[ ivica77 @ 23.03.2012. 21:55 ] @
Treba mi novi hard za laptop (Toshiba) pa sam u dilemi sta da kupim:
Sta mislite o ovom modelu?
http://www.winwin.rs/racunari-...5-wd5000bpvt-8mb-2-godine.html



[ espresso @ 24.03.2012. 01:56 ] @
Odličan hard disk sa dobrim vremenom upisa za sitne fajlove - bolji od konkurentnih Sigejta. Primeti se u radu. Takođe je veoma tih. Praktično se ne čuje, dok su Sigejt Momentusi bučni. Slabo se greje. Samo je cena jaka trenutno ali ako moraš da uzimaš, uzmi njega.
[ dobri nikola @ 04.02.2016. 17:18 ] @
Hteo bih da kupim hdd za laptop sa sledecim karakteristikama: sata2 2,5" 750GB 64MB 7200 RPM . Po Vama koji model je najbolji, odnosno da cena opravdava kvalit.
[ dobri nikola @ 07.02.2016. 13:53 ] @
Da li neko od nasih clanova ima iskustvo sa internim hdd?
[ calexx @ 07.02.2016. 17:52 ] @
Valjda većina ima ali je ovde problem sa uslovima, retko viđam 2,5" hardove na 7200, ajde za 64MB bafera i da se nađe ali na toj brzini malo teže. Drugi deo priče je gde bi nabavio i šta je tamo u ponudi jer ti ništa ne znači nečijne iskustvo sa hardom koji ne može da se kupi.
[ gilopile @ 07.02.2016. 18:23 ] @
Nisam probao te HDD od 7200RPM, ali ne verujem da je to dobro, em crkavaju zbog minijaturizacije + veliki kapacitet, em se jos vrti ko blesav :D Katastrofa u najavi...

Bolje ici na neki `klasican`, jes da ce biti nesto sporiji seek time/ acess time i brzina, ali je bar koliko toliko proveren. ili ici na SSD ukoliko su potrebne velike brzine.

Naravno, ne moras me drzati za rec, ali je to neko moje vidjenje i ne znaci da sam u pravu.
[ dobri nikola @ 07.02.2016. 21:53 ] @
Hvala na savetima, mozda se neko pita zasto ce mu toliko brz hdd? Imam dell d 630 laptop koji iskljucivo koristim poslovne svrhe ( dijagnostika automobila ). Sa hdd koji se vrti na 5400rpm nacekam se dok se sitem podigne i laptop bude spreman za dijagnostiku. Mislim da cu sa vecom brzinom hdd skratiti podizanje samog sistema ( XP profesional sp3 ) i brze biti spremam za rad. Inace da dodam da mi je jedan hdd od 500gb sa 5400rpm postao neispravan posle 18 meseci.
Zamislite kakav je osecaj ispred musterije, kad hocete da pokrenete laptop u kom imate odredjeni program za dijagnostiku auta a ono cvrc.
[ gilopile @ 07.02.2016. 21:58 ] @
Pa pazi, nesto tu ne stima. Taj lapic sa ispravnim HDD-om koji ima read/vrite oko 50-70MBps mora da radi jako brzo i OS treba da digne za 30-ak sekundi.

Sta se sve pokrece sa OS-om i koliko je taj program za dijagnostiku komplikovan i koliko fajlova treba da iscita prilikom startovanja, ne znam, ali znam da neces bas mnogo dobiti na brzini sa tim novim 7200RPM. Mozda nesto malo, ali je to po meni zanemarivo.

Odradi ti nama jedan test sa HD tune pro, da vidimo u kojem je stanju taj HDD koji trenutno koristis.

Bilo bi zgodno da reinstall OS i instaliras samo najpotrebnije za posao i to, ako je HDD ok, ima da leti.
[ dobri nikola @ 07.02.2016. 22:15 ] @
Drugar koji je instalirao programe cim je pokusao da digne sistem rekao je da je hdd propao. Jer se stalno pokusavalo sa podizanjem xp u nedogled. Do skorasnjeg dana imao sam taj hdd, otisao je u korpu za odpadke. Ako bih se vratio na hdd sa 5400rpm, koji bi mi preporucio, vazno mi je da je od 500 - 750gb.
[ gilopile @ 07.02.2016. 22:25 ] @
Moje neko miljenje je da ides na toshibu MQ01ACF050. WD se jako pokvario u poslednje vreme, za segate i hitachi, ne znam. Pre Bih Hitachi nego toshiba-u, bar zbog toga sto su mi se 3.5` jako dobro pokazali.

