[ ivan veljovic @ 21.02.2012. 18:11 ] @
vrednosti za Ti, Td, A, B, C parametre kod PID regulatora dobijam razlicite. desava mi se da pumpa, koja
je povezana na izlaz PID regulatora nekada dobija maksimalnu vrednost od 12V pri tuning-u a nekada je ta
vrednost manja. desava se i da tuniranje pocne tako da se vrednot napona uvecava od 0V do neke konacne
vrednosti veoma sporo, po 0.05V se vrednos uvecava u sekundi.

zna li neko koje su srednje vrednosti ovih koeficijenata i kako da resim problem ?
[ elektrostudio @ 24.02.2012. 20:11 ] @
Podrav, problem podesavanja PID parametara je kompleksan te je bitan svaki element regulacionog kruga. Potrebno mi je jos podataka u vezi ove regulacije - sta je zadata velicina, sta merena, opseg kontrole... znaci sve sta je u regulacionoj petlji. Derivativni deo se koristi SAMO kod regulacije temperature. Iz ovog jos ne znam sta je A,B,C a td - derivativno vreme, Ti - integralno vreme
[ ivan veljovic @ 24.02.2012. 21:37 ] @
Tek sada sam video odgovore, hvala.

Resio sam problem. Radio sam neki rezervoar u TIA-i sa s7-1200 i KTP 600 PN HMI-em.
Problem je bio sto sam preskakao tuning iz TIA-e pa su mi ostajali neki levi parametri u
PLC-u. Na taj nacin mi je PLC pravio problem a da nisam znao u cemu je fora. Iz helpa
sam video da su default vrednosti za ove koeficijente 20,0,0,0,0 ali nisam znao koliko
mogu da ih podizem. Kasnije sam ih lepo izvukao na HMI i pratio. Planiram kada budem
imao malo slobodnog vremena da napravim P,PI i PID regulator na PIC-u. Ranije sam nesto
slicno probao ali sam stao sa tim, potrazicu sada to pa da odradim.

hvala jos jednom na odgovoru...
[ ivan veljovic @ 24.02.2012. 21:45 ] @
da, jos jedna stvar. isti procesor, isti LAD dijagram, isti proces i oprema... moguce je
da su parametri razliciti za dva uzastopna tuniranja. desi se recimo da senzor za merenje
nivoa tecnosti ima neki sum ili neku smetnju i onda se jave razlike u parametrima.

takodje, primetio sam da pumpa utice na parametre. kada se ohladi i posle izvesnog
vremena kada se zagreje, ne daje iste parametre pri puniranju iz TIA-e.

mozda je ovaj komentar bio nepotreban ali eto, cisto da se zna ako neko bude imao
slican problem.