[ Boris_ZR @ 20.03.2012. 18:03 ] @
Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).
Zanima me koja je mogućnost kupovine stana u inostranstvu sa pravnog aspekta, npr u Berlinu ili Stokholmu? Negde sam pročitao da nije moguće imati zemljište, ali da stranac može da kupi stan - pa me zanima više o ovome?
Koliko sam shvatio, najveći problem pored radne vize u inostranstvu je iznajmljivanje stana - pa me zanima da li je moguće kupiti stan napolju ako već odlučim da emigriram jednog dana ili nastavim studije u inostranstvu?

Hvala unapred.
[ Braksi @ 20.03.2012. 19:01 ] @
U Italiji stranac iz ne-EU zemlje moze da kupi nekretninu ako:

- ima boravisnu dozvolu za rad
- ispunjava se zakon reciprociteta (znaci, ako Italijan moze da kupi u Srbiji stan, onda mozes i ti u Italiji). Ovaj zakon vazi izmedju nase dve zemlje.

Sa boravisnom dozvolom za studije ne mozes da kupis nekretninu.
[ ventura @ 20.03.2012. 19:02 ] @
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?

A šta je tu tačno čudno? Ti si kao pao sa kruške pa ne znaš da su cene stanova po Beogradu nerealno naduvane?
[ Dexic @ 20.03.2012. 19:12 ] @
Kupovina stanova u vecini (barem) EU zemalja je moguca, za VECINU stranaca (Mislim da postoje zabrane prodaje tu i tamo ponekim licima sa crnih listi).
Imaj na umu da je mentalitet ljudi u tim zemljama maltene skroz drugaciji od Balkana. Svedska ima "ledenu" klimu, nema sunca pola godine (a i kada ga ima... jedva se pojavi).

Berlin je vec nesto drugo - mada bih ja pre gledao Bec recimo. Blize nama, malkice barem i blizi mentalitet, podosta stranaca...
Za konkretne stanove bi morao da pogledas, ali ako poredis sa Beogradom - slobodno smem reci, iz iskustva, da najgori stan koji sam video u Nemackoj je jedva ispod najkvalitetnijeg u Beogradu - JEDVA. (ovde ne poredim luksuzna opremanja vec samu gradnju).

I da... imas stanove u Berlinu, Frankfurtu ili ako vec zelis bash Nemacku po meni najbolje - Kelnu, za iste pa cak i manje sume od Beograda.

Za radnu/boravisnu vizu nisam siguran! Znam da mozes kupiti stan, imas pravo da izdajes taj stan ako zelis.
I mene zanima da li se dobija boravisna viza na osnovu nekretnine - ovo bi trebalo da jeste slucaj.
[ Boris_ZR @ 20.03.2012. 19:26 ] @
Prvo, hvala svima na odgovorima.

Ventura, samo sam neupućen, to je sve. Nisam pao sa kruške.
Znam da su cene u BG-u naduvane, ali nisam znao da su toliko naduvane u odnosu na ostatak sveta.

Ako neko ima još neke informacije, dobrodošle su.
[ inobradovic @ 20.03.2012. 19:30 ] @
ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu, koji mnogi prizeljkuju mislim da sam pisao u temi za boravak u ch,
dobijanje papira u ch moguce je na vencanje najpoznatiji nama i jos puno drugih nacina, a
jedan od najlaksih je kupovina nekretnine, naravno treba dosta kesa za to, e sad dalje kako ide oko izaavanja stana i zadrzavanja papira ne znam kako to ide jer mislim da mora da se zivi u tom stanu ako zelis papire, i cuo sam da postoji neka min cena koja se mora ispuniti za dobijanje papira, ali to nije tema ovde.

znaci samo pare i poreklo tih para i izaberes stan.
[ DusanSukovic @ 20.03.2012. 20:24 ] @
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).
Zanima me koja je mogućnost kupovine stana u inostranstvu sa pravnog aspekta, npr u Berlinu ili Stokholmu? Negde sam pročitao da nije moguće imati zemljište, ali da stranac može da kupi stan - pa me zanima više o ovome?
Koliko sam shvatio, najveći problem pored radne vize u inostranstvu je iznajmljivanje stana - pa me zanima da li je moguće kupiti stan napolju ako već odlučim da emigriram jednog dana ili nastavim studije u inostranstvu?

Hvala unapred.



Uz opasnost da pricam napamet, mislim da u Svedskoj ne kupujes stan, nego samo pravo na koristenje njega, i da placas neku mesecnu naknadu, nesto manje od kirije, mozda gresim neka me neko iz Svedske ispravi :)
[ vukad @ 20.03.2012. 21:27 ] @
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).


Borise, nisi u pravu sto se tice Stockholma:

Prvo, stanovi na linku koji si postavio uopste nisu u Stokholmu. Da bi napravio neko fer poredjenje sa Beogradom, moras da odaberes County = Stockholms i Municipality = Danderyd (ekvivalent Vracara) ili Municipality = Solna (ekvivalent udaljenijih blokova, npr blok 45). I stavi min price = no minimum, max price = no maximum i onda ces dobiti neku realniju sliku.

Drugo, nisi uzeo u obzir "fee" (svedski: avgift) od nekoliko stotina evra koji placas mesecno povrh kupovne cene stana. Malo je komplikovano ali ajde da probam da objasnim: Kada preduzimac ili stambena zadruga odluce da grade stanove, oni uzmu kredit od banke. Kad sagrade stanove, prodaju ih po recimo 2000 evra po kvadratu ALI ti preuzimas otplatu kredita banki, tako da povrh toga placas i avgift 500 eur mesecno. To ti je slicno kao kad ljudi prodaju kola koja su uzeli na lizing: dobijes kola jeftino ali moras da otplatis zaostale rate. Kod novogradnje cena stana je niska, ali je avgift visok, kod starijih stanova (npr 20-30 god.) cena stana je visa, ali je avgift nizi jer je kredit vecim delom otplacen.