Cek malo, ako ti je lap samo za posao, zar ti nije mnogo 500GB? Mozda da ides na SSD, dosta bi dobio na performansama i generalno citanju/pisanju. Ako ti je dovoljno 128GB, onda uzimaj :D A uvek mozes HDD ubaciti u caddy ili USB ako je potrebno vise prostora za nekakvo skladiste podataka...Jbg, ne znam tacno sta ti treba i da li je potrebno toliko prostora za neke baze, fajlovi od klijenata itd.

Sacekaj jos neko misljenje.

[ Lavlja_Jazbina @ 07.02.2016. 22:59 ] @
Ja imam wd black na 7200.Radi ali sam taj black kao eksterni reklamirao 2x.Ovde radi.

SSD je pitanje protoka,da li ima svrhe kupovati.A stavljati toliko programa tesko da funkcionise bez problema.

TD je 58 gb,bos 25gb,elsa 150 gb jos ako stavi micela ode to do 500 gb.

[ dobri nikola @ 08.02.2016. 03:55 ] @
Nemojte me drzati za rec mislim da sam imao tosibin hdd od 500 gb koji je trajao 18 meseci. I iz ne znam kojeg razloga, jednostavo kad sam hteo da upalim laptop, nisam mogao. Koji ssd od 240gb mi predlazete i kakva su iskustva?
[ gilopile @ 08.02.2016. 09:31 ] @
Ebiga. Danas je izgleda sve to isti djavo. Uzmes HDD proizvodjaca koji daje najduzu garanciju i to je to. Naravno, neki vid backup-a se podrazumeva. A i svi su tu negde sto se performansa tice...

Sto se SSD tice, SAMSUNG 850 EVO, recimo.

Imas dosta povoljnije kod Madjara, if you understand me. :)
[ dobri nikola @ 08.02.2016. 18:48 ] @
Dobio sam ponudu za: Western Digital 500GB 2.5 SATA III 32MB 7.200rpm WD5000LPLX. Neznam kako nisu primetili da je prikljucak sata3, a meni treba sata2.

