[ Prescott @ 23.04.2012. 13:11 ] @
Interesuju me mere malog reflektora na glavi Hyperlinkove grid antene. Probao sam aluminijumskom folijom da imitiram taj reflektor i dobio pojacanje od oko 15-ak procenata po TP-linkovom softveru. Zna li neko mere i uglove svih stranica? Hvala unapred.
[ sad_ste_face_jel @ 23.04.2012. 22:09 ] @
Izvoli brale:)
[ Prescott @ 24.04.2012. 14:55 ] @
Hvala ti, druze. Reci mi jel ovo bas od Hyperlinka ili nekog drugog grida? Hyperlink ima otvore na svom malom reflektoru, 4 otvora a 5 stranica, pod nekim uglom. Ima na slici gore. I sta je ovih 18mm? Ne kapiram tu meru. Jel si probao da ga napravis, i kako radi? Hvala jos jednom.
[ sad_ste_face_jel @ 24.04.2012. 15:33 ] @
Nemam pojma od koje je antene a to 18 mm ti je visina reflektoraznaci kad sve to savijes i stavis na sto treba da bude od povrsine stola do povrsine reflektora 18 mm



[Ovu poruku je menjao sad_ste_face_jel dana 24.04.2012. u 17:31 GMT+1]
[ Prescott @ 24.04.2012. 17:16 ] @
Da, jasno mi je. Odlicne slike, hvala ti. Napravicu reflektor sa tim dimenzijama pa cu da javim rezultat. Inace ta antena sa slike je ista kao grid domaceg proizvodjaca iz Vojvodine, Pannon wireless-a, i zove se G-800 i ima 23 dbi. Samo sto ova domaca nema taj mali dodatni reflektor na feed-u. Nadji na netu, kad imas vremena, imaju sajt.
[ sad_ste_face_jel @ 24.04.2012. 21:29 ] @
Pokusavao sam da ti nadjem originalne mere ali neuspesno.Na ovom sajtu http://members.tippnet.rs/kuic/samogradnja.htm bile su i mere za taj manji reflektor ali je sajt ugasen :(
[ Prescott @ 25.04.2012. 18:51 ] @
Nema veze, hvala ti u svakom slucaju. Napravicu po ovim dimenzijama pa cemo videti kako radi. Inace probao sam razne modifikacije grid i yagi antena, pa i USB wireless adaptera. Moze se prilicno pojacati signal, to je sigurno. Jel si ti probao da dodas taj mali reflektor na feed-u, ili nesto slicno?
[ sad_ste_face_jel @ 25.04.2012. 20:51 ] @
Ma razmisljao sam da fid od grid antene stavim u sat tanjir od 120 cm pa da vidim kako se ponasa a sada trenutno imam biquad i onako dobit oko 24 db ali nikako da se nakanim jer kad skies biquad posle katastrofa dok vratis u zizu.
[ Prescott @ 26.04.2012. 22:09 ] @
Probao sam to. Nista ne dobijas. Cak gubis par decibela. Ako hoces pravu stvar, a i nije problem sa namestanjem žiže, jer je veoma tolerantna, napravi 3d korner antenu i stavi nju na tanjir od 120 cm. Ali napravi je po merama, naci ces ih na netu. Samo ona daje oko 17-18 db, plus tanjir od 120 cm, ta kombinacija ce raditi sa pojacanjem od oko 30-ak decibela. To je najjace sto mozes da napravis. I ne mora se praviti od aluminijuma, bakra ili mesinga. Savrseno ce raditi i ona napravljena od pocinkovanog lima. Licno sam probao i uporedio. Razlika je nebitna. Doduse, citao sam da je moguce spojiti dve antene i onda se njihovo pojacanje sabira, ali to nisam probao. Npr.dva grida ili dve yagi antene.
[ sad_ste_face_jel @ 26.04.2012. 22:45 ] @
Da nisi ti nesto pomesao?Pravo sam 3d korner i montirao u satelitsku antenu ali pravio sam 3d korner za 5.8 GHz jer je antena mala.Kako si uspeo da stavis 3d korner 2.4 GHz na sat.tanjir i koliko ona pokriva u smislu kolika je osvetljenost tanjira?
A zasto se gubi na decibelima ako fid stavis u sat tanjir? Reflektor je reflektor nisam mislio da celu antenu stavim da odbija signal od antene nego samo fid ne vidim razlog zasto nebi imao poboljsanje.Mislio sam na ovako nesto http://www.jalastore.com/product.php?id_product=47 samo sto bi umesto ovog resetkastog reflektora stavio sat antenu.

