[ Ironije @ 26.04.2012. 00:58 ] @
Nemam nešto mnogo iskustva sa umrežavanjem više od dva uređaja pa me zanima da li će funkcionisati ova mreža ? Računam da će "običan" net ok raditi kod komšija ali ne znam za P2P, Skype, VNC i ostale zezancije. Da li ću morati svakom ručno da dodeljujem ip adresu i forward-ujem portove ili će to funkcionisati kroz DHCP i UPnP ? Na šta treba da obratim pažnju kod setovanja switch-a a na šta kod rutera ? Hvala unapred.



[ pajaja @ 26.04.2012. 01:39 ] @
Ne moras rucno da podesavas adrese. Medjutim ako zelis da to radi kako treba sa vise racunara trebace ti ruter koji podrzava QoS, ovako jedan racunar moze da napravi haos u celoj mrezi.
[ Ironije @ 26.04.2012. 02:07 ] @
Ok, hvala na odgovoru. Sad gledam na sajtu proizvođača, ovaj WR741ND koji već imam podržava QoS.
[ Predrag Supurovic @ 26.04.2012. 07:39 ] @
Citat:
Ironije: Ok, hvala na odgovoru. Sad gledam na sajtu proizvođača, ovaj WR741ND koji već imam podržava QoS.


Kao i papir, tako i sajtovi trpe sve. QoS je vrlo rastegljiv pojam i uopšte ne mora da znači da je QoS koji tebi treba to što je kao ugrađeno u taj ruter. Pogleaj malo po forumu. Problem koji ti imaš imali su mnogi. Ljudi problem uglavnom primete kada su već sve postavili. Ti si u prednosti ako još uvek nisi kupio tu igračku :)
[ bachi @ 26.04.2012. 09:56 ] @
Taj QoS ti je dovoljan ako si mrežu zamislio tako da svaki korisnik dobije deo protoka, pa tako ako imaš dl recimo 10Mb, a 10 komšija, svako od njih ima 1Mb i sve i da hoće, ne mogu da povuku više od 1Mb. Isto važi i za upload. Za bilo koji ozbiljniji QoS, kućni ruteri i nisu neko rešenje, sem da ideš metodom tipa da portovi od 1024-65535 imaju na raspolaganju deo protoka od 10Mb, pa nek se p2p saobraćaj onda krlja.

Sad SBB nudi i trubo pakete gde je brzina 100/4Mb za 6.840 dinara, što kad podelite na 9 delova, ispadne 760 dinara, a svako ima zagarantovanih ~11Mb, što je super. Jedini problem je upload, ali na njemu možeš malo da overseluješ. :D Recimo 10/768Kb. :D

[ Ironije @ 26.04.2012. 12:05 ] @
Pa ovaj router već imam, odavno sam ga kupio da bih po stanu bacao WiFi za telefon i netbook. Pre neki dan sam sa komšijama došao na ideju da delimo net. U principu nas petorica bi bila u mreži. Od toga ja s vremena na vreme poteram neki torrent (jednom u 5 dana recimo), trojica komšija samo bleje na fejsu (verovatno i youtube, što bi možda moglo da pravi problem) a za petog ne znam. Plan je da uzmemo paket od 24Mb/s, što nam ispada po 4,8Mb/s za 570 din. E sad, ja sam se nadao da će ovaj QoS funkcionisati malo bolje, odnosno da ce kada je mreža slobodna meni dozvoljavati da povučem punom brzinom. Da napomenem, na routeru sam instalirao DD-WRT.
[ bachi @ 26.04.2012. 12:39 ] @
E dobro, DD-WRT menja priču. Nisam ga koristio, ali je njegov QoS svakako bolji i napredniji: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Quality_of_Service

Ali ti i dalje ostaje problem sa youtube-om i 720p+ saobraćajem, ali dobro, vas petorica na 24Mb je ok. A uvek možete uzeti brže ako zaškripi.
[ whitie2004 @ 27.04.2012. 07:37 ] @
'si razmišljao šta SBB misli o ovoj tvojoj ustedi?

