[ Fica_94 @ 22.02.2012. 14:50 ] @
E ovako društvo. Napravljen je jedan mali vodič koji bi ukratko trebao da objasni vlasnicima/budućim vlasnicima online prodavnica, šta je to moneybookers, kako funkcioniše. Nadam se da sve svi slažete da bi bilo lepo da neki proizvod, avionsku kartu, železničku kartu da kupimo preko interneta. Ovaj vodič je u nekoj vazi izrade i odlučili smo da ga okačimo na forum da vidimo neke vaše komentare, sugestije... Inače ovaj vodič će biti objavljen od strane Ministarstva za Telekomunikacije tj. Uprave za digitalnu agendu.

Vodič za prodaju i naplatu preko interneta:
http://www.mediafire.com/?1l1gxmpw1ivz7yt
[ mradomir @ 22.02.2012. 15:46 ] @
Svaka čast na trudu, ali ajde da ne ostane nedorečeno, posebno ako je neko ministarstvo iza toga.
Dakle ono što sve zanima je - koliko je to legalno.
Šta posle, koliko platiti porez, doprinose, šta već treba.
Da ne bude kao sa prodajom smokija, pa ti sutra banu specijalci.

Ako se to završi - glasam za Miloša (direktor uprave) za predsednika (idu izbori, jel).
[ Fica_94 @ 22.02.2012. 15:51 ] @
Slobodan Marković radi trenutno na tom pravnom delu, tako da to je već obuhvaćeno.
Što se tiče izbora, ja samo volontiram, da pomognem da se uvede neki novitet i u ovoj našoj Srbiji.
[ view @ 22.02.2012. 20:38 ] @
LEpo..znaci sloba i bivsa ministarka su digli ruke od paypal-a.Odlicno skrill radi za gradjane srbije odavno i ne moramo nikoga da molimo kao sto je slucaj sa paypal-om samo malo da se urede neki zakoni da mi prodavci mozemo legalno da radimo preko skrill-a(Moneybookers) i nema veze vecina ce i zaboraviti na paypal..

Po meni Skrill je mnogo bolji i mnogo manje provizije uzimaju a paypal je mnogo poznatiji i rasprostranjeniji ali nema veze razvice se i skrill.Skrill je mnogo unapredio svoju ponudu tako sto je dozvolio quick checkout bez potrebe da svaki kupac kreira nalog i mukotrpno verifikuje svoju kreditnu karticu to do skoro nije bilo moguce pa je zbog toga skrill bio malo u drugom planu u odnosu na druge nacine placanja..

A mozda bi bilo dobro da se pozabavite i domacim merchant uslugama jer koliko je meni poznato to nudi sa banca intesa po veoma nepovoljnim uslovima i sa neophodnom registracijom i verifikacijom svakog kopca.
[ twiddle @ 22.02.2012. 21:57 ] @
@view
Niko nije digao ruke od PayPala. Što se tiče Intese, značajno je pojednostavljena procedura i smanjeni kriterijumi od pre nekoliko meseci... Takođe, nema potrebe da politizujemo ovu diskusiju i bilo bi lepo kada bismo se držali teme. Ako neko hoće u diskusiju o politici - OK, ali onda da se to prebaci u posebnu temu...

Pozdrav,
Sloba
[ view @ 22.02.2012. 22:14 ] @
Slobo nisam mislio da politizujem temu,mozda sam malo skrenuo sa teme ali u sustini pricam uopste o placanju preko interneta u srbiji i to sto sada favorizujete skrill podrzavam jer skrill sa ovom quick checkout opcijom za merchant usere je pravi pogodak i mnogo bolja solucija od paypal-a i ostalih.

