[ penrosestairs @ 01.03.2012. 02:04 ] @
Traba mi pomoc oko odabira jednog mid-level DSLR.
Evo ovako: radi se o poklonu za osobu koja ima dosta iskustva sa analognom fotografijom i koja inace preferira Nikon (posjeduje i dodatne Nikon objektive iz analogne ere)

Moje pitanje no 1: da li je bolji odabir nikon d90 ili d7000? (ili neko ima neke druge sugestije?)

Pitanje no2: koja je preporuka za dobru trgovinu u Beogradu koja pruza dobar servis, cijene, garanciju itd....?

Puno hvala na pomoci!
[ Nebojsa Milanovic @ 01.03.2012. 02:09 ] @
Dobrodošao na ES :)

D7000 je svakako bolji odabir (gledaj da ga dobiješ zajedno sa 18-105 VR kit objektivom), a što se tiče radnje nema neke specijalne preporuke, sve renomirane radnje su dobre. Gledaj samo da dobiješ garanciju od uvoznika i to je to.
[ penrosestairs @ 01.03.2012. 06:02 ] @
Hvala Nebojsa na dobrodoslici :)

Hvala i za brz odgovor. Koliko mi se cini, da, logicniji je korak ici na D7000 ako sada kupujemo, a diskutabilno ako vec imamo D90.

Cuo sam velike rijeci hvale za D90 HD video. Da li je to slucaj i sa D7000? da li je isto tako dobar za video? mada napominjem da mi video nije od primarnog znacaja.
[ Igor Gajic @ 01.03.2012. 07:25 ] @
D7000 je klasa iznad D90 po svim karakteristikama, kuciste, kvalitet slike, i sl...

Takodje Nikon je prestao da proizvodi D90 i trgovci sada prodaju D90 po osetno nizim cenama.

Imao sam slicnu dilemu i izbor je pao na D7000, jeste da sam ga platio par stotina evra vise, ali se nisam pokajao ni jedne sekunde.

EDIT:

Sto se tice videa, D7000 snima u maximalnoj rezoluciji 1080p, dok D90 staje na 720p. D90 ima malu prednost kada je u pitanju snimanje videa u prostorijama sa slabijim osvetljenjem.
Takodje, primetio sam da se motor autofokusa suvise cuje tokom promene kadra, tj. fokusiranja. Umesto normalnog tona cuje se jako BZZZZZ ZZZZ KRRRRRR. Tako da je za ozbiljniji video je potreban externi mikrofon.


[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 01.03.2012. u 09:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 01.03.2012. u 10:41 GMT+1]
[ penrosestairs @ 07.03.2012. 07:39 ] @
Hvala Igore na iscrpnom odgovoru.
da ja mislim da cu se odlucti za D7000 jer ipak je novija tehnologija u pitanju.

Igore, znaci motor autofokusa se vise cuje kod D7000? to vazi samo kod snimanja videa ne kod fotografiranja?

Javljam sta sam kupio u u kojoj varijati objektiva :)
Pozdrav
[ Igor Gajic @ 13.03.2012. 19:00 ] @
@penrosestairs

Mislim da se na ovom video prilicno jasno cuje motor autofokusa. Scena je snimana na ulici i motor se prilicno cuje, u sobi, ili tihoj prostoriji, ovaj zvuk je dosta jaci. Ako se ne koristi zumiranje ili se rucno zumira i fokusira onda je zvuk prilicno cist, i da napomenem, stereo. Sto se tice obicnog fotografisanja, tu i nije nesto bucan, manje vise kao i ostali DSLR-ovi.




Btw. Postoji jako jako dobar video tutorial na lynda.com koji je napravio Ben Long u vezi D7000. Moze se lako naci i u "narodnoj" verziji. ;)

http://www.lynda.com/Home-Comp...h-the-Nikon-D7000/86643-2.html

Mogu reci da odavno nisam video boljeg i kvalitetnijeg predavaca.

Ako tek kreces da se bavis sa DSLR-om preporucujem i ostala predavanja koja je napravio za lynda.com.