[ vladimirnb @ 02.05.2012. 14:34 ] @
da predjem pravo na stvar, ne znam kako da u ER modelu predstavim sledeci tekst:

"Cenu obuke moze platiti sam kandidat ili preduzece u kojem je kandidat zaposlen. Ukoliko placa preduzece izdaje se profaktura na ceo iznos obuke. Jednom profakturom se moze obuhvatiti i vise ugovora ukoliko iz nekog preduzeca ima vise kandidata. Kandidat koji sam placa cenu obuke, moze je platiti u vise rata. Uplatu moze izvrsiti gotovinski na blagajni skole ili putem uplate na racun skole. Radi pracenja naplate potrazivanja potrebno je uspostaviti evidenciju uplata."

Entiteti: Kandidat (IS-A hijerarhija prema Pojedinac, Preduzece)
Ugovor
Skola
Evidencija uplata

stvarno, bilo kakva pomoc je dobro dosla...
[ Zidar @ 03.05.2012. 14:18 ] @
Svaka cast za zadatak, dosta je surovo Moram da pitam, koja je svrha zadatka, skolski rad ili projekat iz prakse. U svakom slucaju cemo pomoci, pitanje je veoma zanimljivo, tetsitracemo granice izdrzljivosti ER modela. Naravno da nemam odgovor direktno iz glave, ali nesto cemo vec izmozgati.

Daj nam malo vise detalja nego on tri recenice. Da li ovo vazi, na primer:

Skole nude obuku (u vidu kurseva).
Radnici, koji rade u preduzecima, sklapaju ugovor sa skolom (skolama) o odredjenoj obuci (kursu).
Obuka (kurs) kosta.
Obuku moze da plati radnik licno, ili da plati preduzece za radnika.
Ako placa radni, cena se deli na nekoliko rata i za svaku ratu se izdaje faktura.
Ako preduzece placa, nema rata, placa se odjednom.
Ako ima vise radnika iz istog preduzeca na raznim obukama (kursevima) preduzecu moze da se izda jedna faktura koja pokriva sve ugovore odjednom.
Izdate fakture tek treba da se plate, pa treba partiti kad je koja faktura placena.
Faktura se mora platiti cela - jend auplata po fakturi.

Znaci, z apocetak daj malo vise detalja i svaku recenicu napis u zasebom redu. Pokusaj da recenice ne budu slozene, ako moze, da budu proset (jedan subjekt i jedan predikat). Kazem, pokusaj, nije absolutno obavezno da budu prosto-prosirene recenice, ali je lakse ako je tako.

Tvoj red
[ vladimirnb @ 05.05.2012. 10:46 ] @
unapred hvala, evo ja sam uspeo nesto da osmislim, okacicu tekst zadatka i moje pdf resenje :)
inace, u pitanju je skolski projekat - predmet: Projektovanje Baza Podataka

Zadatak:

http://pdfcast.org/pdf/skola-nautike

Moje resenje:

http://pdfcast.org/pdf/er-model-skola-nautike

Samo pogledaj, pa ako imas neke sugestije dobro su dosle.

Inace, skontao sam da je los kvalitet uploadovanih fajlova, tako da evo sve u zipu:

http://speedy.sh/dHjN9/ERM.zip

[Ovu poruku je menjao vladimirnb dana 05.05.2012. u 12:28 GMT+1]
[ Zidar @ 07.05.2012. 13:38 ] @
Molim te da dokumente zkacis na temu, ono sa linkom nece ici. Kad odem na linkove koje si ostavio, trazi mi d ainstalira razne stvari na mom racunaru, sto ne zelim. Dakle, zakci dokumente na poruku (kad sazucas poruku, ond kliknes Upload pa dodas fajlove koje treba da vidimo)

bez obzira sto ces nam poakzati originalni tekst zadatka, moraces i d apises poruke, to je deo procesa analize koji te dovodi do ER modela.
[ vladimirnb @ 07.05.2012. 21:44 ] @
stize
[ Zidar @ 08.05.2012. 21:53 ] @
OK, uradio si dosta posla, uglavnom dobro. Deo na levoj strani, "skola poseduje skutere koji mogu biti razlicitih kategorija" je dobar.

Sto se tice placanja, potrebne su male ispravke. Prvo, placa se po ugovoru. ZNaci, ugovor moze da ima dve vrste placanja, koje si oznacio kao "Pojedinac" i "Preduzece". Tu sad nastaje problem.

Ako placa pojedinac, onda moze imati vise rata - vise profaktura, znaci
ugovor : profaktura = 1: vise.
Ako placa preduzece, situacija je obrnuta. Na jednu profakturu mozemo da stavimo vise ugovora. Znaci imamo:
profaktura : ugovor = 1:vise

U jednom slucaju ugovor je na strani 1, a u drugo profaktura je na strani 1. To nam ne dozvoljava da napravimo cistu specijalizaciju (tada bi ugovor uvek bio na strani 1). Zbog ovoga sam rekao na pocetku da je zadatak surov.

Zadatak se ne moze resiti potpuno samo u E_R dijagramu, moraju s edopisati i dodatni uslovi.
1) Ako se ugovor nadje na fakturi kandidata, ne sme isti ugovor da se nadje na fakturi preduzeca
2) Svako preduzece sme da ima na fakturi samo radnike koji rade u tom preduzecu

Da se ovo postigne, potrebno je uvesti superkljuceve i neke CHECK constraints. Ja ne umem to da prikazem sve na E-R dijagramu, jer E-R dijagram pokazuje samo FOERIGN KEY ogranicenja, i PK. OStalo se ne viid iz dijagrama, ali nama u ovom slucaju treba. Evo ti slika pa vidi kako ces to da prevedes na korektne simbole. MOje strelice su od roditelja prema detetu, 1:vise ili 1:1. Neke ocigledna PK nisam naznacio na slici (Ugovor, KAndidat). Uh, i Ugovor u tabeli "Stavke fakture preduzeca" mora biti UNIQUE, da se ne bi pojavio na vise faktura (to s evidi iz veze 1:1 sa ugovora na stavke faktura).

Srecno