Sto se tice intesa merchanta,kontaktirao sam ih vise puta u protekle cetiri godine jer mi je to jedino delovalo kao legalno resenje u srbiji ali totalno ne prihvatljivo.U poslednje vreme jesu smanjili kriterijume sto se tice minimalnog prometa ali i dalje su preskupi,imaju politiku slicnu kao 2checkout ali mnogo skuplje i sistem po kojem svaki kupac mora da se registruje kod njih sto dodatno odbija kupce od kupovine.Tako da ako skrill merchant bude potpuno legalan kod nas intesin merchant nece imati smisla da postoji.
[ Fica_94 @ 22.02.2012. 22:43 ] @
Sto se tice legalnosti to ce Sloba lepi da vidi pravno...ja jedino vidim problem za elektronski racun al i to moze da se resi. A da ne pricam o tome kolko je jednostavnije uvesti Skrill na svoju prodavnicu nego intesa merchant ili neki drugi.
[ view @ 22.02.2012. 23:08 ] @
da bice to super ako se sredi.Sto se tice racuna to nije problem ovo sto si pisao u vodicu za racun to je samo potvrda skrilla sa brojem transakcije i to ne verujem da je validno za nas pravni sistem ali vrlo lako skrill moze da se ukomponuje preko API-ja sa billing skriptama i da se narudzbine vrse preko billing systema koji ce automatski slati fakture koje su validne za nas pravni sistem..
Sto se tice web hostinga ja koristim whmcs billing system u kojem je resen problem racuna/fakturisanja i koji se lako povezuje sa skrillom
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 06:34 ] @
Da Whmcs nije los sistem, al mislim da je prestashop malo bolji, jer daje mogucnost editovanja sajta.
[ whitie2004 @ 23.02.2012. 08:14 ] @
Citat:

Vodič za prodaju i naplatu preko interneta:
http://www.mediafire.com/?1l1gxmpw1ivz7yt


Meni izbacuje neko zapomaganje bitdefendera .... muce ga virusi

A sto se ozbiljne upotrebe tice, mora se obezbediti upotreba lokalnih - dinarskih kartica kod skrila ...

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 23.02.2012. u 09:26 GMT+1]
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 08:52 ] @
slobodno otvori, nema nikakvih virus, aj videcu danas da okacim na neki server da moze online da se cita
[ whitie2004 @ 23.02.2012. 08:52 ] @
OK, uspeo, samo googlu kazes da se ne mesa ..... :-)

Mislim da je neozbiljno davati primer sa personal nalogom. Mora se kreirati Biznis nalog i proci kroz ove PDF-ove

https://www.moneybookers.com/ads/merchant-account/resources/

Dakle, dati primer, kako se pribavljaju trazeni dokumenti, sta skrill prihvata a sta ne. Prokomentarisati glavne detalje iz ugovora koji nude ...

I obavezno upozoriti ljude na granicu od 2500 eura. To je zakonska granica kada se stvari zakomplikuju i postaju neprijatne. Klasicna prica - puste te da radis pa te blokiraju na tom mestu. Mnogo puta vidjeno ....
[ dragancesu @ 23.02.2012. 11:29 ] @
Lepo izgleda na prvi pogled

Sistemima poput intesa (da ipak pohvalimo jer radi) treba konkurencija koj ace uciniti ono sto treba. Ako ovo krene i drugi ce ponuditi takve usluge, tehicki mnoge banke mogu ovo da ponude samo je pitanje odgovarajucih odluka.

Ovo kosta sve ucesnike i samo je pitanje kako se ti troskovi rasporedjuju. Ovako svaka transakcija kosta 196 din sto mozda nije malo, ali ohrabruje.

S druge strane sistem jednostavan za relizaciju i bice potpuno legalan, nema razloga da ne uspe a onda dobija konkurenciju i odosmo u evropu...
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 11:36 ] @
Da slazem se trazicu da mi omoguce demo merchant account za usluge tutorijala. Inace posle 2500e proces nije komplikovan moze se zavrsiti za manje od 2 sata...treba poslati dokumebtaciju i popuniti upitnik i to je to.
[ Dexic @ 23.02.2012. 14:11 ] @
To pricamo o MoneyBookers ili Intesi?

Ako ti bila sta od ta dva smeta, ima 2Checkout i Authorize.net i jos dosta alternativa za e-Commerce.
Jedina prednost MB-a je sto valjda porzava dinar - mada je po meni to minus a ne plus :)
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 14:34 ] @
Pricamo o Moneybookers i plus je jer oni obracunavaju kad isplacuju u evrima.. (a kupuje se dinar po njihovom kursu koji je nekad bolji od trenutnog u zemlji).
Nego procitaj vodic , pa baci neki komentar.
[ Dexic @ 23.02.2012. 15:05 ] @
Po stranu poneku gresku u kucanju..
Mislim da vise ne mora da se napravi MB nalog da bi se placalo preko MB gateway-a? Ako treba to je odmah minus, pravljenje bilo kakvog naloga je gubljenje vremena i nerviranje kupca (a MB im ne uliva ko zna kakvu dodatnu sigurnost kao sto PP, neopravdano, uliva - ali PP ipak uliva sigurnost kupcu).

