[ Mister Big Time @ 11.03.2012. 23:51 ] @


Izgleda da je Itanium = EOL. Svi vodeci vendori su uveliko prestali da razvijaju bilo sta za IA-64 platformu. Pitanje vremena kada ce Intel zvanicno objaviti kraj ove sage.


Klanje HP-a i Oracle-a:
February 2012: Court papers were released from a case between HP and Oracle Corporation that gave insight to the fact that HP was paying Intel $690 Million to keep Itanium on life support.

Sokantni detalji vezano za HP politiku po pitanju Itaniuma: http://www.oracle.com/us/corporate/press/1505405





[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 13.03.2012. u 00:10 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 17.08.2012. 15:06 ] @
Novi momenti: HP dobio spor (za sada)!

http://www.zdnet.com/hp-wins-o...anium-legal-battle-7000001992/

Jos jedno misljenje: http://www.forbes.com/sites/ti...acle-must-support-hps-itanium/

"Further, while you can insist that Oracle supports and ports to HP no one at all can insist that they do it swiftly or without any bugs or operational problems. Sure, a court can try but software development is inherently a flexible thing as regards time and quality."

[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2012. 16:46 ] @
Hehe, pa to je ogromna pobeda za advokate... Oracle ce razvijati IA-64 port brzinom puza, a onda ce HP ponovo da ih tuzi za namerno usporavanje razvoja - sto nije lako dokazivo, ali garantuje plate svih pravnika ukljucenih u spor :-)

IMHO - Itanium je odavno zreo za sahranu.

Uzgred, da se podsetimo istorije:



^ Ovo su predvidjanja prodaje doticne arhitekture. Mislim da je ovaj grafikon najbolji primer besmislenosti analiticarskih predvidjanja.
[ nkrgovic @ 17.08.2012. 18:01 ] @
E, meni su proletos, u nekim razgovorim o nabavci neki ljudi koje znam, a sad rade u HP-u, probali da pitch-uju Itanium servere. Iako nemam nijedan HP-UX ili bilo sta slicno, nudili ljudi Itanium kao super resenje za nov projekat..... Da, ljudi su bili sales, jasno je meni da im je to posao, ali eto - HP i dalje ima zvanican sales pitch da proba da proda (da ne kazem nesto drugo) Itanic kao perspektivnu tehnologiju.
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2012. 00:34 ] @
Pa pazi, HP jos i razumem - veliku su lovu ulozili, pa je red bar da isprazne inventar...

Citat:

A former Intel official reported that the Itanium business had become profitable for Intel in late 2009.[13] By 2009, the chip was almost entirely deployed on servers made by HP, which had over 95% of the Itanium server market share,[8] making the main operating system for Itanium HP-UX. On March 22, 2011 Intel reaffirmed its commitment to Itanium with multiple generations of chips in development and on schedule.[14]
[edit]


Pazi kad je Intel jos uspeo i da zaradi na kraju neku paru od te rusevine (mada je i to na drugom kraju univerzuma daleko od originalnog plana da IA-64 potpuno zameni x86 :-)

A Intelova profitabilnost na Itanic-u je moguca samo ako:

a) Je HP iskesirao dobar deo R&D-a
ili
b) Da je HP uvaljao dovoljno velik broj skupih kanti da Intel na kraju bude u plusu

Sta god da je od ovoga, to objasnjava entuzijazam HP-a za uvaljivanje obsoleted tehnologije :)

IMHO, AMD-ovo izbacivanje evolutivnog AMD64 instrukcijskog seta koje je na kraju kulminiralo u U-turn u Intelovoj 64-bitnoj strategiji je jedna od boljih prica iz istorije IT-a :-)

