

Pa izgleda da su izabrali sigurniju varijantu... a i preglednije/čitljivije ekrane (što se tiče samih informacija), po tvom opisu.
[ zemun88 @ 27.02.2012. 14:36 ] @
Citat:
SqlByte: Pozdrav,
meni ovaj servis deluje kao dosta dobra ideja, a pogotovu kada idem 50icom :)
Danas sam napravio aplikaciju za android za ovaj servis, nema je još na marketu možete da je skinete sa http://gdejebus.blogspot.com/
Ovo je najosnovnija verzija. U narednih par dana objaviću malo napredniju verziju, sa čuvanjem omiljenih stanica, widgetom sa homescreen, jednostavnijim prikazom onih sifra stanica i slicno.
A nadam se da mogu i da pokupim lokacije stanica, one se već nalaze na bus-plan-plus.


Svaka pohvala za aplikaciju. Samo jedna mala ispravka. U aplikaciji piše sledeće: "Ova aplikacija služi da saznate gde se nalaze autobusi GSP Beograda". Moraš to ispraviš jer u prevozu u Beogradu učestvuju i privatni prevoznici kao što je Veolia, Lasta,... Možeš da napišeš "Gde se nalaze vozila integrisanog tarifnog sistema" ili "ITS-a", ili "da saznate koliko je vaš autobus udaljen od stanice na kojoj se nalazite"

U svakom slučaju pohvala za aplikaciju i nadam se da će ih biti sve više.

Evo jedna vest što se tiče korisnika Telenora. Ugovor između BusPlus-a i Telenora je u poslednjoj fazi realizacije i kod za Telenor će biti aktivan kad kod bude pušten u zvaničnu upotrebu, ili u periodu od 15-30. marta. Tu informaciju sam dobio u korisničkom servisu Telenora.

A u BusPlus-ovom korisničkom servisu sam dobio informaciju da će sva stajališta biti označena sa kodom stajališta do 15. marta.

Videćemo da li će sve to biti urađeno u roku i na koji način
[ donbozone @ 28.02.2012. 00:18 ] @
Citat:
SqlByte: Pozdrav,
meni ovaj servis deluje kao dosta dobra ideja, a pogotovu kada idem 50icom :)
Danas sam napravio aplikaciju za android za ovaj servis, nema je još na marketu možete da je skinete sa http://gdejebus.blogspot.com/
Ovo je najosnovnija verzija. U narednih par dana objaviću malo napredniju verziju, sa čuvanjem omiljenih stanica, widgetom sa homescreen, jednostavnijim prikazom onih sifra stanica i slicno.
A nadam se da mogu i da pokupim lokacije stanica, one se već nalaze na bus-plan-plus.


Baci je na forum za android, tamo ce je vise ljudi naci.
[ MrDjibrilo @ 28.02.2012. 15:20 ] @
Svidja mi se android aplikacija, jedva cekam sledecu verziju, samo napred
[ owim @ 04.03.2012. 02:31 ] @
BusPlus Info servis za 10 dana izlazi iz probnog perioda. Ovih dana sam se nameračio da "optimizujem" putanju, zapisao sam šifre nekoliko stajališta -- nije bilo od koristi.

- Često je bus "zakucan" na nekom broju sa kog se ne pomera, najčešće na nuli. Recimo, tramvaj 12, stanica na Slaviji, tokom celog dana u subotu je stajala "nula" dok su se drugi tramvaji kretali istim stajalištem (2 i 9).

- Na obližnjem stajalištu, bus 83 "zakucan" na udaljenosti od 3 stanice (što mu nije početna). Onda proleti 83 "van sistema", info ostane na 3 stanice.