Kome je ovaj vodic namenjen? IT personelu, prosecnom menadzeru, zanatliji iz centra BG, zemljoradniku ili pcelaru koji nikada nisu videli racunaru ili nekom sasvim drugom?
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 15:52 ] @
@Dexic
Korisnik ne mora da se registruje, jer je Moneybookers uveo Quick Checkout (da si procitao tutorial video bi).
Inace je namenjen poslodavcima, da ih malo podstakne da integrisu moneybookers na svoje sajtove, a videcemo da drzavne institucije (GSP , Zeleznice Srbije...) urade isto.
[ Dexic @ 23.02.2012. 16:09 ] @
Pa citam tutorial u kome pise suprotno (da mora da se registruje)! Zato i pominjem!

KOJIM poslodavcima?:) Shvatam da nije namenjem radniku u trafici, pitanje je kkojim konktreno poslodavcima ili menadzerima u vecim firmama?
[ Fica_94 @ 23.02.2012. 17:26 ] @
Mora da se reigstruje kada se koristi neka druga opcija,a ne quick checkout.
Pa sve poslodavce koji zele da prodaju nesto na internetu. Da generalno prosirimo upotrebu MoneyBookersa u Srbiji i online kupovine.
[ whitie2004 @ 23.02.2012. 20:14 ] @
Okej, kod kuce se malo detaljnije cita .... elem:
Citat:
Moneybookers ne uzima proviziju na kupljeni proizvod vec kad se povlači novac

je u teskoj koliziji sa

http://www.moneybookers.com/ad...es/?p=Magento&rid=20303503

Imam iskustvo sa Madjentom i primeti se da su brojke za gorespomenuti Prest-o nesto blaze. Ali nije jeftino, pogotovu nije besplatno ...

Prica o 2 sata je takodje ... Za to vreme se neces pojaviti ni na DNS-u a kamoli dobiti neki papir. Ali ne vidim tu neki problem, ovo se ne radi za noc. Ovaj primer forme nece pomoci ni programeru a kamoli nekom vlasniku prodavnice. Ali on ne radi ni knjigovodstvo, zasto bi se ovim bavio. Skrill ( slicno i PP ) ce ti detaljno pretresti dokumente i sam sajt pre nego sto ti aktiviraju nalog. Obicno im treba par dana i vole da zatraze jos po nesto ... spisak zelja je neogranicen. Tek nakon svega imas aktivaciju Skrill-a u Madjentu ( ili vec sta ... ).

Prica o predstavljanju kupca je u stvari prica o fraud skriiningu. Sto manje podataka imas to ce biti nepouzdanije i skuplje, Nisu iste provizije kad ti placaju VISA karticom po kratkom postupku ili sa digitalnog novcanika kod Skrill-a. Izbor nacina placanja povlaci jos neke automatske odluke: izbor valute, uvecanje troskova za razmenu, sigurnosne algoritme. Treba spomenuti da je vrlo skupo ako ti kupac ospori da je nesto narucio i treba mu se vratiti lova...

Najzad, treba reci da postoji mogucnost da radis poluprofesionalno i Skrill ce ti dozvoliti da koristis personalni nalog. To uglavnom sluzi za naplatu sitne love sa Odeska isl. ili za neki skromniji promet u prodavnici. U tim uslovima je i provizija nesto umanjena. Ali to nije ono pravo i pre ili pose trazice da predjete na biznis. A onda ...

[ Fica_94 @ 23.02.2012. 21:39 ] @
Ajmo od pocetka sad opet:
1. Ljudi u Srbiji ne znaju sta je MoneyBookers, za intesa merchant su mozda i culi i kad su videli spisak stvari, digli su ruke.
2. Ono sto ti trazi Moneybookers posle podnosenja zahteva za Bussnies Account, jeste ID vlasnika naloga, Potvrda o registraciji firme, Potvrda o adresi firme i sve to mozes naci u dokumentaciji koju je neko postavio u proslom postu.
3. Za proviziju, u tom trenutku je pravljeno za mali biznis tj. sa personalnim nalogom.
4. Zatrazio sam bussnies nalog od administracije Skrilla i bice odobren za koji dan. Pa cu sve detaljno da pregledam jos jednom i da proverim sve do detalja.
5. Kada kupac kupuje proizvod preko Skrill sistema, daleko je sigurnije nego kada unosi broj kartice. (tj. kada ima nalog).


Eto to je to... pozz
[ whitie2004 @ 24.02.2012. 11:25 ] @
OK, ne moras vise da mi .... " opet iz pocetka " ... crtas. Moja greska.

