[ vladakru @ 23.03.2012. 20:20 ] @
Supruga radi i firmi vise godina gde joj je ugovor na odredjeno vreme po 2-3 meseca... do godinu dana, nakon toga joj ne produze ugovor vec odradi mesec dana na crno pa posle opet na odredjeno sledecih godinu dana i tako sve do sada... E sada kada je ostala trudna i treba da ide na trudnicko bolovanje i kasnije na porodiljsko oni nece da joj produze vise ugovor, cime bi dobijala platu od drzave, fakticni to firmu nebi nista kostalo...!?
Kakva sada prava ima ona?
Jel jedina opcija da je prijavi neka druga firma o nasem trosku taj prvi mesec, i kako sam shvatio sledece plate koje bi davao taj "novi" poslodavac refundirace mu drzava.? A iz iskustva niko izgleda nece obavezu i kao da se plase... izmisljaju neke razloge zbog cega ne mogu/nece da je prijave...
Kakva je sramota ova nasa drzava... umesto da podstice natalitet oni te guse maksimalno, i trudnice izgleda nemaju nikakva prava!
Nadam se da ovde postoji neko upoznat sa temom ili je imao slicnu situaciju, posto su mi odgovori preko potrebni... Hvala unapred!
[ bakara @ 23.03.2012. 20:23 ] @
Da li je ona otisla na trudnicko ili nije?

Da li je sada u radnom odnosu?

Ako je u radnom odnosu moze da ode na bolovanje, nebitno da li je na odredjeno vreme.
Ako je takva firma verovatno je posao nece sacekati.
[ ventura @ 23.03.2012. 20:27 ] @
Citat:
vladakru:
Jel jedina opcija da je prijavi neka druga firma o nasem trosku taj prvi mesec, i kako sam shvatio sledece plate koje bi davao taj "novi" poslodavac refundirace mu drzava.? A iz iskustva niko izgleda nece obavezu i kao da se plase... izmisljaju neke razloge zbog cega ne mogu/nece da je prijave...

Sasvim razumljivo zašto neće...

U teoriji poslodavac je dužan da isplati platu, a država mu kasnije to nadoknadi (65% Republika Srbija, 35% Grad Beograd)... Međutim u praksi ti isplatiš platu trudnici, a kada tražiš pare nazad one em kasne, em u paketu sa novcem stigne i poreska inspekcija koja ti nađe već neki prekršaj, tako da to što ti je država dala uzme duplo nazad...
[ vladakru @ 23.03.2012. 20:30 ] @
Nije jos otisla na trudnicko.
Da, ugovor joj traje do kraja aprila.
Znam da moze da ode na bolovanje jer je u radnom odnosu, ali na kraju aprila kada joj istekne ugovor ona ostaje bez posla, to je naj veci problem.
Da je ona primljena za stalno i ode na bolovanje nebi bilo problema jer tada poslodavac nebi mogao da joj da otkaz, ali ovako kada je na odredjeno jednostavno joj vise ne produze ugovor i to je to, ostaje bez posla :(!
[ bakara @ 23.03.2012. 21:25 ] @
Citat:
vladakru:
Znam da moze da ode na bolovanje jer je u radnom odnosu, ali na kraju aprila kada joj istekne ugovor ona ostaje bez posla, to je naj veci problem.
Da je ona primljena za stalno i ode na bolovanje nebi bilo problema jer tada poslodavac nebi mogao da joj da otkaz, ali ovako kada je na odredjeno jednostavno joj vise ne produze ugovor i to je to, ostaje bez posla :(!

Ma jok...
Ako ode na bolovanje dok je u radnom odnosu ne mogu joj prekinuti radni odnos dokle god se ne vrati sa bolovanja, tek tada prestaju njihove obaveze.

mada proveri jos, posto je prva dva meseca bolovanja na teretu poslodavca a posle na teretu drzave.

[ vladakru @ 23.03.2012. 21:32 ] @
Citat:
bakara: Ma jok...
Ako ode na bolovanje dok je u radnom odnosu ne mogu joj prekinuti radni odnos dokle god se ne vrati sa bolovanja, tek tada prestaju njihove obaveze.

mada proveri jos, posto je prva dva meseca bolovanja na teretu poslodavca a posle na teretu drzave.


Problem je u tome sto njoj ugovor traje do kraja aprila, i ako je na bolovanju u vreme kada joj prestane ugovor onda automatski ostaje bez posla (osima ko poslodavac ne produzi ugovor, a nece) jel to tako ide?
[ bakara @ 23.03.2012. 22:31 ] @
Ona moze i sutra da ode na trudnicko (doktori trudnicama to lako daju), a posto je u radnom odnosu ne moze joj niko osporiti pravo na bolovanje, samo odnese papire u firmu.

