[ Dennis @ 08.04.2012. 21:16 ] @
Pozdrav,

Dugo sam se interesovao kako povezati USB modem za mobilnu mrežu kako bi preko njega išli pozivi i praktično imali GSM Gateway. Našao sam link ka ruskom forumu gde je to opisano. Da li je neko ovo uspeo da odradi i da li je raspoložen da to podeli? Mislim da je vrlo korisna stvar. Ovi modemi se mogu kupiti na aukcijama za manje od 1000 dinara, a GSM Gateway se kreću od 200 do 800 € u zavisnosti da li su PSTN, ISDN, VoIP, a cena drastično raste sa porastom broja kanala. Može biti korisno za firme jer mogu BizNet kartice (jer je između njih besplatan saobraćaj) dodati na Asterisk i prebacivati pozive zaposlenima gde god da su. Takođe zaposleni mogu pozivati firmu na mobilni. Ako neko planira put u inostranstvo može da svojim pametnim telefonom, laptopom naći Internet i pozivati nekoga u Srbiji.
Nadam se da će tema krenuti u dobrom pravcu, jer ovo stvarno može biti korisno i primenjivo je kod svakoga.

Hvala!
[ Dennis @ 19.06.2012. 01:18 ] @
Žao mi je što se niko nije javio, ali mi je drago da sada mogu da koristim Huawei E1550 kao trunk :). Ovo zahvaljujem drugaru i kolegi Lazaru Ivanoviću, eksperta za Linux i svašta nešto, koji se složio da je u redu da podelimo ovo na ES - u.
Koristio sam Elastix 2.3.0 i pomenuti Huawei. Inače, mora da se stavi novi kernel na Asterisk. Modem sam već davno updateovao na neku novu verziju (firmware 11...) ako neko bude imao problema sa fabričkom.
Postovaću uputstvo koje smo pisali, mada treba da se doradi malo, pa ako neko hoće, bilo bi super. Trudio sam se da uputstvo bude školsko, jer ja nemam puno iskustva sa Linuxom. Treba naknadno podesiti prava da Asterisk može da koristi modem. Pa ću dodati ja kada budem video sa Lazarom ili neka neko drugi doda.

Code:
Dodavanje repository - ja za novi kernel:

#rpm -Uvh  http://elrepo.org/elrepo-release-5-3.el5.elrepo.noarch.rpm
---------------------------------------------------------------------
Omogućiti kernel repo:

u fajlu /etc/yum.repos.d/elrepo.repo u sekciji [elrepo-kernel]
postaviti enabled=1 umesto enabled=0
---------------------------------------------------------------------
Instaliranje kernela:

#yum install kernel-ml.i686
---------------------------------------------------------------------
Aktiviranje novog kernela:

otvoriti fajl /boot/grub/grub.conf
linija default=1 staviti da bude default=0
---------------------------------------------------------------------
instalacija biblioteke za USB

# yum install libusb
# yum install libusb-devel
---------------------------------------------------------------------
Preuzimanje usb_modemswitch aplikacije (skida u trenutni direktorijum):

# mkdir ~/install
# cd ~/install
# wget http://www.draisberghof.de/usb...h/usb-modeswitch-1.2.3.tar.bz2
# tar -jxvf  usb-modeswitch-1.2.3.tar.bz2
# cd usb-modeswitch-1.2.3
# make install

# cd ~/install
# wget http://www.draisberghof.de/usb...deswitch-data-20120120.tar.bz2
# tar -jxvf usb-modeswitch-data-20120120.tar.bz2
# cd usb-modeswitch-data-20120120
# cp -rfv usb_modeswitch.d /etc/

# cp -fv 40-usb_modeswitch.rules /etc/udev/rules.d
---------------------------------------------------------------------
Preuzimanje chan_dongle modula za asterisk

# cd ~/install
# wget http://asterisk-chan-dongle.go.../files/chan_dongle-1.1.r10.tgz
# tar xvf chan_dongle-1.1.r10.tgz
# cd chan_dongle-1.1.r10
# ./configure
# make
ako posle ovoga izbaci grešku, znači da nije dobro kompajlirao i onda zovi Lazara
# make install
---------------------------------------------------------------------
konfiguracija dongla

# cd ~/install/chan_dongle-1.1.r10/etc/
ovde izmeniti fajl dongle.conf, context=from-trunk, komentarisati sa ";" exten=12345..., imsi, imei
# cp dongle.conf /etc/asterisk

# /etc/init.d/asterisk restart
/////////////////////////

Dozvoliti asterisku da koristi modem

# chown asterisk /dev/ttyUSB?
# chown asterisk:asterisk /dev/ttyUSB?
[ pisac @ 19.06.2012. 11:18 ] @
Za nas koji ne koristimo ni Elastix ni CentOS, koja je specifičnost tog kernela? Verzija, ili nešto drugo?
[ Dennis @ 19.06.2012. 19:06 ] @
Nisam siguran koje su specifičnosti, ali sa defaultnim kernelom ima problema sa zvukom u jednom smeru. Kao da je premodulisan negde. Posle rešavanje kernela zvuk radi normalno.
Tako da, slobodno probaj, možda će raditi sa tvojom verzijom. Možda je najbolje da pogledate ruski sajt, jer je na njemu lepo objašnjeno. Do duše, na ruskom, ali ima dosta koda, pa neko ko je iskusan sa Linuxom verovatno može da se snađe...
[ mist @ 20.06.2012. 16:25 ] @
Gde ima kod nas da se kupi ovaj Huawei ili bilo koji na listi koje podržava ovaj asterisk-chan-dongle?

(E1550, E173, E169, K3520, K3715, K3765)


[ Dennis @ 21.06.2012. 07:02 ] @
Prvi ima da se kupi na aukcijama, a dobijali su se u MTSu i Telenoru, a za ostale se ne sećam da li su se pojavljivali na našem tržištu.
[ Dennis @ 21.06.2012. 15:12 ] @
Ako neko bude podesio, voleo bih da se javi ovde, da vidim kakva su iskustva drugih.
[ nikola197 @ 22.06.2012. 22:31 ] @
Možda ovo pitanje i nije za ovu temu ali zamolio bih nekoga ako zna kako ja mogu da personalizujem CDFS particiju modema i Mobile Partner-a da to podeli. Hvala unapred :)
[email protected]
[ niceness @ 27.06.2012. 09:36 ] @
Pozajmio sam Alcatel X090S 3g modem (onaj koji se dobijao u Vip-u) da ga pokusam iskoristiti u ovu svrhu, ali izgleda da ne podrzava prenos glasa (3g net radi bez problem).
Cini mi se da ne bi pomogla ni zamena firmware-a. Moze li neko potvrditi ovo da ne gubim vreme sa njim?


---
Sto se tice Dennis-ovog uputstva... mislim da je veci deo prvenstveno koristan za starije distribucije.
Elastix 2.3 je valjda centos 5.x pa je samim tim kernel iz praistorije. U readme fajlu za chan_dongle se kao zahtev navodi 2.6.33 pa navise, ali trebalo bi da radi i sa malo starijim.
Na novijim ditribucijama i kernel i usb_modemswitch bi trebali biti dovoljno novi pa ce sve raditi out-of-the-box.

Prava pristupa za /dev/ttyUSBx se mogu automatski podesiti sa udev pravilima... ako stignem kasnije cu dodati kako to uraditi, a mozete naci i na netu.
[ niceness @ 27.06.2012. 21:42 ] @
Da ogovorim sam sebi :)
Veceras sam se malo vise zezao sa ovim X090S i definitivno ne podrzava pozivanje (ne prihvata tj. vraca ERROR za AT komandu ATDxxxxxxxxxx;).
Ovih dana cu pokusati nabaviti neki podrzan dongle. Ako ima neko iz NS na prodaju E1550 (ili nesto slicno) neka se javi na PP.


E sad, dozvole za device node. Na jednoj chan_dongle wiki stranci vec ima primer (pri dnu, "Running asterisk as non-root").
Ja bih ga samo malo prosirio, cisto da ne hvata sve usb-serial uredjaje vec samo one sa odredjenim vendor i product id. Npr.:
Code:
KERNEL=="ttyUSB*", ATTRS{idVendor}=="12d1", ATTRS{idProduct}=="1001", OWNER="asterisk", GROUP="asterisk"
Naravno, promeniti vendorid i productid u odgovarajuce za vas uredjaj, kao i korisnika/grupu.

Drugo resenje koje je pomenutu na gore navedenom sajtu predlaze da se asterisk pokrene pod odgovarajucom grupom koja vec ima pristup /dev/ttyUSB* (npr. "dialout"), sto bi isto radilo.
[ niceness @ 19.07.2012. 12:59 ] @
Nabavio sam taj dongle pre nekog vremena, samo sam zaboravio da napisem ovde.
U medjuvremenu sam reinstalirao sistem koji koristim za isprobavanje i posle nisam instalirao asterisk.
Probao sam samo sa freeswitch i gsmopen. Pozivanje, primanje poziva, slanje poruka itd. radi bez problema.
Jednom cu instaliracu asterisk, ali verujem da i tu sve radi kako treba. Za sada mi se svidja ovaj freeswitch pa se igram sa njim :)
[ Dennis @ 19.07.2012. 13:36 ] @
Jedan mali tip. Obratite pažnju na verziju fw. Ja imam neke modeme koji su updateovani i oni se vide kao E1552, a na njima je odštampano E1550. Još uvek nisam imao vremena, ali ću odraditi downgrade. Treba skinuti Mobile Partner nešto. Ubaci se modem, pokrene app i next, next...

[Ovu poruku je menjao Dennis dana 19.07.2012. u 21:33 GMT+1]
[ Dennis @ 30.07.2012. 16:55 ] @
Pozdrav,

U dolaznoj ruti sam definisao DID, ali je problem što nigde u toj komunikaciji ne stiže informacija na koji broj zapravo poziv stiže kao što je to situacija sa SIP ili ISDN linijama. Da li neko ima ideju kako da definišem i gde tačno, da mi određeni modem (datachan_dongle) ima određeni DID? Postoji li neki fajl gde mogu da kažem did=381648...... pa da ga posle "uhvatim" u dolaznoj ruti.
[ Dennis @ 03.08.2012. 04:09 ] @
Evo, opet sam sebi odgovaram.

Izgleda treba na kartici dodati "own number" i nakon toga se pojavljuje kada se isčitaju podaci dongla. Dodao sam ga kao 381648****** i onda nakon toga u DID stavio +381648******. Nisam siguran ko je dodao +, možda sam ja, ali se nešto ne sećam. Mrzi me sada da istražujem, ako budem imao još informacija poslaću. Za sada mi radi.

Code:


Asterisk*CLI> dongle show devices
ID           Group State      RSSI Mode Submode Provider Name  Model      Firmware          IMEI             IMSI             Number
dongle0      0     Free       11   0    0       YUMTS YUG03    E1550      11.608.12.00.143  35870503329****  2200320********  +381648******
dongle1      0     Free       13   0    0       YUMTS YUG03    E1550      11.608.12.00.143  35712303586****  2200320********  +381648******




Izvor: http://wiki.e1550.mobi/doku.php?id=usage

Code:


dongle cmd dongle0 AT+CPBS=\"ON\"
dongle cmd dongle0 AT+CPBW=1,\" +79139131234 \",145

[ Dennis @ 07.09.2012. 23:19 ] @
Sa ovim fajlom sam radio flešovanje: E1550Update_11.608.12.00.143.B409.exe. Ovo je da znamo sa čime se provereno može flešovati.