Kad radis ovakve stvari ne koristis vrlo popularan sajt i svoje puno ime i prezime ...
[ Ironije @ 27.04.2012. 11:53 ] @
Ne znam šta bi njima ovde imalo da smeta. Ja im plaćam link od 24Mb/s i to i koristim, ništa više od toga. Moja je stvar da li ću ja ceo protok koristiti na jednom računaru ili ću ga izdeliti na više.
[ calexx @ 27.04.2012. 11:57 ] @
Misliš da je OK da uzmeš 100/4 i cela ulica to koristi? U ugovoru (verovatno) piše da internet može da se koristi u stanu ili u poslovnom prostoru a ne i po komšiluku. Pa i zakon može da te zakači pošto prodaješ internet a ne plaćaš pdv za to. ;)
[ Ironije @ 27.04.2012. 12:32 ] @
Haha, još će i RRA da me sudski goni :) Šta bi onda trebalo da rade Telekonju što po default-u deli routere sa otključanim WiFi pa se po 20 ljudi kaci na jedan net ? :)
[ bachi @ 27.04.2012. 19:29 ] @
Ironije, batali raspravu sa dežurnim lažnim moralistima i teraj šta si zamislio.
[ whitie2004 @ 28.04.2012. 13:20 ] @
Ma niko ne morališe, samo kazem čoveku da je već zaveden kod SBB-a.

Ako hoće da to sprovede u delo bolje da poturi nekog komšiju. Em SBB nema podatke o njemu, em ne mora posle da se cima sa naplatom harača od komšija i briga ga zbog eventualnog sudskog spora sa SBB. Komšija neće ni primeti te detalje u ugovoru kad bude potpisivao ... ko ga **** što ne čita.

[ Ironije @ 28.04.2012. 22:29 ] @
"Zaveden kod SBB-a" ?? WTF brate? SBB ≠ KGB
Mislim da si malo paranoican.
[ Predrag Supurovic @ 29.04.2012. 06:12 ] @
Nije paranoičan. Meni su obraćalo dosa ljudi tražeći pomoć baš u situacijama kada je provajder reagovao zbog deljenja interneta.

Većina provajdera to ne dozvoljava i izričito zabranjuje u ugovorima sa korisnicima. Nema RATEL ništa sa tim, to je star provajdera. Po pravilu, kada utvrde takvo kršenje ugovora, obavezno ukinu nalog, a u dobrom broju slučajeva i tuže korisnika koji je na takav način prekršio ugovor. SBB je naročito nezgodan po tom pitanju.

Poenta je da ti se ukaže na to, da ne bude posle da nisi znao.
[ Ironije @ 29.04.2012. 18:18 ] @
Ok, hvala na upozorenju.
[ bachi @ 29.04.2012. 18:30 ] @
Brokeru, a kako će ISP na sudu da dokaže to, s obzirom da se koristi NAT svi su iza jedne IP adrese? Kako će da uspe da dokaže da komšije su komšije pristupale preko wifia, a ne sa njegovog računara iz njegovog stana?
[ Predrag Supurovic @ 30.04.2012. 07:40 ] @
Ne znam. nisam nikad bio u takvoj situaciji pa nemam iskustva.

Pretpostavljam da, ako raskinu ugovor imaju sasvim valjane dokaze jer ne mogu tek tako da raskidaju ugovor. Pogotovo sumnjam da bi provajder nekoga tužio, a da nema čvrste dokaze za tužbu.
[ valjan @ 03.05.2012. 12:35 ] @
Citat:
bachi: Brokeru, a kako će ISP na sudu da dokaže to, s obzirom da se koristi NAT svi su iza jedne IP adrese? Kako će da uspe da dokaže da komšije su komšije pristupale preko wifia, a ne sa njegovog računara iz njegovog stana?


Misliš da SBB-ovi admini, ako zatreba, ne umeju da odrade capture wifi saobraćaja na nekoj lokaciji i iz toga iščupaju MAC-ove uređaja koji komuniciraju? I da im nije sumnjivo ako se sa jedne IP adrese par sati gleda simultano nekoliko desetina Youtube snimaka ili izvodi neka slična aktivnost koju je nemoguće da uradi samo 2-3 korisnika. Očas posla izblokiraju one koji imaju previše istovremenih konekcija (kao recimo u slučaju infekcija crvima ili loše konfigurisanih p2p softvera), pa što ne bi mogli da otkriju i one koji krše ugovor i preprodaju svoj link?
[ bachi @ 03.05.2012. 12:54 ] @
valjane, naravno da je moguće, ali, eto, čovek će da ima 9 korisnika. A ja u kući koja ima 3 stana, a u dva smo burazer i ja imamo ukupno 6 računara, što znači da treba ISP da dođe da me seče? :) Koliko porodica ima gde svako ima laptop + neki wifi mobilni telefon i šta onda?

