[ Odin D. @ 16.03.2012. 00:33 ] @
Elem, u svakodnevnom radu pravim dosta belezaka kojima se kasnije sluzim.
Posto u njima ima dosta skica (uglavnom tehnicke prirode), dijagrama, formula i kojekakvih strelica i primjedbi po marginama - jasno je zasto to uglavnom radim olovkom na papiru.
Medjutim, kako se ti papiri polako gomilaju, tako zauzimaju fasciklu za fasciklom i polako ponestaje prostora, a i cesto mi je nezgodno da ih koristim na stolu jer je obicno pretrpan necim drugim.

Zbog toga sam poceo da se nosim mislju da umjesto papirnih pravim elektronske biljeske - lakse za skladistenje, a mogao bih i da ih uvijek imam sve sa sobom, npr. na usb stiku, pa sam bacio oko na neke od ovih grafickih tableta kao sto su npr. neki iz Wacon Bamboo serije.
Format biljeski na ekranu koji bi mi odgovarao je recimo 1200 x 800 tacaka (mada moze i manje, ali barem u toj razmjeri), kako bi manje-vise pasovalo na monitore koje ja koristim, pa bi bilo dobro da ta tabla moze da pokrije taj opseg bez previse (a sta je "previse" nemam zasad pojma) zumiranja, skrolovanja, pan-ovanja (ili kako god se na nasem kaze).

Probao sam da nadjem neki video na youtube u nekom ovakvom scenariju upotrebe, ali sve sto sam nasao se uglavnom odnosi na crtanje, slikanje i tako to.
Pa rekoh da pitam ovdje, da li neko mozda ima neku od ovih tabli i kako mu se cini da bi to odgovaralo ovoj svrsi, da li i koliko "rukopis na ekranu" odgovara onome na papiru, kakva je uopste osjetljivost (rezolucija) te table, da li je pisanje po toj tabli znatno sporije nego na papiru (zbog zumiranja, skrolovanja....) te neki drugi aspekti o kojima ja mozda i ne razmisljam, a o kojima bi nesto vise mogli znati oni koji sa time rade?

Posto se ne radi o umjetnickom crtanju, vec bi se sve sto bih ja koristio svelo na par "olovki" razlicite debljine linije i u nekoliko boja, pretpostavljam da je najpresudniji faktor sama velicina table (pretpostavljam da je bolje sto pribliznije pravoj velicini papira) i rezolucija (zbog tehnickih detalja), a kojekakve druge fensi performanse, dodaci i burgije mi nisu narocito interesantni.

Pa eto, ako neko moze da iznese svoja iskustva i razmisljanja...

Hvala!
[ HeYoo @ 16.03.2012. 01:13 ] @
Gledao sam pre to da nabavim za crtkanje ali sam odustao. Vecina je malih dimenzija sto za crtanje ne predstavlja neku manu.. ne mlatis rukom i ne zauzima puno mesta. Vidjao sam razne kineze da prave vece formate. Sve je to manje vise isto sem sto je wacom puzdanij i nema bateriju u olovci pa je lagana. Ne kontam kako drze monopol na tim tabletima toliko dugo. Kontam da imaju patente ali nesto ne verujem da je chajnerima to problem.
Preciznost kao i nivoi pritiska prevazilaze tvoje potrebe.
Mozda bi ti bio korisniji tablet racunar + wacomova olovka.. videh negde da su i to napravili. To bi bila prava zamena za papirnate beleske :)
[ Odin D. @ 16.03.2012. 01:25 ] @
Tablet mi ne vrsi posao, posto na stolu obicno imam dva veca monitora na kojima radim, a jedan od njih uglavnom i sluzi pretezno za dokumentaciju (datasheetovi npr.), pa nema mnogo smisla da se naprezem sa nekim tabletom od 10-tak incha kad imam vec veliki monitor za to.
Zasto si odustao od nabavke?
[ HeYoo @ 16.03.2012. 03:15 ] @
Ma merkao sam jedno mesec dana i na kraju mi trebao kes za nesto drugo. Ostalo na vecitom cekanju. Klasika :D