Kad sve ovo uzmes u obzir shvatices da su cene stanova u Stockholmu prilicno vise nego u Beogradu.
[ Dexic @ 20.03.2012. 21:47 ] @
Jel' avgift odrzavanje zgrade ili prenos otplacivanja kredita na kupca?
[ vukad @ 20.03.2012. 21:51 ] @
Citat:
Dexic: Jel' avgift odrzavanje zgrade ili prenos otplacivanja kredita na kupca?


Zapravo i jedno i drugo. Najveci deo je prenos otplate kredita, ali i neke komunalije kao sto su odrzavanje zgrade i voda su ukljucene. Kada je stan star nekoliko decenija, onda su samo komunalije jer je kredit otplacen.

[Ovu poruku je menjao vukad dana 20.03.2012. u 23:03 GMT+1]
[ vukad @ 20.03.2012. 21:56 ] @
Citat:
inobradovic: ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu,


Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.
[ Shadowed @ 20.03.2012. 22:08 ] @
Citat:
inobradovic: ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu

Moze li neki link ka nekom zvanicnom sajtu koji bi ovo potvrdio?
[ Braksi @ 20.03.2012. 23:24 ] @
haha
[ Dexic @ 20.03.2012. 23:34 ] @
Citat:
vukad: Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.


Smatras da toliko ljudi zele da ZIVE u Svajcarskoj?:) Tesko :)

Sto se avgifta tice.. a koliko se to otplacuje?:) Ispasce da je beograd odlican jer udjes, izadjes i gotovo :)
[ inobradovic @ 21.03.2012. 10:21 ] @
Citat:
vukad: Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.

ne znam u kom si kantonu u ch, ali prosetaj do bilo koje agencije i pitaj kazi moj rodjak oce da kupi stan za kes i hoce da zivi u njemu kakva je procedura oko dobijanja papira i videces sta ce ti reci. posto zivis u ch znas koliko kosta zivot bez stana tako da nema sanse da dodju 100 miliona stanovnika, ali zadnjih par godina rusi su navalili sa kupovinom stanova.
kao i mnogi sportisti koji imaju gomilu love.


Shadowed@ nemam podatke sa zvanicnog sajta vec je pitano u agenciji koja prodaje stanove mogu od agencije neke da stavim sajt ako nesto znaci.


normalno je i u ch kad kupis stan moras mesecno da se placa grejanje,voda i odrzavanje zgrade bez obzira da li ima nekog u stanu, sve zavisi od stana ali recimo oko 150e mesecno i naravno svake godine porez na stan, plus ostalo da ne racunamo.
[ vukad @ 21.03.2012. 10:30 ] @
Citat:
inobradovic: ne znam u kom si kantonu u ch, ali prosetaj do bilo koje agencije i pitaj kazi moj rodjak oce da kupi stan za kes i hoce da zivi u njemu kakva je procedura oko dobijanja papira i videces sta ce ti reci.


Hahaha, prosetaj ti do Migrationsamt-a pa vidi sta ce ti reci.
[ inobradovic @ 21.03.2012. 10:59 ] @
sta li ti pricas da mi je znati, bas bi voleo da znam o cemu pricas.
[ igor-ch @ 21.03.2012. 12:55 ] @
Citat:
Shadowed: Moze li neki link ka nekom zvanicnom sajtu koji bi ovo potvrdio?

http://www.standort.sg.ch/home...n0/immobilienerwerb_durch.html


Non-EU stranci koji ne poseduju CH vizu, mogu kupiti u Svajcarskoj imobilie samo za poslovnu upotrebu, a nikako ne za stanovanje! Da bi mogli da kupe stan, morali bi da dobiju specijalnu dozvolu od kantona.
Eu stranci mogu da kupe sta god hoce, bez bilo kakve dozvole.
Citat:

Für Ausländer mit Wohnsitz im Ausland und Ausländer mit Wohnsitz in der Schweiz, die weder EU-Staatsangehörige sind noch eine gültige Niederlassungsbewilligung C besitzen und Juristische Personen mit Sitz im Ausland gilt: Sie können bewilligungsfrei Grundstücke für einen wirtschaftlichen Zweck erwerben, sei es zur Eigennutzung oder zur Vermietung oder Verpachtung. Die Erstellung, Vermietung, Verpachtung und Handel mit Wohnraum ist aber ausgeschlossen.

[ vilil1 @ 21.03.2012. 13:49 ] @
Citat:
DusanSukovic: Uz opasnost da pricam napamet, mislim da u Svedskoj ne kupujes stan, nego samo pravo na koristenje njega, i da placas neku mesecnu naknadu, nesto manje od kirije, mozda gresim neka me neko iz Svedske ispravi :)

Ma da. Das silne pare za stan koji u principu i nije tvoj. Trebali su da menjaju neke zakone, pa da dozvole vlasnistvo kao u drugim zemljama. Inace stambena politika im je katastrofalna. Ne znam postoji li gluplji sistem od njihovog.
[ elmagico @ 22.03.2012. 09:26 ] @
@inobradovic

kad bi ti znao sta ti iz agencija pricaju, nebi li prodali i zaradili. Po tome sto ti kazes, ja mogu sada mojoj sestri da prodam kucu i da ona na osnovu toga dobije CH papire. Dao ti je Igor-ch dole napismeno, sta moze a sta ne.

[ inobradovic @ 22.03.2012. 09:29 ] @
tvoja sestra kad kupi kucu u ch dobice boravisnu vizu.
[ igor-ch @ 23.03.2012. 07:46 ] @
Citat:
inobradovic: tvoja sestra kad kupi kucu u ch dobice boravisnu vizu.