Da li je neko testirao ovo i koristio? Ja imam problem sa velikom latencijom. Ne znam da li je stvar u konfiguraciji, mada i nije nešto slaba, celeron na 1.5 GHz i 1 GB DDR.

Inače, ovako izgleda, samo stariji model. Ja volim ta kompaktnija rešenja za Asterisk ukoliko već nije rack mount.
Za one koji već imaju Asterisk i ne bi da menjaju bilo šta, mogu da naprave novi, slabije konfiguracije, koji bi služio sam kao GSM gateway, tj. GoIP (GSM over IP) i sigurno će biti jeftiniji nego druga rešenja, a posle ga povežu kao SIP trunk. Najjeftinije rešenje koje sam našao do sada je 1000 € za 8 kanala i to na eBay - u.

Ja planiram da stavim USB hub pa da vidim kako će to da radi sa više modema (7).
[ Bofi @ 18.09.2012. 10:03 ] @
Dosao sam do HUAWEI E153. Da li je neko uspeo mozda da ga natera da radi?
[ 2nd to none @ 28.09.2012. 04:24 ] @
vmware
centos 6.3
kernel 2.6.32-279.9.1.el6.i686
asterisk 1.8.16.0
chan_dongle
huawei e1550 otkljucan voice, firmware 11.608.14.11.158

instalirao sve kako treba, napravio dva sip trunka, dongle se vidi, iz asterisk cli-a mogu da posaljem sms itd.
napravio sam da kad imam poziv na karticu u donglu da mi zvoni jedan extension, to sve radi.
medjutim, kada iz cli-a hocu da pozovem (dongle cmd dongle0 atdtxxxxxxxxxx) dobijam nesto ovako:
sa telekom karticom:
[Sep 28 04:02:14] NOTICE[31108] at_response.c: [dongle0] Got Response for user's command:'^RSSI:5'
[Sep 28 04:02:14] ERROR[31108] chan_dongle.c: [dongle0] timedout while waiting 'OK' in response to 'USER'S'

sa telenor karticom:
[Sep 28 04:04:52] NOTICE[31404] at_response.c: [dongle0] Got Response for user's command:'NO CARRIER'
[Sep 28 04:04:52] ERROR[31404] at_response.c: [dongle0] Receive NO CARRIER
[Sep 28 04:04:53] ERROR[31404] chan_dongle.c: [dongle0] timedout while waiting 'OK' in response to 'USER'S'

ima li neko ideju gde gresim?


[Ovu poruku je menjao 2nd to none dana 29.09.2012. u 00:15 GMT+1]
[ 2nd to none @ 01.10.2012. 13:52 ] @
namestio, sve radi, jedino sto onaj sa druge strane ima eho (cuje sebe u slusalici). da li jos neko ima isti problem?
[ Dennis @ 15.01.2013. 02:41 ] @
Pozdrav,

Evo još nekih podataka koji mogu biti korisni.
Prvi korak je zapravo instalirati USB modem, tj pratiti uputstvo u trećem postu.
Najčešće greške su što Asterisk nema prava na USB uređaj i što USB uređaj nije prebačen u mod modema, već je u defaultnom modu fleš diska. Uređaj prvo treba da se prebaci u odgovarajući mod sa usb_modeswitch -V 12d1 -P 1001 -W -v 12d1 -p 1446 -c /etc/usb_modeswitch.d/12d1\:1446. Ukoliko neko ima više modema, treba pustiti komandu za svaki modem posebno, jer komanda prebaci prvi uređaj na koji naiće i prestane izvršavanja. Komanda za prava je chown asterisk.asterisk /dev/ttyUSB?. Nisam siguran, ali se može desiti da je i nju potrebno pokrenuti više puta, tj. za svaki modem posebno. Inače, modem se vraća u defaultni mod kada ostane bez napajanje. Po uključivanju modema, na lsusb se vidi kao E1550 (ili E1552), a po promeni moda kao E620. Na taj način znate da je sigurno prebačen.
Postoji dosta komplikaciju oko ttyUSB, jer se portovi menjaju prilikom restarta računara. Naročito je teško ako imate više uređaja. Ovo se rešava korišćenjem uređaja preko IMEIa ili preko IMSIa. Ja koristi prvu varijantu. U dongle.conf, gde po defaultu stoji [dongle0] ja sam stavio [+381648xxxxxx] jer mi je tako najlakše da manipulišem sa njima. Ispod toga sam stavio samo imei=123...000. Onda, kada ste kreirali custom trunk, u polje Custom Dial String upišete Dongle/i:123...000/$OUTNUM$ (gde je 123...000 naravno IMEI vašeg modema, za slučaj da nisam dovoljno dobro objasnio). Tako da možete da zaboravite na ttyUSB i ne interesuje vas na kom su portu, već koristite isključivo IMEI.
Ako se izvrše promene u dongle.conf fajlu, treba odraditi dongle reload now. Pa onda na dongle show devices videti kakav je status.
Naravno, u dongle.conf treba promeniti context, inače će se čuti samo goodbye na dolaznom pozivu. Takođe je poželjno isključiti primanje SMS poruka, jer znaju da zaglupe modem (bar sa verzijom koju ja koristim).
[ klikton @ 15.01.2013. 14:00 ] @
A kako si resio unlock gsm za voice?
[ klikton @ 16.01.2013. 14:34 ] @
Pozdrav svima zelim

Dakle instalirao sam Elastix 2.3 sa Huawei E1552 modemom (telenorov)... sim free je,ali ne i voice enabled

Elastix 2.3
2.6.18-308.24.1.el5
Huawei E1552

Code:
[root@localhost ~]# lsusb
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 002: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem


Code:
[root@localhost ~]# ls /dev |grep USB
ttyUSB0
ttyUSB1
ttyUSB2


Code:
localhost*CLI> dongle show devices
ID           Group State      RSSI Mode Submode Provider Name  Model      Firmware          IMEI                IMSI                    Number
dongle0      0     Free       17   3    3       Telenor        E1552      11.609.18.00.00   358812035xxxxxx  220011009xxxxxx  +381638xxxxx
localhost*CLI>




Code:
localhost*CLI> dongle sms dongle0 0641xxxxxxxx ebiga
[dongle0] SMS queued for send with id 0x8b00a38
localhost*CLI>


Code:
localhost*CLI>
    -- [dongle0] Error sending SMS message 0x8b00a38




Na pozivanje broja u modemu, broj je zauzet... sto je i logicno


Interesuje me na koji nacin da dodjem do voice free opcije... j sa AT komandom....

Nekoliko sam probao i skoro sa svakom se desava da reinstall elastix












[ Dennis @ 16.01.2013. 15:24 ] @
Na netu ima aplikacija koje enableuju voice.
Ja sam davno koristi neku...
[ klikton @ 16.01.2013. 15:38 ] @
dc-unlocker?

Ako je ta,to mi bas nesto ne pomaze jer namam payPal...
[ Dennis @ 17.01.2013. 05:30 ] @
Oni se hvale da je besplatno sada: https://www.dc-unlocker.com/forum/showthread.php?t=1517
A ovi objašnjavaju kako se radi sa AT komandama. Nisam se udubljivao jer sam zauzet, ali mislim da vredi probati. Javi rezultate. http://3g-modem.wetpaint.com/page/Huawei+AT-commands
Inače, ja bih voleo da nađem mogućnost da trajno prebacim u modem mod, da se više ne petljam sa komandama i komplikujem. Čak sam mislim i hardverski da probam :)
[ klikton @ 17.01.2013. 07:45 ] @
napravio sam skriptu koja to radi na bootovanju... i daje permise asterisku

Poslacu kada sve zavrsim... 4 usb-a sam nakacio,ali mi fali samo taj poslednji korak----- voice enabled usb
I da... posle toga da probam da li ce mi zvuk biti ok ili cu kernel morati da dizem


edit: bilo je free 2008.god
[ Dennis @ 17.01.2013. 12:06 ] @
Jos jedna stvar, ja sam imao problema sa 4. modemom. Tri su radila
normalno, 4. ne. I iskreno, malo je verovatnoca da ni jedan od ta tvoja 4
nema omogucen voice. Meni se zalomilo oko 2 modema od 15 recimo. Jesi li
iscitao sa softverom da nije ukljucen voice ili pretpostavljas? Nego, jesi
li probao da stavis fw koji sam ja testirao i koji radi?
[ Dennis @ 17.01.2013. 12:12 ] @
Moraces sigurno da dizes kernel na Elastixu 2.3.0. Ali to na kraju. Problem
se zove one way audio.
Ako ne budes uspeo da resis voice enable javi se za vikend posle 17h pa
cemo platiti sa mojim PP.
[ klikton @ 17.01.2013. 12:16 ] @
Jesam probao... par fw-a sam probao i sa svima mi je isto

te sto imam usb-ove, to sve od telenora gsm-ovi

Proverio sam svaki kod svakog je voice disabled.... e1550,e1552 modemi

cekam sam da nadjem paypall acc pa da probam unlock... 1 euro je unlock...

da znam... svestan sam da cu kernel dizati... dahdi puca,ali to mi i nije potrebno(nama kartice,samo trunkovi)

Hvala na ponudjenom
[ klikton @ 18.01.2013. 16:34 ] @
Dakle... par novotarija


Elastix 2.3.0
Kernel 3.0.58-1.el5.elrepo

Code:
Bus 002 Device 002: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem

Code:
[root@localhost ~]# ls /dev |grep USB
ttyUSB0
ttyUSB1
ttyUSB2


Code:
localhost*CLI> dongle show devices
ID           Group State      RSSI Mode Submode Provider Name  Model      Firmware          IMEI               IMSI             Number
dongle0      0     GSM not re 18   0    0       Telenor        E1552      11.609.18.00.00   358812035xxxxxx  2200110091xxxxxx  38163xxxxxx



Imam jednu zanimljivost...
Naime, kada sam ubacio mts karticu u donlge... poziv ka tom broju pbx je primio i prosledio na lokal... sto je ok
Ali sa istim podesavanjima conf fajlova telenor kartica ne prima pozive tj automat odgovara korisnik nije dostupan

U oba slucaja komandom dongle show devices se dobija onakav izvod (umesto telenora je mts naravno)

Obe kartice sam probao preko mobile partner programa i preko njih mogu i da zovem i da primam pozive tj kartice rade i omogucen je voice

Pozivanje preko usb-a sam probao i radi normalno

Da li ima neko neki predlog mozda? Pozdrav
[ Dennis @ 20.01.2013. 03:16 ] @
Meni se retko dešavalo da imam status not ready. To sam rešavao prekidanjem napajanja modemu i naravno prava i switch posle toga. Da nisi uspeo da rešiš do sada nešto? Kako ti se čini sve to?
Ja to koristim gotovo svaki dan već mesecima, jer sam u Americi i to mi je najjeftiniji načim da telefoniram. Mogu preko SIPa i preko DISA sistema. Dolazni pozivi mi rade preko Google Voicea (takođe na Elastixu) ili preko nekog drugog provajdera, gde plaćam dolazne pozive, ali imam zato CallerID uključen u cenu, pa VoIP provajder "sluša" koji CallerID mu prosledim i meni na američkom telefonu izađe broj pozivaoca u iz Srbije. Zar nije sjajno? :)
[ klikton @ 20.01.2013. 11:34 ] @
Nazalost nista nisam uspeo...