Izvini sto sam tracio vreme. Moje i tvoje.
[ twiddle @ 24.02.2012. 15:05 ] @
@whitie2004
Tvoji komentari su odlični i više nego dobro došli. Ne deluje mi da se ti i fića imate različita mišljenja. Pre mi se čini da pričate o različitim stvarima... :)
[ Ivan Golubović @ 25.02.2012. 11:11 ] @
Vodič za implementaciju deluje dosta jednostavno...

Kako stoji stvar sa provizijama?
Interesuje me koliko je ovaj vid isplativ za manje iznose (300-1500 rsd)?
Da li je moguće da se mušterijama naplaćuje novac u dinarima i u dinarima taj novac da bude prebačen na račun pravnog lica jednom mesečno...?
[ Dexic @ 25.02.2012. 16:56 ] @
Imas link za provizije.
Ne postoji realno isplativ vid naplacivanja kreditnih kartica ili placanja preko neta za tako male iznose sem u ponekoj drzavi (recimo u Nemackoj i neke skandinavske).
[ Ivan Golubović @ 26.02.2012. 18:16 ] @
To znaci da mi se vise isplati Intesin sistem za manje iznose...?
[ Dexic @ 26.02.2012. 20:33 ] @
Ne, bilo koje resenje za naplatu preko kreditnih nije isplativo za manje iznose, jer svaki ima neki minimum naplate, koji nije mizeran kada su prosecne cene 2-5EUR.
U SAD Visa/MC/Amex obavezuju prodavce da primaju kreditne za bilo koji iznos, i tako u stvari zaradjuju najvise (na malim racuncicima, a velikom prometu)


Google "micropayments" pa istrazi malo... nisam gledao to polje preterano, uglavnom sam video ili US-centric procesore (PayPal/GC koji ne rade kod nas) ili nesto samo za software, a ne bilo koji content (SwReg recimo - overi, mozda ti odgovara).
[ view @ 28.02.2012. 17:52 ] @
Mozda nekog interesuje,danas mi je ovo stiglo na mail od skrill-a

We would like to inform you that we have updated the Skrill (Moneybookers) Merchant Terms and Conditions.

The changes that have been made will take effect by 27/04/2012. Please refer to the links included for details. We have initiated these changes, particularly for the following reasons:

-Rebranding and Clarity: In line with our rebrand to Skrill, we have added reference to Skrill. In addition, we have clarified a number of the provisions, including adding headings and clause numbers for your ease of use.

-Legal framework: We have clarified the order of precedence of the documents in the Agreement for Skrill (Moneybookers) Services.

-Fees: We have introduced a monthly Merchant Service Fee for inactivity. There will be no other changes to the fees associated with your Skrill (Moneybookers) Merchant Account.

-Legal Obligations: We have amended the wording of the liability section of the Skrill (Moneybookers) Merchant Terms and Conditions

-Suspension of Services: We have listed the circumstances in which we may suspend or limit Skrill (Moneybookers) Services for purposes of enhancing the security of your Merchant Account or on grounds relating to any change to your business or to the goods or services you are selling.

-Security: We have introduced an additional Security option under the form of a bank guarantee as an alternative to the Reserv
[ Fica_94 @ 02.03.2012. 17:11 ] @
Ok. Nisam bio par dana tu.
Sto se tice tih novih promena ispitacu ih pa cu da ubacim sve u vodic.
Takodje pripremam ovaj test merchant account sto sam dobio, tako da uskoro updatujem vodic.
[ ivan.icin @ 10.08.2012. 17:55 ] @
Ako neko još prati ovu temu, ja sam sada pročitao, imam komentar/pitanje zbog čega bi napla putem moneybookers bila nelegalna u slučaju prodaje usluge (softvera) u inostranstvu i naplate u EUR.

Naravno, jasno mi je za prodaju u RSD, kao i za izvoz proizvoda pa naplatu putem Moneybookers, ali ne vidim da za prodaju softvera postoji neki problem.
[ Dukic-DELIJA @ 05.10.2012. 17:12 ] @
Pozdrav,
Vidim da se vi odlično razumete u Skrill (Moneybookers), a meni je potrebna pomoć, tj. da mi nešto objasnite.

