[ webjunior @ 23.04.2012. 15:23 ] @
Kada definisemo elemente na stranici, koje jedinice je najbolje koristiti. Ja vecinom koristim pixele, medjutim, ako neko ima wide monitor, malo je glupavo da cela stranica zauzima samo sirine 900 px. Dobro, tu se koriste relativne mere. Medjutim, ja recimo ne zelim da mi stranica bude relativna, nego fixna, a opet da se prilagodjava rezoluciji monitora. Ako je veca rezolucija, veci monitor, da se stranica tako i prikaze. A tu su i slike, kako njih prilagoditi, da odgovaraju rezoluciji, velicini monitora? Takodje me zanima ako definisemo <body> sa nekim fontom, color, size, preko css da li ce se to menjati ako neko u browseru promeni default size iz 16px u na primer 12 px? I ako planiramo da stampamo stranicu, da li moze doci do nekih problema, jer znamo da za stampanje se koriste point units.

Znam da mnogo pitam, ali mozda ima neki koristan link bas za to. Hvala.
[ plus_minus @ 23.04.2012. 16:23 ] @
Za font koristi em i procente.

Recimo, staviš za html tag 1 em..

html {font-size:1em;}

ili body..

I to neka bude jedini parent tag gde je za font em jedinica, ne procenat.

Kada se tek instalira, svaki pretraživač za font ima default vrednost od 16 piksela.
Retko ko to podešava kasnije. Tako da 1em ispada ustvari 16px.

U 99.99% slučajeva.

Ostale elemente i tagove, definišeš procentualno.

p.standard {font-size:90%;}

ul.something {font-size:75%;}

itd.

Layout?
To je veoma diskutabilno.

Zavisi od samog sajta i šta će biti na istom.

Ako se ide na layout fiksne širine, onda nema potrebe suzavati više od 950px.
To je idealno za 1024*768 px rezolucije, inače, najmanja rezolucija koja se danas koristi.

Ako staviš više od 950px ili 1000px, onda će oni koji imaju 1024*768 imati automatski horizontalni skrolbar, koji je po meni, jako neugodan na ekranu, uopšte kada korisnik mora da mrda stranicu levo - desno da bi video ono što neće da se prikaže ili je odsečeno.

Korisnih linkova za to imaš na TONU. Samo trebaš da upotrebiš google.
Naravno, ne očekuj tonu sadržaja o tome na maternjem jeziku.
[ webjunior @ 23.04.2012. 17:16 ] @
Ok, ...
[ Predrag Supurovic @ 23.04.2012. 21:03 ] @
Citat:
plus_minus

html {font-size:1em;}
p.standard {font-size:90%;}

ul.something {font-size:75%;}


Postoji li neki konkretan razlog?

Ja sam anvikao da za body stavim velicinu u pikselima, a sve ostalo u em.

[ plus_minus @ 23.04.2012. 23:25 ] @
Pravo da ti kažem, ne postoji.
Jedini je taj što je 1em == 16px (default za sve browsere)

100% je onda 16px.

To što sam ispisao je samo moja metoda ili navika.

I tvoja metoda je sasvim ok.

Čak šta više, mislim da većina radi baš kao i ti.

Kome se kako sviđa i kome je kako lakše.

Bitno je da rezultat bude 99.99% isti u svim pretraživačima, jer ne može da bude baš 100% isti nikada.
[ Rivaldo1 @ 24.04.2012. 10:11 ] @
Citat:
plus_minus: Pravo da ti kažem, ne postoji.
Jedini je taj što je 1em == 16px (default za sve browsere)

100% je onda 16px.

To što sam ispisao je samo moja metoda ili navika.

I tvoja metoda je sasvim ok.

Čak šta više, mislim da većina radi baš kao i ti.

Kome se kako sviđa i kome je kako lakše.

Bitno je da rezultat bude 99.99% isti u svim pretraživačima, jer ne može da bude baš 100% isti nikada.


Ja volim da radim sa px ali bilo koja mjerna jedinica (unit) je ok. Procitao sam u jednoj knjizi da se preporucuje koriscenje em iz razloga sto je on dobro podrzan od svih preglednika, dok recimo kod px ima problem na nekim verzijama Internet Exporera (nemogu se sjetiti koja verzija a mislim da je 6) kada korisnici pokusaju da povecaju slova na web stranici. (zato se em preporucuje jer tih problema nema)