[ anon315 @ 03.05.2012. 01:22 ] @
Ćao drugari,

neke 2 nedelje se igram sa Ruby jezikom, posle 6 godina Java-šenja i vrlo sam zadovoljan

Pa sam sažeo rezultate istraživanja u jedan mali skeleton projekat i opis koji, možda, može pomoći nekome ko se upušta u Ruby priču:

https://github.com/vpetreski/vpruby

Svi komentari/sugestije dobrodošli.

V
[ 574nk3 @ 05.05.2012. 20:58 ] @
Kad već niko ništa ne komentariše :) ... Zašto baš ruby? Zašto ne grails ili python/django.
[ anon315 @ 05.05.2012. 23:33 ] @
Ima nekoliko razloga :)

Prvo, trazio sam agilnu platformu/framework za razvoj Web 2.0 aplikacija, dakle to je bio glavni motiv.

Prirodno sam naisao na Groovy/Grails/Gradle/etc pricu, ali mi se cini kao da je to Java kopija price Ruby/Rails/Rake/etc, pa sam resio da idem tamo odakle je ideja potekla, a i malo bih da pobegnem od Jave, da vidim druga resenja. Takodje, izazovno mi je da naucim potpuno novi jezik i celo okruzenje, duh druge zajednice itd. A opet je lepa stvar sto postoji Java implementacija Rubija - JRuby, tako da se moze integrisati u Javu bez problema.

Sto se tice Rails vs Django, cini mi se da je to dobrim delom pitanje Ruby vs Python. Koliko sam video Python ima filozofiju citljivosti da postoji jedan nacin da se nesto uradi, dok Ruby udara na fleksibilnost sa filozofijom da postoji vise nacina da se nesto uradi, mada to meni nije od nekog velikog znacaja. Po TIOBE indexu je evidentno da ima i vise posla za Python nego za Ruby, ali i to me toliko ne zanima. Ono sto je presudilo je cinjenica da je Rails/Ruby evidentno vise koriscen za Web pricu, a Python za manipulaciju podacima, analizu, sistem administraciju, naucno programiranje...

I konacno, za Rails postoji PAAS po imenu Heroku sa kojim sam fasciniran i koji omogucava izuzetno lak deployment i skaliranje, bez gomile administracije itd. Mada Heroku podrzava i Javu i Python, izmedju ostalih. Cisto sa se ovde osvrnem na Javu, CloudFoundry tek sada pocinje da pravi nesto slicno, po obicaju kaska.

Sve u svemu zakljucio sam da je za Web 2.0 pricu Rails dosta zgodan, a da li sam u pravu, pokazace vreme/iskustvo :)

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 06.05.2012. u 00:47 GMT+1]
[ craft @ 06.05.2012. 11:59 ] @
Imao sam slične potrebe kao i ti i posle dužeg istraživanja sam se odlučio za Python + Flask kombinaciju na Heroku platformi. Flask je python varijanta Ruby Sinatra frameworka.
Radim na manjim aplikacije pa su mi RoR/Django overkill.