4. oktobra mi je Moneybookers uzeo oko 20Evra a ne znam ni zašto ni kako. Kao piše da je neka trgovačka taksa u pitanju, ali ja nisam trgovac već obični korisnik MB i fizičko lice. Uglavnom oni su mene olakšali za 19.95€, a u istoriji transakcije piše ovo:
04.10.2012. Withdraw Merchant Service Fee -19.95 processed

Ja slabo znam engleski, ali sam na njihovom sajtu uspeo naći ovo:
Skrill Merchant Fees pa dole pri dnu stranice u onoj tabeli
Additional Fees Information:
Gateway Usage**** € 19.95 per month

Ali zašto oni to meni uzimaju kad sam ja običan korisnik, a ne firma???
Pozdrav i hvala unapred!
[ reiser @ 16.10.2012. 15:39 ] @
Zato sto su te prebacili na merchant (business) tip accounta, gde imas drugacije fee. Evo, upravo je i meni stigao mail da su me prebacili na taj tip accounta, jer sam ga koristio za primanje honorara sa freelancer-a, a bio je otvoren kao personal:

Citat:
Dear Mr. Paunovic ,

Thank you for choosing Skrill (Moneybookers).

As you are using your account for commercial purposes , the account is now considered a business (commercial) one, and therefore from now on subject to our commercial fees.

Detailed information is available on our web site:

http://www.moneybookers.com/ads/merchant-account/fees/

Please be kindly informed that the fees, currently applicable to your account, can be significantly reduced in accordance to the transaction volumes processed via our services. In this regards, we would kindly ask you to get back to us once you have reached a sufficient transaction volume, allowing us to adjust the fees applied.


We hope the above gives you a good outline of our offering and how this translates to your business, however please feel free to come back to us with any questions.

With kind regards,

Merchant Services
Skrill, the Future of Moneybookers


I sada ne znam sta da radim, da otvorim Payoneer i prebacim sa na njih ili da se pomirim sa ovim taksama i zajebavanjem u bankama...
[ Dukic-DELIJA @ 16.10.2012. 17:13 ] @
E kolega, da, upravu si. I moj nalog je još 2010. prebačen na ''komercijalni nivo''. Ja sam tad prodvao betting tipove i oni su mene pitali na osnovu čega ja primam novac od raznoraznih ljudi i ja im rekao da je to honorar. Oni su meni ponudili otvaranje tog Merchant naloga, kako ne bih imao limita na transakcije, ali ja nisam imao potrebe za tim i da bi otvorio Merchant bilo je potrebo imati registrovanu firmu. Ja sam na to bio zaboravio, jer sam prestao baviti se sa prodajom tipova, samo sam ponekad koristio MB za kupovinu nekih stvarčica (dok nisam otvorio PP) i za uplate i isplate sa kldionicama.
A ovu taksu od 19.95€ su mi opalili valjda zato što mi je račun bio neaktivan 6 meseci, jer po tim Merchant pravilnicima MB nalog ne sme biti bez nekih transfera 6 meseci.
Citat:
Dear Mr. xxx,

Thank you for your e-mail.

In regards to your inquiry, please take into consideration that account inactivity fee will be applied only in case there are no transaction activities for the last 6 months:

The account inactivity fees are listed in the merchant terms and conditions section 9.2:

https://www.moneybookers.com/app/help.pl?s=g_terms

Quote
9.2 […] the Merchant will be charged a monthly inactivity fee of 19.95 EUR (or equivalent), if no funds have been uploaded, withdrawn, sent or received through the Merchant Account(s) within the last six (6) months. This shall however not apply to the extent that the Merchant is subject to the gateway usage fee as set-out on the merchant fees page.
Unquote

We hope you'll find this information useful, however if we can be of any further assistance please do not hesitate to contact us.

With kind regards,

Merchant Services
Skrill, the Future of Moneybookers


Posle sam se ja sa njima dopisivao 7 dana ubeđujući ih da se ja više nebavim nikakvim komercijalnim delatnostima i da želim da se moj nalog vrati na ''lični nivo'', ali oni traže da dam izjavu kako to želim i da se više nikad neću baviti komercijalnim delatnostima. Onda sam ja dao takvu izajavu (preko mejla), ali da ako ipak se odlučim baviti u budućnosti komercijalnim poslovima, da ću ih predhodno obavestiti. Oni su se složili sa tim, ali traže da ja to fizički otkucam, odštampam, svojeručno potpišem, zatim to skeniram i pošaljem im. Ma nek' se nose, nit imam štampač ni skener.
Zato sam odlučio neka ostane ovako, samo se nadam da neću i u novembru ''skiknuti'' 19.95€, u oktobru sam imao trnsakciju, tako da nema priče o neaktivnosti sledećih 6 meseci, a ja ću se potruditi da svakih par meseci obavim neku uplatu-isplatu kako ne bi bilo neaktivnosti 6 vezanih meseci.

