[ Braksi @ 29.03.2012. 01:12 ] @
imao bih par pitanja, ali vidim da forum nije bas ziv.
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 01:16 ] @
ima dosta ljudi koji trose heidi ovde ... mada se polako dosta prelazi na workbench
[ Braksi @ 29.03.2012. 01:23 ] @
wow, koji brz odgovor.

Dakle, instalirao sam triad i posle sam kao klient skinuo heidi. Prvi put radim sa heidi i nije mi jasno kako ja mogu da zadam INSERT komandu posto moram u bazu da ubacim strahovito puno podataka ?

Evo saljem snapshot
[ Braksi @ 29.03.2012. 01:28 ] @
kako znaci da ovo ubacim u bazu npr ?

Code:
INSERT INTO customer VALUES (6,'Ritterman','Richard','A','Mr','14 Dalion Cres','','','Mohogany','NT','7143','Australia','(618)86044644','','[email protected]','0000-00-00',0);
INSERT INTO customer VALUES (7,'Morfooney','Sandra','V','Ms','176 Holdenson Crt','','','Olinda','QLD','6962','Australia','(617)75717701','','[email protected]','0000-00-00',70000);
INSERT INTO customer VALUES (8,'Krennan','Betty','V','Mrs','31 Dimitria Ccl','','','Underwood','VIC','7872','Australia','(613)78027240','','[email protected]','0000-00-00',82000);
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 01:34 ] @
ako tek pocinjes sa heidi, onda ti savetujem da ga batalis i skines: http://www.mysql.com/products/workbench/ to ti je zvanicni alat od mysql-a i radi extra dobro, podrzava i modeliranje baze i administraciju i query i ...

za heidi, imas "query" tab, kliknes na njega i copy/paste u njega sql koji oces da izvrsis, kliknes na execute i voila ..

takodje ako se secam imas file/import sql (ili load sql ili tako nesto, nemam ga instaliranog pri ruci) gde mozes da ucitas skript iz fajla pa da ga izvrsis

[ Braksi @ 29.03.2012. 01:40 ] @
ooo, kakvo olaksanje. Hvala ti.

Probacu i ove druge ali za sad Heidi radi posao.
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 01:46 ] @
rekoh probaj workbench dok se ne naviknes na heidi, posle je prelazak komplikovan, bolje od starta radi na free alatu podrzanom direkt od mysql-a
[ Braksi @ 29.03.2012. 01:49 ] @
okej, okej :-)
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 03:30 ] @
Sta cu mora reklamiran firmin proizvod :D :D :D

salim se, WB postaje sve bolji i bolji :D :D :D bas je dobra alatka... HeidiSQL je isto extra, ja sam ga koristio na winblowsu pre wb-a excluzivno :D sad koristim WB .. nema jos sve sto bi bilo lepo da ima, ali ide u pravom pravcu :D

[ Aleksandar Ružičić @ 29.03.2012. 10:36 ] @
Pa i heidi je free :)

Elem, hocu da potvrdim da je prelazak sa Heidia na WB komplikovan, ja pokusavam vec nekih par nedelja da radim u WB ali sam toliko navikao na Heidi (koga koristim vec dosta dugo) da WB koristim samo za modeliranje baze, sve ostalo Heidi SQL...
[ Braksi @ 29.03.2012. 10:46 ] @
evo da mr. Kecman ne misli da ga nisam poslusao, ali nesto mi ne ide. Imam malo stariji komp. Javlja ovu gresku:
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 12:10 ] @
heidiSQL je odlican klijent, kao sto rekoh, trosio sam ga duuuuuuuuuuugo svuda gde je bio winblows ..