Uputite me gde da pogledam " kod Madjara ".
[ dobri nikola @ 08.02.2016. 19:14 ] @
Kod Samsung 250GB 850 EVO Series, Solid-State Drive, SATA3, 2,5, 540/520MB/s (MZ-75E250B) isti problem prikljucka koji meni ne odgovara...
[ calexx @ 08.02.2016. 19:24 ] @
Ajde sada napiši koja je razlika između priključaka sata2 i sata3. ;)
[ dobri nikola @ 08.02.2016. 20:33 ] @
Iskren da budem ne znam, znam da mi je receno na sta da vodim racuna. Ako gresim pomozite mi, hdd ili sdd treba da postavim u laptop dell latitude d 630.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.02.2016. 22:27 ] @
Tebi tu po difoltu ide 160 gb na 7200.Mislim da ces samo baciti pare na ssd.
[ dobri nikola @ 09.02.2016. 06:43 ] @
Po Vama, da li bi se osetila znacajna razlika u brzini rada laptopa kad bih ubacio sdd Samsung 250GB 850 EVO Series, Solid-State Drive, SATA3, 2,5, 540/520MB/s (MZ-75E250B)? U odnosu na Western Digital 500GB 2.5 SATA III 32MB 7.200rpm WD5000LPLX. Razlika u ceni je oko 4000,00 dinara, vazno mi je da dobijem bolju brzinu rada samog laptopa i sigurnost dika da nece za godinu il dve crci...
[ Lavlja_Jazbina @ 09.02.2016. 06:54 ] @
Samo ti napisi koji program(e) koristis pa cu ti reci.
[ gilopile @ 09.02.2016. 07:24 ] @
Slobodno uzmi SSD 128/256 - koji kapacitet ti odgovara i uzivaj. Naravno, sredi OS da bi to radilo kako treba, u smislu da se ne pokrece milion nepotrebnih programa.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.02.2016. 07:37 ] @
Hoces reci da njegova ploca ima protok za taj ssd da bi imao efekta?
[ gilopile @ 09.02.2016. 07:53 ] @
Jep, na sata2 kontroleru SSD moze da pretupa 150-180mbps ko nista, za razliku od 2.5` HDD krsa, to je ogromna razlika, vise od duplo. + acess time 3x brzi od hdd...
[ dragon @ 09.02.2016. 11:25 ] @
Ako ti taj Dell ima nvidia quadro grafiku odmah ga se rijesi jer ce kad tad grafika prestati da radi. Vjeruj mi vidio sam ih puno pokvarenih ...
[ dobri nikola @ 09.02.2016. 16:11 ] @
Na jednom dell latitude d 630 na winXP imam program za dijagnostiku reno vozila, program za pezo - citroen vozila i njihovu bazu ( radionicki ) podataka. Sve u svemu oko 180gb zauzetog prostora.
Na drugom laptopu istog tipa sa winXP imam program za fiat vozila, program za vw vozila, program za fordova vozila, program za opelova vozila i njihove baze ( radionike ) podataka. Plus: autodatu, tolerance data, workshop data i bosch esitronic.... Tu mi je hdd od 500gb sa 5400rpm, dosta mu treba vremena dok se sistem podigne i bude spreman za dalji rad...
[ dobri nikola @ 09.02.2016. 20:11 ] @
Citat:
dragon:
Ako ti taj Dell ima nvidia quadro grafiku odmah ga se rijesi jer ce kad tad grafika prestati da radi. Vjeruj mi vidio sam ih puno pokvarenih ...



Dragane, ovaj model laptopa se u svoje vreme prodavao u biznis klasi. Kad ga covek uzme u ruke vidi se da je kvalitetan, na tastaturi sve besprekorno radi. Slika je perfektna, cvrsto kuciste, procesor je , inteIntel Core 2 Duo T7250 na 2,2GHz, Dell Bluetooth device, Intelova grafika, 2gb memorija.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.02.2016. 20:33 ] @
Citat:
dosta mu treba vremena dok se sistem podigne i bude spreman za dalji rad...

To mozes resiti hibernacijom.

[ dobri nikola @ 11.02.2016. 16:59 ] @
Mislim da to nije dobro resenje, a evo i zasto. Na dva laptopa i jednom racunaru ( svi rade sa winXP ) imam podeljene programe za dijagnostiku. I njihovu bazu podataka. Sad, zamislite da to bude 24h u hibernaciji, radije cu dati vise para za odlicne hdd ili sdd, nego da mi bespotrebno budu ukljuceni uredjaji.

Znacilo bi mi da od Vas vecih strucnjaka od mene, dobijem posten savet oko izbora memorije. Jer bih kupio za dva laptopa memorije ( hdd ili sdd ), koje su stvarno odlicne. Kako po duzini trajanja ( garancija od tri ili pet godina ), tako i po njihovim karakteristikama u radu ( brz protok ).

Kakvo misljenje imate za WD BOOK SATA3 2.5" 500GB BLACK WD5000LPLX?

[ gilopile @ 11.02.2016. 17:09 ] @
Lav sto ti je predlozio da ga metnes u hibernaciju je ok resenje za brz start i dovodjenje lapica u operativno stanje za svega minut vremena. Mesas hibernaciju i sleep. Kada ide u hibernaciju, laptop kopira ceo sadrzaj RAM-a na HDD i gasi se kao i kod klasicnog shutdown-a. Dakle, potrosnja 0%.

Pri sledecem startovanju, vraca podatke sa HDDa u RAM i dobijes OS kao i pre gasenja 100% identican sa svim pokrenutim servisima, programima, procesima kao i pre hibernacije.

Sto se tice kupovine, uzmi bilo koji HDD sa 3 godine garancije i to je to. Sve je to isto ili jako slicno. Brzine su tu negde kod svih nama dostupnih modela i to mora lepo i brzo da radi.