Naravno, vidim da se vrednosti za ostale buseve menjaju, ali ne radim kontrolu saobraćaja, svedočim o linijama koje sam nameravao da koristim. Takođe, ono što je već navedeno oko značenja nule je tačno: kada bus najavi sledeće stajalište tada se udaljenost menja na nulu. Nula: bus je na putu ka stajalištu, ili je već na stajalištu ili je upravo napustio stajalište. Problem su "zakucane" vrednosti i naravno "noćne" besmislene vrednosti, kada BusPlus i ne radi.

Lično mi Info servis ima smisla pre nego što se uputim ka stajalištu, da bih se odlučio za stajalište/putanju, a ne da gledam u displej kad stignem.
[ ekof9 @ 04.03.2012. 08:00 ] @
^ Otkud sad ovo? Pa ti si rekao da sve savrseno funkcionise.:D
[ plague @ 04.03.2012. 09:01 ] @
Primetio sam cekajuci poslednji prevoz na stanici da je pre nego sto je krenuo bus stajao broj stanica od pocetne do moje trenutne tih 10 minuta koliko on provede na okretnici. Iznenadilo me je sto je za 2 linije koje sigurno ne idu u to vreme vise stajala udaljenost od 3 stanice (iako do okretnice ima 5).
[ owim @ 04.03.2012. 11:38 ] @
Citat:
ekof9: ^ Otkud sad ovo? Pa ti si rekao da sve savrseno funkcionise.

Dobro, dobro , rekao sam da sam iz radoznalosti testirao na par mesta i da je bilo ok. Naravno, u statistici se zanemaruje "par mesta", već mora metodološki da se sprovede na velikom broju uzoraka (min. 100, poželjno preko 1000, sa ponovnim očitavanjima). Ovo što mi javno iznosimo nema "naučnu" vrednost, tj. validnost i predstavlja usamljene slučajeve, koji ne daju pravu sliku o sistemu, sem one koju mi želimo da pošaljemo: radi super, ništa ne radi, ovo je bzvz i slično.

Istina je da kad mi je zatrebao, baš tada uopšte nisam mogao da se oslonim na Info servis, koji je pokazivao netačno stanje na više linije, više dana. Što opet ništa ne govori o drugim linijama na istim stajalištima ili o drugim stajalištima.

Vozači moraju da imaju dugme koje stisnu kada se uključuju u saobraćaj i kada se iz njega isključuju i idu za garažu ili su pokvareni ili šta god. Takođe ove "zakucane" vrednosti loše govore o sistemu, jer ne bi trebalo da ih bude. Kada je bus na okretnici (još nije krenuo), ne bi trebalo da bude prikazan u Info sistemu, tek kad krene postane vidljiv i broj stanica mora da se smanjuje ka onoj ka kojoj se postavlja upit. Jedino redovno stanje ako se vrednost "zakuca" na tri stanice od stajališta na kojem se čeka jeste -- gužva ili blokada saobraćaja, i to je onda validna info. Ne znam šta se dešava kada se zbog radova na putu neke linije preusmere drugom trasom na delu tvoje trase. Video sam je kod vozača sistem potpuno automatizovan, sve je GPS navođeno, tokom vožnje od ne dodiruje BusPlus sistem.

Sem toga, kalibracija stajališta mogla bi da se uradi, nekad se stanica najavi dosta ranije a nekad kad je autobus već stao i otvorio vrata.
Citat:
plague: Primetio sam cekajuci poslednji prevoz na stanici da je pre nego sto je krenuo bus stajao broj stanica od pocetne do moje trenutne tih 10 minuta koliko on provede na okretnici.

Da li hoćeš da kažeš da je stajala informacija kada je autobus uključen u saobraćaj i za vreme koje je proveo na okretnici?
Citat:
Iznenadilo me je sto je za 2 linije koje sigurno ne idu u to vreme vise stajala udaljenost od 3 stanice (iako do okretnice ima 5).