Mada, cesto se moze cuti stav da je AMD64 zapravo ubica Itaniuma. Ja licno nisam ubedjen u to, posto je AMD64 izbacen tek 2003-ce godine, a u tom momentu je vec par godina bilo jasno da je Itanium daleko od obecanih performansi. Iako bi bez AMD64 Itanium i dalje imao veliku prednost po pitanju adresiranja memorije u odnosu na IA32 cenim da bi razlike u performansama vrlo brzo postale tolike da bi bilo upitno koliko prednost u adresiranju memorije moze da offset-uje pad performansi... tako da mislim da je Itanium sam sebe ubio jos pre nego sto je prvi AMD64 procesor ugledao svetlost dana.
[ bigvlada @ 18.08.2012. 06:21 ] @
Ko ih j***, imali su DEC-ovu Alfu, krunski dragulj dobijen kupovinom Compaq-a i šta su uradili? Ubili razvoj radi Itaniuma. SGI sudbinu (koji je propao iz identičnog razloga) su izbegli samo zato što druga odeljenja (štampači, skeneri, merna oprema) nemaju toliko idiotski menadžment.
[ Nedeljko @ 18.08.2012. 22:14 ] @
Meni je dobar svaki x64 kompatibilan procesor sa bar dva jezgra.
[ flighter_022 @ 19.08.2012. 19:45 ] @
Nedeljko, pa stara izreka je da ne postoji takva stvar kao sto je previse memorije, prevelik hard disk ili... previse procesorske snage.
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2012. 19:51 ] @
Citat:
Nedeljko
Meni je dobar svaki x64 kompatibilan procesor sa bar dva jezgra.


Pa dobro, Itanium je bio primarno namenjen serverskom trzistu - a tu vaze druga pravila, koja je pomenuo flighter_022.

Tu je Itanic podobro zakazao - mada, Intel je dugo vremena pokusao da nadomesti arhitekturne nedostatke grubom silom... pa je upravo Itanium (u Tukwilla inkarnaciji) bio prvi Intel-ov CPU sa preko 2 milijarde tranzistora.
[ Nedeljko @ 19.08.2012. 21:13 ] @
Citat:
flighter_022: Nedeljko, pa stara izreka je da ne postoji takva stvar kao sto je previse memorije, prevelik hard disk ili... previse procesorske snage.

Naravno, ali to na kraju mora neko da plati. Meni je za moje potrebe trenutno dovoljno ovo što već imam. Svakako da bi više bilo bolje, a ovo što imam je trenutno zlatna sredina između cene i mogućnosti. Nadalje mnogo brže raste cena od mogućnosti kada su moje potrebe u pitanju.

Inače, imam laptop TOSHIBA SATELLITE C670-105.
[ Mister Big Time @ 20.08.2012. 10:07 ] @
Nedeljko, ne mozes porediti svoje licne potrebe i rad na laptopu (cak i poslovne) i ono sto se fensi kaze 'enterprise' opremu.

Ivan Dimkovic lepo zbori. Bice interesantno kako da se vidi kako ce Oracle pod pritiskom razvijati port svojih proizvoda... na sta ce to da lici... to niej pravljenje cipela vec razvoj softvera, ne moze to da se radi tek tako...

Citat:
bigvlada: Ko ih j***, imali su DEC-ovu Alfu, krunski dragulj dobijen kupovinom Compaq-a i šta su uradili? Ubili razvoj radi Itaniuma. SGI sudbinu (koji je propao iz identičnog razloga) su izbegli samo zato što druga odeljenja (štampači, skeneri, merna oprema) nemaju toliko idiotski menadžment.


Naravno. Ja i dan danas imam aplikacije na jednoj Alfi na kojoj se vrti Linux kao sat

Citat:
Nedeljko: Meni je dobar svaki x64 kompatibilan procesor sa bar dva jezgra.

