[ Holkan @ 25.03.2012. 21:40 ] @
Ovako.
Na leto ce moj ujak dobiti 100 000 evra jer je prodao plac na kome je izgradjena zgrada.
Spreman je da 10 000 do 20 000 ulozi u biznis koji bi ja radio zajedno sa njim.
Da li ima neko nesto da predlozi? Gde uloziti pare a da se zaradi,odnosno na koji nacin?
Da li uopste vredi zapocinjati biznis posto se prica da je birokratija bukvalno apstraktna.
Ako neko ima ideju,neka kaze.
Dolazi cak u obzir i da zapocnemo zajedno posao sa nekim,ukoliko ima dobru ideju.
[ etjen @ 25.03.2012. 21:47 ] @
ukoliko na forumu tražiš pomoć oko pokretanja biznisa, onda bolje da ga ne pokrećeš.
Drugim rečima, ne možeš da radiš nešto o čemu ne znaš ništa.
Uvek su mi bili čudni ljudi koji su pokretali svoj biznis a da prethodno nisu radili već tako nešto. To je osuđeno na propast u 99.99999 slučajeva.
[ Holkan @ 25.03.2012. 22:18 ] @
Ne bih ulagao novac u nesto sto ne znam.
Pitam da li neko ima ideju sta bih mogao da pokrenem.

Prodavnica - ima ih milijardu i tako je glupo.

Knjigovodstvena agencija - voleo bih,ali trebaju mi informacije i neko ko se razume

Nesto trece - neka zanimljiva ideja. Nesto sto nema u Beogradu a naslo bi svoje kupce,odnosno korisnike.

99,99% je osudjeno na propst otvarati prodavnicu diskova.

Koliko para je potrebno otvoriti nocni klub? I hocu li biti reketiran.
Odnosno da li je taj sektor rezervisan za mafijase.
[ Sceka @ 25.03.2012. 22:39 ] @
Koliko placas ideju, odnosno, koliko si spreman da das para za ideju? I koliko procenata bi bio spreman da dajes ako se prihvati ideja, i koliko vremena bi bio spreman da dajes procenat od zarade za ideju koju prihvatis i pocnes tako iniciran posao?

To za pocetak, imam jos pitanja ali se odjavljujem za veceras (obicno u ovo vreme prestajem da budem aktivan na Internet-u...) tako da:

Laku noc dobri ljudi ma gde bili veceras!

A nastavicemo sa ovim sutra. Vrlo sam zainteresovan da zaradim neke novce na ovaj nacin!


Pozdrav!
[ Holkan @ 25.03.2012. 22:44 ] @
Sceka Aboliran si na robovlasnickoj temi ali ces biti prihvacen na ovoj.

Odgovor na sve sto si pitao je ne znam.

Ne znam uopste sta ti to imas da ponudis i da li to moze da donese zaradu.

Ja ti mogu platiti za ideju,ali da ne da ti placam trajno procenat od zarade.

Da bi dobio procenat moras nesto da radis.

Zaista zvuci lepo da ti nekom nesto predlozis,pa da ti taj neko placa do kraja zivota,ali to nije nacin na koji ja vidim svoj biznis.
[ etjen @ 25.03.2012. 22:57 ] @
Citat:
Holkan: Ne bih ulagao novac u nesto sto ne znam.
Pitam da li neko ima ideju sta bih mogao da pokrenem.


Kako ne bi ulagao novac u nešto što ne znaš, a pitaš u šta da uložiš novac?

u stvari da ne započinjemo sad neko bespotrebno prepucavanje

Najbolji savet koji ćeš dobiti ovde je ovaj - Stavi pare u banku na kamatu.
[ Shadowed @ 25.03.2012. 23:06 ] @
Citat:
Holkan: Zaista zvuci lepo da ti nekom nesto predlozis,pa da ti taj neko placa do kraja zivota,ali to nije nacin na koji ja vidim svoj biznis.

Pa ne do kraja zivota, samo dok koristis tu ideiju. Koliko koristis toliko placas.
[ Holkan @ 25.03.2012. 23:11 ] @
Citat:
etjen: Kako ne bi ulagao novac u nešto što ne znaš, a pitaš u šta da uložiš novac?

u stvari da ne započinjemo sad neko bespotrebno prepucavanje

Najbolji savet koji ćeš dobiti ovde je ovaj - Stavi pare u banku na kamatu.


Ne interesuju me banke.

Mnogo ljudi je propatilo zbog enormnih kamata na stambene kredite. Tako da ukoliko bih i mogao tako da zaradim,ne zelim da podrzavam
bankarstvo u ovom obliku danas.

A izmedju ostalog tu je inflacija,bankrotstva i ostalo,sto gotovo da totalno pobija ikakvu sansu da polozim pare u banku.

A na kraju krajeva zivot je dosadan kad se nista ne radi.


Ja sam izuzetno tvrdoglav covek. Moglo bi da dodje do toga da me neko ubije,ali ja ne bi popustio.

Ovo kazem da bi shvatio zasto ja ne bih dao pare u banku. Znam da bi gotovo svi uradili bilo sta samo da zarade pare,ali ne i ja.
[ Holkan @ 25.03.2012. 23:13 ] @
Citat:
Shadowed: Pa ne do kraja zivota, samo dok koristis tu ideiju. Koliko koristis toliko placas.


Tako nesto bi mozda i doslo u obzir,ali samo ukoliko se pokaze profitabilnim.

Ukoliko ideja ne donese novac,taj neko ko je predlozio nece dobiti pare.
[ Shadowed @ 25.03.2012. 23:44 ] @
Pa to je pokriveno time da mu dajes procenat od zarade. Ako nema zarade - crva nije ni bilo.
[ jnk @ 26.03.2012. 00:30 ] @
Ulozi u neki posao gde je zarada dobra a rizik mali i pritom ne moras mnogo da se cimas.
[ Shomi Li Jones @ 26.03.2012. 00:33 ] @
Nije u redu što trolujete čoveka.
Prvi odgovor koji si dobio je najbolji, ako nemaš ideju kako da zaradiš onda ne znaš dovoljno, odnosno da znaš dovoljno imao bi par ideja o kojima bi bilo zanimljivo raspravljati.
Te ''ideje '' koje su spomenuo nisu ideje već nešto što si video na ulici pa hoćeš da lagano zaradiš a to ne ide zbog i legalne i prave mafije a i čiste konkurencije.
Ono što mogu da predložim tvom ujaku je da digne još toliko negde i kupi stan pa da ga izdaje. A tebi bi preporučio da se obrazuješ u nekoj smislenoj grani društva pa da kada drugi ujak bude imao 20.000 vi lepo uradite nešto. A to nešto bi predložio da kupite zemlje negde i gajite puževe (može da se uradi za tu lovu možda) ili da gajite pečurke u negde ili bilo šta vezano za neki stvarni rad a ne obrtanje iz šupljeg u prazno ili ugrađivanje u neki lanac distribucije.
A možda tvoj ujak može da oroči pare na koju godinu dok se obrazujete u pomenutim stvarima pa da onda to pokrenete.

Što se tiče vaših naplaćivanja ideje nadam se da je to bio trol.
[ Sarastro @ 26.03.2012. 00:41 ] @
Cudo jedno da se i pored ovolikog broja ljudi "sa idejama" investitori jos uvek neckaju da uloze kapital. Nisu ni svesni sta propustaju ...
[ Wajda.W @ 26.03.2012. 08:30 ] @
Biznis se ne pocinje tako sto ti neko da odredjenu svotu novca pa ti razmislis i pocnes da radis, misilm teoretski je moguce, ali u praksi stvari ipak idu malo drugacije. Privatni biznis obicno sledi nakon rada u nekoj delatnosti odredjeni broj godina, kada ti posle toliko dugog rada za nekog privatnika ili drzavnu firmu znas da oni to ne rade dovoljno dobro koliko bi mogli i da bi ti to mogao bolje. I onda posto si siguran u to, obicno odes do banke uzmes kredit ili vec na neki nacin dodjes do novca koji ti je potreban (pozajmljivanje od rodjaka, prijatelja, nasledjivanje, usedjevina, nebitno). Cim ti pitas na forumu, to znaci da nisi siguran u ideje koje imas, a i da ti neko predlozi neke ideje ne verujem da bi ih shvatio ozbiljno. Pored svega toga bitno je da imas godine iskustva u tom poslu ne samo zbog toga da bi znao kako se posao radi, nego i zbog poznanstava ljudi u toj sferi, to je po mom misljenju takodje vrlo bitno.
Tako da, cime se ti trenutno bavis, gde radis? Gde si radio, da li ima nesto sto mislis da bi mogao da radis bolje od tvojih poslodavaca, ili bar priblizno dobro?
[ mmix @ 26.03.2012. 09:16 ] @
Suma novca sa kojom raspolazes je suvise mala da bi ti bio investitor iole ozbiljnog posla a da pokreces svoj si vec zabrljao u startu sudeci po ovoj temi. Cela tvoja filozofija razmisljnja je pogresna, ti pitas sta da otvoris ocekujuci da ce neko da ti da magican odgovor koji je to posao gde ces ti da calnes kintu i da se obogatis. Alo? Ko to zna, nece reci tebi vec ce sam to da iskoristi.

