[ ib.kroki @ 22.03.2012. 06:46 ] @
Koristim Garmin navigaciju, a za NDrive čuo sam puno pozitivnih komentara ali "rekla, kazala", nikog nisam našao ko je koristio NDrive.

Ako neko ima iskusvo, molim da napiše svoje mišljenje.

Instalirao bih navigaciju na N95, instalacija je free na OVI sajtu.


P.S.
Molim bez insinuacija ka pirateriji kako tema ne bi bila izbrisana i pogrešno shvaćena (kao jedna koju pokrenuh i odmah DELETE).
[ samo_da_pitam @ 22.03.2012. 09:51 ] @
Kada sam ja koristio Ndrive na Nokia telefonu, instalacija nikada nije bila besplatna pa me cudi da je i sada. Tacnije sama instalacija programa i moze biti ukoliko ne dolazi sa mapama. Ono sto se treba platiti su mape.

Koristio sam Garmin, Ndrive i iGo, Google maps, Copilot.
Dosao sam do zakljucka da sve zavisi od potreba, ali i za svaku konkretnu primenu svaki od programa ima posebnu pricu koja moze da se razvodnjava u zavisnosti od uredjaja do uredjaja. Sustina price je u mapama, obzirom da Garmin koristi jedne mape a Ndrive i iGo druge, dok je za one koji navigaciju koriste profesionalno sustina u kvalitetu odradjene rute u samom programu.

Garmin: odlican program za navigaciju u navigacijama. U telefonima moze da bude pravi pain in the ass za instalaciju, a i samo koriscenje u odredjenim telefonima u zavisnosti od procesora, memorije..., moze biti skoro do neupotrebljiv. Ako kazes da ga koristis u svom Nokia telefonu to znaci da si prosao proces instalacije (na ovaj ili onaj nacin) i ako si time zadovoljan neces naci bolje od toga za Nokia telefon to je sigurno. Zakljucan - na svom Symbian Nokia telefonu je Garmin najbolje sto mozes da imas.

Ndrive: odlican program koji mozes da instaliras za manje od minut i da bez ikakvih problema prilikom promene telefona posaljes novi IMEI Ndrive-u, prebacice ti licencu sa starog na novi uredjaj. Tacnije mape su ono sto je 'licencirano'. Nesreca je u tome sto je na Nokia telefonu moguce instaliratu Symbian verziju 10.1.15 - poslednju, nakon koje je Ndrive napustio Symbian platformu i prekinuo razvoj. Tu je glavna razlika medju ljudima koji kude ili hvale Ndrive. Bio je lose odradjeno rutiranje u samom programu zakljucno sa tom poslednjoj verzijom za Symbian. Nakon toga Ndrive izbacuje verzije 11+ (znaci one koje NE rade na Symbianu) na kojima su promenili samo preracunavanje rutiranja i time je program posta drasticno bolji u odnosu na ranije verzije. Mape koje koristi Ndrive kupuje od lokalne firme koja ih pravi i to su iste mape koje kupuje (koristi) i iGo.

iGo: je program koji ne mozes legalno da kupis :) cak i da to zelis, sve ostalo su insinuacije. Tacnije politika iGo firme je da oni svoje navigacije ubacuju u uredjaje sa kima imaju sklopljen deal, i uz te uredjaje dolaze kao preinstalirana navigacija. Odatle su 'cupane' verijze i pravljene dalje za masovnu upotrebu. Po meni je prica iGo-a najsumanutija, a veliku popularnost ovde ima verovatno zato sto je jedna od retkih navigacija koja podrzava mape Srbije, pa... Ako sumiram sopstvene utiske o iGo aplikaciji - za onoga ko ce je prvi put instalirati proces moze biti malo jednostavniji od Garmina ali i dalje je prilicno konfuzno sve; mape koristi iste kao i Ndrive (tacnije formati mapa se razlikuju, ali ista firma proizvodi mape i za jedne i za druge) pa je detaljnost tih mapa ista. I ono poslednje, najkonfuznije pocetniku i ono sto ume da jos dodatno i nepotrebno zakomplikuje pricu je da je neophodno koriscenje odgovarajuceg "skina" da bi program radio na konkretnom uredjaju. Naime, razlikuje se core programa i skin koje prave razliciti autori. Cesto ti skinovi znaju da 'podrzavaju' samo odredjene uredjaje i jos vaznije rezolucije ekrana uredjaja...
mislim da vidis gde je prica otisla!

Koristi Garmin na Nokii i srecno ti putovanje. Kada promenis uredjaj, promenices i navigaciju i zaboravices sve do tada sto si znao i mislio o navigacijama :)
Sve zavisi kada planiras da menjas uredjaj, ali je vrlo verovatno da ce Google maps tada biti u stanju da navigira i kroz Srbiju, pa ce onda dobar deo cele price da padne u vodu.
[ ib.kroki @ 22.03.2012. 10:17 ] @
Hvala za detaljan i nesebičan odgovor!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.03.2012. 13:57 ] @
Google Maps već imaju navigaciju na Androidu, ali još uvek nemaju kućne brojeve i tu je najveći hendikep za Srbiju.
[ ib.kroki @ 02.04.2012. 15:35 ] @
Konačno sam pronašao nekoga ko koristi NDrive navigaciju.
Radili smo poređenje Garmina i NDrive istovremeno na dva telefona, oba Nokia N95.