A procesor odnosno arhitektura od koje su svi digli ruke, sta da radis na tome? Koji sistem da teras na tome? Kakvu ces podrsku imati, fleksibilnost? Svi vodeci enterprise vendori su prestali da razvijaju bilo sta za IA-64 - Red Hat, Oracle, Microsoft... trenutno jedino Debian i SUSE podrzavaju jos uvek IA-64, ali sigurno od sledece verzije nece ni oni. Ili da svi uzmemo papreno skupe HP SuperDome / Integrity servere pa da dobijemo HP-UX gratis

Cak je i Intel shvatio - ne isplati se razvijati nekakvu egzotiku vec su odlucili da XEON (X86_64) bude primarni razvoj za serverske masine.

EDIT: posle sinocnjeg beer festa do ranih jutarnjih casova, ne mogu da sastavim recenicu kako valja, ali ndam se da ste razumeli poJentu

[ Nedeljko @ 20.08.2012. 12:08 ] @
Citat:
Mister Big Time: Nedeljko, ne mozes porediti svoje licne potrebe i rad na laptopu (cak i poslovne) i ono sto se fensi kaze 'enterprise' opremu.

Pa, ja to i ne poredim.
Citat:
Mister Big Time: A procesor odnosno arhitektura od koje su svi digli ruke, sta da radis na tome?

Neću ništa da radim sa time. Neću ni da kupim. Meni treba klasičan x64 sa bar dva jezgra. Može intel ili AMD, svejedno.
[ z@re @ 20.08.2012. 12:52 ] @
@Nedeljko, koja je poanta? Ulazis u temu oko Itaniuma sa recenicom "meni je dobar bilo koji x86/64 dual-core", iako to nema veze sa Itaniumom. Nisi ciljana publika (nitko ovdje nije).
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2012. 13:12 ] @
Yep.

Mada, z@re, originalna zamisao iza Itanium-a je bila da eventualno IA-64 postane jedina arhitektura za sve segmente.

Svi znamo kako se to zavrsilo. Cak i za serversko trziste, Itanium je vrlo brzo postao drasticno manje konkurentan u poredjenju sa originalnim predvidjanjima. Jedan od razloga je bilo kasnjenje (1999 --> 2000, na kraju 2001). To kasnjenje je bilo verovatno kobno posto su se prednosti Itanium-a otopile i u poredjenju sa Intel-ovim konkurentnim proizvodima. Pentium III arhitektura je bila vidno unapredjena (klok) do 2001, u poredjenju sa situacijom koja je bila 1999-te - da je Itanium izasao na vreme poredjenja bi bila drugacija (mada, opet, pre ili kasnije bi mane Itanium-a izasle na povrsinu, ali bi bar imao bolju startnu poziciju da je izasao 1999-te).

Drugi problem, podjednako koban, je bio kompajler. Ideja iza Itanium-a da kompajler ima kontrolu nad schedulingom instrukcija je brilijantna... u teoriji. U praksi je situacija bila vrlo drugacija, sto se najbolje moze opisati citatom Donalda Knuth-a:

Citat:

The Itanium approach...was supposed to be so terrific - until it turned out that the wished-for compilers were basically impossible to write."


I, konacno, treci problem su bile lose performanse izvrsavanja x86 koda. Da je situacija sa native kompajlerom bila bolja, ovo mozda ne bi bio toliko veliki problem, posto bi rekompajliran softver bio svakako superioran pa bi to mozda umanjilo potrebu za trcanjem legacy x86 koda u nekoj meri... ali posto je i native kompajler bio ne-tako-spektakularan, izgovora jednostavno nije bilo.

[ Nedeljko @ 20.08.2012. 13:42 ] @
@zare

Jok x86. Samo x64. Ne mora da ima dva jezgra, može i više, ali dva su minimum.
[ Mister Big Time @ 20.08.2012. 14:39 ] @


HP Superdome - dead as a dodo?

Summary: HP Itanium is under the cosh - here's why.

http://www.zdnet.com/blog/howl...-superdome-dead-as-a-dodo/4194
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2012. 18:57 ] @
Citat:

HP is paying Intel to keep it alive

When Oracle ceased development on the platform, HP went nuts and sued them for saying that Itanium was dead. It rather backfired when it turned out that HP was paying Intel $690m to keep it alive. Given HP’s precarious state right now, it would be remiss to suggest that this were a winning strategy.