Ok, tvoja logika je u redu, da sad piči 20+ računara iza jedne IP adrese koja je namenjena fizičkim licima, ali za 9 paketa mislim da je safe. :)

P.S. Ako od tih 9 komšija još neko hoće da koristi torrente, učepite se za neku polovnu mašinu na kojoj podignete ftp server i utorrent webUI i tu mašinu koristite kao seedbox. :) Ili kupite WiFi ruter koji podržava kačenje externih usb hard diskova i transmission klijent i dobijete to isto, samo manje struje se troši...

P.S.2. Što se VNCa i ostalih servisa tiče, svakom ćeš morati da otvaraš portove ili da koristiš upnp. No, odma na ruteru možeš da podesiš da komšija 1 ima otvorene portove od 10000-11000. Komšija dva od 11001 - 12000, itd i tako im i kažeš, pa onda oni nek podešavaju svoje aplikacije na kojim portovima da slušaju.
[ valjan @ 03.05.2012. 14:34 ] @
Citat:
bachi: valjane, naravno da je moguće, ali, eto, čovek će da ima 9 korisnika. A ja u kući koja ima 3 stana, a u dva smo burazer i ja imamo ukupno 6 računara, što znači da treba ISP da dođe da me seče? :) Koliko porodica ima gde svako ima laptop + neki wifi mobilni telefon i šta onda?


I kod nas u kući sa tri stana ima 4 računara, supruga često donese i laptop s posla, i imamo tri telefona sa wifijem. Ali nam je ukupan protok verovatno mnogo manji nego što napravi neki prosečan klinac koji non-stop visi na FB, warez i torent sajtovima, i igra online igre, i SBB-u neće verovatno nikad pasti na pamet da proveravaju da li mi ustupamo deo svog protoka komšijama van naše kuće ili sve to iskoristimo sami. E sad, imaju admini u SBB alate koji upale alarm u određenim situacijama, pa ako tih čovekovih 9 korisnika krenu da preteruju, očas posla će SBB krenuti da njuška pa će i lako otkriti šta je posredi. Nije poenta u tom porodičnom deljenju resursa, poenta je da postoje određeni šabloni ponašanja na netu koji se lako prate & provale, pa kad si jednom primećen nije nikakav problem utvrditi da li se to dešava u okviru jednog domaćinstva ili je posredi preprodaja njihovog signala...
[ bachi @ 03.05.2012. 17:02 ] @
U potpunosi se slažem. No moja greška, umesto 9, čovek kaže da će ih biti 5.

Citat:
U principu nas petorica bi bila u mreži. Od toga ja s vremena na vreme poteram neki torrent (jednom u 5 dana recimo), trojica komšija samo bleje na fejsu (verovatno i youtube, što bi možda moglo da pravi problem) a za petog ne znam


Ako zaista bude ovako da trojica bleje na fejsu, a dvojica siluju p2p, po meni ne bi trebalo da bude ikakvih problema.

No svakako, Ironije ima i više nego dovoljno materijala da donese odluku da li da rizikuje ili ne.
[ calexx @ 03.05.2012. 19:46 ] @
Ne verujem da će sa te strane da bude rizik ... osim što na sav glas piše o planovima, ali možda tih petorica ne troše ... jer nemaju. A kada stigne brz internet e onda će svi, a naročito klinci iz tih porodica, da krenu da sisaju. Ajde youtube koji može da povuče pola linka, ali ko da odoli torentima i najnovijim spotovima, serijama, filmovima ... a šta sa igračima koji će da traže čistu liniju da bi uopšte mogli da igraju ... apetiti rastu geometrijskom progresijom.
Od rizika postoji jedino mogućnost da neki komšija zagazi u tešku pirateriju ili nešto još gore a sva krivica će da ide Ironiju. Ja sam malo oladio ali do dkoro sam sam sebi smetao a da pozajmim ili prodam komšiji ... taman posla.

Uskoro očekujem seriju tema ... kako da ograničim komšiji koji ne zna za meru a klinac mu se razume pa ne mogu da mu uvalim neko ograničenje. ;)
[ valjan @ 03.05.2012. 20:49 ] @
Citat:
bachi: U potpunosi se slažem. No moja greška, umesto 9, čovek kaže da će ih biti 5.



Ako zaista bude ovako da trojica bleje na fejsu, a dvojica siluju p2p, po meni ne bi trebalo da bude ikakvih problema.