Hmmm... diskutabilno...
Ali da bi uopste mogla da kupi kucu, morala bi da najpre da dobije dozvolu za kupovinu. Kakva je tu procedura, zaista nisam upucen...
[ elmagico @ 23.03.2012. 09:05 ] @
po tom tvome ja sam mogu mojoj sestri da prodam kucu za 1 CHF i da ona dobije boravisnu vizu. To ne moze tako da se uradi. I taj koji ti je to rekao te laze.
[ Braksi @ 23.03.2012. 11:12 ] @
Citat:
po tom tvome ja sam mogu mojoj sestri da prodam kucu za 1 CHF i da ona dobije boravisnu vizu. To ne moze tako da se uradi. I taj koji ti je to rekao te laze.


zar je vama koji zivite u CH tako tesko da to proverite umesto da se frljamo ovde moze-ne moze ?

Uostalom koliko me secanje sluzi Ana Ivanovic je jos kao mlada teniserka, dakle sa ne strasno puno para, kupila stan u Baselu i prijavila tamo rezidencu. Mislim da je moguce, ali sigurno ima neka zvrcka. Svajcarci su majstori da te preveslaju u rukavicama...
[ inobradovic @ 23.03.2012. 11:19 ] @
ja ti kazem da moze.
a kucu za 1fr ne moze prodas i da oces ima ko proceni tvoju kucu.
elmagicio imas li ti kucu u ch ?
[ elmagico @ 23.03.2012. 12:09 ] @
@braksi

O ovome nema potrebe da pricamo jer ona to nije tako uradila, vec je to sve uradjeno preko firme koja je zastupala Anu Ivanovic i koja je i dan danas zastupa, a koja je inace CH firma. Po zakonu ne moze, to su mi rekli iz opstine tj iz migracionig biroa. Ali su mi isto tako rekli da ako hocu tako nesto da uradim da onda moram da angazujem advokata i da vidim da li postoji takva sansa, sto znaci da mozda moze da se napravi neki izuzetak ako oni imaju korist od toga.

@inobradovic
Da imam kucu u CH, i ja nju mogu da prodam po ceni po kojoj ja hocu to ne moze niko da mi zabrani. (Kao i auto ili bilo sta drugo sto je u mom vlasnistvu).




[ mr. ako @ 23.03.2012. 15:48 ] @
Citat:
inobradovic:a kucu za 1fr ne moze prodas i da oces ima ko proceni tvoju kucu.

Da li si ozbiljan kada kazes da svoju kucu ne mozes da prodas za koliko hoces?!
[ inobradovic @ 23.03.2012. 16:52 ] @
ni u srbiju ne mozes da prodas kucu za 1 dinar, a ni u ch ne mozes da prodas za 1fr.

elmagico koliko ti je uzeo notar za papire kad si kupio kucu i sto bas toliko ?
[ Braksi @ 23.03.2012. 18:06 ] @
kuca ne samo da moze da se proda za 1Fr ili 1 dinar, vec moze i da se pokloni !

Medjutim ono sto ne moze da se izbegne je placanje poreza na promenu vlasnistva. Poreska osnovica se ne utvrdjuje na osnovu kupoprodajnog ugovora vec na osnovu trzisne vrednosti kuce. Znaci elmacigo pokloni meni kucu, a poreznik kaze to je u redu Braksi, ali ta kuca vredi 100,000 chfr, izvolite platiti porez od recimo 5% na nekretnine.
[ elmagico @ 23.03.2012. 20:35 ] @
@inobradovic

Nerazumem tvoje pitanje

"koliko ti je uzeo notar za papire kad si kupio kucu i sto bas toliko"

Ja sam kupio novu kucu i plac i koliko se secam, notar je bio oko 7000 CHF, a imali smo dogovor da to placamo 50% mi a 50% predhodni vlasnik. E sad da li je tu i izvod iz katastra i koje jos takse tacno, nemam pojma. Ovaj drugi deo tvog pitanja sto bas toliko stvarno mi nije jasan.

@igor ch

Kako ti napredujes sa kupovinom kuce?

[ inobradovic @ 23.03.2012. 21:30 ] @
Citat:
Braksi: kuca ne samo da moze da se proda za 1Fr ili 1 dinar, vec moze i da se pokloni !

Medjutim ono sto ne moze da se izbegne je placanje poreza na promenu vlasnistva. Poreska osnovica se ne utvrdjuje na osnovu kupoprodajnog ugovora vec na osnovu trzisne vrednosti kuce. Znaci elmacigo pokloni meni kucu, a poreznik kaze to je u redu Braksi, ali ta kuca vredi 100,000 chfr, izvolite platiti porez od recimo 5% na nekretnine.


upravo sam na to mislio ali se nisam pravilno izrazio.


elmagico pitao sam zasto si bas toliko platio (7000fr) ali je braksi otprilike objasnio.


e sad malo smo skrenuli sa teme, da rezimiramo kucu ili stan moguce je kupiti u ch, u mom okruzenju je oko 10ooofr za kvadrat naravno ima i jeftinije i skuplje ali to je neki prosek.
[ igor-ch @ 24.03.2012. 07:16 ] @
Citat:
inobradovic: kucu ili stan moguce je kupiti u ch, u mom okruzenju je oko 10ooofr za kvadrat naravno ima i jeftinije i skuplje ali to je neki prosek.


Naravno da moze da se kupi, ali za lica iz non-eu zemalja, koja su bez boravne CH vize, to nije bas tako jednostavno: prvo treba posebna dozvola za kupovinu, zatim treba garancija neke svajcarske banke, pa i da imas kes da isplatis sve od jednom - onda bi morao da placas porez na imovinu, a to ovde u CH nije bas jeftino... I da se sve ovo nekako i odradi, to nije garant da automatski dobijas boravisnu vizu.

Citat:
elmagico: Kako ti napredujes sa kupovinom kuce?