Meni je samo krivo, što se nigde ne vidi da je moj nalog komercijalni, niti imam beneficije Merchant naloga (no limit transactions). Ja kad se ulogujem, sve izgleda kao da mi je personal account, imam limit od 8500€ u 90 dana, 1000 po jednoj transakciji, kad kliknem na Merchant tools, imam mogućnost otvaranja i pokretanja merchant naloga!?

P.S. Nisam te razumeo na kakvo za*ebavanje s bankama misliš??? Ja koliko znam ide sve kao pre samo su takse drugačije (veće) i strožije (ne smeš biti neaktivan 6 meseci i više).
[ view @ 16.10.2012. 23:07 ] @
Citat:

I sada ne znam sta da radim, da otvorim Payoneer i prebacim sa na njih ili da se pomirim sa ovim taksama i zajebavanjem u bankama...

Uh ne znam sta da ti kazem,ali kombinacija payoneer i 2checkout u mom slucaju je totalno ne isplativa...


Citat:
Oni su se složili sa tim, ali traže da ja to fizički otkucam, odštampam, svojeručno potpišem, zatim to skeniram i pošaljem im. Ma nek' se nose, nit imam štampač ni skener.


To ti je sasvim normalna stvar u poslovanju preko interneta,ja se sa tavim stvarima susrecem vrlo cesto mada moram da priznam da je i meni to bilo naporno kada sam prvi put video.Neke kompanije traze cak da skeniras prednju i zadnju stranicu svoje kreditne kartice.Sve je to normalno kada pogledas sa njihove strane.
Ja sam bio u prilici da mi stranci narucuju usluge i proizvode i da uplate sa laznih paypal ili mb naloga ili ukradenih kartica i da posle nekog vremena pravi vlasnik kartice trazi povracaj novca a ja nemam nikakve instrumente da to sprecim i jos moram da platim refund transaction fee...tako da rucni potpis i skeniranje pa vracanje skeniranog dokumenta mailom kao i skeniranje kartice kod proverenih i sigurnih kompanija nije nista neobicno i nece tebe niko prevariti vec se oni osiguravaju od potencijalne prevare od strane svojih klijenata.
[ reiser @ 17.10.2012. 01:16 ] @
Citat:
A ovu taksu od 19.95€ su mi opalili valjda zato što mi je račun bio neaktivan 6 meseci, jer po tim Merchant pravilnicima MB nalog ne sme biti bez nekih transfera 6 meseci.


Jesi siguran u to? Koliko vidim na ovom linku, lepo pise "Gateway Usage € 19.95 per month", tako da mislim da ti svakog meseca skidaju tu sumu?

Citat:
P.S. Nisam te razumeo na kakvo za*ebavanje s bankama misliš??? Ja koliko znam ide sve kao pre samo su takse drugačije (veće) i strožije (ne smeš biti neaktivan 6 meseci i više).


Zajebavanje u smislu da kada odem u banku da potpisem osnov priliva novca iz inostranstva, nisam siguran sta da napisem kako me ne bi rebnuli sa nekim suludim porezom, do sada sam stavljao "pomoc prijatelja", ali su u zadnje vreme poceli da prave problem oko toga, vide da je moneybookers uplatilac i onda krece prica "te ne moze tako, napisi da je od kocke, bla bla..". Tako da mi ne gine natezanje sa njima svakog puta kada odem. A moneybookers je u grey zoni u mojoj banci, tako da mi i to dodatno otezava celo poslovanje sa njima.

Ono sto mene zanima, a nigde nisam uspeo da dobijem odgovor, je da li je moguce da novac sa freelancera prebacujem na moneybookers business acount, a da onda taj novac sa moneybookersa prebacujem na devizni racun moje firme. Mislim, ovo je svakako moguce i sve je legalno, jer placam porez drzavi, samo je problem sto JA znam da je legalno, ali poreska ne zna, i njima treba da dostavim neke dokaze o poreklu novca. A nemam nikakav invoice niti dokaz odakle je novac stigao, posto se sve uplate na racun rade preko moneybookersa. Tako da bi mi ovde svaki savet dobro dosao, jer nisam pametan kako da povezem freelancer > moneybookers > devizni racun moje firme i da za sve to imam dokaze da je legalno. Neka moja ideja je da svakom poslodavcu saljem invoice, koji ce on da potpise i posalje nazad, i da ja to uredno cuvam. Samo ne znam da li je to dovoljan dokaz o poreklu novca.

Citat:
Uh ne znam sta da ti kazem,ali kombinacija payoneer i 2checkout u mom slucaju je totalno ne isplativa...