5 korisnika, ali koliko stvarnih uređaja? Do pre pola godine nisam ni pomišljao da uvedem WiFi u kuću, onda sam krajem decembra bio prinuđen da zamenim telefon i uzeo neki Android na akciji, pa je žena nekih mesec dana nakon toga na sličnoj akciji uzela neki jeftin, čisto da se upozna sa mogućnostima Androida, pa je u međuvremenu crkao ruter i uzeo sam neki sa WiFi podrškom, i mic po mic za par meseci stigosmo do 4 WiFi uređaja u mreži. Sad bih uvezao i toster, fen i peglu, samo da imaju podršku. Ko onda Ironiju može da garantuje da neko od 5 komšija neće ubaciti svoj svič, AP, nakačiti i laptop, dva-tri telefona itd. Danas samo fejsbučiš sa nekog krša u dnevnoj sobi, a sutra već imaš farmu servera u špajzu... :-)
[ whitie2004 @ 04.05.2012. 07:35 ] @
Ma, ova je zemlja Balkan ... viđeno već mnogo puta:

Malo spretniji momak organizuje par dobrih prijatelja i povezu takvu neku mrezu na jedno ime. Pozivaju se na potrosacka prava, provajdera monopolistu, nepravdu u svetu. Onda nakon nekog vremena broj racunara u mrezi pocne rapidno da raste - kupuju se novi ... Onda u jednom trenutku primetis da ima bas puno racunara i shvatis da i prijatelji imaju svoje prijatelje i da i oni iza ledja dalje sire mrezu ... Kada shvatis da je cela ulica nakacena na tebe, ti promenis stanoviste i pocnes se ponasas kao najgori ISP. Pocnes da spijuniras saobracaj, uvodis ogranicenja, sumnjas u postenje svojih prijatelja. Zatim dolazi ono - a gde su tu novci. Neki prijatelji su poceli i da uzimaju proviziju. Najsladje je krasti od lopova. Sledi scena sa prijateljem koji vise nece da placa za druge i povlaci se iz celog posla. Normalno i dalje mu na neki nacen radi internet, samo si ti zaobiđen u isplati ...

Da ne duzim dalje, svi znamo sta znaci biti na Balkanu!
[ bachi @ 04.05.2012. 08:37 ] @
Lično i kada bih pravio neku mrežu sa komšijama, ne bi bilo više od 5 komada, svako bi imao svoje parče saobraćaja, tj. ograničen protok na ravne časti i ispred svakog bi stajao NAT ruter. A ako bi se njemu isplatilo da deli svoje parče saobraćaja sa još nekim, samo neka izvoli. :D


Code:


                                                                             / - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.6.0/24) <---> Komšija 1 LAN
                                                                             / - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.7.0/24) <---> Komšija 2 LAN
Cable modem<---> WiFi NAT ruter (192.168.5.0/24)<--->/ - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.8.0/24) <---> Komšija 3 LAN


I tako dalje. :D
[ calexx @ 04.05.2012. 09:03 ] @
Sve to može da se podesi ako se napravi ozbiljna mreža ali će ovde posao da radi neki ruter od <30€ koji verovatno ne može sve to da reši.
[ bachi @ 04.05.2012. 09:07 ] @
Ovo i jeste sa običnim ruterima. Bilo koji tp-linkov wifi ruter može seče protok po ip adrese i deli na ravne časti.
[ calexx @ 04.05.2012. 10:56 ] @
Ma ok, nisam siguran da baš svaki može a i ne znam kakav je ovaj konkretno ali ako tako kažeš ... svejedno mislim da od ovoga neće da bude ništa jer ja za dva kompa imam dva interneta a kad bi se još i par komšija tu umešalo ... teško da bih nastavio i sledećeg meseca na taj način. ;)
[ whitie2004 @ 04.05.2012. 11:24 ] @
Citat:
...svako bi imao svoje parče saobraćaja, tj. ograničen protok na ravne casti ...

Ne, Bachi, ti definitivno nisi iz ovih krajeva :-) ... Ne radi se to tako na brdovitom Balkanu -> vidi sliku sa prvom porukom.