Hoces da otvoris binis, odlicno, ja to podrzavam 100%. Stani ispred ogledala i ispitaj sam sebe koje su tvoje vestine? Ako ecs otvarati posao sa ujakom, koje su ujakove vestine i da li on moze da te nauci te vestine na kraci ili srednji period. I ponajvise, ima li potrebe za tom vestinom i rezultatima tvog rada. Ako nemas nista od toga, onda zaboravi na specijalisticki biznis u bilo kom pogledu. Ionako planiras da placas cistacicu vise od direktora tako da je slabo verovatno da ces uspeti za sebe da zalepis neki poslovni talenat.
Realno, onda je tvoj jedini skill kucanje fiskalnih racuna i te pare lepo investiras u inventar i bavis se trgovinom (sto je sasvim ok).
Alternativno, kuca na selu i stoka/poljoprivreda.
[ Java Beograd @ 26.03.2012. 09:24 ] @
- Hemijsko čišćenje + perionica & peglaonica, ako toga nema u tvom kraju
- Fotokopirnica, ako toga nema u tvom kraju
- ...

Sve u svemu, sa tim relativno malim parama, i bez ikakvih posebnih ličnih znanja i veština, možeš da uđeš samo u otprilike ovakav "biznis" tj. da postaneš zanatlija, otvoriš SZR. Ovo može da bude isplativo, tj. da imaš relativno priostojna mesečna primanja ali je naravno daleeeeeko od bogaćenja. Treba samo da razmisliš, pogledaš i uvidiš čega nema u tvom kraju. I omanja STR nije loše rešenja, ali opet, da se baviš prodajom onoga čega nema u kraju (farbara, pozamanterija ...)

Naravno uspeh nikad nije garantovan.
[ ventura @ 26.03.2012. 09:30 ] @
Možda pečatorezac... Sa 20 hiljada bi mogao da kupi neku solidnu Kinesku CNC mašinu, i da uz malo truda nauči kako se koristi...
[ Holkan @ 26.03.2012. 11:15 ] @
Citat:
ventura: Možda pečatorezac... Sa 20 hiljada bi mogao da kupi neku solidnu Kinesku CNC mašinu, i da uz malo truda nauči kako se koristi...


Mislim da se pecati ukidaju u neko dogledno vreme.

Citat:
Java Beograd: - Hemijsko čišćenje + perionica & peglaonica, ako toga nema u tvom kraju
- Fotokopirnica, ako toga nema u tvom kraju
- ...

Sve u svemu, sa tim relativno malim parama, i bez ikakvih posebnih ličnih znanja i veština, možeš da uđeš samo u otprilike ovakav "biznis" tj. da postaneš zanatlija, otvoriš SZR. Ovo može da bude isplativo, tj. da imaš relativno priostojna mesečna primanja ali je naravno daleeeeeko od bogaćenja. Treba samo da razmisliš, pogledaš i uvidiš čega nema u tvom kraju. I omanja STR nije loše rešenja, ali opet, da se baviš prodajom onoga čega nema u kraju (farbara, pozamanterija ...)

Naravno uspeh nikad nije garantovan.


Fotokopirnica ima a hemijsko ciscenje mi deluje totalno neisplativo.
[ milivoje t @ 26.03.2012. 11:37 ] @
kazu ljudi da mozes za 5000-10000 evra kupiti stalni posao u drzavnoj sluzbi, eto ti dobre dugorocne investicije.

p.s. koliko se secam, rs je proslog leta u okviru akcije donosenja bezveznih zakona ukinula obavezu posedovanja peceta za firme
[ Java Beograd @ 26.03.2012. 12:40 ] @
Citat:
Holkan
Mislim da se pecati ukidaju u neko dogledno vreme.
Fotokopirnica ima a hemijsko ciscenje mi deluje totalno neisplativo.


Nisi ti Venturu i mene pravilno shvatio. Nas dvojica ni ne pokušavamo da glumimo plaćene savetnike, pa da ti naše predloge "stručno" odbacuješ.

Poenta naših postova je da sa tim parama, i tvojim "znanjem" jedino možeš da se oprobaš kao mali zanatlija, i to u nekom nezahtevnom zanatu koji je potreban u tvom mikro okruženju. Što se isplativosti tiče, nije mi jasno koliki ti profit očekuješ ako planiraš investiciju u vrednosti 1 (jednog) automobila. Bilo kako bilo, taksiranje bi ti donelo najviše para.
[ Odin D. @ 26.03.2012. 12:51 ] @
Kod davanja savjeta mladom preduzetniku, nije na odmet da uzmete u obzir njegov biznis-plan:

Citat:
A nadam se zaposlenju za stalno,a na leto mozda cak i pokrenem svoj posao.
I ukoliko se to dogodi,ja cu se ponasati socijalisticki,odnosno necu prisvajati sav kapital vec cu od samog starta DELITI prema zasluzi.
Prvo podmiriti troskove firme,a ostatak profita na jednake delove.
Ko je lenji njemu manje para,ko vredi njemu vise. Ali da svima budu plate dovoljne da zive dostojanstveno.
A ne direktor 150 000 din a cistacica 20 000 sistem.

Izvor: http://www.elitemadzone.org/p3081760

Nema mnogo oblasti u kojima se lenjim radnicima moze davati dovoljna plata da zive dostojanstveno, tako da vecina dosadasnjih predloga otpada (osima onoga da za te pare kupi (ne)radno mjesto u drzavnoj sluzbi).
[ Sceka @ 26.03.2012. 13:12 ] @
DakleM, kao sto vidim, ne bi da das nikakve novce ali bi da nekako zaradis nekakve novce. "I tata bi sine" ali nece da moze. Na forumu neces dobiti apsolutno nikakvu valjanu ideju za ono sto tebe interesuje. Na forumu ces dobiti, i vec si dobio!, mnogo izuzetno korisnih saveta u postavci problema ali i resenje kako treba da razmisljas! Nekoliko puta i vrlo pazljivo procitaj ono sto su napisali @mmix i @Wajda.W, za pocetak, pa razmisli dobro i dugo o tome. Samo ta dva posta su za tebe "prajsles", sto rekli Ameri! Naravno, i ostali su vrlo doprineli sveukupnom razumevanju problema, pod uslovom da znas pravilno da citas napisano - pod tim ne mislim nista lose, samo se osvrcem na zivotno neiskustvo kojim obilujes a sto te sprecava u racionalizovanju ideje kojom si vodjen prilikom otvaranja teme.

Elem, mozda znas a mozda i ne, nebitno, ideja je nesto sto je trenutno najvrednije na svetu! Nema tih para koje mogu da zamene dobru ideju. To nije nesto sto sam ja izmislio, to je vekovima potvrdjivana cinjenica! U moderno doba je konacno i svedena na, uopsteno i ukratko govoreci, pojam koji se odomacio i kod nas - intelektualna svojina. Da ne zalazim u detalje i nije potrebna prica o tome ali to si cuo da postoji, sigurno, pa razmisli malo i o tome. Ovo sve govorim na bazi moje provokacije a na koju nisi "zadovoljavajuce" reagovao ali i prelazis preko toga a ne bi trebalo! Malo citata jer je lepo receno:
Citat:
mmix: ... Cela tvoja filozofija razmisljnja je pogresna, ti pitas sta da otvoris ocekujuci da ce neko da ti da magican odgovor koji je to posao gde ces ti da calnes kintu i da se obogatis. Alo? Ko to zna, nece reci tebi vec ce sam to da iskoristi.
...


Ja bih dodao, ima ljudi sa "viskom" ideja koji su i te kako radi da za odredjenu nadoknadu neke od tih ideja ustupe! Cena - "prava sitnica". Malo se salim ali vrlo sam ozbiljan! Medjutim, obzirom da ti bez razmisljanja ne vrednujes ideje, cim ti je prva reakcija na nivou "pa necu da placam ceo zivot ako ne moram" (parafraziram) a sa druge strane bi poštovao cistacicu tako sto bi joj za fizicki rad u vidu ciscenja dao vise para nego "debeloguzom direktoru" koji samo "vrti neke ideje", malo nerazumljivo tvoje inicijalno pitanje u vidu trazenja ideje?! Malo saljivo karikiram sve to ali je vrlo tacno i ozbiljno ono sto pisem. Mozda ne bi bilo lose i da ovaj moj post pazljivo procitas, iako na letimicno citanje ne zasluzuje neku paznju. Tako je bilo i za knjizicu pa se ispostavilo da sam ipak bio u pravu, ako se secas. :)

Sto dovodi do zavrsne reci koja nije striktno vezana za problem ulaganja u posao ali je posredno bitna tebi licno iako je objektivno i univerzalno primenjiva! Ako hoces da ozbiljno i korisno saznas, naucis, svatis, razumes... na forumu - ne opterecuj se ni za trenutak licnostima koje postuju vec iskljucivo "reči napisanoj u porukama"! Ne dozvoli da te necija licnost navede na subjektivno tretiranje napisanog. Mnogi su razlozi za to ali je najbitnije da se razume da su sve to apsolutno nepoznate licnosti koje iz ko zna kakvih i kojih razloga pisu na forumu! Nije tesko razumeti ovo sto sam napisao, tesko je odupreti se porivu koji, na kraju krajeva, nije nenormalan i svojstven je svima nama, ali moze da donese vise stete nego koristi! :)


Pozdrav!
[ Nedeljko @ 26.03.2012. 15:43 ] @
Daću ti ja jedan savet. Uloži u obrazovanje. Može, ali ne mora formalno fakultetsko. Onda ćeš sam znati šta ćeš sa parama.
[ mmix @ 26.03.2012. 15:44 ] @
Eto jos jedan dobar savet.
[ Nedeljko @ 26.03.2012. 16:00 ] @
Mada, i tu treba biti oprezan, jer i obrazovanje može biti različitog kvaliteta.