Wacom je sjajan s marketinskim forama kako da slican proizvod prodaju u 1001 podvarijanti pod razlicitim nazivima za razlicita trzista.
Video sam da su prodavali neki komplet za decu sa interaktivnim igrama jeftino a ta ista tabla pre neku godinu bila regularni proizvod.
Cudan je malo osecaj da zvrljas i gledas u monitor ali kazu da se stekne navika za kratko vreme.
Najbolje bi bilo da probas negde da li ti odgovara veca ili manja tabla pre kupovine. Kontam da je to subjektivna stvar.
Wacom je industrijski standard i u njega se svi kunu, a opet kod noname proizvodjaca je osetno niza cena pogotovo za vece formate.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 04:08 ] @
Malo sam jos cesljao po youtube, pa sam iz ovih primjera sto ljudi crtaju stekao neku sliku kako to sve funkcionise.
Cini mi se da bi mi posao vrsio i neki od onih manjih, pogotovo onaj Bamboo "Pen & Touch" jer se relativno lako zumira i skroluje posto sem olovke funkcionise i kao Touch Pad.
Rezolucija od 2540 dpi je i vise nego dovoljna, a posto je ruka prilicno preciznija od oka ne bi trebalo da je problem sto pisanje po tabletu nije bas u srazmjeri 1:1 sa onim na ekranu, mozda je cak i bolje u smislu da se ruka tako manje pokrece, pa time valjda i manje zamara...

Probacu sutra da dobavim neki primjerak, pa ako stignem tokom vikenda da isprobam i napisem utiske.
U medjuvremenu cu da probam da pronadjem neki zgodan programcic koji bi bio zgodan za ovu namjenu (Paint je premalo - Photoshop je previse :)

Pozdrav!


[ Shadowed @ 16.03.2012. 07:50 ] @
Nije losa stvar ali racunaj da ce ti trebati podosta navikavanja, pre svega zato sto kada pises na papiru to sto pises vidis kod olovke a kod ovog je na ekranu.
Mada, nisam bas siguran koliko je dobra za pisanje.. Ja sam uglavnom koristio za crtanje (ne nesto preterano, eno skuplja prasinu) i lakse je bilo nacrtati nesto nego se potpisati :) Najbolje bi bilo da probas negde kako izgleda i kakav je osecaj.
[ bakara @ 16.03.2012. 09:31 ] @
Ti trazis graficku tablu ili tablet (tablet je u naslovu teme)?
Rekao bih da pricas o grafickoj tabli...pa...
Tesko da je graficka tabla zgodna za skiciranje a i kosta ko ipad a nije ni priblizno univerzalna kao on, ja bih najpre uzeo ovo:



ili
najjeftinije a dobro resenje je da kupis samo olovku i ipad (mozes i 1. gen koji je smesno jeftin)



Samo sa tabletima i olovkama ima jedan fail koji se ne vidi ne reklama, ne smes spustati ruku na ekran dok pises sto moze da bude vrlo nezgodno i neprirodno.

U svakom slucaju graficka tabla je skuplja od oba.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 09:52 ] @
Na ovo sam mislio:
http://eu.shop.wacom.eu/Produc...eneration/Bamboo-Pen-und-Touch
[ Shadowed @ 16.03.2012. 10:11 ] @
Da, ovo sto sam ja pisao se odnosi bas na to, i ja imam neki bamboo, samo stariji model koji nema touch. I koliko se secam, ne predstavlja problem ako spustis ruku jer nju ne detektuje. Ne znam kako je sa ovima koji imaju i touch podrsku..

Inace, svidja mi se ovaj Inkling bar ovako kako ga prikazuju na reklami :)
[ Odin D. @ 16.03.2012. 12:17 ] @
Kako sam razumio, olovka ili ruka ne rade istovremeno, nego se ukljucuje jedno ili drugo, pa naslanjanje ruke ne bi trebao biti problem.

