[ tattoo_hard_core @ 02.04.2012. 08:36 ] @
Pozdrav svima! Kao sto sam naveo u naslovu hitno mi je potreban savet oko odlaska u US. Trenutno radim u Austriji tako da ne mogu da odem do americke ambasade da se raspitam sta i kako, pa se obracam vama za pomoc!

Situacija je sledeca:
Po zanimanju sam tattoo artist. Pozvan sam u jedan od najboljih studija u Majamiju, tacnije Miami beach-u. E sad on insistira da ja prvo dodjem kod njega u goste na mesec dana, da covek moze da me malo upozna pre nego sto se uputimo putem izdavanja radne vize na par godina. Ja sam mu rekao da dobijanje turisticke vize nije tako jednostavno posto sam iz srbije. Kaze da je on tu za mene sto se tice bilo cega, garantnog pisma itd.

E sad ja nisam nigde prijavljen i nemam nikakve dokaze kolika su mi primanja itd sto znam da traze pri izdavanju turisticke vize. Na racunu imam oko 30k evra i kola registrovana na moje ime...

Zanima me da li mogu da odem u ambasadu sa realnom pricom. Tj da idem u goste kod coveka sa kojim sam se upoznao preko interneta i da je razlog mog putovanja upoznavanje sa njim pre nego sto odluci da mi izda radnu vizu??? Da li postoji neka posebna viza za probni rad ili slicno?

Da jos jednom napomenem, on bi mi poslao garantno pismo ili sta vec treba.....

Unapred hvala!

Zoran.
[ milanche @ 02.04.2012. 15:21 ] @
Citat:
Zanima me da li mogu da odem u ambasadu sa realnom pricom. Tj da idem u goste kod coveka sa kojim sam se upoznao preko interneta i da je razlog mog putovanja upoznavanje sa njim pre nego sto odluci da mi izda radnu vizu??? Da li postoji neka posebna viza za probni rad ili slicno?


Prilicno sam skeptican da je to pametno tako uraditi. Konzulati prilicno ne vole upravo tu opciju koju
si opisao. Viza za 'probni rad ili slicno' ne postoji.

Mislim da su realne dve opcije:
1) da zatrazis turisticku vizu, pri cemu bi se taj lik predstavio kao prijatelj i poslao affidavit of support
(tj. da ce da ti pruzi smestaj/hranu za neki period vremena).

Ostavljam tebi da procenis koliko ima smisla da odlazis kod nekoga koga uopste ne poznajes. U svakom
slucaju, pokusao bih na tvom mestu da pronadjem jos neke malo pouzdanije veze u Miami-ju.

Ako ova varijanta prodje, ulazis u jednu u pocetku primamljivu (a kasnije dosta zuljavu) situaciju - posao
moze da ti da, i da pocne da te placa, medjutim postoji ogromna verovatnoca da sa stanovista papira/radne
dozvole mozes da provedes dosta vremena u 'sivoj' ili cak 'crnoj' zoni, sto u USA uopste nije lagana stvar,
pogotovo sto je kontrola imigracionih zakona u Floridi zbog stalne ilegalne imigracije iz obliznjeg karipskog
regiona (pa i cele latinske Amerike) verovatno jedna od najintenzivnijih u USA. Bez papira koji ti daju pravo
na rad, vrlo si nezasticen i ranjiv, i otvorena meta za razne prljave igre, od nerealno niskog placanja ili
ne davanja zasluzene povisice, pa nadalje.

2) da nekako (preko Skype ? ili da on dodje u Austriju na par dana ?) obavite probni period, i da se on od
pocetka obaveze da ti da radnu vizu. To je relativno lako obaviti sto se papira tice, medjutim, nije zgodno
jer prilicno finansijski obavezuje, pa ne bi bilo prvi put da se poslodavac ohladi kad vidi sta po zakonu mora
da pruzi. Ako taj deo price prodje, za ta neka specijalna zanimanja na granici sa umetnoscu mislim da moze
da se sredi imigrantska viza po nesto brzoj proceduri nego inace, samo ti treba vest advokat da to sto radis
predstavi u posebnom svetlu tj. pokaze da si 'redak zver'.
[ tattoo_hard_core @ 02.04.2012. 19:25 ] @
Milance hvala puno na odgovoru!!

Da i ja sam se nesto kapirao da je mozda suvise rizicno ici na tu prvu varijantu, turisticki.....tj ne zelim tamo da radim ilegalno!

Ok, znaci najbolje je ici na sigurnu loptu i traziti radnu dozvolu....Kazes specijalna zanimanja? Da li je to H1B viza ili P? Sta bi tu bilo na meni da uradim? Da li mi trebaju neki posebni sertifikati ili kakvi vec dokazi da pokazem da sam dovoljno kvalifikovan? Znam da se za H1B trazi minimum Bachelor degree...Ja diplomu imam ali ne iz umetnosti tako da mi to nije relevantno u ovom slucaju (takodje fakultet za tetoviranje ne postoji). Imam par sertifikata sa medjunarodnih tattoo konvencija ovde po Austriji na kojima sam osvajao neke nagrade. Da li je dovoljno da se priloze, uz te sertifikate, fotografije mojih radova?

Hvala jos jednom na pomoci! Dosta mi znaci!!!
[ abitbp6_ @ 02.04.2012. 21:34 ] @
Možeš da tražiš B1 vizu, kao da ideš kod njega na obuku ili neku konvenciju.

Business Visitor Visas (B-1) - For example, if the purpose for your planned travel is to consult with business associates, travel for a scientific, educational, professional or business convention, or conference on specific dates, settle an estate, or negotiate a contract, then a business visitor visa (B-1) would be the appropriate type of visa for your travel.

Kreni odavde:
http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1262.html
[ ventura @ 02.04.2012. 21:52 ] @
Mislim da bi ti trebao da apliciraš za umetničku (P) vizu, pogotovo ako imaš neke rezultate iza sebe, jer je to najpribližnije onome što hoćeš...
[ tattoo_hard_core @ 03.04.2012. 07:29 ] @
pa da, i ja se nesto kontam da bi P viza bilo najidealnije i najbrze resenja...pogotovo kada sam prociao sta sve treba on da uradi za izdavanje H1B vize, a pri tom viza je ogranicena na 66,000 ljudi godisnje i dosta dugo traje izdavanje....