[ elizabetaz @ 23.02.2012. 09:18 ] @
Imam RHEL 5 i problem s tim da je netko stavio skriptu na moj server, koja je uzrokovala phishing.

Sad se ta skripta javlja u korisničkim direktorijima, u apachu, pokretala sam rkhunter ali ništa nije pronašao.

Skripta još postoji na serveru jer ima problema.

Ima li nekakav efikasan alat kako je pronaći?
[ nkrgovic @ 23.02.2012. 11:59 ] @
Ako je custom skripta reinstall je najbezbedniji i najbezbolniji put. Imas chkrootkit recimo, mozes da probas sa njim, ali on detektuje samo ponesto - probaj. Probaj i da vidis kako se pokrece, da li je u /proc ili ne...
[ elizabetaz @ 23.02.2012. 12:09 ] @
uradila sam update stroja i pokrenula i chkrootkit i rkhunter ali nije ništa našao. Jedino šta sam mogla uraditi je da sam vratila mail na službu koja je prijavila moj sajt da je phishing da sam update-irala stroj i scanirala sa ova dva alata kako bi me skinuli sa svoje liste. Evo još to nisu uradili a valjda će....

Reinstall stroja hm... stroj je u produkciji pa..
[ nkrgovic @ 23.02.2012. 13:34 ] @
Dosta zavisi od toga gde je stojala skripta, kakva je i po kakvim se privilegijama izvrsavala.

Ako je u pitanju deo web sajta i ako je u pitanju samo php skripa koja se izvrsavala pod privilegijama apache/nobody korisnika, onda mozes samo da stavis cistu verziju sajta i da budes relativno sigurna da ce sve biti OK. Ako je u pitanju neki kod koji se izvrsavao kao root, onda imas malo veci problem koji podrazumeva da proveris ponovo svoj kljuc, pa onda da proveris checksums svih rpm-ova i vidis da li su ok, pa onda mozes da mislis da si, opet, relativno sigurna.

To sto je sprava u produkciji je OK, ali valjda moze da ima planned / scheduled maintanance? Ima li ta sprava neku redudancu / radi li u nekom HA clusteru, da neko drugi moze da preuzme? Ako ne, onda pretpostavljam da nije mission-critical, pa onda lepo isplaniraj downtime, tipa od 1 nocu, pa polako... Ako je critical, a nema HA, onda lepo uzmi dodatnu spravu da bi bila HA, pa ubaci prvo nju u rad.... :) Sta da ti kazem, ne mozes imati HA ako nemas vise od jedne sprave. Ako nije HA, onda mora da ima neki time frame kad mozes da imas downtime.
[ elizabetaz @ 27.02.2012. 12:52 ] @
Ok hvala na odgovoru.

POzz!!