Ovaj inkling je fina stvar, ali za moje potrebe pravljenja biljeski ima par nedostataka u odnosu na tablu:
- ne oslobadja me papira:
- jednolicne i jednobojne linije su veliki nedostatak za tehnicke biljeske;
- vektorski format manje slici prirodnoj upotrebi olovke od bitmap crteza;
- sa grafickom tablom radim trenutno sa finalnim elektronskim formatom, pa mogu odmah sa copy->paste dodavati tekst, ilustracije, tabele... iz drugih dokumenata, dok bi sa ovim inklingom to morao naknadno, ako se kasnije jos uvijek budem sjecao sta sam htio :)
- sa tablom mogu odmah da radim u boji i razlicitim grafickim "alatkama", dok sa inklingom moram to naknadno da formatiram i u potencijalno nepreglenom crtezu se mucim da pronadjem signal na semi ili neku tacku od 20 tacaka na grafikonu zato sto su sve iste boje...

Mislim da je inkling primjereniji za crtez u "umjetnickom" smislu, dok je graficka tabla univerzalnija i ima potencijalno siru primjenu.
Probacu tablu veceras, pa cu danas/sutra javiti utiske.
[ bakara @ 16.03.2012. 13:27 ] @
Citat:
Odin D.: Kako sam razumio, olovka ili ruka ne rade istovremeno, nego se ukljucuje jedno ili drugo, pa naslanjanje ruke ne bi trebao biti problem.

Ovaj inkling je fina stvar, ali za moje potrebe pravljenja biljeski ima par nedostataka u odnosu na tablu:
- ne oslobadja me papira:

Nije mi bas jasno za sta ces koristiti...?

Smeta ti papir a ne smeta ti da nosis racunar sa sobom, da li ti ovo koristis na terenu ili na radnom stolu?

Ja sam nekako skontao da zelis da ga nosis.

Te graficke table su namenjene dizajnerima i graficarima, a nesto ne bih rekao da si iz te grupe ili gresim?

Takodje cena grafickih tabli je veca od cene jednog ipad-a koji je sasvim zgodan za sve a ne samo skiciranje, mozda tebi nije bitna cena ali ja sve volim da uzmem u obzir.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 13:46 ] @
Ja pravim zabiljeske na radnom stolu, na poslu ili kod kuce, a onda mi kod kuce zatrebaju one sto sam napravio na poslu, a na poslu mi zatrebaju one sto sam napravio kod kuce, pa mi zatrebaju neke sto sam napravio prije pola godine za koje se ne sjecam ni gdje sam ih pravio ni gdje sam ih ostavio, a gomila papira i fascikli samo raste, skuplja prasinu i zauzima mjesto, a ne mogu da ih bacim jer ce mi zatrebati istog momenta cim ih bacim i tako dalje u tom stilu... :)

Zbog toga bi bilo dobro kad bi ja to sve na usb...

Citat:
bakara: Takodje cena grafickih tabli je veca od cene jednog ipad-a koji je sasvim zgodan za sve a ne samo skiciranje, mozda tebi nije bitna cena ali ja sve volim da uzmem u obzir.

Ova tabla koju sam gore linkovao kosta 70€, a iPad kosta 600€ :)
iPad je koristan kad pravis zabiljeske tipa sta treba kupiti u prodavnici, i da ne zaboravis na neciji rodjendan... medjutim za potrebe tehnicke dokumentacije i ozbiljan rad je potpuno beskoristan zbog suvise male velicine ekrana. Kod kuce radim sa dva monitora od 19" inca (format 5:4) ekrana, a na poslu sa dva monitora od 28", tako da bi mi rad na iPadu bio skoro pa kao da radim na mobilnom telefonu... :)

Kad napravim nekoliko zabiljeski okacicu ovdje, pa ce valjda biti jasnije o cemu se radi i o kakvim potrebama pricam.
[ bakara @ 16.03.2012. 14:53 ] @
Citat:
Odin D.