Da li je udaljenost od tri stanice bila "zakucana" ili se promenila? Možda sam baksuz, lično nalećem na zakucane vrednosti koje nemaju veze sa početnom (tri stanice, nula stanica).
[ ekof9 @ 04.03.2012. 21:26 ] @
Naravno da pojedinacni slucajevi ne daju celu sliku, ali dosta je takvih slucajeva sto onda opet ima tezinu. Sistem je dosta neprecizan i nesiguran, to je cinjenica.
[ nvukelic @ 04.03.2012. 22:26 ] @
Ja sam pre neki dan čekao tramvaj kod železničke, poslao kod, kad ono:

2-0
7-0
9-0

a trandže ni za lek.

Treba na ovome dosta da se radi, ali je ideja sasvim dobra...
[ plague @ 04.03.2012. 22:58 ] @
@Owim

Pisalo je 5 stanica dok nije konacno krenuo. Znaci dok je stajao na okretnici bilo je "zakucano" na 5 tih 15 min koliko provede tamo.

Ostale dve linije su bile perma zakucane na 3 stanice i 30 minuta nakon sto je krenuo zadnji bus za obe linije (napomnjem da je 5 stanica udaljena okretnica tako da ne znam sto bas 3 za oba).
[ losmipfc @ 05.03.2012. 08:10 ] @
Meni se jedno desilo da je trolejbus pogresno oznacen.

Npr cekao sam na stanici, poslao poruku i pise da je trola 28 udaljena jednu stanicu. Kad ono stize trola 40. Dok sam bio u prevozu, znao sam sifru za sledecu stanicu, pa sam jos jednom proverio, cisto da budem siguran, i greska je bila ista.
[ dejande @ 05.03.2012. 12:47 ] @
sinoc je pukla mreza za trole na slaviji i oni su par autobusa koja su bila na liniji 31 prebacili da voze kao trole 29 , na slaviji je kada se proverava pislo za bus 31 recmo 0 i onda se pojavi bus 29 umesto 31 .... tako da ima gresaka jos uvek u sistemu .
[ agasoft @ 05.03.2012. 20:11 ] @
Čitam vas pažljivo, testirah, koristih pa dođoh da iznesem svoja zapažanja:
Kako se nebi rasplamsala nepotrebna vatra, pre no što bilo šta napišem da napomenem sledeće:
Nisam zaposlen u Bus Plus-u, ne poznajem zaposlene ali imam želju da neke upoznam, tata mi nije direktor istog.
Nisam član nijedne vladajuće stranke a nisam ni u opoziciji, neutralan sam jer mi je žživot svejedno u teškoj poziciji.

Kao što neki znate, potpuno sam slep. Ovaj busplus koncept meni donosi mnogo prednosti, evo kako izgleda moja primena:
Izađem na stajalište. Proveravam telefonom udaljenost autobusa. Kada mi se ispiše nula, ako je nula samo za taj jedan prevoz, 99% sam siguran da je autobus koji staje taj koji mi treba. Time ću, kada se sistem usavrši, izbeći ono čuveno pitanje: "Izvinite, koji je ovo broj?"
Za sada mi je korišćenje ove faze bilo skoro stoprocentno uspešno. Prva greška se dogodila danas u jednom pravcu, kada mi je autobus otišao a nije ga bilo na info servisu uopšte. Sreća, ja sam otišao tim autobusom, jer još uvek za svaki slučaj imam pratnju, jer još uvek samo testiram kako sve radi.
U tom autobusu smo zaključili da je problem u navigaciji, jer je na ekranima samo pisala poruka sledeće stajalište, bez promene nakon te porukice.
U samom autobusu govorna najava stajališta je takođe fenomenalna. Mada koliko trenutno mogu da primetim, nažalost, nema je svuda. Ali kada je jednom bude, ona će zaokružiti moja putovanja sa minimalnim brojem postavlenih pitanja.
Od ulaska do izlaska iz autobusa.
[ deda75 @ 07.03.2012. 12:01 ] @
a kako se sluzis kompjuterom?poznajes slepo kucanje?
[ agasoft @ 07.03.2012. 13:32 ] @
Pa naravno da moram da poznajem kucanje i na kompjuteru i na telefonu. :)
Pisao već o sebi bezbroj puta na x mesta. A i u mom potpisu imaš neki blagi članak o meni. For more info, piši mail. :)
[ predragi @ 08.03.2012. 06:13 ] @
Agasoft svaka čast , samo napred
[ owim @ 09.03.2012. 16:49 ] @
Od danas Info servis daje udaljenost stanica sa jednom decimalom. Mislio sam da je format intidžer. Tako je bus u upitu bio na 0,1 stanicu od mene. I tako 10 min. Koje će zbunjivanje da padne!