Sad mi je jasno kako je Intel profitabilan sa Itanium-om :-)

Nego HP... ja sam fasciniran sa tom firmom. Ta firma je pokazatelj koliko dugo kompanija moze da izdrzi sa totalnim imbecilima u menadzmentu.

Sad cujem da HP ponovo ulazi u tablet biznis - ako se secate (mislim... davno je bilo, prosle godine? :-), HP je ubio svoju tablet platformu, posto su prvo ulupali pare u WebOS. Ali, eto, sada ce ponovo uci u tablet biznis, ovog puta sa Windows 8 platformom :-)

Onda Itanium, mislim - ulupavati pare u tu rupu bez dna cija je sudbina jasna vec vise od 5 godina. Sta reci.

[ nkrgovic @ 20.08.2012. 20:02 ] @
Koliko ja kapiram, HP pokusava da napravi x86 Superdome, tj. prave vec x64 kartice za tu/takvu masinu.
[ Nedeljko @ 20.08.2012. 20:31 ] @
Pre dve nedelje je digia otkupila Qt od Nokie. Do sada sam se brinuo za Nokiu i njene e(lo)pke fejlove, ali sada me baš briga, brinem samo za digiu. Intel ako crkne, tu je AMD. HP ako crkne, onda šta? Zašto bih se brinuo za njih?
[ burex @ 20.08.2012. 20:35 ] @
Citat:
posto su prvo ulupali pare u WebOS

Tačnije, ulupali su pare u WebOS, zatim je CEO najavio da ima velike planove za dotični OS... pa dok se masa palila i žarila, on uz'e tuš u ruke i reče da će da stavlja WebOS na štampače. Zatim su posle ogromnog fijaska izbacili 3 jedva prihvatljiva webOS uređaja, i razočarali se što niko nije hteo da ih kupi posle 2 nedelje. Usput su svim developerima uvalili prst u onu stvar jer su predstavili Enyo, i nisu imali nikakve buduće planove za normalnije uređaje. TouchPad je još imao neki potencijal, ali ne sa tom cenom koju su lupili. Dok se sve to dešavalo, ključni ljudi iz Palm sfere su se povlačili i odlazili. Rubinstein je dobio šećer jer je morao da šalje evangeliste u Rovio da ih nagovaraju da trpaju šugavi Angry Birds na Palmov app store, a ovi sav njegov trud pustili niz vodu. Kao što kažeš, prosto se čovek divi kako uopšte velike kompanije mogu ovakve gluposti sebi da dopuste. Sa ovakvom reputacijom prema developerima što HP ima, nisam nimalo iznenađen što Itanium nije prošao.
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2012. 21:00 ] @
Ma...



Da li je potrebno reci nesto vise :)

Ovo je sa nekog kompanijskog okupljanja - pre nego sto je doticna najavila otpustanje 27000 ljudi i pad profita od 31%.

Kada CEO ima samo sekiru kao alat to je obicno pokazatelj kompetencije menadzmenta. Tj. nedostatka :)

27000 porodica je pretrpelo stetu zbog grupe nekompetentnih morona (serije HP CEO-ova) koji ne bi trebalo da vode ni kucni savet a kamo li Fortune 500 kompaniju.

Mislim koliki krelac treba da budes da ulupas $1.2 milijarde u tada vec irelevantan mobilni OS, a onda da batalis celu stvar posto se proizvod koji si totalno precenio (ono, k'o da si cenu smislio na teskim drogama) ne prodaje dobro u prve 2 nedelje...