[Ovu poruku je menjao sad_ste_face_jel dana 26.04.2012. u 23:56 GMT+1]
[ tox master @ 27.04.2012. 00:15 ] @
Ni ja nisam video 3d corner kao fid na 2.4ghz...prevelika je.
A ja koliko se secam sa tim malim reflektorom na fidu od grid antene se dobija malo a ne gubi ali je u svakom slucaju neznatno zato ih vecina pravi bez toga.
[ Prescott @ 27.04.2012. 17:54 ] @
Znam da nisi hteo da stavis celu antenu, nego samo feed, razumeo sam te. Ali kazem ti, ja sam cak primetio gubitak u toj kombinaciji. Doduse nisam to nesto mnogo testirao. Vidis, tox kaze da nema gubitka, ali da je dobitak neznatan. Pisem sa mobilnog telefona, pa moze da se desi da pogresim. Vidis ispod: opera.mini.net. E sad, 3d korner, naravno za 5,8. Mada ne vidim zasto bi toliko bio problem da se napravi 3d za 2,4GHz, samo manjih stranica, i da se montira na 120cm. To je dovoljno veliki precnik da ne verujem da ce znacajno izgubiti na pojacanju. Siguran sam da bi i manji 3d dao vise db nego bikvad a da je cela stvar jednostavnija za rad. Pa sam probao i ovo: umesto feed-a na gridu od 24db sam stavio wireless adapter, koji sam uglavio u cev. Pomerao sam adapter napred nazad dok nisam nasao gde je najbolje. Usb kabl od 2 m direktno u racunar. I to radi bolje od original feed-a. Kazem, probacu jos i sa dodatnim malim reflektorom i na feed-u i na adapteru. Treba eksperimentisati, ne znas kako ce se nesto pokazati na tvom terenu dok ne probas. Kod mene ce mozda raditi bolje ili losije,sve zavisi od milion parametara, znas to i sam, itd.itd.
[ sad_ste_face_jel @ 27.04.2012. 19:23 ] @
Iskreno malo me zbunjujes tvojim podacima :) To sto se tice 3d kornera za 2.4 ghz koju dimenziju staviti? Ipak Dobricic je dosao do zakljucka da biquad ima najvecu iskoriscenost cak je i radio testiranja sa kantenom na sat tanjiru i ustanovio da kantena nije dobra jer ima mnogo rasipanja u signalu.Ja sam probao sa Korner reflektor antena za 2.4GHz (Jednostavna antena za 13 cm amaterski opseg i Wireless LAN) I dobio sam slicne rezultate kao i sa biquadom ali da napomenem da to nije klasicna 3d korner vec nesto nalik grid anteni.Sve to mozes procitati na Dobricicevom sajtu covek je to sve lepo objasnio u tekstu i ne sumnjam u njegove tekstove cak je i objasnio zasto 3d korner za 2.4 GHz nije pozeljno koristiti.E sad kad bi neko iskusniji hteo da odgovori zasto fid od grid antene ima gubitaka kada se montira na sat antenu jer je meni to cudno a i postavio sam link na kome se vidi da je fid od grid antene montiran na parabolu.Moje misljenje da ipak nisi pogodio zizu jer je to jako bitno ako zelis da cela povrsina reflektora bude iskoriscena.
[ gilopile @ 13.08.2014. 15:00 ] @
Malo da ozivim temu....

Moze li mi neko potvrditi ili da ima negde pri ruci rastavljen fid od grid antene da li su ove mere tacne.

Pitam zato sto sam skoro menjao kabel na fidu i cinilo mi se da su ova dva prva limcica sto idu na kabel dosta sira od 5mm. Sada nemam ni jednu pri ruci, jbg.

Mozda gresim, ili ima razlicitih mera. Ja sam rastavljao onaj `klasicni` crni od reinkjet-a i stvarno mi se cini da su bila sira ta dva limcica na kablu. Krenuo sam da rezem lim i to primetim.....

Moram hitno da sklepam jedan fid. Imam mrezu od 16dbi antene ali nemam taj fid.
[ gilopile @ 16.08.2014. 11:24 ] @
Evo, uzeo sam reink grid 24Dbi i raskopao fid. Ovo su tacne mere. Kao sto se vidi, ima malo razlike. Mozda nekom zatreba....Uskoro cu napraviti jedan i postaviti ovde rezultate.