Dakle ... odvojis jedan deo za sebe. Ono sto ostane ( ako ostane ) grunes u drugu kutiju koju dele svi ostali ... Valjalo bi da ta prva podela bude kod tebe da mozes u slucaju potrebe da iskljucis komplet taj drugi deo!
[ bane4444 @ 04.05.2012. 17:02 ] @
Pročitah temu, i nastaviću da je pratim ali vas molim da se usresredite na rešavanje problema i pomoć u vezi umrežavanja a ne da razvijate teorije zavere, tipa komšijin mali će da cepa p2p, SBB će da te tuži a ti ćeš u zatvor + više nikad nećeš moći da koristniš net :D i tako to. Ideja je stvarno odlična, jeste da ima cimanja (svaki mesec moraš da skupljaš novce što može biti zamorno) ali mislim da se generalno isplati + siguran sam da te SBB nikad neće ganjati zbog ovoga.

Pozz
[ Ironije @ 04.05.2012. 17:42 ] @
Ok, mreža funkcioniše od 1. maja pa da prenesem iskustva za ova 4 dana. Ukupno nas je petorica u mreži. Svi preko LAN-a povezani, na WLAN-u samo moj telefon, ostali nemaju pristup. Komšije su, da tako kažem, matorci, svi >40 godina, do sada koristili ADSL od valjda 1.5 mbps, od interneta znaju za Facebook i YouTube (jedan je vidim čuo i za xvideos :) Nema gamera. Uključen UPnP i QoS. Nema nikakvih ograničenja u vidu blokiranja P2P saobraćaja, broja konekcija, portova i slično. Dakle sve otvoreno. Kad pogledam bandwidth na routeru retko kad pređe 1 mbps. Ukupan WAN protok za 4 dana je oko 6GB od čega je samo moj telefon napravio 1.5GB, verovatno nešto muljao sa iCloud-om. Znači smešan protok, ništa što bi smetalo ISP-u. Router se za sada odlično ponaša, stalno je u idle-u, nema mnogo posla. Evo statistika za njega:
Code:

CPU
CPU Model         Atheros AR7240 rev 1.2 (0x00c2)  
CPU Clock          350 MHz 
Load Average     0%       0.00, 0.00, 0.00  

Memory
Total Available               91%        29840 kB / 32768 kB  
Free                            36%       10824 kB / 29840 kB  
Used                           64%        19016 kB / 29840 kB  
Buffers                        10%        1868 kB / 19016 kB  
Cached                        32%       6032 kB / 19016 kB  
Active                         21%        4080 kB / 19016 kB  
Inactive                       27%        5132 kB / 19016 kB  

Network
IP Filter Maximum Ports   4096  
Active IP Connections     450  

QoS funkcioniše kako sam se i nadao, dakle daje punu brzinu kada je link slobodan a deli približno ravnomerno kod konkuretnog download-a. Sve u svemu, mala mreža koja za sada funkcioniše odlično, a nadam se da će tako i ostati jer ne planiramo proširenja.
Pozdrav.
P.S. Hvala na korisnim savetima ;)
[ bakara @ 04.05.2012. 19:22 ] @
Rano je jos da donosis zakljucke, treba prvo svi da se malo "opuste", a prve ljutnje obicno pocinju kada YT pocne da secka.

Ja takodje mislim da taj TP link nece moci lepo da vam razdeli net.
[ pisac @ 04.05.2012. 21:33 ] @
Pa meni YT secka a sam sam na Internetu. I potpuno me briga zbog toga. Važno je da SSH radi ko sat.
[ valjan @ 04.05.2012. 23:06 ] @
Citat:
bane4444: Ideja je stvarno odlična, jeste da ima cimanja (svaki mesec moraš da skupljaš novce što može biti zamorno) ali mislim da se generalno isplati + siguran sam da te SBB nikad neće ganjati zbog ovoga.


Ako si siguran, to znači da si proverio Politiku prihvatljivog korišćenja Interneta i da smatraš da stavka:

Citat:
Svaka aktivnost ili korićenje servisa koje narušava bezbednost ili integritet sistema ili mreže je zabranjena i može voditi krivičnoj ili građanskopravnoj odgovornosti. Ova ograničenja uključuju sledeće, ne ograničavajući se na:

...

Preprodaja ili redistribucija servisa, sem za servise gde je to dozvoljeno Tehničkim uslovima i Ponudom sa cenovnikom.


nije prekršena ovim što radi Ironije?

Ja evo priznajem da nisam detaljno pročitao Tehničke uslove, tako da ja sam nisam siguran u kojim situacijama je dozvoljena redistribucija, tako da ako imaš pouzdanu informaciju da jeste dozvoljena, napiši i pod kojim tačno uslovima...