Palo mi je na pamet da nije mozda i do samog usb-a (telenorovog).... Ne znam... nisam pametan

Probacu danas jos jednom da reinstaliram centralu pa od nule.. temeljno

Pisacu ti na pp veceras ako budem imao nekih zahebancija

Pozdrav i hvala
[ klikton @ 21.01.2013. 16:38 ] @
Daklem....

Code:
localhost*CLI> dongle show device state dongle0
-------------- Status -------------
  Device                  : dongle0
  State                   : Free
  Audio                   : /dev/ttyUSB1
  Data                    : /dev/ttyUSB2
  Voice                   : Yes
  SMS                     : Yes
  Manufacturer            : huawei
  Model                   : E1552
  Firmware                : 11.609.18.00.00
  IMEI                    : 35881203xxxxxxxx
  IMSI                    : 22001100xxxxxxxx
  GSM Registration Status : Registered, home network
  RSSI                    : 20, -113 dBm
  Mode                    : GSM/GPRS
  Submode                 : EDGE
  Provider Name           : Telenor
  Location area code      : 065
  Cell ID                 : B344
  Subscriber Number       : +38163xxxxxxxx
  SMS Service Center      : +38163100100
  Use UCS-2 encoding      : Yes
  USSD use 7 bit encoding : Yes
  USSD use UCS-2 decoding : No
  Tasks in queue          : 0
  Commands in queue       : 0
  Call Waiting            : Disabled
  Current device state    : start
  Desired device state    : start
  When change state       : now
  Calls/Channels          : 0
    Active                : 0
    Held                  : 0
    Dialing               : 0
    Alerting              : 0
    Incoming              : 0
    Waiting               : 0
    Releasing             : 0
    Initializing          : 0


ili

Code:
localhost*CLI> dongle show devices
ID           Group State      RSSI Mode Submode Provider Name  Model      Firmware          IMEI             IMSI             Number
dongle0      0     Free       20   3    3       Telenor        E1552      11.609.18.00.00   35881203xxxxx  22001100xxxxxx  +38163xxxxxx



Zahvaljujem se svima na pomoci
[ Dennis @ 21.01.2013. 17:20 ] @
Drago mi je da je reseno. Koji je bio poslednji priblem? Koliko modema ti
radi?
[ Dennis @ 21.01.2013. 17:31 ] @
I mozes li da napises kako si trajno prebacio u modem mod? I svako drugo
iskustvo je korisno.
[ klikton @ 21.01.2013. 19:28 ] @
Zdravo jos jednom

Za sad sam stavio jedan samo(logika mi je bila, lako cu druge )

Meni licno je bio problem taj sto sam taj telenorov modem do beskonacnosti maltretirao.... firmware upgrade/downgrade/upgrade, enable/disable cd, unlock jedno 15 puta itd.... i ko zna sta sam mu uradio...
Na kraju sam,nekako, shvatio (jer sam gledao modem mode i submode)da se modem nalazu u 3g modu.... nasao sam komandu kojom dobijam

"modem 2G only, automatic search any band, no roaming"

Kako sam lupio enter, tako se nakacio

Videcu na ostalim(sa kojima nije eksperimentisano) kako ce se ponasati

Sto se tice toga da se disable mass storage na USB-u, to sam uradio sa Huawei modem unlocker programom
Instalirao sam ga na win(.exe file) utakao modem i koraci su mi bili sledeci

Unlock(otkljucan modem za sve sim karice)
Disable CD( disable-uje mass storage)
Restart modem....

nakon ovoga, u elastixu se modem vidi sa oznakom 1001- trajno. Znaci nema potrebe za modem_switchem

Napravio sam i autostart skriptu za dodavanje chmod-a za usb(samo je treba jos malo doraditi) tako ce biti plug&play pbx

Daklem, posle koliko godina, PBX centrala(sa GSM gw) moze da se napravi za ispod 200 eura

Racunica je:
micro server 150 eura
usb gsm 15 eura + unlock voica 5 eura

A do pre 4 godine dizao sam primare na masinama od po par hiljada eura

Ako nekom zatreba pomoc, neka pise.... Eto da nas ima sto vise
[ Dennis @ 10.02.2013. 01:50 ] @
@Klikton

Ovde sam našao lepo uputstvo: http://asterisk-chan-dongle.googlecode.com/svn/trunk/README.txt
Koliko si maksimalno modema uspeo da nakačiš? Pominjao sam da imam problema već sa četvrim.
Mene interesuje kako bi se ponašalo kada bi se stavio četvoroportni USB Hub, a na njega još četiri četvoroportna.
Koju verziju drajvera si tačno koristio?

Ovo su statusi modema koje imam. Prva dva su OK već mesecima, treći ne radi.

Code:


Prvi, radi normalno.

Device                  : +38164822****
State                   : Free
Audio                   : /dev/ttyUSB7
Data                    : /dev/ttyUSB8
Voice                   : Yes
SMS                     : Yes
Manufacturer            : huawei
Model                   : E1550
Firmware                : 11.608.12.00.143
IMEI                    : 35870503329****
IMSI                    : 22003206117****
GSM Registration Status : Registered, home network
RSSI                    : 11, -119 dBm
Mode                    : WCDMA
Submode                 : WCDMA
Provider Name           : YUMTS YUG03
Location area code      : 9CA7
Cell ID                 : 5590
Subscriber Number       : +38164822****
SMS Service Center      : +381650000900
Use UCS-2 encoding      : Yes
USSD use 7 bit encoding : Yes
USSD use UCS-2 decoding : No
Tasks in queue          : 0
Commands in queue       : 0
 Call Waiting            : Disabled
Current device state    : start
Desired device state    : start
When change state       : now
Calls/Channels          : 0
Active                : 0
Held                  : 0
Dialing               : 0
Alerting              : 0
Incoming              : 0
Waiting               : 0
Releasing             : 0
Initializing          : 0

Drugi, radi normalno.

Device                  : +38164822****
State                   : Free
Audio                   : /dev/ttyUSB1
Data                    : /dev/ttyUSB2
Voice                   : Yes
SMS                     : Yes
Manufacturer            : huawei
Model                   : E1550
Firmware                : 11.608.12.00.143
IMEI                    : 35712303586****
IMSI                    : 22003206085****
GSM Registration Status : Registered, home network
RSSI                    : 11, -119 dBm
Mode                    : No Service
Submode                 : No service
Provider Name           : YUMTS YUG03
Location area code      : 9CA7
ell ID                 : 5590
Subscriber Number       : +38164822****
SMS Service Center      : +381650000900
Use UCS-2 encoding      : Yes
USSD use 7 bit encoding : Yes
USSD use UCS-2 decoding : No
Tasks in queue          : 0
Commands in queue       : 0
Call Waiting            : Disabled
Current device state    : start
Desired device state    : start
When change state       : now
Calls/Channels          : 0
Active                : 0
Held                  : 0
Dialing               : 0
Alerting              : 0
Incoming              : 0
Waiting               : 0
Releasing             : 0
Initializing          : 0

Treći, pravi problem. Čim pokušam da ga koristim, promeni state u Dialing i tako stoji.

Device                  : +38161612****
State                   : Dialing
Audio                   : /dev/ttyUSB4
Data                    : /dev/ttyUSB5
Voice                   : Yes
SMS                     : Yes
Manufacturer            : huawei
Model                   : E1550
Firmware                : 11.608.12.00.143
IMEI                    : 35314203007****
IMSI                    : 22005161111****
GSM Registration Status : Registered, home network
RSSI                    : 25, -110 dBm
Mode                    : GSM/GPRS
Submode                 : EDGE
Provider Name           : Vip SRB
Location area code      : 1D0
Cell ID                 : 7699
Subscriber Number       : +38161612****
SMS Service Center      : +381610401
Use UCS-2 encoding      : Yes
USSD use 7 bit encoding : Yes
USSD use UCS-2 decoding : No
Tasks in queue          : 0
Commands in queue       : 0
Call Waiting            : Disabled
Current device state    : start
Desired device state    : start
When change state       : now
Calls/Channels          : 1
Active                : 0
Held                  : 0
Dialing               : 0
Alerting              : 0
Incoming              : 0
Waiting               : 0
Releasing             : 0
Initializing          : 1



[Ovu poruku je menjao Dennis dana 10.02.2013. u 03:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dennis dana 10.02.2013. u 03:11 GMT+1]
[ klikton @ 11.02.2013. 09:26 ] @
Cetiri i nisam imao problema



Drajvere sam koristio

Code:
http://asterisk-chan-dongle.googlecode.com/files/chan_dongle-1.1.r14.tgz
[ Dennis @ 11.02.2013. 12:10 ] @
Moracu da probam sa drugim drajverom onda. Meni je rc10...
[ Dennis @ 09.04.2013. 04:49 ] @
Jel može neko da kaže da li je chan_dongle drajver i za 64bitne sisteme ili samo za 32bitne? Da li neko ima iskustva sa 64bitnim sistemima?
Da li je neko možda probao Elastix 2.4?
[ niceness @ 10.04.2013. 10:39 ] @
Kada sam isprobavao asterisk i chan_dongle to je bilo na fedora i centos 64-bit, znači ne bi trebalo biti problema.
Elastix ne koristim.
[ Dennis @ 13.04.2013. 22:48 ] @
Modem mi se retko diskonektovao koliko sam primetio. Ali se ipak dešavalo. Onda sam odlučio da ga prebacim u 2G only mod sa komandom AT^SYSCFG=13,0,3FFFFFFF,0,3 i od tada se češće diskonektuje. Kada sam ga vratio na računar malo je bolje, ali mi se i dalje ne sviđa. Malo mi je nelogično da se 2G više troši struje. Da li neko možda ima ideju?
[ Dennis @ 12.06.2013. 04:27 ] @
Pozdrav,

Evo posle nekog vremena se sve ovo oko modema može pojednostaviti. Ja koristim moj omiljeni Elastix. Trenutna stabilna verzija je 2.4. Prolazi i na Elastixu 2.3. Verzija chan donglea je 14. Evo ga mali rezime:

Pripremiti Huawei E1550
Proveriti koja verzija FW dobro radi i flešovati modem
Otključati
Enable voice
Trajno prebaci u mod modema
Instalirati drajver*
Podesiti prava da Asterisk može koristiti USB
Update kernela.

