[ Eborg @ 20.02.2012. 15:06 ] @
Razmišljam o kupovini smartphonea na Android platformi.

Međutim, imam nekoliko nedoumica sa microSD karticama nakon što sam dobio više preporuka da je bolje imati 16 GB interne memorije + 16/32/64 GB na microSD kartici nego 32 GB interne memorije jer bi moglo doći do usporavanja sistema ako je sve na internoj memoriji.

1) Da li klasa microSD kartice određuje njenu brzinu samo prema računaru ili i unutar telefona? Svejedno mi je da li je class 4 ili 10 u odnosu na računar, mogu se strpiti prilikom transfera podataka na istu. Međutim, da li je u telefonu svejedno koja je klasa, ima li razlike u kvalitetu/brzini čitanja i pisanja podataka (1080p video snimanje i playback i sl.)?

2) Da li učitavanje podataka sa microSD kartice vuče više baterije ili nema razlike? Npr. ako baterija može izdržati 8h video playbacka da li će u slučaju playbacka sa microSD kartice to biti smanjeno za 10-tak minuta ili više?
[ Slobodan Milivojevic @ 20.02.2012. 15:39 ] @
Što se klase SD kartice tiče, naravno da je to njena brzina, nezavisno od toga da li je u pitanju upotreba na računaru ili na telefonu.
[ mulaz @ 20.02.2012. 15:47 ] @
Pored CPU-a i displaya, potrosnja sd kartice ne moze ni da se izmeri normalno

visa klasa, veca brzina, brze radi
[ Eborg @ 20.02.2012. 17:31 ] @
@Slobodan Milivojevic: Dobro je to onda znati. Da li ima značajnije razlike u upotebi u smartphoneu ili se razlika osjeti tek na profesionalnim foto-aparatima kojima treba brzina snimanja slike i sl.?

@mulaz: Pa može odokativno. :D Pustiš video na loop sa interne memorije do pražnjenja baterije i onda ponovo isti video ali sa microSD kartice. I uporediš ta dva vremenska intervala pražnjenja baterije. :)
[ Miroslav Cvejić @ 20.02.2012. 18:24 ] @
Bolje idi na veću internu memoriju. SD kartica je OK za čuvanje podataka ali je veoma nepogodna za intstalciju programa, posebno widgeta. meni su 2 kartice vrisnule (svaka oko godinu dana izdržala) od stalnog upisivanja i čitanja. Pride, kolega mise žali da u 2 (porilično nova) telefona nije uspeo da natera 16gb karticu da radi dok 8gb rade bez problema, nebitno koja klasa je u pitanju.

I da, oseti se veća brzina kartice u telefonu. Što veća klasa, veća zagarantnovana brzina upisa, dok sam ja uz Xperia Arc dobio class4 karticu koja upisuje 5mb/s a čita 19mb/s što je bolje čitanje od class10 kartice koju sam naknadno kupio.
[ Eborg @ 20.02.2012. 19:53 ] @
Hm, pa mislio sam to zaobići upravo tako što bi video, audio, i fotografije išle na karticu a aplikacije na internu memoriju. Stoga nekako mislim da bi mi 16 Gb isključivo za aplikacije trebalo biti i više nego dovoljno, zar ne?

Naravno da ne bih trpao internu memoriju/karticu do vrha no kod isključivo interne memorije me brine usporavanje smartphonea a kod microSD kartice dodatna potrošnja baterije i varijacije u performansama s obzirom na marku i klasu kartice.
[ mulaz @ 20.02.2012. 21:07 ] @
potrosnja baterije je neosetna

das tih 10eur vise, i kupis kvalitetnu karticu i nema problema :)


inace, bar kod androida, je /data particija (za aplikacije) odvojena od /media particije (slike,....) u internoj memoriji
[ Eborg @ 20.02.2012. 23:05 ] @
A šta je kvalitetna kartica?

Pročitao sam da class 4 ima bolju "random write speed" (bolja za aplikacije i muziku, snimanje 1080p videa je lošije) dok class 10 ima bolji "sequential write speed" (bolji za snimanje 1080p videa, slabiji za učitavanje muzike i aplikacija).

Da li ići recimo sa Sandisk 32 Gb Class 4 za nekih 45 EUR ili treba još keširati?