[ Yokers99 @ 17.02.2012. 22:27 ] @
veceras sam poeco da izucavam mysql bazu podataka, a posto nema odredjenih tutorijala, smatrajte moje smaranje u narednih par dana opravdanim.

ovako, meni je potrebna baza na hostu da bude, gde bi kolege i ja mogli u svaom trenutku da budemo dostupni bazi, posto cemo modifikacije vrsiti svi zajedno i veoma cesto (ubacivati podatke)

moja baza mora biti iskljucivo tabelarna, stim da ce mi trebati jedno par koloni na kojima ce moci da se klikne i da prikaze sliku (onako da je uveca kako bi se jasnije videla) i trebalao bi mi par kolona koji bi odveli do nekog linka, znaci samo klik na nprovajlink i on me odvede na neki tamo link koji sam podesio.

kako bi to mogao da odradim?

da vas podsetim da kreirao bazu na free hostu (po drugovoj preporuci) i da mi je dao apel da koristim phpmyadmin.

dajte neke komplimente slobodno :)
[ bogdan.kecman @ 17.02.2012. 22:46 ] @
Citat:
Yokers99: veceras sam poeco da izucavam mysql bazu podataka, a posto nema odredjenih tutorijala, smatrajte moje smaranje u narednih par dana opravdanim.


Gde nema tutorijala? Kod tebe ispod kreveta? MySQL je najrasprostranjenija baza na svetu, proguglaj malo imas vise tutorijala za mysql nego za sve ostale baze podataka zajedno ?!

http://bit.ly/sPa4Kn



Citat:
Yokers99:
moja baza mora biti iskljucivo tabelarna, stim da ce mi trebati jedno par koloni na kojima ce moci da se klikne i da prikaze sliku (onako da je uveca kako bi se jasnije videla) i trebalao bi mi par kolona koji bi odveli do nekog linka, znaci samo klik na nprovajlink i on me odvede na neki tamo link koji sam podesio.


sta je to "tabelarna" baza

postoje relacione baze podataka (mysql je jedna od njih), hijerarhijske baze podataka (dbase, fox..) i "mrezne" baze (CODASYL) i od toga se samo relacione koriste danas.

dodatno imamo i objektne baze (popularno no-sql), made se vecina strucnjaka ne slaze da su to baze vec su to samo "key-value storage" sistemi (memcached, kasandra, mongo ..)


Citat:
Yokers99:kako bi to mogao da odradim?

http://bit.ly/x0O21d

Citat:
Yokers99:
da vas podsetim da kreirao bazu na free hostu (po drugovoj preporuci) i da mi je dao apel da koristim phpmyadmin.


koristi MySQL WorkBench. To je zvanican gui alat za MySQL. Radi bolje i brze id phpmyadmin-a i uz njega ces mozda jos ponesto i da naucis
[ Yokers99 @ 18.02.2012. 11:37 ] @
tabelarna baza- baza podataka u tabelarnom prikazu (slicno ko iz excela), stim sto mi je porebna jedna kolona podataka gde bi moglo da se klikne na "slicicu" i klikom na tu slicicu da se ona uvelica, kako bi se jasnije videla.
i + jedna kolona gde bi bilo dostupno da se klikne na link, i da me klikom na taj link hiper veza odvede do linka (koji sam postavio)
[ bogdan.kecman @ 18.02.2012. 17:02 ] @
procitas prvo neku knjigu o bazama podataka (excell nije baza podataka nego spreadsheet), na primer: http://poincare.matf.bg.ac.rs/~gordana//FINALE.pdf knjiga je na srpskom i lagano je stivo. Kada to procitas onda pitaj sta ti nije jasno