*Instaliranje chan donglea:

Za 32bitne siteme nakon instalacije Elastixa uradite paste sledećeg, odjednom (i dobrim delom je sve podešeno za 30 sekundi):


mkdir ~/install
cd ~/install
wget https://asterisk-chan-dongle.g.../files/chan_dongle-1.1.r14.tgz
tar xvf chan_dongle-1.1.r14.tgz
cd chan_dongle-1.1.r14
./configure
make
make install
cd ~/install/chan_dongle-1.1.r14/etc/
cp dongle.conf /etc/asterisk
chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules

Za 64bitne sisteme koristim sa izmenjenom jednom linijom:

mkdir ~/install
cd ~/install
wget https://asterisk-chan-dongle.g.../files/chan_dongle-1.1.r14.tgz
tar xvf chan_dongle-1.1.r14.tgz
cd chan_dongle-1.1.r14
./configure
make
cp ~/install/chan_dongle-1.1.r14/chan_dongle.so /usr/lib64/asterisk/modules/chan_dongle.so
cd ~/install/chan_dongle-1.1.r14/etc/
cp dongle.conf /etc/asterisk
chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules


Izbačen je deo za modem switch, jer će verovatno svi to rešiti trajno sa programom ili AT komandom AT^U2DIAG=0 na odgovarajući serijski port.
Rešena su i prava.

Problem koji imam ovih dana je update kernela. Trenutno aktuelni je kernel-lt. Ali kada instaliram update, mašina neće da se bootuje. Ako neka ima iskustva sa ovim voleo bih da pomogne.

I ponovo da se zahvalim Lazaru na pomoći oko rešavanja problema za 64bitne sisteme.
[ anon115774 @ 04.08.2013. 09:07 ] @
Bio bih zahvalan ako moze na pp info gde je nabavljen cappucino pc? Hvala.
[ nalickana @ 21.10.2013. 11:40 ] @
namestila sam i ja dongle na asterisk 11.5.1. ovo je baš zabavno. :) mts-ov e1550 radi sa vipovom karticom. voice je bio otključan. telenorov izgeda ima zaključano fabrički.

jedini kodek koji mi radi je ulaw. ima kašenjenje od 0,5 s.

radi mi i sms. kad pošaljem ja, stigne ok i čitljivo je. ali stižu mi i neke poruke sa 123585 koje ne znam šta su. ne znam kako da ih pročitam, u kom su enkodingu? da nisu neke sistemske za podešavanje veba i sl? da li neko zna?

2013-10-20 23:14:30 - dongle0 - +38164*******: Bla bla
2013-10-21 12:06:13 - dongle0 - 123585: &!
A + AjA,SakC@*[Kgi_AtCAj``HS]ACeKI]SQAn@HC]CAtCA&fj`HS]AZ_uKgAVkaSiSAfCIeuCUA^IAbj`ZS]Y@j```@f[gY@f``AVCAfmS[ACGS_]CY]S[AZeKuC[CARAH_
2013-10-21 12:06:22 - dongle0 - 123585: HCi]SQAbj``ZS]AjA,SaAZeKuSACW_]A`_ie_g]UKA`emSQAbj`ZS]]@&CIeuCUAlCuSAjA&eESUSAf`@HC]CA^IAHC]CABWiSmCGSUK]@IO_m_eSAfCAj@RAjuSmCUAjAV_[k]SWCGSUSC@(m_UA,S
[ Dennis @ 21.10.2013. 14:09 ] @
Ja sam koristio dc-unlocker za uključivanje voicea. Sada PayPal radi i iz Srbije pa verovatno nije toliki problem. Cena je 4 eura.

Što se kašnjenja tiče, pretpostavljam da nije celo kašnjenje na tvojoj strani, već i do provajdera. Bar pola po mojoj proceni. Kada uzmeš dva mobilna i pozoves sa jednog drugi, čućeš da kasni prilično.

Ja ne znam pouzdano za SMS, ali ako budu prestale da ti stižu onda onda mogu biti podešavanja. Ako si tu karticu koristila u nekom telefonu (za aktivaciju i skidanje PINa recimo) onda se može desiti da su podešavanja upravo za taj telefon. Pretpostavljam da oni po IMEIu detektuju model telefona i onda pošalju podešavanja za njega. Ne bi trebali da šalju podešavanja na modem.

Pročitao sam (verovatno u dongle.conf) da dongle može loše raditi ako ima uključen SMS.
[ Dennis @ 08.01.2014. 18:54 ] @
Da li neko ima problem da mu se svi modemi jednostavno izgube iz Asteriska?

Code:
Asterisk01*CLI> dongle show devices
ID           Group State      RSSI Mode Submode Provider Name  Model      Firmware          IMEI             IMSI             Number


Znači na komandu dongle show devices vrati kao da u fajlu nije podešen ni jedan modem. A to se desi posle nekoliko dana rada recimo. Imam 5 modema zakačenih na Elastix 2.4 i koristim chan dongle rc10.
[ madmax-wifi @ 11.01.2014. 03:22 ] @
Meni se to znalo desiti u pocetku ponekad, dok mi je elastix radio na starom krs kompu.
Restart nije pomagao, jedino da se iskljuci i fizicki ukljuci ponovo.
E sad dali je to bilo do starog kompa, do napona u mrezi (nekad je znao biti i ispod 200V) to nikada nisam saznao.
Batalio sam sve, nabavio mali optiplex pa sam na njega sve prebacio i od onda sve radi konstantno bez ikakvih problema.

Moguce da ti komp polako odlazi ili napajanje samo...
[ Dennis @ 11.01.2014. 17:31 ] @
Ono što sam primetio je da zapravo pukne Asterisk servis. Posle restarta istog sve ponovo radi neko vreme. Simptomi su da se dešava da posle dongle show devices nemam apsolutno nikakav odgovor. Ili recimo da neki lokal ne može da se zakači na centralu. Totalno nepovezano radi.
To je bila produkciona centrala koja je radila skroz normalno, skroz čista instalacije, bez nekih dodataka i slično. Oko dva dana je radilo normalno i onda je prslo. Tog dana sam samo uključio direktan pristip FreePBXu iz Elastix GUIa. Mada ne bi trebalo da utiče na to nikako.
Druga razlika u odnosu na druge dve produkcione centrale je 64 bitna verzija procesora i veći broj poziva, recimo 5 - 10 konstantno (nisu svi preko GSMa). Naravno hardver je optimizovan za veći broj poziva (čak i previše, SuperMicro server sa I3 CPU na 3.3GHz, 8 GB rama).
Pre tri dana sam stavio 32bitnu verziju Elastixa i za sada radi dobro. Nisam još uključio direktan pristup FreePBXu, ali ću to uraditi u testnom okruženju u kome sam takođe imao problema sa pucanjem Asteriska. Takođe 64itni Elastix. Koristio sam modeme preko huba i direktno nakačene na računar (ne na front panel) i isto se dešavalo.

Ako neko koristi Elastix, voleo bih da znam koju verziju koristi, da li je pucao Asterisk ikada i da li je neko uključivao direktan pristup FreePBX GUIu.
[ madmax-wifi @ 11.01.2014. 19:19 ] @
Ja sada koristim Elastix 2.4.0 32 bit, kernel je 3.0.99 i chan_dongle-1.1.r14
Dell Optiplex GX280, Cpu Intel 2,8Ghz, 1GB Ram
Na njemu rade za sada 2 modema Huawei E1550 i Huawei E180
Direktan pristup FreePBX GUIu nije ukljucen.
Sve radi perfektno nekih 3 meseca od kada je namesteno.
[ Bynor @ 12.11.2014. 15:42 ] @
Pozdrav,

Da li Elastix u potpunosti može da zameni Asterisk? I kakvi su Vam utisci sa Elastixom?

Hvala unapred na odgovoru

[ madmax-wifi @ 21.01.2015. 14:36 ] @
Posle nekog duzeg vremena koristenja pojavila mi se potreba za vise modema.
Portovi ovako idu i ovo radi ok:
dongle1 ttyUSB1 i ttyUSB2
dongle2 ttyUSB4 i ttyUSB5
dongle3 ttyUSB7 i ttyUSB8

E sad ja bih dodao jos modema ali dalje portovi nerade (nece da se konektuje).
Primer:
dongle4 ttyUSB10 i ttyUSB11 - Nece da se konektuje...
dongle5 ttyUSB13 i ttyUSB14 - Nece da se konektuje...

Dali neko mozda zna kako ovo resiti?

U pitanju je Elastix 2.4.0, kernel 3.2.65 i chan_dongle-1.1.r14
[ Dennis @ 21.01.2015. 18:00 ] @
Verovatno imas prava na jednocifrene USBtty.

Probaj sa:

chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules
[ madmax-wifi @ 21.01.2015. 18:21 ] @
Pokusacu...
Rezultate cu javiti sutra kad budem fizicki prisutan da ubacim jos koji modem...
[ madmax-wifi @ 22.01.2015. 20:35 ] @
Citat:
Dennis:
Verovatno imas prava na jednocifrene USBtty.

Probaj sa:

chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules

Pokusao, nece da radi... (mada ovo sam odradio jos kod instalacije)
Neznam dali mozda postoji mogucnost da napajanje od 250W ne moze da podrzi 4 modema...?
Modem je inace ok, kad ga zamenim sa jednim od ona 3, radi normalno...
[ ap61 @ 12.02.2015. 18:55 ] @
Druze sve sam uradio po upistvu ali kada uradim make dobijem slecedi eror:

make
gcc -g -O2 -O6 -I. -D_GNU_SOURCE -I/usr/include -I/usr/include -DHAVE_CONFIG_H -fvisibility=hidden -fPIC -Wall -Wextra -MD -MT app.o -MF .app.o.d -MP -o app.o -c app.c
In file included from app.c:21:
/usr/include/asterisk/version.h:1:2: error: #error "Do not include 'asterisk/version.h'; use 'asterisk/ast_version.h' instead."
app.c: In function âapp_status_execâ:
app.c:37: warning: missing initializer
app.c:37: warning: (near initialization for âargs.resourceâ)
app.c: In function âapp_send_sms_execâ:
app.c:82: warning: missing initializer
app.c:82: warning: (near initialization for âargs.deviceâ)
app.c: In function âapp_registerâ:
app.c:162: warning: passing argument 2 of âast_register_application2â from incompatible pointer type
make: *** [app.o] Error 1

Sta da radim?
[ Dennis @ 12.02.2015. 21:11 ] @
Citat:
madmax-wifi:
Citat:
Dennis:
Verovatno imas prava na jednocifrene USBtty.

Probaj sa:

chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules

Pokusao, nece da radi... (mada ovo sam odradio jos kod instalacije)
Neznam dali mozda postoji mogucnost da napajanje od 250W ne moze da podrzi 4 modema...?
Modem je inace ok, kad ga zamenim sa jednim od ona 3, radi normalno...


Pokusaj sledece dve komande i vrati odgovor ovde

ls -l /dev/ttyUSB*

cat /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules

Nije sigurno do napajanja, ali uvek moze biti do USB kabla ako si recimo bocnuo u prednji USB. Ali ne verujem da ne bi video modeme ni jednom.

