[ Svejeok @ 30.04.2012. 23:38 ] @
Pozdrav svima. Ime teme sve kaze. Mnogo ljudi koje poznajem tvrdi da sa ekonomskog faxa npr moze da se upise master na masinskom .Sa filoloskog , na neki smer na pravnom .Kuda ja onda mogu da zavrsim sa svojim osnovnim studijama sa tehnickog fakulteta ? Meni je sve ovo nelogicno , i ne verujem u ovo pa me zanima kakva iskustva imaju ostali :)
[ maksvel @ 30.04.2012. 23:41 ] @
U principu je moguce, zasto da ne. Naravno, treba pogledati formalne uslove koje je fakultet propisao.
Ukoliko je potrebno, polazu se i dopunski ispiti.
[ Svejeok @ 01.05.2012. 10:59 ] @
Huh znaci ima osnova za price koje sam cuo. Ali kada bih upisivao neki smer na ekonomskom , ili nemam pojma vec gde,sigurno bi trebala debela razlika ispita ? Fala na odg.
[ maksvel @ 01.05.2012. 17:45 ] @
Citat:
Ali kada bih upisivao neki smer na ekonomskom , ili nemam pojma vec gde,sigurno bi trebala debela razlika ispita ?

Zavisi od konkretnog slucaja. Npr, koliko vidim, na Ekonomskom moze da upise i neko ko je zavrsio drugi fakultet, ali polaze prijemni,. a prijemni je maltene nekoliko ispita:

Citat:
Kandidati koji su završili četvorogodišnje osnovne akademske studije i stekli 240 ESPB polažu prijemni ispit koji se sastoji od četiri predmeta od kojih su dva obavezna a dva izborna iz korpe izbornih predmeta.

http://master.ekof.bg.ac.rs/ve...r-studije-ekonomskog-fakulteta

..dok oni koji su zavrsili Ekonomski, upisuju direktno.
[ milanche @ 02.05.2012. 17:18 ] @
Naravno da se moze.

(...ne znam sta je konkretno moguce i pod kojim uslovima danas, u Srbiji, pricam vise o
onome sto se moglo u moje vreme + o onome sto vidjam da se danas radi konkretno u USA...)

Klasican slucaj su recimo studije MBA (master of business administration) na koje se bez problema
upisuju ljudi sa prakticno bilo kojim tehnickim profilom. Znatno pomaze da poznajes knjigovodstvo
i statistiku (biva mnogo lakse tokom studija), ali na masi mesta te ne testiraju za usko specijalizovane
predmete - cesto traze neki generalni test opste akademske zrelosti tipa GMAT, GRE ili tako nesto.

Za masu ostalih slucajeva, tamo gde postoje slicnosti programa i/ili dodirne povrsine struka, vrlo
se lako rade prelazi.

Cest je slucaj da masinci i elektricari u oblasti automatskog upravljanja/kibernetike/robotike
(sto im je dodirna povrsina uzih profesija) rade post-diplomske ili post-doktorske studije na onom
drugom fakultetu.

Sumarski fakultet, smer bujice (erozije i zastite od istih) - master na rudarsko geoloskom je bio
realna mogucnost. Pejsazna arhitektura (cvece/parkovi, itd) - master na arhitekturi.

Kad su u pitanju umetnicke profesije i drustvene nauke, nista nije redak slucaj da muzicki pedagog
ode na master iz psihologije, sociologije. Dirigent ode na organizacione nauke, kasnije radi na funkcijama
u renomiranoj muzickoj instituciji (opera, pozoriste, filharmonija). Kompozitor/aranzer ode na neki
smer gde se intenzivno radi muzicka tehnologija (University of Miami, Music Engineering Technology,
recimo), uci osnove DSP, decibele, tehnicke stvari.
[ Svejeok @ 05.05.2012. 15:36 ] @
Hvala vam ljudi.Ipak mi smo dve planete , USA & Serbia.Ja zavrsavam informacione tehnologije. Ne znam sta bi bilo najbolje . nesto gde ima ekonomije,menadzmenta...Takav neki bi smer upisao , ali nije bas kao sto mi se cini lako ... Pozdrav i hvala
[ damson74 @ 10.06.2012. 22:56 ] @
U principu imaš već prilagođene mastere konkretno za informacione tehnologije. Na Metropolitan Univerzitetu postoji Fakultet za menadžment u oviru koga imaš master za informacione sisteme gde se radi implementacija ERP sistema konkretno SAP. Dobra stvar je što ljudi iz prakse drže vežbe(Atos) i predavanja su obavezna ali se uklapaju sa poslom.