Bas bih voleo da vidim kako ce da joj daju otkaz kada je na bolovanju, i siguran sam da se sa tim nece zezati.
Nema prestanaka radnog odnosa dok je neko na bolovanju.
[ vladakru @ 23.03.2012. 22:40 ] @
Citat:
bakara: Ona moze i sutra da ode na trudnicko (doktori trudnicama to lako daju), a posto je u radnom odnosu ne moze joj niko osporiti pravo na bolovanje, samo odnese papire u firmu.

Bas bih voleo da vidim kako ce da joj daju otkaz kada je na bolovanju, i siguran sam da se sa tim nece zezati.
Nema prestanaka radnog odnosa dok je neko na bolovanju.


E vidis to je vrlo bitno, da li moze da dodje do prekida radnog odnosa sa istekom ugovora ili poslodavac mora da produzi ugovor???
[ ventura @ 23.03.2012. 23:04 ] @
Citat:
bakara:
Bas bih voleo da vidim kako ce da joj daju otkaz kada je na bolovanju, i siguran sam da se sa tim nece zezati.
Nema prestanaka radnog odnosa dok je neko na bolovanju.

Istek ugovora o radu na određeno vreme nije isto što i otkaz.

Citat:
vladakru: E vidis to je vrlo bitno, da li moze da dodje do prekida radnog odnosa sa istekom ugovora ili poslodavac mora da produzi ugovor???

Ne mora.

Štaviše, kada njen ugovor na određeno prestane da važi, automatski se smatra da ona više nije u radnom odnosu u dotičnom preduzeću, te treba da se obrati NSZ-u radi produženja bolovanja, pošto nakon isteka rada na određeno ona je faktički nezaposlena i potpada pod nadležnost NSZ (Nacionalne Službe za Zapošljavanje).
[ vladakru @ 23.03.2012. 23:07 ] @
Citat:
ventura: Ne mora.

Štaviše, kada njen ugovor na određeno prestane da važi, automatski se smatra da ona više nije u radnom odnosu u dotičnom preduzeću, te treba da se obrati NSZ-u radi produženja bolovanja, pošto nakon isteka rada na određeno ona je faktički nezaposlena i potpada pod nadležnost NSZ (Nacionalne Službe za Zapošljavanje).

Hvala na odgovoru ali to nije resenje jer ostaje bez ikakvih primanja, jedino hvala bogu imace zdravstveno osiguranje... ali ...em ti zivot kaka dodjes do toga da se zadovoljis samo sa zdravstvenim osiguranjem... ej Srbijo!
[ ventura @ 23.03.2012. 23:50 ] @
Citat:
vladakru: Hvala na odgovoru ali to nije resenje jer ostaje bez ikakvih primanja, jedino hvala bogu imace zdravstveno osiguranje... ali ...em ti zivot kaka dodjes do toga da se zadovoljis samo sa zdravstvenim osiguranjem... ej Srbijo!

ej Srbijo?

Inače u drugim državama ti daju platu i plaćaju zdravstveno osiguranje bez da prstom mrdneš... A ona je o svom poslu i tipu ugovora o radu morala da razmišlja pre nego što je ostala trudna, a ne sada. Razmišljati o tome u ovom trenutku je blago rečeno neodgovorno.

[ dragancesu @ 24.03.2012. 05:09 ] @
Citat:
Bas bih voleo da vidim kako ce da joj daju otkaz kada je na bolovanju, i siguran sam da se sa tim nece zezati.
Nema prestanaka radnog odnosa dok je neko na bolovanju.


Nije bas tako. Proslog leta je u jednoj firmi bilo tehnoloskog viska, covek je bio na bolovanju. I pravna sluzba je dostavila neko misljenje da zaposleni na bolovanju moze da dobije otkaz odmah, trudnice kad im prestane taj status tj istekne porodiljsko odsustvo. Svodi se na to da firma nije socijalna ustanova, to radi drzava

[ S A J A @ 24.03.2012. 09:40 ] @
Poenta je što su poslednjih godina firme toliko pritisnute raznim nametima a posao je skoro pa stao i sad je nastupila faza bukvalnog preživljavanja. Mnogo firmi se gasi a ove što opstaju rade na ili sa gubitcima (nadaju se boljim danima) ili su na pozitivnoj nuli. Zato niko od njih nije mnogo zainteresovan da se bavi problematikom nataliteta nego mora da se povinuje kapitalističkim zakonima "rad ili propast". Jeste da u slučaju porodilja država sve refundira ali daleko od toga da to ne smeta firmama jer imaju obavezu da se bave sa tonom papirologije i posle da državu jure da im isplati novac (koji su dali porodilji) pa im onda dođe inspekcija i slično. Po meni brigu o porodiljama mora da vodi država a ne da svaljuje na poslodavce na koje su već svaljeni mnogi nameti.