Ja je upravo pravim (temelj i spoljni zidovi podruma su vec gotovi), pre dve nedelje je bio spatenstich.
Kako si ti prosao sa bankom tj. zins-om?

Pozdrav!
[ casperns2 @ 25.03.2012. 20:40 ] @
U Swedskoj je mnogo isplativije kupiti ili sagraditi kucu posto nema kirije koju placas kada kupis stan a koja je jako velika. Koga zanima moze da se raspita oko toga i uporedi sve troskove i videti da je kuca mnogo bolja opcija.
[ Nemanja @ 25.03.2012. 22:41 ] @
Verovatno postoji neka granica vrednosti stana/kucu nakon cije kupovine dobijas boravisnu dozvolu .... Za Maltu je to npr 102k za stan, oko 150k za kucu.
Da ne bi mogao kupiti supu za 20k i dobiti dozvolu boravka. Za oko 100k dobijas pristojan dvosoban stan u novogradnji.
[ Braksi @ 26.03.2012. 02:28 ] @
U Montecarlu je orocenih 500,000 evra u banci dovoljno za rezidencu. A stan ionako nema jeftinije.
[ elmagico @ 27.03.2012. 11:15 ] @
U CH za 150K nemozes ni garazu da kupis sa vratima.

Naravno da postoji opcija da se kupe papiri, ali ti iznosi u ovde dosta veliki i drugaciji su od pojedinca do pojedinca. Znam da je gazda Jeep komerca kupio ovde papire, ali da je uneo i vise od 20.000.000 chf u CH. Isto tako je i jedan od direktora Zepter-a dobio pasos po ubrzanom procesu, zbog placanja velikog godisnjeg poreza, (naravno da su oni to stavili u kategoriju, zasluzan gradjanin za razvoj privrede itd)


@igor-ch

mislim da mi je zbirni negde oko 1.7
[ makiOO @ 07.04.2012. 15:53 ] @
Pozdrav svima,
primljena sam kao doktorant na KTH u Stockholmu, i dobicu radnu vizu jer cu se voditi kao zaposleni na fakultetu. E sad, nakon dosta traganja po netu i raspitivanja pocinjem ozbiljno da razmisljam o kupovini stana tamo. Bila bih jako zahvalna ako neko ima poblize informacije na ovu temu ili neki dobar link gde se mogu informisati. Odlazak je u septembru a ja se vec brinem jer je dosta tesko naci stan za iznajmiti. I da, moj dragi buduci muz ide sa mnom tako da nam treba nesto malo vece od garsonjere:)
[ Boris_ZR @ 14.04.2012. 00:04 ] @
maki, bilo je priče baš o kupovini nekretnine u Švedskoj, spomenuto je da se plaća nekakva taksa čak i nakon što kupiš stan, koja ispada da uopšte nije mala... Pročitaj više o tome, pisao je Vukad na prvoj strani ove teme. Pozdrav.
Hvala svima na informacijama.
[ SarahKay2015 @ 16.12.2015. 09:33 ] @
Pozdrav,
da li imate preporuku za neki ozbiljniji sajt u EU gde bih mogla oglasiti kucu u Srbiji koja je na prodaju. Hvala
[ Aix @ 16.12.2015. 10:04 ] @
Onaj ko zelimda kupi kucu u Srbiji trazice sajt u Srbiji ! bolje daj oglas u Srbiji ali i na Engleskom.

A gde ti je kuca i kakva je to kuca stan ?
[ bananaphone @ 16.12.2015. 10:41 ] @
Na sve sto je receno, vecina velikih gradova na zapadu, imaju getoe, gde su cene nekretnina slicne kao u dobrim krajevima u Bgd-u, a kvalitet same gradnje ne mora da bude los (u Amsterdamu u getoima ima fenomenalnih zgrada - sto se tice kvaliteta gradnje), jedino sto neko moze da te izbode nozem zbog paklice cigara, ako se setas sam uvecer.
Inace u vecini gradova, u pristojnim krajevima, cene nekretnina su jako visoke, recimo Amsterdam - pristojan kraj ±3500e m2 za veliki stan (70+ m2) + odrzavanje 100-200e mesecno, ali i okolna mesta koja su iole pristojna kostaju toliko i vise. Nije ono kao prodas stan od 50m2 u Beogradu pa kupis dve kuce u Staroj Pazovi...
Minhen je ultra skup, i dosta nasih ljudi koji ja poznajem, jednostavno ne mogu da priuste kupovinu u pristojnom kraju, nego rentaju stan.
Tako da kupovina jeftinog stana u inostranstvu moze biti samo pusta masta, stanovi su manje-vise srazmerno standardu, skuplji u odnosu na Bgd (London malo vise, Amsterdam malo manje itd.), prednost inostranstva je sto mnoge stvari nisu srazmerno skuplje, nego im je potpuno ista cena - recimo ako hoces da kupis auto ili kompjuter...
[ Aix @ 16.12.2015. 12:24 ] @
Koliko se meni cini ona bi prodala kucu u Srbiji.

A sto se tice kupovine u ino treba proveriti ima li se pravo ! Nekad ni boravisna dozvola nije dovoljna
[ član @ 17.12.2015. 06:10 ] @
Citat:
bananaphone:Minhen je ultra skup, i dosta nasih ljudi koji ja poznajem, jednostavno ne mogu da priuste kupovinu u pristojnom kraju, nego rentaju stan.

dugorocno gledano, iznajmljivanje stana je najskuplji vid stanovanja - svakog meseca bacenih 700-800-1000 €! mislim da je kod velikog broja ljudi (da ne kazem gastarbeitera) problem sto ako udju u kredit za kupovinu stana/kuce u inostranstvu onda ne bi mogli da prisuste sebi i "kucu u Pozarevcu od 3 sprata sa lavovima na ogradi" i onda kukaju kako su skupe nekretnine u Minhenu pa moraju ceo zivot da zive kao podstanari! o tome se radi...
[ Aix @ 17.12.2015. 07:04 ] @
Zasto bacenih ?