Svojevremeno, tip koji je do tada bio tutumrak za računare, hteo je da ispeče zanat za PC servisera. OK, sve se nauči. Upiše on neki kurs za to od 50-tak časova i jednog dana mi se hvali kako je dobio diplomu. Sutradan me je zvao da mu sredim računar.
[ Odin D. @ 26.03.2012. 16:09 ] @
^ Sta je tu cudno?! Jesi vido' nekad zubara da sam sebi popravlja zube? :)
[ gigamg1 @ 26.03.2012. 18:00 ] @
Kupis neko parce zemlje, posadis dve-tri stotine sadnica nekog voca, nabavis kazane i peces rakiju! Usavrsi kvalitet i tvoj proizvod ce biti trazen. Nije neki ogroman posao, ne zahteva ulaganja prevelika a i onako svi polako izludjuju od besparice i navlace se na alkohol pa ces imati i sve vise i vise musterija.
Mozes i frizerski salon da otvoris, tu je uvek sezona. Zanat koji nikad ne izumire ako ne uzmemo u obzir grobarski ili onaj najisplativiji i najstariji zanat za koji je drzava rekla "no-no". :D


Ajmo sad ozbiljno!

Razmisli sta ti se svidja i sta bi sa ljubavlju radio. U cemu si dobar. Seti se necega sto ti ide od ruke osim palamudjenje lolol i raspitaj se jel moguce krenuti u taj posao.
Gledaj nekako za cega se najvise daju podsticaji prilikom zapocinjanja biznisa pa razmisli.
Znam da ti je, citajuci ime teme, ova pisanija ovde samo ubedjivanje sebe da je nemoguce biznis u Srbiji zapocinjati ali vi imate lovu i vase dve glave mogu da smisle najmanje jednu pametnu ideju oko moguceg posla. Vi imate nekakav pocetni kapital za sitni biznis sto velika vecina njih nema. Raspitaj se cega nema u tvojoj okolini a postoje uslovi i traznja za tom delatnoscu.
[ Holkan @ 26.03.2012. 18:23 ] @
Citat:
gigamg1: Kupis neko parce zemlje, posadis dve-tri stotine sadnica nekog voca, nabavis kazane i peces rakiju! Usavrsi kvalitet i tvoj proizvod ce biti trazen. Nije neki ogroman posao, ne zahteva ulaganja prevelika a i onako svi polako izludjuju od besparice i navlace se na alkohol pa ces imati i sve vise i vise musterija.
Mozes i frizerski salon da otvoris, tu je uvek sezona. Zanat koji nikad ne izumire ako ne uzmemo u obzir grobarski ili onaj najisplativiji i najstariji zanat za koji je drzava rekla "no-no"


U Srbiji se ispece milion litara rakije godisnje. Ko bi to jos kupovao kad ljudi ili dobijaju domacu sa sela ili vec mogu povoljno kupiti rakiju od gomile prozvodjaca.
Mali proizvodjac ne moze opstati tu.

Moj ujak je vojno lice,i radi administrativan posao,a ja sam zavrsio kurs knjigovodstva.
Tako da bih ja voleo da otvorimo knjigovodstvenu agenciju.
Medjutim ne znam da li ima "mesta" u toj sferi. Moram da se vise informisem.
[ etjen @ 26.03.2012. 19:31 ] @
ja mislim da je ovaj savet za rakiju super. Istina da gomila Srba peče rakiju ali vrlo mali broj njih zna da je brendira i reklamira kako valja.
Evo ja bi prvi kupovao dobru i lepo upakovanu rakiju i dao bih do 600 dinara za litar ili čak i 0.7l bez problema.
[ deerbeer @ 26.03.2012. 19:38 ] @
Da sam na tvom mestu ulozio bih u obrazovanje ili neki zanat , mozda vise zanat u ovom trenutku jer brze mozes da isplatis ulozen novac.
[ ArsenLupen @ 26.03.2012. 19:38 ] @
+ za biznis sa rakijom. Verovatnoca da posao propadne je najmanja od svih ponudjenih, trazi najmanje obuke, ulazni troskovi su daleko manji od ponudjene sume. Jedino ako si sklon alkoholu je glas protiv. A da si naveo jos neki posao koji zahteva da se ruke malo isprljaju predlozio bih ti farmu koza i/ili mangulica.
[ cika dacha @ 26.03.2012. 20:09 ] @
Holkan@ a cime ti meni garantujes ako ti ja dam ideju za posao da me neces zavrnuti za %?
[ Nedeljko @ 26.03.2012. 20:12 ] @
Time što razmišlja "socijalistički", pa vrednuje fizičko rintanje, a ne neke ideje bez mrdanja guzicom.
[ Braksi @ 26.03.2012. 20:39 ] @
100,000€ hm, kupi garsonjeru u Zurich-u. Dobijes radnu vizu i cepas polako.
[ srbaja @ 27.03.2012. 00:01 ] @
Uzmes polovnog pasata i taksiras, deluje mi da bi ti to dobro islo...
[ jjevtić @ 27.03.2012. 14:41 ] @
1. nađi vezu u inostranstvu koja bi kupovala tvoju robu na veliko za dobre pare

2. iznajmiš neki stan od nekog ko ti neće mnogo praviti probleme u smislu da taj stan obilazi i slično. redovno plaćaj račune i kiriju. nikakav ugovor ne potpisuj.

3.skokni do amsterdama i kupi opremu za uzgajanje vutre i gomilu semenki.

4. uzgajaj, na internetu postoji gomila you tube klipova i sajtova kako se to radi tako da to neće biti problem.

5. nađi neku decu koja će za par hiljada eura prebaciti robu preko grane.

6. ponovi stavke od 3 do 5 dok ne zaradiš dovoljno para.
[ Holkan @ 27.03.2012. 15:31 ] @
Citat:
jjevtić: 1. nađi vezu u inostranstvu koja bi kupovala tvoju robu na veliko za dobre pare

2. iznajmiš neki stan od nekog ko ti neće mnogo praviti probleme u smislu da taj stan obilazi i slično. redovno plaćaj račune i kiriju. nikakav ugovor ne potpisuj.

3.skokni do amsterdama i kupi opremu za uzgajanje vutre i gomilu semenki.

4. uzgajaj, na internetu postoji gomila you tube klipova i sajtova kako se to radi tako da to neće biti problem.

5. nađi neku decu koja će za par hiljada eura prebaciti robu preko grane.

6. ponovi stavke od 3 do 5 dok ne zaradiš dovoljno para.


Voleo bih da je trava legalna.

Onda bih otvorio specijalan kafic za pusenje,sto trave sto raznovrsnih sorti duvana.

[ Nedeljko @ 27.03.2012. 15:34 ] @
Citat:
Holkan: Voleo bih da je trava legalna.

Onda bih otvorio specijalan kafic za pusenje,sto trave sto raznovrsnih sorti duvana.


Čudno razmišljanje za nekoga ko je "socijalno svestan".

Vidi ovako: Otvoriš firmu (nije skupo). Napičiš sebi nenormalnu platetinu i milina jedna. Šta ti zapovediš kao gazda, firma ima da ti isplati.
[ Holkan @ 27.03.2012. 19:32 ] @
Citat:
Nedeljko: Čudno razmišljanje za nekoga ko je "socijalno svestan".

Vidi ovako: Otvoriš firmu (nije skupo). Napičiš sebi nenormalnu platetinu i milina jedna. Šta ti zapovediš kao gazda, firma ima da ti isplati.


Nemoj da mesas politiku i zabavu.

Ko ne zna da se lepo zabavi nije dobar ni za posao.
[ etjen @ 27.03.2012. 20:15 ] @
još bolje što trava nije legalna, više ćeš da zaradiš ako otvoriš pušionicu trave
[ morihei ueshiba @ 28.03.2012. 10:13 ] @
Nije ti losa ideja za Shisha bar.
Cini mi se da u Bg ima jedan, a koliko ja znam,shisha(hookah,molasses tobacco) je sve popularniji u EU,ne samo medju arapskom populacijom. U kucnoj varijanti omladina voli da zacini porciju sa egzoticnijim elementima,ali to nazalost nije u skladu sa propisi... Pakovanja se nabavljaju obicno iz Egipta posto je tamo najveci proizvodjac,ali moze da se pravi i u kucnoj radinosti,tehnologija je jednostavna.
Btw,sjajno mirise Prekjuce sam propustio kroz masinu nekih 100-nak kila doticnog sa mirisom jabuke,jos mi je miris u nozdrvama
[ gigamg1 @ 28.03.2012. 13:17 ] @
A to što sam rekao za rakiju, nisam džaba rekao.
Masa ljudi to radi.
Uostalom, litar kvalitetne kajsije ili kruške je najmanje 10e a o dunji da ne prilčam
[ Holkan @ 28.03.2012. 13:57 ] @
Hm...