Jel' nisi zaboravio da dodas modeme u dongle.conf? Ja, zbog vece pouzdanosti, radim uvek sa serijskim portovima, jer sam imao problema sa discoveryem modema. Koristim:

[GSM01]
audio=/dev/ttyUSB1
data=/dev/ttyUSB2

[GSM02]
audio=/dev/ttyUSB4
data=/dev/ttyUSB5

[GSM03]
audio=/dev/ttyUSB7
data=/dev/ttyUSB8

[GSM04]
audio=/dev/ttyUSB10
data=/dev/ttyUSB11

[GSM05]
audio=/dev/ttyUSB13
data=/dev/ttyUSB14

[GSM06]
audio=/dev/ttyUSB16
data=/dev/ttyUSB17

[GSM07]
audio=/dev/ttyUSB19
data=/dev/ttyUSB20

Ali zato odlazne pozive pravim tako sto u stringu trunka stavim:

dongle/i:357785231824543/$OUTNUM$

Dolazne filtriram kroz DID gde je DID broj zapraco broj koji je upisan na kartici.
[ madmax-wifi @ 12.02.2015. 21:38 ] @
[root@localhost ~]# ls -l /dev/ttyUSB*
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 0 Feb 11 14:14 /dev/ttyUSB0
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 1 Feb 12 21:42 /dev/ttyUSB1
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 2 Feb 12 22:34 /dev/ttyUSB2
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 3 Feb 11 14:14 /dev/ttyUSB3
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 4 Feb 11 14:14 /dev/ttyUSB4
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 5 Feb 12 22:35 /dev/ttyUSB5
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 6 Feb 11 14:14 /dev/ttyUSB6
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 7 Feb 12 18:54 /dev/ttyUSB7
crw-rw---- 1 asterisk uucp 188, 8 Feb 12 22:35 /dev/ttyUSB8
[root@localhost ~]#

[root@localhost ~]# cat /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules
KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"
KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"
KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"
KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"
[root@localhost ~]#

Ovo daje sa 3 modema, 4 nemogu sada da dodam posto nisam fizicki prisutan.

p.s. Kada sam pokusavao sa 4 modema sva 4 su bila dodata u dongle.conf
[ Dennis @ 12.02.2015. 21:55 ] @
Ispravan fajl treba da izgleda ovako kada se uspesno izvrsi komanda koju sam postovao ranije:

KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"

Ne znam da li ima problema sa prepisivanjem mozda, kada pustis komandu ponovo. Ali ako ne prodje, odradi rucno izmenu.
Ako opet nesto ne bude radilo, pusti rezultat prve komande pa da vidimo da li se modemi ispravno vide. Ali mislim da ce proraditi posle promene prava.
Nisam siguran da li ces morati da restartujes nesto da bi povuklo nova prava.
[ ap61 @ 13.02.2015. 07:50 ] @
Izlude ljudi...

evo kompajlirao sam kernel po ovom upustvu http://extime.vn.ua/?q=node/57

i dalje dobijam gresku

rsion.h'; use 'asterisk/ast_version.h' instead."
> app.c: In function âapp_status_execâ
> :app.c:37: warning: missing initializer
> app.c:37: warning: (near initialization for âargs.resourceâ
> )app.c: In function âapp_send_sms_execâ
> :app.c:82: warning: missing initializer
> app.c:82: warning: (near initialization for âargs.deviceâ
> )app.c: In function âapp_registerâ
> :app.c:162: warning: passing argument 2 of âast_register_application2â from incompatible pointer type
> make: *** [app.o] Error 1


proslo posle ovoga:

Thanks.
With config.sub & config.guess unpacked from chan_dongle-1.1.r10.tgz install has complete.
Please add this info to install.txt file.

ajmo dalje...

Proradilo je modem salje sms iz rasteriska

jel moze neko da okaci podesavanja u elastixu :) nista en kapiram ovde....?


[Ovu poruku je menjao ap61 dana 13.02.2015. u 10:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 13.02.2015. u 11:59 GMT+1]
[ Dennis @ 13.02.2015. 17:24 ] @
Jel mozes da objasnis tacno sta pokusavas sa uradis i kojim softverom, hardverom i kojim verzijama?
[ Dennis @ 13.02.2015. 17:30 ] @
Ja predlazem svima da pocnu da koriste FreePBX disto umesto Elastixa Na FreePBXu ne mora da se menja kernel, pa je lakse. Ja sam testirao sa pretposlednjom verzijom FreePBX 2.11, ali verujem da radi i sa novijom, ali mozda za svaki slucaj treba na izabrati Asterisk 11, a ne 13 na pocetku instalacije.

Code:


yum install asterisk11-devel
mkdir install
cd install
wget https://github.com/jstasiak/as...-dongle/archive/asterisk11.zip
unzip asterisk11.zip
cd asterisk-chan-dongle-asterisk11
aclocal
autoconf
automake -a
./configure
make
cp etc/dongle.conf /etc/asterisk/
cp chan_dongle.so /usr/lib64/asterisk/modules/chan_dongle.so
chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"'  >>  /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules

[ Matarese @ 13.02.2015. 17:54 ] @
Objasni im i kako da se obezbede da im neko ne upadne i telefonira na
njihov racun ;)
[ ap61 @ 13.02.2015. 20:21 ] @
Sto se mene tice nek telefonira :) i onako nemam kredita na njemu ... al stvarno ne bi bilo lose reci nesto o tome...

Meni je ovo dosta komplikovano jer se srecem prvi put sa asteriskom ...

Namestio sam dva klijenta da mi rade preko interneta i medjusobno komuniciraju...
Namestio sam trunk

Ali ne znam da namestim ulaznu i izlaznu routu... da kad mi zvoni taj telefon preusmeri poziv na sip kijenta 101
I ne kapiram kako da ja sa tog istog klijenta zovem nekoga na mobilni...

Bem ti roming skupi razgovori izmedju srbije i bosne...

sa mobilnim telefonom i bez ovog elastixa je cini mi se jednostavnije...
makar po ovom upistvu: http://www.stocksy.co.uk/artic..._as_a_gsm_gateway_in_asterisk/


Da li neko slucajno zna kako da ovaj trunk zove skype broj ? i obrnuto sa skajpa telefon preko trunka?


[Ovu poruku je menjao ap61 dana 13.02.2015. u 22:33 GMT+1]
[ Dennis @ 13.02.2015. 23:59 ] @
Ovo je off topic, ali dobro, obrisaće se zajedno sa porukom Matarese, jer se u naslovu ne pominje sigurnost sistema.

Nije on mislio na GSM trunk, već na BBTF i na moj višemilionski telefonski račun kod Telekoma Srbija. A pitanje je, odakle njemu informacije o mom telefonskom računu? Izgleda da radnici Telekoma Srbija ne poštuju privatnost svojih korisnika, već podatke prosleđuju dalje i oni završavaju na javnim forumima gde se vrše provokacije. Ovo je ozbiljna stvar i bezobrazluk!

Zašto, Matarese, ti ne pojasniš rizike, pošto si tako dobronameran pa se brineš za korisnike i izgleda da si upoznat sa poslovanjem Telekoma Srbija?

Evo ja ću da pojasnim rizike korišćenja usluga Telekoma Srbija BBTF i ADSL, o kojima sam već pisao ovde, a i upozovarao Telekom Srbija i RATEL o istim. Ali bezuspešno. Samo su se pravili ludi.

Ovo je jedan od rizika biti korisnik BBTF (mada i običnog fiksnog) i objasniću korak po korak.

Uzmemo netscan.exe i sa njim preskeniramo opseg javnih IP adresa koje dobiju ADSL korisnici Telekom Srbija, kako bi našli neku sa otvorenim portom 80. Najlakse je krenuti od svoje IP, opet, ako koristite ADSL Telekoma Srbija. Samo proširite opseg da obuhvatite ispod i iznad, skenirajte recimo opseg /20.
Kada pronađete potrebne IP, onda vidite koji od tih modema su Pirelli i Intracom. To moze i da se automatizuje raznim skriptama kako ne bi radili ručno, recimo iz PowerShella da se sacuva web stranica koja se otvori i velicina uporedi sa vrednošću koja je poznata.
Ulogujte se sa dobro poznatim kredencijalima admin/tzlkisonpk koji se nalaze na ES i drugim forumima ili zašto bi se mučili sa komplikovanom, kada možete sa onom koju je Telekom Srbija štampao u uputstvu, ali nije pravilno ograničio nivoe pristupa, telekom/telekom. Proverite da li pretplatnik koristi BBTF. Naravno skripta, ne vi.
Sa IADa pretplatnika usluge BBTF sačuvate konfiguracioni fajl.
Za Pirelli IAD, otvorite konfiguracioni fajl, pa CTRL + F da se pronadje mesto gde je 381 ili ims.telekomsrbija.com te se tu nađu kredencijali za SIP. Lozinka se mora odmaskirati pomoću deobfuscatora.
Za Instracom IAD, backup.bih se provuce kroz dekoder, pa se fajl otvori sa notepadom, CTRL + F i pretraže isti podaci, s'tim što će lozinka biti vidljiva, ne mora dalje da se procesuira.
Dobili ste kredencijale za SIP.
Sada otvorite odgovarajuće portove na IADu, a možda može i VPN konekcija da se napravi i imate unlimited fiksni. BBTF Telekoma Srbija nema ograničenje prema destinaciji koja se poziva niti količini i trajanju poziva. Jedino sto će Telekom Srbija blokirati odlazne pozive, ako uspe da kontaktiraju korisnika kako bi ga pitali da li on ima 100 ljudi u kući i da li svi telefoniraju.

Da pojasnim. Vodi se da Telekom Srbija ima Službu za zaštitu korisnika. Tehnički deo te službe ne radi svoj posao dobro, jer ne primete da se sa korisničkog računa prave impulsi u vrednosti preko jedan i po milion dinara. Izgleda da je triger za alarm podešen na dva miliona. To je u stvari Služda za zaštitu Telekoma Srbija, koliko sam imao priliku da zaključim, a ne korisnika. Oni vrlo dobro znaju da je korisniku svejedno da li mu je račun jedan milion ili sto miliona dinara, jer ga neće platiti. Ali oni stranim operaterima (takođe i mafiji koja iznajmljuje satelite pa se "tali" sa hakerima) moraju da isplate impulse koje duguju, bez obzira na iznos. Iz tog razloga je to više služba za zaštitu kompanije nego korisnika. Druga stvar koja smrdi u Službi za zaštitu korisnika je način na koji se ophode prema korisnicima. Kada pozovu korisnika da ga pitaju da li on pravi 100 paralelnih poziva ka satelitskim mobilnim mrežama i drugim inostranim destinacijama, u stanju su da mu se smeju i da prave budalu od njega. Osoba iz pomenute službe se predstavila kao Nadežda Stefanović.

Dalje. Poverljivi podaci, kao što su SIP kredencijali za BBTF telefonski priključak korisnika se često šalju elektronskom poštom. Šta ako jedan radnik Telekoma Srbija u lancu komunikacije elektronskom poštom, izbugi svoj laptop ili telefon ili se sa svojim nalogom uloguje na javni računar koji je zaražen trojancima, pa se njegovi kredencijali nađu kod hakera? Mogu da uploadujem kopiju konkretne elektronske pošte kao primer.

