[ akibono @ 16.02.2012. 12:06 ] @
Imam problem sa folderima koji se pretvaraju u shortcutove i ne mogu da im pridjem. Naime kada nakacim na desktop racunar bilo koji ekstrerni uredjaj na usb magistralu(XP SP2), explorer vidi fajlove i foldere ali sve kao shortcutove i posle ne mogu da im pridjem. Ovo mi se samo desava sa eksternim uredjajima, dakle ne sa folderima koji se nalaze na nekoj drugoj particiji na internom hardu. Ovde u nstavku sam prikacio jpeg koji ovo pokazuje o cemu sam pricao. Imam prikacen hard na usb sa 4 particije, i bez obzira koju particiju otvorio pokazujem mi uvek isto, dakle samo shortcutove foldera, kao da sam ih bacio na desktop, i da pristupam njima. U cemu je problem, da li je mozda neki virus u pitanju, il nesto drugo. Interesantno sto kada otkacim eksterni uredjaj i nakacim ga na neki drugi racunar, opet pokazuje shortcutove na novom racunaru...jel ima neko ideju???
[ calexx @ 16.02.2012. 12:16 ] @
Ne kači ih na druge računare, dovoljno si do sada zarazio pa ne moraš da širiš dalje. ;) Uključi prikaz skrivenih i sistemskih fajlova pa ćeš da vidiš svoje foldere (koji su sada skriveni) kao i ove šortkatove koji su fajlovi da ne kažem virusi. Svaki klik na njih (ili eventualno pokretanje fajla autorun.inf, koji će takođe da se pojavi) širi virus dalje.
[ Svetomir Milenkovic @ 16.02.2012. 12:34 ] @
Svi folderi su ti sada sa sistemskim atributom hidden ali neces moci da iskljucis tu opciju na obican nacin , desni klik pa properties jer ce ta opcija biti zatamnjena .

A da bi to uradio otvori Command Prompt i kucaj :

attrib -s -h P:*.* /s /d ---- Posto vidim da it je taj zarazeni drajv P: , ( a mozes umesto znaka *.* da upisujes ime fodlera , npr C_Backup)

Ovim je resen problem ali ne i uzrok , a to je ta viruscina koja se pokrece sa autorun.inf a veovatno su ti svi drive-ovi zarazeni (nadam se da nisu) .
[ akibono @ 16.02.2012. 14:39 ] @
sve particije sa tog drajva su iste, dakle sve izgledaju kao ova ovde, sa shortcutovima, dakle drajvovi, odnosno particije, M:, N:, O:, P:, sve ono gde pise master....dakle koj je savet, sta mi je ciniti, da li ovaj virus moze da se izbrise pomocu nekog antivirus softvera ili je najbolje da uradim reinstal citavog sistema, samo mi se ne radi to zbog jednog problema, pre bih isao na varijantu sa antivirusom, inace nemam nista od zastite na kompu trenutno, imam neki simantek i to originalni al ga nije prihvatio moj komp, ne znam zasto, sad trazim neki freeware a da radi dobro...
[ zoran_dojkic @ 16.02.2012. 14:46 ] @
Instaliraj Avast http://www.filehippo.com/.
[ akibono @ 21.02.2012. 15:20 ] @
uspeo donekle, medjutim sve se ponovo vraca, dakle prvo kucam u cmd sledece: attrib -h -r -s /s /d g:\*.* , s tim sto je g: ime drajva, i tu uspem da povratim skrivene foldere i da obrisem shortcutove, medjutim po sledecem otvaranju se oept vracaju, dakle u pitanju je virus koji se vraca. sada moje pitanje je da li ime neko ko se licno bavio ovim problemom, jer jurim po forumima vec danima i ne nalazim pravo resenje, jedino sto sam nasao je: attrib -h -r -s /s /d g:\*.* , samo to ne resava problem, samo na kratkorocno, probao sam 3razlicita autorun.inf remover-a, ne radi nijedan, dakle taj virus se seta okolo???
[ calexx @ 21.02.2012. 15:31 ] @
Autorun.inf je samo izvršni fajl koji pokreće virus, ako njega skloniš opet će da se pojavi sve dok ne izbaciš zarazu. Njegovo uklanjanje ima smisla ako nemaš virus na kompu a stigne ti zaražena fleška ... mada tu uvek postoje i lakši načini ali nije bitno. Moraš da pročešljaš komp (ili više ako su u mreži) dok ne očistiš i poslednji trag uljeza.
[ Milos911 @ 21.02.2012. 15:39 ] @
Skini kaspersky rescue disk, narezi, pa sa njim skeniraj komp i brisi virus...
[ valjan @ 22.02.2012. 12:38 ] @
Inače, stalno ga spominjemo a sad smo kanda zaboravili na njega, a bio bi koristan u ovakvom slučaju...
[ Vodomar @ 22.02.2012. 13:45 ] @
ja ga ne koristim.a i ''domaća pamet'" mu dođe kao drveno gvožđe.bolje napravite temu u zaglavlju o njemu i nemojte reklamirati kao da smo na onom drugom forumu.
[ Aleksandar Maletic @ 22.02.2012. 17:45 ] @
@akibono,