Kafic gde je atrakcija dobra jaka domaca rakija a uz to dobra nargila.

Srpsko-Turska mesavina.

Ups.... ukrasce mi neko ideju!
[ mmix @ 28.03.2012. 14:05 ] @
kakva crna rakija ljudi, nemoj da se lozite. Ne moze vise svako da prodaje rakiju, moras da imas registrovanu firmu, sertifikaciju i zaposlenog tehnologa. AKo nemas mozes samo da prodajes rakiju kao polufabrikat velikim sistemima koji ce tu istu rakiju da smckaju sa drugom i prodaju pod svojim brendom. Prodajna cena te rakije je mizerna.
[ Odin D. @ 28.03.2012. 15:35 ] @
Ma puzevi i nojevi, tu lezi para...
[ Shomi Li Jones @ 28.03.2012. 18:38 ] @
Citat:
Odin D.: Ma puzevi i nojevi, tu lezi para...


I ja mislim da tu ima dobrih prilika, ali se čovek mora prvo malo baviti time...
[ Sceka @ 28.03.2012. 19:02 ] @
Citat:
Odin D.: Ma puzevi i nojevi, tu lezi para...

Puzevi su pukli jos pre nekoliko godina i to potpuno. Moj burazer je puk'o na puzeve velike pare, imao je sve dozvole ali i ugovore kako sa nasima tako i sa Italijanima koji su najbolje placali ali ni 5% se nije ostvarilo tako da na kraju nije znao sta da radi sa zadnjom "berbom" puzeva jer niko nije hteo ih otkupi za zvanicnu cenu a ispod toga nisu smeli da daju! :) Smejurija jedna! Od Beograda do Obrenovca i jos toliko na dalje bilo farmi puzeva kol'ko 'oces. Ja bio sa burazerom na dvadesetak za dva dana. Izgledalo fenomenalno, uredno, kao na zapadu i na slikama, bas tako! Burazer startovao sa 12.000dem tada prvi put. Racunalo se da trece godine pocinje stvarna zarada. I bilo je, ne toliko koliko se pricalo ali su tada jos Italijani dolazili licno na farmu sleperima i davali pare na ruke. Jos tada se nije moglo od ugovora nista dobiti iako je sve garantovano i otkup i sirenje posla... Izvukao je ulozene pare i zaradio sve ukupno neto 800dem (posle 4 godine rada sa puzevima!). Posle toga je na nagovor nekih ortaka ulozio mnogo vise i sve pukao. Jos je imao problem sa komunalcima i jos gomilom inspekcija a u vezi te zadnje berbe puzeva. Ne zna sta da radi sa njima, ne sme da ih pusti na slobodu a kosta svakodnevna briga oko njih! :)

Tako da ne bi trebalo u to ulagati. Nojevi su, kako cujem, druga prica ali treba imati prostor za to i treba dosta posla oko toga.


Pozdrav!
[ Pinto da Costa @ 21.12.2012. 15:25 ] @
Ako si zainteresovan ja imam prostor, planirao sam kafica (nocni klub) da otvaram fali mi jos malo para bili bi partneri..
[ ivan.mojsilovic @ 22.12.2012. 13:07 ] @
Posto ne znate sta cete sa parama cuvajte ih za sada. Imas kurs iz knjigovodstva, mozda bi ti trebao jos koji ali ako je to ono sto znas i zelis da radis, onda razmisljaj na tu temu. Ima mesta naravno, samo moras da znas posao a ne da budes jos jedan nadubudni najpametniji sveznajuci tehnicki zaostali knjigovodja (95% su takvi).

Pre nego sto otvoris svoju agenciju, preporucujem ti da u nekoj prvo radis cisto da vidis sta sve ne znas i sta treba da naucis i da vidis sta se od tebe ocekuje i kako ces dalje sam.

Cuvaj pare, nece nova zgrada sa neba pasti.
[ Flo33 @ 22.12.2012. 14:09 ] @
Svinje!

Cena iz godine u godinu skace, i jos ce. Sklopis dil sa nekom ugostiteljskom radnjom da im nosis pomije, a oni ne placaju odvoz, time pokrijes 30% ishrane, ne zavisis od tornada, grada, itd, ljudi moraju da jedu, kakva god da je kriza, a svinjsko meso kao najnekvalitetnije je uvek trazeno, jer je najjeftinije. Jos ako bacis koji dinar da imas svoje mesare, i hladnjace, ihaaajj imas merdzu da vozis ubrzo.

Ps, uopste se ne salim.
[ ivan.mojsilovic @ 22.12.2012. 14:25 ] @
Da svinje valjaju ne bi Matijevic prodao tovilista :)

To mu nikako ne bih savetovao.
[ Flo33 @ 22.12.2012. 16:34 ] @
To su velike klanice, ne poredi mali biznis, i velike sisteme.
[ ivan.mojsilovic @ 22.12.2012. 16:36 ] @
Covek ima 100.000EUR nece valjda da tovi 10 svinja.
[ Aleksandar Đokić @ 22.12.2012. 18:24 ] @
Lešnici, ko može i ume.
[ Marenović Slaviša @ 22.12.2012. 19:26 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Da svinje valjaju ne bi Matijevic prodao tovilista :)

To mu nikako ne bih savetovao.


Porediš Matijevića koji se preorijentisao na uvoz iz Južne Amerike i drugih destinacija i to ti je parametara da li treba ili ne da se bavi time?
Vidi, svaka proizvodnja, gde imaš novostvorenu vrednost, ne može da omaši. Pa makar to bile svinje.
Ali ne bih savetovao sledeću godinu, jer ne verujem da će biti neka cena.
Svi će krenuti u taj posao, niko neće imati da kupi od silne ponude.
Biće preveliki odnos ponude i tražnje.
Da je ove godine startovao, sad bi već vozio gore pomenutu mečku.
[ ivan.mojsilovic @ 22.12.2012. 19:39 ] @
Ako je posao sa svinjama profitabilan Matijevic ga ne bi prodavao.

Nije tacno da svaka proizvodnja gde imas novostvorenu vrednost ne moze da omane. Odakle ti utemeljenje za takvu izjavu?

Posao sa farmom svinja je vrlo riskantan osim ako ne mozes da obezbedis procedure i kvalitet za izvoz u EU.

Da bi lakse radio, moras imati i zemlje koju obradjujes zbog hrane, jer bi u suprotnom susna godina kada cene skacu bila pogubna.

Dakle, uz zemlju za proizvodnju hrane i farmu mozes necemu da se nadas.
[ Flo33 @ 23.12.2012. 00:18 ] @
Po tvome ni Maxi nije bio profitabilan Miskovicu...

Ja tvrdim za svinje da su trenutno profitabilne, jednostavno jer znam par ljudi koji se njima bave.
[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 06:19 ] @
Takodje, i znam uslove pod kojima im se isplati, pogotovo ove godine.

Glupo je porediti Maxi sa Matijevic. Matijevic ima mesarsku industriju a ne zeli da bude svoj dobavljac jer je rizik manji ako kupi ono sto mu treba. Lakse nivelise cene, manje se nervira oko hrane i lakse mu je projektovati poslovne uspehe bez tog rizika.

Meni je zao sto je farmerski posao u stanju u kakvom jeste, ali sta je tu je.

Moj savet je ako ce se neko baviti farmerskim poslom da to radi na vrhunskom nivou (da moze da uzvozi) ili da se ne bavi uopste. Plus ako nema svoje zemlje neka dobro razmisli.
[ Pinto da Costa @ 23.12.2012. 10:34 ] @
Zabranjeno je izvoziti svinjsko meso u EU zadnje dve godine, sad bi trebalo ponovo da dozvole.. Za ove sto pricaju za izvoz itd..

Ali daju subvenciju ko zeli da izvozi ovce na EU trziste (niko nije ni podnosio zahtev), neki lik je dolazio kod mene u klanicu sa tom pricom, posto ima gde da ih prodaje u Eu, ali se nismo dogovorili, nego el em poenta je da uradis nesto gde ces dobiti i subvenciju drzave ako vec tako nesto pocinjes, npr i za koze daju ali tu opet moras da imas trziste za meso, mleko..

P.S. ovo sam postavio vise ovim predlagacima koji pricaju price o izvozu itd, a nisu upuceni..
[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 11:28 ] @
Svinje ne moras da izvozis samo u EU ima jos zemalja. Inace je zabranjeno zbog svinjeske kuge. Od pocetka sam protiv farme svinja u svakom slucaju.

Govedinu mozes da izvozis.

Ako zasnivas biznis na subvencijama drzave bolje radi nesto drugo jer nikad ne znas hoce li istih biti ili ne.

P.S.
manje nadmenosti, bolja diskusija.

[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 14:01 ] @

Ako cete da poredite sta je profitabilnije, ovce su bolji biznis od svinja.
Od sto ovaca dobijete 150 jaganjaca, jer se dobar deo njih oblizni. Brze ide reprodukcija,
brzo dodjes do velikog stada. Nisu tako zahtevne kao svinje, samo je pitanje - imas li ti zemlju na kojoj ces da ih drzis?
I jos neki objekat....
Ne mora biti A kategorije sa pet zvezdica, ali nesto ipak treba.
[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 14:16 ] @
Tako je, za ovce treba pasnjak i prateci objekti. Ima na netu jedna lepa studija nekog profesora gde je napisao sta sve treba za farmu ovaca.

