[ ajax00 @ 27.03.2012. 14:27 ] @
U iznajmljenom lokalu (kancelarija kao stan) u kojem ce biti d.o.o. postoji telefon koji se vodi na fizicko lice, dali mogu da ga koristim i placam preko racuna troskove interneta i telefona (racun ce mi dostavljati vlasnik) ili moram da uvedem telefon koji ce se voditi na d.o.o.
[ Dexic @ 27.03.2012. 17:54 ] @
Konkretna situacija je malo skatljiva... ti mozes napraviti ugovor za ustupanje telefona i onda ga placati preko racuna firme kao trosak, ali posto je to telefon vezan za stan koji iznajmljujes, on bi se mogao podvesti kao komunalni (i ostali) troskovi vezani za iznajmljivanje stana - sto znaci da bi te uhvatio porez na iznajmljivanje nepokretnosti (tj. njega ali ti si duzan da isti placas kao firma).

"trebalo" bi da moze, ali budi spreman da ti mozda inspektor deklarise ovu drugu situaciju.
[ ljubisal @ 28.03.2012. 12:30 ] @
Možda ti pomogne ovo službeno mišljenje:

Poreski tretman troškova PTT, električne energije, komunalnih i sličnih troškova koji nastaju prilikom korišćenja nepokretnosti – stana po osnovu ugovora o zakupu (br. 414-00-00143/2005-04 od 25.8.2005. god.)
[ ajax00 @ 29.03.2012. 10:13 ] @
Ako sam dobro razumeo znaci telefon, elektricnu energiju, komunalne troskove mogu placati direktno na osnovu ispostavljanih racuna koji glase na ime zakupodavca, samo sta navesti kao svrha placanja?
[ ljubisal @ 29.03.2012. 12:10 ] @
Da, tako je navedeno u službenom mišljenju.
Svrha plaćanja je ono što plaćaš - telekom usluge, komunalne usluge, isporučena električna energija itd.
Šifra plaćanja može biti:
221 - Promet robe i usluga - finalna potrosnja ili
222 - Usluge javnih preduzeca
[ trader6 @ 31.03.2012. 12:07 ] @
cisto hipoteticki - da li ja mogu svoj mobilni telefonski broj kao fizicko lice da "Iznajmim" sebi kao preduzetniku - drugim recima sklopim ugovor sam sa svojim radnjom. Koliko to pije vodu?