Tom logikom baceno je i na hranu, otislo u wc, baceno je i na gorivo otislo u etar, baceno je i na odmor otislo u secanja.

Ima naravno tu veze i sistem zemlje u ch npr 80% ljudi je stalno u kiriji. Ne znam kako ali tako je, ili im je jako skup stan tj renta je puno manja od kirije ili imaju neke poreske olaksice ili ne zele da se vezuju...
[ član @ 17.12.2015. 08:23 ] @
ako na to gledas kao jednu investiciju, na period od npr. 20-30 god. placanja kirije si sigurno platio bar polovinu vrednosti stana a nemas od toga bas nista... zato mislim da su bacene pare.

mislim da se radi i u jednoj ogromnoj razlici u mentalitetu ljudi u odnosu na ljude sa nasih prostora. mnogi narodi su vrlo stedljivi i ne rado daju pare za bilo sta. eto npr. neki Nemaci koje sam upoznao jednostavno vole da imaju pare! pare samo da stoje na racunu, nizasta da ih ne trose, da stede, da se gomilaju na racunu, jednostavno da ih imaju! pa je onda takvima svakako isplativije da placaju ceo zivot 800e kiriju nego duplo vise ratu za stan, jer ce tako vise ustedeti! valjda stekaju za penziju, pa kao matore fosilčine da idu na put oko sveta da razgledaju Grand Canyon i Kineski zid!
[ dlalic @ 17.12.2015. 08:47 ] @
Pa naravno da ce da putuju, placaju sebi banje ili bolje doktore

Zar mislis da im kao matorim fosilcinama treba kuca od xyz kvadrata sa travnjakom za kosenje? I ako su je kupili tokom radnog veka, vecina njih ce je zaloziti, uzeti kes i opet potrositi na ovaj ili onaj nacin
[ Aix @ 17.12.2015. 09:36 ] @
Ne, prvo da razdvojimo cisto racunovodstveno. Kirija je trosak, a rata je investicija. To je neosporivo.

Postoje razni razlozi zasto covek nece da kupi stan. Prvo i najcesce je da ne moze.

Nisu svi ljudi u kiriji sto vole..., ali akoje za utehu nije to jedini trosak u zivotu. Stavise ljudi u zivotu puno vise potrose na servise, hranu i usluge, nego sto kupe konkretnih stvari koji se vode kao imovina.

Eto bas kad pricamo o CH, recimo tamo ti je obavezno zdr od oko 300 fr po osobi mesecno, registracija auta u proseku 100 fr mesecno, nebenkosten stanovanja pitajboga, hrana par 100 franceka..., a gde su gorivo, internet, izlasci, garderoba, meganicar, zubar....To je sve zajedno kao i kirija ako ne i vise, a sta imas od toga ?

Zatim, kupovina te veze. Npr eto kupio si stan u. Luzernu i otplacujes ga. Sutra popijes otkaz i nadjes sledeci posao u Cirihu. Sta ces onda ? Imaces i ratu i kiriju ! A rata je uvek veca pogotovo ako imas malo ucesce i dug rok otplate.

Onda, kpis stan otplacujes ga i onda umres i ostavis nezaposlenu zenu i klinca nedajboze sa ratom. Sta je njima bolje da imaju neotplacen stan sa ratom od 2000fr ili kiriju od 1200 i 100,000 ustedjevine ?

Ovo sam samo nabacao zasto je ensto tako kako jeste... Mozda neko ima druge ideje

[Ovu poruku je menjao Aix dana 17.12.2015. u 10:48 GMT+1]
[ član @ 17.12.2015. 11:15 ] @
Citat:
Aix:Eto bas kad pricamo o CH, recimo tamo ti je obavezno zdr od oko 300 fr po osobi mesecno, registracija auta u proseku 100 fr mesecno, nebenkosten stanovanja pitajboga, hrana par 100 franceka..., a gde su gorivo, internet, izlasci, garderoba, meganicar, zubar....To je sve zajedno kao i kirija ako ne i vise, a sta imas od toga ?

ne kapiram kakve to sve veze ima sa isplativoscu kupovine stana?! oko tih stvari koje si naveo nemas previse izbora, uglavnom hteo/ne hteo moras da ih platis, a oko kupovine/izmaljmljivanja stana imas... pod uslovom da ne rade i muz i zena u McDonald's-u ili sl. :)

Citat:
Aix: Zatim, kupovina te veze. Npr eto kupio si stan u. Luzernu i otplacujes ga. Sutra popijes otkaz i nadjes sledeci posao u Cirihu. Sta ces onda ? Imaces i ratu i kiriju ! A rata je uvek veca pogotovo ako imas malo ucesce i dug rok otplate.

a da npr. nadjes sledeci posao isto u krugu od 50km od mesta gde si kupio stan pa da putujes autom do posla (nije Srbija u pitanju pa da kazes nema posla), a ako bas moras da se selis onda, naravno iznajmis svoj stan a razliku do punog iznosa rate doplacujes... uostalom, to je rizik koji postoji kao i u bilo kojoj drugoj investiciji!