Pasnjak u Vojvodini nije tesko dobiti na licitaciji, retko ko ga hoce.
[ Boris Tadić @ 23.12.2012. 14:49 ] @
Stav neće stvoriti pare u tuđim novčanicima kako bi se iste potrošile kod tebe. Vi niste svesni gde živite, nego vam račun zvuči logično i onda nagađate da je 2+2=4.

To je u redu, ali kada saznaš da 100 ovaca pojede 100e dnevno i da treba da ih držiš 6-12 meseci da bi sve to imalo smisla i na to sve instant stalni kupac koji će da ti na prvi pogled za sve odjednom iskešira adekvatno, kako bi ti opstao, zaradio, napredovao, onda ipak mora malo da ti splasne optimizam, ako si iole uračunljiv.
[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 14:52 ] @
Ivane, za svinje su potrebni skuplji, komplikovaniji objekti.
Samo kazem da treba. I profitabilnije je.
Daj slobodno link teksta tog profesora...
[ Boris Tadić @ 23.12.2012. 14:55 ] @
A te subvencije što država daje, 40e po grlu ili slično, to dobiješ kada na vrbi izraste qurac, otprilike toliko se čeka i na kraju inflacija pojede 30%, pošto dobiješ u dinarima.

Stočni fond kao u vreme Kneza Miloša Obrenovića, mora da je zato što mnogo dobro ide.
[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 15:13 ] @
Tu se preduzetnici razlikuju od tebe. Mi napravimo racunicu, niko ziv u nju ne veruje, svi nam se smeju, ali mi skupimo muda i to uradimo.
Vrlo cesto se zajebemo, ali posto smo nenormalni mi to radimo iznova i iznova dok ne ubodemo.

Vrlo dobro mi znamo da pare ne rastu na drvecu, cak mnogo bolje od vecine ljudi koji rade za platu (cesto nemaju pojma odakle te pare) i znamo da se treba jako puno truditi i raditi.
[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 16:32 ] @
U razvijenim zemljama 40 (i vise) procenata drustva zivi na selu. Na primer, Austrija.
Sto je ekonomija razvijenija, udeo poljoprivede je veci.

Kod nas, sve je obrnuto.
Ekonomije skoro da i nema, jedino poljoprivreda belezi pozitivan bilans i ostvaruje nekakav prihod.
Sela umiru, gradovi se pune....


[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 16:52 ] @
Citat:
Flo33:
Ma uopste nije ni bitno sta, bitno je da se radi, puknes, ustanes, ides dalje. Najgora je apatija koja ovde puca na sve strane..


Veliki plus za ovu recenicu!
[ Boris Tadić @ 23.12.2012. 17:31 ] @
Poljoprivredu nose subvencije, inače bi pukla 100 puta svake godine. Svuda u svetu.

Stočarstvo jedino može da ima smisla donekle ako pokreneš fabriku za preradu mesa i onda se uvališ u već uhodani lanac prodavnica sa količinama ranga stotina tona mesečno.

Sve ostalo je propast3. Neko to shvati na tuđoj koži, neko ipak ne odoli da proba na svojoj i sprca 5 godina života u ništa, proba radi probanja, višak vremena šta li je.

Vidim da sam u manjini.
[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 17:39 ] @
Jesi ti to probao pa znas? Jesi ti probao bilo kakav samostalni posao? (ne kazem da nisi, pitam da znamo s skim pricamo)
[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 17:44 ] @
Bolje da sprca pet godina u radu, nego pet dana u trolovanju, kao pojedini koji ovde lupaju...


[ ivan.mojsilovic @ 23.12.2012. 17:48 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Bolje da sprca pet godina u radu, nego pet dana u trolovanju, kao pojedini koji ovde lupaju...

Jeste da mogu da "lajkujem" ali moram da pohvalim izjavu!
[ Boris Tadić @ 23.12.2012. 18:22 ] @
Jesam, još prošle godine.

Recimo, ove godine je bila ta suša. Koncentrat za svinje je poskupeo duplo u roku od 3-4 meseca. Bala slame za ovce 2.5 puta za isti period.

Otkupna cena životinja jeste viša možda 30% nego početkom godine, ali je broj nakupaca desetkovan i samim tim sklon ucenama. Niko nema kinte, pa je trampa glavna stvar.

Nema nikakve veze cena u mesari sa bilo čim osim volje vlasnika mesare.

Pa ti veterinar uvali polu-pogrešan lek, jer mu na taj ide manji porez, pa odredi pogrešnu dijagnozu, pa naruči loš koncentrat da bi uštinuo 50e na razlici i onda ti izgubiš 3000e, a njega nema ker za šta da ga ujede i onda ne znaš da li je gore šta god da uradiš.

Pa da bi malo uštedeo na hrani svinja, daješ im pileća creva. Pa stignu škart pilići u klanicu, svi sve urade sjajno, odvoje ti traženo, pa ti crkne 30 svinja za 3 dana, pa se trzaš na svaki njihov kašalj i svaku ogrebotinu, ne spavaš, ne znaš kako se zoveš, umireš od brige i rada a rezultata ni u najavi, a i ako ih bude, ko zna da li ćeš moći da prodaš, jer skoro niko ne može da pretpostavi okolnosti u narednih mesec dana, a kamoli za 3 meseca ili 6.

Pa ti dođe građevinska inspekcija sa skicom placa iz 1946. i kaže da ti šupa odstupa 30cm od prvobitnog plana i da je kazna za to 200.000 dinara i da imaš rok od 15 dana da je izmiriš ili da prepraviš objekat od 500m2 u roku od 8 dana, jer je tvoj pokojni deda zakasnio 3 dana pre 15 godina sa prijavom "nove" šupe, pa kao da je nikada nije ni bilo.

Pa veterinarska inspekcija, komunalna, sanitarna, protivpožarna, za zaštitu životne sredine, ... Pa jedna smena tvrdi jedno pravilo, druga kontra. Pa pišeš besmislene molbe svakom potencijalno nadležnom telu u krugu od 50km, za svaki slučaj, jer sve može da bude a ništa ne mora da znači. I niko ti ne reši, nego si opet delimično u nekoj rupi od zakona pod okriljem nečije "dobre volje", koja traje koliko traje.

Ne postoji ni čuvena sirotinjska solidarnost, na koju svi volimo da aludiramo slušljivim pričama i logičnim računicama, idealizovanjem života u čistom vazduhu i smanjenoj buci.

Prosto nemoć na sve strane. Nije to lična lenjost, nesposobnost, bezvoljnost. Nego zid jeb*te. Severna Koreja je malo dete za ovo. Tamo te bar poštuju toliko da ti kažu da si izolovan od ostatka planete i da ćeš da radiš po pravilima velikog vođe.

Svi čekaju bakšiš za svoju "dobru volju" i ne interesuje nikoga ništa sem svog obroka i kutije cigareta, pa po cenu života.

To je glavni srBski problem i to se neće promeniti ni da nas bičuju Turci ponovo.
[ Flo33 @ 23.12.2012. 20:02 ] @
^^Na zalost, s tim se moram sloziti..

http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=23&nav_id=671545
[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 20:39 ] @
Sa kojim tacno delom se slazes?
Ja koliko vidim:

Citat:
Pa ti dođe građevinska inspekcija sa skicom placa iz 1946. i kaže da ti šupa odstupa 30cm od prvobitnog plana i da je kazna za to 200.000 dinara i da imaš rok od 15 dana da je izmiriš ili da prepraviš objekat od 500m2 u roku od 8 dana, jer je tvoj pokojni deda zakasnio 3 dana pre 15 godina sa prijavom "nove" šupe, pa kao da je nikada nije ni bilo.

Pa veterinarska inspekcija, komunalna, sanitarna, protivpožarna, za zaštitu životne sredine, ..


Ove sam godine kupio dva praseta, utovio ih, zaklao.... da sam ih kojim slucajem prodao na pijacu, zarada bi bila visestruka!
Stocni pijac, par nedelja pre:

- kod coveka koji prodjae prasad: posto prasici? 200

- kod coveka koji prodaje ubojnice, velike utovljene krmace... posto? 230!!!!

Ej covece! Nikad nije ubojnica bila skuplja od praseta, ove godine jeste!
A ona preko 200 kg!!!! Pa ti racunaj posto je ona!!!!
Jos uvek se kajem sto nisam proletos kupio cetiri praseta, dva da prodam i otplatim svaki trosak koji sam imao sa druga dva....



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 23.12.2012. u 23:39 GMT+1]
[ ventura @ 23.12.2012. 20:52 ] @
Citat:
Marenović Slaviša
Ej covece! Nikad nije ubojnica bila skuplja od praseta, ove godine jeste!
A ona preko 200 kg!!!! Pa ti racunaj posto je ona!!!!
Jos uvek se kajem sto nisam proletos kupio cetiri praseta, dva da prodam i otplatim svaki trosak koji sam imao sa druga dva....

Onda nemoj ni za iduću sezonu.