@braksi, mora instaliras taj redis za c++, trebalo bi posle tog prozora da kliknes ok i da dobijes link da dl taj redist, instaliras njega pa se vrnes na WB. ako slucajno ne radi link, evo ga: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=5555

[ Braksi @ 29.03.2012. 12:16 ] @
jawohl ! :-)

evo instalirao sam par tih zvrcki i javlja mi neku gresku idem da ispravim.
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 12:25 ] @
na koji se mysql kacis?
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 12:34 ] @
to mislim da je problem samo sa 3.xx verzijom koja je iskljucena iz podrske pre mnoogo godina

WB radi lepo sa 5.1 i 5.5 i novijim ... (radi i sa 5.0 ali 5.0 je od sinoc oficijelno unsupported) .. ako radis, radi sa verzijom koja je friska
[ Braksi @ 29.03.2012. 13:36 ] @
cackam i ne ide. Inace instalirao sam MySQL sa triadom jer mi se ne svidja wampp a nekad davno sam radio sa triadom. Verzija je.. samo trenutak...

MySQL 3.23.47 !
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 13:42 ] @
jesil ti ozbiljan ili ?
[ Braksi @ 29.03.2012. 13:45 ] @
da.
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 13:52 ] @
nemoj da trosis ni svoje ni nase vreme, 3.23 je deprecated vec 8 godina .. stavi mysql normalno tako sto skines mysql installer sa dev.mysql.com i instaliraj ga namasinu, batali sve te bundlove tipa wamp, xamp i slicno .. http://dev.mysql.com/downloads/installer/

3.23 ne zna sta je subselect, ne zna sta je vecina join sintakse, ne zna sta je charset ... nemoj da se zezas sa tim
[ Braksi @ 29.03.2012. 14:17 ] @
ali meni treba neki bandl zbog PHP i Apache. Ne znam kako ce ova instalacija to sve poremetiti, a meni ipak dobro radi Heidi.
[ Predrag Supurovic @ 29.03.2012. 14:33 ] @
Probaj EasyPHP. On je prilicno azuran.

Ja koristim HeidiSQL godinama. Workbench sam u par navrata probao ali sma odustajao. Ne znam sta je tacno bio razlog ali cini mi se da postoji komercijalna vezija pa je besplatna ojadjena.


[ Braksi @ 29.03.2012. 14:47 ] @
da probacu EasyPHP, samo sacekaj da probam ovaj novi MySQL da instaliram...
[ bogdan.kecman @ 29.03.2012. 15:38 ] @
instaliraj zasebno
- apache+php
- mysql

zaboravi bundlove, azboravi stvari 10+ godina zastarele
[ Aleksandar Ružičić @ 29.03.2012. 16:20 ] @
Takodje preporucujem da zaobidjes bundlove, ali ako moras da ih koristis (ili te mrzi da podesavas, apache, php i mysql rucno) skini WAMP sa njim dolazi MySQL 5.5
[ Miroslav Ćurčić @ 29.03.2012. 17:16 ] @
xampp je takođe dobar.
[ Braksi @ 29.03.2012. 17:27 ] @
instalirao sam posebno MySQL i on se automatski smestio na port 3307 gde ne smeta onom prvobitnom. Sad radi i WB.

xxamp mi se jedino svidja jer ima mail server.
[ biske86 @ 30.03.2012. 00:31 ] @
Što se tiče klijenta radio sam na jednom osrednjem projektu na Workbehch-u i mogu reći da je dobar to alat. Isprobavao sam i HeidiSQL ali ipak bazu prvo treba modelovati tako da je HeidiSQL ispao iz konkurencije.
Međutim dok sam na faksu radio Orakl profa nam je dao SQLDeveloper i taj alat mi se činio nekako najugodnijim za rad sa bazama. Ima isti problem kao i HeidiSQL, nema deo za modelovanje. Može raditi sa više baza potrebno je samo ubaciti odgovarajući konektor. Definitivno bi preporučio ako modelovanje nije u opticaju (mada bi obavezno trebalo da bude ).
[ mret @ 30.03.2012. 07:39 ] @
Da ne odem previse u off:

Ja koristim (za rad na Win masinama), Toad For MySql (free)/Toad For Oracle (ovaj se placa),


Dosta dobro radi posao i ima prilicno opcija za rad za procedurama, funkcijama trigerima,export, import kojecega.....