Pored takozvane službe za zaštitu korisnika, i drugi sektori Telekoma Srbija su truli. Mislim da ni jedan pismeni inženjer neće ostaviti mogućnost da se sa korisnikovog BBTF priključka može ostvariti 100 paralelnih poziva. Pitanje je da li je služba koja odgovara na [email protected] pravilno adresirala moje upozorenje o propustima. Odgovor na moju detaljno opisanu žalbu je bio da je saobraćaj pravilno tarifiran.

Žalba Telekomu Srbija naravno nema nikakvog efekta, niti njih interesuje bilo šta.

Žalba RATELU nije urodila plodom. Nekompletan odgovor RATELA traje nekoliko meseci i ode na netačnu adresu.


E sad malo retrospektivno. Dok si ti u međuvremenu u inostranstvu i nemaš pojma da se nešto dešava, dobiješ nekako informaciju da banka pokušava da te kontaktira, jer rate za stambeni kredit ne prolaze, pošto ti je tekući račun blokiran. A što je blokiran, jer te Telekom Srbija tužio i dobio na sudu. A kako me neko dobio kad nisam bio na sudu? E pa tako što po novom zakonu u Republici Srbiji ne moraš da budeš prisutan na sudu da bi ti se sudilo. Smatra se da izbegavaš sud, ako ne mogu da ti uruče poziv nekoliko puta. Onda nađeš advokata koji pregleda slučaj i kaže ti da su 8 puta pokušali dostavu. Na sandučetu za to vreme je bilo samo jedno obaveštenje o nekoj pošiljci, pretpostavimo da je poziv za sud. Zar to nije trula država? E da, a Telekom Srbija pošto ne može da se osloni na državne institucije za naplatu, angažuje privatnog izvršitelja!

Dobar deo države je truo.

Da ne bude skroz off topic, defaultni FreePBX je bolje zaštićen od defaultnog Elastixa koji je zbog nepotrebnih dodataka previše šupalj, jer nema propuste u web serveru i ima podešen fail2ban koji automatski detektuje napade i blokira napadača preko iptables.






[ valjan @ 14.02.2015. 03:45 ] @
@Dennis - mislim da je Matarese mislio na bušan PHP kod FreePBX-a, jer su mnogi slučajevi zloupotrebe Asteriska nastali upravo kroz taj bušan wen interfejs. Sa elastixom je još gore, jer je Elastix u suštini nadograđeni FreePBX, i koristi se uvek neka daleko starija verzija FreePBX-a kao core za Elastix, samim tim veća je i verovatnoća za raznim bugovima i rupama u sistemu.
[ madmax-wifi @ 14.02.2015. 05:12 ] @
Citat:
Dennis:
Da pojasnim. Vodi se da Telekom Srbija ima Službu za zaštitu korisnika. Tehnički deo te službe ne radi svoj posao dobro, jer ne primete da se sa korisničkog računa prave impulsi u vrednosti preko jedan i po milion dinara. Izgleda da je triger za alarm podešen na dva miliona.

Prvi put cijem za ovakav slucaj...
Nekad su iskljucivali privatne korisnike na 5000din pa su zvali da provere, meni licno se desilo pre par god... (ali sam sam napravio racun, nije bilo kradje)

Meni licno je ok kombinacija elasix 2.4, jedino sto kernel sada imam nesto noviji 3.2.65-1.el5.elrepo
Od portova otvoreno samo to sto mora 5060 i 10000-20000, administracija moze i preko vpn-a.
Vidim cesto probavaju, ali vise od godinu dana niko nije uspeo da uleti.
Ako ti treba trunk za fixni odradis sta sam ti predlozio i imas trunk za sitne pare bez ugovora i komplikacija.

Inace hvala za:
Citat:
Dennis:
Ispravan fajl treba da izgleda ovako kada se uspesno izvrsi komanda koju sam postovao ranije:

KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"

Ne znam da li ima problema sa prepisivanjem mozda, kada pustis komandu ponovo. Ali ako ne prodje, odradi rucno izmenu.
Ako opet nesto ne bude radilo, pusti rezultat prve komande pa da vidimo da li se modemi ispravno vide. Ali mislim da ce proraditi posle promene prava.
Nisam siguran da li ces morati da restartujes nesto da bi povuklo nova prava.

Odradjeno rucno, 4-ti modem odmah progledao... :)
[ Dennis @ 14.02.2015. 14:51 ] @
Citat:
valjan:
@Dennis - mislim da je Matarese mislio na bušan PHP kod FreePBX-a, jer su mnogi slučajevi zloupotrebe Asteriska nastali upravo kroz taj bušan wen interfejs. Sa elastixom je još gore, jer je Elastix u suštini nadograđeni FreePBX, i koristi se uvek neka daleko starija verzija FreePBX-a kao core za Elastix, samim tim veća je i verovatnoća za raznim bugovima i rupama u sistemu.


Da je to mislio to bi i rekao. Nije mislio na Elastix nego na moj slučaj. Ovo mu je drugi put da komentariše moje postove sa ovom suštinom.
[ ap61 @ 16.02.2015. 08:14 ] @
Ljudi mnogo mi je pomogao madmax-wifi oko ovog pbx-a i sve je u principu proradilo ali sad imam sledeci problem:

ns1*CLI> dongle show devices
ID Group State RSSI Mode Submode Provider Name Model Firmware IMEI IMSI Number
+381649444xx 0 Free 14 0 0 YUMTS YUG03 E1550 11.608.14.11.158 3571230374242xx 2200326052682xx 06494448xx
[2015-02-16 03:11:30] ERROR[2581]: chan_dongle.c:414 do_monitor_phone: [+3816494448xx] Lost connection to Dongle
[2015-02-16 03:11:30] WARNING[2755][C-00000004]: app_dial.c:1651 wait_for_answer: Unable to forward frametype: 2
[2015-02-16 03:11:35] WARNING[2755][C-00000004]: channel.c:4860 ast_prod: Prodding channel 'SIP/101-00000004' failed
[2015-02-16 03:11:38] WARNING[2936]: at_response.c:384 at_response_error: [+3816494448xx] Error checking subscriber phone number

poruke salje to radi...

Prvo sam instalirao elastixa po objasnjenju Denisovom pa posle stariju verziju po madmaxu... i na kraju ovaj freepbx koji je denis naveo gore....
i sada je on na masini...

Da li mozda neko ima ideju sta moze biti... ne nalazim nista po netu...

Hvala




[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 17:33 GMT+1]
[ Dennis @ 16.02.2015. 13:23 ] @
Proveri da li je modem otključan.
[ ap61 @ 16.02.2015. 14:34 ] @
-------------- Status -------------
Device : +381649444xxx
State : Free
Audio : /dev/ttyUSB1
Data : /dev/ttyUSB2
Voice : Yes
SMS : Yes
Manufacturer : huawei
Model : E1550
Firmware : 11.608.14.11.158
IMEI : 357123037424271
IMSI : 220032605268213
GSM Registration Status : Registered, home network
RSSI : 14, -85 dBm
Mode : No Service
Submode : No service
Provider Name : YUMTS YUG03
Location area code : 9D6D
Cell ID : 75B4
Subscriber Number : 0649444xxx
SMS Service Center : +381650000900
Use UCS-2 encoding : Yes
USSD use 7 bit encoding : Yes
USSD use UCS-2 decoding : No
Tasks in queue : 0
Commands in queue : 0
Call Waiting : Disabled
Current device state : start
Desired device state : start
When change state : now
Calls/Channels : 0
Active : 0
Held : 0
Dialing : 0
Alerting : 0
Incoming : 0
Waiting : 0
Releasing : 0
Initializing : 0

Ovo pise... jeste valjda ...
Salje poruke...
[ Dennis @ 16.02.2015. 15:16 ] @
Mozes li da zakacis primer dongle.conf fajla I da objasnis na koji nacin pokusavas pozivanje? Tj. sta si stavio u string za pozivanje na custom trunku.
[ ap61 @ 16.02.2015. 15:17 ] @
[general]

interval=15 ; Number of seconds between trying to connect to devices

;------------------------------ JITTER BUFFER CONFIGURATION --------------------------
;jbenable = yes ; Enables the use of a jitterbuffer on the receiving side of a
; Dongle channel. Defaults to "no". An enabled jitterbuffer will
; be used only if the sending side can create and the receiving
; side can not accept jitter. The Dongle channel can't accept jitter,
; thus an enabled jitterbuffer on the receive Dongle side will always
; be used if the sending side can create jitter.

;jbforce = no ; Forces the use of a jitterbuffer on the receive side of a Dongle
; channel. Defaults to "no".

;jbmaxsize = 200 ; Max length of the jitterbuffer in milliseconds.

;jbresyncthreshold = 1000 ; Jump in the frame timestamps over which the jitterbuffer is
; resynchronized. Useful to improve the quality of the voice, with
; big jumps in/broken timestamps, usually sent from exotic devices
; and programs. Defaults to 1000.

;jbimpl = fixed ; Jitterbuffer implementation, used on the receiving side of a Dongle
; channel. Two implementations are currently available - "fixed"
; (with size always equals to jbmaxsize) and "adaptive" (with
; variable size, actually the new jb of IAX2). Defaults to fixed.

;jbtargetextra = 40 ; This option only affects the jb when 'jbimpl = adaptive' is set.
; The option represents the number of milliseconds by which the new jitter buffer
; will pad its size. the default is 40, so without modification, the new
; jitter buffer will set its size to the jitter value plus 40 milliseconds.
; increasing this value may help if your network normally has low jitter,
; but occasionally has spikes.

;jblog = no ; Enables jitterbuffer frame logging. Defaults to "no".
;-----------------------------------------------------------------------------------

[defaults]
; now you can set here any not required device settings as template
; sure you can overwrite in any [device] section this default values

context=default ; context for incoming calls
group=0 ; calling group
rxgain=0 ; increase the incoming volume; may be negative
txgain=0 ; increase the outgoint volume; may be negative
autodeletesms=yes ; auto delete incoming sms
resetdongle=yes ; reset dongle during initialization with ATZ command
u2diag=-1 ; set ^U2DIAG parameter on device (0 = disable everything except modem function) ; -1 not use ^U2DIAG command
usecallingpres=yes ; use the caller ID presentation or not
callingpres=allowed_passed_screen ; set caller ID presentation by default use default network settings
disablesms=no ; disable of SMS reading from device when received
; chan_dongle has currently a bug with SMS reception. When a SMS gets in during a
; call chan_dongle might crash. Enable this option to disable sms reception.
; default = no

language=en ; set channel default language
smsaspdu=yes ; if 'yes' send SMS in PDU mode, feature implementation incomplete and we strongly recommend say 'yes'
mindtmfgap=45 ; minimal interval from end of previews DTMF from begining of next in ms
mindtmfduration=80 ; minimal DTMF tone duration in ms
mindtmfinterval=200 ; minimal interval between ends of DTMF of same digits in ms

callwaiting=auto ; if 'yes' allow incoming calls waiting; by default use network settings
; if 'no' waiting calls just ignored
disable=no ; OBSOLETED by initstate: if 'yes' no load this device and just ignore this section

initstate=start ; specified initial state of device, must be one of 'stop' 'start' 'remote'
; 'remove' same as 'disable=yes'

exten=+1234567890 ; exten for start incoming calls, only in case of Subscriber Number not available!, also set to CALLERID(ndid)

dtmf=relax ; control of incoming DTMF detection, possible values:
; off - off DTMF tones detection, voice data passed to asterisk unaltered
; use this value for gateways or if not use DTMF for AVR or inside dialplan
; inband - do DTMF tones detection
; relax - like inband but with relaxdtmf option
; default is 'relax' by compatibility reason

; dongle required settings
[+3816494448xx]
audio=/dev/ttyUSB1 ; tty port for audio connection; no default value
data=/dev/ttyUSB2 ; tty port for AT commands; no default value

; or you can omit both audio and data together and use imei=123456789012345 and/or imsi=123456789012345
; imei and imsi must contain exactly 15 digits !
; imei/imsi discovery is available on Linux only
imei=357123037424271
imsi=220032605268213

; if audio and data set together with imei and/or imsi audio and data has precedence
; you can use both imei and imsi together in this case exact match by imei and imsi required


[ ap61 @ 16.02.2015. 15:31 ] @
sa DC-Unlocker-om sa otklucao ovj dongele a string mi pise... Dongle/i:357123037424271/+$OUTNUM$
[ Dennis @ 16.02.2015. 15:47 ] @
Da bi ti dolazni pozivi radili, moras context=default da promenis u context=from-trunk, ovo ti pricam za posle, nije to razlog sto ne rade odlazni pozivi.