Ova tabla koju sam gore linkovao kosta 70€, a iPad kosta 600€ :)

Te wacom table sam prodavao i nikada nisu kostale 70€, a ni iPad ne kosta ni priblizno 600€ osim ako neces najnoviji model, u metrou si mogao da ga kupis za 30000 din.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 15:28 ] @
Citat:
bakara: Te wacom table sam prodavao i nikada nisu kostale 70€,

Pa evo sad kostaju. Pogledaj link koji sam vec okacio:
http://eu.shop.wacom.eu/Produc...eneration/Bamboo-Pen-und-Touch
Cak ni to nije najjeftinija, ima jos jeftinijih, ako nekom ne treba Touchpad funkcija.

Naravno, ima ih i od tri hiljade evra, ali meni te nisu potrebne.

Za iPad sam vec objasnio da mi zbog velicine ekrana i prirode biljeski koje pravim uopste ne vrsi posao.


[ bakara @ 16.03.2012. 15:58 ] @
OK, ja imam iskustvo uglavnom sa Wacom Intuos tablama a one su znatno skuplje i koriste ih za graficki dizajn, sto se velicine iPad-a tice on je velicine A4 papira.

Pada mi na pamet da sad imas i one touch padove (znam za apple i logitech) sa kojima se isto moze crtati, ali zivo me interesuje kakav ces utisak imati sa grafickom tablom.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 16:23 ] @
Pa ja se u to slabo razumijem. Najdalje sto sam odmakao od misa je Trackball koji u principu samo mijenja misa i 3DConnection ono sokocalo za 3D CAD programe, koji su mi dali u firmi, ali ja to skoro i ne koristim, posto ako mi i zatreba neki mehanicki crtez - obicno je u 2D.
Trenutno mislim da bi mi bilo sta sto ima dovoljnu rezoluciju da rukupus na ekranu lici na rukopis na papiru vrsilo posao, samo da mi slova ne izlgedaju kao da sam ih pravio od LEGO kockica.
Ovoj grafickoj tabli sam dao prednost nad Touchpadom zbog rezolucije i dodatnih gestikulacija kojima se moze lako manipulisati radnom povrsinom, jer bi se smisao svega toga izgubio ako bih svaki cas morao ispustati olovku, dohvatati misa i tastaturu da bih pomjerio radnu povrsinu, zumirao, umanjio, sklonio u stranu...
Pretpostaljam da ova graficka tabla moze sasvim solidno obavljati touchpad funkcije, ali da touchpad ne moze tako dobro crtati kao graficka tabla.

Cudi me da ovdje na forumu grafickih dizajnera nema bas nikog ko radi sa ovim, posto sam blejeci po youtubeu stekao utisak da svako u ostatku svijeta ko se smatra grafickim dizajnerom ima neko od ovih sokocala...?!
[ bakara @ 16.03.2012. 17:54 ] @
Pa slabo se to prodaje, (bar kod nas) i skupo je...ali ako hoces graficku tablu kod nas sad mozes kupiti i kanvus
[ rikelme @ 16.03.2012. 20:01 ] @
Možda nešto ovako:

http://www.livescribe.com/en-us/
http://www.logipen.com/
http://www.irislink.com/c2-162...hat-types-what-you-write-.aspx