Naravno, sa SSDom ce dosta brze da radi, ali opet ne treba ocekivati duplo bolje performanse, pogotovo na SATA2. Recimo, uzmes Samsung 256 evo, a taj HDD stavis u USB fioku.


Rekoh ti da odradis test sa HDtune - benchmark, file benchmark i slikaj nam `health` tab.

Ako su brzine tog HDDa ok, nesto te drugo zeza i nece ti pomoci ni novi HDD. Onda lepo samo reinstalises taj OS, ponovo instaliras samo neophodne programe za rad i mora da radi dosta brzo taj lap.

E da, ajd ti lepo pokreni CCleaner/ tools/ startup i slikaj nam da vidimo sta se sve pokrece sa OS-om.

Tu pogasi sve sto ti ne treba i dobices na brzini podizanja OS-a. Vremenom se tu nagomila stosta...
[ tuxserbia @ 12.02.2016. 02:00 ] @
Mogu ja da se uključim?

Prvo ono oko uspavljivanja. Što to nije dobro rešenje? Hibernacija ajde i nekako, ko što objasni Dragan, ali pravi sleep je prva liga. Sve se uspava, samo malo struje ide na osvežavanje RAM-a. Troši ko upaljač, a budi se za sekund. Dobro, tri sekunde. I sve isto ko i pre dremke. Hoće da zezaju drajveri za periferije, ali se to časkom sredi. Ili se pre uspavljivanja otkače fizički, pa nakon buđenja opet nabodu.

Procesor je ili T7250 na 2GHz, ili T7500 na 2.2GHz.

U te modele, ako je SocketP, ljudi ugrađuju noviju gneraciju Core2Duo (Penryn), tipa T8100, T8300, a neki idu i na T9300 i T9500. Brzina je skoro ista, ako se poredi serija 7 i 8, ali se dobija mnogo manja disipacija toplote. Ovi T8100 i T8300 su sad džabalesku, za 1500-2000 din mogu da se nađu bez problema.

Memorija standardno može da se podigne na 2x2GB. Mada DDR2 nije baš pristupačna.

HDD može bilo koji, pa i SSD. Priče za malu decu da nema SATA3 su malo trallala. Intel do 2011 nije imao SATA3, pa šta onda? Radi ladno SSD, sporije za sekvencijalne brzine, ali to te interesuje samo ako konstantno kopiraš ogromne datoteke, tipa filmovi, slike, muziku. Za svakodnevni rad videćeš nenormalno poboljšanje, tipa nebo i zemlja.

Problem je više na strani aplikacija, i operativnog sistema. Ako aplikacije "moraju" da rade pod XP-om. Ako može da se ažurira na Win7, još bolje. Mada i XP može da se "natera" da radi sa SSD-om, Intel i Samsung 100% rade, za ostale treba da se proveri.

Da rezimiram gde mogu da se vide poboljšanja

SSD
...
...
...
Memorija
...
Procesor
...
...
...
...
...
HDD

Ako treba neko pojašnjenje, VIČI :-)

[ dragon @ 12.02.2016. 08:41 ] @
Citat:
dobri nikola:
Citat:
dragon:
Ako ti taj Dell ima nvidia quadro grafiku odmah ga se rijesi jer ce kad tad grafika prestati da radi. Vjeruj mi vidio sam ih puno pokvarenih ...



Dragane, ovaj model laptopa se u svoje vreme prodavao u biznis klasi. Kad ga covek uzme u ruke vidi se da je kvalitetan, na tastaturi sve besprekorno radi. Slika je perfektna, cvrsto kuciste, procesor je , inteIntel Core 2 Duo T7250 na 2,2GHz, Dell Bluetooth device, Intelova grafika, 2gb memorija.