Cena tih proizvoda ide na intervale.. Ako se sećaš, prošle godine su stočari kukali kako ne mogu da pokriju ni troškove proizvodnje zbog uvoznog mesa i verovatno je njih ove godine zbog toga i odustalo od proizvodnje.. A sada kako nema toliko ponude na tržištu, skočila je i cena.. Iduće sezone će gomila njih ući u to jer su neki ove godine prošli dobro, pa će iduće sezone biti loša cena jer je velika ponuda, i tako u krug...
[ Flo33 @ 23.12.2012. 21:06 ] @
Citat:
Marenović Slaviša:

Sa kojim tacno delom se slazes?





Sa tim da te sama drzava saplice na svakom koraku, ali nije to sa namerom, nego nesposobnoscu pojedinaca u sluzbi drzave. I nema interesa da se to ispravi, jer niko, sem proizvodjaca nema direktan priliv novca od toga.. To sto ce porezom doneti nije nista, ako zafali dici ce akcizu na naftu i idemo.

Neko je spomenuo Austriju. Tamo je seljak gospodin. Kolike subvencije poljoprivrednici dobijaju, mnogo je isplatljivije imati vinograd recimo, nego neku firmicu u nekom gradu..
[ cika dacha @ 23.12.2012. 21:09 ] @
e zato je u pilicima spas!!! nit treba extra prostor, nit puno jedu, a brzo se uzgoje i prodaju! ne treba biti strucnjak da ti lepo napreduju! samo AD kapi i cistra hrana!
jeste da malo di-smr al bitno je da imas aktivan i pozitivan obrt na kratkom periodu! a da ne pricam ko drzi nosilje! pa jaja se samo kotrljaju u novcanik!
[ Marenović Slaviša @ 23.12.2012. 21:41 ] @
@Flo, ja sam spomenuo Austriju u smislu da u razvijenim zemljama poput nje veliki deo stanovnistva zivi na selu, u konkretnom primeru 40%, (ako ne bese vise).

A koliko stanovnika u Srbiji zivi na selu?

A to da drzava saplice seljaka je tacno.

@ventura, ne brini, znam za te cikluse



[ Boris Tadić @ 23.12.2012. 21:55 ] @
Citat:
dva praseta

Bravo. Sada samo to ponoviš sa 202 komada i eto ti para do krova. Kako si se dobro setio, pa svaka ti čast.
Citat:
e zato je u pilicima spas!

Kada bismo se gađali tramvajima. Zakasni ti otkup 7 dana i oni pojedu 40% zarade. Pokolješ ih na vreme, niko neće zamrznute. Roštiljnicama se više isplati da kupe u samoposluzi par kila belog mesa ili kod nekih Šiptara na pijaci za sitniš, a ozbiljniji restorani nabavljaju od ovih što gaje po 100.000 i više u turnusu, što su u kreditima do praunuka i više ne znaju koji im je bio qurac ispočetka, šaka tableta svako jutro i na juriš, a do mraka ko živ - ko mrtav.

Životinje ili toviš za ličnu ishranu ili za ozbiljnu industriju. Sve između je prazna priča. Optimizam je druga reč za glupost.
[ Flo33 @ 23.12.2012. 21:58 ] @
Ne znam brojke, znam kada sam bivsu curu pitao zasto je na selu (okolina Graca) je zabezeknuto gledala, u fazonu, nisam slepac da zivim u stanu u Gracu. Ali to je drugi svet..
[ Pinto da Costa @ 24.12.2012. 07:57 ] @
daaaj ne lupaj, moj komsija je napravio farmu koza (dosta je vise ulozio od gore navedene sume), podneo papire na pocetku kad je krenuo, odobrili mu bezpovratni kredit, kad je sve uradio dobio ga na 50000e i bukvalno je mogao da radi sta hoce.. Sklopio lepo ugovor (kaze da je ok, jesu cene manje ali na kolicinu ide i placaju mu-sto je najbitnije) za mleko, sad ima svoju proizvodnju sireva i milina... E sad, da li je on nekoga podmazao, ili mu dao procenat od tog kredita ja stvarno ne znam, ali ja bih dao i 10-15% tom koji ce mi srediti kredit, verujem da bi tako i svi? Samo treba imati pocetni kapital (sto decko ima), pameti i mnoooogo volje za rad, jer nista nece samo da nse radi.. Stocarstvo nije ni malo lak posao, i sta god ko mislio treba dosta znanja da bi se uspeno radio.. Ja cu ti decko uzimati stoku za klanje ako se odlucis za bilo sta od stoke da drzis.. Eto, dostaa od mene :) Samo ja ih ne bi drzaooo (sem mozda koza jer mi se to svidja)...
[ cika dacha @ 24.12.2012. 09:43 ] @
Boris Tadić@ svaki pametan uzgajivac ima obezbedjen plasman i pre nego sto se pilici izlegu!!!
[ anon70939 @ 24.12.2012. 12:16 ] @
Ajd kažite meni kakva je situacija sa lešnicima...
Recimo 1h lešnika...
Pošto mi je san da imam svoju lesku

Da li je to isplativo...
[ Java Beograd @ 24.12.2012. 12:30 ] @
Ja sam o lešnicima mnogo razmišljao i kalkulisao.

Podaci su da se od jedne leske u punom rodu dobije oko 40 €. Naravno, podrazumeva se maksimalna stručnost, optimalna kombinacija sorti u voćnjaku, pune agrotehničke mere i sve što ide uz to. Podrazumeva se i da je to standardno rodna godina. Leski treba oko 3-5 godina da uđe u punu zrelost. Dakle, 1.000 leski -> 40k €

Veća ulaganja su uglavnom početna: priprema zemljišta, sadni materijal, sadnja i slično. I kasnije treba ulaganja, ali ne toliko mnogo. Treba znanja, i rada.

Poenta je da već više decenija unazad (a slična su i predviđanja za naredne decenije) potražnja veća od ponude, pa je tako plasman 100% garantovan.

Imaš nekoliko domaćih foruma na kojima ljudi uveliko razmenjuju informacije. Malo guganja i naći ćeš.
[ anon70939 @ 24.12.2012. 17:14 ] @
Citao sam po tim forumima, pratim vec godinama, ali nikako da krenem ozbiljnije. Jer nemam nista :). Ni novac ni zemljiste...

Ovo pitanje je bilo vise za Borisa, da čujem njegovo trolovanje i po ovom pitanju...

Čitajući po forumima saznao sam da uvozimo 95% lesnika jer ne mozemo da proizvedemo dovoljno za konditorske industrije...


Jedna od malobrojnih mana je sto ne moze covek da se obogati "preko noci" nego mora da se ceka 3-5 godina za prve zarade...
Ali kako videh, savetuje se u medjuvremenu da zemljiste ne stoji prazno, da se izmedju leski sadi pasulj koji je takodje dobar biznis...

[ mmix @ 25.12.2012. 07:00 ] @
Ja ne znam zasto ljudi misle da je dobar koncept subvencionisane industrije zarad izvoza? To je potpuni ekonomski nonsense, uzimas pare od svih i dajes pojedincima da bi oni mogli da izvoze robu ispod proizvodne cene za malu licnu zaradu? Gde je tu ekonomski rezon? Jel vi shvatae da je to bukvalno u osnovi situacija da nacija trosi drustveni proizvod da bi hranila strance?
[ ivan.mojsilovic @ 25.12.2012. 07:12 ] @
@mmx, imamo dve opcije:
1. to sto si ti rekao sto nema smisla
2. obezbediti grantove pomocu kojih mozes da modernizujes proizvodnju, obezbedis obrtna sredstva da bi mogao da konkurises napolju.

1 vodi u tri lepe, 2 bi moglo biti uspesno.
[ mmix @ 25.12.2012. 07:42 ] @
Da, ali to nikad ne funkcionise tako, pod trzisnim pritiscima subvencije se uvek zloupotrebljavaju za povecanje konkurentnosti, a ne za optimizaciju i pojeftinjenje proizvodnih procesa. Jedini razlog zasto EU subvencionise hranu je da bi pojeftinila troskove zivota za svoje gradjane, i to je sasvim ok jer dobijas manji pritisak na sve ostale domace industrije. samo sto nas ima 7miliona a ne 150, i sto nama ne treba taj nivo subvencija da bi pojeftinili hranu za domace trziste jer je trziste prcvarnik.

Zasto, ako Nemacka toliko subvencionise stocarstvo, klanice ne uvoze govedinu iz Nemacke nego iz Brazila? Verovatno zato sto nemac nije lood da iz svog budzeta hrani Srbe. Pre ili kasnije ce nekom i u domacoj upravi da dodje iz doopeta u glavu i onda ce svi koji su pokrenuli satro biznis (a u realnosti samo komplikovano i neefikasno sisanje sa budzetske sise) biti u velikom problemu.

Ako je do modernizacije bolje je uspostaviti jeftine kredite. Samo sto ta modernizacija ipojeftinjenje moze da se ostvari samo kroz kolicinu, sto znaci ukrupnjavanje poseda i izbacivanje upravo malih proizvodjaca iz jednacine, sto je u suprotnosti sa postavkama ove teme.
[ ivan.mojsilovic @ 25.12.2012. 08:24 ] @
Citat:
mmix: Ako je do modernizacije bolje je uspostaviti jeftine kredite. Samo sto ta modernizacija ipojeftinjenje moze da se ostvari samo kroz kolicinu, sto znaci ukrupnjavanje poseda i izbacivanje upravo malih proizvodjaca iz jednacine, sto je u suprotnosti sa postavkama ove teme.