Citat:
Aix: Onda, kpis stan otplacujes ga i onda umres i ostavis nezaposlenu zenu i klinca nedajboze sa ratom. Sta je njima bolje da imaju neotplacen stan sa ratom od 2000fr ili kiriju od 1200 i 100,000 ustedjevine ?

kum je nedavno u Austriji kupio stan i znam da su i on i zena morali da uzmu neko osiguranje zivota za takve slucajeve (i to nije mala mesecna cifra u pitanju). nisam se nesto previse oko toga interesovao kako funkcionise sa tim osiguranjem i sta se desava ako pandrkne neko ko jos nije otplatio kredit... pretpostavljam da ne otplati osiguranje tvoj kredit, ali neki reprogram duga, podrska u otplati ili nesto sl. vetovatno da postoji.
[ inobradovic @ 17.12.2015. 11:19 ] @
u ch je rata manja od kirije i svi bi kupili stan, problem je 30% ucesca za stan kakav bi mi zeleli koji kosta oko pola miliona i vise , znaci treba ti minimum 150 ooo chf plus notar oko 50 ooo chf i zato se ostaje na kiriji.
[ Aix @ 17.12.2015. 11:30 ] @
Druze clan,

Dogovori se prvo sta preferiras. nisi mi bas jasan. Prvo te enrviraju Svabovi sto nece da kupe sebi stan, a zatim Srbijanci koji grade sebi kucu ! :-)

Sto se tice racunice ti to gledas mnogo usko. Jao kirija je bacen novac, a renta je super. Razmisli malo bolje videces da nije bas tako.

Nisi uracunao slobodu koju ti pruza renta i poreske olaksice koje dobijas u normalnoj drzavu. U normalnoj drzavi gde se pravi socijalna karta ako si pod kirijom moze ti se umanjiti trosak za obdaniste recimo ili da ti daju cak i olaksanje za kiriju. Drugo, mozes uvek otici u lepsi bolji kraj koji ti se vise svidja ili kao sto rekoh u drugo mesto posla radi ! Ili ako se kraj degradira kriminal, imigranti, droga...

Zatim kad si u kiriji ako je znatno manaj od rate ti onaj visak mozes odvajati u neki fond i polako si stedeti da za 15-20 godina kupis stan i konacno se skrasis i opet si na istom za onim sto se zakucao negde pre 20 godina koliko se da kazemo otplacuju krediti za stan.

Eno ja sam iscitao ceo forum svajcarska i imas tipa da ne pominjem ime ciji tast je 40 godina u kiriji u CH i ne bi kupuio stan da ga koljes jer nema racunicu neku njegovu, a on je cim je dosao u CH poceo sebi da zida kucu jer je njegova racnica takva.
[ Aix @ 17.12.2015. 11:32 ] @
Ne placas porez na imovinu vec stavise imas poreske olaksice jer si pod kirijom. Ne moras ti da odrzavas imovinu...
[ Aix @ 17.12.2015. 11:40 ] @
Citat:
inobradovic:
u ch je rata manja od kirije i svi bi kupili stan, problem je 30% ucesca za stan kakav bi mi zeleli koji kosta oko pola miliona i vise , znaci treba ti minimum 150 ooo chf plus notar oko 50 ooo chf i zato se ostaje na kiriji.


Haha strava sistem.
[ mrblaf @ 17.12.2015. 12:31 ] @
Citat:
član:
ako na to gledas kao jednu investiciju, na period od npr. 20-30 god. placanja kirije si sigurno platio bar polovinu vrednosti stana a nemas od toga bas nista... zato mislim da su bacene pare.

mislim da se radi i u jednoj ogromnoj razlici u mentalitetu ljudi u odnosu na ljude sa nasih prostora. mnogi narodi su vrlo stedljivi i ne rado daju pare za bilo sta. eto npr. neki Nemaci koje sam upoznao jednostavno vole da imaju pare! pare samo da stoje na racunu, nizasta da ih ne trose, da stede, da se gomilaju na racunu, jednostavno da ih imaju! pa je onda takvima svakako isplativije da placaju ceo zivot 800e kiriju nego duplo vise ratu za stan, jer ce tako vise ustedeti! valjda stekaju za penziju, pa kao matore fosilčine da idu na put oko sveta da razgledaju Grand Canyon i Kineski zid!


Jeste, Nemci nemaju pojma, trebaju da se ugledaju na nas...

Odluka da li rentirati ili kupiti nekretninu zavisi od mnogo parametara, to je maltene cela nauka, nekad je bolje rentati a nekad kupiti. Ovo razmisljanje 'renta je bacanje novca' je tipicno balkansko razmisljanje koje je dovelo do toga da desetine hiljada ljudi na Balkanu grca u kreditima pri cemu im sad stanovi vrede po 30% manje nego sto su ih platili.

Niko sa sobom nije poneo stan na onaj svet, a cigla se niti jede niti se moze spakovati u kofer i poneti gde god da krenes. Za one koji misle da ce nesto silno pomoci svojoj deci sa nekretninom, vise ce im pomoci ako ih nauce kako da budu uspesni.
[ član @ 17.12.2015. 13:32 ] @
Citat:
Aix:Dogovori se prvo sta preferiras. nisi mi bas jasan. Prvo te enrviraju Svabovi sto nece da kupe sebi stan, a zatim Srbijanci koji grade sebi kucu ! :-)

ne nerviraju me ni jedni ni drugi nego samo kazem zasto mislim da nemaju svoje nekretnine u DE: ovi prvi jer valjda svrse svaki put kad vide koliko imaju para na rucunu u banci, a ovi drugi jer su se vec prezaduzili da bi u Srbiji lecili svoje komplekse!

Citat:
Aix:Jao kirija je bacen novac, a renta je super.

jel mozes samo da objasnis razliku izmedju kirije i rente?! :)

Citat:
mrblaf:Odluka da li rentirati ili kupiti nekretninu zavisi od mnogo parametara, to je maltene cela nauka, nekad je bolje rentati a nekad kupiti. Ovo razmisljanje 'renta je bacanje novca' je tipicno balkansko razmisljanje koje je dovelo do toga da desetine hiljada ljudi na Balkanu grca u kreditima pri cemu im sad stanovi vrede po 30% manje nego sto su ih platili.