ili

http://www.amazon.com/SolidTek...0LD25MC/ref=pd_sxp_grid_pt_2_1
[ KrkaCiC @ 16.03.2012. 21:40 ] @
Kolega sa faxa je,za potrebe beleski,crtanja i slicno,kupio pre nekih 6 godina laptop sa ekranom osetljivim na dodir i olovkom u kompletu. Uz njega je stigao softver,tako da je podesio pisanje njegovim rukopisom da odmah pretvara u "kucani" tekst. Sto se tice crtanja mogucnosti boja,debljina linija,npr izbor da vuce samo prave linije itd
Sve u svemu dobra stvarcica. Uz malo navikavanja njemu je extra sluzila za fax. Mislim da je Toshiba u pitanju. A secam se i cene u to vreme,nesto preko 2000 e
Sad je verovatno mnogo manja cena.
[ koska @ 16.03.2012. 22:00 ] @
ja se nikad nisam navikao na svakodnevno koriscenje... imam bamboo i stvarno olovka znaci kada je potrebno izvesti neki "prirodan" pokret... ali koristiti je umesto misa je stvarno neprakticno...
[ Shadowed @ 16.03.2012. 22:06 ] @
Citat:
KrkaCiC: Kolega sa faxa je,za potrebe beleski,crtanja i slicno,kupio pre nekih 6 godina laptop sa ekranom osetljivim na dodir i olovkom u kompletu. Uz njega je stigao softver,tako da je podesio pisanje njegovim rukopisom da odmah pretvara u "kucani" tekst. Sto se tice crtanja mogucnosti boja,debljina linija,npr izbor da vuce samo prave linije itd
Sve u svemu dobra stvarcica. Uz malo navikavanja njemu je extra sluzila za fax. Mislim da je Toshiba u pitanju. A secam se i cene u to vreme,nesto preko 2000 e :)
Sad je verovatno mnogo manja cena.

Jeste Toshiba, bilo ih je i jos ranije. Secam se da sam se stalno vrteo oko jednog kada su ih prvi put doneli na sajam tehnike :)


[ bigvlada @ 17.03.2012. 06:46 ] @
Bilo ih je i mnogo ranije

Atari ST Pad

[ Odin D. @ 18.03.2012. 19:54 ] @
Evo, nakon dan-dva sporadicnog probavanja ove table:
http://eu.shop.wacom.eu/Produc...eneration/Bamboo-Pen-und-Touch
sa ukupnim "stazom" od 2-3 sata dosao sam do sledecih iskustava i rezultata:

- velicina ovog tableta sasvim odgovara mojim potrebama, veci uopste za ove svrhe pravljenja biljeski nije potreban. Cak sta vise, cak je ovako i lakse jer se naslonjeni dlan manje pomjera, a rezolucija je dovoljna da potezi na tabletu budu predstavljeni glatko i vjerodostojno na ekranu.
- povrsina tableta pa kojoj se pise se moze mapirati na tacno odredjeni dio ekrana, tako da bude 1/1 u korespodenciji sa dokumentom na ekranu;
- touchpad funkcija poprilicno olaksava rad sa ovim, jer je dokument vrlo lako pomjera u sve strane i zumira, pa nema nekih velikih razlika u odnosu na rad sa pravim papirom i olovkom, bar u tom djelu koji se odnosi na fizicki komfor i fizicke pokrete u jednom i drugom slucaju;
- brzina rada je iznenadjujuce velika - skoro pa kao sa pravim papirom. Najvise vremena sam potrosio na navikavanje na sam princip rada, uhodavanje izmedju ruke i oka, kao i na sam software kojim sam pravio zabiljeske. Nisam ocekivao da cu vec nakon sat-dva postici brzinu koja bi bila skoro pa jednaka brzini sa klasicnim papirom i olovkom. Vjerujem da ce se za dan-dva-tri ove brzine izjednaciti...
- isprobao sam nekoliko programa: Bamboo Paper, Microsoftov OneNote i besplatan bmp editor Paint.NET, a printscreen-ove iz ovih programa sam okacio dolje da vidite kako to izgleda.