Nekada se covek zapita da li postoji granica idiotizma iznad koje ne mozes napredovati u karijeri uprkos tome sto si potekao iz dobrog "bratstva" Ivy League univerziteta... ocigledno ne postoji. Ili je jos nepoznata ali mora postojati, tipa ne mozes postati CEO ako si u perzistentnom vegetativnom stanju...
[ Mister Big Time @ 21.08.2012. 08:47 ] @
HP je prica za sebe

Citat:
Ivan Dimkovic: Sad mi je jasno kako je Intel profitabilan sa Itanium-om :-)

Nego HP... ja sam fasciniran sa tom firmom. Ta firma je pokazatelj koliko dugo kompanija moze da izdrzi sa totalnim imbecilima u menadzmentu.

Sad cujem da HP ponovo ulazi u tablet biznis - ako se secate (mislim... davno je bilo, prosle godine? :-), HP je ubio svoju tablet platformu, posto su prvo ulupali pare u WebOS. Ali, eto, sada ce ponovo uci u tablet biznis, ovog puta sa Windows 8 platformom :-)

Onda Itanium, mislim - ulupavati pare u tu rupu bez dna cija je sudbina jasna vec vise od 5 godina. Sta reci.


Naravno da su jedino tako mogli biti dobri (Intel) - ovi im tutnuli tricavih 700 milioncica :) "to keep Itanium on life" :D
To je Oracle i naveo jos prosle godine kada su poceli da se kolju. Cudi me da sud nije uzeo u obzir tu cinjenicu.


[ bttp @ 22.08.2012. 21:52 ] @
Svaka od tih big kompanija mora da ima neki cash-cow iz koje može da finansira svoje buduće projekte te da istrpi ako neki od njih ili čak većina njih budu totalni flop. Majkrosoftov cash-cow je dugo vremena bio MS-DOS, a sada su verovatno Windows i Office. Kod Intela zna se šta - x86 procesori. Kod ovih drugih, svako sigurno ima neki svoj cash-cow iz kojeg finansira svoje hirove.

Drugim rečima, dok kompanija nema svoj cash-cow, može da pukne u svakom trenutku.

Zanimljivo je recimo kod Epla. Oni su poslednjih godina bili sposobni da naprave nekoliko cash-cows. Prvo je to bio iPod, pa zatim ultimativni cash-cow iPhone i njegov derivat iPad, ali iPhone nije dugoročni cash-cow kao što je recimo bio MS-DOS ili x86 procesori, on može relativno brzo da izađe iz mode.

Da li je Eplov cash-cow ustvari njegov brand hype - definitivno trenutno nije samo to, ali u slučaju flopa nekih proizvoda kratkoročno može da se osloni i na to.
[ Mister Big Time @ 07.09.2012. 13:50 ] @
Da vidimo sta moze... :)

CPU info:
4 Intel(R) Itanium(R) Processor 9350s (1.73 GHz, 24 MB)
4.79 GT/s QPI, CPU version E0
16 logical processors (4 per socket)

Memory: 130899 MB (127.83 GB)


Platform info:
Model: "ia64 hp Integrity BL870c i2"


OS info:
Release: HP-UX B.11.31
[ bojan_bozovic @ 09.09.2012. 10:13 ] @
HP je propao u trenu kad je prodao svoj "core" biznis, proizvodnju elektronskih komponenata i mernih instrumenata. Od tada su nula, I kvalitet im se je srozao potpuno, a držali su se kvaliteta kao mantre od tridesetih, čini mi se, kada je firma i osnovana.

Sada je HP isto što i bilo koja druga high-tech firma (recimo Samsung) - njihovi proizvodi se više ne ističu kvalitetom i prvoklasnom podrškom (mislim deset godina nakon sto su napravili prvi LaserJet mogao si dobiti kompletan servis, toner i rezervne delove. To nije radio niko drugi).

Samo su sada načisto prsli. Hajde da vidimo, nisu li imali sopstvenu procesorsku arhitekturu (HP-PA) i nisu li kupili još jednu (DEC Alpha) da ih obe sahrane kako bi postali sto posto zavisni od Intela? Zato što je neko imao lude prognoze sa onog grafikona? Bolje nisu ni zaslužili.
[ combuster @ 16.11.2012. 20:02 ] @
@mr big time - Gde nadje tako nafuran blade ? :)

Elem zainteresovala me tema pa...