Laptop je kompaktan robusan i odlicne izrade. Sreca ti je sto si nasao model sa intelovom grafikom taj ce te posluziti dobro.Kompromisno rjesenje za brzinu a i velicinu prostora za skladistenje podataka je da HDD gurnes u Dell D630 Hard Drive Caddy media bay a da sistem drzis na SSD-u. Ovaj model ima i problem sa sarkama ekrana (izvlaci se osovina sarke).
[ dobri nikola @ 12.02.2016. 18:00 ] @
Prvo da se zahvalim svima koji su se ukljucili u moj problem i pomogli mi da nadjem resenje. Uzecu za oba laptopa SSD SATA3 250GB Samsung 850 EVO 540/520MB/s.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2016. 20:59 ] @
Ja bi pitao sta bi se desilo da klonira stare hdd na te ssd.Moze ili nije preporucljivo.Da li je bolje instalirati iznova sa win-om.

P.s.Dobri Nikola..jos ova nova autodata 2013 kada legne ima sve da prsti..:).
[ gilopile @ 12.02.2016. 21:07 ] @
Moze, naravno i da klonira OS/particiju. Ne bi se nista desilo, imao bi identican OS sa svim pratecim programima...na novom disku i to je to. Ako je postojao problem u OS-u zbog cega je to sve kocilo i sporo radilo, tako ce raditi i na novom kada Restore image na njega, naravno.
[ dobri nikola @ 12.02.2016. 21:47 ] @
Verovatno nisam dobro formulisao rad radnih laptopova. Oni jesu spori ako uporedjujem isti tip laptopa na kom je win7 sa hdd-om od 1TB. I sa kojim sam na internetu ( jedino taj laptop ima antivirusni program ).

Nadam se da ce sa sdd situacija biti neuporedivo bolja i da cu dobiti skoro istu brzinu kao sto ima laptop sa win7.
[ m.oknarb @ 30.05.2016. 16:58 ] @
Treba mi preporuka za hdd 2,5" 500gb.
Imam lap top asus, N serija, šesta godina. Malo je usporio, butuje između minuta pa i do dva minuta.
Ima već loših sektora a i naradio se pošteno.



[ bachi @ 30.05.2016. 17:45 ] @
Ako nećeš baš na SSD jer ti je potreban prostor, idi na SSHD, progledaće ti laptop.

SSHD 500GB Seagate ST500LM000, 5400rpm, 2.5in / Serial ATA III 6.0Gb/s / 64MB + SSD NAND MLC-8GB, Hybrid Drive ~7.600,00

Ili takav od 1GB ~11.500,00.

Ako ti je pak to mnogo, uzmi Toshiba klasičan 2,5, mada 5400rpm ubija. :(
[ markofpi @ 23.12.2017. 13:13 ] @
Da ne otvaram novu temu, nabavio sam Dell Latitude e6540, imam ssd 120GB Kingston, a hteo bih da umesto optike ubacim HDD. Kontam da bi me 500GB zadovoljilo u potpunosti, ne bih da preplacujem neci kapacitet sem ako ima nesto bas na nekoj akciji ili da neko bas ima preporuku dobru. Ono sto me zanima je da HDD bude brz i tih. ovo mi je zapali za oko:
http://www.eponuda.com/hard-di...500lm021-hard-disk-cena-339063
[ Branimir Maksimovic @ 23.12.2017. 13:20 ] @
Da nece disk od 7200RPM da se malo pregreva u laptopu i da bude bucan? Mozda je bolje da ubacis jos jedan SSD?
[ since1986BC @ 23.12.2017. 14:33 ] @
@markofpi , imam u Latitude E6430 i ovaj disk u njemu, kao primarni.
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822145445

Nit je bucan, niti greje. Radim na njemu Autocad, obradu fotografija.
[ markofpi @ 23.12.2017. 14:42 ] @
HDD bih uglavnom koristio za storage ali kada mi je nesto iz istog potrebno onda da bude sto brze, a taj hdd ce svakako biti umesto optike jer ce mi neretko trebati da je u tom smislu mobilan za vadjenje i prenos. Ako mislis da je taj mnogo bucan i da ce zagrevanje da doprinese tome da mu se osetno skrati vek, sta mislis o ovom (doduse 1TB):
http://www.eponuda.com/hard-di...000lm014-hard-disk-cena-272765
[ Branimir Maksimovic @ 23.12.2017. 14:44 ] @
Ne znam nesto sam skeptican po pitanju HDD-ova bez adekvatnog hladjenja otkad mi je napravio fleke na iMacu ;)
[ ademare @ 23.12.2017. 17:04 ] @
Taj Od 1 Tb je stari model od 2013 godine . Ne treba to kupovati .