Balkan je vrlo nestabilno podrucje sa daleko nepovoljnijim uslovima kreditiranja nego u razvijenijim zemljama EU, pa nije bas uporediva cela prica oko kupovine nekretnine na Balkanu i u tim zemljama. inace, tendencija je da poslednjih decenija nekretninama cena uglavnom raste i sto se toga tice ako kupis stan u AT/DE/CH i sl. tu je vrlo mala sansa da se desi takva situacija da ti stan vredi manje nego sto si ga platio.

Citat:
mrblaf:Niko sa sobom nije poneo stan na onaj svet, a cigla se niti jede niti se moze spakovati u kofer i poneti gde god da krenes. Za one koji misle da ce nesto silno pomoci svojoj deci sa nekretninom, vise ce im pomoci ako ih nauce kako da budu uspesni.

u ovome se potpuno slazemo, ali opet ne vidim kakve ima veze sa tim da li je vise isplativo kupiti ili iznaljmivati stan?!
[ bananaphone @ 18.12.2015. 15:43 ] @
Citat:
član: u ovome se potpuno slazemo, ali opet ne vidim kakve ima veze sa tim da li je vise isplativo kupiti ili iznaljmivati stan?!


Vidi - mislim da posmatras malo usko stvari, svaka zemlja ima svoje posebnosti sto se tice kupovine/prodaje i rente nekretnina. A i razliciti ljudi imaju razlicite postavke u zivotu, u razlicitoj su zivotnoj fazi, imaju drugacije planove, pa prema tome odlucuju sta im vise odgovara.
Neko ko ima 25g i dobio je prvi posao u - recimo Manchester-u, valjda treba par godina najpre da vidi da li zeli da zivi u tom gradu, pa izabrati kraj, pa drugi parametri, recimo da mu je pocetna plata mala, pa moze da kupi mali stan u losem kraju, mozda je bolje da renta par godina dok ne vidi sta ce od sebe. Mlad covek zeli da zivi u centru, dovoljan mu je mali stan, porodica obicno hoce kucu, koja da bi bila razumne cene, mora biti na periferiji, mnogi rentaju stan dok ne krene porodica da se siri itd...

Recimo da kupis stan u Belgiji, placas preko cene stana ±14-18% razne troskove i poreze - nek bude 15%, a ako hoces da ga prodas za kraci priod od 5 godina, placas dodatni pored od tipa 16%, recimo zajedno 30%!!!

E sad kupis stan od 200.000k, i zivis u njemu 3 godine i dobijes otkaz, posle koga najdes posao u Nemackoj, imas izbor da ga rentas - sto mora da ti odobri banka i uopste nije jednostavno, da nastavis da placas ratu jos 2 godine dok ne prodje 5g ili da ga prodas i platis dodatni porez.
Najgori primer za 3g - 36 meseci, platio si 30% od 200k = 60k poreza, sto mu dodje nekih 1660e samo poreza + kamata banci za 3 godine zivota u tom stanu.
Najbolji primer - da ga iznajmis za iste pare kolika ti je rata, pa da ga prodas za iste pare posle 5g, gubitak je 15% od 200k, sto je oko 30k poreza = mesecno 500e samo poreza + kamata banke.

Po mojoj racunici, ako kupis stan u Holandiji, treba u njemu da ostanes bar 5 godina da bi bio egal sa rentom (da bi inicijalni troskovi + kamata dosli na isti nivo koji dajes za rentu), pa ako nisi 100% siguran da ces biti u stanu 5g bolje da rentas.

Inace ne krecem se u krugu ljudi koji zidaju kucu u Pozarevcu, jednostavno tamo gde rentaju stan u Minhenu, ne mogu da ga kupe bez velikih odricanja, zive sretno i zadovoljno u iznajmljenom stanu, ako se ukaze prilika mozda i kupe nesto, ali nije im to prioritet.



[ Dexic @ 18.12.2015. 17:01 ] @
EDIT: Nebitno, shvatih sada da se nadovezao na Belgiju :)
[ Aix @ 18.12.2015. 18:59 ] @
nema nekog generalnog pravila.

Ipak sto se tice kupovine stana na kredit preko banke postoje par zabluda. To nije vas stan sve dok ga ne otplatite. Stavise, on se vodi kao imovina banke i u slucaju propasti banke mozete i ostati bez stana dok se ne namire poverioci banke.

Pored toga, neomjte zaboraviti da kad kupujete stan na kredit nemate rentu, ali imate ratu koja se sastoji od glavnice ali i kamate ! U prvim godinama udeo otplate kamate u rati je veci od glavnice. Zato je najbolje kredit ni ne uzimati ako ne planirate isterati ga do kraja.

Zato ako je rata veca od kirije onda je svakako bolje ici pod rentu, a razliku stedeti ili cak investirati ! Posle par godina bivajuci u kiriji mozete ustedeti za ucesce u stan puno vise od propisanih 20%, a to znaci da ce vam banka ponuditi i manju kamatu ! Da nekazem da cete kao podstanar najverovatnije imati poreske olaksice, akao vlasnik stana ne gine vam taksa kao i komplet odrzavanje stana. Podstanar ne odrzava, krov zgrade, lift, ne kreci zgradu, ne placa porez na stan....

I sad na sve to dolazi pitanje kako ce se u narednih 30godina kretati cena vaseg stana. Ko to moze da zna ? U Srbiji je bio bum, a sad kao sto vidimo ekonomija je fijuknula, a stanova po BG i NS ima zacenjenih koliko hoces. Sve stalo jer ljudi veruju da na dugi rok cena stana ipak raste.

[ bananaphone @ 19.12.2015. 02:45 ] @
Citat:
Aix: To nije vas stan sve dok ga ne otplatite. Stavise, on se vodi kao imovina banke i u slucaju propasti banke mozete i ostati bez stana dok se ne namire poverioci banke.