Edit: Oops! Kad sam bolje razmislio, to je udaljenost prvog i drugog vozila, jer ovo što mi je prvo palo na pamet uopšte nema smisla.

[Ovu poruku je menjao owim dana 09.03.2012. u 19:18 GMT+1]
[ ironman @ 09.03.2012. 17:16 ] @
hm, a ja sam mislio da su u pitanju 2 vozila, prvo i drugo!
Sinoc od 22h i jutros sistem nije radio, verovatno zbog uvodjenja ovih izmena.
[ ekof9 @ 09.03.2012. 17:55 ] @
Citat:
Od danas Info servis daje udaljenost stanica sa jednom decimalom. Mislio sam da je format intidžer. Tako je bus u upitu bio na 0,1 stanicu od mene. I tako 10 min. Koje će zbunjivanje da padne! :)


Koje je "tumacenje" decimale? 0,1=10 min?
[ dvuckovic @ 09.03.2012. 19:25 ] @
jos jedna android aplikacija, ima i gps podrsku:

http://market.android.com/details?id=com.dvuckovic.busplus

i ja cenim da je zarez samo delimiter, znaci info za prvo i drugo vozilo u nizu...
[ NorthGate @ 09.03.2012. 22:35 ] @
Citat:
dvuckovic: jos jedna android aplikacija, ima i gps podrsku:

http://market.android.com/details?id=com.dvuckovic.busplus

i ja cenim da je zarez samo delimiter, znaci info za prvo i drugo vozilo u nizu...

A šta ako krene od 0,9 pa sve do 0,0?
Meni je bio takav slučaj danas, a došao je jedan bus samo.
Po tvom je onda uvek jedno vozilo na stanici
Čak je za jednu liniju pisalo samo 1,bez zareza...
[ owim @ 10.03.2012. 03:02 ] @
- Ako nema zareza i druge vrednosti, samo jedno vozilo je između terminusa i mesta upita.
- Zakucana nula je već opisana boljka sistema.
[ dvuckovic @ 10.03.2012. 07:21 ] @
Citat:
magic21: A šta ako krene od 0,9 pa sve do 0,0?
Meni je bio takav slučaj danas, a došao je jedan bus samo.
Po tvom je onda uvek jedno vozilo na stanici
Čak je za jednu liniju pisalo samo 1,bez zareza...

jos jedna opservacija: prva cifra je uvek manja od druge... ovo ide u prilog teoriji o dva vozila... osim zakucane nule se desava i kompletan freeze na svim stanicama, jednom sam primetio da se vise od 12h nisu menjale vrednosti (servis je vracao uvek iste podatke)...


Citat:
owim: - Ako nema zareza i druge vrednosti, samo jedno vozilo je između terminusa i mesta upita..

terminus se definitivno uzima kao granica: na stanicama blizu istih je redovna situacija da se uopste ne prikazuju neke linije, ukoliko se desi da nema nijednog vozila sa te linije izmedju okretnice i stanice...
[ Nemanja Živanović @ 10.03.2012. 16:36 ] @
Ako vam nesto znaci, evo vam par odgovora sistema, u roku od par minuta. Sinoc sam probao da se orjentisem sa ovim izmenjenim sistemom i nije bio bas najtacniji. Prethodni sistem koji prikazuje samo jednu liniju koja dolazi kod mene je radio bez greske (testirano 30ak puta na 4-5 razlicitih stanica).

