[ Layzie @ 03.04.2012. 19:09 ] @
Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje. Ovih dana bi trebalo da se registrujem kao preduzetnik i interesuje me da li postoji minimalno propisano radno vreme za preduzenike u toku jedne sedmice? Naime, priroda posla mi je takva da ne zahteva boravak u kancelariji gde ce biti i registrovana firma pa bih da moje prisustvo tamo svedem na najmanju mogucu meru. Tako da me interesuje da li postoji neko minimalno propisano radno vreme ili ako bar znate gde bih mogao da se raspitam u vezi toga?

Hvala unapred.
[ Dexic @ 03.04.2012. 23:04 ] @
Zar postoji obaveza da se bude u firmi, ako sef (ti) to ne trazi??
[ Layzie @ 04.04.2012. 00:27 ] @
Ja bih trebao da budem sef sam sebi i sto se mene tice ja tu ne bih dolazio uopste

U stvari, u tu kancelariju gde bi bila registrovana firma bih eventualno dolazio par sati mesecno. Ali cuo sam da moram odrediti neko radno vreme (pa makar ono bilo i sat vremena dnevno) i postovati ga zbog eventualnog dolaska inspekcije.

Uzimajuci u obzir da sam nov u ovim vodama tek sad vidim koliki je pakao dobiti precizne informacije u zvanicnim institucijama koje su zaduzene za to. Knjigovodja mi je razjasnio dosta nedoumica ali za ovo ni ona nije bila sigurna. Pitao sam u APR-u i tamo su mi rekli da oni nisu nadlezni za to i da to vidim sa zvanicnim organom lokalne samouprave i ako nisu napomenuli koji je to organ. Da li neko mozda zna koji je to organ?
[ S A J A @ 04.04.2012. 06:42 ] @
Radnim vremenom se ne bavi APR nego lokalna samouprava određenog grada. Evo odluke o radnom vremenu za Beograd. i koliko vidim odnosi se samo na ugostiteljske, zanatske i trgovinske delatnosti. Za sve ostale bi trebalo da mogu da rade kad god hoće.
[ pctel @ 04.04.2012. 08:06 ] @
U principu je ti kao direktor svoje firme mozes da radis i dok si u kafani na poslovnom rucku ili na kafi, dok setas gradom ili gledas televiziju, dok sedis ispod suncobrana na obali mora... Sve to potpada pod istrazivanje trzista i potragu za novim poslovnim mogucnostima. Svakako zakon ti ne ogranicava slobodu kretanja pri obavljanju poslovnih aktivnosti.
[ whitie2004 @ 04.04.2012. 09:08 ] @
U tim uslovima ti je preporuka da se registrujes u nekoj zabiti, Pester - bogu iza ledja...

Em ces placati mnoge namete u manjem iznosu , em nisi u nadleznosti beogradskih inspektora !
[ Layzie @ 04.04.2012. 14:37 ] @
Hvala svima na odgovoru.

Znaci, u principu, ja mogu da odredim da mi je radno vreme od 9h do 10h ponedeljkom i to je to. Ok, medjutim, buni me kako stoje stvari sa raznim inspekcijama koje ce dolaziti. To znaci da mogu da dodju u posetu samo u okviru tog jednog sata u nedelji ako bih odlucio da stavim to radno vreme. Mislite da me nece cimati zbog toga?
[ aleksandarzz @ 04.04.2012. 15:36 ] @
Ja sam otvorio firmu pre par meseci i nisam ni istakao radno vreme. Kako mi je knjigovođa objasnio, ne moram da ga ističem uopšte i ne bi ni trebao da ga istaknem jer po nekim tumačenjima to radno vreme mora da se poštuje, tj, radnja mora da bude otvorena u označeno radno vreme, a preko toga kako hoćeš (osim ako nisi ugostitelj). Opet, ja nisam iz Beograda, pa nisam ni 100% siguran da su pravila svuda ista.
[ Holkan @ 06.04.2012. 14:44 ] @
Minimalno radno vreme za zaposlenog je 36 sati nedeljno.

S obzirom da je u opisu tvog radnog mesta sve i svasta a ne samo sedenje u kancelariji,ne moras uopste da boravis u sedistu firme.

To je sve. To sto nemas sekretaricu koja ce da sedi non stop u firmi nema nikakve veze. Ako inspekciji nesto treba,kontaktirace te.

Nisi ti kafic ili prodavnica pa da dolazi inspekcija da proverava da li si izdao fiskalne racune.