Zasto to mislis? Koliko sam citao po forumima, uglavnom je iskustvo ljudi pozitivno sa Payoneerom, osim sto znaju da malo zakinu na kursu, ali bih radije bio u nekom malom minusu, ako ce mi to sacuvati zivce i skinuti obaveze i papirologiju sa bankama i drzavom.
[ view @ 17.10.2012. 01:47 ] @
Citat:
Zasto to mislis? Koliko sam citao po forumima, uglavnom je iskustvo ljudi pozitivno sa Payoneerom, osim sto znaju da malo zakinu na kursu, ali bih radije bio u nekom malom minusu, ako ce mi to sacuvati zivce i skinuti obaveze i papirologiju sa bankama i drzavom.


Pa dobro,ne znam sta tacno radis i cime se bavis i mozda ti gore dole par procenata nije vazno kao meni...Kad radis na zaradu 5-20% p kad ti jedni skinu par procenata,pa drugi par procenata ,pa $2 za ovo pa $5 za ono , pa kurs ko zna koji , pa odrzavanje racuna , pa provizija na bankomatu i kad sve saberem ne retko se desava da dodjem u minus ili na minimalnu zaradu zbog koje se ne isplati raditi.

Dobro payoneer i nije toliko strasan,jesu malo skupi ali nisu toliko losi oni sami i sve zavisi sa kim u kombinaciji ih koristis.Ja ih koristim sa 2checkout pa kod 2check out imas sledece komplikacije

-Zadrzavaju ti 30% od svake uplate na period od 90 dana
-novac koji legne do ponedeljka bude isplacen u cetvrtak (isplata jednom nedeljno) ukoliko novac legne u utorak i veca je od $20 isplata je tek sldeci cetvrtak
-Imaju visoku proviziju na svaku transakciju
-Svaku transakciju proveravaju od 2 - 24 sata i tek posle provere posalju da li je sve ok sa transakcijom i tek onda mozes da izvrsis svoje usluge,to bi bilo sve ok da oni garantuju da je ta transakcija ok ali problem je sto ne garantuju i onda posle npr 45 dana neko se javi i kaze da je neka transakcija ne autorizovana i novac se vraca i ja kao prodavac mogu samo da gledam kako mi skidaju novac sa racuna i uzimaju jos $15 refund transaction fee (Zato sam u prethodnom postu rekao da razumem zasto neki prodavci traze da im se posalje skeniran i potpisan dokument ili skenirana kreditna kartica jer jedino tako mogu da dokazu tda ti stvarno jesi porucio usluge ili proizvode i da ne dozvole ne autorizovani refund)
-Kad dodje taj cetvrtak za isplatu sa 2checkouta na payoneer onda payoneer trazi $5 za uslugu prebacivanja novca na payoneer racun ili $2 ako ces da cekas do utorka :)
-osle ako ti treba kes odes na bankomat a on te klepi jos nekih 1000 dinara za uslugu dizanja kesa (ide u procentima ali nikad nisam dizao vise od 30000 jer to je maksimalni iznos koji isplacuje bankomat)
- $2 mesecno odrzavanje payoneer racuna
- $10-ak aktiviranje payoneer kartice
- $15-ak kad ti salju novu karticu posle isteka stare

To je sve jako neisplativo za nas koji radimo na procenat i kome svako zadrzavanje novca na nekom racunu stvara problem ali dobro ja sam im zahvalan jer bez njih bih tesko uspeo da odradim mnoge stvari i privucem odredjene klijente ali problem je sto to sve nikako ne mozes legalno da provuces kroz papire u Srbiji....

Moneybookers mi resava sve ove probleme i mnogo su povoljniji i moze novac direktno da mi leze na devizni racun firme...samo jos da se kod nas u zakonu resi problem otvaranja racuna u inostranstvu i prijem grupne uplate za vise faktura od razlicitih klijenata i ja odmah gasim paypal/2checkout i prelazim samo na moneybookers.Ja kao merchant korisnik koji imam uplate svakog meseca preko MB ne dobijam na naplatu to odrzavanje MB racuna od 19.95 eura.Moj limit na MB je oko $9000 koliko se secam ali za sada nemam potrebe za tolikim transakcijama.