-Bambo Paper je idealan za neko brzo skiciranje i pribiljeske, bez mnogo lutanja po alatima i opcijama. Ima olovku u 3 debljine i 9 boja, kao i marker, takodje u 3 debljine i 9 boja do kojih se vrlo lako stize zadrzavanjem olovke na tabletu oko pola sekunde. Okretanjem olovke naopako dobija se gumica, a olovka je osjetljiva na pritisak tako da se jacim pritiskom dobija deblja linija. Rad u ovome je vrlo brz, isto kao i na pravom papiru.

-Paint.NET pruza sve one opcije koje pruzaju napucani programi za graficko editovanje, a njega sam izabrao zato sto je dzaba i mali. Rad u njemu - u smislu pravljenja biljeski - takodje moze biti veoma brz, ukoliko se toolbar sa alatima postavi negdje na dohvat ruke. Ovo je odlican izbor ako je potrebno napraviti neku vecu biljesku koja ima dosta preciznih detalja (recimo da je neka veca sema u pitanju, dijagram ili opsiran racun) sa dosta "okolnih" komentara - onda jednostavno otvorite grafiku npr. 4000 x 3000 pixela i udri brajko do zore... ima mjesta kol'ko oces :)

-OneNote je pravi program za pravljenje biljeski, dosta opcija, precizan, ugradjeno prepoznavanje rukopisa. Velicina "papira" je takodje neogranicena - samo skroluj u stranu i dodatni prostor se pojavljuje... U slici koji sam okacio vide se neke formule koje sam pisao rucno i ostavio u tom obliku, ali je moguce i pustiti program da ih prepoznaje iz rukopisa, pa da ih onda tako ubaci u dokument. Na drugoj slici se vidi prozor u kome dolje rucno pisem formulu, a gore iznad je prikazano kako je softver prepoznao. Fino radi, ali posto su pokreti ruke vjerno preneseni sa table na ekran, moze se i bez toga, jer je rukopis sasvim citljiv i na ekranu. Dodatna prednost OneNote-a je to sto u zabiljeske mozete ubacivati zvucne i video zapise/komentare koji se vrlo lako jednim klikom mogu napraviti direktno iz samog programa - time ove zabiljeske dobijaju sasvim novu dimenziju u odnosu na papir :) . Jedan takav ubaceni zvucni zapis se vidi u donjem desnom uglu, pokrece se vrlo jednostavno tako sto se pojavi dugme "play" kad se mis pozicionira na njega - jedan klik i muzika krece...

- U svemu ovome koristio sam samo elemente nacrtane rukom na tabli, bez koriscenja specificnih alatki koje nude ovi programi (lines, shapes,...), kako bi rezulitati bili uporedivi sa radom na klasicnom papiru. Naglasio bih jos jednom da, izuzimajuci gubljenje vremena zbog nepoznavanja ovih programa, brzina kojom sam napravio ove dokumente je manje-vise identicna onoj koju bi postigao sa pravom olovkom na pravom papiru. Sve u svemu, meni je ovo zasad sasvim ok, prebacujem se u "virtuelni" domen, zbogom papiru - ima pametnijih nacina da se uziva u drvecu :)

Bamboo Paper:





Paint.NET:



Microsoft OneNote:




PS: slike u stvarnosti izgledaju ostrije, ovdje se ostrina malo izgubila zbog kompresije u .jpg format.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 18.03.2012. u 22:36 GMT+1]
[ bakara @ 18.03.2012. 20:18 ] @
Odlicno je ovo, samo kakva je realna razlika izmedje te i ove table od 70e, ili cak od nekog Kanvusa od 30e?
[ Odin D. @ 18.03.2012. 20:50 ] @
Zaista nemam pojma. Ova Wacon Bamboo od 70€ je jedina koju sam u zivotu probao. Ima Wacon i jeftinijih modela, naime bez ove touchpad funkcije, ali ja sam pretpostavljao da ce mi to trebati zbog olaksanog zoomiranja i pomjeranja radne povrsine naokolo, sto se pokazalo tacnim. Naime, cesto je lakse donekle zumirati radnu povrsinu, pa je onda pomjerati onako kako vec pisanje i crtanje zahtjevaju - lakse za oci, lakse za ruku..., a mnogo je zgodnije kad to mozes da uradis jednostavnim gestom prstiju po povrsini na kojoj se vec nalaze, nego da svako malo posezes za misom.