Izvinite, a koja to arhitektura je prosla, a da nije x86 u ovom milenijumu ? Ne postoji takva, samo ARM ima buducnost. Nece bre ljudi da se zezaju, programeri nisu naucili da koriste prednosti SMP-a ni dan danas (ako ih Xeon Phi ne pogura i doticni Intelovi kompajleri) a kamoli da odrzavaju kod za neke tamo leve arhitekture. Zatvoreni sistemi su mrtvi, ono sto masa koristi ide i na trziste servera i kraj... Jeftinije da odrzavas sisteme, aplikacije, proizvodis hardware za samo jednu arhitekturu umesto za njih 5.

IA je jos i dobar, Integrity se prodavao poprilicno i jos uvek se dobro prodaje, ja znam dve do j*** velike telco domace kompanije koje su pazarile pominjani superdome ove godine. I srecni su... Jes' malo black box tipa, ali sluzi svrsi.

Uglavnom sales pitch za Integrity je: Dobili smo spor sa Oracle-om, oni su morali da nam garantuju da ce portovati Oracle u narednih (slagacu vas ali mislim) 8 godina (iliti sve dok HP razvija UX, dal vazi samo za HP-UX 11...) Ko jos od ostalih ima takvu garanciju ?

Jedna velika istina je da nema niko. I da je exadata uzela maha (sreca nasa te nije) pitanje je ko bi bio sledeci posle Itanium-a i HP-a da im je ovo proslo na sudu.

Ali slozicemo se da je Itanium mrtav u vodi, to i HP vidi pa nam spusta prednosti MC Integrity sistema na x86 servere. Kako ce to sve posle da seli na ARM nije mi jasno, al' sta ce :)

@Dimke

Pa jes', kupe neku baljezgariju ali im zato takodje onaj do j*** precenjeni 3PAR (sto ih je Dell lozio da hoce da kupi) sada donosi lep kes (nemam cinjenice ali nesto ne verujem da se ne prodaje, u storage segmentu su jaki)...

[ Nenad Andrić @ 17.11.2012. 09:49 ] @
Kud plovi ovaj brod :D

Citat:
Itanium may be shrinking, but the Itanium ship is not going to sink any time soon.

Intel finally releases 9500-series Itanium, announces plans to merge Itanium and Xeon
[ combuster @ 17.11.2012. 10:38 ] @
Citat:

The stated intention is to reduce the cost of the supporting hardware components required to use Itanium chips, and encourage adoption by making the platform cheaper.
...
Of course, the flip side is that the changes will make it easier for Itanium customers to transition to x86-64 Xeon chips and migrate away from Itanium all together.


Ovo je poenta, tranzicija sa IA64 na x86_64 - dati vremena korisnicima da migriraju sa jedne na drugu a da to u isto vreme ne kosta vendore. To je otprilike jos jedno 7 - 8 godina i posle toga ode Itanic na dno. Pitanje je samo koliki deo korisnika ce preci na ARM na kraju tog perioda...

Mada, kada ti kazes da imas resenje koje ce ti zavrsavati posao u narednih 10 godina - korisnika nece mnogo interesovati a sta posle - buduci da je to dovoljno veliki vremenski period da ti zanavljanje hardware-a svakako sledi, tako da verujem da ce Itanium nalaziti kupce jos neko vreme. Jedino ako firma razvija aplikacije samostalno pa se eventualno brine oko migracije kasnije - onaj ko koristi gotova resenja i kupuje ih - mnogo ga briga.
[ Mister Big Time @ 29.11.2012. 10:34 ] @
Citat:
combuster: @mr big time - Gde nadje tako nafuran blade ? :)

Elem zainteresovala me tema pa...