Vidim da ga ovde slabo koriste/pominju, pa bih voleo da cujem i iskustva drugih o tome (da li ima nekih drugacijih iskustava).

Za workbench sve pohvale, mada mi je malo bilo cudno sto si u starijim verzijama Mysql Query Browser morao da proplaces dok iskopas telo nekog tirggera.



[ bjevta @ 30.03.2012. 08:26 ] @
navicat je ok. ima neke glupe bug-ove ali i 'real time saver' feature-e
[ bogdan.kecman @ 30.03.2012. 10:44 ] @
Citat:
mret: Za workbench sve pohvale, mada mi je malo bilo cudno sto si u starijim verzijama Mysql Query Browser morao da proplaces dok iskopas telo nekog tirggera.


WB je bio externi (ne mysql-ov) projekat za db modeling. Onda je ceo taj projekat sa ljudima pripojen mysql-u (ne secam se kako, dal smo ih kupili ili sta), i nastavljen je da radi kao db modeling tool. Onda je neko dobio genijalnu ideju da ukinemo one nase pateticne alate (administrator i qb) i da ugradimo to sve u WB ... e sad, taj posao je pocet relativno skoro tako da je trebalo vremena da se sve to ubaci u wb. Nemoj da zaboravis da heidi, toad, navicat, ems .. imaju po 5-10 godina iskustva vise nego WB :) ... svi oni imaju "foru vise" od WB-a, ali WB je vec uporediv sa svima njima, za mnogo stvari bolji, za dosta gori, sveobuhvatno po meni najbolji (one tool to rule them all :D ) i ide krupnim koracima napred ... ja znam za neki deo short term i neki deo long term plana za wb (na zalost nije za javnost) i to je mnogo dobro, dok ovi ostali svi prilicno stagniraju u radu .. zato kazem, sto pre neko krene da se navikava na WB - to bolje :D
[ after @ 01.04.2012. 17:25 ] @
Niko nije pomenuo sql Yog (free verzija). Ja ga koristim vise od drugih GUI-a iz trivijalnog razloga - bio je prvi tool sa kojim sam se susreo, pa sam se jednostavno navikao na njega. I koristim samo u delu za koji se ranije koristio MySQL query browser ili za sta bi koristio standardan mysql client. Uostalom samo to i pruza free verzija.

Inace za druge stvari - backup, restore ili bilo sta drugo koristom standardne mysql klijente iz komandne linije i plus MySQL Workbench za modeliranje i/ili reverse engineering.

Inace, sa reverse engineering imao sam problema sa MySQL Workbench. Za par baza koje su 100% innodb WB nije hteo da generise FK veze izmedju tabela. Tih par baza za koje workbench nije mogao da prikaze graficku vezu imaju od 40 do 80 tabela. Dump koji sam ucitavao u WB za reverse engineering cinile su samo strukture tabela, dump sa no-data. Samo za tih pra baza Wb pocne da radi i onda pukne uz neku gresku, tako da sam morao rucno da vadim i crtam veze izmedju tabela. Skinucu najnoviju verziju WB pa cu probati da repliciram problem.

Heidi SQL sam koristio par puta i bas mi se svidjaju mogucnosti i kako izgleda i plus je free. Ima u sebi sve mogucnosti standardnih mysql klijenata u grafickom okruzenju. Daleko nadmasuje free verziju SQL Yog-a, mada ja iz emonitivnih razloga i dalje trosim ovo drugo :). Toad za MySQL znam da sam jednom probao ali se ne secam nesto ni mogucnosti ni kako izgleda.

Neki moj licni rezime je da je WB van konkurencije, jer je mysql/oracle tool, zatim zbog potencijala da se dalje razvija i pre svega Bogdanovih insajderskih informacija koje ne sme da podeli sa nama :D ali ciji i sam nagovestaj mnogo znaci nama obicnim smrtnicima :). Na drugom mestu bi bio HeidiSQL a na zadjem SQL Yog (free verzija).

Pozdrav.