Slazem se. Ukrupnjavanje moze da se uradi udruzivanjem, ali to je poseban divan.
[ mist @ 25.12.2012. 10:11 ] @
Samo za Slavišu Marenovića, malo otrežnjenja:

Citat:
Although Austrian farmers provide about 80% of domestic food requirements, the agricultural contribution to gross domestic product (GDP) has declined since 1950 to less than 3%.


Dakle, tačno je da u Austriji oko 33% stanovništva čini ruralno stanovništvo. Međutim skoro niko se tu ne bavi poljoprivredom. Verovatno se većina bavi turizmom i uslugama.

Kao i u ostalim razvijenim zemljama, poljoprivreda učestvuje sa oko 3% u BDP-u. Najrazvijenije zemlje se uglavnom bave uslugama i ekonomijom znanja, one malo manje razvijene se uglavnom bave industrijom, a najnerazvijenije se uglavnom bave poljoprivredom.
[ ivan.mojsilovic @ 25.12.2012. 10:16 ] @
Tako je! Al ne vredi govoriti.
[ Boris Tadić @ 25.12.2012. 11:31 ] @
Citat:
cika dacha: Boris Tadić@ svaki pametan uzgajivac ima obezbedjen plasman i pre nego sto se pilici izlegu!!!

O tome pišem sve vreme. Dogovoriš, ugovoriš i onda popušiš, jer niko ne kupuje celu količinu odjednom i stalno čekaš četvrtog u lancu da proda, podmiri prvo sebe i "svoje", a onda da razmisli koliko će vratiti prethodnom, pre nego što opet naruči. Plaćanje unapred se dogodi prvi put ili 2, ali i to se brzo svede na neke razlomke. Po brzini promene SIM kartica i adresa bismo bili lideri EU.

Demantovali smo ovce. Rekli ste svinje.
Demantovali smo svinje. Rekli ste pilići.
Demantovali smo piliće. Rekli ste koze. Sutra će i koze neko demantovati. Šta onda ?

Kako stvari stoje, biće iguana srpska majka.

srBski uspešni milioner = milioner u dinarima. Samo nema ko da ukači. Prezupčili mozgovi.

Ovo je tipična balkanska priča, takmičenje u brzini izmišljanja i nadovezivanja radi nadovezivanja, nigde veze. Cigani bili, cigani ostali. Još se čudimo zašto ćemo nestati do pola ovog veka. Krivimo ceo svet.
[ ivan.mojsilovic @ 25.12.2012. 11:44 ] @
Ne nego je ovo prica o idejama u koje neko hoce da ulozi.

A ti si obican trol koji samo lupeta a da nije ni pokusao da radi to sto lupeta.

I ne, ne stoje stvari tako kako ti pricas. Lupas i lazes.
[ Boris Tadić @ 25.12.2012. 12:32 ] @
Ko izmisli biznis-sardinu, tzv. obrok za srBske biznismene, taj će da ima najsigurniju prodaju, svi će biznismeni to da jedu, da se vidi ko je gazda.

Sok od koprive, takođe izuzetno unosan biznis. Apsolviran u nekoj od prethodnih konstruktivnih poslovnih strategija.

To je za narednih 10 godina, a onda će svi ionako na kazan i posle će kazandžije da imaju najnovije PVC prozore, kao u vreme Karađorđa, tradicija da se čuva.

Šta zna srBin šta je 300 kila...
[ Java Beograd @ 25.12.2012. 13:34 ] @
Opušteno. Forum svakome pruža priliku da "razgovara" samo sa onim sa kim želi.
[ Flo33 @ 25.12.2012. 13:56 ] @
A demanti je to što si ti nešto napisao da je demantovano. Zanimljivo.

Klasična priča lenčuga kome su svi krivi što je njemu najmiliji krevet od svih mesta na svetu. I opazio sam jednu stvar, svi koji naglašavaju to srBstvo i bizMismene u stvari ozlojađeni do kosti. Svako ko nešto radi se proglašava "bizMismenom" i "patriJotom". To valjda hoće da kažu da su oni pismeni, a svaki čovek koji zarađuje je po defoltu neobrazovan da ne zna ni pravopis.
[ anon70939 @ 25.12.2012. 14:27 ] @
hehehe, ali za razliku od tebe on na svakom postu ima po plusić...

neverovatno :)
Mora da ima neki svoj nalog sa kojim lajkuje samom sebi postove
[ Flo33 @ 25.12.2012. 14:47 ] @
Nisam ovde zaradi plusića i lajkova, već jer je jedini forum sa našeg govornog područja gde je procenat pametnih daleko veći od drugih.

Neka truje, šta te briga. Podsetio me na leslija, ali lesli je pametan čovek, sa drugačijim gledištima..
[ Java Beograd @ 25.12.2012. 14:48 ] @
Citat:
CoyoteKG: hehehe, ali za razliku od tebe on na svakom postu ima po plusić...

neverovatno
Mora da ima neki svoj nalog sa kojim lajkuje samom sebi postove
Neverovatno !
[ cika dacha @ 25.12.2012. 18:48 ] @
Boris Tadić@ ocigledno si titin komunjara! nista ne treba privatnik da radi sto ti kazes srBski biznismen nego sve lepo da bude drzavno i narodna samo uprava!?

postoje mnogi uspesni privatnici koji vase potapanja ideja sa osmehom gledaju :-)
[ Marenović Slaviša @ 26.12.2012. 11:57 ] @
Citat:
mist:
Samo za Slavišu Marenovića, malo otrežnjenja:

Citat:
Although Austrian farmers provide about 80% of domestic food requirements, the agricultural contribution to gross domestic product (GDP) has declined since 1950 to less than 3%.


Dakle, tačno je da u Austriji oko 33% stanovništva čini ruralno stanovništvo. Međutim skoro niko se tu ne bavi poljoprivredom. Verovatno se većina bavi turizmom i uslugama.

Kao i u ostalim razvijenim zemljama, poljoprivreda učestvuje sa oko 3% u BDP-u. Najrazvijenije zemlje se uglavnom bave uslugama i ekonomijom znanja, one malo manje razvijene se uglavnom bave industrijom, a najnerazvijenije se uglavnom bave poljoprivredom.


Mist, obrati paznju na ono sto si naveo: Although Austrian farmers provide about 80% of domestic food requirements

Jel, a koliko Srbija i srpski seljak proizvede za potrebe Srbije?
Aj' pa mi javi.

[ ivan.mojsilovic @ 26.12.2012. 12:05 ] @
Pa proizvede dosta. Cak ima i za izvoz.
[ Boris Tadić @ 26.12.2012. 15:00 ] @
Citat:
cika dacha:
Boris Tadić@ ocigledno si titin komunjara! nista ne treba privatnik da radi sto ti kazes srBski biznismen nego sve lepo da bude drzavno i narodna samo uprava!?

postoje mnogi uspesni privatnici koji vase potapanja ideja sa osmehom gledaju :-)

Obzirom na srBski univerzalni obrazac poslovnog uspeha, cenim da svaki predratni kanalizacioni odvod sadrži elokventnije oblike života nego kompletno tržište domaćih velemajstora male privrede.

Ne znam ko mi klikće na "+", ne verujem da su neki unutar stranački gušteri sa pogrešnom dojavom.
[ Marenović Slaviša @ 26.12.2012. 17:05 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Pa proizvede dosta. Cak ima i za izvoz.


A, zato uvozimo luk iz Kine.
I ne samo to.

http://zemljaanonimnih.wordpre...privrednih-proizvoda-u-srbiju/

http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=01&nav_id=515809

[ ivan.mojsilovic @ 26.12.2012. 17:14 ] @
Sta ima veze sto uvozimo. To znaci da nema dovoljno luka, pasulja itd. Povrtarstvo je tezak posao, a da se ne lazemo, retko ko kdo nas zeli da se bavi teskim poslom. Stoga uvozimo.
[ Boris Tadić @ 27.12.2012. 11:48 ] @
Ljudi proizvode, uvoz "rade" brabonjci.

Nisu ljudi lenji, nego prosti, pa su vremenom dopustili brabonjcima da steknu primat nad životom, a normalni nisu ni stigli da dođu do izražaja, niti će više ikada imati prilike, jer je srBija bitna za planetu koliko i smrad između nožnih prstiju.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 27.12.2012. u 13:07 GMT+1]
[ mmix @ 27.12.2012. 12:16 ] @
Stvarno?

Znaci uvoznici uvoze i uvoze i samo prodaju drugim uvzonicima u tom zacaranom krugu upropascivanja zemlje, jadni mali plebs taj helb nit jede nit mirise?

Odgovori mi sad molim te sa svog domaceg kompjutera (EI Nis pretpostavljam?)

Uvoz povrca se radi zato sto baba tetka na pijaci hoce najjeftiniji paradajz i nije je briga odakle je. Kakvi kupci takva i roba.
[ Boris Tadić @ 27.12.2012. 12:53 ] @
Nije svejedno uvoz ili izvoz, to smo probali zadnjih 20 godina i šta... Dobili smo svi po iPhone, ok, ali prosek i dalje jede paštetu.

To su mravlji koraci, stalno smo siromašniji nego ranije, čak i ta pašteta traži više radnih sati.