Izvinite, a koja to arhitektura je prosla, a da nije x86 u ovom milenijumu ? Ne postoji takva, samo ARM ima buducnost. Nece bre ljudi da se zezaju, programeri nisu naucili da koriste prednosti SMP-a ni dan danas (ako ih Xeon Phi ne pogura i doticni Intelovi kompajleri) a kamoli da odrzavaju kod za neke tamo leve arhitekture. Zatvoreni sistemi su mrtvi, ono sto masa koristi ide i na trziste servera i kraj... Jeftinije da odrzavas sisteme, aplikacije, proizvodis hardware za samo jednu arhitekturu umesto za njih 5.

IA je jos i dobar, Integrity se prodavao poprilicno i jos uvek se dobro prodaje, ja znam dve do j*** velike telco domace kompanije koje su pazarile pominjani superdome ove godine. I srecni su... Jes' malo black box tipa, ali sluzi svrsi.


Sam si odgovorio na pitanje - vece domace firme su se upucale kupovinom IA-64 arhitekture.

A ne da je HP-UX black box nego imas utisak da nikada nisi seo ni za jedan UNIX-oliki OS. Havarija od op. sistema u teskoj beta verziji i tako vec 20 godina.

Citat:
combuster:  Jedino ako firma razvija aplikacije samostalno pa se eventualno brine oko migracije kasnije - onaj ko koristi gotova resenja i kupuje ih - mnogo ga briga.

Nije bas tako, ne ocekuje se Bog zna kakav rezultat port-ovanja buducih softverskih resenja koja dolaze od Oracle-a npr.
Ali je jos gore ako je firma prinudjena da radi in-house razvoj, a na raspolaganju ima IA-64/HP-UX mrcinu sa kojom ne zna sta da radi.




[ combuster @ 29.11.2012. 23:51 ] @
Citat:
Mister Big Time:A ne da je HP-UX black box nego imas utisak da nikada nisi seo ni za jedan UNIX-oliki OS. Havarija od op. sistema u teskoj beta verziji i tako vec 20 godina.


Sta znam, ja sam uvek imao osecaj da je u fazonu - instaliraj, podesi i ostavi ga tako za vijek i vijekova. Ali nije HP-UX jedini takav, imas kompanija poput IBM-a koja korisnicima nije dozvoljavala bilo kakve intervencije vezane za hw/os - jednostavno ili njihov support ili dovidjenja. Danas bi odgovor bio u 99% slucajeva dovidjenja.

Ovakvi sistemi su sluzili da uvalis klijentu hardware, licence, podrsku i vezes ih totalno za njih tako da cak i da hoces da migriras sa prokletinje - potrebna ti je njihova pomoc. Mada svaka roba ima svog kupca, neko mozda nece da ulaze u sopstveni IT staff, jednostavno kupi sve to - a vise voli da je pod njegovim krovom nego negde u oblaku (mozda najvise zbog toga sto zeli da VIDI zasta je dao pare).

Citat:

Sam si odgovorio na pitanje - vece domace firme su se upucale kupovinom IA-64 arhitekture


Paaa, ovo i ne mora da bude 100% istinito. Te mrcine su pouzdane poprilicno, in-house resenja uopste ne moraju da budu CPU arch bound (osim ako nisu u pitanju aplikacije koje su tesno vezane za sam OS a ne za neki API sa odredjenim nivoom apstrakcije gde je onda programeru sve jedno da li programira na x86, ARM, IA-64 ili necem trecem). Ako si aplikaciju kupio - kupio si je da podrzava hardware na kome trcis, mada je cesci slucaj da kupujes hardware na kome treba da trci izabrana aplikacija.

Iako je cela situacija oko IA64 i vise nego jasna, kazem samo da proizvodi bazirani na ovoj arhitekturi a koji se i dan danas nude uopste nisu losi, cak naprotiv - samo je pitanje koliko je SANE ulagati u nesto sto je osudjeno na propast jos pre jace od decenije.