Moji utisci.
U odnosu na Garmin ima i prednosti i mana.

- Po mom ukusu grafički su bolje prikazane mape kod NDrive i mogu se birati perspektive, što kod Garmina ne može.
- Brže i preciznije radi Ndrive, a to najviše dolazi do izražaja prilikom skretanja na raskrsnicama pod 90 stepeni. Garmin se grafički malo zaledi, zaglupi ... (nije to strašno), ali NDrive lagano okreće mapu i mnogo bolje odradi posao.
- Mape su lošije kod Ndrive, sve ulice nemaju nazive a postoje ulice bez kućnih brojeva, tako da je po pitanju mapa Garmin u velikoj prednosti. Ja odavno koristim u Graminu mapu SCG 2.6 na kojoj je već ucrtan novi most na Adi. Na NDrive bila je poslednja mapa za Srbiju (valjda iz 2011. godine). Poređene smo radili sa zadnjim mapama za pomenute aplikacije.

Razmišljam se o kupovini navigacionog uređaja, da se više ne cimam sa telefonom. Nisam još odlučio, ali mislim da će biti Garmin.

Toliko od mene, a voleo bih da još neko iznese svoje mišljenje na ovu temu.

[ samo_da_pitam @ 02.04.2012. 21:41 ] @
Lepo si i sam zakljucio. Ja sam pre neku godinu, vozio istovremeno sa Garminom i Ndriveom na telefonima u kolima. Nije bas ovako: http://postimage.org/image/tatcb7tvn/ ali slicno :)
Ja sam tada poredio SCG 2.4 i aktuelne Ndrive mape. Zakljucio sam sada da cu ostati na Ndrive-u. Najzanimljivije je bilo Garminovo (NE)snalazenje na autokomandi.
Ali u aktuelnom trenutku verujem da je Garmin pravi izbor. Po meni je problem u tome sto se najbolja odluka menja u zavisnosti od trenutka interesovanja i dostupnosti najnovijih mapa. Prica se da je Contrast skoro pa zavrsio novu za Ndrive, onda ce opet mozda titula prevagnuti na drugu stranu itd. Ovi maps bi na Nokia telefonima bila san snova kada bi postojala mapa Srbije (koja se u jednom kratkom periodu i pojavila na online Ovi mapama). Ljudi bi pozitivniji utisak o navigaciji na Nokia telefonima imali kada bi postojale mape, ali...
Navteq je vec neko vreme prisutan u Srbiji, mada, koliko sam razumeo, krenuli su mapiranje od nule pa ce im trebati vremena. Google je sa druge strane omogucio google.com/mapmaker pa cemo videti koliko je zajednica umesna.
Moj je zakljucak bio da je, kupovina bilo kakvog posebnog uredjaja za navigaciju cisto bacanje para, ne zbog uredjaja vec zbog losih mapa, obzirom da mi voznja nije bitna za posao. Telefoni su danas prilicno mocni da mi te povremene potrebe za navigacijom potpuno zadovolje, u suprotnom bih imao samo jos jedan uredjaj viska koji bih mora da punim, update-ujem,...
Da je Srbija bolje pokrivena razlicitim mapama mogucnost izbora i kombinacija bi bio mnogo veci i bolji, ovako ostaje svega par varijanti, koja je svaka za sebe prilicno ogranicena.
Po meni je glavno pitanje - da li ti treba navigacija za posao ili povremeno?

@ib.kroki - ukoliko je Ndrive koji si imao prilike da vidis na Symbianu, to je Ndrive koji se u MNOGOME razlikuje od onog nakon verzije 11 (mislim na rutiranje), mapa je takva kakva je.
Edit: sada videh da je i to bila Nokia!
Sve u svemu - moj bi ti savet bio da probas Ndrive sam za sebe - kod nekoga ko ima Android ili Ndrive stand alone navigaciju pa da doneses konacan sud.
[ ib.kroki @ 03.04.2012. 06:53 ] @
^
U potpunosti se slažem sa tvojim mišljenjem. Mape presudjuju, a ja za N95 nema potrebe da uzimam NDrive.
Povremeno idem van SRB i koristim Adria mapu, tako da još neko vreme neću rizikovati.
Sačekaću te nove mape za NDrive, ako budu kao Garminove pobediće NDrive.
:)
[ kizazvucnik @ 13.05.2012. 12:13 ] @
Koristim IGO,Garmin,NDrive probao Navigon i jos po nesto
I ono sto bih iz mog iskustva mogao da komentarisem vezano za NDrive je Odlican.
Imam ga jos od prosle godine verzija 11.07 sa mapama Evrope tu spada i Srbija.
Pa recimo i sa novim mapama za igo konkretno nema mnogih ulica n.p. ulica Lipa dok nisam jos pronasao u NDrivu da fali neka ulica,
sve sto sam do sada ukucao bez problema mi je pronasao,navodjenje je isto odlicno bez kocenja,zaglupljivanja,rekalkulacija,gubljenja signala,preracunavanje rute kad do toga dodje trenutno,nema kasnjenja.
Meni za ovih godinu dana koriscenja ndriva bez najnovih mapa savrseno.Nisam ni pratio da li su izasle neke novije od ovih kojih imam.
Navigaciju koristim u windows telefonu ako je bitno htc diamond.
Eto toliko od mene