Sto se tice tabli drugih proizvodjaca, kao sto rekoh - nemam iskustva, a za ovu sam se odlucio jer sam citajuci revizije o konkurentskim i jeftinijim proizvodima uglavnom nailazio na nesto ovako:

This table is excelent (of course, not even close to Wacon), but for this amount - hey why not give it a try!
However, if you are serious - get yourself a Wacon...


I onda sam se tako odlucio za Wacon...

EDIT:
Citat:
kakva je realna razlika izmedje te i ove table od 70e

Zaboravih da napomenem - ova za koju pricam je ta od 70€. Ne znam na koju si mislio pod "te"?

EDIT_2:
Vidim sad da onaj link na tablu koji sam gore postavio pokazuje na nesto drugo!?
Elem, radi se o tabli Wacon Bamboo Pen & Touch koja kosta 70€, pa zaguglajte koga interesuje.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 18.03.2012. u 22:14 GMT+1]
[ koska @ 18.03.2012. 21:33 ] @
Svaka cast na skicama i drago mi je da si nasao ono sto ti je trebalo.
Izgleda da su cene tabli poprilicno pale. Ja sam moju Bamboo Fun pre nekih 3 god platio oko 120€, a to ipak nije industrija koja se brzo razvija da bi doslo do ovolikog pada cena.
Moguce je da su se proizvodjaci malo uplasili pod naletom jeftinih tablet uredjaja.

Inace, razlika izmedju jeftine i skupe table (koristio pre Wacoma neki jeftini Genius) je uglavnom u brzini odziva. Mnogo je nezgodno kada povuces liniju, a postoji blagi zastoj u onome sto se desava na ekranu.
Takodje, Genius je imao bateriju u olovci sto ju je blago otezavalo (ne u smislu da ne mozes da je drzis, nego kvari balans olovke)

I plus sve one stvari (osetljivost na pritisak, ugao i sl) koje nisam mogao da iskoristim a kazu da Wacom to daleko bolje radi od ostalih (jeftinih) proizvodjaca.
[ Odin D. @ 14.04.2012. 19:39 ] @
Mali update...
Naime, u medjuvremenu sam naletio i na besplatan programcic po imenu SmoothDraw (http://www.smoothdraw.com/) koji, u pogledu rada sa grafickom tablom, radi izvrsno: mali, brz, odlicne alatke za skiciranje i izvrstan odziv graficke table uz potpuno prirodan izgled linija i utisak kao da se radi o pravoj olovci i papiru (apsolutno premasuje i OneNote i Paint.NET u tom pogledu).

Kada se ovako napravljene skice snime u nekom od uobicajenih bitmap formata i potom konvertuju u .pdf to rezultuje fajlovima mnogo manje velicine nego sto ih izbacuje OneNote - sto moze biti interesantno onima koji su spominjali drzanje tih dokumenata na spravama kao sto je e-book reader Kindle i slicno.

Pozdrav.

[ pbojan86 @ 10.07.2012. 14:01 ] @
wacom u svakom slucaju, pravi izbor, cak sam video da je neko spomenuo i Inkling, zaista odusevio korisnike, relativno skoro se i pojavio na nasem trzistu bacite pogled kako izgleda http://pyramid.rs/inkling-3773-c7-view.htm
[ tdj @ 25.07.2013. 18:51 ] @
Da li sve olovke imaju kertridže?
Postoji li olovka koja radi samo na principu dodira?
Vidim da wacom-ova inkling olovka kojom se piše po papiru ima kertridž, što je i logično, ali posle po nekim sajtovima vidim da se prodaju dopune i za druge olovke, pa mi nije jasno da li je isto i za baš sve ostale olovke?