Exten komentarisi.

Za svaki slucaj, obrisi + iz imena trunka

imei i imsi komentarisi, jer je to visak i verovatno zbog toga dobijas neke od gresaka posto autodiscover ne radi lepo.

Kada izmenis, uradi dongle reload now i samo reload u Asterisk CLI ili najbolje restartuj ceo racunar.

Pretpostavljam da si greskom stavio + u Custom Dial String, posto se na print screenu koji si poslao ne vidi.

Ako imas samo jedan modem, najbolje je da ti string bude Dongle/ImeTrunka/$OUTNUM$ gde je ime trunka ono sto stoji u [] u dongle conf fajlu. U tvom slucaju treba da bude Dongle/381..../$OUTNUM$, ako budez izbacio + iz imena trunka.

[Ovu poruku je menjao Dennis dana 16.02.2015. u 16:59 GMT+1]
[ ap61 @ 16.02.2015. 16:08 ] @
Evo uradio sam kako ste rekli...


U trunku

Outbound CallerID: 3816494448xx
Dongle/3816494448xx/$OUTNUM$

dongle.conf
; dongle required settings
[3816494448xx]
audio=/dev/ttyUSB1 ; tty port for audio connection; no default value
data=/dev/ttyUSB2 ; tty port for AT commands; no default value

; or you can omit both audio and data together and use imei=123456789012345 and/or imsi=123456789012345
; imei and imsi must contain exactly 15 digits !
; imei/imsi discovery is available on Linux only
;imei=357123037424271
;imsi=220032605268213

oet kaze:

[2015-02-16 11:07:26] ERROR[2461]: chan_dongle.c:414 do_monitor_phone: [3816494448xx] Lost connection to Dongle
[2015-02-16 11:07:26] WARNING[1967]: chan_dongle.c:218 opentty: unable to open /dev/ttyUSB2: No such file or directory
[2015-02-16 11:07:30] WARNING[2552][C-00000002]: channel.c:4860 ast_prod: Prodding channel 'SIP/101-00000002' failed


uh uh

ps hvala na pomoci...


ns1*CLI> dongle sms 3816494448xx +3816483229xx testiram
[381649444899] SMS queued for send with id 0xb5dcc360
[2015-02-16 11:11:10] NOTICE[2572]: at_response.c:257 at_response_ok: [3816494448xx] Successfully sent SMS message 0xb5dcc360
ns1*CLI>

sms ide

kada pozovem dongle:

[2015-02-16 11:14:34] ERROR[2629]: chan_dongle.c:414 do_monitor_phone: [3816494448xx] Lost connection to Dongle



[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 17:21 GMT+1]
[ Dennis @ 16.02.2015. 16:25 ] @
Koju verziju FreePBXa koristis?
Na koji USB ti je modem nakacen na racunar? Koristis li neki USB kabl?
Da li ti je voice enableovan kada proveris sa DC Unlockerom?
Koji modem tacno koristis?
[ ap61 @ 16.02.2015. 16:31 ] @


Koju verziju FreePBXa koristis? FreePBX 2.11.0.42
Na koji USB ti je modem nakacen na racunar? Koristis li neki USB kabl? koristim usb produzni kabl da bih imao sigmala jer je masina u metalnom ormanu... kabl je dugacak 30cm nov iz prodavnice
Da li ti je voice enableovan kada proveris sa DC Unlockerom? jeste...
Koji modem tacno koristis? rekli su mi da pise 1550 ali ne znam tacno jer sam ja u Bosni a ova skalamerija je u Beogradu... kod ljudi koji ne znaju nista osim da mi cd stave unutra i resetuju ga... ako hocete poslacu vam username i pass da pogledate...
[ Dennis @ 16.02.2015. 16:38 ] @
Mora da se proba bez produznog kabla. Bez obzira sto je nov, pitanje je koliki je presek. Osim toga, imas dva konektora umesto jednog, a ponekad zna da pravi problem i kada je direktno nakacen. Probaj bez kabla i to u USB prikljucak koji se nalazi na ploci, nikako na prednjoj strani kucista. Neka podignu racunar privremeno ako bas nema signala.
[ ap61 @ 16.02.2015. 16:45 ] @
I dalje ista stvar i posle promene usb porta i sklanjanja kabla....

cim ga nazovem:

ns1*CLI> dongle show devices
ID Group State RSSI Mode Submode Provider Name Model Firmware IMEI IMSI Number
381649444xxx 0 Free 14 0 0 MT:S0 E1550 11.608.14.11.158 357123037424xxx 220032605268213 0649444899
[2015-02-16 13:44:28] ERROR[4433]: chan_dongle.c:414 do_monitor_phone: [381649444xxx] Lost connection to Dongle

Jedino jos firmware a ako nije to... onda mi nesto nije u redu sa drajverom.... nemam prestavu....

Na forumima rusi kazu da je problem ako se diskonektuje sto mu je slaba struja... ali kod neme nema bas nista ubodeno u usb osim njega....



[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 19:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 19:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 19:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 16.02.2015. u 20:29 GMT+1]
[ Dennis @ 17.02.2015. 01:56 ] @
Bez obzira sto nema nista drugo nakaceno na USB, moze da se desi da se diskonektuje zbog nedostatka struje. Ne misli se nuzno na to da imas 5 drugih uredjaja zakacenih, vec I na produzni kabl preko koga ide tvoj uredjaj. Maksimalna teoretska potrosnja uredjana na USB2.0 je 2.5W, sto je mizerno malo. Ali, zbog loseg kontakta i recimo kada modem "povuce" svih 500mA moze da se desi da napon opadne na reci 4.0V na 20 ms, sto dalje dovodi da se modem "zbuni". Znaci, bez obzira na sve, potrebna je kvalitetna veza sa racunarom. Bez toga nema svrhe bilo sta dalje raditi. Ja sam vezivao dosta modema I znam o cemu pricam. Uostalom, vidis I sam da u svakom dobrom uputstvu neko pomene kvalitetno napajanje. Znaci, modem direktno na USB na ploci I bez produznog kabla. Kada to sve bude proradilo kako treba, onda uzmi USB kabl od par metara, na njega nakaci USB HUB sa napajanjem I modem u HUB. Ali za pocetak neka bude najjednostavnije moguce.

Cini mi se da moze da se ukljuci debug za dongle, pa ako mozes pogledaj na netu malo o tome, mozda bude vise informacija prilikom diskonektovanja modema.

Nisam imao problema sa firmwareom nikada, ali postoji jedan ili dva losa. Ja sam sve updateovao na 11.609.18.00.00. Tako da ovaj provereno radi.
[ ap61 @ 17.02.2015. 07:51 ] @
Ok hvala na savetu... idem u tom pravcu...

UH sunce mu njegovo...

evo ubacio sam u drugu masinu dongle i na njoj se ne diskonektuje... znaci do masine je
Jedini je problem sto na tu masinu ne mogu da instaliram freepbx jer vec imam neke sajtove na njoj...
Instalirao sam asterisk i iz cli vidim dongle i pratim ga ... izgleda da se ponasa normalno...

Da nema neko kako da podesim trunk i outbound - inbound route bez ovog freepbx-a?

Idem da jurim po ruskim forumima valjda negde ima...

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 17.02.2015. u 09:14 GMT+1]
[ producer011 @ 19.02.2015. 15:58 ] @
a jel ovo predvidjeno i za trixbox? ja nikako ne uspevam da podesim, kao da se komande razlikuju ili sta vec...
[ ap61 @ 19.02.2015. 22:24 ] @
uf bre ljudi...

instalirao sam freepbx 2 nesto i asterisk 1.8 na ubuntu 14.04 server i prosla mi je instalacija kako treba...

ali ...

kada ja zovem sa sip clienta ispise mi u CLI:

chan_sip.c:25562 handle_request_subscribe: SUBSCRIBE failure: unrecognized format:'application/watcherinfo+xml' pvt: subscribed: 0, stateid: -1, laststate: 0,dialogver: 0, subscribecont: '', subscribeuri:

a kada nazovem telefon odmah me diskonektuje i cujem GODBAY i u tom trenutku nista ne ispise u CLI

sta ovo moze biti...

ili da idem opet format pa gotov freepbx 2 i 1.8 asterisk.... ali nervira me onaj centos opasno grrrrrrr....

ourbound, inbound i trunk podeseni kao sto je na slikama u ranijim postovima....
[ Dennis @ 19.02.2015. 23:38 ] @
Cao,

Moje uputstvo je oduvek bilo za Elastix Distro i FreePBX Distro, a ne za custom instalacije, tako da ne mogu pomoci puno oko tog dela.

Sto se tice diskonektovanja i poruke goodbye, nisi ispratio kada sam ti rekao da umesto context=default stavis context=from-trunk u dongle.conf. Kada je context default, onda dobijas poruku godbay i automatsko diskonektovanje.

Sto se inbound i outbound ruta tice, mislim da to poprilicno izlazi iz okvira ove teme. Ovo je dobra knjiga za Asterisk. Mislim da se deo o rutama ne razlikuje od 1.8. Mada sigurno moze da se nadje i sazeto.
[ ap61 @ 20.02.2015. 08:21 ] @
Stavljeno je u dongle config ovaj trunk... nije do toga... al nema veze sacu opet format to pa ispocetka po upustvu...
[ producer011 @ 21.02.2015. 15:14 ] @
Jel moze neko da postavi Lazarevu konfiguraciju?
ova stara ne radi jer su izasle nove verzije a stare su prebrisane!
instalirao bih na FreePBX-32bit-6.12.65
ako neko zeli da pomogne moze i na pp!
[ producer011 @ 01.03.2015. 11:24 ] @
linkovi su mrtvi, zna li neko kako u FreePBX-32bit-6.12.65 namestiti da radi huawei e1550?
mozda potraziti pomoc na stranim sajtovima? ovde mi deluje mrtvo poprilicno:(
[ Dennis @ 01.03.2015. 13:43 ] @
Nije mrtvo, nego nisi procitao sve postove od pocetka, pa ucesnici nemaju zelju da ponovo pisu o necemu sto je solidno objasnjeno. Da jesi ne bi imao ovakva pitanja/konstatacije i ustedeo bi sebi i drugima vreme, kao i svima koji budu citali ovu temu od pocetka.