Nije ovo turističko mesto da bi se održavalo robom cene od 2-20e/kom, tri koncerta i dve modne revije godišnje. Treba proizvodnja, ozbiljna, preozbiljna.

Baba tetka bi kupila i najbolji paradajz, samo da ima od čega, ali nema. Ne ostane joj ništa, jer država nema ništa, a ne što je ona inadžija da po svaku cenu prođe jeftinije.

Ne možeš ti kontrolisati porez na svačija 3 muda i 2 bubrega ni blizu efektivno kao sa većim količinama, tako da u startu nemaš čime da zavrtiš famozni razvojni zamajac = nemaš srednju klasu = nemaš potrošnju = nemaš ništa.

Sreća pa je još uvek dovoljno 10.000e po radnom mestu da neko ozbiljan i promili nos u ovu kanalizaciju. Sutra će da traže po 50.000, da se kladimo, čim uskladimo evropsku cenu struje.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 27.12.2012. u 14:18 GMT+1]
[ mmix @ 27.12.2012. 14:12 ] @
I te pare za kupovinu uvozne robe moraju da dodju od negde, zar ne? Ni uvozni paradajz nije dzabe.

Imamo mi cime da pokrenemo zamajac samo sto ljudi nece, jer dok se zamajac zavrti morace da pojede bar jednu generaciju, ovu sto glasa sada. Oni nece da budu pojedeni. Razumljivo, ali potpuno neoddgovorno kad u jednacinu ubacis buduca pokolenja.

Mozemo mi sad da tupimo koliko hoces, ali to ti je ujedno i odgovor na ovu temu, besmisleno je pokretati neki biznis u Srbiji, cak je i kontraproduktivno jer u svoj toj svojoj jalovoj muci ipak nesto malo doprineses GDPu i produzavas agoniju ove zalosti. Srecom drzava je alava do besvesti i dere kozu sa svoje ekonomije da bi platila ljude na drzavnoj sisi, ali i tu polako nestaje para a granicu od 45%zaduzenosti smo presli i rastu nam kamate.
[ Boris Tadić @ 27.12.2012. 15:06 ] @
Naš najbolji izvozni artikal u poslednjih 50 godina su ljudi i njihovih 5 milijardi € godišnje u doznakama, tj. 800€ po glavi stanovnika, odnosno 25% prosečne plate neto.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 27.12.2012. u 16:23 GMT+1]
[ Sale_123 @ 27.12.2012. 17:43 ] @
Citat:
mist:
Dakle, tačno je da u Austriji oko 33% stanovništva čini ruralno stanovništvo. Međutim skoro niko se tu ne bavi poljoprivredom. Verovatno se većina bavi turizmom i uslugama.

Da, ali su ti sto se bave poljoprivredom jedni od bogatijih ljudi u Austriji ;).
[ Homer J. Simpson @ 27.12.2012. 19:00 ] @
Citat:
mmix:
I te pare za kupovinu uvozne robe moraju da dodju od negde, zar ne? Ni uvozni paradajz nije dzabe.

Imamo mi cime da pokrenemo zamajac samo sto ljudi nece, jer dok se zamajac zavrti morace da pojede bar jednu generaciju, ovu sto glasa sada. Oni nece da budu pojedeni. Razumljivo, ali potpuno neoddgovorno kad u jednacinu ubacis buduca pokolenja.

Mozemo mi sad da tupimo koliko hoces, ali to ti je ujedno i odgovor na ovu temu, besmisleno je pokretati neki biznis u Srbiji, cak je i kontraproduktivno jer u svoj toj svojoj jalovoj muci ipak nesto malo doprineses GDPu i produzavas agoniju ove zalosti. Srecom drzava je alava do besvesti i dere kozu sa svoje ekonomije da bi platila ljude na drzavnoj sisi, ali i tu polako nestaje para a granicu od 45%zaduzenosti smo presli i rastu nam kamate.

E sace da dodje ivan.mojsilovic da te napljuje
[ mmix @ 27.12.2012. 20:50 ] @
Zasto bi, zna i on sa kime imas posla kad otvaras firmu u Srbiji. Sa jednse strane alava administracija i uprava, sa druge plebs pun nerealnih ocekivanja zamrznut u snuo komunizmu, jedino sto ih povezuje je njihovo ocekivanje da im punis stomake na sopstvenu stetu.

[ ivan.mojsilovic @ 27.12.2012. 21:07 ] @
Ja to ne gledam iz tog ugla @mmx. Ako gledamo big picture ti si u pravu, ali mene to ne zanima. Imam svoj san, svoj cilj i pokusavam da ga ostvarim. Tu sam gde jesam (dok sam) i to okruzenje sam prihvatio takvo kakvo je i radim na ostvarenju mog sna bez obaziranja na te probleme. Da, psujem ih, ebem sve po spisku, ali to ne moze i ne sme da bude razlog mog odustajanja. Jedini razlog mog odustajanja (pre ce biti pogibije, ono sa stitom ili na njemu) jeste da sam pajser koji nema pojma ili da to sto radim nema smisla.
[ cika dacha @ 27.12.2012. 22:25 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...04&dd=22&nav_id=602689

svi mi koji se trudimo da sutra bude bolje i nama i vama, i kad tad cemo pobediti iz inata pored svog vaseg hejtovanjeg :-)
[ vejin @ 28.12.2012. 09:05 ] @
@ cika dacha

Ovaj primer sa belim lukom je dobar, i zanimljiva je poenta o pobedi. Međutim taj naš luk koji je toliko dobar, prirodan i sladak, se neće nikada u kini prodavati ni na dve tezge.

Tema je pokretanje sopstvenog posla, a ja planiram na proleće da osnujem firmu.I tako pratim vesti o poslovanju i veoma je zanimljiva vest o povećanju poreza na dobit ( bio je 10%, a sad je 15% ). Ta odluka je usvojena polovinom decembra i dobar je primer kako je nemoguće planirati bilo kakav posao u ovoj zemlji. Umesto da se prospisi o porezu donose za naredni period, sad se u Srbiji donose za prethodnih 11 meseci. Svi se propisi donose u 5 minuta do 12.

U redu zeznuta je situacija, birokratija sisa krv na slamku, ali da nedavimo sa time, nego konkretno sam našao daobar sajt sa konkretnim informacijama i zato ga preporučujem svima. U pravi si
[ polke @ 31.12.2012. 13:24 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ja sam o lešnicima mnogo razmišljao i kalkulisao.

Podaci su da se od jedne leske u punom rodu dobije oko 40 €. Naravno, podrazumeva se maksimalna stručnost, optimalna kombinacija sorti u voćnjaku, pune agrotehničke mere i sve što ide uz to. Podrazumeva se i da je to standardno rodna godina. Leski treba oko 3-5 godina da uđe u punu zrelost. Dakle, 1.000 leski -> 40k €


Cini mi se da je ta pretpostavka da se od jedne leske dobije 40 evra razlog zbog cega ljudi sve vise razmisljaju(mastaju) da zasade leskarnik(ili bilo kakav ocnjak, jer u proseku su prihodi veci na ostalim vockama), ali je to bar 30% vise od realnosti.
Ako racunas da je ociscen plod do 4,5 evra na veliko, da jedan zbun daje max 15 kg NEOCISCENOG lesnika i da je najbolji randman 45%, dobijes malo drugaciju racunicu.

Citat:
Veća ulaganja su uglavnom početna: priprema zemljišta, sadni materijal, sadnja i slično. I kasnije treba ulaganja, ali ne toliko mnogo. Treba znanja, i rada.


Imajuci u vidu da na jedan ha ide do 500 sadnica koje se u kasnijim godinama moraju proredjivati, jos vise umanjuje racunicu isplativosti. Tacn je da pocetna priprema zemljista i sadnice povecavaju ulaganja, ali isto tako imas medjurednu obradu, zalivanje, djubrenje i zastitu svake godine i to sve vise kako je vocka starija. Skupljanje i ciscenje lesnika je takodje prica za sebe, zamisli da treba nekoliko miliona puta da se sagnes, podignes lesnik i ubacis ga u kantu. Mehanizacija za ovaj proces je prilicno skupa i neisplativa je za manje zasade. Ciscenje od ljuske je nesto laksi proces ako se ima krckalica koja moze u spostvenoj manufakturi da se uradi za cca 500 evra, pri cemu se mora paziti da plod ostane ceo. Postoji zabluda na ovim nasim prostorima da lesku samo posadis i za 3 godine kupis lesnike. Valjda zato i ima toliko zapustenih i napustenih leskarnika.

Citat:
Poenta je da već više decenija unazad (a slična su i predviđanja za naredne decenije) potražnja veća od ponude, pa je tako plasman 100% garantovan.


Podatak o tome da se 95% uvozi datira iz ko zna koje godine, verovatno je SFRJ bila u pitanju i ta informacija uopste vise nije validna. Ja nisam uspeo da nadjem neku skoriju informaciju koja bi pokaza realnije stanje.

pomenut je i pasulj kao profitabilna kultura u medjurednoj obradi. Ko god misli da bilo kakav profit ostvari od pasulja, nek ode prvo u Rusko Selo, tamo skoro svako domacinstvo se time bavi. Ili je bar do skora bilo tako, dok nisu poceli da uzove turkmenistanski gradistanac star nekoliko godina i potpuno naprave neprofitabilnom proizvodnju pasulja.