Noviji model je https://www.emmi.rs/hard-disko...0lx015.11.html?productId=64143

U radu pravi buku deklarisanu na 22 Db , pa ga neces cuti , trosi 1,7 Wati u radu , pa se ne greje mnogo . Na zapadu je garancija za te diskove 5 godina ! Kod nas 2 . ali ne bi Nemci davali 5 da se kvari brzo .
[ markofpi @ 23.12.2017. 17:36 ] @
Ima li nesto od novijih modela od 500gb?
[ dobri nikola @ 23.12.2017. 17:38 ] @
U svom Dell latitude D630C laptopu imam hdd od 1 TB, nemam problema sa grejanjem niti sa bukom. Proslo je tri godine i Dell laptop radi perfektno...
[ since1986BC @ 24.12.2017. 09:35 ] @
@markofpi
Cek , sta fali onome sto si naveo u prvom postu? Ako neces njega, na tvom mestu isao bih dalje na ovaj -
WD 500GB 2.5" SATA III 32MB 7200rpm Black - WD5000LPLX (nisam stavio link da ne reklamiram firmu)

Ima 5 godina garanciju ako vam je vec do garancije.
[ anon70939 @ 24.12.2017. 10:51 ] @
Ja danas pored SSD, o HDD ne bih ni razmisljao vise. Osim ako mi je bas neophodan storage, a mislim da je danas ljudima sve manje i manje potreban.
Za kucne potrebe imam 250GB SSD i sasvim im je dovoljan.
Ne drzim vise nikakve kolekcije filmova, muzike i kojecega, kad sa ovim brzinama interneta mogu da skinem za par minuta sta god zelim.

Poslovno imam samo SSD 120GB i neki eksterni HDD od 1TB. U principu, i sad bih mogao bez njega, jer ga i ne koristim bas nesto. Da na sluzbenom imam 250GB ili cak 512GB SSD, to bi bilo i vise nego dovoljno.
[ mjanjic @ 24.12.2017. 13:18 ] @
Za storage eksterni, da bude antishock... malo su izgleda skočile cene u odnosu na pre 10-ak meseci ili mi se samo čini.

Upravo migriram sa Transcend 1TB (ljubičastog) na isti takav plavi od 2TB, mučenje je kad ide sa USB-a na USB čak i kad je 3.0, ali sam opet miran nekoliko godina, jer radim na više računara i eksterni mi je mnogo korisniji, samo priključim na računar na kome trenutno radim i sve mi je tu. Oba su neverovatno tihi, samo se po LED diodi vidi da je uključen i kada se dodirne rukom, a greje se jedino kada više sati nešto čita ili upisuje, i to zanemarljivo.

Cena jeste "malo" veća (negde oko 15k je od 2TB), ali ko radi na više računara (kuća, posao, laptop...) ne mora da razmišlja na kom računaru mu je koji podatak. Cloud jeste za neke stvari još praktičniji, ali morate stalno da čekate D/L ili U/L podataka, plus nakon rada na računaru morate da vratite obrađene ili nove podatke na Cloud - čak i Dropbox traži neko vreme za sinhronizaciju, i to je OK rešenje samo kad radite sa više ljudi na nekom projektu i kada se ne radi o stotinama gigiabajta.
[ Branimir Maksimovic @ 24.12.2017. 13:25 ] @
Sve dok je upload u Srbiji prosek oko 2M/s nista od Clouda ;)
Eksterni, da, uvek za!
[ ademare @ 24.12.2017. 14:28 ] @
Ovaj Sigejt od 1 TB je hibridni model .

Znaci ima 16 GB SSD , a ostalo je klasicni HD . Na taj SSD on sam prebacuje sta se najvise koristi . Pa tu sam prebaci WIN , i drugo sta se stalno koristi . Tako da se ima SSD brzina za dizanje sistema plus browser itd , ostali podaci idu klasicno sporo .