[ Mr One @ 12.03.2012. 15:02 ] @
Proradilo i na Telenoru!
[ Mr One @ 14.03.2012. 13:40 ] @
Može da posluži http://www.prevoz.iz.rs/kodovi_stajalista.html imate kodove po linijama, a i red vožnje...
[ owim @ 14.03.2012. 15:23 ] @
Od sutra ujutru sistem izlazi iz test-faze i kreće "bez greške"!
[ duca74 @ 14.03.2012. 20:36 ] @
ne znam dali ste primetili da kodovi koji su na stanicama skoro postavljeni se neslažu sa ovima koje smo skinuli sa gradskog prevoza ,probao sam rade i ovi stari i ovi postavljeni na stajalištima ne znam šta će biti od sutra videćemo
[ owim @ 14.03.2012. 21:42 ] @
Sve rade u minut do dvanaest! Pročitao sam bi navodno sistem trebalo da se prebaci iz pokazivanja udaljenosti u stanicama u udaljenost u minutima.
[ technotize @ 14.03.2012. 21:43 ] @
sad izgleda odvajaju konvoj vozila sa ; (tacka-zarez), a ne zarezom. to je mozda zbunjivalo ljude, tipa 0,5 pa je neko mislio da stize za pola minuta, a ne da su 2 autobusa (jedan skoro na stanici, a drugi udaljen 5 stanica).

a za kodove stanica iz .doc fajlova je neko vec napisao da je to neka starija verzija iz GSP-a, pa ce vecina da se poklapa sa realnim stanjem, a da neki kodovi iz tih Word fajlova nece biti tacni. tako da su najsigurniji i tacni uglavnom oni koji pisu na samim stanicama (na ovim novim nalepnicama).

odmah da kazem da sam licno video i suprotan slucaj. recimo autobuska stanica na Mostaskoj petlji, gde staju 17 i 18, u smeru ka Autokomandi. mislim da tu na plasticnoj tabli pise "78" kao kod stajalista, a kad se to unese ono se dobije neka potpuno druga stanica. ako stave ovu novu nalepnicu onda ce to novo biti tacno.
[ ironman @ 15.03.2012. 06:41 ] @
Citat:
duca74: ne znam dali ste primetili da kodovi koji su na stanicama skoro postavljeni se neslažu sa ovima koje smo skinuli sa gradskog prevoza ,probao sam rade i ovi stari i ovi postavljeni na stajalištima ne znam šta će biti od sutra videćemo

Da primetio sam mala odstupanja, recimo 871 umesto 872 i sl.

Citat:
owim: Od sutra ujutru sistem izlazi iz test-faze i kreće "bez greške"! ;)


E pa lepo, od sinoc, a evo i jutros sistem uopste ne radi-brojevi se uopste ne menjaju, autobusi dolaze i odlaze bez ikakve sinhronizacije sa sistemom, verovatno je to tako kada im "sistem radi" !
[ Mr One @ 16.03.2012. 14:44 ] @
Citat:
duca74: ne znam dali ste primetili da kodovi koji su na stanicama skoro postavljeni se neslažu sa ovima koje smo skinuli sa gradskog prevoza ,probao sam rade i ovi stari i ovi postavljeni na stajalištima ne znam šta će biti od sutra videćemo

Citat:
technotize
a za kodove stanica iz .doc fajlova je neko vec napisao da je to neka starija verzija iz GSP-a, pa ce vecina da se poklapa sa realnim stanjem, a da neki kodovi iz tih Word fajlova nece biti tacni. tako da su najsigurniji i tacni uglavnom oni koji pisu na samim stanicama (na ovim novim nalepnicama).