Joj, ovo je potpuno netacno. Stan je vas, vodi se na vase ime, placate porez na imovinu itd, ne mozete placati porez na stan koji nije vas. Ali i dug prema banci je vas, definisan ugovornom obavezom, a zasticen time sto ako vi ne ispunite ugovornu obavezu, poverilac, tj banka moze da vam uzme stan. Prema tome ako ispunjavate vase ugovorne obaveze vezane za dug, niko ne moze da vam uzima stan da bi namirio bilo koga ili bilo sta. To je osnova svakog kredita za stan i tako funkcionise maltene u celom svetu. Nema to veze sa propasti poverioca ili nekom drugom situacijom, sve dok vi ispunjavate vase ugovorne obaveze.

U zavisnosti od zemlje, postoje poreske olaksice ako dugujete kredit za stan u kom zivite, tako je recimo u Holandji, tako da kao sto sam rekao - sve zavisi od licne situacije.

E sad ovo je potpuna divergencija od teme, da ponovim, cene nekretnina su jako visoke - u celoj zapadnoj EU su uglavnom srazmerne primanjima lokalnog stanovnistva, i nije Beograd samo preskup, trend preskupih nekretnina, pumpanja cena, pa krahova trzista u velikim gradovima je svetski (negde vise negde manje, ali nigde nije povoljno) a mi smo ga - kao i sve ostalo samo delimicno kopirali.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 19.12.2015. u 09:31 GMT+1]
[ inobradovic @ 20.12.2015. 09:28 ] @
cinimi se letos u petrovcu na moru videh zgradu u izgradnji cena kvadrata ako se ne varam pisala 1700 e/m2 .

mislim da je to preskupo, treba covek minimum 3-4 meseca da radi za jedan metar kvadratni .
[ Aix @ 20.12.2015. 09:47 ] @
cenu kvm odredjuje trziste, a ne tvoje misljenje
[ inobradovic @ 20.12.2015. 11:59 ] @
idi bre ti si sad otkrio veliku stvar, to svi znamo da trzisiste diktira cenu, a forum je mesto gde iznosimo misljenja sto sam ja i uradio.
[ Aix @ 20.12.2015. 12:10 ] @
pa mozes li malo da elaborisras tvoje misljenje ?

Npr, koji covek treba da radi 3-4 meseca ? Zepter to zaradi za 2sekunde, a covjek iz Bangladesa za 7 godina.

Gde se nalazi stan, jel to turisticka zona, kakva je zgrada ?

[ inobradovic @ 20.12.2015. 15:38 ] @
zamolio bih te da citas pazljivije da se ne ponavljamo,

pise lepo zgrada u izgradnji u petrovcu na moru.

kad sam rekao covek, misli se sa prosecnom zaradom u toj oblasti i toj zemlji a ne banglades ili vec nesto trece
[ Aix @ 20.12.2015. 17:32 ] @
opet i opet trziste odredjuje cene.

Tvoje misljenje da je ta cena za Petrovac visoka ocigledno ne stoji kao sto ne stoji ni to da je cena u korelaciji sa prosecnom zaradom u Petrovcu. Ocigledno radi se o turistickom mestu. Bas kao sto ni cena nekretnina u Davosu ili St. Moritzu ne odgovara prosecnoj zaradi posto su tamo uglavnom zanimanja usluznog sektora koja obicno nisu visoka, a cene nekretnina su astronomske, skuplje mozda nego u centru Ciriha.
[ Dexic @ 20.12.2015. 18:14 ] @
Cena je nerealna, bez obzira sta kaze trziste, ako ne mogu na papir da se stave razlozi za visoke cene. Davos i Monako mogu da stave na papir sve to ;)

Beograd recimo ne moze. Mnoge cene nekretnina su skroz nerealne, jer su nekretnine u uzasnom stanju. Ali samim tim neke nekretnine stvarno vrede i 2000e i vise koliko se trazi, a za neke od njih i dobije. Ali takve su retkost.

Dedinje i Senjak (tj. delovi istih) npr. mogu staviti na papir zasto su takve cene, iako meni licno ta naselja su potpuno nelogicna za moj nacin zivota, ali shvatam te cene.
[ Aix @ 21.12.2015. 00:13 ] @
i koji je odnos cena nekretnina i primanja na Senjaku ?

[Ovu poruku je menjao Aix dana 21.12.2015. u 01:28 GMT+1]
[ bananaphone @ 21.12.2015. 01:13 ] @
Citat:
Aix:
opet i opet trziste odredjuje cene.


Hajde malo na google:

https://en.wikipedia.org/wiki/Real_estate_bubble

Evo malo UK trziste, sve je prenapregnuto, a opet cene stoje u oblacima:

http://www.theguardian.com/bus...s-risk-economy-bank-of-england

http://www.theguardian.com/new...ung-adults-living-with-parents

http://www.theguardian.com/mon...ices-most-overvalued-world-ubs

Sta je realno a sta nije, ne odredjuje samo "slobodno" trziste, nego i veliki spekulanti, i kao sto rekoh - svetski je trend da su nekretnine preskupe u velikim gradovima u poslednjih 30-tak godina. Ovo je samo jedan od graph-ova, ali siguran sam da za vecinu zemalja mozes da nadjes nesto slicno:

http://www.housepricecrash.co....ionwide-national-inflation.php

===

Druga stvar ne mozete statistiku raditi na jednoj zgradi u Petrovcu, pogledajte prosecu zaradu u Petrovcu i prosecnu cenu nekretnine i steci cete neki osnovni osecaj da li je lokalnom stanovnistu preskupo ili ne da kupe nekretninu, naravno ako postoji anomalija na trzistu, recimo da vecinu nekretnina u Petrovcu ne kupuju lokalni ljudi, nego stranci, onda je tek tesko odrediti sta je realni a sta spekulativni deo cene nekretnine.