Preuzmi MCShield, instaliraj ga i ubaci USB Flash. Nakon skeniranja proveri da li postoje i dalje te prečice.
Ukoliko kojim slučajem ne budeš rešio problem na ovaj način, pokušaj ovako.
Klikni na Start, zatim Run.
Unesi sledeći tekst: cmd
Potvrdi sa Enter.
Potrebno je obeležiti uređaj (recimo da je nakon ubacivanja USB uređaj registrovan kao Removable Disk (H: ) ).
U Command Prompth uneti sledeći tekst:

H:

cd

attrib -h -s *.* /s /d

Ovo su zasebne komande, ne unosi tekst odjednom već posle svake komande potvrdi operaciju pritiskom na Enter.
Nakon izvršene poslednje komande pričekaj nekoliko sekundi, napusti Command Prompt, zatim proveri da li su na uređaju fajlovi vidljivi.
Kada skriveni folderi budu otkriveni jednostavno obriši ručno sve prečice.

[ kristi1 @ 22.02.2012. 17:55 ] @
Citat:
Vodomar: ja ga ne koristim.a i ''domaća pamet'" mu dođe kao drveno gvožđe.bolje napravite temu u zaglavlju o njemu i nemojte reklamirati kao da smo na onom drugom forumu.


E to "drveno gvozdje" koriste neki od nakpoznatijih strucnjaka za ovu oblast u svetu, cije programe ti svakako koristis, a verovatno i ne znas koji su to programi.
A ovaj problem bi mu sredio za nekoliko sekundi u slucaju da mu sistem nije zarazen, u stvari da je imao taj program, sistem bi mu 100% ostao zasticen.
[ Vodomar @ 22.02.2012. 18:19 ] @
Citat:
E to "drveno gvozdje" koriste neki od nakpoznatijih strucnjaka za ovu oblast u svetu, cije programe ti svakako koristis, a verovatno i ne znas koji su to programi.

Aman.Kraj.Instalirati solidan AV-IS.I pamet u glavu.
[ magna86 @ 22.02.2012. 18:31 ] @
Citat:
Vodomar: Aman.Kraj.Instalirati solidan AV-IS.I pamet u glavu.


Vezano za pamet u glavu, u potpunosti se slazem.
Vezano za prvi deo recenice, da ne bih sada ja ulazio u nepotrebnu raspravu sa tobom, evo sta je davno ovde napisao jedan od autora MCShield-a.

http://www.elitesecurity.org/t410815-3#2706927

Uostalom, kada bi sam AV sam po sebi bio doboljan dodatni alati ( bilo kog tipa ) nikada ne bi ni postojali.
[ Vodomar @ 22.02.2012. 19:18 ] @
autor teme kaže
Citat:
inace nemam nista od zastite na kompu trenutno, imam neki simantek i to originalni al ga nije prihvatio moj komp, ne znam zasto, sad trazim neki freeware a da radi dobro...

i time je dosta rekao.Instaliraj aviru ili avast a prethodno deinstaliraj simantek.
[ valjan @ 22.02.2012. 23:34 ] @
Ja bih pre rekao da je računar ili bio zaražen pre instalacije Simanteka, ili da ga je zaraza onesposobila. Verovatno će njegov računar "odbiti" Aviru i Avast iz istog razloga, dok ne reši inicijalnu infekciju.

Što se tiče dodatnih alatki, s obzirom da sam viđao na desetine onesposobljenih Avasta, Kasperskih, itd. kao i Avire, Esete, AVG-ove i ostale kako bez problema puštaju malware da se izvrši, opreza nikad na odmet, pogotovo ako je korisnik neiskusan. Stavi ti noćnog čuvara, ali postavi i video nadzor, ogradu oko objekta, zaključaj vrata, i veži keru na lanac, to svakako neće odmoći a može i da koristi :-)
[ Aleksandar Maletic @ 23.02.2012. 06:54 ] @
Citat:
valjan:Stavi ti noćnog čuvara, ali postavi i video nadzor, ogradu oko objekta, zaključaj vrata, i veži keru na lanac, to svakako neće odmoći a može i da koristi

Upravo to. Neke sitnice i neki mali programčići mogu dosta da doprinesu da se zaštita podigne na viši nivo. Poučen prethodnim iskustvima mogu slobodno da kažem da je kombinacija specijalizovanih programa bolja od all in one rešenja i uvek će tako biti.