Ovde http://www.prevoz.iz.rs/kodovi_stajalista.html su danas postavljeni najnoviji dostupni kodovi stajališta, NE oni iz DALJWORD.zip fajla koji može da se nađe na prvoj-drugoj strani teme. "Update"ovane su trase nekih linija koje su u međuvremenu izmenjenje, dodato je 8 novih linija, na primer linija 85 koja ide preko novog mosta. Jedina linija za koju nema kodova za sada je probna linija 310 koja je uvedena 15. marta odnosno juče.

[Ovu poruku je menjao Mr One dana 16.03.2012. u 15:57 GMT+1]
[ mirijevac @ 16.03.2012. 18:39 ] @
Tjah, izgleda da su nešto čačkali i prečačkali... meni je recimo do pre neki dan savršeno radila provera koda za stanicu broj 149 (Karađorđev park - smer ka gradu), ali već nekoliko dana ni sa MTSa ni sa Telenora provera za tu stranicu ne radi... tj, ništa ne stigne kao odgovor. Ne znam šta je specifično baš za tu stanicu pa da sad ne radi, sem što na njoj staje bar jedno 10 različitih prevoza te je baš zgodno znati kad šta nailazi.
[ ironman @ 22.03.2012. 06:27 ] @
(česti) Problemi u radi servisa, izgleda da nisu samo do Bus-plusa, već i do operatera, recimo kod VIP-a malo radi, malo ne.
[ Jovan 1988 @ 23.03.2012. 02:48 ] @
Ovo ljudi radi i sa MTS brojem radi bez problema.
Vec par puta sam kucao i bio sam skeptican,razmisljao sam ko zna kako to radi,ali sam se iznenadio...
Jos kad bi ostalo za dz,bilo bi super.
[ ekof9 @ 23.03.2012. 15:33 ] @
Meni na drugoj stanici od okretnice pokazuje 4; 7! A za drugo vozilo 3; 5, a ono se pojavi za manje od minut, sto je nemoguce ako je 3 st. Masi samo tako..
[ ironman @ 15.04.2012. 10:38 ] @
Već danima nije u funkciji!
[ agasoft @ 15.04.2012. 11:09 ] @
Evo sad radi.
[ ekof9 @ 20.04.2012. 21:34 ] @
Citat:
Evo sad radi.


Al' netacno!
[ Cink-kadmijum @ 11.06.2012. 11:44 ] @
Je li, prevoznici,
kojim autobusom da dodjem do Ade ciganlije iz pravca autokomande, ali ne na onaj glavni, nego na onaj zapadni ulaz?
Znaci tamo na suprotan kraj?

Hvala.
[ ekof9 @ 09.07.2012. 10:55 ] @
Beograđani će morati da menjaju svoje navike, ukoliko ne žele da plaćaju "penale" i poštuju nova pravila koja će od 15. jula početi da se primenjuju u javnom gradskom prevozu.
Kazna za ulazak na srednja vrata, odnosno izlazak na prva i poslednja, mogla bi da im "izbije" iz novčanika i neverovatnih 75.000 dinara!

www.mondo.rs/s251029/Info/Hron..._ulazak_na_pogresna_vrata.html

Idemooo! Samo trpaj!
[ Slobodan Milivojevic @ 09.07.2012. 11:02 ] @
Ajde ti u špicu uđi na zadnja i dođi do srednjih vrata :) Nisam često u BGD-u al vrlo dobro znam kako izgleda špic u Beogradu.

A 75.000 dinara je potpuno ludilo, ma 2.500 je mnogo za ovako nešto a ne 75.000 samo zato što si ušao ili izašao na pogrešna vrata.