Ja sam testirao Elastix 2.3 i 2.4 u x86 i x64 izdanjima kao i FreePBX 5.21 u X64 izdanju sa Asteriskom 11.

Mogao si da potrazis alternativnu lokaciju fajla koji ne mozes da preuzmes. Link koji sam poslao je odsecen od strane ESa. Evo konfiguracije:

yum install asterisk11-devel
mkdir install
cd install
wget https://github.com/jstasiak/as...-dongle/archive/asterisk11.zip
unzip asterisk11.zip
cd asterisk-chan-dongle-asterisk11
aclocal
autoconf
automake -a
./configure
make
cp etc/dongle.conf /etc/asterisk/
cp chan_dongle.so /usr/lib64/asterisk/modules/chan_dongle.so
chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules
[ Vladislaus III Drakulya @ 01.03.2015. 22:52 ] @
veoma sam zahvalan na odgovoru! Citao sam ja druze,nego mi ne ide izgleda bas najbolje linux,ali hvala jos jednom od srca, sutra cu pokusati pa javljam!
[ producer011 @ 04.03.2015. 14:53 ] @
uspeo sam ljudi!!!
oba huawei e1550 se prijavljuju na centrali, radi slanje sms iz CLI, kad pozovem brojeve u modemima ostvari se veza, ali se javi centrala, ona gospoDZa sad modam da naganjam negde kako se postavljaju rute za dolazne i odlazne pozive. jel zna neko kako mogu da onemugucim da me zovu na neki od modema, da bude zauzece?
[ madmax-wifi @ 12.03.2015. 14:05 ] @
Dali ima neko iskustva sa PCI to USB karticama... koje su podrzane itd...?
Nekako mi se to resenje cini jeftinijim od USB hub-a a imam jos 3 slobodna PCI slota.
Imam jednu sa Ali cipsetom ok radi, sad sam nabavio jos jednu sa Via cipsetom ali nazalost nece da radi pod linux-om...
[ pisac @ 14.04.2015. 13:13 ] @
Ne znam da li je stvar u napajanju usb modema, ali znam da se na nekim kompjuterima diskonekovanje rešava ubacivanjem u drugi usb preko drugog kontrolera, a negde je i nemoguće rešiti diskonektovanje. Pri tome se dis/rekonektovanje dešava i kada je modem na mreži u stanju mirovanja i kada ne bi trebalo da troši mnogo struje jer nije u toku razgovor niti prijavljivanje na mrežu.

No svejedno: evo pitanja:

Kako otključati voice a da se ne plati 4€ dc-unlockeru? Meni je ta cena jednostavno sumanuta, pošto polovan a otključan modem može da se nađe za samo malo veće pare.

Na jednom e1550 mi je voice radio od početka (11.608.13.02.00) dok na drugom nije (11.608.09.00.00) iako je dc-unlocker prikazivao "voice enabled". Onda sam taj drugi flešovao sa 11.608.12.00.143 za koji Dennis reče da radi, ali i dalje je bila ista situacija. Tek kada sam flešovao sa 11.608.13.02.00 (za šta mi je tražio šifru, iako pri ranijem flešovanju nije), dc-unlocker je počeo da prikazuje da je voice isključen i da treba da platim 4 kredita da bih ga uključio.

Što se tiče kvaliteta razgovora na ovom e1550 što mi radi, nisam uspeo da dobijem upotrebljiv razgovor.
1) Onaj koji zove dongle, taj čuje titranje/brujanje u razgovoru, i tu je verovatno problem do samog usb prenosa. To je tako na 2 kompjutera sa starijim kernelima 2.6.21 i 2.6.24 dok na trećem sa 3.2.29 zvuk ne radi uopšte. Na ostalim kompjuterima se modem diskonektuje do besvesti tako da nisam ni mogao da probam.
2) Onaj koji zove preko dongle, taj čuje upotrebljiv govor ali se neki delovi reči/slova malo gube kao da signal nestaje, što možda i jeste slučaj jer signal nije bio savršen ali je i pored slabijeg signala razgovor preko običnog moilbnog telefona savršen a preko dongla nije. Po meni zbog toga ovo nije za profi upotrebu, već samo za kućne zezancije.

Nego, kako da rešim titranje/brujanje razgovora u smeru od dongla ka mreži?
[ madmax-wifi @ 16.04.2015. 00:19 ] @
Kod mene je sada Elastix 2.4.0 Kernel 3.2.65 1.el5.elrepo i chan_dongle-1.1.r14
I sve lepo radi, nede mi se uopste da nesto menjam...
Za modem nabavi MTS-ov e1550 na njima imas 100% otkljucan voice.
Ako je malo USB razglavljen desava se da diskonektuje, pritisni ga malo na modemu.
[ pisac @ 16.04.2015. 00:39 ] @
Rešio sam titranje zvuka, kernel 2.6.37 ga nema. Valjda je zato ta preporuka da treba da bude 2.6.33+. A što se tiče onoga što nije radilo na 3.2.29, nije do kernela već ne uspevaju USB portovi da održe vezu kad počne razgovor, tako da za taj kompjuter nema pomoći. Kod mene velika većina portova/kompjutera ne može da funkciniše sa ovim dongletovima.

Umesto da dajem 4€ za otključavanje govora, dao sam 5€ i kupio novi dongle sa govorom, a ovaj kome je blokiran govor ću koristiti kao sms server , dok ne nađem rešenje kako ga otključati a ne platiti. 1€ bi bilo prihvatljivo, 4€ ne dolazi u obzir.
[ pisac @ 17.04.2015. 22:41 ] @
Zaglavio mi se e1550 (tj. nije reagovao na komande, samo je slao statuse). Nisam mogao nikako softverski da ga odglavim (probao sam i gašenje napajanja USB porta ali je to na kernelima posle 2.6.32 nemoguće), morao sam da ga iščupam i ponovo stavim.

To mi se nimalo ne sviđa, svako parče hardvera koje zahteva ručnu intervenciju da bi se oporavilo od nekog baga je po meni neozbiljno.

Nego, sms poruke se primaju samo dok je dongle spojen za asterisk. Sve poruke koje stignu na dongle dok nije spojen na asterisk se nikada ne pročitaju sa asteriskom kao da nisu ni stigle. Jel ja nešto nisam dobro podesio ili je to tako i ne može drugačije?
[ shonnex @ 27.10.2016. 18:58 ] @
pozdrav drustvo! zanima me sta nije u redu sa ovim, ja bas i nemam iskustva!

mkdir ~/install
cd ~/install
wget http://softnastroy.com/downloads/asterisk/chan_dongle-1.1.r14.tgz
tar xvfz chan_dongle-1.1.r14.tgz
cd chan_dongle-1.1.r14
./configure
make
make install
cd ~/install/chan_dongle-1.1.r14/etc/
cp dongle.conf /etc/asterisk
chmod 660 /dev/ttyUSB*
chown asterisk:uucp /dev/ttyUSB*
echo 'KERNEL=="ttyUSB[0-9*]", MODE="0660", OWNER="asterisk",
GROUP="uucp"' >> /etc/udev/rules.d/92-sebi.rules
[ shonnex @ 02.11.2016. 07:02 ] @
Pozdrav drustvo!
interesuje me da li su sve maticne ploce podrzane za instalaciju chan_dongle-a? koristim dell poweredge 750 i freepbx 11x86 i nema sanse da instaliram!
[ shonnex @ 18.11.2016. 20:43 ] @
ima li koga zivog ovde
[ zdule @ 20.11.2016. 19:42 ] @
Nisam se dugo igrao sam ovim ali koliko se secam ova verzija nece da radi na asterisku 11 probaj https://github.com/jstasiak/as...-dongle/archive/asterisk11.zip

Pozdrav
[ igor_bgd_81 @ 17.12.2016. 21:34 ] @
Svaka cast svima na odlicnim informacijama, nazalost morao sam sve peske ovo da prodjem, samo da sam nasao ovu temu ranije :).

Inace, radim sa chan_dongle-om vec par nedelja, neverovatno dobra stvar, ali sam naleteo na ogroman problem, kada se (imam preko 10+ e1550 modema, par e1552, svi na
11.609.18.00.00 firmware-u, probano i par drugih firmware-a takodje, vip kartice, sa hubom, bez usb huba) asterisk javi na dolazni poziv, od 5 poziva, u 3 se pojavi jako neprijatan zvuk
od najvise 1sek, pre audio poruke (bilo asterisk-a, bilo custom napravljenje). Najpribliznije bi zvucao kao recimo bzzzzzzzz.....

Ima li neko ideju sta da probam jos, probano na x86 masini, raspbx-u, u VM-u, modem proban u 2g modu, 3g modu, samo jedan modem na instalaciji asteriska da ostane proban... i svuda taj
grozni bzzzzzzzzz cim se dongle javi, a pre nego krene kako je zamisljeno da se poziv procesira.

Nigde nisam video da se neko zali oko ovoga, ni pomena slicnih problema, bilo kakvu ideju/predlog imate, pomagajte :) , izludeh :)

[ Dennis @ 20.12.2016. 15:10 ] @
@Igor

Igore, koje je konfiguracija mašine na kojoj vrtis Asterisk?
Ja sam pre nekog vremena imao preko 10 modema i ne sećam se da sam imao problem.
Ja sam već odavno na FreePBX x64 Asterisk 11. Možda ne bi bilo loše da probas moju konfiguraciju. Skini sa zvanicnog sajta poslednju verziju i u toku instalacije izaberi Asterisk 11.
Za hardver već neko vreme gledam da imam 4GB rama.

@Pisac

Umesto cupanja modema, meni je problem rešavao reset dongla kroz Asterisk CLI.

Dongle reset <imeDongla>
Ili
Dongle <imeDongla> reset

Ne znam napamet. Možda na kraju treba da se doda now. Ali igraj se i videćeš. Verovatno bi najbolje bilo podesiti skriptu koja će proveravati status dongla, resetovati Dongle i poslati izveštaj da li se Dongle povratio ili ne.

Najbitnija stvar kod dongla je kvalitetno napajanje.

Sto se poruka tiče, možda možeš da proveriš opciju auto delete sms u Dongle.conf. Ali ne znam da li će pomoći, samo mi je palo na pamet.
[ madmax-wifi @ 30.12.2016. 03:54 ] @
Ja vec nekih preko 2 god koristim elastix 2.4.0
Nekoliko puta sam radio upgrade kernela i sada je trenutno 3.2.82 1.el5.elrepo
Ima zakacenih 5 modema trenutno i sve radi vec duze vreme ok.

Pa zanima me ako neko zna dali ima neko novije/savremenije resenje od ovoga a da moze da radi sa modemima?
[ Dennis @ 30.12.2016. 14:29 ] @
FrerPBX 13 i izabrati Asteisk 11 u toku instalacije. Više puta je bilo reci o tome.