Prvu razliku koju vidim izmedju merchant i obicnog naloga na MB je to da merchant nalog uz odobrenje moze da se koristi za primanje direktnih uplata putem kreditnih kartica bez potrebe da tvoji kupci imaju registrovan i verifikovan MB nalog a obicni korisnici mogu da primaju uplate samo od kupaca koji imaju verifikovan MB nalog.
[ reiser @ 17.10.2012. 03:01 ] @
Cekaj, nisam te bas razumeo, da li ti primas uplate na moneybookers i prebacujes na devizni racun firme, i kako to resavas sa zakonom (fakture itd) ?
[ Dukic-DELIJA @ 17.10.2012. 04:20 ] @
Za reiser, pa nisam baš siguran jer i mene isto buni taj član njihovog pravilnika u kojem piše da ide 19.95€ mesečno, ali oni mi rekoše da je to zbog neaktivnosti i da posle 6 meseci neaktivnosti ide ta taksa svaki mesec, što će reći da u oktobru nisam napravio transakciju sigurno bi me opelješili i u novembru, a ovako sam navodno miran do aprila. Jesu tebi naplatili tu taksu??? Ja sam odlučio da sačekam novembar pa da videim šta će biti, ako me opet ošišaju gasim ja MB, mada mi treba zbog klađenja. Koliki je tvoj limit transakcija u 90 dana na MB?

Za view, da, dobro si primetio tu razliku između personalnog i Merchant naloga, da kupci mogu preko kartice plaćati, ali sećam se, mada kao kroz maglu, da su oni meni 2010. pominjali ''No limit on transactions'' mogućnost!?

Za sve, pa zar se baš mora prijaviti svaki priliv novca sa MB u banku i obrazložiti poreklo i platiti porez??? I koliki je porez ako kažete da je pomoć od rođaka ili donacija za lečenje? Ja sam te 2010. imao više puta isplate sa MB u banku na devizni račun i niko me ništa nije pitao niti sam ja šta objašnjavao, doduše količine su bile relativno male oko 100€ svaka, a i ne radi se o Srbiji već R.Srpskoj.
[ reiser @ 17.10.2012. 09:38 ] @
Citat:
Za reiser, pa nisam baš siguran jer i mene isto buni taj član njihovog pravilnika u kojem piše da ide 19.95€ mesečno, ali oni mi rekoše da je to zbog neaktivnosti i da posle 6 meseci neaktivnosti ide ta taksa svaki mesec, što će reći da u oktobru nisam napravio transakciju sigurno bi me opelješili i u novembru, a ovako sam navodno miran do aprila. Jesu tebi naplatili tu taksu??? Ja sam odlučio da sačekam novembar pa da videim šta će biti, ako me opet ošišaju gasim ja MB, mada mi treba zbog klađenja. Koliki je tvoj limit transakcija u 90 dana na MB?


Ne bih jos znao da li ce mi naplatiti taksu, jer sam tek juce primio mail da sam prebacen na merchant account. Ja sam za svaki slucaj povukao sav novac na bank account juce, danas cekam da vidim da li ce da procesuiraju withdraw ili ce da ga odbiju iz nekog razloga :) Limit mi je 9053.61$.

Citat:
Za sve, pa zar se baš mora prijaviti svaki priliv novca sa MB u banku i obrazložiti poreklo i platiti porez??? I koliki je porez ako kažete da je pomoć od rođaka ili donacija za lečenje? Ja sam te 2010. imao više puta isplate sa MB u banku na devizni račun i niko me ništa nije pitao niti sam ja šta objašnjavao, doduše količine su bile relativno male oko 100€ svaka, a i ne radi se o Srbiji već R.Srpskoj.


Ja u RFB moram svaki put da potpisem osnov o prilivu novca, doduse podizem vece sume novca.

[Ovu poruku je menjao reiser dana 17.10.2012. u 11:05 GMT+1]
[ Dukic-DELIJA @ 17.10.2012. 13:08 ] @
I ja koristim RFB, ali u R.Srpskoj i uvek su u pitanju manje sume novca i nikad me ništa nisu pitali. Kod nas inače kad uplaćuješ novac i na tuđi račun niko te ništa ne pita ako je suma manja od 1000KM (500€), a kao je tolika ili veća onda traže samo l. kartu.

A to kad potpisuješ osnov priliva novca da li odmah tad i platiš porez na taj priliv ili to radiš u nekoj kasnijoj proceduri ili nikako???
[ reiser @ 17.10.2012. 20:09 ] @
Pa posto sam stavljao da je prihod novca kao "pomoc prijatelja", onda se, koliko znam, ne placa nikakav porez. Par puta sam stavljao i da je od kocke, ni tada nisam placao nista. Sad bih ja to da sredim da ide sve preko moje firme, ali mi neke stvari nisu bas najjasnije kako da sredim oko faktura i dokaza odakle novac dolazi.