[ trodon @ 26.02.2004. 14:28 ] @
Zna li neko kako i da li je uopste moguce krekovati skidata sistem sa gemfree keycard karticama? Naime, bio sam pre dve nedelje na Kopaoniku i iznervirao me je preskup skipas. Koriste se skidatini sistemi (www.skidata.com) sa gore pomenutom vrstom kartica. Hvala vam unapred.
[ Gojko Vujovic @ 29.02.2004. 15:46 ] @
Bilo bi zanimljivo saznati nešto na ovu temu, ako je neko uopšte razmišljao o tome do sada.
[ trodon @ 09.03.2004. 15:29 ] @
Pa mogu ti reci da je fora prilicno dobra. Kada bi mi neko samo spomenuo gde mogu naci kako taj ceo sistem funkcionishe, provalio bih ja dalje sve sam. Dakle?
[ Dr_aga @ 24.10.2005. 23:35 ] @
U pitanju je RFID tehnologija.Proizvodjac je na http://www.emmicroelectronic.com/Line.asp?IdLine=3
[ allexandar @ 21.10.2006. 22:55 ] @
sta bi zmajevi?
ima li kakvih novosti po pitanju ovoga?
[ StratOS @ 10.11.2006. 19:34 ] @
Bistvo svega ti je tipičan izbor :

Kod avtomata "kupiš" kartu.
Upotrebi se nije bitan kakav algoritam za izradu unique ID karte.
Taj ID karte postane aktivan kod "kupnje".

Imaš mnogo različitih tipova "kupnje".

Otvoren tip ( moguče je mnogo ostalih ....) samo da ti dam jedan primjer :
Kod dolazka dobiješ "kartu", platiš kad odlaziš.

Ta karta može da bude čip, kartica, ključ ... kao narukvica, omot oko vrata ...

Kad dobiješ "kartu" u sistemskom DB se aktivira novi ID, koji bilježi gdje i kako si ti "potrošio novac" te kako si se kretao unutra sistema uz moguče inner check stanice.

Ako bi htio da nekako nasamariš ovaj sistem problem je jednostavan - upotreba 2 ili više kartica, na jednom nabijaš "poene" a drugog čuvaš za izlazak.
Sistem imaju i dobar warning način :
Ako več imaš mogučnost da nabaviš više "karta" ovaj sistem može da ima mnogo security checkupa ili unutranjih in/out check stanica, trajanje valjanosti "karta", broj dolazka/izlazka, suma "potrošenog novca" ...

Ne možeš da predješ inner checkup ako "karta" nije aktivna - nije aktivirana kod ulaza, ne možeš uči u unutar inner checkupa ako si več unutra, ne možeš ulaziti u drugi inner checkup ako si več registriran da si u drugem sektoru ....

Kod izlaza treba da pokažeš valjanu "kartu", onu sa manje potrošenog novca, no to je samo za one osnovne primativne sisteme, pametniji imaju još dodatni dnevni checkup svih mjesta na kojih smo se registirali i platili i uz pomoč platne bilance i brojčanog stanja na checkupih odmah "vide" da jih je netko nasamario.

Znači, da bi takav sistem nasamario uopšte nema mogučnosti, barem za jedan dan, a uostalom i kamere odrade svoje na checkupima, dolazku, odlazku :)
da bi uspio trebao bi dostup do DB ili imati koju "VIP gratis" karticu. Ali i brojčano stanje i novac se nebi uklopilo u cjelinu :)
Podtaki i algoritam na "kartama" uopšte nisu bitni u ovom smislu.