Da vidimo da li će iko platiti tu kaznu.
[ boyan3001 @ 09.07.2012. 11:11 ] @
E ovo sam cuo pre koji dan. Ovo je vec boles' totalna i ludilo zaludnih mozgova koji nista ne umeju pametno da smisle.
Nemam nista protiv ove koncepcije u nacelu, da se ulazi na prednja i zadnja, a silazi na srednja. Ali da bi to tako funkcionisalo, prethodno mora jako, jako dobro da funkcionise red voznje i ucestalost autobusa, tako da se guzva na stanici razumno rasporedi. Inace, niko nije lud da se provlaci kroz nase tipicne spic guzve do srednjih vrata sigurno. Posebno ne matori ljudi.
Ako ovi ovako navale da zagrizu u tu ideju, mislim da ce doci do ozbiljnog fizickog obracunavanja gradjana sa kontrolorima.
[ Bik Koji Sedi @ 09.07.2012. 14:19 ] @
Jedini način da ozakone kažnjavanje za srednja vrata jeste da to proglase komunalnim prekršajem. Ali u tom slučaju za sprovođenje propisa i naplatu kazni nadležna je komunalna policija, a nikako GSP ili BusPlus. Drugim rečima, niko nikada neće biti kažnjen za to, sem ukoliko ne uvedu komunalne policajce kao stalne putnike.
[ Mr One @ 10.07.2012. 01:15 ] @
Citat:
Bik Koji Sedi: sem ukoliko ne uvedu komunalne policajce kao stalne putnike.

Pazi ja bi sve te komunalne kvazi policajce i nabio da rade na autobusima, proveravaju karte, pišu kazne itd. jer ovako za preko 40.000 dinara, koliko im je plata, oni aposlutno ništa, ali baš ništa ne rade.

A što se ovog ulaženja na prednja i zadnja vrata tiče, to je čista glupost, u špicu je to nemoguće i džaba što se, kako kažu na Studiu B, babe i dede prisećaju da je tako nekada bilo kad je u njihovo vreme Beograd u najmanju ruku imao 2X manje stanovnika i 5X manje automobila - bilo je manje gužvi u saobraćaju pa su vozila saobraćala po redu vožnje, a ne u konvojima kada je špic.
[ Jovan 1988 @ 10.07.2012. 01:49 ] @
Citat:
Mr Oneali baš ništa ne rade.

Kako ne rade,eno setaju se po Knez Mihajlovoj ...
[ ironman @ 10.07.2012. 02:48 ] @
I izvode piruete skuterima po adi.
[ DR83 @ 14.07.2012. 20:37 ] @
Nema od toga nista. Kao ni od cekiranja karata samo dok bus stoji na stanici.
[ zvezdasbg @ 15.09.2012. 21:40 ] @
Iiiii gotovo sa fraj proverom. Od sutra pocinje naplata BUS plus provere. Za korisnike m:ts i VIP cena je 2,5 din plus PDV a Za Telenor korisnike fantasticnih 3 din plus PDV. Hahahahahaha :)))))
[ Mr One @ 16.09.2012. 03:24 ] @
Sjajno. Prikazuju cene bez PDVa! Što je od 1. januara 2011. PROTIVZAKONITO!!!! Takođe cene nisu prikazane, bar za sada na stajalištima što je takođe PROTIVZAKONITO!!!
Srbijooooooooooo............
Iz dana u dan sve je više razloga za bežanje odavde. Sitnica po sitnica.... eh kad malo bolje razmislim da su samo te sitnice gde bi nam kraj bio....

---------------------/-----------------------
2,95 za MTS i VIP i 3,54 za Telenor. Možda je malo preterano?
Ne mogu da verujem da nisu uspeli da ugovore istu cenu za sva tri operatera.

[Ovu poruku je menjao Mr One dana 16.09.2012. u 05:19 GMT+1]
[ zvezdasbg @ 17.09.2012. 10:36 ] @
Nije isti ni nacin prikaza stanja. Tako kod m:ts i VIP prikazuje odmah po zahtevu dok kod Telenora to ide malo komplikovanije. Prvo ide obavestenje "vas zahtev je prihvacen" pa tek onda dobijes upit.
Ali cena je skandalozna. No dobro, ceo projekat Bus plus je pljackaski pa sto ne bi bilo i ovo.